Forum portalu turystyka-gorska.pl

Wszystko o górach
portal górski
Regulamin forum


Teraz jest N cze 16, 2024 2:56 pm

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 29 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: zenity
PostNapisane: Pt lut 10, 2006 11:18 am 
Kombatant

Dołączył(a): Pt lut 10, 2006 10:05 am
Posty: 307
Lokalizacja: myslowice
co powiecie? kazdy pewnie kiedys zaczynal od zenita -- moze powspominacie?
osobiscie uzywam zenita 11 i uwazam go za swietny model. pozniejsze, jak TTL, SD czy 12XP juz potrzebowaly baterii :) fakt jednak faktem, w 12XP swiatlomierz byl swietnie rozwiazany -- tyle, ze konczyl sie dobry okres budowania pancernych aparatow i zaczal pojawiac sie plastyk.
ktos ma jakies przemyslenia na ten temat?


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt lut 10, 2006 11:36 am 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): Pn paź 24, 2005 10:07 pm
Posty: 877
... nadal idzie jeszcze dostac te smieszne 3V (chyba) bateryjki do zenita :)


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł: Re: zenity
PostNapisane: Pt lut 10, 2006 11:41 am 
Uzależniony ;-)
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz cze 16, 2005 6:13 am
Posty: 1049
Lokalizacja: Krakow
jarlsg napisał(a):
co powiecie? kazdy pewnie kiedys zaczynal od zenita -- moze powspominacie?
osobiscie uzywam zenita 11 i uwazam go za swietny model. pozniejsze, jak TTL, SD czy 12XP juz potrzebowaly baterii :) fakt jednak faktem, w 12XP swiatlomierz byl swietnie rozwiazany -- tyle, ze konczyl sie dobry okres budowania pancernych aparatow i zaczal pojawiac sie plastyk.
ktos ma jakies przemyslenia na ten temat?


Przemyslenia to mam :) ..Pancerność ZENITA to plus ale jego oryginalne obiektywy nie są do przyjęcia pod względem stosowanych szkieł.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt lut 10, 2006 11:45 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt cze 14, 2005 4:40 pm
Posty: 6853
Lokalizacja: WOŁOMIN
Z tego rodzaju aparatów mój ojczulek kupił kiedyś PRACTICE PENTACONA jakieś 14 lat temu w RFN-nie i służył nam przez dobre 12 lat, aż z braciszkiem sprezentowaliśmy mu Canona EOSa 300... Fotki wychodziły napradę dobre i nie był zbyt skomplikowany... Bardzo miło wspominam ten aparat... 8)

Pozdrawiam!
Bartek :D

_________________
Wchodzi Kaczyński do sklepu a tam wszędzie WINA TUSKA :D


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt lut 10, 2006 12:14 pm 
Kombatant

Dołączył(a): Pt lut 10, 2006 10:05 am
Posty: 307
Lokalizacja: myslowice
smieszne bateryjki kosztuja cos kolo 1,5PLN za sztuke -- ostatnio kupowalem kolezance, ktora zapragnela miec 12XP. a zenit E mial jeszcze nawet synchronizacje do lamp spaleniowych... :)
orginalne szkla -- helios to helios. osobiscie dorzucilem jeszcze 135mm Jupitera, ktory rzekomo jest wierna radziecka kopia analogicznego Zeissa...


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt lut 10, 2006 12:32 pm 
Stracony

Dołączył(a): Pn paź 17, 2005 5:35 pm
Posty: 7568
Lokalizacja: z lasu
No, kiedyś pstrykałem 12XP, lecz aktulnie się rozleniwiłem i w ustawienia parametrów wolę bawić cię tylko wtedy gdy mam na to ochote i czas... Zazwyczaj korzystam z auto - Zenith to już nie dla mnie raczej...

Ale nie to ładne co jest ładne tylko to co się komu podoba ;)


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt lut 10, 2006 12:37 pm 
Uzależniony ;-)
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz cze 16, 2005 6:13 am
Posty: 1049
Lokalizacja: Krakow
Practicar 50 mm pasował gwintem. Pewnie inne z tej rodziny też pasują. Zdjęcia zcarno białe z takiego zestawu można było powiększać do 30x40 cm i była super ostrosć, pod warunkiem że się miało dobry obiektyw w powiększalniku i się dobrze negatyw wywołało. W ogóle wołanie w ciemni to była super zabawa :) .

A te światłomierze zintegrowane w Zenicie to dokładne nie były. Ani selen ani TTL. Ale na tych maszynach człowiek się uczył robić zdjęcia i chcąc nie chcąc trzeba było zdrowo kombinować- i to się nazywała NAUKA FOTOGRAFOWANIA :D . Były jeszcze światłomierze radzieckie SVIERDLOWSK- na tamte czasy to było narzędzie zawodowca. I taki zestaw z Zenitem to juz było cos.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt lut 10, 2006 12:44 pm 
Kombatant

Dołączył(a): Pt lut 10, 2006 10:05 am
Posty: 307
Lokalizacja: myslowice
swiatlomierze faktycznie, zbyt dokladne nie sa -- ale umozliwiaja zrobienie zdjecia, a to juz cos ;) szczerze mowiac, z mojego punktu widzenia kogos, kto nie ma zamiaru zajmowac sie fotografia profesjonalnie swiatlomierz mojej 11 w zupelnosci wystarczy (a to, ze jak jest troche ciemniej na dworze to g... na nim widac -- inna rzecz).
problem mozna rozwiazac lampa blyskowa -- stare dobre lampy produkcji polskiej, DDR lub radzieckiej, ktore wyly jak startujacy odrzutowiec ;)
co do gwintu -- M42 sprawial, ze pasowalo tam prawie wszystko, duzo japonczykow, Praktica, Pentacon... do dzis mozna kupic swietna amatorska optyke za poldarmo na allegro :)


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt lut 10, 2006 10:44 pm 
KWAQ9 napisał(a):
Z tego rodzaju aparatów mój ojczulek kupił kiedyś PRACTICE PENTACONA jakieś 14 lat temu w RFN-nie i służył nam przez dobre 12 lat, Fotki wychodziły napradę dobre i nie był zbyt skomplikowany... Bardzo miło wspominam ten aparat... 8)

Święta prawda. Mam Prakticę do dzisiaj i robi cudowne zdjęcia. Wszystko zależy od obiektywów, a jej pancerność i twardy futerał tylko pomaga w górach.


Góra
  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt lut 10, 2006 11:02 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 13, 2005 2:03 pm
Posty: 11090
Lokalizacja: Poznań
Ja mam Zenita 122 i do światłomierza nie mam zastrzeżeń. Naświetla prawidłowo. To ten z dwoma diodami w wizjerze. Natomiast mam dwa obiektywy Helios, jeden zwykły a jeden MC i oba są do d...
Jednemu się porobiło coś wewnątrz obiektywu z powłoką MC i cześć zdjęcia wychodzi nieostra, Drugi też ma problem z ostrością.
Ogólnie te obiektywy nieładnie rysują.
Może sobie dokupie do tego obiektyw Praktici

_________________
Tatrzańskie szlaki..


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt lut 10, 2006 11:07 pm 
Kombatant

Dołączył(a): Pt lut 10, 2006 10:05 am
Posty: 307
Lokalizacja: myslowice
122 juz byl plastykowy i zmienil mu sie troche ksztalt :) a diody w wizjerze zaczely sie od SD, potem mial je 12XP i 122 -- a co sie dzialo pozniej to juz nie wiem :)


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt lut 10, 2006 11:20 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 13, 2005 2:03 pm
Posty: 11090
Lokalizacja: Poznań
mam jeszcze Zenita 11 ale to wszystko straszne klamoty

_________________
Tatrzańskie szlaki..


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt lut 10, 2006 11:22 pm 
Kombatant

Dołączył(a): Pt lut 10, 2006 10:05 am
Posty: 307
Lokalizacja: myslowice
to prawda, ale jak rzecze moj sasiad, ktory z zenitem sie nie rozstaje juz pol wieku: to jedyny aparat, ktorym mozesz sie bronic, jak Cie napadna :)


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: So lut 11, 2006 2:11 am 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): So lip 23, 2005 6:00 pm
Posty: 1495
Lokalizacja: z domu
Moj Zenit E tez byl niby pancerny, ale sie rozlatywal latwo (rdzewial w srodku jak nieszczescie), wiec nie polegalbym na nim w walce wrecz. ;) Tu jest inny aparat ktory mialem przez dlugie lata ktorym mozna bylo gwozdzie wbijac. :)


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: So lut 11, 2006 6:35 am 
Uzależniony ;-)
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz cze 16, 2005 6:13 am
Posty: 1049
Lokalizacja: Krakow
Jak już jesteśmy przy "pancernikach" zenitopodobnych to warto sie zainteresować tez tym kultowym aparatem, który służył w górach i na wojnach:

http://www.mir.com.my/rb/photography/ha ... fm2manual/

Tu w odróżnieniu od KIJEVA I ZENITA oprócz pancerności mamy jeszcze niezawodność mechaniki i jedne z najlepszych szkieł :)


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: So lut 11, 2006 7:28 am 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): So lip 23, 2005 6:00 pm
Posty: 1495
Lokalizacja: z domu
No tak, FM2 to piekny aparat. Lezka sie w oku kreci za takimi prostymi, niezawodnymi aparatami. Era cyfrowa to zakonczyla.

Nie rozum tego ze mi teskno za analogowa fotografia. To tylko nostalgia za prostszymi czasami, ktora przechodzi jak sie siada do photoshopu. ;)


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: So lut 11, 2006 10:25 am 
Stracony

Dołączył(a): Pn paź 17, 2005 5:35 pm
Posty: 7568
Lokalizacja: z lasu
Z pancerników to jeszcze były (i są) radzieckie Fied-y (czy jak to tam spolszczyć). Jeden taki ok. 30-sto letni jeszcze gdzieś u moich rodziców leży, i co więcej - działa ;)


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: So lut 11, 2006 10:35 am 
Uzależniony ;-)
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz cze 16, 2005 6:13 am
Posty: 1049
Lokalizacja: Krakow
Kaytek napisał(a):
Z pancerników to jeszcze były (i są) radzieckie Fied-y (czy jak to tam spolszczyć). Jeden taki ok. 30-sto letni jeszcze gdzieś u moich rodziców leży, i co więcej - działa ;)


Mnie ten dalmierz w FEDZIE denerwował :wink:


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: So lut 11, 2006 8:51 pm 
tomek.l napisał(a):
Może sobie dokupie do tego obiektyw Praktici

Jeżeli nie masz zastrzeżeń do body Zenita 122, to polecam naprawdę świetne obiektywy Pentacona: standart 1.8/50 MC oraz kąt 2.8/29 MC. Poszperaj na Allegro, tam pojawiają się co jakiś czas np:
http://allegro.pl/show_item.php?item=84177071

PS. Oczywiście Królem wśród optyki M42 jest Carl Zeiss Jena. Tego nie trzeba reklamować, ale Pentacony są na drugim miejscu zaraz za CZJ.


Góra
  
 
 Tytuł:
PostNapisane: So lut 11, 2006 9:11 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt cze 14, 2005 4:40 pm
Posty: 6853
Lokalizacja: WOŁOMIN
panroman napisał(a):
Święta prawda. Mam Prakticę do dzisiaj i robi cudowne zdjęcia. Wszystko zależy od obiektywów, a jej pancerność i twardy futerał tylko pomaga w górach.


Dokładnie, nic dodać nic ująć...
A nie masz problemów z ustawianiem ostrości? :roll: Bo u mnie po 12 latach ciągłego użytkowania i po przebiegu ponad 10 000 fotek aparat zaczął szwankować...
Pocieszam się tym że swje już zrobił i czas dla niego na emeryturę, jednak nigdy nie zostanie sprzedany...

Pozdrawiam!
Bartek :D

_________________
Wchodzi Kaczyński do sklepu a tam wszędzie WINA TUSKA :D


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: So lut 11, 2006 9:33 pm 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): Pn lis 28, 2005 10:37 pm
Posty: 1478
Lokalizacja: 9p.
A ja jakiś czas temu wyjąłem z szafy Zenita E z 1980 roku (seria limitowana (?) z okazji olimpiady Moskwa 80'). Światłomierz jest bardzo niedokładny, ale prawde mówiąc jeśli się ma wprawę i dobrze ustawi przesłone itp.(z powodu światłomierza trzeba to robić trochęna wyczucie) to fotki wychodzą piękne i ostre, a kolory są dobrze odwzorowane. Wiele zdjęć jest lepsza (odwzorowanie barw, ostrość itp.) niż te robione moim świętej pamięci (poległ w czasie walki) Sony Cybershotem 3,1 Mpix.

_________________
keff79: Moje spostrzeżenia i analiza nieba z ostatnich trzydziestu jeden lat dowodzą, że w nadchodzącym półroczu pogoda będzie zmienna i może mieć coś wspólnego z tzw. porami roku (badania trwają).

Wiśnia jest wiśnia


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: So lut 11, 2006 9:39 pm 
KWAQ9 napisał(a):
A nie masz problemów z ustawianiem ostrości? :roll:

Pocieszam się tym że swje już zrobił i czas dla niego na emeryturę, jednak nigdy nie zostanie sprzedany...

Moja Praktica MTL5B zrobiła około 50 filmów, więc narazie wszystko jest OK. Mój aparat cudownie ostrzy, w najdrobniejszych szczegółach. Od -30 do +40, w deszczu, słońcu itp. Porównywałem te same zdjęcia katedry romańskiej w Spirze, które robiłem cyfrakiem i Prakticą to było jak dzień i noc. Każdy kamień, cegła, fuga wszystko superostre, ale to chyba sprawa obiektywów Pentacona, które zresztą poleciłem Tomkowi.
Z ostrością nie mam problemów raczej z głębią ostrości a właściwie z własną głupotą :oops: http://www.turystyka-gorska.pl//forum// ... c&start=40
Ja mojego też nigdy nie oddam.


Góra
  
 
 Tytuł:
PostNapisane: So lut 11, 2006 9:49 pm 
Kombatant

Dołączył(a): Pt lut 10, 2006 10:05 am
Posty: 307
Lokalizacja: myslowice
panroman napisał(a):
PS. Oczywiście Królem wśród optyki M42 jest Carl Zeiss Jena. Tego nie trzeba reklamować, ale Pentacony są na drugim miejscu zaraz za CZJ.

fakt faktem -- spotkalem sie jednak z rankingiem obiektywow 135mm, gdzie nadspodziewanie wysoko zaszedl Jupiter -- wlasnie dlatego, ze jest zrobiona na chama kopia CZJ. jak powszechnie wiadomo, sowieci kopowiali wszystko (stara anegdota o Antonowie, ktory pytal Stalina jakie oznaczenia malowac na skrzydlach budowanych przez siebie samolotow: ich gwiazdy, czy skopiowac amerykanskie). jednak fakt faktem -- pentacony tez sa super, jakis czas temu mialem okazje takim sie bawic.
czar gwintu M42 ;) ostatnio slyszalem, ze na potege ludzie przykrecaja je do cyfrowych canonow przez przejsciowki :)


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt lip 25, 2006 9:46 pm 
Swój

Dołączył(a): Pt lip 21, 2006 6:11 pm
Posty: 76
Lokalizacja: Przemyśl
A ja mam Zenita TTL ze standartowym Heliosem. To znaczy miałem bo pozrywały sie "sznurki" i migawka nie działa a w moim mieście nie ma zakładu co by to zrobił. Podobno częsta wada w tych aparatach. Kiedyś mignał mi aparat łudzaco podobny do Zenita, ale ....połowe jak nie wiecej lżejszy. Niestety nie pamietam marki. Wie ktoś może co to za aparat? Wpadło mi do głowy że to może jakaś kapitalistyczna odmiana Zenita :)


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr lip 26, 2006 12:14 am 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): So lip 23, 2005 6:00 pm
Posty: 1495
Lokalizacja: z domu
Asahi Pentax tez zacne obiektywy robil w m42. Nie wiem czy ustepowaly czymkolwiek tym z demoludow.

Acha, Mamiya tez robila m42 przez jakis czas.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N sie 06, 2006 1:03 pm 
Swój

Dołączył(a): N wrz 04, 2005 5:29 pm
Posty: 93
Lokalizacja: Okolibydgoszcz
Kupiłm mojego Zenita na prospekcie lenina w Minsku (Białorus) w 1988 roku. Na wystawie były ,ale w sklepie nie. Gdy zapytałem o model to usłyszałem ,ze nie mają. Jak nie macie ,skoro stoją na wystawie sklepu?
To atrapy- usłyszałem. Ręce mi opadły i zapytałem o możliwość kupna. Nie ma, ale dla Poliaków nużno byt. Mam tego wywalczonego Zenita i bardzo go chwalę ,jednocześnie używam cyfrowy.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt sie 08, 2006 10:46 pm 
Swój
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn maja 09, 2005 3:12 pm
Posty: 93
Lokalizacja: Piekary Śl.
Mi kiedyś zenit upadł na asfalt, a byłem w pełnym "galopie", zakończyło się na uszkodzeniach farby, był to 12XP "WYPAS".
Nie zgadzam się z teorią hwyhobo mówiącą iż era cyfraków zakończyła czas fotografi tradycyjnej. Aparaty cyfrowe doprowadziły do dewaluacji fotografi, zdięcia nie mają juz uroku, a ich oglądanie juz nikogo nie wciąga, bo jak z zainteresowaniem obejrzeć zdięcia fotografa z ostatniego tygodnia-1500szt. Nawet jak jest tam jedno dobre to zanim do niego dojdziesz "puścisz pawia". Patrządz na efekt pracy matrycy w cyfraku nie widzę zdięcia tylko pixele.(cytat, powiedzmy).
Podsumowanie:
Nie jestem antycyfrowy, wręcz przeciwnie, uważam że cyfraki doprowadzą do sytuacji w której fotografią(prawdziwą,nie cyfrową) zajmą sie tylko ludzie z pasją i wrócą do korzeni, znowu będzie to miało wartość i sęs. Dla poparcia mojej teori powiem że dobre aparaty na allegro nie trafiają w próżnie i juz dziś ich wartość rośnie (dokładnie śledzę rynek, trzy miechy temu kupiłem cyfraka i obrzydził mi fotografię, teraz szukam prawdziwego aparatu).
Jak ktoś to przeczytał w całości to podziwiam i dziękuje.
cygan

_________________
Cygan


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr sie 09, 2006 11:23 pm 
Zasłużony

Dołączył(a): Śr sie 09, 2006 11:02 pm
Posty: 264
Lokalizacja: Będzin
Wiele osób określa Zenity jako aparaciki z duszą. Są różne, najlepiej używać z wewnętrznym pomiarem światła (przez obiektyw), czyli na przykład TTL. Uważam, że każdy powinien gdzies w domowym składziku mieć swojego własnego Zenitka,ponieważ zdjątka wychodzą naprawdę fatastycznie :)
Nie rozumiem ludzi, którzy próbują porównywać je z fotkami robionymi na cyfrówce.
Zenit a jakaś przykładowa cyfróweczka (np.Nicon) pochodzą jakby z zupełnie innych bajek i nie powinno się ich porównywać ;)
"Stare aparaty" mają to do siebie,że czekajac na wywolanie zdjec, cwiczymy swoja cierpliwosc.. ;)
A rezulat naszej pracy smakuje inaczej i to jest cudowne .. :)


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr sie 09, 2006 11:26 pm 
Zasłużony

Dołączył(a): Śr sie 09, 2006 11:02 pm
Posty: 264
Lokalizacja: Będzin
Dobrego Zenitka można wyrwać na Allegro za jakieś 50 - 80 zł...
Ja swój podkradłam tacie i kiedy dopada mnie sentymentalny nastrój z chęcią po niego sięgam ;)


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 29 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 12 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
POWERED_BY
Polityka prywatności i ciasteczka
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL