Forum portalu turystyka-gorska.pl

Wszystko o górach
portal górski
Regulamin forum


Teraz jest Śr cze 26, 2024 2:18 am

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 10 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: Cz lis 13, 2008 2:45 pm 
Kombatant

Dołączył(a): N maja 04, 2008 2:55 pm
Posty: 371
Lokalizacja: Łódź
Co tam mandat! Turyści z psami wędrują po Tatrach
źródło: Gazeta Krakowska - 2008/11/13

Wprowadzenie psa do TPN może kosztować 500 zł. To nie jest żaden straszak na miłośników psów.

Tatrzański Park Narodowy nie jest dla psów. Wiadomo to od dawna. Informują o tym wielkie znaki na każdym wejściu na teren parku. To i tak nie pomaga. W miniony długi weekend w TPN roiło się od turystów z psami na smyczy.

Jak mówi Zbigniew Krzan, wicedyrektor TPN, zakazem wprowadzania psów objęte jest ponad 90 proc. powierzchni Tatr.

– Z psami można jedynie wchodzić do Doliny Lejowej oraz do Chochołowskiej, ale tylko do schroniska – mówi wicedyrektor Krzan. – Gdzie indziej wprowadzanie psów jest zakazane.

Tymczasem z zakazów turyści nic sobie nie robią. Tylko na szlaku na Halę Kondratową w ostatni poniedziałek napotkać można było kilka rodzin spacerujących z małymi pieskami na smyczy. Zdarzały się też większe okazy, jak wilczury.

– A takie coś jest karalne – przypomina Edward Wlazło, komendant straży parku. – Można za to dostać mandat karny od 50 do 500 zł. Zakaz wprowadzania psów reguluje ustawa o ochronie przyrody. Przyrodnicy przypominają, że wycieczka w wyższe partie gór może być stresująca zarówno dla psa, jak i dla innych mieszkańców Tatr.

– Pies bowiem może szczekać albo co gorsza gonić na przykład łanie – wylicza Krzan. – Poza tym jego obecność jest o tyle niebezpieczna, gdyż może on być nosicielem jakichś pasożytów, które z kolei w jego odchodach mogą przedostać się na teren parku. A to może poważnie zaszkodzić zwierzętom żyjącym na terenie parku, których większość jest pod ochroną.

Problem polega jednak na tym, że jest zbyt dużo turystów w parku, zwłaszcza w taki weekend jak ten ostatni, aby każdego miłośnika psa zauważyć i upomnieć.

_________________
Na świecie nie ma miejsc nieciekawych,
Natomiast ludzie... owszem, są.
http://www.turystyka.skibicki.pl


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz lis 13, 2008 2:48 pm 
Kombatant

Dołączył(a): So gru 09, 2006 9:23 am
Posty: 411
Lokalizacja: Łaziska Górne (Śląsk)
Zygmunt Skibicki napisał(a):
Tymczasem z zakazów turyści nic sobie nie robią. Tylko na szlaku na Halę Kondratową w ostatni poniedziałek napotkać można było kilka rodzin spacerujących z małymi pieskami na smyczy. Zdarzały się też większe okazy, jak wilczury.

Potwierdzam, dokladnie na Hali Kondratowej spotkalem panie z pieskami. Nie byly to bynajmniej pieski male. Zastanawialo mnie wrecz, jak oni zdolali te pieski przez kasy przecisnac (no chyba, ze w kasach maja problemy ze zwrokiem).

_________________
Niewazne gdzie, wazne, ze pod gore!
http://pod-gore.pl


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz lis 13, 2008 2:54 pm 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): Śr sie 13, 2008 10:58 am
Posty: 805
Lokalizacja: Skawina k/ Krakowa
kiedyś zwróciłem uwagę w Dolinie Chochołowskiej, że z psem w Tatry to nie bardzo.. głupio mi się zrobiłO:D

z resztą ja zawsze zwracam ludzoim mniej lub bardziej kulturalnie uwagę. Denerwuje mnie to okrutnie, że niedzieli turyści mają w dupie poszanowanie przyrody Tatr, i karmią, kąpią, plują srają sikają moczą nogi i śmiecą. Dlatego nie lubie letniego sezonu... ale co tam, jeszcze jak się zwróci im uwagę, to oni też mają to w dupie! "proszę nie karmić kaczek, bo one są tutaj m.in. dzięki dokarmianiu ich"
" a to pan zobaczy, zaraz będzie ich więcej" i wrzuca pół pajdy chleba do Przedniego Stawu. Normalnie nóż w kieszeni otiwera się przecinając udo. a to tylko 1 przypadek...

_________________
www.picasaweb.com/zadisk8


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz lis 13, 2008 2:58 pm 
Kombatant

Dołączył(a): N maja 04, 2008 2:55 pm
Posty: 371
Lokalizacja: Łódź
AvantaR napisał(a):
Zastanawialo mnie wrecz, jak oni zdolali te pieski przez kasy przecisnac (no chyba, ze w kasach maja problemy ze zwrokiem).

To chyba nie chodzi o wzrok...
Są takie kasy, gdzie obsługa siedzi w "budzie" i ani myśli nosa z niej nie wychylić. Takie "maniery" obowiązują właśnie przy bramce na Kondratową. Wejdziesz tamtędy bez problemów z dorosłym bernardynem a nawet z kucykiem, o ile tylko będziesz na tyle nieodpowiedzialny, by chcieć to zrobić.

_________________
Na świecie nie ma miejsc nieciekawych,
Natomiast ludzie... owszem, są.
http://www.turystyka.skibicki.pl


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz lis 13, 2008 3:04 pm 
Stracony

Dołączył(a): Śr wrz 19, 2007 8:59 pm
Posty: 18072
Lokalizacja: Zachodnie Pomorze/Poznań
Zygmunt Skibicki napisał(a):
Pies bowiem może szczekać


Zaiste, odkrywcze...
A podpici i hałaśliwi "dżentelmeni" na trasie od Palenicy i w Morskim Oku mają się dobrze

_________________
Mój kanał na YouTube: https://studio.youtube.com/channel/UC7G ... DING%22%7D
Zapraszam


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz lis 13, 2008 3:12 pm 
Kombatant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sty 17, 2007 11:24 am
Posty: 351
Lokalizacja: Kraków
Hmm a co z obszarami TANAP, tam widuje się znacznie wiecej psów. Ostatno widziałem w rejonie Wagi, jak jakiś gościu podchodził z psem na Rysy, innym razem np. u wylotu dol. Hlińskiej. Wysunąłem więc, nie wiem czy słuszny wniosek, że w TANAP można chodzić z psami, a w TPN nie. W TPN widziałem tylko psy w sezonie zimowym, ale prawdopodobnie były to psy należące do TPN/TOPR.

Co do szkodliwości psich odchodów, to podejrzewam, że konie z Morskiego Oka też wprowadzają na teren parku jakieś obce pasożyty. Niektórzy turyści pewnie też ;)


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz lis 13, 2008 3:18 pm 
Kombatant

Dołączył(a): So gru 09, 2006 9:23 am
Posty: 411
Lokalizacja: Łaziska Górne (Śląsk)
3d - ja widzialem babke, ktora niosla jakies malego pudla na rekach z Krywania. A dodac trzeba, ze nie szlo sie za dobrze, bo w Tatrach spadl letni snieg i bylo mokro i slisko. Maja ludzie fantazje.

3d napisał(a):
Co do szkodliwości psich odchodów, to podejrzewam, że konie z Morskiego Oka też wprowadzają na teren parku jakieś obce pasożyty. Niektórzy turyści pewnie też ;)


Ale psy nie zostawiaja dudkow schroniskach, lub nie zarabiaja na przewozeniu ludzi jak konie. Takze nie sa oni problemem :P

_________________
Niewazne gdzie, wazne, ze pod gore!
http://pod-gore.pl


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz lis 13, 2008 3:23 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt cze 15, 2007 3:03 pm
Posty: 8796
Lokalizacja: Londyn, kiedyś W-wa, jutro ... ?
Małe wtrącenie w/s psów.
Kiedyś jakieś psy zagoniły jelonka na skały bramki w Lejowej. Jelonek spadł i pękła mu wątroba. Następnego dnia mieliśmy obiad z dziczyzny.
:roll:

_________________
Obrazek TG


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz lis 13, 2008 3:38 pm 
Stracony

Dołączył(a): Śr wrz 19, 2007 8:59 pm
Posty: 18072
Lokalizacja: Zachodnie Pomorze/Poznań
Gustaw napisał(a):
Następnego dnia mieliśmy obiad z dziczyzny.


Czyli pies to stworzenie pożyteczne.

_________________
Mój kanał na YouTube: https://studio.youtube.com/channel/UC7G ... DING%22%7D
Zapraszam


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz lis 13, 2008 3:45 pm 
Stracony

Dołączył(a): Śr wrz 19, 2007 8:59 pm
Posty: 18072
Lokalizacja: Zachodnie Pomorze/Poznań
AvantaR napisał(a):
no chyba, ze w kasach maja problemy ze zwrokiem


A może to był ten i pomyśleli, że łowieczka

Obrazek

_________________
Mój kanał na YouTube: https://studio.youtube.com/channel/UC7G ... DING%22%7D
Zapraszam


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 10 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 36 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Polityka prywatności i ciasteczka
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL