Forum portalu turystyka-gorska.pl

Wszystko o górach
portal górski
Regulamin forum


Teraz jest Pt cze 28, 2024 10:03 pm

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 12 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: Śr lis 12, 2008 5:50 pm 
Stracony

Dołączył(a): Śr wrz 19, 2007 8:59 pm
Posty: 18072
Lokalizacja: Zachodnie Pomorze/Poznań
Każdy zna termin „końskie okularki”. Przypomniał mi się analizując przebieg dyskusji w wątku pt. „Przepraszam, czy tam biją”. Z jedną modyfikacją – tym razem należałoby powiedzieć „tatrzańskie okularki”. O co chodzi? Może trochę nie wprost – wyobraźmy sobie, że na jakimś forum fotografii cyfrowej zadamy pytanie – czy Pani/Pan korzysta z programów typu PhotoShop lub GIMP i innych im podobnych. Zdziwienie będzie powszechne bo przecież w tamtym kręgu zainteresowanych fotografią cyfrową to wszyscy. Gdyby jednak taką ankietę przeprowadzić wśród posiadaczy aparatów cyfrowych to by się okazało, że procent tych użytkowników PS i innych jest już niewielki a gdyby go przeprowadzić wśród posiadaczy lustrzanek o cenie pow. np. 3000 PLN to już znaczny a może nawet bliski 100%. Zgadzamy się? Chyba tak.

Wracam w Tatry. Gdyby wśród czynnych użytkowników forum ktoś przeprowadził badanie ilu z nich w przypadku ustalenia przepisów o dopuszczalności przebywanie dróg nie szlakowanych na wzór tych co obowiązują w TPN (czyli wszystko wolno w obrębie rejonów dopuszczonych przez TPN do wspinaczki) ilu z nich ruszyłoby samodzielnie, tj. bez przewodnika na te trasy to ten procent byłby znaczny i raczej bliski 100% niż 0%, a ci co odpowiedzieli, że nie, nie są zainteresowani natychmiast skorygowaliby swoją odpowiedź na, że „na razie nie” lub „jeszcze nie” itp. Taka sama ankieta przeprowadzona na ulicy w Smokowcu czy Szczyrbskim Plesie dałaby z całą pewnością informację, że takich chętny na drogi poza szlakiem jest bardzo niewiele, być może nawet blisko zera..

Skąd ta różnica? Bo my jesteśmy fanami Tatr a wielu tych na ulicy w Smokowcu jest tam jednorazowo, przyjechali przez przypadek a jeśli nawet są tam trochę częściej to nie mają takich potrzeb bo się po prostu boją, że zabłądzą, spadną itd. Czyli zupełnie jak z tymi posiadaczami cyfrowych aparatów, szczególnie tych tańszych, oni przeważnie nic nie wiedzą o tym PhotoShopie a jeśli nawet to – „panie to nie dla mnie”

Mam przed sobą takie wydawnictwo wspólne TPN i TANAP opisujące „pomiar ruchu” turystycznego na poszczególnych trasach. Co z niego można wyczytać w przypadku Tatr Słowackich? Wręcz znikome zainteresowanie Doliną Białej Wody i Doliną Jaworową. Dlaczego? Bo za daleko od „kwaterowisk”, bo droga tam i z powrotem od parkingu cholernie długa i ta sama. Co jeszcze? Ruch w dolinach wzdłuż magistrali turystycznej (a bardziej na południe wzdłuż elektriczki) praktycznie podobny. Wszystkie ścieżki prowadzące w górę od schronisk już znacznie i to znacznie mniej obłożone. Z dwoma wyjątkami (w obrębie Tatr Wysokich) – Czerwonej Ławki i drogi na Rysy z Popradzkiego Plesa (ale to i tak bardzo niewiele w porównaniu z „polskimi rekordami”. Reszta już mało obciążona – i Lodowa Przełęcz i Rohatka, a także Polski Grzebień czy Mała Wysoka.

Jaki stąd wniosek? A no taki, że ci userzy co obawiają się, że w przypadku liberalizacji przepisów słowackie Tatry Wysokie spotka klęska „urodzaju” turystów, że wszędzie będą śmiecące tłumy patrzą na problem przez swoje okulary. A to nieprawda podobnie jak w przypadku tego Photoshopu – większość tego nie potrzebuje i wcale o tym nie marzy. Nie ma co szerzyć paniki i drzeć szaty, problemu nie ma w ogóle

Piszący te słowa chadzał po słowackich Tatrach Wysokich w latach 60-ych i 70-ych. Formalnie zakaz chodzenia poza szlakami był ale nikt go nie egzekwował bo nikt w tym nie widział interesu – słowaccy przewodnicy byli zatrudnieni na etat bez względu na przychód z opłat od turystów. Chodziło się jak chciało i gdzie chciało – tłoku nie było. Schroniska były zapchane tak jak teraz a na dolinnych szlakach chyba ludzi było więcej, szczególnie z NRDbo to dla nich były jedyne tego typu góry dostępne. Dziś turysta niemiecki to w Tatrach rzadkość.

_________________
Mój kanał na YouTube: https://studio.youtube.com/channel/UC7G ... DING%22%7D
Zapraszam


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr lis 12, 2008 9:34 pm 
Kombatant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lip 21, 2008 8:58 pm
Posty: 659
Lokalizacja: Kraków
tylko jak to się ma do budowania wyciągów w tatrach?
Przecież tam będą jeździć narciarze nie turyści

_________________
Pozdrawiam
https://picasaweb.google.com/dariusz.finster


Ostatnio edytowano Śr lis 12, 2008 9:59 pm przez regedarek, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr lis 12, 2008 9:48 pm 
ban
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr cze 20, 2007 7:11 pm
Posty: 5248
Janku nie wziąłeś pod uwagę jednego. Popyt można wykreować.

_________________
www.grupabieszczady.pl
www.unitra.bieszczady.pl
www.lesko-ski.pl
http://bieszczadzkieforum.pl/mapy-przew ... u-f13.html


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr lis 12, 2008 10:19 pm 
Stracony

Dołączył(a): Śr wrz 19, 2007 8:59 pm
Posty: 18072
Lokalizacja: Zachodnie Pomorze/Poznań
regedarek napisał(a):
tylko jak to się ma do budowania wyciągów w tatrach?
Przecież tam będą jeździć narciarze nie turyści


Toż ja ani słowa o narciarzach i wyciągach nie pisałem?????

lucyna napisał(a):
Janku nie wziąłeś pod uwagę jednego. Popyt można wykreować.

Lucyna - proponuje jedno - odbądź parę pozaszlakówek w Tatrach - wejdź np. na Lodowy od przełęczy Lodowej, na Pośrednią Grań, na Wysoką czy na Ganek itd a później porozmawiamy o kreowaniu popytu. Chief Cię chętnie zaprowadzi za frico po znajomości. Wynudzi po drodze geologią ale trudno - wielkie sprawy wymagają wielkich ofiar. Kreować popyt to można w takich autokarowych górkach wysokości siedzącego psa jak Bieszczady. Tu na tych skromniutkich 0+ lub I trzeba coś umieć.

_________________
Mój kanał na YouTube: https://studio.youtube.com/channel/UC7G ... DING%22%7D
Zapraszam


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr lis 12, 2008 10:21 pm 
Kombatant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lip 21, 2008 8:58 pm
Posty: 659
Lokalizacja: Kraków
Tzn, ostatnio trochę głośno o tych narciarzach raczej, myślałem, że też trochę do tego się odnosisz

_________________
Pozdrawiam
https://picasaweb.google.com/dariusz.finster


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr lis 12, 2008 10:22 pm 
Stracony

Dołączył(a): N wrz 14, 2008 5:52 pm
Posty: 5846
Lokalizacja: Górny Śląsk
lucyna napisał(a):
Janku nie wziąłeś pod uwagę jednego. Popyt można wykreować.


A któż by miał cel w kreowaniu popytu na tatrzańskie wycieczki ?
Bo Parki Narodowe na pewno nie.
One już ledwo dyszą z nadmiaru turystów.

A z kolei góralom lepiej pasuje taki turysta co siedzi w ich chałupie, jada regularnie obiady a nie biega po górach.

@Janek:

Od lat 60 i 70 a nawet i 80 i 90 bardzo dużo się jednak w Tatrach zmieniło.
Przede wszystkim dzięki Internetowi łatwiej o informacje (czasem niepełne lub przekręcone), a poza tym dzięki telefonii komórkowej Tatry się jakby "zmniejszyły" i pozornie stały bardziej dostępne.

W wyższych częściach gór ludzi jest znacznie więcej niż dawniej i są zdecydowanie lepiej wyposażeni.

Oczywiście to tylko moje subiektywne postrzeganie.

Pozdrowienia

Basia


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr lis 12, 2008 10:23 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Śr sty 02, 2008 11:42 pm
Posty: 2208
Lokalizacja: Małopolska
Markiz napisał(a):
Taka sama ankieta przeprowadzona na ulicy w Smokowcu czy Szczyrbskim Plesie dałaby z całą pewnością informację, że takich chętny na drogi poza szlakiem jest bardzo niewiele, być może nawet blisko zera..

no i znowu to samo....Markizie skąd masz te dane ?, to, ze podrapiesz sie po głowie i rzucisz w neta swe rozważania, nie poparte żadną analizą zewnętrzną ma oznaczać "świętą prawdę" i "jedyna prawdę" ?
Na jakiej podstawie uważasz, że po stronie południowej bedzie to niewielka grupa (baa bliska zeru) chcąca wejść w rejonie pozaszlakowe ?
Oczywiście zaraz ponownie usłyszę zarzut, że czepiam sie szczegółów....no ale chyba takie wnioski musisz na czymś opierać ?

Markiz napisał(a):
Bo my jesteśmy fanami Tatr a wielu tych na ulicy w Smokowcu jest tam jednorazowo

czyli uważasz, że na Słowacji, gdzie tak duża część rejonu to tereny górskie....nie ma fanów Tatr....bo sa bardziej lękliwi od nas ??? :shock: ....kolejna rewelacja :mrgreen:

Markiz napisał(a):
Reszta już mało obciążona – i Lodowa Przełęcz i Rohatka, a także Polski Grzebień czy Mała Wysoka.

Markizie....wniosek jeden....dawno, dawno tam nie Byłeś.
W okresie bezśnieżnym:
1.Na Małej Wysokiej byłem wielokrotnie i zawsze na szczycie było min. 5-10 osób, a często o wiele więcej....właściwie to czasem M.W. przypomina kopułę Rysów
2.Na Polskim Grzebieniu jeszcze więcej, gdyż nie wszyscy ida na M.W.
Właściwie to w Dol. Wielickiej i Świstowej można powiedzieć o ruchu "ciągłym"
3.Na Rohatce byłem w podobnej ilości jak na M.W., często nie ma tam miejsca aby sobie spokojnie usiąść. Na odcinku Świstowa - Rohatka, bardzo często sa zatory z turystów.
4.Lodowa Przeł....ludzi jest mniej, oczywiście trudno to porównać do szlaku na Rysy, jednak w szczytowych godzinach wizualnie w różnych miejscach widzi sie pewna grupę turystów. Gdyby tak miało być w Ciężkiej, czy Złomiskach....to te doliny straciłyby swój "duchowy urok"

Markiz napisał(a):
Formalnie zakaz chodzenia poza szlakami był ale nikt go nie egzekwował bo nikt w tym nie widział interesu

i dalej tak jest....pilnowane są tylko najbardziej popularne/kasowe tematy, a gdzie tam Cie ktoś bedzie łapał na Ganku, Starolesnej, Kiezmarskim, czy Płaczliwej Skale....sporadycznie i przez przypadek.


Ostatnio edytowano Śr lis 12, 2008 10:53 pm przez chief, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr lis 12, 2008 10:32 pm 
Stracony

Dołączył(a): Śr wrz 19, 2007 8:59 pm
Posty: 18072
Lokalizacja: Zachodnie Pomorze/Poznań
chief napisał(a):
Oczywiście zaraz ponownie usłyszę zarzut, że czepiam sie szczegółów....no ale chyba takie wnioski musisz na czymś opierać ?


Czytaj uważnie to zrozumiesz. Przynajmniej mam taką nadzieję.
:rofl_an: :rofl_an: :rofl_an: :rofl_an: :rofl_an: :rofl_an:

Choć trochę staraj się zrozumieć. :2guns: :2guns: :2guns: :2guns: :2guns:

_________________
Mój kanał na YouTube: https://studio.youtube.com/channel/UC7G ... DING%22%7D
Zapraszam


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr lis 12, 2008 11:08 pm 
Stracony

Dołączył(a): Śr wrz 19, 2007 8:59 pm
Posty: 18072
Lokalizacja: Zachodnie Pomorze/Poznań
chief napisał(a):
Na jakiej podstawie uważasz, że po stronie południowej bedzie to niewielka grupa (baa bliska zeru) chcąca wejść w rejonie pozaszlakowe ?


Gdzie ja to niby napisałem - w przeinaczaniu tekstów osiągasz perfekcję.
:brawo: :brawo: :brawo: :brawo: :brawo: :brawo:

_________________
Mój kanał na YouTube: https://studio.youtube.com/channel/UC7G ... DING%22%7D
Zapraszam


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz lis 13, 2008 12:12 am 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): Śr sie 13, 2008 10:58 am
Posty: 805
Lokalizacja: Skawina k/ Krakowa
" Taka sama ankieta przeprowadzona na ulicy w Smokowcu czy Szczyrbskim Plesie dałaby z całą pewnością informację, że takich chętny na drogi poza szlakiem jest bardzo niewiele, być może nawet blisko zera.. "

eee.. nie wiem, czy to ja nie umiem czytać, czy tutaj pisze jednak coś innego....

_________________
www.picasaweb.com/zadisk8


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz lis 13, 2008 8:58 am 
Kombatant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn cze 02, 2008 11:01 pm
Posty: 523
Lokalizacja: Olkusz
Panowie, te wasze słowne utarczki robią się troche nudne. Dajcie sobie po razie i będzie spokój. :2guns:

_________________
Dobrze jest, psiakrew, a kto powie, że nie, to go w mordę! Witkacy


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz lis 13, 2008 9:09 am 
Stracony

Dołączył(a): Śr wrz 19, 2007 8:59 pm
Posty: 18072
Lokalizacja: Zachodnie Pomorze/Poznań
Lechuu napisał(a):
" Taka sama ankieta przeprowadzona na ulicy w Smokowcu czy Szczyrbskim Plesie dałaby z całą pewnością informację, że takich chętny na drogi poza szlakiem jest bardzo niewiele, być może nawet blisko zera.. "

eee.. nie wiem, czy to ja nie umiem czytać, czy tutaj pisze jednak coś innego....


Wyrwanie z kontekstu - zwróć uwagę:

Ilość osób używających Photoshop:

- wśród użytkowników forum fotografii cyfrowej - prawdopodobnie blisko 100%
- wśród ogółu posiadaczy aparatów fotogr. cyfrowych - prawdopodobnie blisko 0%

Ilość osób, które "posmakowały" turystyki pozaszlakowej:

- wśród aktywnych użytkowników forum turystyka-gorska - sporo, prawdopodobnie blisko 100%
- wśród przechodniów na ulicy w Smokovcu - niewiele, prawdopodobnie blisko 0%

Chief wyrwał tylko to ostatnie z kontekstu i całkowicie zniekształcił sens tekstu
Charlie-Mariano napisał(a):
Panowie, te wasze słowne utarczki robią się troche nudne. Dajcie sobie po razie i będzie spokój. 2guns

Przymusu czytania chyba niema?

_________________
Mój kanał na YouTube: https://studio.youtube.com/channel/UC7G ... DING%22%7D
Zapraszam


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 12 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 29 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Polityka prywatności i ciasteczka
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL