Forum portalu turystyka-gorska.pl

Wszystko o górach
portal górski
Regulamin forum


Teraz jest Cz lip 04, 2024 4:17 pm

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 16 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: Cz wrz 01, 2011 8:34 pm 
Zasłużony

Dołączył(a): Cz lip 29, 2010 1:13 pm
Posty: 241
Mam pytanie, czy używacie kamizelek softshellowych lub windstoperowych?
Sprawdzają się w górach? Bo ja za bardzo nie wiem kiedy to się może przydać. Poczas ostatniego pobytu w górach, mój kolega miał takową kamizelkę i 6 dni spędziła w plecaku. Bo jak było normalnie to biegaliśmy w powerstreczach, a jak zaczynało wiać to wkładaliśmy na to gore paclite.
Kiedy jest sens używania takiej kamizelki? Opinie jakieś, doświadczenia mile widziane....


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz wrz 01, 2011 9:56 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt paź 14, 2005 9:18 am
Posty: 3112
Lokalizacja: z Manczy
Nie wyobrażam sobie górskiej działalności bez kamizelki, zwłaszcza latem. Mam softshell Salewy. Kiedy używam? kiedy jest za gorąco na windstopper z dlugim rękawem, a za zimno na koszulke tylko. Podstawową zaleta kamizelki jest jej lekkość. I łatwość użycia.

_________________
"Posekaj, posekaj"


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz wrz 01, 2011 10:08 pm 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): Cz wrz 04, 2008 11:35 am
Posty: 1231
Moje dziecko używa, bo ma:) Ja nie mam i używam w zamian takiej rowerowej cienkiej kamizelki. Swoją drogą, muszę kupić kamizelkę soft-shellową w końcu, ale w mojej mieścinie same białe mieli, wyglądałabym jak landryna.
Chociaż ta rowerowa nieco lepsza jest, bo ma plecy z siateczki.

Przydaje się nam, gdy jest względnie ciepło, ale mocno wieje 'zimnym' wiatrem. Chroni klatkę piersiową, a ręce sobie mogą być trochę przewiane.

Używamy latem: koszulka + kamizelka gdy wieje,
lato gdy chłodniej/wiosna/jesień wczesna: koszulka + polarek 100 + kamizelka.

_________________
pozdrawiam
---------------------------
Lepsze od gór są tylko góry!
- krasnoludzkie


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz wrz 01, 2011 10:31 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 25, 2007 9:48 am
Posty: 7564
Kamizelki są super. Osobiście używam primaloftowej. W ręce na ogół nie jest tak zimno jak w tułów, również tak bardzo nie przeszkadza np. przewiewanie czy zmoknięcie. Dodatkowo przy kilku warstwach ciuchów, np. zimą, dochodzimy do tego, że nie można włożyć tylu rękawów na siebie, i tutaj kamizelka jest wprost wymarzona. No i kamizelka zawsze mniej waży niż podobny ciuch z rękawami.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt wrz 02, 2011 6:42 am 
Stracony

Dołączył(a): N wrz 14, 2008 5:52 pm
Posty: 5846
Lokalizacja: Górny Śląsk
Mam od kilku lat (dostałam w prezencie) i używam w pełni doceniając jej zalety.
Poza tymi wszystkimi zaletami co powyżej ma jeszcze jedną - ma duże i pojemne 4 kieszenie zapinane na zamki (dwie zewnętrzne i dwie od środka)
Używam jej więc w podróżach jako rodzaj "torebki", w kieszeniach mam portfel, telefon, mapę, kompas, małą latarkę, wilgotne chusteczki itd.
Rzeczy te są wtedy szybko dostępne i bezpieczne.

To że wyglądam jak barbapapa z tymi wypchanymi kieszeniami jest mało ważne.

A ostatnio jak spałam w pociągu przy samym otwartym oknie, tak że wprost na mnie wiało owinęłam sobie głowę tą kamizelką i było mi dobrze.
Alternatywą do otwarcia okna jest niemiłosierny zaduch.

B.

_________________
-------------------------------------------------
Studenckie Koło Przewodników Górskich "Harnasie" w Gliwicach zaprasza na kurs przewodnicki :)
http://www.skpg.gliwice.pl/kurs/


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt wrz 02, 2011 7:38 am 
Stracony

Dołączył(a): Pn paź 17, 2005 5:35 pm
Posty: 7568
Lokalizacja: z lasu
Kamizelka to podstawa również zimą - mam puchową i zakładam ją na polar - grzeje tam gdzie trzeba i nie ogranicza ruchów (oczywiście taki zestaw nie nadaje się na każde warunki).


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt wrz 02, 2011 9:19 am 
Zasłużony

Dołączył(a): Cz lip 29, 2010 1:13 pm
Posty: 241
Same pozytywy, co do puchowej kamizeli to mam i używam.
Czy na obecne warunki lepiej kupić samą softshellową czy softshellowoą z windstopperem? skoro ma chronić głównie przed wiatrem, to chyba w membraną wydaje się dobra. Z drugiej strony po jakiego czorta mi koleja membrana skoro softa z długim rękawem mam w windstoperem.

_________________
http://www.youtube.com/watch?v=vDP-IL5Sx9k


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt wrz 02, 2011 9:23 am 
Kombatant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr gru 07, 2005 1:40 pm
Posty: 689
Lokalizacja: 604 km do Tatr
ja tam nie mam i nie czuję potrzeby, jak wieje to mi ręce tez marzną wiec wciagam polar lub kurtkę, ale moja siostra jest do swojej kamizelki w góry bardzo przywiązana i sobie chwali
co kto lubi

_________________
szukam damskich butów 5.10 - jakby komuś wpadły w oko, proszę o znak-sygnał :)


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt wrz 02, 2011 2:44 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 13, 2005 2:03 pm
Posty: 11092
Lokalizacja: Poznań
rabe napisał(a):
Kiedy jest sens używania takiej kamizelki? Opinie jakieś, doświadczenia mile widziane....

Moim zdaniem tylko zimą i tylko puchowej lub z primaloftem :) pełniących funkcje ogrzewające.
Latem jak wieje to dla mnie softshell lub windstopper bez rękawów jest bez sensu. Nie lubię jak mi przewiewa ręce.

_________________
Tatrzańskie szlaki..


Ostatnio edytowano Pt wrz 02, 2011 11:12 pm przez tomek.l, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt wrz 02, 2011 2:55 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sie 29, 2006 3:34 am
Posty: 14902
Lokalizacja: Ząbkowska, róg Brzeskiej
tomek.l napisał(a):
...tylko zimą i tylko puchowej...

No a dla odmiany ja mam kamizelke z polaru i zakłądam jako trzecią warstwę pomiędzy "główny" polar i kurtke przeciwwiatrową w sytuacji gdy robi sie "naprawdę zimno". Bardzo sobie takie rozwiązanie chwalę, ale taka uwaga - mam na tyle szeroką kurtkę, że mogę.

_________________
Widzisz lewaka, nie stój z boku, reaguj!! Pamiętaj, lewactwo karmi się obojętnością i bezczynnością.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt wrz 02, 2011 5:03 pm 
Zasłużony

Dołączył(a): Cz lip 29, 2010 1:13 pm
Posty: 241
Cytuj:
Kiedy jest sens używania takiej Latem jak wieje to dla mnie softshell lub windstopper bez rękawów jest bez sensu. Nie lubię jak mi przewiewa ręce


Dokladnie tak jak u mnie, dlatego nie widzę dalej sensu zakupu takowej odzieży. Chyba trzeba pożyczyć i polatac dzień/dwa co by ocenić sensownośc ewentualnego zakupu.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt wrz 02, 2011 9:41 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sie 29, 2006 3:34 am
Posty: 14902
Lokalizacja: Ząbkowska, róg Brzeskiej
tomek.l napisał(a):
...z prilatoftem...

Z taternickim!

_________________
Widzisz lewaka, nie stój z boku, reaguj!! Pamiętaj, lewactwo karmi się obojętnością i bezczynnością.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz mar 01, 2012 9:30 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 25, 2007 9:48 am
Posty: 7564
Szukam dobrej kamizelki puchowej (nie z Primaloftu, lecz właśnie puchowej) - możliwie ciepłej i lekkiej. Z tym, że priorytetem jest ciepłota a nie lekkość. Tzn. materiały między które włożony jest puch muszą być lekkie (pewnie jakiś rodzaj Pertexu), puch musi być bardzo dobrej jakości (pewnie około 800 CUI), ale tego puchu nie może być za mało (bo gdyby priorytetem była tylko waga, to w kamizelce mogłoby być mało puchu, a przez to kamizelka nie byłaby wystarczająco ciepła). *) Trochę namieszałem, ale mam nadzieję że wiecie o co chodzi. Jakieś propozycje? W ogóle to ile puchu dobrej jakości powinno być w takiej kamizelce, żeby była ciepła? Obecnie posiadam primaloftową Rab Generator (skądinąd świetny ciuch), ale chcę kupić puchową na duże mrozy. Bowiem moim zdaniem puch jest o wiele cieplejszy od Primaloftu.

*) Np. kiedyś Śpiochu zwrócił moją uwagę na angielską firmę PHD, która w swoich kamizelkach stosuje świetny puch (900 CUI) i przez to są one leciutkie. Ale moim zdaniem tego puchu w ich kamizelkach jest za mało - producent postawił typowo na lekkość. Teraz stawiamy na ciepłotę. :)


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz mar 01, 2012 10:31 am 
Stracony

Dołączył(a): N wrz 14, 2008 5:52 pm
Posty: 5846
Lokalizacja: Górny Śląsk
leppy napisał(a):
Szukam dobrej kamizelki puchowej (nie z Primaloftu, lecz właśnie puchowej) - możliwie ciepłej i lekkiej.


Zapytaj w "Eksplo" oni tam różne puchowe różności szyją na zamówienie.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz mar 01, 2012 10:52 am 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): N sty 20, 2008 10:17 pm
Posty: 1253
Lokalizacja: Zdolny Śląsk
a ja lubię kamizelki-w lecie zawsze mam ze sobą
nie przegrzewam się w nich, a jak wieje, szczególnie na popasach, osłaniają bebechy przed zbyt szybkim wyziębieniem :wink:

Fajną kamizelkę polarową nabyłam w Decathlonie-całkiem niedrogo-za to ma 4 kieszenie-2 wewnętrzne, takie że mapa się spoko mieści i 2 zewnętrzne zapinane na zamek :wink:

_________________
a do piekła zabiorę wspomnienia.....


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz mar 01, 2012 7:50 pm 
Stracony

Dołączył(a): Pn sie 30, 2010 6:19 pm
Posty: 3425
Lokalizacja: Elbląg/Gdańsk
Leppy zerknij jeszcze tutaj:
http://www.roberts.pl/Cat2_154.html
Producent deklaruje:
Cytuj:
Na życzenie możemy użyć innych gatunków puchu ,jak również w innych proporcjach.

A tutaj masz cennik:
http://www.roberts.pl/cennik_d.html

W sumie to możesz jeszcze pomyśleć o:
http://www.yeti.com.pl/index.php?option ... uct_id=875
ale musiałbyś pomęczyć producenta ile tam tego puchu 860 jest i w jakich proporcjach...

_________________
Zesraj się, a nie daj się...:)


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 16 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Polityka prywatności i ciasteczka
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL