Forum portalu turystyka-gorska.pl

Wszystko o górach
portal górski
Regulamin forum


Teraz jest Wt lip 02, 2024 9:38 pm

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 17 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: So lut 04, 2006 12:18 pm 
Weteran

Dołączył(a): N paź 16, 2005 11:34 pm
Posty: 125
Lokalizacja: płaska kraina nad Wisłą
Proszę o kilka słów na temat filtrów do fotografowania na slajdach w górach. Nic na ten temat nie mam w posiadanej literaturze. :( Jakie filtry i jakiego producenta polecacie?


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: So lut 04, 2006 6:45 pm 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): So lip 23, 2005 6:00 pm
Posty: 1495
Lokalizacja: z domu
Tuptuś napisał(a):
Proszę o kilka słów na temat filtrów do fotografowania na slajdach w górach. Nic na ten temat nie mam w posiadanej literaturze. :( Jakie filtry i jakiego producenta polecacie?

Typ UV, firmy i oznaczenia: B+W MRC lub Hoya HMC. Te literki oznaczaja powloki ograniczajace odblaski i maksymalizujace jakosc optyczna filtra.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: So lut 04, 2006 6:57 pm 
Uzależniony ;-)
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz cze 16, 2005 6:13 am
Posty: 1049
Lokalizacja: Krakow
Nie wiem czego oczekujesz po zastosowaniu filtra. Slajd to pozytyw i każda ingerencja filtra "kolorowego" całkowicie zmieni właściwości obrazu. W górach można śmiało zakładać filtry UV i SKYLIGHT. Mają zwykle zerowy współczynnik naświetlania (nie zaciemniają) a do tego pochłaniają efekt niebieskiej mgiełki. Do slajdów można jeszcze uzywac szeroką gamę filtrów efektowych- tu wszystko zależy jaki ma byc efekt ostateczny który chcesz uzyskać.
Nie wiem jak tu sprawa wygląda z zastosowaniem systemu COKIN- są to filtry barwne, o różnej gęstości. Wiele z nich to filtry "połówkowe". Np możesz zmieniać kolor nieba na ciemniejszy etc.
Jaśniej sprecyzuj pytanie.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N lut 05, 2006 7:06 pm 
Weteran

Dołączył(a): N paź 16, 2005 11:34 pm
Posty: 125
Lokalizacja: płaska kraina nad Wisłą
Uzupełniająco dodam, że chciałbym wiedzieć czy w przypadku wspinania sie wyżej np. ponad 2000 m n.p.m nalezy założyć na obiektyw jakieś filtry czy nie. Czy tu obowiązuje zasada, że "im wyżej, tym gęstość filtru wieksza :?:
Generalnie jestem przeciwnikiem stosowania filtrów za wyjątkiem tych niezbędnych tj. ochronnych i UV :) . O pozostałych niewiele wiem. Piszecie o filtrach SKYLIGHT? Jakie ma działanie :?: Oczywiście filtry interesuja mnie do slajdów.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N lut 05, 2006 8:32 pm 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): So lip 23, 2005 6:00 pm
Posty: 1495
Lokalizacja: z domu
Tuptuś napisał(a):
Generalnie jestem przeciwnikiem stosowania filtrów za wyjątkiem tych niezbędnych tj. ochronnych i UV :) .

Ja rowniez, z tym ze ja nawet jako ochrony nie nosze. :)

Cytuj:
O pozostałych niewiele wiem. Piszecie o filtrach SKYLIGHT? Jakie ma działanie :?:

Skylight jest podobny do UV, tyle ze ma rowniez odrobinke ocieplajace dzialanie - okolo 200°K, zaleznie od producenta i oznaczenia filtru. UV nie ociepla tylko redukuje wplyw promieni ultrafioletowych na zaniebieszczenie dalszego planu.

Tu masz tabelke z roznymi filtrami. Na tej samej witrynie znajdziesz tez informacje o dzialaniu roznych filtrow.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn lut 06, 2006 8:43 am 
admin

Dołączył(a): Wt gru 09, 2003 11:08 pm
Posty: 1692
Lokalizacja: Warszawa
Ja tam, nie widzę róznicy przy fotografiach robionych z UV, czy bez. A na pewno nie na naszych wysokościach :) Kiepski filtr (np. Hama) tylko negatywnie wpłynie na jakość obrazu - w końcu do dodatkowe szkło wraz ze wszystkimi swoimi wadami. Nie przeceniałbym tego typu filtrów.
A w celu ochrony obiektywu używam dekielka.

_________________
https://portal.turystyka-gorska.pl


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn lut 06, 2006 4:32 pm 
Uzależniony ;-)
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz cze 16, 2005 6:13 am
Posty: 1049
Lokalizacja: Krakow
Konrad napisał(a):
Ja tam, nie widzę róznicy przy fotografiach robionych z UV, czy bez. A na pewno nie na naszych wysokościach :) Kiepski filtr (np. Hama) tylko negatywnie wpłynie na jakość obrazu - w końcu do dodatkowe szkło wraz ze wszystkimi swoimi wadami. Nie przeceniałbym tego typu filtrów.
A w celu ochrony obiektywu używam dekielka.


To prawda, że każda bariera optyczna na obiektywie np. w postaci złej jakości filtra, pogorszy jakość rysunku zdjęcia. Myślę, że ma to znaczenie bardziej na gruncie fotografii zawodowej i ogromnych powiększeń. Sądzę, że w warunkach amatorskich nie powinno się rzucać w oczy.
A co do tego czy UV-ka jest w Tatrach uzasadniona- twierdzę, że tak.
Wszystkie zdjęcia, które robiliśmy z Dresikiem w DPS ostatnio, za pomocą kiepskich cyfraków, były pstrykane w pełnym słońcu, w oślepiającej bieli śniegu. Zdecydowana większość z nich ma błękitną dominantę. Prawie na każdym śnieg nie jest biały. Uwazam, że jest to wynikiem braku filtra UV, który pochłania to spektrum promieniowania.

http://img145.imageshack.us/img145/5560/265gf.jpg


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł: Tuptuś
PostNapisane: Pn lut 06, 2006 6:03 pm 
Weteran

Dołączył(a): N paź 16, 2005 11:34 pm
Posty: 125
Lokalizacja: płaska kraina nad Wisłą
coraz jasniej mi się w głowie robi po tych infrmacjach :D . Jakiej firmy filtry w takim razie polecacie :?: Filtry są drogie. To dlatego pytam, aby nie wydawać pieniędzy na coś co się połozy w szafie bo jest kiepskie :roll: .


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn lut 06, 2006 6:07 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 13, 2005 2:03 pm
Posty: 11092
Lokalizacja: Poznań
pol-u a czy aby niebieski kolor nie jest wynikiem źle dobranego lub wadliwego balansu bieli w cyfrówkach? Dużo zdjęć robionych cyfrówkami zimą w górach ma tego typu "wadę". Ja śmiem twierdzić, że to może być problem z balansem bieli.

Na negatywach promieniowanie UV dodaje koloru zielonego. Jak to traktuje matryca nie wiem. Wiem natomiast, że zawodowi fotografowie robiący zdjęcia w Tatrach (np. Darek Zaród) uważają, że przy tych wysokościach promieniowanie UV nie ma znaczenia.

Ja używam filtra UV jako ochronę obiektywu. Stosuję także filtr polaryzacyjny który często daje ciekawe efekty, zwłaszcza kolorystyczne. Poprostu niweluje odbicia. Jak to ma się do slajdu to nie wiem ale podejrzewam, że tak samo jak do negatywu

Skylight nie używam ponieważ, nie uważam aby był mi potrzebny i dodatkowo do zdjęcia nie chce wprowadzać dodatkowego koloru - różowego.

filtry to firmy Hoya
wybór szeroki od tanich do drogich, z wieloma powłokami antyrefleksowymi i przepuszczającymi do 90 kilku % światła

_________________
Tatrzańskie szlaki..


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn lut 06, 2006 6:26 pm 
Uzależniony ;-)
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz cze 16, 2005 6:13 am
Posty: 1049
Lokalizacja: Krakow
tomek.l
Całkiem możliwe,że to wrodzona wina cyfraka- być może masz rację :) , nie dowiem się tego bo nie mieliśmy analoga z filtrem ze sobą. Natomiast ze starych podręczników fotografii pamiętam, że UV-ka niweluje m. innymi efekt "zaniebieszczenia" barwnego pozytywu i dlatego tak dedukowałem.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn lut 06, 2006 7:06 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 13, 2005 2:03 pm
Posty: 11092
Lokalizacja: Poznań
Na pozytywach się nie znam, ale wiem, że zawodowcy używają pozytywów (z wielu względów) ale używają też filtrów polaryzacyjnych więc ich wpływ na końcowy efekt czyli na odbitkę będzie podobny jeśli nie taki sam i dla negatywu i dla pozytywu. To jeśli chodzi o filtr polaryzacyjny do slajdów.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt lut 07, 2006 7:27 am 
admin

Dołączył(a): Wt gru 09, 2003 11:08 pm
Posty: 1692
Lokalizacja: Warszawa
tomek.l napisał(a):
pol-u a czy aby niebieski kolor nie jest wynikiem źle dobranego lub wadliwego balansu bieli w cyfrówkach? Dużo zdjęć robionych cyfrówkami zimą w górach ma tego typu "wadę". Ja śmiem twierdzić, że to może być problem z balansem bieli.

Dokładnie - wystarczy ustawić balans ręcznie na śnieg i powinno być dobrze. Niektóre cyfraki mają jakiś program specjalnie na śnieg.
Jak robię zdjęcia na śniegu w słońcu niedoświetlam o 1EV i jest OK. Śnieg biały, brak przepaleń...

_________________
https://portal.turystyka-gorska.pl


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt kwi 04, 2006 1:50 pm 
Witam. Dało mi do myślenia...
http://www.fotopolis.pl/index.php?n=2653
A wam?.


Góra
  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt kwi 04, 2006 1:52 pm 
Przepraszam, ten link o filtrach to moje. Zapomniałem się zalogować...


Góra
  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt kwi 04, 2006 5:42 pm 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): So lip 23, 2005 6:00 pm
Posty: 1495
Lokalizacja: z domu
panroman, jako ze podobne wyrazilem poglady wczesniej, wiec chetnie sie zgodze z tym artykulem :D. Nota bene, tutaj jest ten artykul w oryginale. Jesli klikniesz tutaj, to znajdziesz wiecej artykulow na temat uzycia filtrow. W ogole ta witryna jest bardzo dobra, polecam.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt kwi 04, 2006 6:18 pm 
Uzależniony ;-)
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz cze 16, 2005 6:13 am
Posty: 1049
Lokalizacja: Krakow
Hehe, a jeśli ci goście ktorzy sprzedaja swoje cacka na e-bay maja takie zadbane soczewki bo zawsze mieli na nich filtry? Trzeba sprobować jakimś ścierniwem jakie te nowoczesne obiektywy mają twarde powłoki :D . Ktoś chetny?


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt kwi 04, 2006 6:33 pm 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): So lip 23, 2005 6:00 pm
Posty: 1495
Lokalizacja: z domu
pol-u napisał(a):
Hehe, a jeśli ci goście ktorzy sprzedaja swoje cacka na e-bay maja takie zadbane soczewki bo zawsze mieli na nich filtry?

Albo nigdy tych obiektywow nie uzywali i dlatego je sprzedaja. Zgadzam sie, to akurat nie jest przekonywujacy argument. Niemniej jednak, uzywajac dobrej sztywnej oslony niezwykle trudno zarysowac obiektyw czy jego powloki. Dopoki pamietamy zeby uzywac dmuchawy jako podstawowej metody czyszczenia i specjalnego plynu (nie tego co do okularow) tylko wtedy kiedy to absolutnie konieczne, to nie wydaje mi sie zeby byl powod do zmartwien. A jesli juz ktos musi uzywac filtrow do ochrony bo spi lepiej z tym, to przynajmniej uzywac B+W MRC lub Hoya HMC, bo szkoda marnowac obiektywu marnym szklem z przodu.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 17 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Polityka prywatności i ciasteczka
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL