Forum portalu turystyka-gorska.pl

Wszystko o górach
portal górski
Regulamin forum


Teraz jest N cze 16, 2024 11:05 am

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 10 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: N mar 22, 2009 8:58 pm 
Weteran
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lip 02, 2008 5:49 pm
Posty: 111
Lokalizacja: z Miasta 117-stu Mostów
Witajcie :)
Może temat na pierwszy rzut oka wygląda dziwnie, ale mam zagwózdkę i nie wiem już do kogo się z tym zwrócić.
Otóż zawsze miałam problem w doborze butów, bo mam nogę pomiędzy 39 a 40. Zazwyczaj było tak, że z butow letnich typu sandały kupowałam 39, a z takich "z cholewką" 40.
Ostatnio kupiłam nowe Trezety Snowdon, rozmiar 40. I teraz łażę po domu i zastanawiam się, czy nie są za duże.
Jeśli da się to jakoś "określić" - ile luzu powinnam mieć między czubkami palców a końcem buta? Jeśli wyciągam trezetową wkładkę i stawiam na niej stopę - ile wolnego przed palcami powinno być? Ja mam około 1 cm w tej najbardziej wysuniętej "części" wkładki.
Rozmiaru 39.5 niestety nie produkują, a kobitka w sklepie powiedziała, że lepiej wziąć te ciut większe, bo w mniejszych przy schodzeniu stopa się ciut zsuwa i buty mogłyby uciskać. W sumie chyba racja.
Sama się sobie dziwię, że zakładam ten lekko głupi ( :) ) wątek, ale nie wiem już co robić. Palcami swobodnie mogę ruszać, mogę je nawet podwinąć, stąd "dylematy". A butki ewentualnie jutro może mogłabym wymienić.
Poradźcie coś sierocie! :)


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N mar 22, 2009 9:22 pm 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 13, 2007 2:13 pm
Posty: 1586
Lokalizacja: Wrocław / Polanica Zdrój
Odleglosc miedzy koncem buta, a palcem powinna byc wlasnie w okolicach 1cm-1.3 cm. Służy to temu że przy zejściach palec/paznokiec nie uderza/ociera o przód buta. Lepiej zalozyc dwie pary skarpet niż zrywać paznokcia :>.
Troche drastycznie to opisałem :|.

Jak założysz buta i stukasz przodem w ziemie (pionowo :P) to palec dotyka końca ?


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N mar 22, 2009 9:29 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 13, 2005 2:03 pm
Posty: 11090
Lokalizacja: Poznań
Trudno to raczej określić. To trzeba przymierzyć i wyczuć. Pochodzić w bucie i zobaczyć jak w nim jest. Najlepiej pochodzić po schodach. Można też wieczorem przymierzyć, bo pod koniec dnia podobno stopy trochę są spuchnięte. Zobaczyć jak jest w grubszej skarpetce.
Ogólnie to musisz sama wiedzieć jak się w tych butach czujesz.
Ja przymierzam tak, żeby był lekki luz i palcami swobodnie można było ruszać. Ale, żeby noga w bucie zbyt nie latała. W zasadzie to kostka nie powinna się w bucie ruszać. Chyba, że to but ze sztywna podeszwą.
A jeśli to but na zimę to lepiej trochę więcej luzu, żeby w grubej skarpetce też palce nie były ściśnięte.

W sumie to trzeba było w sklepie poprzymierzać różne i wybrać te najwygodniejsze :)

_________________
Tatrzańskie szlaki..


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N mar 22, 2009 9:49 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sie 28, 2007 1:34 pm
Posty: 4450
Lokalizacja: lkr
Weronika27 napisał(a):
Poradźcie coś sierocie!

są dobre sieroto, nie wymieniaj :)

_________________
Zrozumcie, że państwo chce tylko waszego dobra. Całego waszego dobra...

Picasa
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N mar 22, 2009 10:29 pm 
Weteran
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lip 02, 2008 5:49 pm
Posty: 111
Lokalizacja: z Miasta 117-stu Mostów
uysy napisał(a):
Jak założysz buta i stukasz przodem w ziemie (pionowo :P) to palec dotyka końca ?


Kciuk nie, mały palec tak :)
I co tu mONdrego wymyślić? ;)
Ale to chyba dlatego, że but mocno trzyma kostkę - i przy takim stukaniu noga się nie suwa.


tomek.l napisał(a):
Można też wieczorem przymierzyć, bo pod koniec dnia podobno stopy trochę są spuchnięte.


Specjalnie poszłam na godzinę namoknąć w gorącej wannie, żeby mi nogi spuchły ;)
Butki teraz rzeczywiście wydają się mniejsze.

tomek.l napisał(a):
Ale, żeby noga w bucie zbyt nie latała. W zasadzie to kostka nie powinna się w bucie ruszać.


Kostka trzyma się świetnie :)

tomek.l napisał(a):
W sumie to trzeba było w sklepie poprzymierzać różne i wybrać te najwygodniejsze :)


Te są super wygodne, najwygodniejsze z mierzonych Trezet. Zarówno we wersji 39, jak i 40.

Acha - butki mierzę na jedną coolmaxową skarpetkę, bo mają służyć głównie latem. W dwóch jest OK, w grubej też.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn mar 23, 2009 12:13 am 
Swój

Dołączył(a): Cz kwi 12, 2007 10:25 pm
Posty: 91
Weronika27 napisał(a):
Specjalnie poszłam na godzinę namoknąć w gorącej wannie, żeby mi nogi spuchły ;)

No to masz rozwiązanie !
Zawsze przed spacerem na godzinkę do ciepłej wody i po kłopocie.
A żeby coś dodać - nie koniecznie mądrego ale w temacie to jednak zasada pierwsza żeby but był wygodny i żebyś Ty się w nim pewnie czuła


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn mar 23, 2009 12:47 am 
Zasłużony

Dołączył(a): Śr lip 02, 2008 10:26 pm
Posty: 169
Lepiej żeby ten but był większy.Po pierwsze:w razie chłodniejszych dni możesz swobodnie założyć 2 pary skarpetek,po drugie latem stopa rzeczywiście jest ciut większa niż obecnie.I po ostatnie,bo jeszcze nikt o tym nie wspomniał :D Optymalna przestrzeń wnętrza buta jest niezbędna do odczuwania komfortu podczas użytkowania.But powinien być dłuższy od długości stopy o tzw.naddatek funkcjonalny.W przypadku butów górskich,czyli z szerokim i wysokim czubkiem(często z gumowym otokiem) naddatek funkcjonalny powinien wynosić ok. 7-8mm od najdłuższego palca.Gdy przestrzeń ta jest za mała to powoduje to wzrost stężenia pary wodnej(pochodzącej od potu) we wnętrzu.I wtedy żaden coolmax Ci nawet nie pomoże.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn mar 23, 2009 12:53 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn wrz 01, 2008 8:10 pm
Posty: 4694
Nokia napisał(a):
latem stopa rzeczywiście jest ciut większa niż obecnie

Latem moja stopa życiowa maleje. Z powodu wydatkow na urlop zapewnie. Ciekaw jestem czemu Twoja stopa latem jest większa?

_________________
http://3000.blox.pl/html

"Listy z Ziemi" Twaina: poszukaj, przeczytaj... warto


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn mar 23, 2009 6:50 am 
Weteran
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lip 02, 2008 5:49 pm
Posty: 111
Lokalizacja: z Miasta 117-stu Mostów
Dzięki wszystkim :) Zatem - nie wymieniam. Ufff :)


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn mar 23, 2009 7:09 am 
Kombatant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lip 01, 2008 11:36 pm
Posty: 447
Lokalizacja: Wrocław
Mazio napisał(a):
Latem moja stopa życiowa maleje. Z powodu wydatkow na urlop zapewnie. Ciekaw jestem czemu Twoja stopa latem jest większa?


No u mnie na przykład spadają rachunki za gaz, ogrzewanie :wink: A że urlop mam rozbity na cały rok, więc nigdzie się koszty nie kumulują. To bardzo indywidualna kwestia :)


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 10 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 12 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Polityka prywatności i ciasteczka
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL