Forum portalu turystyka-gorska.pl

Wszystko o górach
portal górski
Regulamin forum


Teraz jest Cz maja 23, 2024 3:12 pm

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 18 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: Pn cze 05, 2017 10:26 am 
Nowy

Dołączył(a): Pn lip 09, 2012 8:55 am
Posty: 15
Lokalizacja: Bytom
Proszę moderatora o usunięcie tematu.


Ostatnio edytowano Pn cze 05, 2017 11:21 am przez Piotr_S, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn cze 05, 2017 10:30 am 
Kombatant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 25, 2013 5:08 pm
Posty: 661
Lokalizacja: Koluszki
Obrazek

_________________
https://www.flickr.com/photos/156235994@N06/albums


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn cze 05, 2017 10:41 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sie 29, 2006 3:34 am
Posty: 14892
Lokalizacja: Ząbkowska, róg Brzeskiej
Najważniejsze - będzie kasa dla rodziny i znajomych, czyli firm robiących te szlaki na zamówienie parków.
Co do tego czy ładniej - moim zdaniem zdecydowanie nie, w Tatrach na szlakach powyżej regli uznałbym za koszmar i w zasadzie niszczenie przyrody.
Czy wygodniej - mi nie a nawet zdecydowanie nie, dość często właśnie z powodu schodów zaczynam iść obok szlaku, z rozmaitych powodów, może kwestia wyrobionych nawyków, bez schodów jest mi najczęściej wygodniej.

JEDYNY argument który do mnie trafia to przeciwdziałanie erozji. To po prostu jest fakt i jedyne uzasadnienie.

To...
Cytuj:
a także ułatwiając wędrowanie zatrzymają proces rozchodzenia się turystów poza wyznaczone ścieżki oraz zahamują niszczenie cennych ekosystemów i stanowisk rzadkich gatunków roślin.

...jakieś jaja.
Proszę o wskazanie "cenego i rzadkiego ekosystemu" który znajduje się 5m od szlaku, chodzi mi o to, że ewentualne "odszlakowe" zniszczenie tego ekosystemu miałoby stanowić zagrożenie dla liczebności gatunków w nim żyjących (czyli w domyśle brak podobnych ekosystemów na pozostałych 99,9% powierzchni parku.

Słupki i taśma to jawny dowód na to, że tak naprawdę chodzi tu o kasę dla firm znajomych dyrekcji parku.
Nie mają najmniejszego sensu, zostaną zdewastowane w tempie błyskawicznym zarazem odpady po nich wytworzą śmieci szpecące park.

_________________
Widzisz lewaka, nie stój z boku, reaguj!! Pamiętaj, lewactwo karmi się obojętnością i bezczynnością.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn cze 05, 2017 10:55 am 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt kwi 12, 2011 7:46 am
Posty: 2188
Niebezpieczne są też drzewa rosnące wzdłuż szlaków, często zdarza się, że korzenie drzew wystają ze ścieżki i można się o nie potknąć. W zimie z ośnieżonej gałęzi może spaść śniegowa czapa turyście na głowę. Dla bezpieczeństwa należałoby te drzewa wyciąć, albo zbudować coś podobnego do ekranów akustycznych, żeby oddzielić ludzi od niebezpiecznej przyrody.

_________________
SPROCKET
viewtopic.php?f=11&t=17068


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn cze 05, 2017 11:08 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz cze 18, 2009 11:04 am
Posty: 10406
Lokalizacja: miasto100mostów
Słupki i taśma? Właśnie widziałem coś takiego w tamtym roku pod Krzemieniem w Bieszczadach i zastanawiałem się kto wpadł na tak genialny pomysł.
Wygląda to po rpsotu obrzydliwie.
Piotr_S napisał(a):
Paskudna erozja szlaku. Moje kolana tego nie wytrzymały
Wyasfaltować!

_________________
'Tatusiu, zostań w samochodzie, a my zobaczymy gdzie zaczyna się nasz szlak.'


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn cze 05, 2017 11:10 am 
Nowy

Dołączył(a): Pn lip 09, 2012 8:55 am
Posty: 15
Lokalizacja: Bytom
Proszę moderatora o usunięcie tematu.


Ostatnio edytowano Pn cze 05, 2017 11:21 am przez Piotr_S, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn cze 05, 2017 11:16 am 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt kwi 12, 2011 7:46 am
Posty: 2188
Piotr_S napisał(a):
Założyłem ten post głównie po to, aby dowiedzieć się, gdzie znajdują się najbardziej zniszczone szlaki

OK, to już piszę w temacie... czarny szlak z Będoszki w stronę Praszywki... cały zarósł trawą... obrzydliwie to wygląda i jest niebezpieczne, bo trawa jak jest mokra, to śliska.

Obrazek

_________________
SPROCKET
viewtopic.php?f=11&t=17068


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn cze 05, 2017 11:31 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sie 29, 2006 3:34 am
Posty: 14892
Lokalizacja: Ząbkowska, róg Brzeskiej
Piotr_S napisał(a):
roszę moderatora o usunięcie tematu.

Ja bardzo prosze o zachowanie!
To nie tak, kolego Piotrze, że "temat nie istnieje".
Nawet napiszę - jestem ZA instalowaniem drewnianych schodzików, raczej takich w stylu tatrzańskim, czyli "w gruncie", tam gdzie jest zagrożenie "erozją turystyczną".
Dla mnie to jedyny racjonalny przypadek i takie miejsca są w Tatrach.
Instalowanie schodów może mieć sens na kilku szlakach w Tatarch Reglowych, nawet już są, jak na szlaku z Palenicy na Rusinową Polanę i Gęsią Szyję. Te szlaki mają swoją specyfikę: są nisko, erozja była dobrze widoczna, miejscami wręcz podręcznikowa, obsługują masowy ruch "niedzielnych turystów".

Co do erozji szlaków Tatrach Zachodnich, jak Starorobociański.
Może poprzedniego posta za mocno napisłem (że "szpecą" i "dewastują"). Temat jednak też istnieje i mniej bym się przejmował kolanami turystów (niestety ale właśnie ma boleć), natomiast owszem przejmowałbym się erozją. Ciekawy pomysł - siatka chyba z jakimś mazidłem - zastosowano na Czerwonych Wierchach. Jak dla mnie OK. Schody też mogłyby być tu i ówdzie, ale tylko tam gdzie jest to jedyna widoczna metoda przeciwdziałania erozji. Traycyjnie jednak w Tatrach szlaki wykładano kamieniami i ogólnie ta metoda jak n a moje oko się sprawdza. A już na pewno bez żadnych słupków.

_________________
Widzisz lewaka, nie stój z boku, reaguj!! Pamiętaj, lewactwo karmi się obojętnością i bezczynnością.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn cze 05, 2017 3:16 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So lis 10, 2007 8:21 pm
Posty: 4329
Lokalizacja: Kraków
grubyilysy napisał(a):
jestem ZA instalowaniem drewnianych schodzików, raczej takich w stylu tatrzańskim, czyli "w gruncie", tam gdzie jest zagrożenie "erozją turystyczną".

Takie schodziki były kiedyś w Wąwozie Homole i na Trzech Koronach. Teraz stal ocynk, barierki i klimat stacji metra. To samo bedzie w Tatrach vide Rysy. A za kilka lat co 50m stacje USB 3.0.
Już wybrukowali Karkonosze, Gorce zamienili w park. Do czego doprowadzi pozyskiwanie środków unijnych?

_________________
Te linki okazują mowę nienawiści lub dyskryminację wobec chronionej grupy osób z powodu rasy, wieku lub innych naturalnych cech.
https://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%BBagiew_(organizacja)
https://pl.wikipedia.org/wiki/A_quo_primum


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn cze 05, 2017 8:40 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Cz maja 02, 2013 1:05 pm
Posty: 1693
Z powodu zmiany poglądów zakładającego wątek i wykasowania nie bardzo wiem o czym była pierwotna dyskusja, ale widzę, że przewijają się drewniane schodki. Te na Gęsią Szyję, czy nawet na Rusinową Polanę od Palenicy czy powyżej Pieca w stronę Ciemniaka nie przeszkadzają mi.

Idiotyzmem są jedna drewniane schodki na Ścieżce nad Reglami, idąc w kierunku zachodnim od Kalatówek (nie pamiętam, czy przed Doliną Białego, czy za, w stronę Strążyskiej). Nie wiem po co akurat tam powstały te schodki, może i powodem była erozja. Faktem jest, że czy to w zimie, czy szczególnie w okresie przejściowym (początek zimy, wiosna), czy tez w trakcie zlewki schody te są niebezpieczne bo śliskie, a łapać się nie ma czego. W warunkach oblodzenia chyba najbardziej kłopotliwy odcinek na tak pogardzanym (niehonornym) szlaku jak Ścieżka nad Reglami. Zdarzyła mi się tam konieczność przypionania raków, mimo, że pozostałe fragmenty można było spokojnie przejść bez nich.
To chyba też były fundusze unijne, chociaż schodki mają już min. 5 lat, bo pierwsze z nimi przejście miałem w grudniu 2012 r.

Co do dylematów konstrukcja drewniana czy metalowa jak w metrze. Rozumiem względy estetyczne i kulturowe oraz związane z tym dylematy. Jest jednak problem bezpieczeństwa. Drewniane potrafi nagle się popsuć, zbutwieć, przegnić (szczególnie, że stosuje się drewno nieimpregnowane i nie konserwuje się go bo to park narodowy). Dziurawe mostki drewniane zdarzają się np na Drodze pod Reglami, a nawet tam, np zimą, można sobie krzywde zrobić przez taką dziurę.

_________________
"Ostrożnie, tam przepaść!", Maria Bandrowska, 27 lipca 1914 r.
"Ile razy widziałeś schodzącą lawinę w Tatrach w grudniu?" magis, 2018


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn cze 05, 2017 9:05 pm 
Zasłużony

Dołączył(a): Pt lut 18, 2011 10:34 pm
Posty: 252
Nadmiar kasy w PN - zaczęło się to mniej więcej w okolicach 2000r. Ostatnio skrajna głupota przyspiesza w geometrycznym tempie. Ale co się dziwić jeśli gościu na samej górze uważa naturę za największego wroga i/lub zabawkę człowieka.
Jeśli tak wszyscy boją się tej erozji - to polecam od razu asfalt a nie jakieś pół środki. Efekt murowany i na lata...
Skrajnym przykładem debilizmu, tu akurat u naszych południowych sąsiadów, był "remont" żółtego na Babią od Słonej Wody. Przed schodami i remontem nie było tam nawet najmniejszej erozji! Wąska, zarastająca, miejscami dziewicza ścieżynka:Obrazek
Tylko przekleństwa cisną mi się na usta z tego co zrobili tam w 2010r. Niestety Parkami władają obecnie ludzie o chorych umysłach. Tak jakoś mi się wydaje, że po śmierci Cywińskiego nie ma obecnie osoby, mającej jakiekolwiek przebicie, mogącej jakoś realnie wpływać na te postępujące obecnie zniszczenia/ułatwienia. Może trzeba by powołać fundację jego imienia i zacząć wspólnie działać???

Rusinowa i tym podobne regle - przed schodami nie widziałem tam żadnej większej erozji. Schodząc zawsze idę bokiem.

Rozumiem schody w terenie rumoszu skalego - primo są zbudowane z tego samego materiału co podłoże i otoczenie, secundo jako jedyne ułatwiają poruszanie się w takim terenie a nie utrudniają jak wszystkie inne.
BTW ciekaw jestem jak będzie rozwijała się dynamiczna ostatnio erozja na ścieżce z Ciężkiego do Zmarzłego Stawu.
BTW w Świstowej 2-3 lata temu, ścieżka była mocno sztucznie erodowana - grabiona/przekopywana aby była widoczna... chichot losu...


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn cze 05, 2017 9:42 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So lis 10, 2007 8:21 pm
Posty: 4329
Lokalizacja: Kraków
Wolf_II napisał(a):
Jest jednak problem bezpieczeństwa.

Schody z nierdzewki na Chłopka, będzie bezpiecznie. Nie chodzę po górach dla bezpieczeństwa.
Pisze to ktoś, kto połamał się w bezpiecznym miejscu.

_________________
Te linki okazują mowę nienawiści lub dyskryminację wobec chronionej grupy osób z powodu rasy, wieku lub innych naturalnych cech.
https://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%BBagiew_(organizacja)
https://pl.wikipedia.org/wiki/A_quo_primum


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn cze 05, 2017 11:02 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Pn sie 20, 2012 9:47 pm
Posty: 2380
Lokalizacja: Kraków
Wolf_II napisał(a):
Z powodu zmiany poglądów zakładającego wątek i wykasowania nie bardzo wiem o czym była pierwotna dyskusja

Myślą pierwotną tematu był bulwers puszczony przez autora na zaniedbane/zniszczone szlaki, po użytkowaniu których bolą nogi.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt cze 06, 2017 12:21 am 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Cz maja 02, 2013 1:05 pm
Posty: 1693
zjerzony napisał(a):
Pisze to ktoś, kto połamał się w bezpiecznym miejscu.

może ja nie "się" ale na tych schodkach z Gęsiej Szyji połamałem kij trekingowy (który uratował mnie przed upadkiem), bo podczas letniego deszczu stopieniek zadziałał jak ślizgawka.

wojt_ napisał(a):
Rozumiem schody w terenie rumoszu skalego

O to racja. Np drewniane stopnie/wzmocnienia na Polski Grzebień albo Lodową Przełęcz czy wzmocnienia/bandy na Koprową Przełęcz - to ma sens.

_________________
"Ostrożnie, tam przepaść!", Maria Bandrowska, 27 lipca 1914 r.
"Ile razy widziałeś schodzącą lawinę w Tatrach w grudniu?" magis, 2018


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt cze 06, 2017 12:26 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sie 29, 2006 3:34 am
Posty: 14892
Lokalizacja: Ząbkowska, róg Brzeskiej
Wolf_II napisał(a):
...Np drewniane stopnie/wzmocnienia na Polski Grzebień...

Tam to już faktycznie co najwyżej żelbet. Albo poszukać nowego przebiegu szlaku.

_________________
Widzisz lewaka, nie stój z boku, reaguj!! Pamiętaj, lewactwo karmi się obojętnością i bezczynnością.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt cze 06, 2017 4:51 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz lip 28, 2011 9:09 am
Posty: 5456
Lokalizacja: Białystok
Pan Maciek napisał(a):
Myślą pierwotną tematu był bulwers puszczony przez autora na zaniedbane/zniszczone szlaki, po użytkowaniu których bolą nogi.


Ten temat miał potencjał na tegoroczne Kowadło! Szkoda, że przegapiłem :cry:

_________________
Wiem, że nic nie wiem


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt cze 06, 2017 7:12 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Pn sie 20, 2012 9:47 pm
Posty: 2380
Lokalizacja: Kraków
Jest nauczka by od razu robić cytat techniczny, żeby tekst nie zginął.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz cze 08, 2017 9:10 pm 
Stracony

Dołączył(a): Pn lut 11, 2013 4:09 pm
Posty: 9871
Lokalizacja: FCZ
_Sokrates_ napisał(a):
Pan Maciek napisał(a):
Myślą pierwotną tematu był bulwers puszczony przez autora na zaniedbane/zniszczone szlaki, po użytkowaniu których bolą nogi.


Ten temat miał potencjał na tegoroczne Kowadło! Szkoda, że przegapiłem :cry:

też tak myślę ,dawno nie było podobnej rozkminki u to proszenie o skasowanie tematu ,ku rwa jak dekadę temu :mrgreen:

_________________
NIE MA LEPSZEGO OD MIĘGUSZA WIELKIEGO!


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 18 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 7 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Polityka prywatności i ciasteczka
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL