Forum portalu turystyka-gorska.pl

Wszystko o górach
portal górski
Regulamin forum


Teraz jest N cze 16, 2024 6:01 am

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 16 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: Pn gru 19, 2011 4:55 pm 
Nowy

Dołączył(a): Pn gru 19, 2011 4:10 pm
Posty: 3
Lokalizacja: Silesia
Cześć wszystkim. Chciałbym prosić o Wasze opinie i rady, jako bardziej doświadczonych w tej dziedzinie. Przymierzam się do zakupu butów, jako że moje z Columbii nie wytrzymały już po 7 latach. :) Zastanawiam się już od dłuższego czasu i mój wybór sprowadza się do rozwiązania dylematu: skóra, czy Gore?

Osobiście jestem zwolennikiem butów ze skóry i wziąłbym je, gdyby nie nasuwająca się niepewność, czy wytrzymają? Otóż, potrzebuję butów, z których będę korzystał głównie w okresie wiosna-lato-jesień. Ale chciałbym spróbować swoich sił zimą w Tatrach i prawdopodobnie w najbliższej przyszłości również Alpy latem (Blanc, jako symbol), może nawet i Elbrus. Potrzebuję opinii osoby, która posiada buty ze skóry i ma za sobą pozytywne doświadczenie zimą. Opinie osoby korzystającej z Gore już mam i właśnie przez to/dzięki temu stoję teraz przed wyborem.

Mój wybór reprezentują (+/-): Gore - Air Revolution 3.1 i skórę VAKUUM lub ENGADIN, wszystko oczywiście z Meindl'a.

Czy buty skórzane dadzą radę w kilkudniowych wypadach zimą, nawet przy mokrym śniegu? Tego się najbardziej obawiam.

Przeszło mi nawet przez myśl skóra i Gore razem, ale to się przecież wyklucza, prawda?

Dziękuję z góry za opinie, próbowałem poszukać na forum podobnych tematów, ale bezskutecznie. Pewnie taki temat był, ale Wy będziecie pamiętać, więc w razie czego dziękuję za odesłanie do tematu.

Pozdrawiam, Michał.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn gru 19, 2011 7:12 pm 
Zasłużony

Dołączył(a): N kwi 17, 2011 5:33 pm
Posty: 203
raimi napisał(a):
Czy buty skórzane dadzą radę w kilkudniowych wypadach zimą, nawet przy mokrym śniegu? Tego się najbardziej obawiam
\

oczywiscie ze dadza rade,jedynie noski butow sie troche pozdzieraja od zamarznietego sniegu.

buty z GTX do zabaw zima sa ok,pamietac musisz ze jak zaczniesz uzywac ich wiosna w glebokim blocie to mozesz membrane popsuc,to jest jedyny minus butow z gtx jaki zauwazylem


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn gru 19, 2011 7:15 pm 
Weteran

Dołączył(a): Cz cze 16, 2011 6:39 am
Posty: 114
Lokalizacja: Kraków
Skóra i gore-tex się nie wykluczją, jest dużo takich modeli.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn gru 19, 2011 7:16 pm 
Zasłużony

Dołączył(a): N kwi 17, 2011 5:33 pm
Posty: 203
raimi napisał(a):
Przeszło mi nawet przez myśl skóra i Gore razem, ale to się przecież wyklucza, prawda



uzywam te buciki
http://armyworld.pl/product-pol-1530-Me ... inal-.html

oddychalnosc dobra i blota sie nie boja :) jak inne buty ktore maja material plus membrana gtx


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn gru 19, 2011 7:30 pm 
Weteran

Dołączył(a): Cz cze 16, 2011 6:39 am
Posty: 114
Lokalizacja: Kraków
tresor napisał(a):
oddychalnosc dobra (...) jak inne buty ktore maja material plus membrana gtx

Materiał masz na myśli skórę, tak? Np. Zamberlany Vioz oddychalność mają kiepską.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn gru 19, 2011 7:40 pm 
Zasłużony

Dołączył(a): N kwi 17, 2011 5:33 pm
Posty: 203
w samej skórze i gtx plus skóra,takie jest moje odczucie


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn gru 19, 2011 8:09 pm 
Nowy

Dołączył(a): Pn gru 19, 2011 4:10 pm
Posty: 3
Lokalizacja: Silesia
Dzięki za odpowiedź. W środę jadę poszperać po sklepach co mają, jak trafię na kogoś kompetentnego to może się upewnie. Ale skłaniam się ku skórze.

Wydaje mi się, że skóra ma najlepszą oddychalność i dodawanie do niej membrany (nawet gore), jako dodatkowej warstwy zmniejsza jej oddychalność? Zresztą każda membrana w końcu się wykruszy, dobra skóra (dobrze konserwowana) powinna wystarczyć na dłużej, nie sądzicie?

A co z rakami do takich butów, chodzi mi oczywiście o koszykowe. Czy tan cały mechanizm nie uszkadza skóry?


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn gru 19, 2011 8:19 pm 
Zasłużony

Dołączył(a): N kwi 17, 2011 5:33 pm
Posty: 203
raimi jak bedziesz regularnie pastowal to nic im nie bedzie,posluza pare lat.Wymienisz buciory dopiero jak zetrzesz podeszwe na pietach,pamietaj zeby nie uzywac pasty w plynie,tzw markera.Najlepsza jest zwykla pasta w puszce.Co do rakow: mam zwykle paskowe i nie niszcza skory


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn gru 19, 2011 8:55 pm 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): Śr gru 14, 2005 7:34 pm
Posty: 1068
raimi- nie ma butów idealnych jednocześnie na lato i na zimę.
Jeżeli mają być pod kątem zimy i Mont Blanc/Elbrusa to powinny być to buty ze skóry lub skóra+Goretex.

Osobiście użytkuję Asolo TPS 520 GV (skóra+Goretex).
Nie było jeszcze takiej siły żeby przemokły.
Inna sprawa, że jeżeli woda już się dostanie do środka (np. przelewając się od góry), to schną co najmniej 2 dni (przy upalnej, słonecznej pogodzie).
W tym względzie buty skórzane bez membrany mają przewagę- schną dużo szybciej (ale za to trzeba je co jakiś czas impregnować).

Co do temperatur to najniższa w jakich miałem okazję użytkować swoje buty to ok. -15C. Mając na nogach dwie pary skarpetek (cienkie i grube), nie odczuwałem zimna w ogóle, więc myślę że do -20- -25C spokojnie dały by radę.
Jeżeli chodzi o górną granicę to do ok. +20C jest komfort. Powyżej tej temp. zaczyna być mniej przyjemnie, aczkolwiek nawet upały są do przeżycia, jeżeli przechodzi się w chłodniejszą strefę w ciągu 1-2 dni.
Na dłuższe letnie wypady na umiarkowanych wysokościach się jednak nie nadają. Optymalny okres użytkowania w polskich warunkach to jesień-zima-wiosna.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn gru 19, 2011 9:57 pm 
Nowy

Dołączył(a): Pn gru 19, 2011 4:10 pm
Posty: 3
Lokalizacja: Silesia
Jak ze wszystkim :) Jak coś jest do wszystkiego to jest do niczego. Tak, jak pisałem, chciałbym buty przede wszystkim na sezon nie-zimowy. Ale żeby dały radę na kilka wypadów zimą. I tu był pies pogrzebany, bo martwię się czy skóra odpowiednio zaimpregnowana wytrzyma kilkudniowe chodzenie po śniegu. O termikę się raczej nie martwię, bo to kwestia dobrych skarpetek. Przynajmniej na te warunki, gdzie ja się wybieram. Dziękuję za te opinie. Jestem prawie pewien, że wybiorę skórę. Ale oczywiście, jak ktoś się jeszcze podzieli własnym doświadczeniem będę wdzięczny :)


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn gru 19, 2011 11:20 pm 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): N sty 20, 2008 10:17 pm
Posty: 1253
Lokalizacja: Zdolny Śląsk
To kup Maindle Vakuum skóra-skóra albo Engadiny.Od wewnątrz zamiast gore jest cieniutka warstwa skóry.Nie przemokną zimą.Osobiście wybrałabym Vakuum-są lżejsze i niższe.Jeśli na lato:)

_________________
a do piekła zabiorę wspomnienia.....


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn gru 19, 2011 11:50 pm 
Zasłużony

Dołączył(a): N kwi 17, 2011 5:33 pm
Posty: 203
raimi napisał(a):
bo martwię się czy skóra odpowiednio zaimpregnowana wytrzyma kilkudniowe chodzenie po śniegu


nikwax dobry impregnat :)


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt gru 20, 2011 4:24 am 
Uzależniony ;-)
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N paź 24, 2010 1:01 pm
Posty: 1069
Lokalizacja: Wałkowa & Milicz & Wakefield
Jezeli szukasz butow ze skory to moge polecic SCARPY SL M3

http://www.gooutdoors.co.uk/product-rev ... ts-p112914

Sa teraz u nas w swietnej cenie. Rok temu kupowalem 2 razy drozej. Chodzilem w nich caly rok. 4 wyjazdy zima i duzo wiecej latem. Dosyc czesto ubieram je zwyczajnie na miasto, a ostatnio kilka razy byly ze mna na nieplanowanych dyskotekach :) Ciezko mi cos zlego o nich napisac..., moze tylko to, ze sznurowadla sie rozczapiezyly niedawno i trzeba kupic nowe ( a moze macie na to jakis sposob. Chodzi o koncowki ?) Mimo kilku dosyc glebokich sladach po rakach nigdy mi nie przemokly. Impregnuje je zalecana pasta tej samej firmy i skarpety po zdjeciu zawsze byly suche :) Polecam. Innych zwyczajnie nie mialem zeby porownac, ale widzac ta przecene kupie chyba 2 pare.

_________________
''Video meliora proboque deteriora sequor.''

PIJ ZANIM POCZUJESZ PRAGNIENIE !


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt gru 20, 2011 7:39 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz cze 18, 2009 11:04 am
Posty: 10406
Lokalizacja: miasto100mostów
raimi napisał(a):
Air Revolution 3.1
Mam od około roku i jestem bardzo zadowolony. Używałem przez wszystkie pory roku. Tatry - styczeń, marzec, sierpień, wrzesień, Mała Fatra - maj, wrzesień, Góry Sowie - luty, inne partie Sudetów - wielokrotnie.
Buty są o tyle uniwersalne, że do temperatury -10 st. w jednej parze dobrych ciepłych skarpet jest ciepło, a przy +25 st. również jest dość komfortowo. Na góry wyższe pewnie się już nie nadają, choć latem - kto wie.

_________________
'Tatusiu, zostań w samochodzie, a my zobaczymy gdzie zaczyna się nasz szlak.'


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt gru 20, 2011 1:56 pm 
Nowy

Dołączył(a): Śr lis 16, 2011 5:26 pm
Posty: 12
Lokalizacja: Wawa
Nie chodziłem jeszcze w skórzanych, a tylko w butach z gore i polecam. Jak upalne lato (chodziłem w nich po Sierra de Guadarrama w Hiszpanii) to troche się noga gotuje, ale w tych warunkach które miałem chyba tylko japonki by odpowiednią temperaturę zapewniały ;)

_________________
http://www.shoppydoo.pl/


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz sty 19, 2012 1:02 pm 
Zasłużony

Dołączył(a): Cz cze 28, 2007 11:24 am
Posty: 183
Lokalizacja: Bielsko-Biała
raimi nie wiem, czy już zakupiłeś, czy nie, ale mogę podzielić się swoimi doświadczeniami. Przez parę łądnych lat użytkowałem Asolo na cordurze i z gore, tatry, beskidy, itd. Jakieś 80-90% to był okres wiosenno-letnio-jesienny, zdarzyły się (może 2-3) wypady takie wczesno wiosenne po Tatrach w śniegu i ogólnie byłem z nich bardzo zadowolony. W lecie noga się nie przepocała, a w śniegu też nie przemokły. Zdarła się już natomiast podeszwa :-(. Zakupiłem 3 lata temu Vakumy (bez gore) i jedno co mogę stwierdzić to to, że tego typu buty w moim przypadku na porę letnią nie nadają się. Jest w nich po prostu za ciepło i tyle. Ale to moje osobiste odczucia i moje zdanie. Powiem to tak - te moje stare Asolo z membraną lepiej sprawdzały się w lecie (jeżeli chodzi o oddychalność) niż Vakumy bez gore. Gdybym miał teraz kupować coś na lato (a powoli rozglądam się za tym), to pierwsze gdzie skieruję oczy to będzie coś na materiale i bez membrany, po prostu coś lekkiego, przewiewnego, niekoniecznie nieprzemakalnego. Wszystko tak naprawdę zależy od priorytetów użytkownika.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 16 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Polityka prywatności i ciasteczka
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL