Forum portalu turystyka-gorska.pl
http://turystyka-gorska.pl/

No to z grubej rury
http://turystyka-gorska.pl/viewtopic.php?f=5&t=160
Strona 1 z 1

Autor:  Jarek [ Śr mar 16, 2005 9:05 pm ]
Tytuł:  No to z grubej rury

Troszke techniki czyli pytanie co do fotografowania gdy w kadrze jest zarówno slilne źródło swiatła jak i mocno zacienione. Zwykle zdjęcie jest albo przepalone albo w miejscu cienia niemal czarne.
Sory za takie pytanie ale nie wiem czy to jest miejsce na takie pytanie Panie Konradzie :oops:
Jarek

Autor:  Konrad [ Śr mar 16, 2005 11:05 pm ]
Tytuł:  Re: No to z grubej rury

Jarek napisał(a):
Troszke techniki czyli pytanie co do fotografowania gdy w kadrze jest zarówno slilne źródło swiatła jak i mocno zacienione. Zwykle zdjęcie jest albo przepalone albo w miejscu cienia niemal czarne.
Sory za takie pytanie ale nie wiem czy to jest miejsce na takie pytanie Panie Konradzie :oops:
Jarek

A dlaczego nie?
Wzystko zalezy, jaki masz pomiar swiatla i jaki material. Ja zazwyczaj mierze na swiatlo i do tego +1-1,5EV - jasne nie jest jeszcze przepalone, a i z cienia cos mozna wyciagnac. Ja robie na negatywach, glownie Superia, i sa one na szczescie dos tolerancyjne :) Gorzej ze slajdami.

Autor:  Gość [ Cz mar 17, 2005 7:54 am ]
Tytuł: 

Mozna sprowac zalozyc filtr szary polowkowy

Autor:  Konrad [ Cz mar 17, 2005 11:25 am ]
Tytuł: 

Przyklad tutaj:
http://www.onephoto.net/info.php3?id=121184

Autor:  tomek.l [ N mar 20, 2005 1:25 pm ]
Tytuł: 

A ja myślę (popytałem się trochę na ten temat i są podobną opinie), że najlepiej zastosować pomiar światła centralnie ważony. Pomiar jest wtedy wzmacniany w miarę zbliżania się do centrum kadru i zbyt jasne tło nie powinno się prześwietlić zbyt mocno. Ale niestety zacieniont fragment musi sie wtedy znajdować w środku kadru. Chyba, że są aparaty, które wykonują taki pomiar wokół dowolnego punktu pomiarowego. Mój robi to tylko wokół centralnego. Oprócz tego zawsze jest jednak lepiej zdjęcie lekko prześwietlić niż niedoświetlić

Autor:  senior [ N mar 20, 2005 4:09 pm ]
Tytuł: 

Oj tu potrzeba chyba krotkiego wyjasnienia -
Zazwyczaj za przyklad na zajeciach z fotografi podawany jest taki sposob:
jelsli cicia ;) stoi przy oknie w pomieszczeniu kiepsko oswietlonym a my nie mozemy wybrac sobie sposobu pomiaru swiatla -zblizamy sie do cioci tak by byla w calym kadrze robimy pomiar a potem cofamy sie na pozycje bojowa i robimy zdjecie - okno biale ale cicia sie cieszy.

I wtym twki cala idea - zalezy co jest dla nas wazniejsze- natomaist tto juz od fotografa zalezy zeby tak ustawic sie do zdejcia by wyszlo dobrze (zazwyczaj trzeba pokombinowac-ale na szczytach nie cofac sie za bardzo bo ...;) )

Calkiem inna sprawa jest gdy robimy zdjecie artstyczne. Wtedy w zaleznosci czy chcemy zrobic zdjecie oddajace groze czy radosc niedoswietlamy lub przeswietlamy -ale to juz leipiej robic na CB i nie wywolywac w LABie (polecam filmy ILFORDA Delta ) tylkosamemu
pozdr ;)

Autor:  Jarek [ N mar 20, 2005 8:19 pm ]
Tytuł: 

No właśnie, rzecz w tym, że w górach nie ma specjalnych możliwosci biegania za złapaniem optymalnych warunków oswietlenia. Centralnie ważony raczej się nie sprawdza zwłaszcza przy slajdach. Myśle, ze automatyka wogóle się w takich warunkach nie sprawdza. Mam możliwość robienia wielopunktowego pomiaru ale też na wiele się nie zdaje (wychodzi centralnie ważony :roll: ) jak np. tu http://www.onephoto.pl/info.php3?id=98680
Jarek

Autor:  tomek.l [ N mar 20, 2005 10:15 pm ]
Tytuł: 

Przy takim kadrze to faktycznie centralnie wazony się nie sprawdzi. Jest on przydatny gdy zacieniony przedmiot jest mniejszy a nie gdy zajmuje połowę kadru. Może faktycznie przydatny by się okazał filtr szary połówkowy.
Musi być jakiś sposób. Jeśli nie to pozostaje tylko stare porzekadło
Cytuj:
Albo rybka albo pi.ka jak mówił Sofronow

Czyli albo chcemy mieć dobrze naświetlony przedni plan albo tło.
Ale tutaj wydaje mi sie że jakoś zwykły Zenith sobie poradził
..Obrazek
Niestety trochę też się traci przy skanowaniu.
Widzę Jarek, że robisz na Velvia. To dobry, choć trochę drogi film. Faktycznie na takim filmie zdjęcia muszą wychodzić dobrze.
A przy jakim czasie robiłeś to zdjęcie?

Autor:  Gość [ Śr mar 23, 2005 8:12 pm ]
Tytuł: 

W zasadzie dopiero próbuję się Velvią ta akurat miała czułość 100 i mimo rewelacyjnych zapewnień producenta moim zdaniem jest gorsza (mniej naturalna w kolorach) od 50. Żałuj ze nie widziałeś czerwonego koloru na Velvi setce :lol: a co do czasu to po prostu nie pamiętam ale przypuszczam ze nie więcej niż 1/125. Mam wrażenie że slajd na takie warunki nie jest dla mnie najlepszy-negatyw jest jednak bardziej tolerancyjny :wink:

Autor:  Jarek [ Śr mar 23, 2005 8:16 pm ]
Tytuł: 

to wyżej to ja Jarek :roll:

Autor:  tomek.l [ Śr mar 23, 2005 8:39 pm ]
Tytuł: 

Ja staram się robić przy 1/30. Przy tym czasie zdjęcie z ręki jeszcze nie będzie poruszone, a i głębia ostrości większa. A i wydaje mi się, że przy krajobrazach lepiej naświetlać mniejszą ilością światła, ale dłużej.
A m.in. na velvi robi zdjęcia Darek Zaród.
http://www.fotoarchiwum.prv.pl/
I po jego zdjęciach wnioskuje, że film jest jednak dobry

Strona 1 z 1 Strefa czasowa: UTC + 1
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
http://www.phpbb.com/