Forum portalu turystyka-gorska.pl

Wszystko o górach
portal górski
Regulamin forum


Teraz jest N cze 16, 2024 2:59 pm

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 39 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: Wt mar 14, 2006 3:40 pm 
Witam! Właśnie kupiłem swoje pierwsze (oby i ostatnie, przynajmniej na następną dekadę) w życiu buty trekkingowe: Trezeta Cyclone, jak polecali mi m.in. margeo i ml. Miałbym kilka pytanek.

http://www.8a.pl/index.php?str=prod_big ... t=&subkat=

1) Pierwsze wrażenie po założeniu buta, to że kupiłem za mały rozmiar. Ale po wyjęciu wkładki (tak przy okazji: czy ta wkładka jest po to, żeby stopa zbytnio nie latała jak but jest ciut przyduży, i czy można w związku z tym chodzić z wyjętą wkładką, czy może pełni ona inne zadanie?) i przymierzeniu, zostało jeszcze jakieś 2,5 cm, tylko, że na czubku jest dosyć wąska i palce w bucie są trochę ściśnięte.
Słyszałem, że buty trekkingowe trzeba rozchodzić. Czy to znaczy, że jeszcze się troszkę powiększą i nie będę ich musiał już dzisiaj odsyłać z powrotem celem zamiany na większy rozmiar i wydawać może niesłusznie na przesyłkę?

2) Drugie wrażenie jest takie, że nie zauważyłem tej tzw. oddychalności (jest Gore-Tex). Stopa tak jak w kapciu była lekko wilgotna, tak było i w bucie. No ale fakt faktem, że nie chodziłem jeszcze w butkach po dworze, a może one oddychają właśnie jak opływa je powietrze podczas chodu.

3) Podeszwa z Vibramu po potarciu palcem wałkuje się jak brud - czy tak ma być? Nie chcę żeby się zdarła już po pierwszym pobycie w górkach.

4) Kupiłem impregnator Tarrago Protector i tu moje pytanie: czy od razu muszę impregnopwać buty, czy na pierwszym wyjeździe lepiej sprawdzić jak sobie radzi sam Gore-Tex bez impregnowania?

5) Podeszwa wydała mi się strasznie sztywna. Czy po rozchodzeniu to się zmieni?

Z GÓRY SZCZERE PODZIĘKOWANIA ZA ŻYCZLIWE ODPOWIEDZI. :(


Góra
  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt mar 14, 2006 3:53 pm 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): Wt lip 05, 2005 3:50 pm
Posty: 748
wymien na pol rozmiaru/rozmiar wieksze (zalezy jak bardzo cisna) - do buta wchodzic musi gruba skarpeta albo combo cienka+gruba. troche luzu jest konieczne, acz nie za duzo. buta mierzymy po poludniu (noga puchnie od uzywania).
oddychalnosc zauwazysz dopiero w niskich temperaturach i nie jest ona najwazniejsza, wazna jest nieprzemakalnosc.
impregnowac dopiero jak fabryczny impregnat zjedzie.
podeszwy nie pocierac palcem :) sztywnosc zostaje na cale zycie - trezeta ma podeszwy sztywne, raichle maja elastyczne, taki urok kopyta producenta.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt mar 14, 2006 4:16 pm 
A mogę się spytać po co gruba skarpeta? A na stopie mam właśnie taką zimową bawełnianą skarpetkę. Powoli zaczynam się przyzwyczajać do butów, wszystkie trekkingi mają takie wąskie czubki. :D


Góra
  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt mar 14, 2006 4:36 pm 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): Wt lip 05, 2005 3:50 pm
Posty: 748
no zaraz. Albo zimową, albo bawełnianą :mrgreen: Sa takie chwile w zyciu zolwia, kiedy dwie skarpety sa wskazane. Polaz troche po miescie, wejdz i zejdz po jakichs wiekszych schodach to sie dowiesz czy cisna czy nie.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt mar 14, 2006 5:11 pm 
No ale po co dwie? Chyba nie po to, żeby dostać jakiegoś grzyba bo stopa pociłaby się przezacnie. :?:
No i z czego powinna być wg Ciebie skarpeta zimowa? :)


Góra
  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt mar 14, 2006 5:45 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N mar 13, 2005 4:25 pm
Posty: 9935
Lokalizacja: niedaleko Wąchocka
Wełna albo syntetyk, a najlepiej wełna z syntetykiem. NIGDY bawełna - jak masz coś bawełnianego bierz na miasto, w góry się nie nadaje. Nasiąka wodą i tak już zostaje - żadnych roślinnych włókien, tylko zwierzące albo syntetyk, takie np. Mund Himalaya http://e-pamir.pl/?p=productsMore&iProduct=203 polecam, ja takich zimą używam (oczywiście nie za tą cenę, nie ma to jak dojścia do e-pamiru).
A grzyb rozwija się z grzybni lub zarodników, nie z wilgoci (chyba, że wracamy do średniowiecza :wink: )

_________________
Pamiętasz co obiecywała?


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt mar 14, 2006 5:56 pm 
Dzięki za odpowiedzi. A może powiecie jeszcze coś o tej wkładce? :)


Góra
  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt mar 14, 2006 6:07 pm 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): Wt lip 05, 2005 3:50 pm
Posty: 748
o wkladce to nic, ale mozemy powiedziec, ze myszy rodza sie z brudnej slomy :mrgreen:


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt mar 14, 2006 6:12 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N mar 13, 2005 4:25 pm
Posty: 9935
Lokalizacja: niedaleko Wąchocka
Wkładka służy do tego, żeby ją wyjąć wieczorem po powrocie i "przewietrzyć" buta. Jak nie będziesz tego robił, to może zacząć "pachnieć" :wink: .

_________________
Pamiętasz co obiecywała?


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz mar 16, 2006 2:58 pm 
Właśnie się dowiedziałem pewnej przykrej rzeczy. Podobno nie ma sensu kupować treków z Gore-tex'em jeśli nie ma się drogich oddychających skarpet.
Ale zauważyłem, że na forum wiele razy mówiło się o skarpetach wełnianych, ino że sklep 8a.pl uważa jakoby były one tak samo "higroskopijne" jak zwykłe bawełniane.
Prawda li to? :roll:


Góra
  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz mar 16, 2006 3:05 pm 
<font color = red><i>Szarik</i></font>

Dołączył(a): Pn sie 01, 2005 5:21 pm
Posty: 2908
No pewnie, że skarpeta powinna być...wtedy to spełnia swoja role.
Skarpeta trekkingowa, syntetyczna.

Jak założysz frote i buta z gore to :?

To tak jakbyś założył polar z membraną i pod to zwykłą koszuklę - nie zauważysz wtedy zbawiennych właściwości membrany.
To wszystko świtnie funkcjonuje ale w połączeniu ze sobą :wink:


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz mar 16, 2006 3:24 pm 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): Wt lip 05, 2005 3:50 pm
Posty: 748
na lato w ogole nie ma sensu kupowac butow z gore. najlepsze sa proste trepy z jednego kawalka skory, bez membrany.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz mar 16, 2006 3:30 pm 
<font color = red><i>Szarik</i></font>

Dołączył(a): Pn sie 01, 2005 5:21 pm
Posty: 2908
No tak tylko kupować osobne buty na lato i na reszte roku to troszke kosztowne.
Najkrócej do połowy czerwca pomyka sie po śniegu, później w drugiej połowie września, październik też już różnie bywa.

Nie myśle konkretnie o gore, membrany typu: dry, sympa, hydro też się swietnie sprawdzają :wink:


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz mar 16, 2006 3:38 pm 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): Pn paź 24, 2005 10:07 pm
Posty: 877
skarpeta jest bardzo waznym elementem utrzymujacym odpowiednia wilgotnosc i temperature w obrebie stopy i transportujaca cieplo/pare na zewnatrz. Z racji swej waznej funkcji nie powinno to bys cos taniego. Ja super drogich nie kupuje, ale te 30-45 zl to na pare wydam - dla wlasnego komfortu


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz mar 16, 2006 3:43 pm 
<font color = red><i>Szarik</i></font>

Dołączył(a): Pn sie 01, 2005 5:21 pm
Posty: 2908
Nordici są ok i kosztują coś ok 45 zł właśnie.
Accapi tez moge śmiało polecić-cena podobna


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz mar 16, 2006 4:05 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 13, 2005 2:03 pm
Posty: 11090
Lokalizacja: Poznań
Gość napisał(a):
Ale zauważyłem, że na forum wiele razy mówiło się o skarpetach wełnianych, ino że sklep 8a.pl uważa jakoby były one tak samo "higroskopijne" jak zwykłe bawełniane.
Prawda li to?

można stosować skarpetki oddychające lub wełniane albo tak jak mówił Piomic syntetyczno-wełniane
czyli wełniane jak najbardziej

_________________
Tatrzańskie szlaki..


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz mar 16, 2006 4:57 pm 
admin

Dołączył(a): Wt gru 09, 2003 11:08 pm
Posty: 1692
Lokalizacja: Warszawa
Bombadil napisał(a):
wszystkie trekkingi mają takie wąskie czubki


??? Jakoś wcześniej tego nie zauważyłem.
Jeśli buty uciskaja Ci palce, to długo w nich nie pochodzisz. Wyrzucisz po pierwszym dniu intensywnego użytkowania.
Buty nic i nigdzie nie mogą uciskać, bo będziesz miał udręke, zamist chodzenia. Wniosek jest taki, że wybrałeś model, który kompletnie nie pasuje do Twojej stopy, albo masz za małe buty.

_________________
https://portal.turystyka-gorska.pl


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz mar 23, 2006 11:00 pm 
Weteran

Dołączył(a): N mar 19, 2006 12:23 am
Posty: 135
Lokalizacja: Boguchwała
tomtom napisał(a):
sztywnosc zostaje na cale zycie - trezeta ma podeszwy sztywne, raichle maja elastyczne, taki urok kopyta producenta.


tu smialbym sie nie zgodzic. podeszwa w moich obecnych chirucach po paru latach zrobila sie badziej gietka. nawet ostatnio porownywalem z takimi samymi nówkami i byly one duzo sztywniejsze.

a co do fabrycznej impregnacji to z jest z nia roznie. ja tam wole zaimpregnowac po zakupie. czasem impregnat wietrzeje, w koncu buty od fabryki do klienta dzieli dluga droga :wink:


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr kwi 12, 2006 7:11 pm 
Nowy

Dołączył(a): N sty 15, 2006 1:38 pm
Posty: 14
Lokalizacja: tarnów
Tomie Bombadilu jesli chodzisz tak jak pisza w książce to z tego co piszesz cyclone nie jest dla ciebie.
a tak poważnie to od kilku miesiecy jestem posiadaczem trezety cyclone i mam odmienne spostrzeżenia. Mianowicie mam rozmiar 46 i musiałem włożyć do buta jeszcze druga wkładke , poniewaz noga mi "latała" w bucie a na czubku buta mam dużo miejsca do tej pory .I ja wolałbym gdyby te buty były bardziej dopasowane. Używam skarpety mund himalaja , która nie jest cienka i jest ok. ostatnio dałem im w kość w okolicach baraniej góry 5 godz. w śniegu mokrym. i troche mi przemokły ale w dużym stopniu przyczynił sie do tego śnieg wsypujacy sie przez cholewke-brak stuptutów :cry:
pozatym w tej cenie dla mnie to najlepszy wybór.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N kwi 30, 2006 12:44 pm 
Anonymous napisał(a):
Właśnie się dowiedziałem pewnej przykrej rzeczy. Podobno nie ma sensu kupować treków z Gore-tex'em jeśli nie ma się drogich oddychających skarpet.
Ale zauważyłem, że na forum wiele razy mówiło się o skarpetach wełnianych, ino że sklep 8a.pl uważa jakoby były one tak samo "higroskopijne" jak zwykłe bawełniane.
Prawda li to? :roll:


Nie do końca należy wierzyć w to o czym mówią w sklepach :roll: . Polecam fachowe czasopisma o górach w dziedzinie wyposażenia i odzieży turystycznej. Czasem i na forum można ciekawe informacje znaleźć. Tu pisze się o testowanej w terenie odzieży/wyposażeniu.


Góra
  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N kwi 30, 2006 12:46 pm 
Weteran

Dołączył(a): N paź 16, 2005 11:34 pm
Posty: 125
Lokalizacja: płaska kraina nad Wisłą
tekst powyższy to Tuptusia. Znowu sie zapomniałem zalogować. :D

_________________
Jestem tylko amatorem fotografii i turystyki górskiej. Canon EOS 450D i trochę "złomu" fotograficznego.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Śr maja 10, 2006 9:07 pm 
Kombatant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr gru 07, 2005 1:40 pm
Posty: 689
Lokalizacja: 604 km do Tatr
Bombadil napisał(a):
Witam! Właśnie kupiłem swoje pierwsze (oby i ostatnie, przynajmniej na następną dekadę) w życiu buty trekkingowe: Trezeta Cyclone, jak polecali mi m.in. margeo i ml. Miałbym kilka pytanek.

http://www.8a.pl/index.php?str=prod_big ... t=&subkat=



no i jak sie Panie Bombadil w butkach chodzi?? bo chyba już troche rozchodzone i sprawdzone?
tak na pierwszy rzut oka to mi sie spodobały
i tez bym chciala
a moge sie podpytac na PW o takie tam butowe szczegoly a propos tego modelu? i kupowania butów przez Internet...?


:bron9mm: :badpc: :tease: :obrazony: :crazy:

_________________
szukam damskich butów 5.10 - jakby komuś wpadły w oko, proszę o znak-sygnał :)


Ostatnio edytowano Cz maja 11, 2006 10:27 pm przez adhezja, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr maja 10, 2006 9:52 pm 
Szczerze mówiąc nie bardzo rozchodzone. W Tatry mam w planie wyjechać na przełomie czerwca i lipca. Po drodze może jeszcze będą Karkonosze- po przyjeździe ew. coś niecoś skrobnę. Ale po domku chodziłem w nich dużo, raz byłem na mieście zimą - trochę się ślizgały. Mi też się od razu spodobały - ponoć to najlepsze buty w tej cenie. Na PW raczej nie da rady bo nie jestem zarejestrowany (nie pytaj dlaczego :wink: ), ale pytaj tu. :D


Góra
  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr maja 10, 2006 9:57 pm 
a no tak, nie zauwazylam ze gość
ale jak tak to chyba nie mam cosie ytac o nieprzmakalnosc w mokrym sniegu ;)
dziękuje i ozdrawiam


Góra
  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr maja 10, 2006 10:29 pm 
No nie przemokły mi wtedy. Były te takie kropelki na cholewce, nic nie przemokło. Ale wszystko jeszcze zależy od impregnatu. Od razu mówię, że wtedy impregnat był jeszcze fabryczny. Jedynie (z tego co pamiętam) to ślizgały się nieprzeciętnie na lodzie, gorzej niż adidasy. :lol:


Góra
  
 
 Tytuł:
PostNapisane: So maja 13, 2006 12:15 pm 
Specjalnie dla Adhezji ;):
Feelforce napisał(a):
Buty TREZETA CYCLONE polecam każdemu w ciemno, nawet jeżeli ma to być Wasza pierwsza para butów trekkingowych.

Stosunkowo wysoka jakość wykonania i niska cena tego obuwia - ja swoje kupiłem w Poznaniu w sklepie Taternik na ul. Gołębięj 5 za 385zł (czyli taniej niż w jakimkolwiek innym sklepie internetowym - por. 8a.pl - 399zł). Zakupu dokonałem na miesiąc przed planowanym wyjazdem w Tatry.

Buty wygodne, wykonane z wysokiej klasy materiałów. Jednym słowem bardzo dobre z małym "ale".

Swój test moje Trezety przechodziły w Tatrach Zachodnich i Wysokich - m.in. Jaskinia Mylna, Ornak, Starorobociańska Dolina (nawet metr mokrego śniegu), Dolina Roztoki->Dolina Pięciu Stawów Polskich->podejście pod Gładką Przełęcz->Zawrat->Dolina Gąsienicowa i inne.

Ogólnie "dostały w kość" głównie za sprawą głębokiego mokrego śniegu i pomimo tego, że były firmowo zaimpregnowane oraz częściowo od góry ochraniane przez stuptuty, 3 dnia (przejście przez Zawrat) przemokły. Najbardziej wodą nasiąkły przednie części butów oraz okolice wiązania stuptut przechodzących po bokach pod butem (za sprawą niskiej klasy stuptut - wiązania częściowo materiałowe, a powinny być stalowe linki mocujące stuptuty pod butami). Zdaję sobie sprawę, że w takiej ilości mokrego śniegu, brodząc w nim przez 8-10 godzin po prostu nie było innej możliwości aby nie przemokły.

Po wysuszeniu i ponownym zaimpregnowaniu (Tarrago Trekking Protector) spisywały się świetnie. Nigdy na mokrych skałach się nie ślizgały (Vibram to Vibram). Nie obtarły mnie nawet na początku użytkowania (zalecam jednak dobrej jakości skarpety).

Reasumując: za tą cenę polecam bardzo dobrej jakości buty w góry zarówno na lato jak i zimę.

ze strony http://ngt.pl/forum/index.php?p=readTop ... 7&page=999
Pozdrawiam i życzę udanej eksploatacji, bo myślę, że już się nie będziesz dłużej zastanawiać. :wink:


Góra
  
 
 Tytuł:
PostNapisane: So maja 13, 2006 6:46 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N mar 13, 2005 4:25 pm
Posty: 9935
Lokalizacja: niedaleko Wąchocka
Nowy Vibram ślizga sie nawet na mokrym. Trzeba go "dotrzeć".

_________________
Pamiętasz co obiecywała?


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: So maja 13, 2006 6:55 pm 
Kombatant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr gru 07, 2005 1:40 pm
Posty: 689
Lokalizacja: 604 km do Tatr
a dziękować, dziękować :bowdown:
czytuje ngt i wlasnie sie tam przekopuje po wszystkim
a jak tam z rozmiarówką w tych Cyclonach - normalna? zawyzona?

chociaz sie zastanawiam też nad nat tymi Asolo FSN 150:
http://weekend.rybnik.pl/pokaz.php?id=229

u mnie w miescie tylko Chiruci, KEFAS (...?... mało populrne chyba?), akies Hi-Teki no i gdzies tam Campusy :roll:

tak przy okazji czy to, ze buty po 5 sezonach bez gore po 3-4 godzinach w sniegu kwietnowym nieco przemokły (nieco = nie wszedzie) znaczy, ze sa kieskie? bo w deszczu i błocie i malym sniegu sie jednak trzymały dzielnie...

_________________
szukam damskich butów 5.10 - jakby komuś wpadły w oko, proszę o znak-sygnał :)


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: So maja 13, 2006 7:49 pm 
No nie wiem, Asolo niby porządna firma, ale ja bym nie inwestował w niesprawdzony model, a Cyklonki wszyscy zachwalają i rekomendują, no i z 8a.pl nie miałem najmniejszych problemów, a nawet szybko odpisywali na maile z pytaniami. :wink:
Co do rozmiarówki, mam nr 43 (adidasy noszę 44 - UK10), i wkładka jest 1,5 cm dłuższa od stopy. Na początku panikowałem, i chciałem wymieniać na większe (dodam, że to moje pierwsze buty trekkingowe), ale jak ochłonąłem to przejrzałem na oczy. I tak troche luzu jest w bucie, a to nie dobrze jak stopa ci lata, szczególnie przy schodzeniu, bo b. łatwo o obtarcia. Odpowiednio grube skarpety i gra gitara, nie zamieniłbym ich na inny rozmiar. Pozdrawiam. :wink:


Góra
  
 
 Tytuł:
PostNapisane: So maja 13, 2006 8:01 pm 
Kombatant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr gru 07, 2005 1:40 pm
Posty: 689
Lokalizacja: 604 km do Tatr
no wie Pan... niesprawdzowny? sam Tomek.l go sprawdzal : http://forum.turystyka-gorska.pl/viewto ... 20&start=0

(tyle ze męskie...)
a ładne są ot co!

te tez ładne, na oko - wyższa cholewka (co lubię): http://www.polarsport.pl/index.php/mkSk ... 1/Itemid,/
ale nie wiem jak z butami tej firmy... chociaz na ngt zachwalają ;) : http://ngt.pl/forum/?p=readTopic&nr=955

_________________
szukam damskich butów 5.10 - jakby komuś wpadły w oko, proszę o znak-sygnał :)


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 39 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
POWERED_BY
Polityka prywatności i ciasteczka
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL