Forum portalu turystyka-gorska.pl

Wszystko o górach
portal górski
Regulamin forum


Teraz jest Pt cze 28, 2024 8:20 pm

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 46 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostNapisane: Cz gru 08, 2011 10:54 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn sie 30, 2010 12:43 pm
Posty: 3533
Lokalizacja: Węgierska Górka
ja pierwsze swoje kroki w zimie stawiałem na takich górach jak Pilsko, Wielki i Mały Rozsutec, Stoh i dopiero po nich wybrałem się w Tatry na Granaty i Świnicę. Moim zdaniem warto zacząć od czegoś łatwiejszego. W ciągu tych paru wypraw nauczyłem się sporo ale sporo też jeszcze zostało do nauki. Polecałbym również pochodzić na początek w różnych warunkach pogodowych po różnych typach śniegu. Z książek się można sporo dowiedzieć ale to nie to samo co sprawdzić na własnej skórze.

_________________
Galeria zdjęć


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz gru 08, 2011 10:57 am 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Śr sty 02, 2008 11:42 pm
Posty: 2208
Lokalizacja: Małopolska
adder napisał(a):
w momencie gdy w rozmowie pojawiła się wzmianka o nim przewertowałem kilka dobrych artykułów

Jak masz kasę i jesteś z kolega nastawiony na zimowe chodzenie, to kupujcie piepsy. Potem jedźcie na Jurę, kolega schowa swój, a Ty go będziesz szukał. Włącz stoper, zobaczysz ile Ci to zajmie za pierwszym razem. Trenujcie dotąd aż uzyskacie cza poniżej 15 minut. Wtenczas ma to sens.

adder napisał(a):
Z racji iż zawsze dbałem o swoje 4litery, będzie to dla mnie i znajomego podstawowe wyposażenie.

To ustrojstwo, jest gadżetem skrajnym, czyli potrzebnym w dość dramatycznych sytuacjach. Życzę Ci, abyś w takowych sie nigdy nie znalazł. Aby oddalić takowe skrajne sytuacje, to trzeba coś nieco wiedzieć o lawinach i śniegu. Dobrym rozwiązaniem są kursy turystyki zimowej lub weekendowe kursy lawinowe (one maja sens, gdy jesteś posiadaczem zestawu ABC, czyli piepsa, łopaty i sondy)
adder napisał(a):
Kwestia takiego kursu to ciekawa opcja, jednak nie wiem jak pozwoli na to czas. Firma i konkurencja nie śpi, nie choruje. wolne to luksus i towar deficytowy

No tak, ale jak pukniesz, to w szpitalu i na rehabilitacji, spędzisz więcej czasu, nie wspominając o wózku, czy zgonie. Wtenczas Twa firma bardziej ucierpi.
Zima jest najpiękniejszym okresem w Tatrach (oczywiście lato tez ma swoje plusy), jednak sytuacji niebezpiecznych w tym okresie jest od groma. Trzeba je poznawać i być ostrożnym
Nie traktuj moich postów, jako straszenie przed czymś. Nie, po prostu, należy zdać sobie z tego sprawę, ze przynajmniej w sferze fizycznej…nie jesteśmy nieśmiertelni.
Trzeba w siebie inwestować, jak Cie stać, to kursy są bardzo dobrym rozwiązaniem. Jak nie masz kasy, to na zasadach samokształcenia, jednak wtenczas będzie to trwało trochę dłużej i będziesz narażony na „wpadki”, które po kursie mógłbyś je uniknąć.
Jeśli będziesz do tego tak pochodził, jak napisałeś, że sprawy Firmy, są ważniejsze od Twego bezpieczeństwa w górach, to daj sobie spokój z terenami wysokogórskimi.
adder napisał(a):
widziałem kilka ogłoszeń takich kursów, polecasz kogoś konkretnego? czyt. h.gąsienicowa?

Tutaj na forum, jest wątek poświecony takowym kursom. Część userów, była na nich. Poszukaj
adder napisał(a):
mam dylemat, kupiłem scarpy cumbre ale jest zgrzyt z rakami, opłaca się pakować w gsb? czy kupić zwykłe automaty, które posłużą z butami bardziej letnimi

Nie do końca rozumiem Twe pytanie.
Jakie posiadasz raki i co to jest za "zgrzyt"
Raki automaty, nie powinno sie zakładać na buty letnie, gdyż podeszwa powinna być sztywna.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz gru 08, 2011 11:03 am 
Uzależniony ;-)
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lip 17, 2005 9:35 pm
Posty: 1125
Chlopy, spokojnie, dyskusja toczy sie nad zupelnie niewaznymi sprawiami, zeszla na zupelnie bledne tory wszak nie od dzis wiadomo, ze w podstwowym wyposazeniu zimowego plecaka powinna znlezc sie flaszka wiśniowki wzglednie cwiara spirytusu. Jak planujemy biwak to obowiazkowo. I na wszelki wypadek rowniez, bo co gdy zlapie nas biwak nieplanowany a flaszki bedzie brak?

_________________
Omówienie sezonu ograniczam do rejonu Morskiego Oka i Tatr Zachodnich (...). By zasłużyć na wyróżnienie w rejonie Hali trzeba by najtrudniejszą tamtejszą drogę przejść nocą, samotnie i w kapciach. - Władysław Cywiński


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz gru 08, 2011 11:19 am 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Śr maja 09, 2007 8:09 pm
Posty: 2957
Lokalizacja: Kraków
drHouse napisał(a):
dobry pomysł, ale przy lekkim minusie nie zamarznie,

Nigdy nie mów nigdy, mi kiedyś kanapki zamarzły :shock:


chief napisał(a):
adder napisał(a):
w kwestii oceny przydatności trzeba by było raczej zapytać kogoś kto miał okazje z tego urządzenia skorzystać. tu można dywagować, słowo przeciwko słowu. Ja jednak wychodziłbym z innego założenia lepiej mieć niż nie..

Ja nie neguje przydatności piepsa, jedynie proponuje Ci, abyś wcześniej, zanim pójdziesz w góry, potrenował sobie jego używanie.

Ja proponuję, żeby potestować wcześenij (albo na kursie, albo pożyczyć od kogoś) żeby potem wiedzieć co kupić

_________________
Keep calm and carry on.


Ostatnio edytowano Cz gru 08, 2011 11:30 am przez Kasia86, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz gru 08, 2011 11:29 am 
Nowy

Dołączył(a): Śr lis 23, 2011 7:21 pm
Posty: 14
Lokalizacja: Kraków
chief napisał(a):
adder napisał(a):
mam dylemat, kupiłem scarpy cumbre ale jest zgrzyt z rakami, opłaca się pakować w gsb? czy kupić zwykłe automaty, które posłużą z butami bardziej letnimi

Nie do końca rozumiem Twe pytanie.
Jakie posiadasz raki i co to jest za "zgrzyt"
Raki automaty, nie powinno sie zakładać na buty letnie, gdyż podeszwa powinna być sztywna.


pisząc "buty bardziej letnie" miałem na myśli buty techniczne ale bez ociepliny jaka jest w cumbre. dwa dni temu kupiłem te scarpy i prawie raki grivel gsb, ale oglądając inne buty od razu rzuciło mi się w oczy że tylko z nielicznymi modelami ten system współdziała. Buty wziąłem a raki postanowiłem jeszcze przemyśleć na spokojnie.

burza napisał(a):
Chlopy, spokojnie, dyskusja toczy sie nad zupelnie niewaznymi sprawiami, zeszla na zupelnie bledne tory wszak nie od dzis wiadomo, ze w podstwowym wyposazeniu zimowego plecaka powinna znlezc sie flaszka wiśniowki wzglednie cwiara spirytusu. Jak planujemy biwak to obowiazkowo. I na wszelki wypadek rowniez, bo co gdy zlapie nas biwak nieplanowany a flaszki bedzie brak?

"ja z alkoholem też się nie bawię." :luzik:

Kasia86 napisał(a):
Apropo pipsa, to opróćz umiejętności jego uzywania przydałaby się jakaś podstawowa wiedza nt. lawin bo to że masz detektor, nie znaczy się się możesz bez konsekwencji pakować wszędzie. Zawsze lepiej unikać terenu lawiniastego.

To jest oczywiste. związek przyczynowo-skutkowy


Ostatnio edytowano Cz gru 08, 2011 11:35 am przez adder, łącznie edytowano 2 razy

Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz gru 08, 2011 11:30 am 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Śr sty 02, 2008 11:42 pm
Posty: 2208
Lokalizacja: Małopolska
Burza napisał(a):
w podstwowym wyposazeniu zimowego plecaka powinna znlezc sie flaszka wiśniowki

O, tak...dobrze prawisz :oklaski: :thumright:

Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz gru 08, 2011 1:00 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn mar 05, 2007 8:49 pm
Posty: 6331
Lokalizacja: Kraków
chief napisał(a):
Burza napisał:
w podstwowym wyposazeniu zimowego plecaka powinna znlezc sie flaszka wiśniowki

O, tak...dobrze prawisz oklaski thumright

O, tak. Jak chcecie mieć takie pokrzywione gęby jak ci ze zdjęcia, to bierzcie wiśniówkę w góry. :wink:


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz gru 08, 2011 1:29 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz cze 18, 2009 11:04 am
Posty: 10407
Lokalizacja: miasto100mostów
Strach pomyśleć jak wyglądają normalnie.

_________________
'Tatusiu, zostań w samochodzie, a my zobaczymy gdzie zaczyna się nasz szlak.'


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz gru 08, 2011 2:14 pm 
Uzależniony ;-)
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lip 17, 2005 9:35 pm
Posty: 1125
Krabul napisał(a):
Strach pomyśleć jak wyglądają normalnie.

Szczerze!! Umisałem sie :lol: Co chcecie, anwet polary pasują pod kolor trunku.

_________________
Omówienie sezonu ograniczam do rejonu Morskiego Oka i Tatr Zachodnich (...). By zasłużyć na wyróżnienie w rejonie Hali trzeba by najtrudniejszą tamtejszą drogę przejść nocą, samotnie i w kapciach. - Władysław Cywiński


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz gru 08, 2011 2:22 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn sie 30, 2010 12:43 pm
Posty: 3533
Lokalizacja: Węgierska Górka
Rohu napisał(a):
O, tak. Jak chcecie mieć takie pokrzywione gęby jak ci ze zdjęcia, to bierzcie wiśniówkę w góry. :wink:


ale się uśmiałem :lol: :lol:

_________________
Galeria zdjęć


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz gru 08, 2011 3:54 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Śr sty 02, 2008 11:42 pm
Posty: 2208
Lokalizacja: Małopolska
Rohu napisał(a):
O, tak. Jak chcecie mieć takie pokrzywione gęby jak ci ze zdjęcia, to bierzcie wiśniówkę w góry

No, co Ty...to są maski na kamery filanców 8)


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz gru 08, 2011 8:30 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N mar 13, 2005 4:25 pm
Posty: 9935
Lokalizacja: niedaleko Wąchocka
Ale że kieliszki wlekliście?
Który miał pryszczycę?

_________________
Pamiętasz co obiecywała?


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz gru 08, 2011 9:04 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn mar 05, 2007 8:49 pm
Posty: 6331
Lokalizacja: Kraków
piomic napisał(a):
Który miał pryszczycę?

Na zdjęciach widać, że obydwaj ;)


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz gru 08, 2011 9:09 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N mar 13, 2005 4:25 pm
Posty: 9935
Lokalizacja: niedaleko Wąchocka
I mimo to bali się zarażenia?

_________________
Pamiętasz co obiecywała?


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz gru 08, 2011 9:11 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn mar 05, 2007 8:49 pm
Posty: 6331
Lokalizacja: Kraków
Kto wie co tam jeszcze oprócz pryszczycy siedzi?


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt gru 09, 2011 1:05 am 
Nowy

Dołączył(a): Śr lis 23, 2011 7:21 pm
Posty: 14
Lokalizacja: Kraków
drążąc temat ściągniecie na głowy WHO i Tatry zamkną.. bo orły jakieś świństwo złapią


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 46 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 17 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Polityka prywatności i ciasteczka
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL