Forum portalu turystyka-gorska.pl

Wszystko o górach
portal górski
Regulamin forum


Teraz jest Śr cze 26, 2024 2:22 am

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 14 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: So lis 15, 2008 3:48 pm 
Stracony

Dołączył(a): Śr wrz 19, 2007 8:59 pm
Posty: 18072
Lokalizacja: Zachodnie Pomorze/Poznań
Mazio napisał(a):
. Najbardziej drażniącą jednak dla mnie stroną wizyt w polskich Tatrach jest Zakopane z jego szwankującą komunikacją i korkami oraz Krupówki, na których za każdym razem dostaję nerwicy. Widok tej masy szwendających się ludzi nieodmiennie zmusza mnie do oceny, że niektórzy lubią się po prostu ponudzić, pogapić na siebie i obgadywać się na wzajem. Unikam więc wizyt na deptaku jak mogę i poza koniecznością zakupów lub chęcią zjedzenia dobrej kwaśnicy i oscypków z żurawiną z grilla (z reguły pierwszego dnia po przyjeździe) nie chodzę na Krupówki bo mnie doprawdy wku%%%%ją!


Niestety nie dysponuję danymi z polskiej części Tatr ale sądzę, że dane z słowackiej części rzucą nieco światła.
Otóż w 2004 roku w dniach od 5 do 7 sierpnia robiono Monitoring ruchu turystycznego, byłem nawet jego świadkiem. Wpierw ustalono ilość turystów tam się znajdujących - granica terenu objęta pomiarem to droga wzdłuż Tatr od Podbańskiej do Lysej Polany, przy czym pomiaru wjazdów dokonywano trochę poniżej, na wlotach. Wyszacowano też ruch kolejowy oraz ilość zameldowanych turystów. Wszystko w dobrej pogodzie. Jakie uzyskano wyniki:

- Ilość turystów w dniu 5.08.2004 (czwartek) - 45 276 osób,
- Ilość turystów w dniu 6.08.2004 (piątek) - 38 801 osób
- Ilość turystów w dniu 7.08.2004 (sobota) - 34 819 osób
- Ogółem -------------------------------------------118 896 osób

Następnie policzono ilość osób, które udały się tak zwane "środowisko wysokogórskie", za które uznano - "horna cast pasma lesov a priestory nad nim" czyli używając polskiej terminologii "teren począwszy od regla górnego piętra lasów wzwyż" (str.37 źródła podanego na końcu):
W poszczególnych dnia to wyniosło:

- ilość turystów w śr. wysokogórskim (ŚW) 5.08.2004 - 18 672 osób
--------------------------------------------------6.08.2004 - 15 959 osób
------------------------------------------------- 7.08.2004 - 13 106 osób
Ogółem ------------------------------------------------------ 47 737 osób

Stanowi to procent (ilość osób w ŚW do ogółem:
5.08.2004 - 41.23%
6.08.2004 - 41.13%
7.08.2004 - 30.66%
Ogółem - 37.64%

Cyfry te, uzyskane metodą profesjonalnego pomiaru świadczą dobitnie, że my, użytkownicy tego forum patrzymy na ruch turystyczny w regionie tatrzańskim przez swoiste końsko-tatrzańskie okularki i nawet nam do głowy nie przychodzi, że większość osób przybywających tu w celu turystycznym wcale w góry nie wchodzi wybierając inne formy spędzenia czasu.

Swoistym fenomenem może być to, że w dniu 7.08 czyli w weekendową sobotę nie tylko w regionie było mniej osób lecz w środowisku wysokogórskim też (mimo porównywalnej pogody). Autorzy tekstu omówienia monitoringu nie zabierają na ten temat głosu. Mogę więc na ten temat powiedzieć tyle - ludzie przeświadczeni, że może być w Tatrach tłok, szczególnie turyści z Polski, wiali w tym dniu w dalsze regiony - my np. pojechaliśmy aż w okolice Levocy.

Czy w tych dniach można było obserwować większy ruch na ulicach słowackich miasteczek w tym regionie. Raczej nie - w porównaniu z Zakopanem i jego okolicami robiły wrażenie ghost-town'ów.

Wszystkie dane na podstawie:
"Monitoring ruchu turystycznego w Tatrach" Wydawnictwo wspólne TANAP i TPN - ISBN 83-85832-74-2(to podaje głównie ze względu na ewentualne komentarze szczególnych purystów)

_________________
Mój kanał na YouTube: https://studio.youtube.com/channel/UC7G ... DING%22%7D
Zapraszam


Ostatnio edytowano So lis 15, 2008 6:12 pm przez Markiz, łącznie edytowano 2 razy

Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: So lis 15, 2008 4:47 pm 
Zasłużony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sie 02, 2006 11:11 am
Posty: 170
Lokalizacja: Łódź
Duża część moich znajomych (tych którzy jezdzą "w góry", wieć jest to tez malutka część bo wiekszosc niestety, albo stety, nie uznaje innego miejsca wypoczynku niż morze) mówi ze jedzie "w Tatry" a pozniejsze moje dialogi z nimi na temat wyjazdu wygladają tak:
-Gdzie byliście?
-Na Krupówkach, Gubałowce i nad Morskim Okiem (wymienne z dol. Kościeliską)
-Ojj to chyba pogody nie mieliście przez te 1,5 tygodnia skoro tak mało wyjść było.
-Pogoda była i to zajeb***a, ale my tam pić pojechaliśmy a nie łazić bo to nudne.

I w ten sposob powstaje tłok w Zakopanem że nie mozna sie ruszyć na pieszo, bez obijania się o innych. O jezdzie samochodem nie wspomnę.

Szkoda że nie ma podobnych statystyk dla polskiej strony Tatr;]

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: So lis 15, 2008 5:21 pm 
Kombatant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sty 17, 2007 11:24 am
Posty: 351
Lokalizacja: Kraków
No i całe szczęście, że wszyscy nie pchają się na siłę w góry. Chwała im za to. :mrgreen:
Większość to nudzi, albo nie mają zbyt dobrej kondycji. Ostatnio jak szliśmy asfaltem do Moka, to jeden turysta, z piwem w ręku, podsumował swój tamtejszy pobyt: "panowie, nie warto, nie idźcie, Morskie Oko zamarznięte.. ale jest piwo, wejdźcie na jakiś szczyt za mnie." :lol:
Większość amatorów Zakopanego niestety reprezentuje właśnie ten poziom ;)

Co do Zakopanego to bywam tam przeważnie tylko w rejonie dworca. W tym roku raz po powrocie ze slowackich tatr, skusiłem się na Krupówki, ale tylko dlatego, że zarezerwowałem sobie wcześniej bilet pks i do odjazdu miałem 1,5h czasu. Poszedłem wiec w stronę Krupówek, żeby kupić coś do jedzenia. Przeszedłem całe, ale nic interesującego nie było.. Jakoś te tłumy mnie odstraszają. Poza tym idąc tam z całym "szpejem" człowiek czuje się jak kosmita. ;)


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: So lis 15, 2008 8:23 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn sty 08, 2007 7:35 pm
Posty: 3100
Lokalizacja: G.E.K.O.N.Y.
Ale Ci sie nudzi,weż sie gdzieś przejdż

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: So lis 15, 2008 9:20 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Śr lut 14, 2007 12:37 pm
Posty: 2069
Lokalizacja: Sama już nie wiem
Nie trzeba statystyk.... toż to widać gołym okiem jak trzeba przeprawić się z dworca przez Krupówki by dojśc na Lipki :lol:

_________________
MOTYLA NOGA


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: So lis 15, 2008 9:22 pm 
Stracony

Dołączył(a): Śr wrz 19, 2007 8:59 pm
Posty: 18072
Lokalizacja: Zachodnie Pomorze/Poznań
maniek napisał(a):
Ale Ci sie nudzi,weż sie gdzieś przejdż


Brzydka pogoda a książka ciekawa, zawsze lubiłem podchodzić do problemu metodami statystycznymi. Czy na przykład Cię nie intryguje, że w sobotę 7.08.04 prawie 35 tys. osób z zewnątrz było w regionie, w którym podobno się chodzi w góry, trochę ponad 13 tys. faktycznie tam poszło a 22 tys. gdzie? W dodatku przy dobrej pogodzie. Ciebie to może nie obchodzić bo poszedłeś w góry ale tych co tam mieszkają to musi bo oni z tego żyją i cały czas kombinują jak i z tych 13 tys. i tych 22 tys. z każdego możliwe maksymalnie koronek a za chwilę euro wydusić. I jeśli z Ciebie wyduszą np. 100 koron a z tych co zostali na dole powiedzmy 500 koron to kto jest dla nich lepszy i wokół kogo trzeba bardziej biegać? Byt określa świadomość.

_________________
Mój kanał na YouTube: https://studio.youtube.com/channel/UC7G ... DING%22%7D
Zapraszam


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: So lis 15, 2008 9:34 pm 
Stracony

Dołączył(a): Śr wrz 19, 2007 8:59 pm
Posty: 18072
Lokalizacja: Zachodnie Pomorze/Poznań
Trauma_ napisał(a):
Nie trzeba statystyk.... toż to widać gołym okiem jak trzeba przeprawić się z dworca przez Krupówki by dojśc na Lipki


Przez te trzy te same dni do tej tzw. strefy wysokogórskiej w TANAP w Tatrach Wysokich weszło 47.7 tys. osób, w polskiej części (razem z Dol. Chochołowską i Lejową) przez te trzy dni weszło 75.8 tys. osób a przecież teren po polskiej stronie jest znacznie mniejszy. Ile osób wepchało się do Zakopanego tego nie wiadomo bo tego nikt nie liczył.

_________________
Mój kanał na YouTube: https://studio.youtube.com/channel/UC7G ... DING%22%7D
Zapraszam


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn lis 17, 2008 1:59 pm 
Stracony

Dołączył(a): So lis 03, 2007 11:11 pm
Posty: 4104
Lokalizacja: Kraków K.E.G.
Z moich skromnych obserwacji wynika ,że w sezonie zimowym ruch turystyczny w Tatrach ( powyżej schroinisk ) jest delikatnie mówiąc minimalny lub ( aby nie przesadzać ) zdecydowanie maly.
Tlumy są w Zakopanem ,sporo ludzi na dojściu do schronisk , nieznacznie odwiedzane szlaki " okoloschroniskowe" ,pusto na szlakach górskich.

_________________
Krakowska Ekipa Górska -KEG
www.keg.yoyo.pl STRONA O GÓRACH


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn lis 17, 2008 4:37 pm 
Stracony

Dołączył(a): Śr wrz 19, 2007 8:59 pm
Posty: 18072
Lokalizacja: Zachodnie Pomorze/Poznań
Luka3350 napisał(a):
Z moich skromnych obserwacji wynika ,że w sezonie zimowym ruch turystyczny w Tatrach ( powyżej schroinisk ) jest delikatnie mówiąc minimalny lub ( aby nie przesadzać ) zdecydowanie maly.


I przepisu słowackiego tak naprawdę to mogłoby nie być i wszystko byłoby tak samo.

_________________
Mój kanał na YouTube: https://studio.youtube.com/channel/UC7G ... DING%22%7D
Zapraszam


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn lis 17, 2008 4:54 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So sty 07, 2006 8:19 pm
Posty: 18162
Markiz napisał(a):
Luka3350 napisał(a):
Z moich skromnych obserwacji wynika ,że w sezonie zimowym ruch turystyczny w Tatrach ( powyżej schroinisk ) jest delikatnie mówiąc minimalny lub ( aby nie przesadzać ) zdecydowanie maly.


I przepisu słowackiego tak naprawdę to mogłoby nie być i wszystko byłoby tak samo.

Ale wtedy banda pajaców, którzy nie mają pojęcia o górach nie miała by tego pięknego porównania, że tam jest tak dobrze, a u nas w Polsce jest tak źle... no i ludzie muszą ginąć i inne pierdoły...


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn lis 17, 2008 5:35 pm 
Stracony

Dołączył(a): Śr wrz 19, 2007 8:59 pm
Posty: 18072
Lokalizacja: Zachodnie Pomorze/Poznań
kilerus napisał(a):
Ale wtedy banda pajaców, którzy nie mają pojęcia o górach nie miała by tego pięknego porównania, że tam jest tak dobrze, a u nas w Polsce jest tak źle... no i ludzie muszą ginąć i inne pierdoły...


Pewnie euro też będą mieli z tego powodu...
:rofl_an: :rofl_an: :rofl_an:

PS. Ja jednego nie mogę pojąć - normalny człowiek, który ma jakiś tam przydzielony wycinek władzy na ogół bardzo się źle czuje psychicznie gdy widzi, że jego polecenia lub przepisy nie są respektowane a w dodatku praktycznie nie ma za bardzo możliwości ich wyegzekwowania. Z reguły wtedy zaczyna się zastanawiać czy nie wydał idiotycznych przepisów i jeśli jest mądrym facetem to taki przepis uchyla albo zmienia. Pan Sturcel (chyba tak nazywa się dyrektor TANAP?) idzie w zaparte...

_________________
Mój kanał na YouTube: https://studio.youtube.com/channel/UC7G ... DING%22%7D
Zapraszam


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt lis 18, 2008 9:53 am 
Stracony

Dołączył(a): So lis 03, 2007 11:11 pm
Posty: 4104
Lokalizacja: Kraków K.E.G.
Niestety jest to jakaś taka mentalnośc ogólnoslowacka.
Przy calej sympatii do sąsiadów sątam przepisy i patenty ,które normalnemu czlowiekowi nie mieszczą się w glowie.
Bo jak np. wytlumaczyć fakt ,że wyciąg krzeselkowy ma bilety tylko w wersji dól-góra-dól i choć jadą w dól same puste krzesla nie ma szans na zjechanie nawet za pieniądze ? Bo bilet trzeba nabyć na dole :lol:

Niestety patrząc co dzieje się w Tatrach Bielskich jakie podejście do turystyki mają ogólnie w TANAPie nie mozna nie zauważyć ,że tematem numer jeden jest tylko kasa. Zimą tylko do wysokości schronisk.
Czyli raz można bardzo nisko ,a raz można do Teryego.
No przecież schroniska muszą zarabiać.
Raz bardzo dbamy o ciszę i zamykamy w najlepszym sezonie góry -a teraz trzeba budować ostro strukturę narciarską -która jak mi się wydaje dziala glównie wlaśnie w sezonie zimowym .
Tatry Bielskie -ostoja i matecznikiem -ale las rąbany jest ostro, myślistwo jest ostre ( bo to kaska jest prszę Państwa )

I najlepiej ,żeby szlaków dla tuptaków bylo jak najmniej ,a jeśli już są to najlepiej prosto do schroniska -> bo to kaska będzie.
Ruch samochodowy zamknięty jest -ale jak zaplacisz to możesz sobie jechać pod schronisko bez problemu.

Ale jest to niestety mentalność ogólniegóralska. Proste i prymitywne grupy spoleczne ,biedne jak mysz kościelna nagle stają w obliczu ,że coś co przez wieki bylo dla nich utrapieniem i syfem ( czyli góry ) staje się żylą zlota -> bo mozna wozić koniem za kupę kasy,zrobić wyciąg sprzdawać kielbasę i oscypki -no wogóle mozna napchać swoje śmierdzące i sztywne od brudu portki dutkami.

A co wiemy oprócz nielicznych wyjątków ( Klimku wracajcie ....... ) górale w góry nigdy nie chodzą bo i po co ? No i dzięki temu powietrze jest do zniesienia.

_________________
Krakowska Ekipa Górska -KEG
www.keg.yoyo.pl STRONA O GÓRACH


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt lis 18, 2008 9:58 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sie 03, 2005 1:09 pm
Posty: 22106
Luka3350 napisał(a):
Raz bardzo dbamy o ciszę i zamykamy w najlepszym sezonie góry -a teraz trzeba budować ostro strukturę narciarską -która jak mi się wydaje dziala glównie wlaśnie w sezonie zimowym .


To są narciarze uświadomieni. Milczą na stoku :lol:

_________________
"Stary jestem, mam sklerozę, czas umierać" 09.IX.2006 - rozstaj dróg w Dolince za Mnichem

"Stałem się nowym użytkownikiem ale ten nowy też musi posta napisać"


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt lis 18, 2008 10:03 am 
Stracony

Dołączył(a): So lis 03, 2007 11:11 pm
Posty: 4104
Lokalizacja: Kraków K.E.G.
Łukasz T napisał(a):
To są narciarze uświadomieni. Milczą na stoku


Znając podejście Slowaków to będzie tak ,że obowiązuje milczenie ,ale jak zaplacisz 300 koron to możesz drzeć mordę ,a jak 600 koron to mozesz drzeć mordę na caly regulator.
I to będzie nawet taki szpan -bo jak minie Cię rodzinka ,która wydziera się nieprzytomnie to wiesz ,że przejechali kolo Ciebie bardzo bogaci ludzie.

*Od stycznia 2009 price in Euro .

_________________
Krakowska Ekipa Górska -KEG
www.keg.yoyo.pl STRONA O GÓRACH


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 14 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 54 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Polityka prywatności i ciasteczka
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL