Forum portalu turystyka-gorska.pl

Wszystko o górach
portal górski
Regulamin forum


Teraz jest Wt lip 02, 2024 9:12 pm

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 67 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: Pt kwi 10, 2009 7:56 am 
Nowy

Dołączył(a): Pt kwi 10, 2009 7:35 am
Posty: 2
Witam. W czasie ubiegłego weekendu włóczyłem się trochę po Karkonoszach. Muszę przyznać, że pogoda była piękna, nie spodziewałem się takich upałów, jednak pewna rzecz nie była przyjemna. Mianowicie: mokry śnieg. Zapadałem się w niego właściwie na co trzecim lub czwartym kroku. Był to także pierwszy poważniejszy test dla zakupionych nie dawno butów: Aku Lhasa. Wędrówka była dość długa: około 8 godzin i po niej okazało się, że w butach jest mokro. Zastanawiam się nad przyczyną. Z góry śnieg miał małe szanse wsypania się do środka, bo miałem dość wysokie stuptupy Wisporta (choć chyba bez membrany, więc same mogły przemoknąć). Mam w związku z tym takie zdroworozsądkowe pytanie: jak długo obuwie ze skóry zamszowej (z elementami materiałowymi) i z gore-texem wytrzyma w takich warunkach (było naprawdę mokro)? Moja Ukochana sugerowała, żebym je reklamował, ale sam nie wiem. Wydaje mi się, że nie ma nieprzemakalnych materiałów i membrana chroni nas tylko przez jakiś czas. Czy ktoś bardziej doświadczony ode mnie (czyli chyba każdy...) w użytkowaniu górskiego sprzętu mógłby się wypowiedzieć?


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt kwi 10, 2009 9:31 am 
Weteran

Dołączył(a): Cz lut 12, 2009 1:37 pm
Posty: 148
Lewap napisał(a):
Moja Ukochana sugerowała, żebym je reklamował, ale sam nie wiem. Wydaje mi się, że nie ma nieprzemakalnych materiałów i membrana chroni nas tylko przez jakiś czas.


Nie warto reklamować, bo raczej nie ma podstaw do reklamacji.

A buty były impregnowane?
Wiem z autopsji że to kolosalna różnica- może nie da Ci to nieprzemakalności ale odwlecze w czasie moment zalania... :)


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt kwi 10, 2009 9:36 am 
Stracony

Dołączył(a): Pn paź 17, 2005 5:35 pm
Posty: 7568
Lokalizacja: z lasu
Więc sytuacja wygląda następująco:
1) Membrana nie działa jeśli nie ma gdzie odprowadzać pary a w błocie śniegowym, zazwyczaj nie ma i but przestaje oddychać. To z resztą tyczy się również każdego innego buta.
2) Nie ma butów nieprzemakalnych - kwestia czasu.
3) membrana jest pod warstwą skóry i samo zamoczenie skóry z wierzchu nie musi być równoznaczne z przemięknięciem buta.
4) Skóra powinna być jakoś wstępnie zaimpregnowana - a jej przemoknięcie po pierwszym dniu oznacza, że na pewno nie są to żadne super buty, lecz jest wielce prawdopodobne że w błocie śniegowym po całym dniu przemoknie Ci większość butów za 300 - 400 zł.
5) membrana membranie nie równa - jedna przemoknie po godzinie inna po 30 - ale też przemoknie. Jedna przetrze się po roku inna po czterech...

Tak więc twoje buty miały prawo przemoknąć mimo, że są nowe. W tym przedziale cenowym bezpieczniej jest kupić licówki i dobrze je wypastować, choć jak pokazuje doświadczenie - nie każde GTX są do du...


Ostatnio edytowano Pt kwi 10, 2009 10:20 am przez Kaytek, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt kwi 10, 2009 9:38 am 
Stracony

Dołączył(a): Pn paź 17, 2005 5:35 pm
Posty: 7568
Lokalizacja: z lasu
kayadams napisał(a):
A buty były impregnowane?

Każda domowa impregnacja obniża jakość buta - membrana pod warstwą wosku nic Ci już nie da. Tak samo jak nic Ci nie wleci tak i nie wyleci. Impregnację trzeba stosować możliwie jak najpóźniej. Całego dnia w wodzie to i żaden impregnat nie wytrzyma.
But i tak będzie przemakał a w suche upalne dni nie będzie już tak oddychał jak przed impregnacją.
Skóra powinna być tak przygotowana przez producenta, żeby było ok. Jeśli producent tego nie zrobił - ty tego nie naprawisz. Wracamy do tego co napisałem wyżej - za 300 zł GTX rzadko będą dobrymi butami.

Ali7 napisał(a):
Na zimę mam bez membrany i - ciekawostka - dotad nawet w mokrym śniegu nie przemokły.


Moje GTX też nigdy mi nie przemokły, nie były impregnowane a biegam w nich od 2006r. Ostatnio wierzchnia skóra zaczęła nasiąkać - ale jeszcze do środka nie wlało się nic - no, raz... górą ;)


Ostatnio edytowano Pt kwi 10, 2009 9:50 am przez Kaytek, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt kwi 10, 2009 9:45 am 
Weteran

Dołączył(a): Cz lut 12, 2009 1:37 pm
Posty: 148
Kaytek napisał(a):
Każda domowa impregnacja obniża jakość buta - membrana pod warstwą wosku nic Ci już nie da.

Nie wiem czym impregnujesz buty, ale impregnaty przeznaczone do butów z membrana (zresztą nie tylko butów) z pewnością nie obniżą ich jakości.

_________________
9/28 kgp


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt kwi 10, 2009 9:51 am 
Stracony

Dołączył(a): Pn paź 17, 2005 5:35 pm
Posty: 7568
Lokalizacja: z lasu
kayadams napisał(a):
Nie wiem czym impregnujesz buty, ale impregnaty przeznaczone do butów z membrana (zresztą nie tylko butów) z pewnością nie obniżą ich jakości.

Bo producent Ci tak powiedział???
Od długiego czasu nie impregnowałem butów.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt kwi 10, 2009 9:54 am 
Stracony

Dołączył(a): Śr cze 20, 2007 5:51 pm
Posty: 10096
Lokalizacja: Moszna
kayadams napisał(a):
z pewnością nie obniżą ich jakości

Fizycznie nie wyobrażam sobie impregnatu który impregnuje nie zmniejszając oddychalności ...

P.S.
Mam buty z gore, i za radą producenta, póki nie przemokną, nie impregnuję


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt kwi 10, 2009 9:56 am 
Weteran

Dołączył(a): Cz lut 12, 2009 1:37 pm
Posty: 148
Kaytek napisał(a):
Bo producent Ci tak powiedział???


Polecam zapoznanie się ze składem chemicznym takich preparatów... jeśli coś będzie nie jasne służę pomocą w zakresie chemii...
Po drugie przeszłam całkiem sporo km w niejednej parze butów...

_________________
9/28 kgp


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt kwi 10, 2009 9:57 am 
Stracony

Dołączył(a): Pn paź 17, 2005 5:35 pm
Posty: 7568
Lokalizacja: z lasu
kayadams napisał(a):
butów z membrana (zresztą nie tylko butów)

Bo widzisz, kurtka z membraną zaczyna przepuszczać wilgoć pomiędzy kanalikami - one po prostu się od siebie odsuwają i impregnat do kurtki ma na tyle dużą średnicę cząsteczek, że nie wlezą one w kanalik którym ma być wyprowadzona para tylko te kanaliki powtórnie "sklejają ze sobą".
W bucie natomiast impregnat nanosisz na skórę - z wierzchu i tu już prawa fizyki są trochę inne...
kayadams napisał(a):
eśli coś będzie nie jasne służę pomocą w zakresie chemii...

Jeśli nie rozumiesz różnicy to oddaj dyplom


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt kwi 10, 2009 9:58 am 
Stracony

Dołączył(a): Śr cze 20, 2007 5:51 pm
Posty: 10096
Lokalizacja: Moszna
kayadams napisał(a):
Polecam zapoznanie się ze składem chemicznym takich preparatów

Skoro wiesz, to może wytłumacz jak działa impregnowanie bez zmniejszenia odychalności

please


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt kwi 10, 2009 9:59 am 
Stracony

Dołączył(a): Pn paź 17, 2005 5:35 pm
Posty: 7568
Lokalizacja: z lasu
kayadams napisał(a):
Po drugie przeszłam całkiem sporo km w niejednej parze butów...

A, to przepraszam.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt kwi 10, 2009 9:59 am 
Weteran

Dołączył(a): Cz lut 12, 2009 1:37 pm
Posty: 148
Kaytek napisał(a):
Bo widzisz, kurtka z membraną zaczyna przepuszczać wilgoć pomiędzy kanalikami - one po prostu się od siebie odsuwają i impregnat do kurtki ma na tyle dużą średnicę cząsteczek, że nie wlezą one w kanalik którym ma być wyprowadzona para tylko te kanaliki powtórnie "sklejają ze sobą".
W bucie natomiast impregnat nanosisz na skórę - z wierzchu i tu już prawa fizyki są trochę inne...

Zgadza się i zapewne właśnie dlatego do butów stosuje sie inne preparaty niż do kurtek...

_________________
9/28 kgp


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt kwi 10, 2009 10:01 am 
Weteran

Dołączył(a): Cz lut 12, 2009 1:37 pm
Posty: 148
Kaytek napisał(a):
Jeśli nie rozumiesz różnicy to oddaj dyplom

Rzeczowa dyskusja...

_________________
9/28 kgp


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt kwi 10, 2009 10:01 am 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N sie 20, 2006 3:56 am
Posty: 2343
Lokalizacja: Warszawa/Pruszków
Melduję, że moje buty nic nie wiedzą o chemii - bo po zaimpregnowaniu stały się "cieplejsze".

_________________
Powolutku do przodu, mamy już stronę !!! :) :arrow: http://pomagamoli.pl/


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt kwi 10, 2009 10:01 am 
Stracony

Dołączył(a): Pn paź 17, 2005 5:35 pm
Posty: 7568
Lokalizacja: z lasu
kayadams napisał(a):
Kaytek napisał(a):
Bo widzisz, kurtka z membraną zaczyna przepuszczać wilgoć pomiędzy kanalikami - one po prostu się od siebie odsuwają i impregnat do kurtki ma na tyle dużą średnicę cząsteczek, że nie wlezą one w kanalik którym ma być wyprowadzona para tylko te kanaliki powtórnie "sklejają ze sobą".
W bucie natomiast impregnat nanosisz na skórę - z wierzchu i tu już prawa fizyki są trochę inne...

Zgadza się i zapewne właśnie dlatego do butów stosuje sie inne preparaty niż do kurtek...

To po co wrzucasz je do jednego wora??????
Do butów masz głównie woski, które uszczelnią je i w jedną i w drugą stronę.
Z resztą o tym już kiedyś dyskutowałem na tym forum, nie będę się powtarzał.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt kwi 10, 2009 10:05 am 
Stracony

Dołączył(a): Śr cze 20, 2007 5:51 pm
Posty: 10096
Lokalizacja: Moszna
No i widzę że się nie dowiem, niestety jak zwykle wiodącymi są argumenty "polecam zapoznanie", "służę pomocą" czy "stosuje się inne" choć co prawda sugerują, sporą wiedzę piszącego, to w żaden sposób, nie udzielają odpowiedzi na zadawane pytania ...


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt kwi 10, 2009 10:20 am 
Weteran

Dołączył(a): Cz lut 12, 2009 1:37 pm
Posty: 148
W skład impregnatów do butów wchodzą fluorowane polimery, ester (octan butylu) oraz alkohole... Nie może być mowy o woskach z prostej przyczyny to estry kwasów tłuszczowych (80 atomów węgla) o właściwościach hydrofobowych a wiec nie rozpuszczalne w wodzie, powoli (słabo) rozpuszczają się w rozpuszczalnikach organicznych, są to na tyle duże związki chemiczne, że 'zatkałyby pory w membranie'.
Za 'uszczelnienie' buta odpowiadają polimery fluorowane... ich działanie można porównać bardziej do uszczelki, czyli niejako wzmocnienia membrany a nie jej zatkania...
Zdaje sobie sprawę, że panowie i tak nie będą usatysfakcjonowani...

Po odbiór dyplomu zapraszam na PWr...


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt kwi 10, 2009 10:27 am 
Stracony

Dołączył(a): Pn paź 17, 2005 5:35 pm
Posty: 7568
Lokalizacja: z lasu
kayadams napisał(a):
ich działanie można porównać bardziej do uszczelki, czyli niejako wzmocnienia membrany a nie jej zatkania...

Ale chodzi o to, że w bucie właśnie nie impregnuje się membrany a skórę która jest na wierzchu...


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt kwi 10, 2009 10:31 am 
Stracony

Dołączył(a): Śr cze 20, 2007 5:51 pm
Posty: 10096
Lokalizacja: Moszna
A w jaki sposób polimery fluorowe zapewniają niezmienną oddychalność buta ? Czy to nie jest tak, ze polimery tworzą cienka, elastyczną i nieprzepuszczalną warstwę na powierzchnie buta ?


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt kwi 10, 2009 10:33 am 
Weteran

Dołączył(a): Cz lut 12, 2009 1:37 pm
Posty: 148
Kaytek napisał(a):
Ale chodzi o to, że w bucie właśnie nie impregnuje się membrany a skórę która jest na wierzchu...

Może się mylę, ale membrana znajduje się pomiędzy wyściółką buta a skóra/nubukiem/zamszem. Jeśli impregnowalibyśmy jedynie zewnętrzną warstwę to można by było używać do tego pasty do butów- jeden pies bo i tak oznaczałoby to koniec właściwości oddychających.
Nie twierdze, że to nie zmniejsza właściwości oddychających, ale w moim odczuciu jest to niewielka zmiana... I w przypadku autora tego wątku impregnacja butów byłaby jak najbardziej wskazana.

_________________
9/28 kgp


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt kwi 10, 2009 10:33 am 
Stracony

Dołączył(a): Pn paź 17, 2005 5:35 pm
Posty: 7568
Lokalizacja: z lasu
kayadams napisał(a):
są to na tyle duże związki chemiczne, że 'zatkałyby pory w membranie'.

Z tego co wiem, to te małe cząsteczki zatykają pory w membranach a duże się do nich nie mieszczą... :roll:

kayadams napisał(a):
impregnaty przeznaczone do butów z membrana (zresztą nie tylko butów) z pewnością nie obniżą ich jakości.


kayadams napisał(a):
Nie twierdze, że to nie zmniejsza właściwości oddychających,


No to jesteśmy w domu


Ostatnio edytowano Pt kwi 10, 2009 10:47 am przez Kaytek, łącznie edytowano 2 razy

Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt kwi 10, 2009 10:41 am 
Weteran

Dołączył(a): Cz lut 12, 2009 1:37 pm
Posty: 148
Cytuj:
A w jaki sposób polimery fluorowe zapewniają niezmienną oddychalność buta ? Czy to nie jest tak, ze polimery tworzą cienka, elastyczną i nieprzepuszczalną warstwę na powierzchnie buta ?

Jeśli impregnacja ograniczałaby się do cienkiej warstwy na zewnątrz buta to każde zarysowanie buta (przejechanie paznokciem po bucie) niszczyłoby ta strukturę i trzeba byłoby takie buty impregnować co chwile. Myślę że najłatwiej przekonać się o tym że impregnat dociera do membrany przyglądając mu się z bliska. Ta substancja nie lepi się ani nie klei, nie jest ani gęsta ani mazista- to mleko które z łatwością przenika przez warstwy.

Jeśli kolega Kajtek cytuje moje slowa prosze żeby nie wyrywał ich z kontekstu!!!!!!


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt kwi 10, 2009 10:45 am 
Weteran

Dołączył(a): Cz lut 12, 2009 1:37 pm
Posty: 148
Kaytek napisał(a):
btw, tak to i ja umiem Smile
Wiki:
wikipedia napisał:
Woski – estry wyższych kwasów tłuszczowych (do 80 atomów węgla)


kayadams napisał:
to estry kwasów tłuszczowych (80 atomów węgla)

No i że co niby to ma oznaczać bo nie rozumiem? Oczekujesz że wiadomości na wiki beda bledne? To jest charakterystyka wosków i zapewne wszędzie gdzie jest o nich napisane jest napisane ze to estry kw tl do 80 atomow wegla?
Sprawdź czy przypadkiem o membranach tam nie piszą...;>


Ostatnio edytowano Pt kwi 10, 2009 10:46 am przez kayadams, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt kwi 10, 2009 10:46 am 
Stracony

Dołączył(a): Pn paź 17, 2005 5:35 pm
Posty: 7568
Lokalizacja: z lasu
kayadams napisał(a):
Jeśli impregnacja ograniczałaby się do cienkiej warstwy na zewnątrz buta to każde zarysowanie buta (przejechanie paznokciem po bucie) niszczyłoby ta strukturę i trzeba byłoby takie buty impregnować co chwile.

I często tak właśnie jest, że po przejściu przez łąkę impregnacja idzie w niepamięć.

kayadams napisał(a):
Ta substancja nie lepi się ani nie klei, nie jest ani gęsta ani mazista- to mleko które z łatwością przenika przez warstwy.

przez 2, 3 a nawet czasem 4 mm skóry hydrofobowej?????? :shock:


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt kwi 10, 2009 10:47 am 
Stracony

Dołączył(a): Śr cze 20, 2007 5:51 pm
Posty: 10096
Lokalizacja: Moszna
Kaytek napisał(a):
No to jesteśmy w domu.

:)

kayadams napisał(a):
to mleko które z łatwością przenika przez warstwy

Czyli jak zrobię eksperyment, polegający na potraktowaniu impregnatem skóry, to przejdzie on przez nią ? mam kawałek skóry zaraz sprawdzę :)

EDIT
Niestety :( skóra jest cały czas sucha, ile powinienem czekać ?


Ostatnio edytowano Pt kwi 10, 2009 10:49 am przez golanmac, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt kwi 10, 2009 10:47 am 
Weteran

Dołączył(a): Cz lut 12, 2009 1:37 pm
Posty: 148
Kaytek napisał(a):
przez 2, 3 a nawet czasem 4 mm skóry hydrofobowej?????? Shocked


Hydrofobowość to 'nielubienie' wody a w składzie impregnatów masz alkohol!!!!!!!!!!!!

Nie mam siły na walke z wszystkowiedzącymi:) pozdrawiam


Ostatnio edytowano Pt kwi 10, 2009 10:49 am przez kayadams, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt kwi 10, 2009 10:48 am 
Stracony

Dołączył(a): Pn paź 17, 2005 5:35 pm
Posty: 7568
Lokalizacja: z lasu
kayadams napisał(a):
Kaytek napisał(a):
btw, tak to i ja umiem Smile
Wiki:
wikipedia napisał:
Woski – estry wyższych kwasów tłuszczowych (do 80 atomów węgla)


kayadams napisał:
to estry kwasów tłuszczowych (80 atomów węgla)

No i że co niby to ma oznaczać bo nie rozumiem? Oczekujesz że wiadomości na wiki beda bledne? To jest charakterystyka wosków i zapewne wszędzie gdzie jest o nich napisane jest napisane ze to estry kw tl do 80 atomow wegla?
Sprawdź czy przypadkiem o membranach tam nie piszą...;>


Ok - usunąłem


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt kwi 10, 2009 10:48 am 
Stracony

Dołączył(a): Pn paź 17, 2005 5:35 pm
Posty: 7568
Lokalizacja: z lasu
kayadams napisał(a):
Kaytek napisał(a):
przez 2, 3 a nawet czasem 4 mm skóry hydrofobowej?????? Shocked


Hydrofobowość to 'nielubienie' wody a w składzie impregnatów masz alkohol!!!!!!!!!!!!


Nie chodzi mi o hydrofobowość a o grubość.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt kwi 10, 2009 10:52 am 
Weteran

Dołączył(a): Cz lut 12, 2009 1:37 pm
Posty: 148
Kaytek napisał(a):
Nie chodzi mi o hydrofobowość a o grubość.

A kolega wie co to jest przenikanie? Kolega widzi pory membrany i dlatego wierzy że tam są? Większość tych cząstek widoczna jest pod mikroskopem, moge rzucić ich wielkościami tylko po co? owszem... przeniknie przez skóre w tym 'doświadczeniu'... kwestia tylko ile tego dasz i jak gruba masz skóre...


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt kwi 10, 2009 10:54 am 
Stracony

Dołączył(a): Pn paź 17, 2005 5:35 pm
Posty: 7568
Lokalizacja: z lasu
golanmac napisał(a):
Niestety Sad skóra jest cały czas sucha, ile powinienem czekać ?

Spróbuj z irchą z samochodu...


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 67 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Polityka prywatności i ciasteczka
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL