Forum portalu turystyka-gorska.pl

Wszystko o górach
portal górski
Regulamin forum


Teraz jest Cz maja 23, 2024 2:26 pm

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 16 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: Pn cze 01, 2009 2:27 pm 
Kombatant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lip 21, 2008 8:58 pm
Posty: 659
Lokalizacja: Kraków
Mam z tym kłopot, ktoś mógłby rozwinąć problem?
Chodzi mi o skalibrowanie monitora, żeby zdjęcia obrobić w photoshopie i potem wysłać do wydruku. Zrobiłem to wg, Adobe Gamma ale coś mi nie pasuje to co z tego wyszło.

_________________
Pozdrawiam
https://picasaweb.google.com/dariusz.finster


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn cze 01, 2009 3:53 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So sty 07, 2006 8:19 pm
Posty: 18162
Ja kalibruje tak
http://www.ziolek.pl/kalib/kalibr.html

Jeśli chodzi o kolory to musialbyś miec jakies dane od drukarni.

Poza tym zdjęcia w druku nie mają aż tak soczystych kolorów jak na kompie bo drukarki nie osiągają takiego nasycenia.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn cze 01, 2009 9:09 pm 
Weteran
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn maja 18, 2009 7:10 am
Posty: 127
Lokalizacja: inąd
Jeśli chcesz drukować przerób pracę na CMYK-i - w druku kolory mają lepsze odwzorowanie niż RGB.

_________________
Muminki Cię widzą, Muminki Cię śledzą, Muminki Cię znajdą, zabiją i zjedzą.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt cze 02, 2009 7:29 am 
Zasłużony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn cze 02, 2008 3:24 pm
Posty: 182
Lokalizacja: Warszawa
Jeżeli chodzi o kolory, to podłącz kompa do monitora CRT.

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt cze 02, 2009 4:07 pm 
Kombatant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn sie 18, 2008 8:45 am
Posty: 560
Lokalizacja: Raszyn
Kaś napisał(a):
Jeśli chcesz drukować przerób pracę na CMYK-i - w druku kolory mają lepsze odwzorowanie niż RGB.

Ale jeśli chcesz robić odbitki w jakimś foto labie to zostaw RGB, CMYK sprawdza się w przypadku druku z 4 kolorów.

_________________
"Boże! Spraw, żeby zamknęli ten sklep!" ;)


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr cze 03, 2009 8:25 am 
Kombatant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lip 21, 2008 8:58 pm
Posty: 659
Lokalizacja: Kraków
Dziekuje za konkretne informacjie, nasze forum jednak jest najlepsze ;]

_________________
Pozdrawiam
https://picasaweb.google.com/dariusz.finster


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr cze 17, 2009 7:47 pm 
Nowy

Dołączył(a): Pn kwi 30, 2007 1:47 pm
Posty: 18
1. Najpierw skalibruj monitor - jesli nie masz fachowego oprogramowania, to prawidlowo przeprowadzona kalibracja ADOBE zupelnie wystarczy - jest najlepsza z tych najprostszych!
2. W Photoshopie, w zakladce EDIT (edycja?) musisz ustawic odpowiedni profil barwny:
Najprosciej bedzie ci wybrac Europe General Purpose 2.
3. Zawsze zapisujac obrobione zdjecie, zaklikuj opcje "Embed profile" (dolacz profil barwny) - to jest ostatni "ptaszek" na dole okienka.
Nie wiem jak dokladnie brzmia te komendy w polskiej wersji Photoshopa, tlumaczenia sa "na rybke"
4. Zgodnie z rada poprzednikow - konwertuj zdjecie do CMYK-a, jesli chcesz je drukowac (np. na drukarce).

To nie gwarantuje super wynikow na domowych drujkarkach, ale przybliza szanse na lepszy wydruk :)

_________________
http://www.karmole.net


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz cze 18, 2009 10:03 am 
admin

Dołączył(a): Wt gru 09, 2003 11:08 pm
Posty: 1692
Lokalizacja: Warszawa
a jeśli robisz odbitki w labie, który nie daje profili, zrób jedną odbitkę, ustaw monitor tak, aby kolory z odbitki były identyczne jak te w pliku i wtedy edytuj zdjęcia. Jest jedna wada tej metody - jeśli lab nie trzyma parametrów i nie dba o chemię może okazać się, że za dwa miesiące odbitki będą się różniły. Ale na to pobranie profilu maszyny też nic nie poradzi.

_________________
https://portal.turystyka-gorska.pl


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz cze 18, 2009 9:03 pm 
Nowy

Dołączył(a): Pn kwi 30, 2007 1:47 pm
Posty: 18
Dobry lab powinien przekonwertowac profil na taki, jakiego uzywaja (pod waruniem ze zachowales profil w pliku). Kiepski lab... no coz, wtedy nie pomaga zadne probne odbitki.
Ale racja - jesli masz do zrobienia duza ilosc odbitek, warto zrobic najpierw probne. Zawsze to zwieksza szanse :)))

_________________
http://www.karmole.net


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: So cze 02, 2012 2:02 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 25, 2007 9:48 am
Posty: 7564
Trifolium napisał(a):
kalibracja ADOBE

Mam Adobe Photoshop CS5 - jak przeprowadzić kalibrację, nie widzę nigdzie odpowiedniego narzędzia ("Adobe gamma"? - co prawda to było chyba tylko do monitorów CRT)? Jakieś inne sposoby (bez kalibratora sprzętowego), coś nowego w temacie?


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N cze 03, 2012 7:10 am 
Kombatant

Dołączył(a): Pn wrz 27, 2010 6:32 pm
Posty: 660
Lokalizacja: Kraków
Trifolium napisał(a):
4. Zgodnie z rada poprzednikow - konwertuj zdjecie do CMYK-a, jesli chcesz je drukowac (np. na drukarce).



kiedyś zapisałem w cmyku i poszedłem druknąć do pewnego punktu w Krakowie- okazało się, że drukuje w RGB i wyszła pyta :D także trzeba sie dowiedzieć wcześniej


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N cze 03, 2012 10:59 am 
Stracony

Dołączył(a): Pn sie 30, 2010 6:19 pm
Posty: 3425
Lokalizacja: Elbląg/Gdańsk
"Pewne punkty" zazwyczaj drukują Klientowi detalicznemu w RGB... w CMYKu odbywa się przede wszystkim druk offsetowy... Więc poważna drukarnia, poważne zlecenie zrealizuje zawsze w CMYKu... z fotami to różnie bywa, ale z tego co się orientuje to są one wywoływane w zakładach foto z formatu RGB, jednak co do tego nie mam 100% pewności ponieważ z fotografami nie współpracowałem... Co do samej kalibracji monitora to przy CRT ma to sens zaś przy LCD to już niestety porażka... jak pójdzie się do poważnego zakładu poligraficznego to widać, że mają tam monitory CRT...

_________________
Zesraj się, a nie daj się...:)


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N cze 03, 2012 11:28 am 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn sty 24, 2011 7:54 pm
Posty: 2482
PrT napisał(a):
Co do samej kalibracji monitora to przy CRT ma to sens zaś przy LCD to już niestety porażka... jak pójdzie się do poważnego zakładu poligraficznego to widać, że mają tam monitory CRT...


Trochę to uprościłeś. Oczywiście porównując najpopularniejsze monitory LCD z CRT to jeśli chodzi o kolory itd. to przewagę będzie miał CRT, ale nie znaczy to, że każdy LCD jest do bani...

Chodzi tu o matrycę w jakie wyposażone są LCD - najpopularniejsze mają matrycę TN, która w porównaniu ze starym CRT rzeczywiście wypada blado i kalibracja sprzętowa takie popularnego LCD z TN mija się praktycznie z celem. Natomiast dedykowane LCD z matrycami PVA czy IPS to już zupełnie inna bajka.

Tu można trochę poczytać: http://www.swiatobrazu.pl/poradnik-zapa ... 22027.html

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N cze 03, 2012 2:22 pm 
Stracony

Dołączył(a): Pn sie 30, 2010 6:19 pm
Posty: 3425
Lokalizacja: Elbląg/Gdańsk
No tak... masz rację... słyszałem nawet o tych cudach LCD, ale osobiście nie miałem z nimi do czynienia... Tak jak mówię... miałem możliwość współpracować z 3 profesjonalnymi drukarniami w Trójmieście i w każdej z nich używano monitorów CRT... Oczywiście nawet one dają tylko pobieżne wyobrażenie o kolorach (szczególnie tych w CMYKu), a rzeczywisty efekt uzyskujemy dopiero na proofie... Poza tym ciężko mi sobie wyobrazić, że nasi użytkownicy posiadali profesjonalne monitory LCD... oczywiście nie wykluczam takiej możliwości... raczej mówię to myśląc o zdecydowanej większości...

_________________
Zesraj się, a nie daj się...:)


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N cze 03, 2012 6:34 pm 
Kombatant

Dołączył(a): Pn wrz 27, 2010 6:32 pm
Posty: 660
Lokalizacja: Kraków
PrT niekoniecznie drukarnie tylko robia w CMYK'u., poza tym w tym temacie chyba nie rozpatrujemy drukowania książki czy czasopism :)

W obu przypadkach mówilem o zwykłych "punktach ksero" z tym, że różniły sie rodzajem drukarki cyfrowej.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N cze 03, 2012 7:27 pm 
Stracony

Dołączył(a): Pn sie 30, 2010 6:19 pm
Posty: 3425
Lokalizacja: Elbląg/Gdańsk
drHouse napisał(a):
PrT niekoniecznie drukarnie tylko robia w CMYK'u

Tego nigdzie nie napisałem... przynajmniej nie w kontekście normalnego druku... a na życzenie Klienta to można w RGB drukować nawet książki... tylko tutaj dochodzi kwestia czasu i opłacalności... ogólnie to temat rzeka, którego nie chce mi się jakoś szczególnie rozwijać, zwłaszcza że sam nie czuje się jakimś specjalistą w tej materii...

_________________
Zesraj się, a nie daj się...:)


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 16 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Polityka prywatności i ciasteczka
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL