Forum portalu turystyka-gorska.pl

Wszystko o górach
portal górski
Regulamin forum


Teraz jest N cze 16, 2024 12:44 pm

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 122 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: So maja 26, 2007 12:44 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So kwi 09, 2005 8:09 pm
Posty: 3665
Lokalizacja: Poznań (spod Moraskiej Góry)
Zwolennikom likwidacji dotychczasowych ubezpieczeń na Orlej Perci do przemyślenia.

Cytuj:
ORLA PERĆ - STATUS QUO

Jeszcze nie przebrzmiały echa 100-lecia powstania Orlej Perci a już rozległy się głosy nowatorów chcących „ucywilizować” ten najpiękniejszy szlak turystyczny w całych Tatrach, na wzór „via ferrat” istniejących w Alpach. Orla Perć na całej swej długości ubezpieczona została: łańcuchami, poręczami, drabinkami i klamrami. Ostatnia konserwacja ubezpieczeń, przeprowadzona przez TPN, wyeliminowała: drabinki, poręcze i klamry, zastępując je łańcuchami. Czy to zwiększyło (lub zmniejszyło) bezpieczeństwo? Zbyt jest to krótki czas by jednoznacznie to ocenić? Czy TPN popełnił błąd? Te „miękkie” ubezpieczenia (łańcuchy) spotkały się z totalna krytyką zwolenników „via errat”, jakby ten system zabezpieczę był jedynym panaceum na wyeliminowanie nieszczęśliwych wypadków.

Rodzi się pytanie, ile jest tragicznych wypadków na takich szlakach? Tego nie znamy. 100-letnia „eksploatacja” Orlej Perci” przyniosła 92 ofiary śmiertelne. Czy to dużo, czy mało? Ktoś powie, że o 92 osoby za dużo. Tragicznych wypadków w żadnych górach świata nie da się wykluczyć. Eksponowana Orla Perć to szlak wysokogórski, z którego mogą korzystać turyści o dużym doświadczeniu górskim, dobrej kondycji, odpowiednim zdrowiu oraz pozbawieni leku przestrzeni. Ponadto ostrożność na szlaku i świadome korzystanie z 3 punktów podparcia jest gwarancja bezpiecznego przejścia. Fakty mówią, że nie wszyscy turyści na tym szlaku spełniają powyższe wymagania – krzykną zwolennicy „via ferrat”. To prawda, ale analogią są osoby zasiadające za kierownicą samochodu nie posiadające prawa jazdy lub nietrzeźwe (tutaj również nie ma gwarancji uniknięcia tragicznych wypadków drogowych).

Przez 30 lat przewodnictwa tatrzańskiego przeprowadziłem bezpiecznie Orla Percią kilkuset turystów, dzięki roztropności turystów i opiece Opatrzności Bożej, która mam nadzieje i przekonanie, dalej biedzie miała mnie i moich turystów w swej pieczy. Nie znam przypadku śmiertelnego wypadku na Orlej Perci zaistniałego w wyniku rozerwania się łańcucha. Jako konstruktor wiem, że na łańcuchu bezpiecznie można zawiesić kilkaset kilogramów ciężaru. Skąd nagle biorą się sugestie, że łańcuch należy zastąpić linką stalową? Wprowadzenie „via ferraty” na Orlej Perci związane będzie z dodatkowym wyposażeniem turysty (nie tanim) jak: linka, karabinkiem, uprzężą i kaskiem. Czy to wyposażenie jest gwarancją 100 % bezpieczeństwa? W Dolomitach są trasy, gdzie jako stopnie pod buty są pręty utwierdzone w skale. Przy nieszczęśliwym potknięciu linka stalowa zabezpiecza przed upadkiem w przepaść, ale na wspomnianych prętach można sobie rozpruć wnętrzności.

Skąd się bierze ślepy pęd za naśladownictwem „żelaznych dróg”? Czy na tych szlakach nie było tragicznych wypadków? Moje odczucia i wątpliwości są podzielone co do proponowanych zamierzeń w kwestii zwiększenia bezpieczeństwa turystów na eksponowanym szlaku. Mam duże obawy, że wprowadzenie „via ferraty” na Orlą Perć będzie zagrożeniem i pretekstem do:

1. Likwidacji wielu szlaków turystycznych w Tatrach (jak na Słowacji).

2. Ograniczenia ruchu turystycznego przez wyznaczenie „pojemności” turystów na szlaku.

3. Wynajęcia przewodnika TPN za odpowiednio wysoką opłatą.

4. Wyeliminowania przewodników tatrzańskich spoza Zakopanego.

5. Wyeliminowanie przeciętnego (biednego) turysty górskiego.

Biorąc powyższe pod uwagę, pozostanę tradycjonalistą 100-letniej zasady uprawiania turystyki na tym unikalnym w Tatrach szlaku. Czyli zostaję przy „status quo”.

Stanisław Trębacz
przewodnik tatrzański


źródło: Informator Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego "Co słychać?", nr 1(193) styczeń 2007, str. 5

_________________
Obrazek

Lech


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: So maja 26, 2007 2:09 pm 
Zasłużony

Dołączył(a): Wt lis 28, 2006 11:00 pm
Posty: 188
Lokalizacja: Poznań
Nic dodać nic ująć :wink:


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: So maja 26, 2007 2:57 pm 
Stracony

Dołączył(a): Pn lut 11, 2013 4:09 pm
Posty: 9871
Lokalizacja: FCZ
kilerus napisał(a):
sorry za OT, ale nurtuje mnie takie pytanie:
Lechu byles kiedykolwiek zima na rysach lub jakims innym wysokim szczycie tatrzanskim?

znajac Pawła jest w tym pytaniu ukryty haczyk :lol:

a w temacie-każde rozwiązanie jest w takim kraju jak Polska -złe.
nie bedzie ferat ludzie beda spadac przez zle zamocowany łancuch bedzie linka spadnie ktos kto postanowił nie brac sprzetu..
mnie to w sumie zwisa co bedzie 8)

_________________
NIE MA LEPSZEGO OD MIĘGUSZA WIELKIEGO!


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: So maja 26, 2007 5:22 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 13, 2005 2:03 pm
Posty: 11090
Lokalizacja: Poznań
Cytuj:
Ostatnia konserwacja ubezpieczeń, przeprowadzona przez TPN, wyeliminowała: drabinki, poręcze i klamry, zastępując je łańcuchami.
fałsz :) oj pan przewodnik chyba na Orlej nie bywał od dawna
Cytuj:
Ponadto ostrożność na szlaku i świadome korzystanie z 3 punktów podparcia jest gwarancja bezpiecznego przejścia.
fałsz :) choćby i 4 punkty gwarancji nie dają
Cytuj:
W Dolomitach są trasy, gdzie jako stopnie pod buty są pręty utwierdzone w skale. Przy nieszczęśliwym potknięciu linka stalowa zabezpiecza przed upadkiem w przepaść, ale na wspomnianych prętach można sobie rozpruć wnętrzności.
z tego co wiem to w Tatrach prętów nie będzie więc przykład raczej chybiony
Cytuj:
3. Wynajęcia przewodnika TPN za odpowiednio wysoką opłatą.
co to jest przewodnik TPN? :) o strażnikach to słyszałem :D
Cytuj:
4. Wyeliminowania przewodników tatrzańskich spoza Zakopanego.
spiskowa teoria dziejów :D skąd ja to znam :D
Cytuj:
Stanisław Trębacz
przewodnik tatrzański
podobno 30 lat prowadzenia klientów a czytając to co napisał ma się wrażenie, że na rzeczonej Orlej Perci jakoś dawno nie bywał, jeśli w ogóle
no i jak na przewodnika to zbyt dużo nieścisłości w owym tekście

jak dla mnie jedna ze zwykłych opinii jakich wiele
nie wnosząca nic ciekawego i odkrywczego a w dodatku zawierająca stwierdzenia nie mające pokrycia w rzeczywistości
i podszyta irracjonalną obawą o własną przewodnicką kieszeń

_________________
Tatrzańskie szlaki..


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: So maja 26, 2007 5:44 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So kwi 09, 2005 8:09 pm
Posty: 3665
Lokalizacja: Poznań (spod Moraskiej Góry)
tomek.l napisał(a):
Cytuj:
Ostatnia konserwacja ubezpieczeń, przeprowadzona przez TPN, wyeliminowała: drabinki, poręcze i klamry, zastępując je łańcuchami.
fałsz :) oj pan przewodnik chyba na Orlej nie bywał od dawna


Widać sam dawno nie bywałeś. Wiele drabinek i klamer zastąpiono łancuchami.

tomek.l napisał(a):
Cytuj:
Ponadto ostrożność na szlaku i świadome korzystanie z 3 punktów podparcia jest gwarancja bezpiecznego przejścia.
fałsz :) choćby i 4 punkty gwarancji nie dają


Manipulujesz. Tu nie chodzi o gwarancję absolutną, a oto, że zawsze przy zachowaniu ostrożności pewniejsze i bezpieczniejsze są zamontowane trzy punkty oparcia niż tylko jeden lub żaden.

tomek.l napisał(a):
Cytuj:
W Dolomitach są trasy, gdzie jako stopnie pod buty są pręty utwierdzone w skale. Przy nieszczęśliwym potknięciu linka stalowa zabezpiecza przed upadkiem w przepaść, ale na wspomnianych prętach można sobie rozpruć wnętrzności.
z tego co wiem to w Tatrach prętów nie będzie więc przykład raczej chybiony


Widać mało wiesz, bo takie propozycje też padły.

tomek.l napisał(a):
Cytuj:
3. Wynajęcia przewodnika TPN za odpowiednio wysoką opłatą.
co to jest przewodnik TPN?


I kto o to pyta? Widać mało znasz nomenklaturę wśród przewodników tatrzańskich. Właśnie na OP by miał być przewodnik ze specjalną licencją TPN.

tomek.l napisał(a):
Cytuj:
4. Wyeliminowania przewodników tatrzańskich spoza Zakopanego.
spiskowa teoria dziejów


Żadna spiskowa teoria tylko konsekwencja ewentualnej realizacji zamierzeń penego lokalnego środowiska przewodników tatrzańskich z Zakopanego, którzy jako jedyni słuszni by mieli mieć uprawnienia do prowadzenia trasą "via ferrata".

tomek.l napisał(a):
Cytuj:
Stanisław Trębacz
przewodnik tatrzański
podobno 30 lat prowadzenia klientów a czytając to co napisał ma się wrażenie, że na rzeczonej Orlej Perci jakoś dawno nie bywał, jeśli w ogóle no i jak na przewodnika to zbyt dużo nieścisłości w owym tekście.


Że czytajacy ma takie wrażenie - jako dyletant - z tym sie zgodzę.

_________________
Obrazek

Lech


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: So maja 26, 2007 6:14 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 13, 2005 2:03 pm
Posty: 11090
Lokalizacja: Poznań
Lech napisał(a):
Widać sam dawno nie bywałeś. Wiele drabinek i klamer zastąpiono łancuchami.
oczywiście :D dawno nie byłem i nie zauważyłem, że wyeliminowano drabinki i klamry

Lech napisał(a):
Manipulujesz.
naprawdę? przeczytaj jeszcze raz słowa przewodnika "jest gwarancja bezpiecznego przejścia"
albo jest gwarancja albo jej nie ma :)

Lech napisał(a):
Widać mało wiesz, bo takie propozycje też padły.
bardzo mało wiem :D
proszę o konkrety, przykłady, wypowiedzi :)


Lech napisał(a):
I kto o to pyta? Widać mało znasz nomenklaturę wśród przewodników tatrzańskich. Właśnie na OP by miał być przewodnik ze specjalną licencją TPN.
jak zwykle masz rację :)
pewnie, że słabo znam nomenklaturę
ale też proszę o konkrety: wypowiedzi, wytyczne TPN itp


Lech napisał(a):
Żadna spiskowa teoria tylko konsekwencja ewentualnej realizacji zamierzeń penego lokalnego środowiska przewodników tatrzańskich z Zakopanego, którzy jako jedyni słuszni by mieli mieć uprawnienia do prowadzenia trasą "via ferrata".
też proszę o konkrety: stanowisko środowiska zakopiańskiego, wypowiedzi itp.


Lech napisał(a):
Że czytajacy ma takie wrażenie - jako dyletant - z tym sie zgodzę.

O Wielki znowu mnie rozszyfrowałeś :D
Ja przecież nawet na Orlej Perci nie bywałem :)

Jedno pytanko. Skoro tak ze znastwem się tutaj rozpisujesz, a byłeś na tej Orlej Perci w ogóle?

_________________
Tatrzańskie szlaki..


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: So maja 26, 2007 6:33 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So kwi 09, 2005 8:09 pm
Posty: 3665
Lokalizacja: Poznań (spod Moraskiej Góry)
tomek.l napisał(a):
Lech napisał(a):
Manipulujesz.
naprawdę? przeczytaj jeszcze raz słowa przewodnika "jest gwarancja bezpiecznego przejścia"
albo jest gwarancja albo jej nie ma


Jeszcze raz powtarzam: Nie manipuluj i nie wyrywaj z kontekstu fragmentów zdań przekręcając na swój sposób ich znaczenie
Stanisław Trębacz napisał(a):
Ponadto ostrożność na szlaku i świadome korzystanie z 3 punktów podparcia jest gwarancja bezpiecznego przejścia.
Co do pozostałych manipulacji i fałszu szkoda czasu się ustosunkowywać. Skoro jesteś aż taki ciekawy, to odpowiem tylko, że po raz pierwszy na Orlej Perci byłem już w 1961 r. podczas obozu wędrownego Technikum Kolejowego MK z Poznania. Pochwal się, czym w tym czasie się zajmowałeś...

_________________
Obrazek

Lech


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: So maja 26, 2007 6:35 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt paź 14, 2005 9:18 am
Posty: 3112
Lokalizacja: z Manczy
Lech napisał(a):
Tu nie chodzi o gwarancję absolutną, a oto, że zawsze przy zachowaniu ostrożności pewniejsze i bezpieczniejsze są zamontowane trzy punkty oparcia niż tylko jeden lub żaden.


:rofl_an: :rofl_an: :rofl_an:

_________________
"Posekaj, posekaj"


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: So maja 26, 2007 7:07 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 13, 2005 2:03 pm
Posty: 11090
Lokalizacja: Poznań
Lech napisał(a):
Jeszcze raz powtarzam: Nie manipuluj i nie wyrywaj z kontekstu fragmentów zdań przekręcając na swój sposób ich znaczenie
Jasne. Manipulacją jest stwierdzenie, że nie jest prawdą iż "Ponadto ostrożność na szlaku i świadome korzystanie z 3 punktów podparcia jest gwarancja bezpiecznego przejścia." Cóż. Jak ktoś przeczyta to zrozumie.

A tak w ogóle to skoro Lechu nie jesteś w stanie odpowiedzieć na moje konkretne pytania uznaje, że te odpowiedzi nie istnieją i że wyssałeś to sobie po prostu z palca. Więc dalsza dyskusja z Tobą jest bezcelowa. Jak zawsze zresztą :)

A w 1961 lądowałem z desantem w Zatoce Świń. Ale to tajemnica i nie mogę o tym mówić :D Mogę tylko ujawnić, że w desancie też brali udział chłopcy z Technikum Kolejowego :D

off topicowo
Cytuj:
Stanisław Trębacz

a propos, czyżby wój? :D :wink: :mrgreen:

_________________
Tatrzańskie szlaki..


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: So maja 26, 2007 7:10 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lip 20, 2005 3:25 pm
Posty: 4015
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski
Lech napisał(a):
zawsze przy zachowaniu ostrożności pewniejsze i bezpieczniejsze są zamontowane trzy punkty oparcia niż tylko jeden lub żaden.


W końcu zrozumiałem sens nazewnictwa ORLEJ perci :) Bo żadnego punktu oparcia to tylko w ich wykonaniu można się spodziewać :twisted:


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: So maja 26, 2007 7:12 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So kwi 09, 2005 8:09 pm
Posty: 3665
Lokalizacja: Poznań (spod Moraskiej Góry)
don napisał(a):
Lech napisał(a):
Tu nie chodzi o gwarancję absolutną, a oto, że zawsze przy zachowaniu ostrożności pewniejsze i bezpieczniejsze są zamontowane trzy punkty oparcia niż tylko jeden lub żaden.

Śmiej się, śmiej z bzdury jaką tu palnąłeś. Stopnie drabinki wraz łańcuchem lub liną pełniącą rolę poręczy to nie są ubezpieczenia i punkty oparcia zamontowane przez człowieka, a pozostałości po epoce lodowcowej...

:rofl_an: :rofl_an: :rofl_an:

_________________
Obrazek

Lech


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: So maja 26, 2007 7:14 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lip 20, 2005 3:25 pm
Posty: 4015
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski
Lechu proponuje lekture

http://forum.turystyka-gorska.pl/viewtopic.php?t=3699&postdays=0&postorder=asc&highlight=punkt%F3w+oparcia&start=0


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: So maja 26, 2007 7:29 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So kwi 09, 2005 8:09 pm
Posty: 3665
Lokalizacja: Poznań (spod Moraskiej Góry)
Hubert napisał(a):
proponuje lekture
A ja proponuje zastanowienie się nad realnymi mozliwościami ludzi, którzy techniki wspinania się z użyciem łańcucha nie mają opanowanej. Jeszcze gorzej jest ze schodzeniem przy użyciu tylko łańcucha. Dlatego dla takich turystów już w XIX wieku zainstalowano drabinki i klamry oraz podkuto niektóre stopnie skalne. I o takie zamontowane punkty podparcia mi chodzi.

_________________
Obrazek

Lech


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: So maja 26, 2007 7:48 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt paź 14, 2005 9:18 am
Posty: 3112
Lokalizacja: z Manczy
Lech napisał(a):
Śmiej się, śmiej z bzdury jaką tu palnąłeś


Lechu!
Generalnie nie biorę udziału w tematach w których się wypowiadasz, bo nawet jeśli na początku zgadzam się z twoim punktem widzenia, to później robisz z tego pyskówkę która do niczego nie prowadzi. Nie zamierzam przekonywać człowieka przekonanego.
A z punktami podparcia to palnąłeś kompletną bzdurę, biorąc pod uwagę to co miał na myśli Stanisław Trębacz.

_________________
"Posekaj, posekaj"


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: So maja 26, 2007 8:07 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So kwi 09, 2005 8:09 pm
Posty: 3665
Lokalizacja: Poznań (spod Moraskiej Góry)
don napisał(a):
Generalnie nie biorę udziału w tematach w których się wypowiadasz, bo nawet jeśli na początku zgadzam się z twoim punktem widzenia, to później robisz z tego pyskówkę która do niczego nie prowadzi.

Jabyś zechciał dobrze zauważyć, to pyskówkę wszczynaja zawsze inni, najczęściej ci sami dyskutanci. I to zwykle już pierwsza ich odzywka ma na celu nic innego, jak tylko ataki personalne. Ja zacytowałem tekst z informatora PTT, i zamiast dyskutować z poglądami autora tego tekstu, już w chwilę póżniej pojawia się wątek personalny jakiegoś przygłupa, z idiotycznym pytaniem czy byłem kiedyś na Rysach, a za chwilę następny pyta czy byłem Orlej Perci.
don napisał(a):
A z punktami podparcia to palnąłeś kompletną bzdurę, biorąc pod uwagę to co miał na myśli Stanisław Trębacz.

Trębacz miał z całą pewnością na mysli pozostawienie łańcuchów w takich miejscach, gdzie da się znależć trzy pewne punkty podparcia. Tam, gdzie pewnych punktów podparcia nie da się uzyskać, powinny być klamry i drabinki.

_________________
Obrazek

Lech


Ostatnio edytowano So maja 26, 2007 8:18 pm przez Lech, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: So maja 26, 2007 8:22 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt paź 14, 2005 9:18 am
Posty: 3112
Lokalizacja: z Manczy
Lech napisał(a):
Ja zacytowałem tekst z informatora PTT,

Ależ ja nie mam nic przeciwko trzem czy czterem punktom podparcia. Tylko twoja interpretacja tych punktów mnie rozbawiła.
Osobiście jestem za zbudowaniem via ferraty, która gwarantuje zdecydowanie większe bezpieczeństwo niż łańcuchy, ale każdy ma prawo do swojego poglądu.
Epitety których tu używasz wobec dyskutantów jeszcze bardziej mnie przekonuje, że nie należy przkonywać człowieka przekonanego.
Ktoś kto krzyczy i używa wyzwisk nie ma nic do powiedzenia, oprócz pieniactwa i nie warto z nim dyskutować.
To takich parę uwag.

_________________
"Posekaj, posekaj"


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N maja 27, 2007 9:01 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So kwi 09, 2005 8:09 pm
Posty: 3665
Lokalizacja: Poznań (spod Moraskiej Góry)
don napisał(a):
Ktoś kto krzyczy i używa wyzwisk nie ma nic do powiedzenia, oprócz pieniactwa i nie warto z nim dyskutować.
To takich parę uwag.


Bądź łaskaw zauważyć, że ja tu akurat nie krzyczę, tylko przedstawiam opinię doświadczonego przewodnika tatrzańskiego i takowej daję wiarę, a daję odpór komuś kto wypisuje uszczypliwe komentarze do tej opinii i jakieś śmieszne insynuacje oraz dziwactwa zupełnie nie na temat jak np. o desancie w Zatoce Świń...

_________________
Obrazek

Lech


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt maja 29, 2007 9:42 am 
Stracony

Dołączył(a): Pn paź 17, 2005 5:35 pm
Posty: 7568
Lokalizacja: z lasu
Lech napisał(a):
Śmiej się, śmiej z bzdury jaką tu palnąłeś

Lechu, ładujesz bzdury jedną za drugą!!!!!!!!!!!!!!!!
Nie chce mi się ich cytować, Tomek już i tak się narobił.
To, że cytujesz innych, a nie wypowiadasz się sam za siebie (a jeśli próbujesz coś napisać to ładujesz bzdury) wg. mnie oznacza, że nie masz pojęcia o czym mówisz.
Bzdurzysz tak, że wydaje mi się, iż o pasmach wysokogórskich wiesz niezbyt wiele, a o bezpieczeństwie w nich dużo dobrego słyszałeś.

Tu możesz poczytać nasze własne wypowiedzi:
http://forum.turystyka-gorska.pl/viewtopic.php?t=2504
I wówczas zrozumiesz, że Twoje "mądrości" nadają się do offa.

PS. czemu powielasz wątki?


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt maja 29, 2007 9:48 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sie 03, 2005 1:09 pm
Posty: 22106
Wyobraźcie sobie do jakiej tragedi by mogło dojść gdyby przodownik Lech zabrał swoją wesołą trzódkę turystyczną w Wysokie Tatry. Ten "walczący z mafią", w celu pokazania pogardy w stosunku do przewodników, wziąłby ludzi z "łapanki" na Orlą lub pod Chłopka.

_________________
"Stary jestem, mam sklerozę, czas umierać" 09.IX.2006 - rozstaj dróg w Dolince za Mnichem

"Stałem się nowym użytkownikiem ale ten nowy też musi posta napisać"


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł: Orla Perć
PostNapisane: Wt maja 29, 2007 12:06 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So sty 07, 2006 8:19 pm
Posty: 18162
spokojnie tu chodzi o to, ze Lechu twardziel jest. on na via ferracie na jednej nodze kica.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt maja 29, 2007 12:17 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sie 03, 2005 1:09 pm
Posty: 22106
tomek.l napisał(a):
Cytat:
Stanisław Trębacz

a propos, czyżby wój?


Co za nazwisko :? :shock: :? :shock: :? :shock: :? :shock:

Ktoś chciałby mieć takiego wujka ? :? :shock: :?

I to jeszcze takiego doświadczonego przewodnika - w końcu Lech się z nim zgadza.

_________________
"Stary jestem, mam sklerozę, czas umierać" 09.IX.2006 - rozstaj dróg w Dolince za Mnichem

"Stałem się nowym użytkownikiem ale ten nowy też musi posta napisać"


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt maja 29, 2007 2:38 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So kwi 09, 2005 8:09 pm
Posty: 3665
Lokalizacja: Poznań (spod Moraskiej Góry)
Łukasz T napisał(a):
tomek.l napisał(a):
Cytat:
Stanisław Trębacz

a propos, czyżby wój?


Co za nazwisko :? :shock: :? :shock: :? :shock: :? :shock:

Ktoś chciałby mieć takiego wujka ? :? :shock: :?

I to jeszcze takiego doświadczonego przewodnika - w końcu Lech się z nim zgadza.


Czwarty pod rząd post i same ataki personalne na mnie i na autora zacytowanego na wstępie tekstu, a nic na temat. Czy naprawdę nie potraficie już dyskutować na poziomie?

_________________
Obrazek

Lech


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt maja 29, 2007 5:55 pm 
Stracony

Dołączył(a): Pn paź 17, 2005 5:35 pm
Posty: 7568
Lokalizacja: z lasu
Lech napisał(a):
Czwarty pod rząd post i same ataki personalne na mnie i na autora zacytowanego na wstępie tekstu, a nic na temat. Czy naprawdę nie potraficie już dyskutować na poziomie?

Kaytek napisał(a):
Tu możesz poczytać nasze własne wypowiedzi:
http://forum.turystyka-gorska.pl/viewtopic.php?t=2504

Znalazłeś moje wypowiedzi na ten temat?????? Chyba nie chcesz abym pisał wszystko od nowa, tylko dla tego, że postanowiłeś założyć nowy wątek mimo iż taki już istnieje.
Jak chcesz dyskutować na poziomie to ustosunkuj się do nich i dopiero wówczas możemy pogadać merytorycznie...

Więc o ile mogę Cię prosić, nie zmuszaj wszystkich aby pisali po raz kolejny to co już było napisane tylko dla tego, że masz zachciankę założyć sobie nowy temat i od nowa pobić pianę...


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt maja 29, 2007 9:10 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So kwi 09, 2005 8:09 pm
Posty: 3665
Lokalizacja: Poznań (spod Moraskiej Góry)
Kaytek napisał(a):
masz zachciankę założyć sobie nowy temat i od nowa pobić pianę...
Nowy wątek dotyczy artykułu Stanisława Trębacza. Jesli nie masz w kwestii tego artykułu nic rzeczowego do napisania, to daj sobie spokój z prześciganiem się w wypisywaniu inwektyw pod moim adresem, bo jesteś już piątym z kolei forumowiczem ograniczajacym swoje wypowiedzi do ataków personalnych na mnie.

_________________
Obrazek

Lech


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt maja 29, 2007 9:23 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N mar 13, 2005 4:25 pm
Posty: 9935
Lokalizacja: niedaleko Wąchocka
A lustrowałeś się już, Towarzyszu?

_________________
Pamiętasz co obiecywała?


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr maja 30, 2007 7:04 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn wrz 05, 2005 9:12 am
Posty: 6269
Lokalizacja: Warszawa/Skierniewice
Lech napisał(a):
bo jesteś już piątym z kolei forumowiczem ograniczajacym swoje wypowiedzi do ataków personalnych na mnie

Lechu ma już czarna listę.
Kaytusie toś sobie nagrabił ;)

_________________
Pozdrawiam
Jacek
Obrazek

___________
..Umiem być ciszą, Kończę się w twoim śnie, Ostatnie echo jest ciszą to miejsce gdzie kończy się twoje spojrzenie..


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr maja 30, 2007 8:55 am 
Stracony

Dołączył(a): Pn paź 17, 2005 5:35 pm
Posty: 7568
Lokalizacja: z lasu
Lech napisał(a):
Nowy wątek dotyczy artykułu Stanisława Trębacza.

Ok, ale traktuje osprawach, o których rozmawialiśmy przez 47 stron :!: :!:
Tam również odnosiliśmy się do różnych artykułów i wypowiedzi i nikt nie myślał, aby przy każdej publikacji na ten temat zakładać nowy wątek i powtarzać od nowa wszystko co kilkadziesiąt osób już powiedziało. Ale to problem Tomka, będzie chciał, to przeklei.

Lech napisał(a):
Jesli nie masz w kwestii tego artykułu nic rzeczowego do napisania

Już pisałem na ten temat i to sporo...

Lech napisał(a):
wypisywaniu inwektyw pod moim adresem

A gdzież to znajdują się rzeczone inwektywy??????? :shock: :shock: :shock: Chyba jesteś przeczulony na swoim punkcie.

Jeśli jednak upierasz się abym ponownie tu wyraził swoje zdanie na temat ferraty na OP, niech stracę - w skrócie:
Według mnie bezpieczniej odpaść od gołej skały, być zapiętym w ferratę i polecieć parę metrów, niż odpaść od łańcucha i lecieć 300 metrów.

Słucham więc, gdzie w moim rozumowaniu jest błąd?


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr maja 30, 2007 9:12 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sie 03, 2005 1:09 pm
Posty: 22106
Błąd tkwi w tym, że turyste na via ferrate MOŻE prowadzić przewodnik. I to boli Lecha R.

_________________
"Stary jestem, mam sklerozę, czas umierać" 09.IX.2006 - rozstaj dróg w Dolince za Mnichem

"Stałem się nowym użytkownikiem ale ten nowy też musi posta napisać"


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr maja 30, 2007 9:23 am 
Zasłużony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt wrz 09, 2005 12:21 pm
Posty: 225
Lokalizacja: Warszawa
Najpierw, z uwagi na to, że obecnie łańcuchy się ewidentnie nie sprawdzają - po odpadnięciu od łańcucha lecimy 300 metrów, usuniemy je i zrobimy stałe punkty. Na wykonanie ferraty (wzrost ceny stali i robocizny) zabraknie funduszy a i ci niedobrzy obrońcy środowiska zrobią swoje. Wiecie, problemy obiektywne są czasami nie do przejścia. W końcu, po kilku wypadkach, szeroko nagłośnionych w troskliwych mediach, dla podniesienia bezpieczeństwa kochanych turystów, których dobro jest najważniejsze, zlikwidujemy znaki i wprowadzimy nakaz poruszania się po OP tylko w towarzystwie przewodnika. Zrobimy to z obrzydzeniem ale bezpieczeństwo turystów przede wszystkim. :wink:


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr maja 30, 2007 9:37 am 
Stracony

Dołączył(a): Pn paź 17, 2005 5:35 pm
Posty: 7568
Lokalizacja: z lasu
Dla mnie lepszą ochroną jest Ferrata do której mogę się przypiąć, więc
Stonka napisał(a):
usuniemy je i zrobimy stałe punkty

Takie rozwiązanie uważam za najgorsze a zrobienie Ferraty według mnie jest wręcz genialnym pomysłem.
Odnośnie artykułu - żaden z argumentów tam podanych do mnie nie przemawia, a wręcz dziwi mnie, że ktokolwiek z takim doświadczeniem górskim wypisuje takie rzeczy.

Pan Trębacz po prostu ma znajomości gdzie trzeba i dla tego nie potrzebuje lepszych zabezpieczeń niż łańcuch:
Stanisław Trębacz w wielbionym przez Lecha artykule napisał(a):
...dzięki roztropności turystów i opiece Opatrzności Bożej, która mam nadzieje i przekonanie, dalej biedzie miała mnie i moich turystów w swej pieczy.
No, z taką asekuracją to i po gołej ścianie...


Łukasz T napisał(a):
Błąd tkwi w tym, że turyste na via ferrate MOŻE prowadzić przewodnik. I to boli Lecha R.

No ale ten Trębacz to też przewodnik!!!!!! Ja już nie wiem z kim Lechu walczy a z kim nie!!!!! No pogubiłem się.... ;)


Ostatnio edytowano Śr maja 30, 2007 9:44 am przez Kaytek, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 122 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 29 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Polityka prywatności i ciasteczka
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL