Forum portalu turystyka-gorska.pl

Wszystko o górach
portal górski
Regulamin forum


Teraz jest N cze 16, 2024 12:33 am

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 10 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Tatry w dwa dni
PostNapisane: So gru 17, 2016 4:34 pm 
Nowy

Dołączył(a): So gru 17, 2016 4:27 pm
Posty: 3
Witam,
W styczniu chciałem się wybrać w Tatry ale niestety będę miał tylko dwa dni. Góry znam dobrze ale zawsze byłem latem lub wiosną. Kondycja bardzo dobra. Wybieram się sam więc nie mam nikogo do asekuracji, ale oczywiście uzbroję się w raki i czekan. Nocleg oczywiście w schronisku. Pytanie moje jest następujące. Gdzie się wybrać żeby zrobić to ciekawie, ambitnie ale przede wszystkim bezpiecznie? Czy realne jest zrobienie w styczniu np. trasy Murowaniec- Zawrat- Pięć Stawów albo Pięć Stawów - Morskie Oko? Wiem, że wiele zależy od pogody ale muszę mieć jakiś plan a potem i tak wszystko zweryfikuje pogoda.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: So gru 17, 2016 11:39 pm 
Zasłużony

Dołączył(a): Wt kwi 05, 2016 3:42 pm
Posty: 269
Lokalizacja: Kraków
Cześć
Mimo, iż napisałeś
davideq napisał(a):
Wybieram się sam
-po dotarciu do schroniska postaraj się przyłączyć do jakiejś grupy -najlepiej z dłuższym "stażem zimowym". Samemu się raczej nie wygrzebiesz nawet spod małej lawinki. To, czy 2 dni możesz wybrać, czy to ustalony termin- też ma znaczenie. Bo na warunki najlepiej "polować"- zakładając optymistyczny wariant -mniej śniegu, brak większych oblodzeń- można polecić podejście Dol. Roztoki do Piątki, po potwierdzeniu przez Topr, że warunki są OK, można zawalczyć o Kozi Wierch nazajutrz. Przejście do Moka- jako pierwszą zimową akcję- zdecydowanie odradzam. Przy zapowiadanej "dwójce"- najlepiej wybrać się na Chochołowską, Grześ-Rakoń-Wołowiec -trasa b. atrakcyjna gdy zbytnio nie wieje. Do Grzesia -można liczyć na b. liczne towarzystwo. Tak, czy inaczej -powodzenia!


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: So gru 17, 2016 11:50 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 07, 2008 11:33 am
Posty: 6314
Czy masz już zarezerwowany nocleg? I w którym schronisku - w D5SP czy w Murowańcu?

pozdrawiam
gb 8)

_________________
wszystko już było - ergo: nie panikuj
http://jaskiniar.blogspot.com/
http://puzzlepamieci.blogspot.com/


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: N gru 18, 2016 12:49 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz lip 28, 2011 9:09 am
Posty: 5456
Lokalizacja: Białystok
davideq napisał(a):
Gdzie się wybrać żeby zrobić to ciekawie, ambitnie ale przede wszystkim bezpiecznie?


Pytasz o trzy zupełnie różne wycieczki...

krzysztof_Krk napisał(a):
po dotarciu do schroniska postaraj się przyłączyć do jakiejś grupy


Odradzam. Nigdy nie wiadomo na kogo trafisz, gdzie Cie zaprowadzą i czy wyjdziesz z tego o własnych siłach.
Im dłużej przebywam w Tatrach tym bardziej mam ograniczone zaufanie do innych turystów widząc co oni wyprawiają w górach.

_________________
Wiem, że nic nie wiem


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: N gru 18, 2016 7:27 am 
Nowy

Dołączył(a): So gru 17, 2016 4:27 pm
Posty: 3
Cześć Wszystkim,

_Sokrates_ napisał(a):
Pytasz o trzy zupełnie różne wycieczki...

Oczywiści masz rację, ale czyż nie jest możliwe zrobienie zimą w Tatrach fajnej wycieczki z zachowaniem zasad bezpieczeństwa? Jestem świadomym użytkownikiem gór i zdaję sobie sprawę z ryzyka, umiem też zasięgnąć języka w TOPR aby to ryzyko ocenić i podjąć świadomą decyzję wyjścia w góry lub odpuszczenia. W swoim poście liczyłem na propozycje tras, które są realne zimą z określeniem stopnia ich trudności i fajności :D

krzysztof_KrK napisał(a):
można polecić podejście Dol. Roztoki do Piątki, po potwierdzeniu przez Topr, że warunki są OK, można zawalczyć o Kozi Wierch nazajutrz.

Dzięki Krzysztof za propozycję. Brzmi super!

gb napisał(a):
Czy masz już zarezerwowany nocleg? I w którym schronisku - w D5SP czy w Murowańcu?

Właśnie nie, bo próbuję zasięgnąć najpierw języka jaka terasa jest fajna i realna, co określi też moje miejsc noclegu. Właśnie sprawdziłem terminy ferii więc już wiem, że nie będzie łatwo z noclegiem.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: N gru 18, 2016 10:56 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz lip 28, 2011 9:09 am
Posty: 5456
Lokalizacja: Białystok
davideq napisał(a):
Właśnie sprawdziłem terminy ferii więc już wiem, że nie będzie łatwo z noclegiem.


Akurat zimą w tatrzańskich schroniskach jest raczej pusto.

_________________
Wiem, że nic nie wiem


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: N gru 18, 2016 5:54 pm 
Nowy

Dołączył(a): So gru 17, 2016 4:27 pm
Posty: 3
_Sokrates_ napisał(a):
Akurat zimą w tatrzańskich schroniskach jest raczej pusto.


No to jest szansa, że zobaczę jak wyglądają łóżka w "piątce" :D


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: N gru 18, 2016 6:56 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 07, 2008 11:33 am
Posty: 6314
davideq napisał(a):
Właśnie nie, bo próbuję zasięgnąć najpierw języka jaka terasa jest fajna i realna, co określi też moje miejsc noclegu.

Jeśli - jak piszesz - Twój pobyt ma się odbywać w trakcie ferii to - przynajmniej ja - zacząłbym od zapewnienia sobie rezerwacji/noclegu, a dopiero potem szukał "fajnej" i realnej trasy. I to raczej ostateczną weryfikację tej "realności" przeprowadzając na miejscu noclegu.
Zwłaszcza, że w zimie, w otoczeniu takich schronisk jak D5SP, Murowaniec, Morskie Oko, Roztoka czy Chochołowska lub Ornak - "realność" - czytaj możliwość pokonania "fajnej" trasy może się dosyć szybko zmienić.

Zakładając (oczywiście czysto teoretycznie), że zarezerwujesz sobie nocleg w Murowańcu, to przy dwóch dniach "realnym" może być dojście na nocleg do schroniska - a drugiego dnia powrót. Podobnie zresztą, jeśli nie będziesz miał rezerwacji, z tym, że gdy już dotrzesz może się okazać, że czeka Cię upojna noc :)
Pytasz:
davideq napisał(a):
Czy realne jest zrobienie w styczniu np. trasy Murowaniec- Zawrat- Pięć Stawów albo Pięć Stawów - Morskie Oko?

Oczywiście, że jest realne. Tyle, że nie w każdych warunkach i nie dla każdego. I kwestia noclegu w Murowańcu czy w D5SP jest naprawdę drugorzędna...

davideq napisał(a):
ale czyż nie jest możliwe zrobienie zimą w Tatrach fajnej wycieczki z zachowaniem zasad bezpieczeństwa? Jestem świadomym użytkownikiem gór i zdaję sobie sprawę z ryzyka, umiem też zasięgnąć języka w TOPR aby to ryzyko ocenić i podjąć świadomą decyzję wyjścia w góry lub odpuszczenia. W swoim poście liczyłem na propozycje tras, które są realne zimą z określeniem stopnia ich trudności i fajności

Jest możliwe, ale owo "zrobienie" - obejmuje samodzielne organizowanie, planowanie i realizację. Włącznie z samodzielnym zdobywaniem informacji.
Albo jesteś "świadomym użytkownikiem gór" i to takim, który "zdaje sobie sprawę z ryzyka" - albo liczysz na "propozycje tras, które są realne zimą z określeniem stopnia ich trudności i fajności". Te fragmenty Twojej wypowiedzi się wzajemnie wykluczają :) - zwłaszcza w odniesieniu do wędrowania po Tatrach w zimie...

pozdrawiam
gb 8)
ps
dla pocieszenia...
każdego roku tysiące młodych ludzi "wypadają" na dwa/trzy dni w zimie do "Zakopca" i mają "fajne" wycieczki. Setkom udaje się pokonać Zawrat, czy Szpiglasową (a nawet i Świstówkę :mrgreen: ) i to bez noclegu w schronisku (nawet bez raków i czekana :mrgreen: :mrgreen: ). Jest bardzo duże prawdopodobieństwo, że i Tobie się uda :)

_________________
wszystko już było - ergo: nie panikuj
http://jaskiniar.blogspot.com/
http://puzzlepamieci.blogspot.com/


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt gru 20, 2016 1:31 pm 
Zasłużony

Dołączył(a): Pt lut 18, 2011 10:34 pm
Posty: 252
Parę dni temu już odpisaliśmy "Tobie":
viewtopic.php?f=4&t=4020&start=17310#p729634


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Śr gru 21, 2016 7:48 pm 
Kombatant

Dołączył(a): N sie 10, 2008 4:21 pm
Posty: 345
Lokalizacja: W-wa
_Sokrates_ napisał(a):
Akurat zimą w tatrzańskich schroniskach jest raczej pusto.

Z wyjatkiem Murowanca. Tam nocuja rowniez narciaze z Kasprowego.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 10 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
POWERED_BY
Polityka prywatności i ciasteczka
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL