Forum portalu turystyka-gorska.pl

Wszystko o górach
portal górski
Regulamin forum


Teraz jest Wt maja 14, 2024 3:41 am

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 371 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 13  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostNapisane: So cze 13, 2009 2:42 pm 
Uzależniony ;-)
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz cze 04, 2009 5:33 pm
Posty: 1009
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Właśnie że będę miał:):)
I licze że dzięki niemu będę niewidoczny:):)

_________________
https://plus.google.com/105991526101585050980


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: So cze 13, 2009 9:27 pm 
Nowy

Dołączył(a): Pt cze 12, 2009 4:43 pm
Posty: 12
Tak jak mówię można iść śmiało- na swoją odpowiedzialność oczywiście.

Mówię o takich "turystach" co np. wysiadają z kolejki linowej na kasprowy w sandałch, szpilkach, miniówkach i innych takich i są zdziwieni że snieg pada i że nie ma tu asfaltu i po kamieniach trzeba chodzić. A morskie to już polska stolica takich ewenementów.

Sorki za offtop:D


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr cze 17, 2009 2:09 am 
Uzależniony ;-)
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt cze 17, 2008 9:44 pm
Posty: 969
Lokalizacja: Łódź
marcino2000 napisał(a):
Mówię o takich "turystach" co np. wysiadają z kolejki linowej na kasprowy w sandałch, szpilkach, miniówkach i innych takich i są zdziwieni że snieg pada i że nie ma tu asfaltu i po kamieniach trzeba chodzić. A morskie to już polska stolica takich ewenementów.

nic dodać nic ująć :D :D :D


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt cze 26, 2009 3:39 pm 
Kombatant

Dołączył(a): Pt mar 30, 2007 7:47 pm
Posty: 658
Lokalizacja: Jaworzno
Cytuj:
Jedynie w dni siwiąteczne będzie można dojść drogą Palenica Białczańska - Włosienica do Morskiego Oka.

To znaczy, że w niedzielę droga jest otwarta, ale w sobotę już nie?

Cytuj:
Przez cały czas dla pieszego ruchu turystycznego udostępniona jest droga gospodarcza do schroniska w Roztoce, skąd szlakiem turystycznym można dojść do Wodogrzmotów Mickiewicza, a następnie do Doliny Pięciu Stawów Polskich.

Można dojść do Wodogrzmotów Mickiewicza od Palenicy Białczańskiej? Bo jeśli nie to jaką drogą można się tam dostać?

_________________
Dołem - wicher ciężkie chmury niesie,
O skaliste roztrąca urwiska;
Burza huczy po sczerniałym lesie.
I gromami w głąb wąwozów ciska...
A tam w górze, gdzie najwyższe szczyty,
Lśnią pogodne, jak dawniej błękity.

Adam Asnyk


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt cze 26, 2009 3:53 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 13, 2005 2:03 pm
Posty: 11088
Lokalizacja: Poznań
monk4a napisał(a):
To znaczy, że w niedzielę droga jest otwarta, ale w sobotę już nie?

tpn.pl
Cytuj:
W związku z zamknięciem drogi do Morskiego Oka zamknięty jest również czerwony szlak od Polany pod Wołoszynem w stronę Wodogrzmotów Mickiewicza, który podobnie jak droga otwarty jest w niedziele.

Dni świąteczne to wychodzi na to, że tylko niedziela. Bez soboty.
monk4a napisał(a):
Można dojść do Wodogrzmotów Mickiewicza od Palenicy Białczańskiej? Bo jeśli nie to jaką drogą można się tam dostać?

Cytuj:
Przez cały czas dla pieszego ruchu turystycznego udostępniona jest droga gospodarcza do schroniska w Roztoce, skąd szlakiem turystycznym można dojść do Wodogrzmotów Mickiewicza, a następnie do Doliny Pięciu Stawów Polskich.

_________________
Tatrzańskie szlaki..


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt cze 26, 2009 6:15 pm 
Kombatant

Dołączył(a): So gru 02, 2006 4:24 pm
Posty: 397
Lokalizacja: Warszawa
Monk4a
W roku 1976, może 1977 zlikwidowano niebieski szlak odchodzący z pierwszego zakrętu za Palenicą czyli schodzący z szosy na północnym końcu NIŻNEJ pPolany Pod Wołoszynem i biegnący cały czas dnem Doliny Białki, przez las wprost do Roztoki, dochodząc do schroniska od strony wschodniej. Po likwidacji niebieskiego szlaku nazwali to drogą gospodarczą, postawili szlaban, zakazy, a Wopiści przez kolejne lata :-) musieli ludzi zawracać :-) strasząc ich karabinami. Udało mi się tą drogą przejść jakieś 4 razy, jest porozgałęziana, ale trudno się zgubić, natomiast wiedzie przez płaskie dno doliny, co przy tej pogodzie każe oczekiwać dużego błota. A od Roztoki do Wodogrzmotów to już na pewno wiesz - zielony szlak do góry - kilka minut.
A co do dni świątecznych - myślicie, że budują w soboty? Szczególnie w takich ulewach?


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt cze 26, 2009 10:27 pm 
Kombatant

Dołączył(a): Śr cze 17, 2009 2:13 pm
Posty: 441
Ja zawsze jak idę do Morskiego Oka Doliną Rybiego Potoku to mnie męczą te tłumy :evil: Powinni coś z tym zrobić-bez przesady, żeby tyle ludzi szło w ciągu jednego dnia i śmieciło. Na szlaku to pełno papierków i innych śmieci. Czytałem ostatnio, że do Morskiego Oka w tamtym roku w ciągu jednego dnia szło około 6000 ludzi. A parking w Palenicy B. jest ograniczony. Kiedyś jak jechałem, żeby dojść do 5 stawów to na drodze Oswalda Balzera w połowie drogi od Łysej Polany do Wierchu Porońca stał strażnik i krzyczał przez megafon, że parking pęka w szwach "...proszę o zawrócenie z drogi a ci którzy na Słowację zapraszamy do przejścia w Jurgowie. Cała droga na poboczu była zapełniona autami. Nie było nawet jak zawrócić w stronę Bukowiny T. Koszmar. Powinni jakoś to rozwiązać według mnie bo trochę dziwnie się czuję idąc w pielgrzymce do Morskiego Oka :lol:


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt cze 26, 2009 10:47 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 13, 2005 2:03 pm
Posty: 11088
Lokalizacja: Poznań
To chodź po zmroku. Wtedy pójdzie z Tobą tylko 80 ludzi :)
Tylko uważaj na samochody opróżniające toi toie.

_________________
Tatrzańskie szlaki..


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt cze 26, 2009 10:51 pm 
Kombatant

Dołączył(a): Śr cze 17, 2009 2:13 pm
Posty: 441
tomek.l napisał(a):
To chodź po zmroku. Wtedy pójdzie z Tobą tylko 80 ludzi Smile
Tylko uważaj na samochody opróżniające toi toie.



Przynajmniej będę miał z kim pogadać

:rofl_an: :rofl_an: :rofl_an: :rofl_an:


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: So cze 27, 2009 12:11 pm 
Zasłużony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn sie 18, 2008 1:10 pm
Posty: 240
Lokalizacja: Szczecin
Cytuj:
Powinni jakoś to rozwiązać według mnie bo trochę dziwnie się czuję idąc w pielgrzymce do Morskiego Oka

1. Zmień godziny chodzenia.
bądź:
2. Nie chodź do MO, inny będą mieli luźniej ;)

_________________
marchew napisał(a):
Nie od dziś wiadomo, źe aby chronić Tatry, należy je odciąć od górali.
Góry tak - górale nie.
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: So cze 27, 2009 12:14 pm 
Stracony

Dołączył(a): Śr wrz 19, 2007 8:59 pm
Posty: 18072
Lokalizacja: Zachodnie Pomorze/Poznań
maluch napisał(a):
Nie chodź do MO, inny będą mieli luźniej


I to jest słuszne, obywatelskie podejście.

_________________
Mój kanał na YouTube: https://studio.youtube.com/channel/UC7G ... DING%22%7D
Zapraszam


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: So cze 27, 2009 3:34 pm 
Zasłużony

Dołączył(a): Śr lip 30, 2008 7:25 pm
Posty: 211
Lokalizacja: Kraków
Hamster napisał(a):
Ja zawsze jak idę do Morskiego Oka Doliną Rybiego Potoku to mnie męczą te tłumy :evil: Powinni coś z tym zrobić-bez przesady, żeby tyle ludzi szło w ciągu jednego dnia i śmieciło.


Zamknac szlak :D


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: So cze 27, 2009 3:51 pm 
Swój
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt cze 26, 2009 3:26 pm
Posty: 80
Lokalizacja: Północ
Cytuj:
Ja zawsze jak idę do Morskiego Oka Doliną Rybiego Potoku to mnie męczą te tłumy

możesz iść przez zawrat potem przez swistówke do moka .W sezone też tłumy ale zawsze troche mniej niż na asfalcie :wink:


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: So cze 27, 2009 6:44 pm 
Kombatant

Dołączył(a): Śr cze 17, 2009 2:13 pm
Posty: 441
BR0V4R napisał(a):
możesz iść przez zawrat potem przez swistówke do moka .W sezone też tłumy ale zawsze troche mniej niż na asfalcie


Następnym razem na pewno tak zrobię.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N cze 28, 2009 6:42 pm 
Kombatant

Dołączył(a): So cze 30, 2007 6:49 pm
Posty: 460
Swoją drogą, widywałem już śmieci na większości szlaków tatrzańskich. Ale na szosie do Morskiego- o ile pamiętam to ani razu.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N cze 28, 2009 7:30 pm 
Stracony

Dołączył(a): Śr cze 20, 2007 5:51 pm
Posty: 10096
Lokalizacja: Moszna
mac ap napisał(a):
Swoją drogą, widywałem już śmieci na większości szlaków tatrzańskich. Ale na szosie do Morskiego- o ile pamiętam to ani razu.

Następnym razem, zamiast oglądać się za dupami, które i tak na Ciebie nie spojrzą, rozejrzyj się po poboczach drogi, pajacu.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N cze 28, 2009 8:32 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 13, 2005 2:03 pm
Posty: 11088
Lokalizacja: Poznań
mac ap napisał(a):
Ale na szosie do Morskiego- o ile pamiętam to ani razu.
To masz zadanie bojowe na ten rok :D
Wiesz gdzie odchodzi ścieżka od asfaltu na Szałasiska? Jak nie, to spójrz na mapę - łatwo znaleźć. I policz ile na początku tej ścieżki zostało pozostawionych przez turystów prezentów w postaci papierzaków :)
Jako ideowy czekista zapewne wszystkie je wyzbierasz. Ale to już jest zadanie pozakonkursowe :D

_________________
Tatrzańskie szlaki..


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N cze 28, 2009 8:43 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz cze 18, 2009 11:04 am
Posty: 10406
Lokalizacja: miasto100mostów
maluch napisał(a):
Powinni jakoś to rozwiązać według mnie bo trochę dziwnie się czuję idąc w pielgrzymce do Morskiego Oka


Tak, na bramce TPNu powinien stać selekcjoner jak na co lepszych baletach. No i by selekcjonował. Jak masz buty i sprzęt - wchodzisz. A jak wyglądasz jak stonka to w...laj, skąd przyszedłeś. Jak widzisz moją propozycję?

maluch napisał(a):
1. Zmień godziny chodzenia.
bądź:
2. Nie chodź do MO, inny będą mieli luźniej Wink


Dokładnie. Po co się męczysz? MO, Kasprowy i Giewont to są miejsca, gdzie zawsze będzie od cholery wiary. Niekoniecznie turystów. Większość ludzi, którzy później stają się zaawansowanymi turystami tam zaczyna. Bardzo dobrze moim zdaniem, że tak jest. Dla mnie to wygląda tak: są miejsca, w które latem się nie chodzi, bo są tłumy, ale dzięki temu na innych szlakach jest luźniej. A nie wiem czemu niektórzy wolą iść po raz 3ci na rysy, szpiglas, wrota czy przez świstówke do 5 zamiast 1wszy raz do białej wody, jaworowej, na koperszady. Rewelacyjne miejsca i pustki, panie i panowie, pustki prawie zawsze.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn cze 29, 2009 11:31 am 
Kombatant

Dołączył(a): So gru 02, 2006 4:24 pm
Posty: 397
Lokalizacja: Warszawa
Przed kilkoma dniami zastanawialiśmy się co to są dni wolne. Przypadkiem wpadłem na tą STRONĘ:
http://www.tpn.pl/index.php?&sP=news_sh ... D_news=106

Gdzie tak to widzą:

"2009-05-19
W związku z remontem osuwisk droga do Morskiego Oka jest całkowicie zamknięta. Droga jest otwierana tylko w weekendy (soboty i niedziele). W tygodniu do Morskiego Oka można dotrzeć drogą gospodarczą przez Dolinę Roztoki i Dolinę Pięciu Stawów Polskich. Trasa ta jest długa, trudna i przy obecnych warunkach panujących w wyższych partiach Tatr wymaga doświadczenia wysokogórskiego oraz posiadania sprzętu zimowego, tj. raki, czekan. "

Czyli i sobota też


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn cze 29, 2009 3:35 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 13, 2005 2:03 pm
Posty: 11088
Lokalizacja: Poznań
A na stronie głównej jest tak: :)
"...W związku z zamknięciem drogi do Morskiego Oka zamknięty jest również czerwony szlak od Polany pod Wołoszynem w stronę Wodogrzmotów Mickiewicza, który podobnie jak droga otwarty jest w niedziele."

_________________
Tatrzańskie szlaki..


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn cze 29, 2009 4:14 pm 
Swój
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt cze 26, 2009 3:26 pm
Posty: 80
Lokalizacja: Północ
Drogę podobno mają otworzyć od 1 lipca

_________________
Ktoś chętny na ściankę w Toruniu ? Szukam kogoś do liny :wink:


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt cze 30, 2009 11:31 am 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn cze 11, 2007 1:46 pm
Posty: 1563
Lokalizacja:
Cytuj:
W związku z remontem osuwisk, na podstawie decyzji Starosty Tatrzańskiego, droga do Morskiego Oka zostaje udostępniona dla wozów konnych i ruchu pieszego z wózkami dziecięcymi, w terminie od 01 lipca do 21 sierpnia br. Ruch turystyczny pieszy będzie mógł się odbywać drogą gospodarczą do schroniska w Starej Roztoce, skąd szlakiem turystycznym do Wodogrzmotów Mickiewicza i dalej drogą do Włosienicy i Morskiego Oka.

Źródło: http://tpn.pl/

_________________
Wolę mieć brzuch od piwa, niż garb od roboty


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt cze 30, 2009 11:39 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt cze 15, 2007 3:03 pm
Posty: 8796
Lokalizacja: Londyn, kiedyś W-wa, jutro ... ?
Cytuj:
W związku z remontem osuwisk, na podstawie decyzji Starosty Tatrzańskiego, droga do Morskiego Oka zostaje udostępniona dla wozów konnych i ruchu pieszego z wózkami dziecięcymi

Jak na mój gust to to trochę głupio brzmi ... trochę niby tak, że ponieważ są osuwiska (czy też ich remont) to się drogę udostępnia ... a może ja jestem nadwrażliwy albo "czytam bez zrozumienia" ... :?: :?

_________________
Obrazek TG


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt cze 30, 2009 12:04 pm 
Weteran
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt wrz 18, 2007 2:17 pm
Posty: 101
Lokalizacja: Częstochowa
Na szczęście jest napisane ze ruch pieszy z wózkami dziecięcymi ale o dzieciach już nie wspomnieli, więc wózek chyba wystarczy :lol:


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt cze 30, 2009 12:13 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sie 28, 2007 1:34 pm
Posty: 4449
Lokalizacja: lkr
nic też na temat ile osób do jednego wózka, zawsze to w 5 osób trochę taniej :D

_________________
Zrozumcie, że państwo chce tylko waszego dobra. Całego waszego dobra...

Picasa
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt cze 30, 2009 3:54 pm 
Uzależniony ;-)
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt cze 17, 2008 9:44 pm
Posty: 969
Lokalizacja: Łódź
Cytuj:
Dokładnie. Po co się męczysz? MO, Kasprowy i Giewont to są miejsca, gdzie zawsze będzie od cholery wiary. Niekoniecznie turystów. Większość ludzi, którzy później stają się zaawansowanymi turystami tam zaczyna. Bardzo dobrze moim zdaniem, że tak jest. Dla mnie to wygląda tak: są miejsca, w które latem się nie chodzi, bo są tłumy, ale dzięki temu na innych szlakach jest luźniej. A nie wiem czemu niektórzy wolą iść po raz 3ci na rysy, szpiglas, wrota czy przez świstówke do 5 zamiast 1wszy raz do białej wody, jaworowej, na koperszady. Rewelacyjne miejsca i pustki, panie i panowie, pustki prawie zawsze.


zgadam się z Krabul dolina białej wody, koperszady, wrota, tam są pustki a widoki kapitalne ( z kopersztadów przegonił deszcz a na pozostałych miałem bombową pogodę i widoki). w tym roku będę bardziej chodził po słowackiej stronie niż po polskiej


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt cze 30, 2009 4:54 pm 
Uzależniony ;-)
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz cze 04, 2009 5:33 pm
Posty: 1009
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Czyli że niby co: rodzina z wózkiem ( pustym czy z jego zawatością ) może normalnie przejechać ale jak nie masz wózka tylko jakieś 80 litrów na plecach to już musisz zap.. .... alać przez Roztoke???

_________________
https://plus.google.com/105991526101585050980


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt cze 30, 2009 9:57 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sie 28, 2007 1:34 pm
Posty: 4449
Lokalizacja: lkr
oczywiście
rozglądaj się za wózkiem, radzimy dobrze

_________________
Zrozumcie, że państwo chce tylko waszego dobra. Całego waszego dobra...

Picasa
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr lip 01, 2009 8:22 pm 
Zasłużony

Dołączył(a): Śr lip 30, 2008 7:25 pm
Posty: 211
Lokalizacja: Kraków
Mozna juz spokojnie chodzic, robotnicy sie nie przejmuja turystami :) A skoro fiakrzy moga jechac to ludzie tez moga isc :)


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr lip 08, 2009 7:49 am 
Kombatant

Dołączył(a): So gru 02, 2006 4:24 pm
Posty: 397
Lokalizacja: Warszawa
Stan faktyczny z wczoraj (czyli wtorku):
Mimo zakazu oficjalnego wozy konne jeżdżą i w dni powszednie ze zdwojoną siłą :-) prace remontowe trfają, ponoć więcej restrykcji będzie po 21 sierpnia, kiedy asfalt lać będą. Patrząc na stan robót - wątpię w 21 sierpnia.... chyba, że przyszłego roku...
Tłumy ogromne, szczególnie sobota, niedziela. W sobotę o 16.00 nawet na Łysej było pełno aut, właściwie za miejscem od Wierchporońca trzeba było się oglądać...
Trochę luźniej na odcinku Niżna Polana Pod Wołoszynem - Wodogrzmoty ale to dzięki bardzo sprytnej tabliczce:
Drogowskaz "Morskie Oko" pokazuje na drogę gospodarczą do Roztoki, a na asfalcie barierka i znak drogowy: zakaz ruchu w obu kierunkach. Ani jednej tabliczki , że nie wolno pieszo. Ale takie ustawienie drogowskazu i zakazu dla samochodów powoduje, że rzeka ludzi idzie przez Roztokę, a asfalt pusty, no może poza dużym ruchem wozów konnych.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 371 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 13  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Polityka prywatności i ciasteczka
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL