Forum portalu turystyka-gorska.pl

Wszystko o górach
portal górski
Regulamin forum


Teraz jest Wt cze 25, 2024 8:14 am

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 105 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: Śr paź 15, 2008 12:16 pm 
Nowy

Dołączył(a): Śr paź 15, 2008 10:54 am
Posty: 8
Witam serdecznie. Jestem zupełnym nowicjuszem tatrzańskim. kolega zaprosił mnie na wycieczkę i pojechałem. Wybraliśmy się nad Czarny Staw Gąsienicowy a z tamtąd na Przełęcz Karb. Jak na pierwszy raz to dla mnie podejście ( mam na myśli to na przełęcz Karb ) dosyć uciążliwe. Nie kondycyjnie bo tej mi nie brakuje ( jestem maratończykie ) ale z uwagi na fakt że miałem niezłego pietra. Chyba cierpie na lęk wysokości. Dla wytrawnych turystów pewnie taka wycieczka to banał. Kolega jednak się rozpędził i zaproponował mi wycieczkę następną na Ciemniaka i Czerwone Wierchy. Proszę o info na temat trudności tej trasy. Może jakiś odnośnik.
Pozdrawiam.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr paź 15, 2008 12:26 pm 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): Wt wrz 26, 2006 10:56 am
Posty: 1119
Lokalizacja: Warszawa
Dla maratończyka będzie to spacerek. Zero trudności. Mówię oczywiście o ładnym letnim dniu

poszukaj na mojej stronie, kilka razy byłem w tym rejonie więc znajdziesz sporo fotek

_________________
Maciej Łuczkiewicz
http://naszegory.info - nasza strona o górskich wyprawach
http://czarnobyl1986.info - moja strona o wyprawach do "zakazanego" miejsca


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr paź 15, 2008 1:53 pm 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): Pt cze 29, 2007 11:59 am
Posty: 1417
Dokładnie tak jak mówi maciek trudności technicznych zero . Trasa jest męcząca , ale człowiek z dobrą kondycją da rade :wink:


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr paź 15, 2008 2:01 pm 
Zasłużony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N mar 18, 2007 10:37 am
Posty: 171
Lokalizacja: R-m
a widoczki wynagradzają trud wędrówki, pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr paź 15, 2008 2:05 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sie 29, 2006 3:34 am
Posty: 14900
Lokalizacja: Ząbkowska, róg Brzeskiej
Ale zeraz. TERAZ CZY LATEM?

_________________
Widzisz lewaka, nie stój z boku, reaguj!! Pamiętaj, lewactwo karmi się obojętnością i bezczynnością.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr paź 15, 2008 2:16 pm 
Nowy

Dołączył(a): Śr paź 15, 2008 10:54 am
Posty: 8
Raczej w najbliższym czasie. Tydzień, dwa. Przy okazji zapytam jeszcze o te lęki wysokości. Czy z czasem się z tego wychodzi czy to już taka uroda mózgu,...


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr paź 15, 2008 2:29 pm 
Uzależniony ;-)
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt cze 17, 2008 9:44 pm
Posty: 969
Lokalizacja: Łódź
runner57 napisał(a):
Raczej w najbliższym czasie. Tydzień, dwa. Przy okazji zapytam jeszcze o te lęki wysokości. Czy z czasem się z tego wychodzi czy to już taka uroda mózgu,...

runner57" ja też mam lęk wysokości ale walcze z nim dasz radę :!: :!: :!: :!: :!:


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr paź 15, 2008 2:57 pm 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): Wt sie 05, 2008 5:48 pm
Posty: 882
runner57 napisał(a):
Czy z czasem się z tego wychodzi czy to już taka uroda mózgu,...

Wychodzi , tylko musisz przyzwyczaić do ekspozycji . Powiedz sobie " jestem tutaj bezpieczny "
Pomoże :)


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr paź 15, 2008 3:49 pm 
Swój
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N kwi 15, 2007 2:30 pm
Posty: 66
z tego co wiem to śnieg w górach;) aa skoro sam mówisz że nie masz obycia z górami latem to co dopiero zimą... no chyba że nie ma śniegu na czerwonych to luźno :)


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr paź 15, 2008 4:56 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sie 29, 2006 3:34 am
Posty: 14900
Lokalizacja: Ząbkowska, róg Brzeskiej
Z tego co mi wiadomo (nie byłem od sierpnia :( ) w Tatrach leży śnieg i panują warunki zimowe. Ogólnie - pewnie dasz radę przy niezłej pogodzie i w towarzystwie doświadczonego kolegi. Tyle że w razie tejże pogody pogorszenia, albo jeśli twój kolega okaże się niewystarczająco doświadczony na warunki zimowe, ta wyprawa może okazać się bardzo niebezpieczna. Jest ogromna różnica między latem i zimą w Tatrach.

EDIT

Prosiłeś o jakiś odnośnik. Otóż do trasy na Ciemniaka zima podchodziłem bezskutecznie trzy razy. A to śnieg po pas a to wiatr 100km/h.

_________________
Widzisz lewaka, nie stój z boku, reaguj!! Pamiętaj, lewactwo karmi się obojętnością i bezczynnością.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr paź 15, 2008 5:15 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt cze 15, 2007 3:03 pm
Posty: 8796
Lokalizacja: Londyn, kiedyś W-wa, jutro ... ?
grubyilysy napisał(a):
Jest ogromna różnica między latem i zimą w Tatrach.

Uwaga, szczególnie na Czerwonych Wierchach. Jeśli leży śnieg i pokrywa szlaki to w razie załamania pogody z mgłą lub, co gorsze, śnieżycą może być tam niebezpiecznie. Zabłądzenia tam kończyły się w takich warunkach tragicznie. Trzeba znać przebieg szlaków i topografię rejonu. Do tego mapa i kompas to mus. A o lęk wysokości się nie martw, no chyba, że to jakiś lęk otwartej przestrzeni ...
Co do lata to się zgadzam. Bez problemów.

_________________
Obrazek TG


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr paź 15, 2008 6:34 pm 
Swój
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz cze 12, 2008 8:46 pm
Posty: 62
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki
Bylam w sierpniu i było wspaniale,tez mam lęk wysokosci ale tam akurat aż takiej ekspozycji nie było zebym rady nie dała.W warunkach obecnych ja odpuściłabym sobie bo aż tak doświadczona nie jestem;)

_________________
Niebo zawsze może być bardziej niebieskie....


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr paź 15, 2008 6:39 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sie 28, 2007 1:34 pm
Posty: 4450
Lokalizacja: lkr
grubyilysy napisał(a):
Z tego co mi wiadomo (nie byłem od sierpnia Sad ) w Tatrach leży śnieg

z tym śniegiem to już nieaktualne, oczywiście całkiem nie zniknął, ale jak widac po relacjach i fotkach z ostatnich dni to jest więcej niż przyzwoicie dla "nie-zimowców"

_________________
Zrozumcie, że państwo chce tylko waszego dobra. Całego waszego dobra...

Picasa
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr paź 15, 2008 9:17 pm 
Nowy

Dołączył(a): Śr paź 15, 2008 10:54 am
Posty: 8
Dziękuje wszystkim za interesujące uwagi. Skorzystam i na podstawie Waszych sugestii podejmę decyzję. Nie mam doświadczenia górskiego natomiast rozwagi chyba mi nie brakuje. Jestem już dużym chłopcem :D :D


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr paź 15, 2008 10:02 pm 
Swój
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn paź 06, 2008 4:49 pm
Posty: 65
Lokalizacja: Kraków
W górach rozwaga to podstawa... Ale czasem warto troszeczke iść na żywioł. TROSZECZKĘ... :twisted:

_________________
"Non can teach You, it's all inside. Just climb."



"...Jak cicho
w zatrzaśniętej pięści pochować Zamarłą..."


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr paź 15, 2008 10:06 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lip 17, 2007 7:57 pm
Posty: 3449
Lokalizacja: Tczew
Franek_RC napisał(a):
Ale czasem warto troszeczke iść na żywioł. TROSZECZKĘ... Twisted Evil

właaaśnie. Cały czas sie tego uczę. Mam dobrego nauczyciela :twisted:

_________________
Mądry wycof nigdy nie przynosi ujmy


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr paź 15, 2008 10:17 pm 
Stracony

Dołączył(a): Śr wrz 19, 2007 8:59 pm
Posty: 18072
Lokalizacja: Zachodnie Pomorze/Poznań
Cytuj:
Jestem już dużym chłopcem


A czy przypadkiem również trochę złośliwym chłopcem?

_________________
Mój kanał na YouTube: https://studio.youtube.com/channel/UC7G ... DING%22%7D
Zapraszam


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr paź 15, 2008 10:36 pm 
Nowy

Dołączył(a): Śr paź 15, 2008 10:54 am
Posty: 8
Markiz napisał(a):
Cytuj:
Jestem już dużym chłopcem


A czy przypadkiem również trochę złośliwym chłopcem?

Wybitnie,... Twoja przenikliwość jest fascynująca.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz paź 16, 2008 7:12 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lip 17, 2007 7:57 pm
Posty: 3449
Lokalizacja: Tczew
grubyilysy napisał(a):
Otóż do trasy na Ciemniaka zima podchodziłem bezskutecznie trzy razy. A to śnieg po pas a to wiatr 100km/h.

ten ciemniak ma coś w sobie... Ale za to jaki z niego widok na zimowa krzesanicę... była tu kiedyś relacja, palce lizać :wink:

_________________
Mądry wycof nigdy nie przynosi ujmy


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz paź 16, 2008 7:16 am 
Nowy

Dołączył(a): Śr paź 15, 2008 10:54 am
Posty: 8
Mag_Way napisał(a):
grubyilysy napisał(a):
Otóż do trasy na Ciemniaka zima podchodziłem bezskutecznie trzy razy. A to śnieg po pas a to wiatr 100km/h.

ten ciemniak ma coś w sobie... Ale za to jaki z niego widok na zimowa krzesanicę... była tu kiedyś relacja, palce lizać :wink:

Chętnie bym przeczytał taką relację. Jeżeli wiesz jak to znaleźć to będę wdzięczny.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz paź 16, 2008 7:20 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lip 17, 2007 7:57 pm
Posty: 3449
Lokalizacja: Tczew
runner57 napisał(a):
Chętnie bym przeczytał taką relację.

Qrcze tez chciałam odkopać, ale byc moze było to tylko zdjęcie. O ile sie nie mylę Luka3350 był jego autorem. Był to własnie krótki opis wejścia na Ciemniak i boska fota Krzesanicy. Robiła wraznie... spróbuję poszukać;) :lol:

_________________
Mądry wycof nigdy nie przynosi ujmy


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz paź 16, 2008 7:25 am 
Nowy

Dołączył(a): Śr paź 15, 2008 10:54 am
Posty: 8
Wasze komentarze są bardzo interesujące. Pod ich wpływem raz jestem z jednej innym razem z drugiej strony decyzji. Poczekam do 24.10. Wówczas planuje wyjazd do Zakopanego. Może ktoś ma inną propozycję wycieczki. W sumie nigdzie nie byłem i wszystko jest dla mnie ciekawe ( no może za wyjątkiem Morskiego Oka ). Tymczasem w tą sobotę pójdę sobie bezpiecznym szlakiem z Ustronia przez Równicę-Beskidek-Górę Orłową- Trzy Kopce Wiślane na przełęcz Salmopolską a stamtąd busikiem do Wisły i na pociąg. Pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz paź 16, 2008 7:26 am 
Stracony

Dołączył(a): Śr wrz 19, 2007 8:59 pm
Posty: 18072
Lokalizacja: Zachodnie Pomorze/Poznań
runner57 napisał(a):
Wybitnie,... Twoja przenikliwość jest fascynująca.


Wybacz, ale zapachniało mi prowokacją - wytrzymały maratończyk (czyli raczej ktoś nie najpierwszej młodości - małolaty maratonu nie biegają), ale pierwszy raz w Tatrach i to akurat w okresie wybitnie niekorzystnym, trafia na specjalistyczne forum itd itd Znamy tu podobne numery bo ich było kilkadziesiąt... Ale może akurat jest inaczej...

_________________
Mój kanał na YouTube: https://studio.youtube.com/channel/UC7G ... DING%22%7D
Zapraszam


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz paź 16, 2008 7:28 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lip 17, 2007 7:57 pm
Posty: 3449
Lokalizacja: Tczew
o mam:

http://forum.turystyka-gorska.pl/viewto ... start=3040

poczytaj posty Luki3350 :wink: Szedł własnie na Ciemniaka :wink: Zwróc uwage na fotkę Krzesanicy. Piękna.

_________________
Mądry wycof nigdy nie przynosi ujmy


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz paź 16, 2008 7:34 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lip 17, 2007 7:57 pm
Posty: 3449
Lokalizacja: Tczew
runner57 napisał(a):
Może ktoś ma inną propozycję wycieczki.

po 24 października to juz raczej bedzie sobie śniezek leżał. W takich warunkach zrób sobie Liliowe i dalej granią pomknij do swinickiej przelęczy. Piękna widokowo traska. Jesli będzie ładna słoneczna pogoda to nie pożałujesz :twisted: Z innych lżejszych Kasprowy i dalej na Kondracką kopę. Mysle ze czerwone wierchy beda do zrobienia, rok temu zrobilismy je w II poł Października i było bezpiecznie, jedynie troszkę zalodzeń po północnej stronie. Roztokę omijaj z daleka. Maksymalne zalodzenia i podobno tak co roku. Mozna sobie łeb rozbić i nogi połamać. Myśle ze spokojnie mozesz tez spróbować Giewont i tej porze roku. Śniegów duzych nie bedzie, a pozwoli ci to liznąć nieco tatrzańskiej prawie-zimy :wink:

_________________
Mądry wycof nigdy nie przynosi ujmy


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz paź 16, 2008 8:14 am 
Nowy

Dołączył(a): Śr paź 15, 2008 10:54 am
Posty: 8
Markiz napisał(a):
runner57 napisał(a):
Wybitnie,... Twoja przenikliwość jest fascynująca.


Wybacz, ale zapachniało mi prowokacją - wytrzymały maratończyk (czyli raczej ktoś nie najpierwszej młodości - małolaty maratonu nie biegają), ale pierwszy raz w Tatrach i to akurat w okresie wybitnie niekorzystnym, trafia na specjalistyczne forum itd itd Znamy tu podobne numery bo ich było kilkadziesiąt... Ale może akurat jest inaczej...

Pisząc o tym że jestem już dużym chłopcem chciałem napisać że nie mam potrzeby popisywania się gdziekolwiek, szczególnie w górach. Istotnie, uprawiam biegi długodystansowe i nie jestem już młody. Ostatnio kolega zaprosił mnie w Tatry i to był mój pierwszy raz. Zwykle łażę sobie bezpiecznie po Beskidzie Śląskim i Żywieckim. Tak aby można było wrócić w tym samym dniu do domu. Jeżeli chodzi o specjalistyczne forum to myślę że jest to najlepsze miejsce gdzie mogłem trafić. Pewnie nie jest ono wyłącznie dla tych doświadczonych ale również dla tych zupełnie zielonych jak ja. Tych którzy chcą skorzystać z Waszego doświadczenia. Pisząc o tym że jestem maratończykiem chciałem zaznaczyć że nie mam problemów kondycyjnych. Średnio w miesiącu biegam od 200-300 km. Natomiast nie mam kompletnego pojęcia o technice chodzenia po górach. Oczywiście takich jak Tatry. Tam gdzie chodziłem dotychczas to w porównaniu z Tatrami są to niedzielne spacery.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz paź 16, 2008 9:24 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sie 29, 2006 3:34 am
Posty: 14900
Lokalizacja: Ząbkowska, róg Brzeskiej
Jeżeli chodziłeś zimą po Beskidach, w tym także nieprzedeptanymi szlakami przy złej pogodzie i z dala od domu, to tak naprawdę poznałeś większość tych zimowych zagrożeń jakie mogą cię spotkać na szlaku na Ciemniaka (mówię o czerwonym z Kir). Pozostaje zagrożenie lawinami i umiejętnosć hamowania po ewentualnym pośliźnięciu, ale jeśli nie pomylicie drogi, to po drodze na Ciemniaka poza jednym miejscem nie ma problemu. To miejsce to "Mała Świstówka" - głęboki żleb przecinany szlakiem letnim w poprzek. Istnieje bezpiecznie od lawin obejście zimowe - górą nad żlebem, jest trasowane tyczkami, ale ponieważ drze przez kosówkę większość turystów i tak idzie trasą letnią i o dziwo od dawna nic się nie wydarzyło. Co nie znaczy że się nie może wydarzyć, bo to tak zwane "kuszenie licha".

_________________
Widzisz lewaka, nie stój z boku, reaguj!! Pamiętaj, lewactwo karmi się obojętnością i bezczynnością.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz paź 16, 2008 9:25 am 
Stracony

Dołączył(a): So lis 03, 2007 11:11 pm
Posty: 4104
Lokalizacja: Kraków K.E.G.
runner57 te rejony w warunkach zimowych należą ,że tak powiem do moich ulubionych ( ze względu na historię jaskiniową - zainteresowani wiredzą dlaczego zima i dlaczego Czerwone )
Podejście na Ciemniak przez Piec i Adamicę jest przedeptane na ogól dobrze ( lepiej iśc w niedzielę niż w sobotę )
Należy uważać przy trawersie żlebu opadającego do Swistówki i ominąć go idąc bezpośrednio przed nim ramieniem na grań Chudej Turni.
Łatwo go rozpoznać ,bo jest to wielki żleb .Kolega jeśli zna te rejony nie będzie mial problemu. Natomiast moim zdaniem wasza wycieczka zakończy się na Ciemniaku. Dojście dalej jest na ogól mocno kopne ,a po podejściu Kiry Ciemniak jakoś energia spada ( a trzeba jeszcze wrócić )
Oczywiście kolejna uwaga -wyjście musi być bardzo wcześnie max 6 rano z Kir . Wtedy spokojnie bez stresu mozna to strzelić.


Tutaj Krzesanica z Ciemniaka zrobiona podczas mojej samotnej wycieczki

Obrazek

_________________
Krakowska Ekipa Górska -KEG
www.keg.yoyo.pl STRONA O GÓRACH


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz paź 16, 2008 9:26 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lip 17, 2007 7:57 pm
Posty: 3449
Lokalizacja: Tczew
grubyilysy napisał(a):
Istnieje bezpiecznie od lawin obejście zimowe - górą nad żlebem, jest trasowane tyczkami

Czyli to bezpieczne obejscie jest oznaczone? Dobrze wiedzieć. A ogólnie zimą Ciemniak jest bezpieczny? Mówię własnie o wejściu szlakiem czerwonym z Kir. Zapewne widok na zimowe zachodnie jest przecudowny.

_________________
Mądry wycof nigdy nie przynosi ujmy


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz paź 16, 2008 9:29 am 
Stracony

Dołączył(a): So lis 03, 2007 11:11 pm
Posty: 4104
Lokalizacja: Kraków K.E.G.
Tak Mag_Way. Trzeba tylko ominąć żleb. Badzo prostym obejściem. Trzeba to zrobić koniecznie -bo jest to niebezpieczny żleb.

A apropos widoków to zobacz to:

Obrazek

_________________
Krakowska Ekipa Górska -KEG
www.keg.yoyo.pl STRONA O GÓRACH


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 105 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 66 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Polityka prywatności i ciasteczka
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL