Forum portalu turystyka-gorska.pl

Wszystko o górach
portal górski
Regulamin forum


Teraz jest Pt cze 07, 2024 4:50 am

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 11 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: Cz wrz 06, 2007 4:35 pm 
Nowy

Dołączył(a): Cz sty 18, 2007 12:35 pm
Posty: 19
Wiem, że jest tu tych tematów o butach sporo, że wiele w nich szczegółowych nawet opisów. I choć starałem się tematy te przejrzeć, pozwoliłem sobie założyć nowy wątek.

Otóż mam bardzo kiepskie doświadczenia z butami. Ostatnio kupione przed jakieś niespełna półtora roku temu w Decathlonie za o ile się nie mylę ciut ponad 150 zł już wylądowały na śmietniku. Chodziłem w nich na codzień po mieście, a podczas ostatniego wypadu w góry (za przeproszeniem) szlak je trafił - w obu podeszwach zrobiły się dziury, wystarczył mały deszczyk, a już po kilku krokach miałem w butach mokro. Wcześniejszą parę butów spotkał podobny, a nawet jeszcze gorszy los, bo wytrzymały ledwie kilka miesięcy.

Zrozumiałem wreszcie, że trzeba będzie w buty zainwestować nieco więcej pieniędzy. Jestem skłonny wydać jakieś 350, góra do 500, może nawet do 550 złotych. Nie chciałbym tym razem znów się tak rozczarować, jak to było w poprzednich przypadkach. A sam fakt wyższej ceny jeszcze chyba nie do końca świadczy, że kupię na pewno buty o kilka klas lepsze. Nie chcę więc tym razem kupować "kota w worku", a przyznam się, że w sprawnym orientowaniu się wśród różnych marek górskich i wśród najpewniejszych materiałów nie mam ani wprawy, ani doświadczenia.

Jeśli chodzi o zastosowanie tych butów, to polskie góry, i to częściej Beskidy niż Tatry. Jeśli chodzi o porę roku, to raczej najpewniej okres maj-październik (w śniegu jak dotąd w górach się nie poruszałem, i na razie nie planuję takich wypadów). Zależy mi na pewnej podeszwie, a jednocześnie na lekkości buta. Chciałbym też połączyć w nich jak najpewniejszą nieprzemakalność oraz jak najlepszą oddychalność. Przede wszystkim zaś chciałbym by były to buty na conajmniej dwa-trzy sezony, a jeszcze lepiej na długie lata.

Czy w podanej przeze mnie kwocie jest realny zakup butów rzeczywiście spełniających moje oczekiwania podane powyżej? Co możecie mi doradzić?

I to nie tyle chodzi mi tu o konkretny model buta (choć jeśli ktoś potrafiłby mi tu podać taką odpowiedź, to rewelacyjnie), ale o to na jakie firmy kierować swoją uwagę (i w jakich sklepach - a mieszkam na Górnym Śląsku - można buty tych marek znaleźć), a jakie raczej omijać, i równie ważne - na jakie materiały w budowie tych butów zwracać szczególną uwagę?

Pozdrawiam.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz wrz 06, 2007 4:57 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt cze 15, 2007 3:03 pm
Posty: 8796
Lokalizacja: Londyn, kiedyś W-wa, jutro ... ?
Nie wiele Ci mogę pomóc.
Problem w tym, że wiele lat temu kupiłem solidne buty, potem co raz mniej chodziłem więc nie miałem ich gdzie wykończyc i na koniec dnia ciągle jeszcze je mam mimo ich nieco starodawnego wyglądu. Tak więc nie miałem okazji wypróbowac nic innego !!! Ciekawe, że po tylu latach ten model ciągle jest na rynku w którymś tam kolejnym wcieleniu. Buty firmy Scarpa, model Manta. Miałem też plastiki Asolo ale je opyliłem bo były za małe (kupione okazyjnie za pół ceny gdzieś tam w Dolomitach). Teraz myślę raczej o butach wspinaczkowych lub takich typu approach do wycieczek w gorących klimatach. Podobają mi się modele LaSportiva. Warto sprawdzić co robią na polskie klimaty. To raczej będą buty dość drogie. Nigdy nie ufałem firmom, które zaczynały od sprzętu narciarskiego, np Salomon ale w sumie nie miałem okazji ich wyprobować.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz wrz 06, 2007 6:47 pm 
Nowy

Dołączył(a): Pt maja 04, 2007 7:11 pm
Posty: 15
Lokalizacja: z pięknego zakątka Śląska
Kupiłam nasze polskie McArthury, była jakaś obniżka chyba z powodu likwidacji sklepu cz jakoś... 99 zł! Chodzę w nich już drugi rok - fakt, że tylko po Beskidach - ale póki co nie mam powodów do narzekań.

_________________
Ponad gór omglony szczyt, lećmy zanim wstanie świt...


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz wrz 06, 2007 7:10 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt cze 14, 2005 4:40 pm
Posty: 6853
Lokalizacja: WOŁOMIN
Nie byłbym sobą gdybym nie polecił Ci czegoś firmy MERRELL. :D Nazwa pewnie nie będzie Ci znana gdyż nie jest ona zbytnio popularna. W tym roku jest ich już więcej. Ja kupiłem sobie model Chameleon II i jestem z nich niesamowicie zadowolony. Buty są na vibramie, nieprzemakalne i przewygodne. Najciekawsze jest to że w Decathlonie ten model kosztował 459zł a ja miałem je załatwione z USA 299zł...
Tu możesz sobie je oblukać. Aha, pamiętaj że wygląd nie jest najważniejszy bo co jak co ale piękne to one nie są... :lol:

http://www.allegro.pl/search.php?string ... l&order=pd

_________________
Wchodzi Kaczyński do sklepu a tam wszędzie WINA TUSKA :D


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz wrz 06, 2007 7:30 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lip 20, 2005 3:25 pm
Posty: 4015
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski
Buty Merrella, nawet te trekkingowe coraz czesciej pojawiaja sie w duzych sieciach sportowych. W szczecinskim Planet Sport maja nawet swoje oddzielne pomieszczenie. Coraz czescie spotyka sie je z Gore-texem na Vibramie.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz wrz 06, 2007 8:06 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt cze 14, 2005 4:40 pm
Posty: 6853
Lokalizacja: WOŁOMIN
Hubert napisał(a):
W szczecinskim Planet Sport maja nawet swoje oddzielne pomieszczenie.


Przez ten sklep właśnie je załatwiałem... 8)

_________________
Wchodzi Kaczyński do sklepu a tam wszędzie WINA TUSKA :D


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz wrz 06, 2007 8:14 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt cze 15, 2007 3:03 pm
Posty: 8796
Lokalizacja: Londyn, kiedyś W-wa, jutro ... ?
Gustaw napisał(a):
Buty firmy Scarpa, model Manta.

O cholera ... te buciki trochę wyrosły ze swych lat dziecinnych
http://www.turysta-pl.netidea.pl/index.php?a=opis&k=&id=115&8336_=432376ac648365bcd5792d6be6c9ae96
No i ich cena jest ... hmmm ... ja swoich za tyle nie kupiłem tyle, że mój model to jest z początków lat 90-tych czyli spokojnie ma circa 16-17 lat !
Tak czy siak, dobre buty ale za kupę kasy.

W UK taki model można spokojnie znaleźć za c. 150 funciaków. No niby w przeliczeniu to wychodzi na jakieś 750 złotych, jakby na to nie patrzeć. Matematyka nie ma litości.
http://www.snowandrock.com/shop/department/footwear/hiking_boots/products/MCSFN.htm
Z ręką na sercu, to nie jestem pewien czy bym dzisiaj kupil ten model bo wygląda na ciut zbyt zaawansowany.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz wrz 06, 2007 8:33 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N mar 13, 2005 4:25 pm
Posty: 9935
Lokalizacja: niedaleko Wąchocka
Nie wiem, jak wy - ja raz miałem buty z membraną i to dawno. I to były jedyne, które przemakały. Teraz już takich nie kupuję.

_________________
Pamiętasz co obiecywała?


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz wrz 06, 2007 11:02 pm 
Kombatant

Dołączył(a): Pt lut 10, 2006 10:05 am
Posty: 307
Lokalizacja: myslowice
La Sportiva Thunder. W cenie sie zmiescisz, a but byl w porzadku :)


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt wrz 07, 2007 5:11 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt paź 14, 2005 9:18 am
Posty: 3112
Lokalizacja: z Manczy
piomic napisał(a):
ja raz miałem buty z membraną i to dawno. I to były jedyne, które przemakały. Teraz już takich nie kupuję


A te obecnie używane nie mają membrany??? Smalcem smarujesz by nie przemakały?

_________________
"Posekaj, posekaj"


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt wrz 07, 2007 10:37 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt cze 15, 2007 3:03 pm
Posty: 8796
Lokalizacja: Londyn, kiedyś W-wa, jutro ... ?
KWAQ9 napisał(a):
Nie byłbym sobą gdybym nie polecił Ci czegoś firmy MERRELL.

Pewnie wyrośli z lat niemowlęcych ale dla mnie zawsze będą mi się kojarzyć z sandałami trekingowymi bo chyba tak zaczynali c. 10 lat temu. :wink: Widać sporo ludzi się szarpnęło na te pierońsko drogie sandały skoro wyrośli na taką potęgę :!: :lol:


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 11 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
POWERED_BY
Polityka prywatności i ciasteczka
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL