Forum portalu turystyka-gorska.pl

Wszystko o górach
portal górski
Regulamin forum


Teraz jest N cze 16, 2024 10:24 am

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Ciemnia...
PostNapisane: Wt sty 12, 2010 11:13 pm 
Kombatant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lip 21, 2008 8:58 pm
Posty: 659
Lokalizacja: Kraków
Jest ktoś obeznany w temacie ciemni?

Lub interesowała by go darmowa ciemnia w Krakowie?

_________________
Pozdrawiam
https://picasaweb.google.com/dariusz.finster


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr sty 13, 2010 11:42 pm 
Kombatant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lip 21, 2008 8:58 pm
Posty: 659
Lokalizacja: Kraków
Wow, nikt?

_________________
Pozdrawiam
https://picasaweb.google.com/dariusz.finster


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz sty 14, 2010 4:14 pm 
Kombatant

Dołączył(a): Cz mar 17, 2005 1:27 am
Posty: 421
Lokalizacja: Wroclaw
A cóż potrzebujesz? Lub potrzebujesz wiedzieć.
(odkąd przestałem prowadzić koło w szkole z ciemni fotograficznej to w piwnicy wala mi się troszkę sprzętu)
Pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz sty 14, 2010 4:26 pm 
Kombatant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lip 21, 2008 8:58 pm
Posty: 659
Lokalizacja: Kraków
Jestem z klubu t.górskiej w Krakowie i postanowiliśmy zrobić sobie ciemnię w siedzibie - i szukam oparcia teoretycznego typu jak się poznać na dobrym wywoływaczu przerywaczy albo który powiększalnik będzie lepszy....

No i na jakich filmach b&w fotografować góry...

_________________
Pozdrawiam
https://picasaweb.google.com/dariusz.finster


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz sty 14, 2010 6:49 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So sty 07, 2006 8:19 pm
Posty: 18162
http://www.obiektywni.pl/forum/


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt sty 15, 2010 12:10 pm 
Kombatant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn sie 18, 2008 8:45 am
Posty: 560
Lokalizacja: Raszyn
Na początek spróbujcie z papierami i chemią czeskiej firmy Foma. To tanie materiały i dla wyczucia całej zabawy wystarczą, potem można eksperymentować z droższymi.

Przerywacz - woda z octem, płukanie - woda z solą i to wystarczy. Dokładne płukanie jest bardzo ważne, na źle wypłukanych odbitkach z czasem pojawiają się plamy. Przy barwieniu zdjęć (np sepią) takie plamy wyjdą od razu więc dobrze przyłożyć się do tej części, warto przecież mieć ładną odbitkę na lata:)

Co do powiększalnika, jeśli chcecie mieć sprzęt do bardziej zaawansowanych prac to zwróćcie uwagę na możliwość montowania filtrów. No i oczywiście na zdolność powiększania do dużych formatów. Czasem też przydatną okazuje się możliwość regulowania ułożenia żarówki w powiększalniku.

Bawcie się dobrze! :)

_________________
"Boże! Spraw, żeby zamknęli ten sklep!" ;)


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt sty 15, 2010 3:57 pm 
Kombatant

Dołączył(a): Cz mar 17, 2005 1:27 am
Posty: 421
Lokalizacja: Wroclaw
Ciężko coś do tego dodać :) ale spróbuje

Powiększalniki: Dobrze sprawdzają się Opemusy (5/6) z głowicami kolorowymi ale oczywiście legendarny Krokus (czy inne) też może być.

Filtrowanie / zmianę barwy światła z powiększalnika można uzyskać zazwyczaj na różne sposoby (albo poprzez wkładanie kolejnych filtrów (błon) które zmieniają barwę (długość) światła do odpowiednich wnęk w powiększalniku- albo po przez głowice kolorowe gdzie są już filtry zamontowane i można je zmieniać z zadanym przedziale albo w samym obiektywie (np JANPOL) -choć ta metoda daje najgorsze (jakościowo) rezultaty.

Poco filtry w fotografii czarno białej?
Czerwony (fioletowy) - wprowadza mocny kontrast ("wyostrza zdjęcie") ale oczywiście znacząco wydłuża czas naświetlania.
Pozostałe filtry są rzadziej używane (żółty w pewnym przedziale może zmiękczyć troszkę zdjęcie -ale są też inne metody)

Chemia
Przerywacz -jak kolega napisał woda+ocet (ocet "symbolicznie"-nakrętka na kuwetę wystarczy)

Płukanie - wystarczy zwykła woda - ale bieżąca - dobre płukanie jest ważne dla trwałości zdjęcia.

Wywoływacz (do papieru), utrwalacz itd:
jeszcze do niedawana można było całą chemie kupić w komplecie (np. AGFA) obecnie trzeba szukać na rynku tego "co zostało", lub wrócić do robienia chemii własnoręcznie.
http://www.ciemnia.net/index.php?idg=ch ... =Developer

ja już od dłuższego czasu się nie bawię -więc nie wiem co zostało:
w ostatnim okresie -kiedy jeszcze robiłem odbitki" używałem do wywoływania kompletu AGFY:
Wywoływacz film -RODINAL
Wywoływacz PAPIER-NEUTOL
UTRWALACZ - (FIXER) AGEFIX

Co do Filmów -ważne żeby pamiętać że filmy CB są dostępne w 2 technologiach. C41 -która nadaje się do wywołania w LABACH i ABSOLUTNIE nie jest przydatna jeśli chcemy sami wywoływać (system wywołania zbliżony do koloru) oraz tradycyjne filmy CB.

jeśli chodzi o papier ja najbardziej lubiłem ILFORDA (perła) i AGFE( "półmat") ale to każdy musi sobie dobrać już to co mu odpowiada. Ważna uwaga techniczna - dobrze jeśli na papierze wyraźnie jest wyczuwalna różnicą między stroną foto czułą a papierową - inaczej wychodzą czasem przykre niespodzianki.

czas naświetlnia dobieramy np. poprzez robienie próbek -wycinamy (w CIEMNII!) paski papieru foto czułego o szerokości około 1cm i naświetlamy je stałym cyklem czasu np.5s zakrywając najpierw 90% tego paska potem 80% itd. Ostatecznie ostatni kawałek będzie naświetlony 5s. a pierwszy np40s. -dzięki temu wiemy jaki czas trzeba dać i nie marnujemy całego papieru. Dobrze jest kupić zegar CIMENIOWY który będzie odmierzał czas zadany i po nim odcinał dopływ prądu do Powiększalnika (czyli gasił "światło"). Miłej zabawy

to tyle co mi przychodzi do głowy
senior

ps. czasy
Wywołanie -zależy od Chemii 30-120s
Przerywacz -tyle żeby przerwało reakcję (10s-90s)
Utrwalacz - po 15s można już patrzeć w świetle -ale dobre utrwalenie to 5-20min (nie za długo bo zdjęcie może "żółknąć")


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Polityka prywatności i ciasteczka
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL