Forum portalu turystyka-gorska.pl

Wszystko o górach
portal górski
Regulamin forum


Teraz jest N cze 23, 2024 8:27 pm

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 194 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: Pt wrz 21, 2007 11:43 am 
Uzależniony ;-)
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N cze 24, 2007 9:52 am
Posty: 709
Lokalizacja: Dolny Śląsk / 400km do Tatr
Tak sie zastanawiam czy są projektowane, wytaczane i budowane nowe szlaki w Tatrach np na szczyty na które nie ma oficjalnych dróg jak wyglada ta sprawa?i jak stosunkuje sie do tego TPN? jest ktos w temacie? zaprasam do podzielenia się tą wiedza innymi forumowiczami napewno wielu to zainteresuje :)

_________________
Góry, podobnie jak morze i kobiety, są kapryśne i nieprzewidywalne


Ostatnio edytowano Pt wrz 21, 2007 12:02 pm przez marx, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt wrz 21, 2007 11:54 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lip 20, 2005 3:25 pm
Posty: 4015
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski
Z tego co wiem, naprawy obecnych i nic ponadto. No chyba ze sie myle. Zreszta po co wiecej, jest sporo, a jak wszystko sie przejdzie to jest min. drugie tyle u sasiadow z poludnia (niedlugo schengen ulatwi z nimi kontakt ;) ).


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt wrz 21, 2007 12:00 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sie 03, 2005 1:09 pm
Posty: 22106
Jako człowiek, który w życiu nie zszedł ze znakowanego szlaku stwierdzam, że pare nowych by się zdało. Ale pewno bedzie na odwrót. Schengen wejdzie w życie - Słowacy zamkną "wspólne" szlaki. Choc ktoś u nas pisał o mostku koło Roztoki .

_________________
"Stary jestem, mam sklerozę, czas umierać" 09.IX.2006 - rozstaj dróg w Dolince za Mnichem

"Stałem się nowym użytkownikiem ale ten nowy też musi posta napisać"


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt wrz 21, 2007 12:28 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sie 28, 2007 1:34 pm
Posty: 4450
Lokalizacja: lkr
znalezione w necie
Cytuj:
Słowacy planują wytyczenie nowych szlaków Tatrach. Jeżeli im się to uda, będzie można wejść na Baranie Rogi i Świstowy Szczyt.

W Słowacji zarejestrowane zostało stowarzyszenie obywatelskie „Tatrzańskie ścieżki”. W ubiegłym tygodniu doszło do spotkania inicjatorów utworzenia tej organizacji z naukowcami, specjalistami od spraw ochrony przyrody, przedstawicielami ŠL TANAP, Spravy TANAP, HZS i miasta Vysoké Tatry.
Dyskutowano nad przebudową szlaku na Przełęcz Lodową, a także nad wytyczeniem nowych szlaków na Świstowy Szczyt i Baranie Rogi. Stowarzyszenie „Tatrzańskie ścieżki” zostało zarejestrowane na początku maja w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych Słowackiej Republiki, ale pomysł utworzenia takiego stowarzyszenia zrodził się już dwa lata wcześniej - relacjonuje Mikulaš Argalacs, dziennikarz i jeden z założycieli tej organizacji.
- Jego przewodniczącym jest Stanislav Klaučo, a L’udovit Zahor, chatar ze Zbójnickiej chaty, jest jego zastępcą.
Celem stowarzyszenia jest rekonstrukcja niektórych szlaków turystycznych w Tatrach Wysokich, a także wytyczenie kilku nowych, głównie tam, gdzie i tak chodzą czasem turyści górscy i rozdeptują stoki.
Projektów jest kilkanaście, ale w pierwszym etapie skupiamy się na trzech szlakach. Chodzi o przebudowę istniejącego już szlaku, wyprowadzającego na Lodową Przełęcz od strony Doliny Pięciu Stawów Spiskich oraz o poprowadzenie szlaku z Dzikiej Kotlinki na Świstowy Szczyt, a także największy z tych projektów, wytyczenie szlaku od Zielonego Stawu Kieżmarskiego przez Przełęcz Baranią do Terye’go chaty w Dolinie Pięciu Stawów Spiskich, z odnogą na Baranie Rogi.
Ścieżka od Lodowego Stawku na Lodową Przełęcz jest w fatalnym stanie, obsuwający się szuter utrudnia podchodzenie. Jest propozycja, by poprowadzić szlak z boku żlebu, po litej skale, i ubezpieczyć go łańcuchami.
Na Świstowy Szczyt nieraz wchodzą turyści, chociaż nie ma tam szlaku, wyszukując co łatwiejsze podejście, bo szczyt jest atrakcyjny widokowo. Zimą podchodzą na niego również ski-alpiniści.
Inicjatorzy „Tatrzańskich ścieżek” proponują poprowadzenie szlaku od ścieżki prowadzącej ze Zbójnickiej Chaty na Rohatkę, w bok do Dzikiej Kotlinki, a następnie trawiastymi stokami na grań szczytową i nią na wierzchołek Świstowego Szczytu.
Z pewnością najatrakcyjniejszym projektem wytyczenia nowego szlaku jest poprowadzenie ścieżki z Doliny Kieżmarskiej przez Baranią Przełęcz do Doliny Pięciu Stawów Spiskich, z wejściem na Baranie Rogi.
Przejście przez Baranią Przełęcz między tymi dwoma dolinami znane jest od dawna. Chodzili tamtędy koziarze i poszukiwacze skarbów, a potem Węgierskie Towarzystwo Karpackie udostępniło to przejście dla turystów, zakładając w kilku miejscach ubezpieczenia.
Ponowne udostępnienie tego przejścia turystom ucieszyłoby wielu, gdyż połączyłoby schroniska w dwóch sąsiednich dolinach atrakcyjnym szlakiem.
- By jednak można było wytyczyć taki szlak, muszą się wypowiedzieć specjaliści od botaniki, zoologii, geologii, a także ratownicy tatrzańscy i strażnicy przyrody - wyjaśnia Argalacs.

Apoloniusz Rajwa

_________________
Zrozumcie, że państwo chce tylko waszego dobra. Całego waszego dobra...

Picasa
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt wrz 21, 2007 12:49 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sie 03, 2005 1:09 pm
Posty: 22106
peepe napisał(a):
Przejście przez Baranią Przełęcz między tymi dwoma dolinami znane jest od dawna. Chodzili tamtędy koziarze i poszukiwacze skarbów, a potem Węgierskie Towarzystwo Karpackie udostępniło to przejście dla turystów, zakładając w kilku miejscach ubezpieczenia.
Ponowne udostępnienie tego przejścia turystom ucieszyłoby wielu, gdyż połączyłoby schroniska w dwóch sąsiednich dolinach atrakcyjnym szlakiem.


Pięknie długi, pokutniczy :lol: łańcuch rdzewieje tam do dziś :lol: Ciekawe czy walną jakieś żelastwo na odcinku Barania Przełęcz - Baranie Rogi ? Piekny widok jest z tego szczytu.

_________________
"Stary jestem, mam sklerozę, czas umierać" 09.IX.2006 - rozstaj dróg w Dolince za Mnichem

"Stałem się nowym użytkownikiem ale ten nowy też musi posta napisać"


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt wrz 21, 2007 1:41 pm 
Stracony

Dołączył(a): Pn paź 17, 2005 5:35 pm
Posty: 7568
Lokalizacja: z lasu
A ja myślę, że bedzie tego.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: So wrz 22, 2007 7:16 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn sty 08, 2007 7:35 pm
Posty: 3100
Lokalizacja: G.E.K.O.N.Y.
Łukasz T napisał(a):
Jako człowiek, który w życiu nie zszedł ze znakowanego szlaku

:rofl_an: :rofl_an: :rofl_an:

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: So wrz 22, 2007 8:35 pm 
Kombatant

Dołączył(a): Pt mar 30, 2007 7:47 pm
Posty: 658
Lokalizacja: Jaworzno
Też myślę, że fajnie bybyło jakby wyznaczyli kilka nowych szlaków, ale w polskich Tatrach raczej nic nie zmienią...

_________________
Dołem - wicher ciężkie chmury niesie,
O skaliste roztrąca urwiska;
Burza huczy po sczerniałym lesie.
I gromami w głąb wąwozów ciska...
A tam w górze, gdzie najwyższe szczyty,
Lśnią pogodne, jak dawniej błękity.

Adam Asnyk


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: So wrz 22, 2007 10:16 pm 
Stracony

Dołączył(a): Śr wrz 19, 2007 8:59 pm
Posty: 18072
Lokalizacja: Zachodnie Pomorze/Poznań
marx napisał(a):
ak sie zastanawiam czy są projektowane, wytaczane i budowane nowe szlaki w Tatrach np na szczyty na które nie ma oficjalnych dróg jak wyglada ta sprawa?i jak stosunkuje sie do tego TPN?


W Polskich? A po co. I tak jest za dużo.

Hubert napisał(a):
niedlugo schengen ulatwi z nimi kontakt

Przepraszan, ale w jaki sposób?

Łukasz T napisał(a):
Jako człowiek, który w życiu nie zszedł ze znakowanego szlaku

Asceta?

Łukasz T napisał(a):
pare nowych by się zdało

a konkretnie gdzie? Bardzo jestem ciekaw.
Łukasz T napisał(a):
Ciekawe czy walną jakieś żelastwo na odcinku Barania Przełęcz - Baranie Rogi

Po co - jest łatwiutko. Słowacy nie żywią takiej miłości do żelastwa.


Łukasz T napisał(a):
Piekny widok jest z tego szczytu.

Jako człowiek, który nigdy nie zszedł z szlaku znasz ten widok oczywiście tylko z opowiadań.

monk4a napisał(a):
ale w polskich Tatrach raczej nic nie zmienią...

I Bogu niech będą dzięki.

_________________
Mój kanał na YouTube: https://studio.youtube.com/channel/UC7G ... DING%22%7D
Zapraszam


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: So wrz 22, 2007 10:39 pm 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): Pt cze 29, 2007 11:59 am
Posty: 1417
Cytuj:
W Polskich? A po co. I tak jest za dużo.

jest dobrze. 8)


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N wrz 23, 2007 2:43 am 
Zasłużony

Dołączył(a): Wt lis 28, 2006 11:00 pm
Posty: 188
Lokalizacja: Poznań
Czekam jak wytyczą szlak na Baranie Rogi albo złamie pewne przepisy :lol: :wink:


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N wrz 23, 2007 8:41 am 
Uzależniony ;-)
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N cze 24, 2007 9:52 am
Posty: 709
Lokalizacja: Dolny Śląsk / 400km do Tatr
Markiz napisał(a):
W Polskich? A po co. I tak jest za dużo.

czemu sądzisz, że za dużo? chodzi Ci by nie beszcześcić flory i fauny?

_________________
Góry, podobnie jak morze i kobiety, są kapryśne i nieprzewidywalne


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N wrz 23, 2007 9:02 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lip 20, 2005 3:25 pm
Posty: 4015
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski
Markiz napisał(a):

Hubert napisał(a):
niedlugo schengen ulatwi z nimi kontakt

Przepraszan, ale w jaki sposób?


Zapewne argument, ze zamiast jednego miejsca gdzie legalnie mozna przekraczac granice, bedzie ich wiele, Cie nie przekona ;)


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N wrz 23, 2007 10:40 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sie 03, 2005 1:09 pm
Posty: 22106
maniek napisał(a):
Łukasz T napisał(a):
Jako człowiek, który w życiu nie zszedł ze znakowanego szlaku

:rofl_an: :rofl_an: :rofl_an:


Szanowny Panie Mańku - drogi pozaszlakowe są zwykle upiększane kopczykami. To też forma znakowania :lol: :wink:

P.s. Markiz to też odpowiedź dla Ciebie :lol: Wystarczy :wink: :?:

_________________
"Stary jestem, mam sklerozę, czas umierać" 09.IX.2006 - rozstaj dróg w Dolince za Mnichem

"Stałem się nowym użytkownikiem ale ten nowy też musi posta napisać"


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N wrz 23, 2007 10:47 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sie 03, 2005 1:09 pm
Posty: 22106
Markiz napisał(a):
Łukasz T napisał:
Ciekawe czy walną jakieś żelastwo na odcinku Barania Przełęcz - Baranie Rogi

Po co - jest łatwiutko. Słowacy nie żywią takiej miłości do żelastwa.



A zauważyłeś tam pare zardzewiałych elementów w skałach ? Może znów zamontują ?

P.s. Masz rację - jest łatwiutko.

_________________
"Stary jestem, mam sklerozę, czas umierać" 09.IX.2006 - rozstaj dróg w Dolince za Mnichem

"Stałem się nowym użytkownikiem ale ten nowy też musi posta napisać"


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N wrz 23, 2007 11:19 am 
Stracony

Dołączył(a): Śr wrz 19, 2007 8:59 pm
Posty: 18072
Lokalizacja: Zachodnie Pomorze/Poznań
marx napisał(a):
czemu sądzisz, że za dużo? chodzi Ci by nie beszcześcić flory i fauny?

Odpowiem pytaniem - gdzie jeszcze w Polskich Tatrach można poprowadzić szlak? Szlak logiczny, prowadzący na określony szczyt lub przełęcz, z którego istniałaby inna droga zejścia (choć to ostatnie niekonieczne lecz pożądane)? Ja nie widzę a podpowiadane często Niżne Rysy nie są noim zdaniem szczęśliwą propozycją (nie wnoszą niczego nowego w porównaniu z Rysami). Argument o bezczeszczeniu flory i fauny proponowałbym sobie darować - zbyt wielkie i głośne trąby. Proponuję spojrzeć na to inaczej - gdzie w Europie są drugie takie góry typu alpejskiego o takiej długości szlaków na jednostkę powierzchni i wynikającej z niej takiej ilości turystów na jednostkę powierzchni. Jeśli zdołasz, Marx, wskazać mi takie miejsce to podniosę ręce w górę w geście poddania się i stanę u rydwanu zwycięzcy by tyczyć nowe szlaki - oczywiście nie tylko z wiaderkiem farby ale również kilofem u dynamitem, bo niestety to tak się to robi (przejdź się Marx na Orlą Perć ale nie gwoli kontemplacji widoków ale przyjrzenia się skale - jeszcze po 100 latach widać dokładnie gdzie łupano kilofem a gdzie dynamit był w robocie; jak będziesz bardzo uważny to może jeszcze dojrzysz miejsca, gdzie tysiące butów dokonało nieodwracalnych zmian w strukturze zbocza, gdzie erozja gruntu już powoduje obsuwy i gdzie może być najwyżej gorzej niż lepiej i może wtedy zgodzisz się z poglądem - ten szlak trzeba zamknąć).

Hubert napisał(a):
Zapewne argument, ze zamiast jednego miejsca gdzie legalnie mozna przekraczac granice, bedzie ich wiele, Cie nie przekona Wink
_________________


Tak jest - nie przekona, bo tam gdzie mogłoby by mieć to jakiś sens (np. Gładka Przełęcz, Wrota Chałubińskiego, Liliowe, Roztoka - przejście przez Białkę k. schroniska) znakowanych ścieżek (a więc możliwych do przejścia po wejściu do układu W Schengen brak a pozostałe nie mają większego turystycznego sensu.
O ile, Hubert, znasz choć cokolwiek turystyczną historię Tatr to powinieneś wiedzieć, że obowiązująca do 1938 konwencja turystyczna dopuszczała tylko przejście granicy po legalnym szlaku; odrębną sprawą jest to, że było to gremialnie łamane, przypominam jednak, że w tamtych czasach nie istniał żaden formalny zakaz poruszania się poza szlakami. Nie istniał też Hubercie żaden formalny zakaz biwakowania w Tatrach oraz spania po kolebach. To wszystko powodowało, że w wielu przypadkach wygodniej było turyście czy taternikowi polskiemu (głównie taternikowi) operować z bazy w Polsce a nie Słowacji (np. baza w schronisku w Roztoce a później nocleg w namiocie lub kolebie w Dolinie Ciężkiej - raczej kolebie bo namioty ówczesne były cholerycznie ciężkie). Podobnie Schronisko w Pięciu Stawach było dogodnym miejscem do penetracji grupy Krywania i Hrubego. Wszystko to już dziś (i po Schengen też) nieaktualne choćby z uwagi na ten zakaz biwakowania w namiotach i kolebach.
No i jeszcze jedno - w 1938 jeśli komuś zależało na możliwie szybkim przedostaniu się z Zakopanego do Szczyrbskiego Plesa to jechał kolejką na Kasprowy i stamtąd przez Liliowe i Zawory do Plesa. Dzisiaj wsiądzie w samochód (w 1938 mało kto go miał). I to zmienia wszystko - układ z Schengen potrzebny był w Tatrach w 1945 roku (wkrótce potem wprowadzono w Polsce zakaz wejścia na szczyty i przełęcze graniczne - poza Kasprowym - o ten zakaz trwał chyba aż do roku 1955 i obejmował - Rysy, Chłopka, Wrota Chałubińskiego, Świnicę, Czerwone Wierch itp). Teraz czy układ jest czy też go nie będzie to praktycznie wszystko jedno - no może poza tym, że trochę ceprów polezie z Wołowca w kierunku Rohacza (i tu wbrew pozorom wyjście na Rohacze ze Słowacji jest bardziej sensowne niż z doliny Chochołowskiej). Znam to wszystko lepiej niż inni bo to dotykało mojego ojca i dziadka a my tak pokolenie po pokoleniu w Tatrach co dotyczy też przedwojennych czasów. Pomyśl raz jeszcze nad tym wszystkim, Hubert, zanim zaczniesz znowu zadawać agresywnie zaczepne pytania.

_________________
Mój kanał na YouTube: https://studio.youtube.com/channel/UC7G ... DING%22%7D
Zapraszam


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N wrz 23, 2007 11:26 am 
Stracony

Dołączył(a): Śr wrz 19, 2007 8:59 pm
Posty: 18072
Lokalizacja: Zachodnie Pomorze/Poznań
Łukasz T napisał(a):
drogi pozaszlakowe są zwykle upiększane kopczykami. To też forma znakowania Laughing Wink

P.s. Markiz to też odpowiedź dla Ciebie Laughing Wystarczy


Nie wystarczy. To zwykła demagogia. A poza tym jako arystokrata jestem legalistą - skoro TANAP zabrania (bo w TPN jest inaczej) to znaczy, że nie wolno i szlus. Co nie znaczy jednak, że czasami nie łamałem tego przepisu, arystokraci też czasami stawali na barykadach do walki z zgniłymi rządami. Ale nie szukałem alibi w postaci kopczyków. Zresztą, Mon Ami, czyżbyś nie wiedział, że istnieje od diabła kopczyków mylnych, ustawianych przez błądzących lub czasami i złośliwych. Zalecam lekturę mądrych książek, drogi Łukaszu, braki w niej są widoczne w Twoich postach.

_________________
Mój kanał na YouTube: https://studio.youtube.com/channel/UC7G ... DING%22%7D
Zapraszam


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N wrz 23, 2007 11:45 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lip 20, 2005 3:25 pm
Posty: 4015
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski
Markiz napisał(a):
Pomyśl raz jeszcze nad tym wszystkim, Hubert, zanim zaczniesz znowu zadawać agresywnie zaczepne pytania.


A gdzie ty dostrzegasz agresywne pytanie z mojej strony? Ja poprostu jestem na tyle domyslny i wiem kiedy ktos zadaje tendencyjne pytania, chcac uzyskac taka odpowiedz, ktora pozwoli mu rozwinac mysl w swoim kierunku.

Chocby fakt ze bedzie mozna legalnie dotrzec na Bystra czy Rohacze jest tutaj bardzo znaczacy. Przejscie na Kasprowym tez daje spore mozliwosci. Nie kazdy ma samochod, nie kazdy woli dotrzec do dolin slowackich samochodem. Wez pod uwage ze niektorzy chodza z plecakiem wyprawowym po Tatrach, spia w schroniskach.

W swojej wypowiedzi operujesz historia, i fajnie, ja takiej wiedzy nie mam. Nie uwazam jednak by to cokolwiek wnosilo do dyskusji. Rownie dobrze mozna powiedziec ze na poczatku XIX w. ludzie chodzili po Tatrach zupelnie bez szlakow, schronisk i... No wlasnie, i co z tego? Jak to sie ma do sytuacji dzisiejszej i Schengen? Na dzien dzisiejszy uklad z Schengen otwiera nowe mozliwosci w Tatrach i to mnie bardzo cieszy.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N wrz 23, 2007 12:13 pm 
Stracony

Dołączył(a): Śr wrz 19, 2007 8:59 pm
Posty: 18072
Lokalizacja: Zachodnie Pomorze/Poznań
Hubert napisał(a):
legalnie dotrzec na Bystra

bzdet - co tam ciekawego w stosunku do np. legalnego Starorobociańskiego


Hubert napisał(a):
czy Rohacze

Jedyne sensowne wejścia na grań Rohaczy i dalej Trzy Kopy i Banówkę wiodą z Słowacji

Hubert napisał(a):
Przejscie na Kasprowym tez daje spore mozliwosci

Jakie - zejść kawałek do Cichej i wrócić? Nonsens

Hubert napisał(a):
Wez pod uwage ze niektorzy chodza z plecakiem wyprawowym po Tatrach, spia w schroniskach.


Obecna sieć schronisk niewiele daje takich możliwości (sensownych - zaznaczam - bezsensowne są zawsze)
Hubert napisał(a):
ze na poczatku XIX w. ludzie chodzili po Tatrach

praktycznie psa z kulawą nogą tam nie było poza pasterzami, myśliwymi i górnikami - Hubert, lekceważysz historię i wskutek tego popadasz w śmieszność. Nie dlatego nie było turystów, że nie było schronisk i szlaków - wręcz odwrotnie - budowa szlaków i schronisk wynika z tego, że w odpowiedniej ilości pojawiają się turyści -jest to tak oczywiste, że wręcz banalne, dziwię się, że tak wytrwały user (1685 postów) tego nie wie.

Hubert napisał(a):
Na dzien dzisiejszy uklad z Schengen otwiera nowe mozliwosci w Tatrach i to mnie bardzo cieszy.

Pozwól, że podyskutujemy za rok o tej porze - stawiam dolary przeciwko orzechom, że żadnych rewolucyjnych zmian nie będzie bo być nie może.

Hubert napisał(a):
Nie kazdy ma samochod, nie kazdy woli dotrzec do dolin slowackich samochodem.

A jaki to ma związek z moim przykładem odnośnie tempa przemieszczenia się do Szczyrbskiego Plesa z Zakopanego. Możesz się, Hubert, postawić na głowie i próbować butami zarysowć księżyc a i tak to nic nie zmieni w sposobie dostawania się z północnego Podtatrza na Południowe. W Polsce mieszka około 35 mil. osób, którzy posiadają 17 mil. samochodów - masz jakieś pytania? Nie rozmawiamy o indywidualnych wyjątkach lecz o globalnych trendach. W tych się prawie nic nie zmieni.

_________________
Mój kanał na YouTube: https://studio.youtube.com/channel/UC7G ... DING%22%7D
Zapraszam


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N wrz 23, 2007 12:29 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lip 20, 2005 3:25 pm
Posty: 4015
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski
Markiz napisał(a):
praktycznie psa z kulawą nogą tam nie było poza pasterzami, myśliwymi i górnikami - Hubert, lekceważysz historię i wskutek tego popadasz w śmieszność.


wikipedia.org napisał(a):
Pierwsza, odnotowana wycieczka w Tatry odbyła się w 1565 r. (Przejażdżka Beaty z Kościeleckich Łaskiej ze spiskiego Kieżmarku do Doliny Kieżmarskiej). Z XVII w. pochodzą też wzmianki o pierwszych wejściach na szczyty.
Za ojca polskiej turystyki tatrzańskiej uważa się Stanisława Staszica. W latach 1803-1805 wędrował po Tatrach, prowadząc badania naukowe. Ich owocem jest wydane w 1815 dzieło O ziemiorodztwie Karpatów. Staszicowi przypisywane są pierwsze wejście na Kołowy Szczyt. Był też na Krywaniu, Sławkowskim Szczycie, Łomnicy.



Markiz napisał(a):

Pozwól, że podyskutujemy za rok o tej porze - stawiam dolary przeciwko orzechom, że żadnych rewolucyjnych zmian nie będzie bo być nie może.


Pozwól, że podyskutujemy za 10 lat o tej porze- stawiam dolary przeciwko orzechom, że Schengen podziala na wladze TPNi i TANAPu i zwietrza we wspolnej polityce i tworzeniu szlakow laczacych, spora szanse na rozwoj turystyki.

Hubert napisał(a):
W Polsce mieszka około 35 mil. osób, którzy posiadają 17 mil. samochodów - masz jakieś pytania?


Skad masz te dane? Ja wiem o 15 mln w tym wlaczone ciagniki rolnicze, ciagniki samochodowe i wszystkie pojazdy ktore nalezy rejestrowac aby po drogach sie poruszaly. Ale to juz off topic.

Jedz sobie drogi Arystokrato do Tatr i ocen potege takiego plebsu jak ja, szczegolnie teraz, we wrzesniu. W Tatrach przewazaja studenci, zrob ankiete, spytaj ile z nich przyjechalo samochodem. Moze jestem wyjatkiem, ale bedac rok temu w Tatrach zrezygnowalem z Rohaczy z powodow czysto logistycznych. Dojechanie tam zajeloby mi pol dnia.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N wrz 23, 2007 12:46 pm 
Uzależniony ;-)
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N cze 24, 2007 9:52 am
Posty: 709
Lokalizacja: Dolny Śląsk / 400km do Tatr
Nie wiedzialem, że z takiego banalnego pytania wywiaże sie debata bardzo merytoryczna. Problem taki wpadł mi do głowy... ot tak, lecz nie z powodu ze mi brakuje szlaków. Jestem, że tak powiem początkujący jesli chodzi o chodzenie po górach.

Markiz ciekawe rzeczy piszesz, gdzie można poczytać o historii Tatr, turystyce w nich i o wytyczaniu/budowie szlaków i schronisk? Jakaś pozycja może?

_________________
Góry, podobnie jak morze i kobiety, są kapryśne i nieprzewidywalne


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N wrz 23, 2007 2:01 pm 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lip 14, 2006 11:53 am
Posty: 2775
Lokalizacja: Wrocław
Tytułem wstępu:
powierzchnia całkowita Tatr wynosi 785 km2
do Polski nalezy 175 km2
do Słowacji 610 km2

Wynika z tego, że do Słowacji należy prawie 3,5 razy więcej Tatr niż do Polski.

Długośc szlaków w TPN wynosi 245 km
w TANAP 600 km

czyli niecałe 2,5 razy więcej km jest na Slowacji niż w Polsce

Jak dla mnie wynika tego że to głównie Słowacy powinni pomyśleć nad nowymi szlakami. W Polsce jak dla mnie jest ich wystarczająco.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N wrz 23, 2007 2:43 pm 
Stracony

Dołączył(a): Pt lis 04, 2005 7:38 pm
Posty: 4278
Lokalizacja: Buk
Podzielam zdanie,ze Schengen pozwoli rozwinąć plany tatrzańskie w kierunkach,które w chwili obecnej coprawda również sa możliwe,ale i nielegalne.

Markiz napisał(a):
bzdet - co tam ciekawego w stosunku do np. legalnego Starorobociańskiego

Dziwne rozumowanie...to przeciez zupełnie inny szczyt,co dla turysty jest już wystarczająco sensownym powodem,żeby się tam wybrać.

Markiz napisał(a):
Jedyne sensowne wejścia na grań Rohaczy i dalej Trzy Kopy i Banówkę wiodą z Słowacji

A co widzisz bezsensownego w innych opcjach wejścia :?:


Markiz napisał(a):
Obecna sieć schronisk niewiele daje takich możliwości (sensownych - zaznaczam - bezsensowne są zawsze)

Praktycznie w każdej większej dolinie jest schronisko,a zarazem sieć szlaków,którymi można sobie w naprawde ciekawy sposób przechodzić do sąsiednich dolin.

_________________
Jak mówię,że wybaczam to nie znaczy,że zapomnę.

http://chomikuj.pl/hania.ratmed
http://7000.pl/index.php?page=wyprawy&o ... p=himalaje


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N wrz 23, 2007 5:38 pm 
Stracony

Dołączył(a): Śr wrz 19, 2007 8:59 pm
Posty: 18072
Lokalizacja: Zachodnie Pomorze/Poznań
Hania ratmed napisał(a):
A co widzisz bezsensownego w innych opcjach wejścia Question

Miła Panienko, czy słyszałaś kiedykolwiek o takim czymś co nazywa się logistyka i jej górska odmiana. Najkrócej - to takie ustalenie trasy aby od punktu wyjścia było możliwie najbliżej terenem dolinnym do rozpoczęcia podejścia oraz aby jeśli to możliwe aby zejście było inną drogą (urozmaicenie) a także aby ona była możliwie najłatwiejsza (aby zneutralizować wpływ zmęczenia i dekoncentracji, która zawsze następuje po osiągnięciu celu i które to obydwa zjawiska są przyczyną znakomitej większości wypadków górskich, zarówno turystycznych jak i taternickich).

Hania ratmed napisał(a):
Jedyne sensowne wejścia na grań Rohaczy i dalej Trzy Kopy i Banówkę wiodą z Słowacji

A co widzisz bezsensownego w innych opcjach wejścia Question

Jestem oczywiście pewien, że moje doświadczenie i znajomość topografii Tatr jest żadną w porównaniu z Twoimi i w związku z tym byłbym niezmiernie zobowiązany za drobną lekcję, która pozwoliłaby zmniejszyć rozmiar mojej niewiedzy. Otóż - jak mniemam ta inna opcja to wejście na Wołowiec i dalej na Rohacze a zapewne i na Trzy Kopy i Banówkę bo to jest taka organiczna całość. No i jak o Pani wrócić tego samego dnia do tej Chochołowskiej?


Celowo pozostawiłem poprzedni post niejako niezakończony - raz aby nie był zbyt długi a dwa - chciałem dać szansę przeciwnikom. Nie doczekałem się. Otóż moi mili - jak mniemam to Schengen dla Was to możliwość wejścia sobie z Polski do Słowacji i powrót do niej (choć niekoniecznie). Pięknie - zapytam się jednak przekornie - a co z ubezpieczeniem? A może sądzicie, że na Rakoniu, Grzesiu czy Wołowcu będzie stał kiosk, w którym będzie można kupić ubezpieczenie? Macie wykupione ubezpieczenia w DAV lub OEAV na cały rok? No i gdzie się teraz kupuje ubezpieczenia na krótki wypad w Tatry Słowackie (nie tylko krótki zresztą). Bez ubezpieczenia, wszak jesteśmy silni, w dodatku mamy szczęście. Można i tak, drodzy parafianie, ale jakby co i nie daj Boże z helikopterem to to może odbijać się czkawką przez długie lata jak przyjdzie zaciskać pasa i tak już dość szczelnie dopiętego.
Ale może się mylę - czekam na propozycje.
Aczkolwiek podsłuchiwanie jest brzydką cechą to jednak czasami warto. No i jak tak posłuchać to wśród turystycznej braci wiele się ostatnio mówi jak to fajnie będzie z tymi Rohaczami po Schengen. Przekima się w Chochołowskiej na glebie i lu do góry - druga Orla Perć jak znalazł, kolejna dystrybutornia stosunkowo taniej adrenalinki. Kochani - jesteście w błędzie! Jeśli myślicie, że TANAP i HZS pozwolą sobie zrobić taki gnój jak TPN i TOPR na Orlej Perci to jesteście w błędzie. Mam znajomych i w TANAP i HZS i wiem, że mają bardzo prosty pomysł na to - ruch jednokierunkowy i to bynajmniej nie z Wołowca do Banówki ale wręcz odwrotnie i koniec marzeń.

Moi mili - Słowacy patrzą racjonalnie - oni owszem bardzo chętnie goszczą Polaków ale tych, którzy pozwolą zarobić tamtejszym kwaterodawcom, właścicielom sklepów, restauracji i schronisk a także stacji benzynowych bo z tego płyną korony do słowackiego budżetu.Polskich turystów co chcą po Słowacji tylko pochodzić a calą kasę zostawiać w Polsce to oni mają w nosie by nie powiedzieć gdzie naprawdę ale to Markizowi nie przystoi.

Jak to powiedział poeta - "aby rozum chciał być przy młodości".

_________________
Mój kanał na YouTube: https://studio.youtube.com/channel/UC7G ... DING%22%7D
Zapraszam


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N wrz 23, 2007 5:42 pm 
Stracony

Dołączył(a): Śr wrz 19, 2007 8:59 pm
Posty: 18072
Lokalizacja: Zachodnie Pomorze/Poznań
Hubert napisał(a):
stawiam dolary przeciwko orzechom, że Schengen podziala na wladze TPNi i TANAPu i zwietrza we wspolnej polityce i tworzeniu szlakow laczacych, spora szanse na rozwoj turystyki.


Obyś się, Hubercie, udławił!!! Jaki to rozwój turystyki w Tatrach jest potrzebny. O ile za dziesięć lat ma coś z tego być to trzeba główkować jak ilość turystów w Tatrach radykalnie ograniczyć.

_________________
Mój kanał na YouTube: https://studio.youtube.com/channel/UC7G ... DING%22%7D
Zapraszam


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N wrz 23, 2007 5:53 pm 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): Wt paź 25, 2005 4:04 pm
Posty: 1275
*


Ostatnio edytowano Pt sie 01, 2008 3:26 pm przez Stan, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N wrz 23, 2007 6:22 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn sty 08, 2007 7:35 pm
Posty: 3100
Lokalizacja: G.E.K.O.N.Y.
Markiz napisał(a):
no może poza tym, że trochę ceprów polezie z Wołowca w kierunku Rohacza (i tu wbrew pozorom wyjście na Rohacze ze Słowacji jest bardziej sensowne niż z doliny Chochołowskiej)

Przemądry Markizie spróbuj sie dostać autobusem z Zakopanego do Zverovka chata na Słowacji,życzę powodzenia szczególnie w dni wolne od pracy.
A nie pomyslałeś,że ktos chciałby iść na Rohacze ze schroniska w Chochołowskiej,nocleg w Zverovce i powrót przez Grzesia do Chochołowskiej?

_________________
Obrazek


Ostatnio edytowano N wrz 23, 2007 8:44 pm przez maniek, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N wrz 23, 2007 6:32 pm 
Zasłużony

Dołączył(a): Wt lis 28, 2006 11:00 pm
Posty: 188
Lokalizacja: Poznań
Jeżeli zrobią ruch 1 kierunkowy :) co szczerze mówiąc byłoby dobrym rozwiązaniem to i tak otwarcie granic ułatwi pewne sprawy :) W końcu zamiast przekraczać granicę państwa będzie można w dowolnym miejscu. Wejście na Rakoń dalej na Zabrat i w dół. Zaliczyć grań od drugiej strony zgodnie z ruchem jednokierunkowym.

Prawdę mówiąc to nie jesteś zbyt miły dla innych. Wiem jedno jak tak dalej pójdzie to za 10 lat będziesz siedział bo arystokratom i oligarchom tacy jadni chcą się do d... dobrać. Poznań pozdrawia :lol:


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N wrz 23, 2007 7:54 pm 
Kombatant

Dołączył(a): Pt mar 30, 2007 7:47 pm
Posty: 658
Lokalizacja: Jaworzno
Markiz napisał(a):
monk4a napisał(a):
ale w polskich Tatrach raczej nic nie zmienią...


I Bogu niech będą dzięki.

To już kwestia sporna

_________________
Dołem - wicher ciężkie chmury niesie,
O skaliste roztrąca urwiska;
Burza huczy po sczerniałym lesie.
I gromami w głąb wąwozów ciska...
A tam w górze, gdzie najwyższe szczyty,
Lśnią pogodne, jak dawniej błękity.

Adam Asnyk


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N wrz 23, 2007 8:05 pm 
Kombatant

Dołączył(a): Pt mar 30, 2007 7:47 pm
Posty: 658
Lokalizacja: Jaworzno
Markiz napisał(a):
O ile za dziesięć lat ma coś z tego być to trzeba główkować jak ilość turystów w Tatrach radykalnie ograniczyć.

A mi się zdawało, że każdy ma prawo jeździć w Tatry. Pokręciłam coś?

A poza tym Markiz skąd Ty posiadasz taką wiedzę i doświadczenie?

_________________
Dołem - wicher ciężkie chmury niesie,
O skaliste roztrąca urwiska;
Burza huczy po sczerniałym lesie.
I gromami w głąb wąwozów ciska...
A tam w górze, gdzie najwyższe szczyty,
Lśnią pogodne, jak dawniej błękity.

Adam Asnyk


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 194 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 16 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Polityka prywatności i ciasteczka
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL