Forum portalu turystyka-gorska.pl

Wszystko o górach
portal górski
Regulamin forum


Teraz jest Wt cze 25, 2024 8:15 am

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 52 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostNapisane: Cz wrz 17, 2009 6:21 am 
Kombatant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn cze 08, 2009 9:04 am
Posty: 661
Lokalizacja: górki mniejsze...
dzięki :)

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz wrz 17, 2009 1:15 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Cz cze 21, 2007 8:45 pm
Posty: 1510
Lokalizacja: z mezoregionu fizycznogeograficznego w płd-wsch Polsce, stanowiącego część Kotliny Sandomierskiej
Możecie mi wytłumaczyć różnicę pomiędzy filtrami UV, Skylight, polaryzacyjnymi i połówkowymi?
Im więcej czytam tym mniej rozumiem... Proszę tak mocno łopatologicznie :)

_________________
żeby mieć duży mózg i od razu od tego nie umrzeć potrzebna nam jest twarz.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz wrz 17, 2009 1:37 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So sty 07, 2006 8:19 pm
Posty: 18162
To proste.
-filtr UV to taki prawie przeźroczysty, który nie dopuszcza promieni UV. Ma to ponoć znaczenie powyżej 2000m.n.p.m., zwiększając minimalnie kontrast. Tak na prawdę to cholera wie czy to działa. Dobrze ten filtr mieć w lustrzance, bo chroni obiektyw,
- filtr szary przyciemnia, czyli wydłuża czas naświetlania. Można za jego pomocą zrobić ładnie rozmyty wodospad albo chmury,
- filtr polaryzacyjny, to taki z mikroskopijnymi paskami. Nie dopuszcza on przez te paski pewnych promieni słonecznych. Dzięki temu można zniwelować odbicia z powierzchni niemetalowych (np. odbicie w stawie, w szybie samochodu) oraz przyciemnić niebo. Dzięki temu filtrowi kolory nabierają żywszej barwy, bo właśnie nie ma odbić słońca od powierzchni np. trawy. Także niweluje ciut promienie UV, więc raczej nie ma sensu ich razem używać, a także działa jak filtr szary zwiększając czas naświetlania, co akurat w tym wypadku nie jest rzeczą poządaną ale jeśli ktoś nie posiada filtru szarego to może go w ten sposób stosować,
- filtr połówkowy, to taki filtr, który jedną stronę ma całkiem przeźroczystą, a druga jest jakimś filtrem np. szarym, czerwonym. Posiada on płynne przejście między jedną a drugą stroną. Dzięki temu zakładając taki filtr możemy zrobić naturalnie wyglądające zdjęcie ciemnej ziemi i jasnego nieba jednocześnie.
filtr skylight to jakiś taki zamiennik polaryzacyjnego (chyba bo nigdy nie miałem), słabiej działa, nie trzeba nim kręcić i nie wydłuża tak czasu, chyba mało ludzi to stosuje.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz wrz 17, 2009 1:44 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Cz cze 21, 2007 8:45 pm
Posty: 1510
Lokalizacja: z mezoregionu fizycznogeograficznego w płd-wsch Polsce, stanowiącego część Kotliny Sandomierskiej
Kiler jesteś wielki! Dziękuję :D

_________________
żeby mieć duży mózg i od razu od tego nie umrzeć potrzebna nam jest twarz.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz wrz 17, 2009 1:53 pm 
Uzależniony ;-)
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lis 03, 2008 6:56 pm
Posty: 758
Lokalizacja: Las Vegas
dodam że polaryzacyjnym ładnie wychodza foty "wodne" np. fotka pstraga w MOKu ... widac kamienie, rybki itp. zamiast świecącej tafli wody ....

_________________
Żyj tak abyś po latach mógł powiedzieć-przynajmniej się nie nudziłem.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr gru 02, 2009 6:48 pm 
Uzależniony ;-)
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lis 03, 2008 6:56 pm
Posty: 758
Lokalizacja: Las Vegas
Kiler jak w praktyce ustawiasz polaryzacje filtra ??? właśnie zapodałem sobie marumi i testuje, ale ciężko mi się zorietować czy jest mocno czy słabo "skręcony" ... po czym poznajesz w terenie, po kolorach ??? wydaje mi się że jak jest mocno spolaryzowany kolory są cieplejsze, no ale moge się mylić ...

no i wogóle skręcasz mocno czy różnie ???

_________________
Żyj tak abyś po latach mógł powiedzieć-przynajmniej się nie nudziłem.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt gru 04, 2009 2:02 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So sty 07, 2006 8:19 pm
Posty: 18162
Właśnie też nabyłem filtr Marumi do nowego obiektywu i w sumie na razie bardzo dziwnie się mi na nim pracuje.
Nie wiem czy to specyfika nowego obiektywu, czy może jakieś przypadkowe osobiste odczucia le wydaje mi się ten nowy zestaw mniej kontrastowy.
We wcześniejszym Tamronie miałem polara fioletowego Hoyi. Nie jest to najlepszy cpl, ale da się przeżyć. Szczególną jego wadą jest spore winietowanie, co prze ogólnym winietowaniu Tamrona ma niemałe znaczenie.
Canon winietuje bardziej więc sięgnąłem po lepszy filtr do niego.
Marumi też ma jedną wielką wadę w porównaniu z Hoyą: nie jest szklany. Wiem po swoim cokinie, że to długo takie ładne nie będzie.
No ale jeszcze zobaczymy, bo na razie nie miałem aż tak dobrego światła z tym nowym zestawem.

No ale wracając do Twoich pytań....
Polara używam w słoneczne dni, lub gdy zapomne lub nie chce mi się ściągać lub gdy chcę jakieś odbicie wyciąć.
Gdy widać zatem niebo, to skręcając polara dokładnie na nim widać jego moc. Staram się go skręcać do maksa, Przez to kontrast zostaje podbity i wyciągnięte bardziej żywe kolory. Gdy nie widać nic na niebie w miarę skręcania to znaczy, że nie ma to znaczenia. Będąc na wprost słońca, lub mając je z tyłu polar nic nam nie da. Najlepsze efekty uzyska się w miejscu położonym dokładnie prostopadle do linii słońce-ja.
Tak, polar sprawia, że kolory są cieplejsze, żywsze, bo wszelkie odbicia słońca przez trawe, liście itp, są niwelowane ale najlepiej i tak to widać na niebie. W momencie jak jest najciemniejsze, to polaryzacja jest największa.

Ale największy problem używania cpla jest zimą, gdy pojawia się odwrotna proporcja światła. Latem prawie zawsze, niebo jest jaśniejsze trochę od ziemi. Zimą w pogodny dzień zawsze jest odwrotnie. Do tego słońce jest nisko i niestety polaryzując niebo uzyskuje się piekny efekt ale niebo może nawet uzyskać czarny kolor na zdjęciu. Do tego gdy dorzucimy fakt, że najbardziej szumi kolor niebieski, to nawet próbując na rawie rozjaśnić je, dostaniemy kaszanę. Dlatego często zimą zakładam tylko UV. Może tracę na plastyczności ogólnie zdjęcia oraz faktury śniegu ale odbicia na nim też mogą być ładne.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt gru 04, 2009 10:27 pm 
Uzależniony ;-)
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lis 03, 2008 6:56 pm
Posty: 758
Lokalizacja: Las Vegas
dzięki za "obfite" tłumaczenie ...

ja narazie strzeliłem tylko jedną sesyjkę testową, do tego w lesie i mało słoneczny dzień ... no ale juz zauważyłem różnice :D więc nie mogę się doczekać wypadu w góry :D narazie czekam na śnieg w karkonoszach 8) co do fotek na śniegu w słoneczny dzień, to ogólnie temat jest trudny technicznie :twisted:

PS. a jaki nowy obiektyw sobie sprawiłeś ???

_________________
Żyj tak abyś po latach mógł powiedzieć-przynajmniej się nie nudziłem.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt gru 04, 2009 10:51 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So sty 07, 2006 8:19 pm
Posty: 18162
Nie no żaden. Po prostu jeszcze nie miałem aż tak dużo możliwości do testowania tego Canona 10-22.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt gru 04, 2009 10:58 pm 
Uzależniony ;-)
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lis 03, 2008 6:56 pm
Posty: 758
Lokalizacja: Las Vegas
aha ... ja może bede miał okazje popstrykać w górach tokiną 12-24 :D kolega ma i obiecał porzyczyć na wekend w góry :twisted: no ale wtedy bez filterka, golec poprostu ...

_________________
Żyj tak abyś po latach mógł powiedzieć-przynajmniej się nie nudziłem.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: So gru 05, 2009 11:36 pm 
Swój

Dołączył(a): Cz sie 16, 2007 9:11 pm
Posty: 61
Ja dodam od siebie ze warto tez stosowac polar podczas zachmurzonych dni, czesto jest tak, ze liscie, trawa, woda przy pelnym zachmurzeniu dostaja polysku, mozna wtedy probowac usunac te odblaski polarem pomimo ze slonca "nie widac"


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn gru 07, 2009 10:14 pm 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): Pt lis 21, 2008 10:48 pm
Posty: 1233
Lokalizacja: Warszwa
a jakie filtry dają efekt intensywnego koloru nieba i kontrastu chmur względem nieba?

_________________
Jeśli zdajesz pytanie dlaczego chodzę po górach to znaczy że nie zrozumiesz odpowiedzi


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn gru 07, 2009 11:09 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So sty 07, 2006 8:19 pm
Posty: 18162
Polar!


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt gru 08, 2009 10:25 am 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): Śr sty 24, 2007 7:07 am
Posty: 708
Lokalizacja: Bielsko - Biała
kilerus napisał(a):
Ale największy problem używania cpla jest zimą, gdy pojawia się odwrotna proporcja światła. Latem prawie zawsze, niebo jest jaśniejsze trochę od ziemi. Zimą w pogodny dzień zawsze jest odwrotnie. Do tego słońce jest nisko i niestety polaryzując niebo uzyskuje się piekny efekt ale niebo może nawet uzyskać czarny kolor na zdjęciu. Do tego gdy dorzucimy fakt, że najbardziej szumi kolor niebieski, to nawet próbując na rawie rozjaśnić je, dostaniemy kaszanę. Dlatego często zimą zakładam tylko UV. Może tracę na plastyczności ogólnie zdjęcia oraz faktury śniegu ale odbicia na nim też mogą być ładne.


Zimą polara stosuje się również aby uwydatnić fakturę śniegu.

_________________
http://kt-livetheadventure.blogspot.com/
http://picasaweb.google.com/KrzysiekTalik


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt gru 08, 2009 10:26 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So sty 07, 2006 8:19 pm
Posty: 18162
No właśnie pisałem o fakturze, tylko właśnie strach czasem o niebo, więc zdaża mi się jednak go odpuszczać.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt gru 08, 2009 10:29 am 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): Śr sty 24, 2007 7:07 am
Posty: 708
Lokalizacja: Bielsko - Biała
Nie wiem czy mam rację, ale wydaje mi się, że fakturę śniegu można również podkręcić na kontraście półtonów w PS. :wink:

_________________
http://kt-livetheadventure.blogspot.com/
http://picasaweb.google.com/KrzysiekTalik


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt gru 08, 2009 10:30 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So sty 07, 2006 8:19 pm
Posty: 18162
Nigdy nie próbowałem ale ludziska straszliwe rzeczy tam robią.

Nawet gdzieś słyszałem, że da się kierunek światła jakby zmienić. Pewnie coś z cieniami kombinują.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz gru 17, 2009 9:25 pm 
Uzależniony ;-)
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lis 03, 2008 6:56 pm
Posty: 758
Lokalizacja: Las Vegas
kilerus w PS jest opcja "swiatło flara" polega ona na tym że ustawiasz w dowolnym miejscu foty zródło światła i ustawiasz jego kolor intensywnośc itp i można naprawde wstawić słoneczko na niebie lub poza kadrem a światło pada wedle kierunku jaki sobie wymyślimy :)

_________________
Żyj tak abyś po latach mógł powiedzieć-przynajmniej się nie nudziłem.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: So sty 16, 2010 5:48 pm 
Kombatant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lip 21, 2008 8:58 pm
Posty: 659
Lokalizacja: Kraków
Kiler, nie wiesz może, czy w Krakowie można dostać tego Hitecha szary połówkowy?

_________________
Pozdrawiam
https://picasaweb.google.com/dariusz.finster


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: So sty 16, 2010 11:48 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So sty 07, 2006 8:19 pm
Posty: 18162
Ja generalnie 90% rzeczy kupuje przez neta, więc nie ma pojęcia.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr sty 27, 2010 2:04 pm 
Swój

Dołączył(a): N paź 18, 2009 1:59 am
Posty: 45
Jak inwestujecie w filtry, tym bardziej polar to HOYA only :)

moje ujecie z polarem hoya:
Obrazek

ujecie kolegi z polarem cokin:
Obrazek

inny przykład
moje ujecia z polarem hoya:
Obrazek

Obrazek

ujecie kolegi bez polara:
Obrazek

zobaczcie chodzby snieg na choinkach, kolory, zakres tonalny, a dodam ze focilem najtansza amatorska lustrzanka canona i najtanszym obiektywem canona :), moje zdjecia sa bez modyfikacji jakichkolwiek, w polar warto zainwestowac te ~150zl kupic na najwieksza srednice obiektywu, np u mnie 58 i przejsciowki na inne mniejsze :)


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr sty 27, 2010 7:50 pm 
Uzależniony ;-)
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lis 03, 2008 6:56 pm
Posty: 758
Lokalizacja: Las Vegas
adzi tylko że takie porównania nic nie wnoszą (czyt. można je o dupe potłuc) foty robione różnymi aparatami, na innych ustawieniach, inaczej kadrowane itp nie są obiektywne ...

aby zrobić wiarygodne porownanie trzeba walnąć fote tym samym aparatem, na TYCH SAMYCH ustawieniach (najlepiej ze stawywu, żeby kadr był taki sam) >>>> z różnymi filtrami ...
wtedy mamy skale porównawczą ... oczywiscie nie tykać programami do obróbki ...

_________________
Żyj tak abyś po latach mógł powiedzieć-przynajmniej się nie nudziłem.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 52 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 19 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Polityka prywatności i ciasteczka
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL