Forum portalu turystyka-gorska.pl

Wszystko o górach
portal górski
Regulamin forum


Teraz jest Pt mar 29, 2024 9:23 am

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6146 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157 ... 205  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: Pn lis 02, 2015 7:43 am 
Weteran

Dołączył(a): Śr cze 11, 2014 4:29 pm
Posty: 137
dan napisał(a):
(en) napisał(a):
normalnie jakoś wejść ze Schroniska na Hali Kondratowej na Przełęcz pod Kopą Kondracką? Normalnie tzn. bez raków?


Wczoraj wchodziłem na Przełęcz Kondracką i bez problemu dało się wejść bez raków. Natomiast na podejściu na Kopę Kondracką i zejściu czerwonym szlakiem z Ciemniaka raki znacznie ułatwiały przejście, aczkolwiek bez nich pewnie też dałoby radę.


Ok, dzięki bardzo za informację :wink:

To raczej wnioskuję, że skoro raki przydałyby się na czerwonych wierchach to rozumiem, że między Świnicą, a Zawratem są niezbędne? Był ktoś ostatnto?
Ewentualnie czy trudnośc tej trasy w rakach na chwilę obecną jakoś mocno wzrasta, niż miałbym ją przejsć latem? Pytam, bo nigdy nie chodziłem w rakach i zastanawiam się jak to wygląda. Latem trasa nie sprawia raczej problemów, a nie wiem jak będzie teraz.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn lis 02, 2015 8:39 am 
Nowy

Dołączył(a): Pn lis 02, 2015 8:35 am
Posty: 1
Po pierwsze Cześć :) Śledzę forum od długiego czasu, lecz to jest mój pierwszy post :)

Po drugie chciałem wyrazić podziw dla szczegółowych i jakże trafnych prognoz Jakuba :lol: :lol: :lol: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Ale do rzeczy :) Ma ktoś informację jak wygląda sprawa z podejściem na Kościelca i Świnice od Świnickiej Przełęczy ?

Dzięki z góry


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn lis 02, 2015 3:48 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz lip 28, 2011 9:09 am
Posty: 5455
Lokalizacja: Białystok
Rolnik123 napisał(a):
Ma ktoś informację jak wygląda sprawa z podejściem na Kościelca i Świnice od Świnickiej Przełęczy ?


Z sieci:

Tomasz Toboła napisał(a):
Dolina Gąsienicowa - Świnica (przez Liliowe). Warunki pogodowe idealne (utrzymają się jeszcze kilka dni). 70% skała, 25% śnieg. Reszta lód (można obejść). Raki były w użyciu 10 minut. Podłoże jest bardzo zmienne. Najbardziej ślisko (lód) jest na odcinku Gąsienicowa - Liliowe.

_________________
Wiem, że nic nie wiem


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn lis 02, 2015 5:01 pm 
Nowy

Dołączył(a): Wt sty 06, 2015 9:33 am
Posty: 2
dan napisał(a):
Wczoraj wchodziłem na Przełęcz Kondracką i bez problemu dało się wejść bez raków.


Witam, a jak z wejściem na Giewont? Sprzęt (raki) jest potrzebny?


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn lis 02, 2015 8:28 pm 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): N paź 05, 2008 8:16 pm
Posty: 1359
Lokalizacja: silesia
(en) napisał(a):
Pytam, bo nigdy nie chodziłem w rakach i zastanawiam się jak to wygląda. Latem trasa nie sprawia raczej problemów, a nie wiem jak będzie teraz.

To nie wybrałeś sobie najlepszego odcinka i najlepszej pory do nauki. Jak zahaczysz rakiem o buta albo o spodnie to niestety może to być Twój ostatni krok. Mikstowe warunki są najgorsze do chodzenia w rakach a tam jest gdzie polecieć...
TheDarkPassenger napisał(a):
Witam, a jak z wejściem na Giewont? Sprzęt (raki) jest potrzebny?

Czy te 500 gram to aż tak dużo żeby zaryzykować. Na 90% Ci się nie przydzadzą, ale komfort psychiczny będziesz miał jak będziesz przygotowany na 100%.

_________________
I was blind but now I can see...


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn lis 02, 2015 8:55 pm 
Weteran

Dołączył(a): Śr cze 11, 2014 4:29 pm
Posty: 137
batmik napisał(a):
(en) napisał(a):
Pytam, bo nigdy nie chodziłem w rakach i zastanawiam się jak to wygląda. Latem trasa nie sprawia raczej problemów, a nie wiem jak będzie teraz.

To nie wybrałeś sobie najlepszego odcinka i najlepszej pory do nauki. Jak zahaczysz rakiem o buta albo o spodnie to niestety może to być Twój ostatni krok. Mikstowe warunki są najgorsze do chodzenia w rakach a tam jest gdzie polecieć...?


To mnie nie pocieszyłeś :cry: Ale dzięki za spostrzeżenie.

A może się okaże, że bez raków da radę :? Albo będę musiał zmienić jakoś trasę niestety...


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn lis 02, 2015 9:28 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz lip 28, 2011 9:09 am
Posty: 5455
Lokalizacja: Białystok
batmik napisał(a):
To nie wybrałeś sobie najlepszego odcinka i najlepszej pory do nauki.


batmik napisał(a):
Czy te 500 gram to aż tak dużo żeby zaryzykować.


Właściwie nic więcej pisać nie trzeba.

_________________
Wiem, że nic nie wiem


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt lis 03, 2015 7:37 am 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Cz maja 02, 2013 1:05 pm
Posty: 1693
Ilość śniegu: jest znaczna jak na taką jesień. Śnieg zalega nie tylko na wystawach północnych ale również zachodnich (krótkie, słabe nasłonecznienie dobowe).

W Cichej dolinie widziałem ślady po lawinie. Listopad musiałby być bardzo ciepły i bez opadów by te ilości śniegu ustąpiły. W Cichej Dolinie, w Hlińskiej - brnie się znaczne fragmenty w śniegu, czasami powyżej połowy łydki. Tam praktycznie całą dobę mamy cień. Podobno w Jaworowej w piątek/sobotę śnieg był po łydki. Granica śnieg/rude trawy nie tylko przebiega w orientacji północ/południe, ale również zachód/wschód. Bardzo fajnie widać to było na Zaworach:
- od Kobylej całkowicie wytopione, cieplutko, babie lato, w stronę Cichej śnieg taki, że na nartach można zjeżdzać. Nawet podejście na Gładką Przełęcz i zachodnie stoki Gładkiego Wierchu w śniegu.
Na fragmencie Smreczyńskich Stawów mamy już całodobowy lód.

Podejście do Doliny 5 Stawów Polskich: do Siklawy super (odrobina śniegu na płaskim, w paru miejscach oszronienie). Od Siklawy w górę: czy to przy wodospadzie czy czarnym - hardcore. Bez raków lepiej sobie odpuścić. Bardzo wiele osób zawracało bez sprzętu. Kilka weszło, ale na czterech kończynach, ryzykownie, czasami związane to było z obsunięciem i porwaną odzieżą.
Podejście (i zejście!) czarnym jest o tyle zdradliwe, że na początku owszem można, bo najpierw są gołe kamienie, potem lód między kamieniami, potem trochę wiecej lodu, ale jest gdzie stopę postawić. Aż docieramy do miejsca gdzie trudno iść i w góre i w dół. A potem jest coraz trudniej. Najgorsze jest trawers. Co prawda ścieżka szeroka, ale to istne lodowisko - wielokrotnie rozmarzający i zamarzający lód, bardzo twardy i gładki. Niby szeroko, ale ta szerokość to 100 % lod - upadku nie ma na czym wyhamować... Miałem nieostre raki i był problem by na pochyłych fragmentach w pełni pewnie stanąć. O wbiciu kija nie było mowy. Tuż przed trawersem na wprost widziałem kawałek przedeptane w śniegu na wprost - wariant zimowy.

W 5 stawach istna plaża, ciepło, bezwietrznie. Podejście na Szpiglas, Mur Liptowski, Gładki/Gładka, Walentkowy - w śniegu. Południowe - wytopione i gorące skały.

Co do inwersji - może i jest ona typowa dla tej pory roku, nie wiem, nie znam się, ale zjawisko nasila się. Przykadowo dzisiaj w nocy wg prognoz:
Zakopane: -5
D5SP: 8 (!)
Kasprowy: 8 (!! - tyle to w lecie nieczęsto bywa, wg TOPR-kamery - minimalna dobowa to 12 st !)
Moko: 4 (chociaż, jak sprawdzałem dzisiaj o 6 rano na TOPR-owych kamerach to było 12 ...)
Łomnica: 3

Jeżeli uwzględnimy teoretyczny spadek temperatury ze wzrostem wysokości (powiedzmy 0.6 st C/100 m), to nam wyjdzie, że inwersja sięga blisko 20 st C !

Jutro wg prognoz rozstrzał między temperaturami na dole a u góry ma być podobny.

_________________
"Ostrożnie, tam przepaść!", Maria Bandrowska, 27 lipca 1914 r.
"Ile razy widziałeś schodzącą lawinę w Tatrach w grudniu?" magis, 2018


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt lis 03, 2015 9:02 am 
Kombatant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn wrz 05, 2011 12:28 pm
Posty: 559
Lokalizacja: Kraków
Wolf_II napisał(a):
D5SP: 8 (!)

Ta stacja IMGW to tak naprawdę morena zamykająca Dolinę Pięciu Stawów Polskich. Leży na ok. 1685 m n.p.m. (a nie 1670 jak podają) w obrębie masywu Wyżniej Kopy i reprezentuje wypukłą formację terenu, z raczej niewielkim wpływem przyziemnych inwersji. Zatem nie może mieć zbyt niskich T min.

Ogólnie mamy w Tatrach bardzo ciepłą (wręcz rekordowo ciepłą jak na listopad) i ekstremalnie suchą masę powietrza (na Łomnicy wilgotność powietrza utrzymuje się na skrajnym poziomie ok. 3%). Towarzyszą temu mocne przyziemne inwersje i jak już wcześniej wspomniałem to one spowalniają tempo topnienia śniegu.

Na Kasprowym Wierchu teraz padł chyba listopadowy rekord ciepła. Temperatura sięgnęła 13,7°C (2 m nad gruntem) i pobiła T max listopada 2004 (13,3°C).

_________________
YouTube - Poczuj Magię Gór! | Mrozowiska.pl


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt lis 03, 2015 4:31 pm 
Nowy

Dołączył(a): Wt sty 06, 2015 9:33 am
Posty: 2
batmik napisał(a):
Czy te 500 gram to aż tak dużo żeby zaryzykować. Na 90% Ci się nie przydzadzą, ale komfort psychiczny będziesz miał jak będziesz przygotowany na 100%.


Na Giewont na 100% się nie przydały, podejście super, bez śniegu. Nie posiadam swoich raków (jestem na kupnie), chodziło mi czy jest sens wypożyczać. Thx za info


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt lis 03, 2015 10:31 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So sty 07, 2006 8:19 pm
Posty: 18162
Nie no ludzie, piszecie, że aj waj raków niet, to dlaczego tak się upieracie przy polskich Tatrach. Jedźcie sobie jak białe ludzie na Słowację. Tylko trzeba umieć wybrać cel. Aaaa... zapomniałem Słowacja zamknieta. A to pech... To Kozi od Piątki będzie super.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Śr lis 04, 2015 12:59 am 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Cz maja 02, 2013 1:05 pm
Posty: 1693
kilerus napisał(a):
A to pech... To Kozi od Piątki będzie super.

A to pech, bo najpierw trzeba wejść do tej piątki. Bez raków będzie problem :-).

_________________
"Ostrożnie, tam przepaść!", Maria Bandrowska, 27 lipca 1914 r.
"Ile razy widziałeś schodzącą lawinę w Tatrach w grudniu?" magis, 2018


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Śr lis 04, 2015 3:03 am 
Kombatant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn wrz 05, 2011 12:28 pm
Posty: 559
Lokalizacja: Kraków
3 listopada w górach (zwłaszcza na szczytach) posypały się listopadowe rekordy ciepła. Małe podsumowanie niektórych rekordów T max:

Łomnica: ok. 10,5°C [dawny listopadowy rekord w latach 1961 - 2014 to 9,5°C z listopada 2004]
Kasprowy Wierch: 13,9°C [dawny rekord 13,3°C z listopada 2004, w XX wieku chyba nie padły lepsze wyniki, ale 100% pewności nie mam] - kto wie czy przypadkiem dzisiaj ten wynik nie zostanie jeszcze poprawiony, bo teraz w nocy jest ok. 12,5°C
Hala Gąsienicowa: 18,3°C [godz. 11, T max mogło być odrobinę wyższe - nie znam dawnego listopadowego rekordu T max na Hali Gąsienicowej, ale bardzo możliwe, że ok. 18,3°C to nowy rekord - wiem, że np. w latach 1949 - 1958 listopadowe T max na Hali Gąsienicowej to tylko 12,3°C, a w latach 1980 - 1999 15,6°C]

Rekordy padały również w innych górach, np.:

Śnieżka [Karkonosze]: 17,1°C [dawne listopadowe T max w latach 1951 - 2014 to 14,6°C z listopada 1966]

Bardzo ciepło było także na niskich szczytach, np. Leskowiec w Beskidzie Małym miał aż 20,5°C (godz. 11, T max mogło być odrobinę wyższe).

Ponadto Maków Podhalański miał wczoraj aż ok. 21,5°C, a to tylko 2°C mniej od listopadowego rekordu ciepła Polski, który również padł w Makowie Podhalańskim (2 listopada 1968 roku).

Wracając do Tatr, mamy także rekordowo wysokie średnie temperatury na tatrzańskich szczytach (na standardowej wysokości pomiarowej 2 m nad gruntem, zaś sam grunt zapewne dużo zimniejszy). Już od wielu godzin utrzymuje się bardzo łagodne powietrze z ekstremalnie niską wilgotnością. Na szczytach niewielkie dobowe amplitudy umożliwiają wysokie temperatury również w środku nocy (zupełnie inaczej niż we wklęsłych formacjach terenu, gdzie dobowe amplitudy mogą być bardzo pokaźne przy tak niskiej wilgotności powietrza). Także obecna sytuacja pogodowa jest dość ciekawa i wyjątkowa.

Średnia T (3 listopada 2015) - Łomnica: 8,5°C, Kasprowy Wierch: 12,2°C - wyniki charakterystyczne bardziej dla ciepłych dni w lipcu/sierpniu, a nie w listopadzie. :) Gdyby takim temperaturom towarzyszyła pochmurna pogoda, to obecne niewielkie ilości śniegu bardzo szybko zostałyby pozamiatane. Natomiast przy pogodnym niebie wygląda to zupełnie inaczej i śnieg topi się głównie w miejscach nasłonecznionych (no tam w większości już się stopił), a na północnych wystawach jedynie w środku dnia parę godzin na dobę teoretycznie może dawać korzystne warunki do topnienia (i tak dużo wolniejszego niż na południowych wystawach z pomocą słońca), a poza tym kiepsko to idzie za sprawą wychładzania gruntu/powierzchni śniegu przy pogodnym niebie w nocy.

_________________
YouTube - Poczuj Magię Gór! | Mrozowiska.pl


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Śr lis 04, 2015 8:37 am 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Cz maja 02, 2013 1:05 pm
Posty: 1693
Kamilu, dwie rzeczy:

1. Czy mógłbyś dla porównania podać tegoroczne maksymalne i maksymalne średnie dobowe temperatury dla wymienionych miejsc w Tatrach?

2. O co tutaj chodzi? Bo nie rozumiem. Jak niby ma działąć mechanizm, w którym przy tej samej temperaturze, ale braku słońca i chmurach śnieg topi się szybciej? Zachmurzenie przewidywane jest na weekend.

kamiltatry napisał(a):
Gdyby takim temperaturom towarzyszyła pochmurna pogoda, to obecne niewielkie ilości śniegu bardzo szybko zostałyby pozamiatane

_________________
"Ostrożnie, tam przepaść!", Maria Bandrowska, 27 lipca 1914 r.
"Ile razy widziałeś schodzącą lawinę w Tatrach w grudniu?" magis, 2018


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Śr lis 04, 2015 8:55 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 07, 2008 11:33 am
Posty: 6314
kamiltatry napisał(a):
Wracając do Tatr, mamy także rekordowo wysokie średnie temperatury na tatrzańskich szczytach (na standardowej wysokości pomiarowej 2 m nad gruntem, zaś sam grunt zapewne dużo zimniejszy).

A na których to tatrzańskich szczytach mamy zainstalowaną aparaturę do pomiaru temperatury - w klatce pomiarowej, na poziomie gruntu (o temperaturze w gruncie nie wspomnę)? Zechciałbyś wymienić te posterunki obserwacyjne? Oczywiście poza Łomnicą i Kasprowym Wierchem...

pozdrawiam
gb 8)

_________________
wszystko już było - ergo: nie panikuj
http://jaskiniar.blogspot.com/
http://puzzlepamieci.blogspot.com/


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Śr lis 04, 2015 9:20 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz cze 18, 2009 11:04 am
Posty: 10402
Lokalizacja: miasto100mostów
kamil, dzięki, fajna analiza.

Wolf_II napisał(a):
kilerus napisał(a):
A to pech... To Kozi od Piątki będzie super.

A to pech, bo najpierw trzeba wejść do tej piątki. Bez raków będzie problem :-).
Można przez Koprową, Zawory i Gładką. :mrgreen:
kilerus napisał(a):
Aaaa... zapomniałem Słowacja zamknieta. A to pech...

_________________
'Tatusiu, zostań w samochodzie, a my zobaczymy gdzie zaczyna się nasz szlak.'


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Śr lis 04, 2015 1:05 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Cz maja 02, 2013 1:05 pm
Posty: 1693
Krabul napisał(a):
Można przez Koprową, Zawory i Gładką.

Znowu kusisz i prowokujesz :-). Za dalekoi ten asfalt. Alternatywnie przez Kasprowy, tylko jak zejść z Gładkiej, by świstaków nie obudzić? ;-).

A czy podejście na Krzyżne od Hali G. bardzo jest zaśnieżone i oblodzone?

_________________
"Ostrożnie, tam przepaść!", Maria Bandrowska, 27 lipca 1914 r.
"Ile razy widziałeś schodzącą lawinę w Tatrach w grudniu?" magis, 2018


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Śr lis 04, 2015 1:36 pm 
Swój

Dołączył(a): Pn maja 21, 2007 5:31 pm
Posty: 50
Krabul napisał(a):
kamil, dzięki, fajna analiza.

Wolf_II napisał(a):
kilerus napisał(a):
A to pech... To Kozi od Piątki będzie super.

A to pech, bo najpierw trzeba wejść do tej piątki. Bez raków będzie problem :-).
Można przez Koprową, Zawory i Gładką. :mrgreen:
kilerus napisał(a):
Aaaa... zapomniałem Słowacja zamknieta. A to pech...

Z Piątki to spokojnie i na Świnicę można.
Wchodziłam wczoraj od Kasprowego, są miejsca "pod raki". Odcinek Świnica
-Zawrat - warunki letnie, bez śniegu i lodu. Zejście Zawratem - wariant zimowy, w okolicach Zmarzłego stawu i niżej sporo oblodzeń.
Giewont (01.11) z Hali Kondratowej, bez śniegu i lodu. Przez Grzybowiec podobnie.

Obrazek
Obrazek
Ps. I cześć po latach ;)


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Śr lis 04, 2015 4:00 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Cz maja 02, 2013 1:05 pm
Posty: 1693
diablak1223 napisał(a):
Zejście Zawratem - wariant zimowy,


w Zawratowym Żlebie tylko śnieg, czy są tez fragmenty lodowe?

_________________
"Ostrożnie, tam przepaść!", Maria Bandrowska, 27 lipca 1914 r.
"Ile razy widziałeś schodzącą lawinę w Tatrach w grudniu?" magis, 2018


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Śr lis 04, 2015 9:46 pm 
Swój

Dołączył(a): Pn maja 21, 2007 5:31 pm
Posty: 50
W Zawratowym Zlebie śnieg twardy i zmrożony na "ścieżce" wydeptanej, przepadający po kolana obok. Oblodzenia dopiero na szlaku przy Zmarzłym Stawie.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz lis 05, 2015 9:29 am 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): N paź 23, 2005 9:18 pm
Posty: 2103
Rekordy temperatury! Lipiec sierpien Wrzesien pazdziernik listopad najcieplejsze w historii pomiarow..zimy nie bedzie. Mamy listopad a na kasprowym +15*c w nocy nawet powzej zera. Co sie dzieje? :shock:


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz lis 05, 2015 9:51 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz cze 18, 2009 11:04 am
Posty: 10402
Lokalizacja: miasto100mostów
Jakub napisał(a):
zimy nie bedzie
Dzięki za info, nigdy mi się nie chce kół w aucie przekładać, na szczęście nie będę musiał.

_________________
'Tatusiu, zostań w samochodzie, a my zobaczymy gdzie zaczyna się nasz szlak.'


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz lis 05, 2015 2:57 pm 
Zasłużony

Dołączył(a): Cz lut 07, 2008 8:14 pm
Posty: 218
Lokalizacja: KRK
Dla zainteresowanych warunki z Tatr Zachodnich(Ornak - Bystra)z wczorajszego dnia(6 listopada):
Podejście na Ornak z Iwaniackiej Przeł. na wysokości kosówki częściowo oblodzone, bez raków da radę, podejście z Siwej Przeł. na Siwy Zwornik częściowo w śniegu i oblodzeniu, ostrożnie bez raków da radę, od Bystrego Karbu na szczyt Bystrej trawers niebieskim szlakiem do miejsca połączenia ze ścieżką z Błyszcza w 95% w twardym zmrożonym śniegu(sama ścieżka), bez raków nie polecam. Wejście na Bystrą przez Błyszcz podobnie, na ścieżce twardy zmrożony śnieg. Poza tymi fragmentami od schroniska na Ornaku do Bystrej idzie się bez problemów :)
Ogólnie pogoda żyleta, na grani temp. ok 15 st.C, leciutki wiatr, lub bezwietrznie, widoczność rozwala system :D

Trawers Bystrej

Obrazek

Zejście z Bystrej trawersem

Obrazek

_________________
FILMIKI ----> http://www.youtube.com/user/malarzNH#p/a

You'll never know if you don't go


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz lis 05, 2015 3:42 pm 
Zasłużony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So wrz 15, 2007 1:23 pm
Posty: 222
Dzieki xyz za info, wybieram sie w Zachodnie w weekend i sporo informacji mi te foty daly. Zastanawielm sie nad twardszymi butami ale stare buty do trekku wystarcza
pod paskowe. Ciekawe jak na Rakoniu lod wyglada bo tam lubilo sie lodowo robic na podejsciu, w kazdym razie jak kiedys lazilem tak to wygladalo.
Na Wolowca chce skoczyc w 1 dnia a drugiego wierchami moze uda sie przeleciec do Kuznic z Chocholowskiej. Jesli warun tu zobrazowany jest podobny dalej - byloby pieknie.
Wchodzil ktos o tej porze na Trzydniowianski idac Papieskim ? Wchodzilem kiedys tym szlakiem startujacym nizej, fakt, ze zima. Zastanawia mnie sytuacja na tym drugim wariancie,
czy nie bedzie tam mniej lodu.
Szkoda, ze okno pogodowe powoli sie konczy.

_________________
YT | Photo


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz lis 05, 2015 6:51 pm 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn sie 26, 2013 7:31 am
Posty: 1616
Lokalizacja: Tarnow
xyz napisał(a):
z wczorajszego dnia(6 listopada):


Cytuj:
Napisane: Cz lis 05, 2015 2:57 pm


:?: :?:
Powrót do przyszłości 4 :mrgreen:

_________________
flickr

------

"czekan, jak sama nazwa wskazuje - narzędzie do czekania"
Włodzimierz Firsoff
Taternik 1932 nr 3


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz lis 05, 2015 7:49 pm 
Zasłużony

Dołączył(a): Cz lut 07, 2008 8:14 pm
Posty: 218
Lokalizacja: KRK
lxix napisał(a):
Powrót do przyszłości 4 :mrgreen:


Ech, ależ ten czas pędzi :mrgreen: Oczywiście chodzi o 4 listopada

_________________
FILMIKI ----> http://www.youtube.com/user/malarzNH#p/a

You'll never know if you don't go


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz lis 05, 2015 8:23 pm 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): Pt wrz 17, 2010 11:49 am
Posty: 1146
Lokalizacja: dokąd
dgim napisał(a):
Ciekawe jak na Rakoniu lod wyglada bo tam lubilo sie lodowo robic na podejsciu, w kazdym razie jak kiedys lazilem tak to wygladalo.
Na Wolowca chce skoczyc w 1 dnia a drugiego wierchami moze uda sie przeleciec do Kuznic z Chocholowskiej. Jesli warun tu zobrazowany jest podobny dalej - byloby pieknie.
Wchodzil ktos o tej porze na Trzydniowianski idac Papieskim ?

Na Rakoniu nie ma żadnego lodu, można biec w trampkach, serio. Na Wołowiec można podejść/zejść w rakach, ale i bez da radę.
W ub. ndz. zrobiłam pętlę Trzydniowiański ("Papieskim", nie ma lodu jest zamarznięte błoto) - Kończysty (tu jedynie podejście dość zasadne w rakach) - Jarząbczy (szłam w rakach bo nie chciało mi się zdejmować, można bez - kolega dał radę, zdjęłam po zejściu z Jarząbczego) - Wołowiec (tu założyłam raki tylko na zejście) - Rakoń- Grześ.
Co do przejścia Chocho-Kuźnice, sporo zlodowaciałego śniegu jest (było w sobotę) na podejściu na Ciemniak i dalej. Za Kopą Kondracką - nie wiem. Słońce grzeje, więc ten śnieg znika i wyłazi trawa, tyle, że są miejscami oblodzenia.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz lis 05, 2015 9:42 pm 
Zasłużony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So wrz 15, 2007 1:23 pm
Posty: 222
saxifraga napisał(a):
Na Rakoniu nie ma żadnego lodu, można biec w trampkach, serio. Na Wołowiec można podejść/zejść w rakach, ale i bez da radę.
W ub. ndz. zrobiłam pętlę Trzydniowiański ("Papieskim", nie ma lodu jest zamarznięte błoto) - Kończysty (tu jedynie podejście dość zasadne w rakach) - Jarząbczy (szłam w rakach bo nie chciało mi się zdejmować, można bez - kolega dał radę, zdjęłam po zejściu z Jarząbczego) - Wołowiec (tu założyłam raki tylko na zejście) - Rakoń- Grześ.
Co do przejścia Chocho-Kuźnice, sporo zlodowaciałego śniegu jest (było w sobotę) na podejściu na Ciemniak i dalej. Za Kopą Kondracką - nie wiem. Słońce grzeje, więc ten śnieg znika i wyłazi trawa, tyle, że są miejscami oblodzenia.


saxifraga Pieknie dziekuje za informacje !
Przed tym, letnim sezonem, obiecialem sobie, ze skocze na trekk w Tatry i, wyszlo jak zwykle. Rzutem na tasme moze sie uda. Dobrze, ze chociaz ze wspinu cos wyszlo.
Na Wolowcu z reguly bywalem albo latem albo, czesciej, zima i wowczas pamietam zawsze przed Rakoniem a czesto i wczesniej jeszcze lodzik/twardy snieg byl.
Nie bylem kilka lat w tym rejonie i z przyjemnoscia sobie odswieze zarowno trekk jak i chochola. Musze sie jeszcze zastanowic czy 2 dnia Trzydniowianskim przez Starorobociana i Ornak do Kir sie dostac czy moze przez Ciemniak do Kuznic, nie wiem jak czasowo i pogodowo to bedzie wygladac.
Prognoza co prawda coraz slabsza sie robi ale nic to. Dawno nie bylem na tym forum ale widze, ze response jak byl tak wciaz jest, merytoryczny. Super.

_________________
YT | Photo


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pt lis 06, 2015 8:49 am 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): Pt wrz 17, 2010 11:49 am
Posty: 1146
Lokalizacja: dokąd
dgim napisał(a):
Musze sie jeszcze zastanowic czy 2 dnia Trzydniowianskim przez Starorobociana i Ornak do Kir sie dostac czy moze przez Ciemniak do Kuznic, nie wiem jak czasowo i pogodowo to bedzie wygladac.
Prognoza co prawda coraz slabsza sie robi ale nic to. Dawno nie bylem na tym forum ale widze, ze response jak byl tak wciaz jest, merytoryczny. Super.

Wiesz, czasowo, to - bez delektowania się, tzn. dobrym tempem - da radę spokojnie, ale przy prognozowanych słabych warunkach (wiatr) może być trudno. Ale, możesz zejść przez Małołączniak czy Kopę Kondracką, tylko w Kobylarzowym Żlebie sporo lodu, ja weszłam bez raków ale zejść byłoby trudno.
Staryrobot też cały w śniegu/lodzie (przynajmniej taki był w ub. weekend), ale na upartego można bez raków.

Tak z grubsza wyglądają interesujące Ciebie okolice. Na Rakoniu zaś można leżeć na trawie, choć latem pewnie przyjemniej, kolega leżał i teraz bolą go krzyże ;)

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pt lis 06, 2015 11:33 am 
Zasłużony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So wrz 15, 2007 1:23 pm
Posty: 222
Ide z osoba, ktora 1x bedzie raki na oczy widziec a i jej tempa nie znam wiec moze byc roznie. Zachod juz o 16'tej jest. Osobiscie nie mam problemow z decyzja raki czy bez,
w kwestii bezpieczenstwa, moze z lenistwem jedynie w takich sytuacjach ;) Grunt aby deszczu nie bylo, w kazdym razie nie za duzo, bo koncepcje mi to rozwali. Bardzo fajnie wyglada to co wkleilas.
Wchodzilem raz przy halnym na Starorobociana na czworakach, nie chcialbym powtorki ;) Dla Zakopca widac porywy do 90km/h, no slabo.
Trudno, najwyzej zmienie koncepcje i polazimy gdzies nizej, droga nad reglami, kiedys fajnie mi sie tu szlo, a jak juz totalna dupowa bedzie to moze do Raptawickiej moze uda sie zajrzec.
No nic, dzieki za info bede kombinowal.

_________________
YT | Photo


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6146 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157 ... 205  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Polityka prywatności i ciasteczka
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL