Forum portalu turystyka-gorska.pl

Wszystko o górach
portal górski
Regulamin forum


Teraz jest N cze 16, 2024 11:06 am

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2321 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14 ... 78  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostNapisane: Pn sie 20, 2007 10:20 am 
Stracony

Dołączył(a): Pn paź 17, 2005 5:35 pm
Posty: 7568
Lokalizacja: z lasu
Można kostki ładować w szczelinę po dwie sztuki pracujące "w tym samym kierunku, ale z przeciwnym zwrotem" ;) połączyć je taśmą (no oczywiście porządnie naprężoną). Wówczas pracują one w taki sposób, że jedna przeciwdziała zmianie położenia drugiej.

Dresik, zawsze możesz furę sprzedać.... ;)


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn sie 20, 2007 1:43 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N mar 13, 2005 4:25 pm
Posty: 9935
Lokalizacja: niedaleko Wąchocka
W piachu stosuje się węzełki, kości nie wolno.

_________________
Pamiętasz co obiecywała?


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn sie 20, 2007 1:44 pm 
Stracony

Dołączył(a): Pn paź 17, 2005 5:35 pm
Posty: 7568
Lokalizacja: z lasu
No, w piachu podobno nie nada...


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn sie 20, 2007 3:30 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sie 29, 2006 3:34 am
Posty: 14894
Lokalizacja: Ząbkowska, róg Brzeskiej
Kaytek napisał(a):
Można kostki ładować w szczelinę po dwie sztuki pracujące "w tym samym kierunku, ale z przeciwnym zwrotem" ;) połączyć je taśmą (no oczywiście porządnie naprężoną). ...

Próbowałeś kiedyś zrobić to w praktyce? Jak dla mnie z kontrowaniem kostek to pic na wode, przynajmniej na przelotach szkoda czasu. Może na stanach i w jakichś dziwnych konfiguracjach, typu kość luźna z konieczności, skośna rysa itp. Od czasu jak przestałem się pierniczyć i przejmować czy da się wyjąć, poprostu ostro zacieram kości i wypadają mi w każdym razie znacznie rzadziej.

_________________
Widzisz lewaka, nie stój z boku, reaguj!! Pamiętaj, lewactwo karmi się obojętnością i bezczynnością.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn sie 20, 2007 5:56 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn wrz 05, 2005 9:12 am
Posty: 6269
Lokalizacja: Warszawa/Skierniewice
grubyilysy napisał(a):
Może na stanach i w jakichś dziwnych konfiguracjach

w takich wypakach sprawdza się i co wazniejsze trzymie dobrze.

_________________
Pozdrawiam
Jacek
Obrazek

___________
..Umiem być ciszą, Kończę się w twoim śnie, Ostatnie echo jest ciszą to miejsce gdzie kończy się twoje spojrzenie..


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn sie 20, 2007 6:36 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 13, 2005 2:03 pm
Posty: 11090
Lokalizacja: Poznań
Na stanowiskach z kości odciąg z kosteczki z przeciwnym zwrotem to raczej konieczność aby nie wyrwało w razie czego stanu w górę. W przelotach raczej nikt tak nie robi. Tak przynajmniej uczą.

_________________
Tatrzańskie szlaki..


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn sie 20, 2007 6:36 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): N mar 27, 2005 9:30 pm
Posty: 2745
Lokalizacja: Katowice
Kaytek napisał(a):
Można kostki ładować w szczelinę po dwie sztuki pracujące "w tym samym kierunku, ale z przeciwnym zwrotem" ;) połączyć je taśmą (no oczywiście porządnie naprężoną). Wówczas pracują one w taki sposób, że jedna przeciwdziała zmianie położenia drugiej.

Hihi :D Spoko. Wisisz parenascie metrów nad zolem i nie masz nic innego w glowie jak odpwiedni kąt oddziaływania sił kontrujacych na stopy metalu właśnie wciskanego w ryse :D 8)


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt sie 21, 2007 7:38 am 
Stracony

Dołączył(a): Pn paź 17, 2005 5:35 pm
Posty: 7568
Lokalizacja: z lasu
grubyilysy napisał(a):
Próbowałeś kiedyś zrobić to w praktyce?

Nie, jeszcze nie robiłem takich kombinacji - znam je na razie teoretycznie. Spróbuję więc dziś, pęknięcia u mnie w ścianach dochodzą do odpowiednich rozmiarów. Później wszyscy będziemy mogli u mnie potrenować kontrowanie...

PS. poważnie z tym kontrowaniem to aż taki problem? jeśli chodzi o kąty, to nie musi to być chyba jakoś precyzyjnie wyliczone. Dolna kość w szczelinie pionowej nie ma za zadanie utrzymać wspinacza, tylko przeciwdziałać obruszaniu górnej kości, więc i zacinać jej jakoś specjalnie nie trzeba. (no chyba ;) ....) No a górną to i tak musimy porządnie założyć niezależnie od tego, czy dajemy dolną, czy nie.

PPS.
dresik napisał(a):
....Wisisz parenascie metrów nad...

hihi, przypomniało mi się za to jak to jest kilkaset metrów "nad" rozplątywać 50 m liny ;)

Bla, bla, bla, Kurna - do wszystkiego się przypieprzają ; - ) jedna źle, dwie jeszcze gorzej. Muszę chyba zmienić forum na mniej agresywne... może 321... tam nikt się z nikim nie kłóci i do niczego nie przypieprza, nie ma tej agresji co tutaj... A jak ktoś komuś zwróci uwagę to delikatnie i z taktem, a nie tak jak tu - od razu z mordą... hehehe.... : - ) ...

;););)


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt sie 21, 2007 11:04 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sie 29, 2006 3:34 am
Posty: 14894
Lokalizacja: Ząbkowska, róg Brzeskiej
Kaytek napisał(a):
z tym kontrowaniem to aż taki problem?

a) Musisz mieć odpowiednie szczeliny odpowiednio położone, w sensownej odległości.
b) Musisz założyć dolną kość "do góry nogami", pokonując przy tym denerwującą siłę grawitacji delikatnie wyjmującą kość jak tylko się obrócisz.
c) Wreszcie jak sam napisałeś musisz ten cały układ jakoś napiąć.
Innymi słowy - problem jest rzeczywiście spory.

Stanowiska z kości powinno się kontrować, ale przyznam że osobiście prefuruję stanowiska w których występuje chociaż jeden hak/spit... Poza tym prowadzący może odpowiednim układem przelotów zminimalizować rzeczywiste ryzyko wyrwania asekuranta do góry. Po założeniu dwóch przelotów siły tarcia w przelotach powodują że siła szarpnięcia wywołana odlatującym prowadzącym maleje wielokrotnie. Z tego powodu warto zainstalować pierwszy przelot jeszcze gdzieś na wysokości stanu. a drugi jakoś niebawem. No i na pewno lepiej mieć punkty nieco NAD stanem, aniżeli na wysokości jajec.

_________________
Widzisz lewaka, nie stój z boku, reaguj!! Pamiętaj, lewactwo karmi się obojętnością i bezczynnością.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: So wrz 29, 2007 3:30 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 13, 2005 2:03 pm
Posty: 11090
Lokalizacja: Poznań
tak się zastanawiam
chyba kupię kilka metrów repsznura z przeznaczeniem na np. stanowiska
tylko pytanie kevlar czy dynema
gdzieś czytałem, że kevlar bardziej wytrzymały, ale jednak bardziej kruchy

_________________
Tatrzańskie szlaki..


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: So wrz 29, 2007 3:42 pm 
Stracony

Dołączył(a): Śr cze 20, 2007 5:51 pm
Posty: 10096
Lokalizacja: Moszna
pewnie że dynema, wytrzymałość i tak ma większą od kręgosłupa ...


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: So wrz 29, 2007 4:30 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 13, 2005 2:03 pm
Posty: 11090
Lokalizacja: Poznań
dynema bo?
jaka przewaga nad kevlarem?
wytrzymałość przekłada się na grubość i co za tym idzie wagę
repy z materiału o większej wytrzymałości mogą być cieńsze
chodzi raczej o pozostałe cechy kevlaru i dynemy, z których może wynikać, że jeden nadaje sie bardziej na repsznur od drugiego
na razie tylko wiem, że kevlar pęka podobno na zgięciach

_________________
Tatrzańskie szlaki..


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: So wrz 29, 2007 7:27 pm 
Stracony

Dołączył(a): Śr cze 20, 2007 5:51 pm
Posty: 10096
Lokalizacja: Moszna
kevlar ma dwie podstawowe wady, których nie posiada dynema, pęka na zgięciach i szybko sie starzeje (po kilku latach z repa zostają kłaki), dynema natomiast jest zdecydowanie droższa (nowsza technologia) ... jak ma się stosunek waga - wytrzymałość, zwyczajnie nie wiem, choć mam wrażenie że są podobne.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn paź 01, 2007 7:36 am 
Stracony

Dołączył(a): Pn paź 17, 2005 5:35 pm
Posty: 7568
Lokalizacja: z lasu
golanmac napisał(a):
po kilku latach z repa zostają kłaki

Myślę, że w skali dwóch lat wymiana replinki to nie będzie wydatek który powaliłby kogokolwiek. A na węzłach i zagięciach wytrzymałośc każdej liny spada...
Jeśli miałby być lżejszy to chyba jednak kewlar... (Choć jest sztywniejszy i to jest minusem- zwłaszcza zimą.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn paź 01, 2007 8:34 am 
Stracony

Dołączył(a): Śr cze 20, 2007 5:51 pm
Posty: 10096
Lokalizacja: Moszna
Kaytek napisał(a):
A na węzłach i zagięciach wytrzymałośc każdej liny spada

Ale nie każda lina na zgięciach pęka ...

Kaytek napisał(a):
Choć jest sztywniejszy

Dynema też jest sztywna, może mniej od kevlaru ale też, zwłaszcza zimą ;)

Kaytek napisał(a):
Jeśli miałby być lżejszy to chyba jednak kewlar.

Powiem inaczej, a znasz kogoś kto jeszcze używa kevlarowych repów ? ... ja nie znam ...


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn paź 01, 2007 5:37 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 13, 2005 2:03 pm
Posty: 11090
Lokalizacja: Poznań
nie chodzi o repiki na prusiki
ale o długą linkę do budowania stanowisk
a kevlarowych repów niektórzy używają np. do HEXów

_________________
Tatrzańskie szlaki..


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn paź 01, 2007 8:26 pm 
Stracony

Dołączył(a): Śr cze 20, 2007 5:51 pm
Posty: 10096
Lokalizacja: Moszna
Cytuj:
nie chodzi o repiki na prusiki
ale o długą linkę do budowania stanowisk

ale po co robić stanowiska z repów ? nie lepiej, jak biały człowiek użyć do tego taśm ? nie bardzo rozumiem co chcesz zrobić, będziesz wiązał repa na stanowisku ?

tomek.l napisał(a):
niektórzy używają np. do HEXów

i słusznie, zanim kevlar się zestarzeje, hexy wyjdą z użycia ... już i tak mało kto używa ...


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn paź 01, 2007 9:33 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 13, 2005 2:03 pm
Posty: 11090
Lokalizacja: Poznań
stanowiska z kilku punktów oddalonych od siebie dość znacznie i połączonych w pajączka nie połączysz jedną taśmą
wędki z jakiegoś dużego głazu albo oddalonego od krawędzi też nie zrobisz jedną taśmą
zamiast łączyć ileś tam taśm, które mogą być potrzebne do czego innego, albo zużywać kilku metrów liny, które też mogą się przydać można zrobić stanowisko z wytrzymałego repa
zwłaszcza przy niektórych wędkach się to przydaje
i na stanowiskach gdzie nie ma dwóch ringów zjazdowych gdzie można sobie zrobić stanowisko z taśmy

a HESów jeszcze się będzie używać, tak samo jak kości

_________________
Tatrzańskie szlaki..


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn paź 01, 2007 9:43 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sie 29, 2006 3:34 am
Posty: 14894
Lokalizacja: Ząbkowska, róg Brzeskiej
golanmac napisał(a):
hexy wyjdą z użycia ... już i tak mało kto używa ...

Ja używam - dużych rozmiarów w uzupełnieniu do kości.

_________________
Widzisz lewaka, nie stój z boku, reaguj!! Pamiętaj, lewactwo karmi się obojętnością i bezczynnością.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn paź 01, 2007 9:45 pm 
Stracony

Dołączył(a): Śr cze 20, 2007 5:51 pm
Posty: 10096
Lokalizacja: Moszna
Cytuj:
stanowiska z kilku punktów oddalonych od siebie dość znacznie i połączonych w pajączka nie połączysz jedną taśmą

to połączę dwoma, albo trzema, pozostaje pytanie czy takie miejsce jest dobre na stanowisko ? ... jeśli stanowisko angielskie tylko lina, chyba że krzyż na żabim koniu ;)

tomek.l napisał(a):
HESów jeszcze się będzie używać, tak samo jak kości

w wapieniu, w którym to friendy są zupełnie bezużyteczne tak, ale w granicie ?, nie widzę sensu .....


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn paź 01, 2007 10:08 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sie 29, 2006 3:34 am
Posty: 14894
Lokalizacja: Ząbkowska, róg Brzeskiej
golanmac napisał(a):
w wapieniu, w którym to friendy są zupełnie bezużyteczne tak, ale w granicie ?, nie widzę sensu .....

Jak się nie ma ani jednego frienda w zestawie, za to kilka heksów, to sens jest prosty a głęboki ;-).
Poza tym mniej subiektywnie - zdarzają się, i to wcale nierzadko, formacje gdzie friend nie siądzie a heks jednak siądzie (stwierdzenie odwrotne rzecz jasna też jest prawdą).
Przyklad - wyobraź sobie szparę między dwoma głazami rozszerzająca się szybko po obu stronach (znaczy nad szparą i pod szparą). Jeśli długość szpary na której głazy są blisko siebie to powiedzmy 1cm nie wsadzisz tam frienda, bo ci zaraz wypadnie do góry albo na dół. Z Heksem nie ma takiej możliwości.

_________________
Widzisz lewaka, nie stój z boku, reaguj!! Pamiętaj, lewactwo karmi się obojętnością i bezczynnością.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn paź 01, 2007 10:27 pm 
Stracony

Dołączył(a): Śr cze 20, 2007 5:51 pm
Posty: 10096
Lokalizacja: Moszna
grubyilysy napisał(a):
Jak się nie ma ani jednego frienda w zestawie, za to kilka heksów, to sens jest prosty a głęboki

Jeśli mam być szczery, mam ten sam problem, nie mniej jednak liczę że się dorobię heheh
grubyilysy napisał(a):
formacje gdzie friend nie siądzie a heks jednak siądzie

oki, masz rację ... ale (ale są dwie heheh) tych miejsc gdzie siądzie friend a nie siądzie heks jest zdecydowanie więcej, po za tym z friendami nie ma takiego srania ... no i są jeszcze kości ....


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn paź 01, 2007 11:00 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn wrz 05, 2005 9:12 am
Posty: 6269
Lokalizacja: Warszawa/Skierniewice
jest jeszcze cena, jak sie nie ma na frenda to trzeba zadowolić sie heksem, lub kośćmi.

_________________
Pozdrawiam
Jacek
Obrazek

___________
..Umiem być ciszą, Kończę się w twoim śnie, Ostatnie echo jest ciszą to miejsce gdzie kończy się twoje spojrzenie..


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn paź 01, 2007 11:12 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 13, 2005 2:03 pm
Posty: 11090
Lokalizacja: Poznań
a wszyscy sie wspinają w granicie?
bo chyba nie :)
poza tym liczą się też koszty, różnicy cenowej między HEXem a friendem nie trzeba tłumaczyć

po co używać ileś tam taśm, które można użyć gdzie indziej skoro można to zrobić jedną przeznaczoną do tego pętlą
pętla jest prostym rozwiązaniem zastępującym łączone taśmy oraz alternatywą dla stanowisk z liny, kiedy z różnych powodów nie można ich stosować
łatwiej, szybciej i przyjemniej
poza tym jak pisałem możliwości zakładania wędek są czasem ograniczone odległością czy wielkością i długa pętla to ułatwia

z doświadczenia wychodzi, że pętla się przydaje i wiele książek też o niej wspomina

_________________
Tatrzańskie szlaki..


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt paź 02, 2007 7:41 am 
Stracony

Dołączył(a): Śr cze 20, 2007 5:51 pm
Posty: 10096
Lokalizacja: Moszna
Jacek napisał(a):
jak sie nie ma na frenda to trzeba zadowolić sie heksem, lub kośćmi

tomek.l napisał(a):
różnicy cenowej między HEXem a friendem nie trzeba tłumaczyć

Liczę na to że zanim kevlarowy rep zmieni się w kłaki, friendy albo potanieją, albo my zaczniemy zarabiać więcej hehe

tomek.l napisał(a):
z doświadczenia wychodzi, że pętla się przydaje i wiele książek też o niej wspomina

wracając do tematu posta, ja zakupił bym dyneme, Ty rób jak chcesz ....


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt paź 02, 2007 10:28 am 
Stracony

Dołączył(a): Pn paź 17, 2005 5:35 pm
Posty: 7568
Lokalizacja: z lasu
golanmac napisał(a):
wracając do tematu posta, ja zakupił bym dyneme, Ty rób jak chcesz ....


W sumie analizując sprawę ponownie doszedłem do wniosku, że stanowisko powinno również pochłaniać energię (zwłaszcza, gdy lina asekuracyjna jest krótka, a co za tym idzie może pochłonąć mało energii), Kewlar nie pochłonie żadnej, wszystko czego nie pochłonie lina przejdzie na kości.

Podpytałem się troszku o różnicę w wytrzymałości podczas pracy na zagięciach i różnica jest dożo większa niż sobie to wyobrażałem na niekorzyść kewlaru - podczas budowy stanowiska tego się nie da uniknąć, no i różnica w sztywności - tak po zastanowieniu, wydaje mi się, że Golamanc ma rację w kwestii doboru replinki - nawet jeśli dynema będzie cięższa.

Psychoanalityk pewnie by korzeni mojej miłości do kewlaru doszukał się w żeglarstwie - jest najlepszy na fały ;)


Ostatnio edytowano Wt paź 02, 2007 11:18 am przez Kaytek, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt paź 02, 2007 4:29 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 13, 2005 2:03 pm
Posty: 11090
Lokalizacja: Poznań
znalazłem, że Dozent pisze o dynemie, gdzie indziej też jest mowa o dynemie
więc wydaje się, że jednak dynema faktycznie będzie lepsza
ale jedyne miejsce gdzie jest jakaś konkretna informacja potwierdzona doświadczeniem to jeden temat, który znalazłem na brytanie
gość przetestował, używał i wyszło mu, że dynema nadaje się bardziej
i to mnie zasadniczo przekonuje bo o takie informacje najbardziej mi chodziło

co do pochłaniania energii przez stanowisko to jak dla mnie i tak niewiele ono pochłonie w porównaniu z liną, taśmy, pętle nie są dynamiczne
a jak lina jest krótka to musi pochłaniać mniej energii bo z natury rzeczy przy krótszej linie loty są krótsze :)

_________________
Tatrzańskie szlaki..


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt paź 02, 2007 5:02 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N mar 13, 2005 4:25 pm
Posty: 9935
Lokalizacja: niedaleko Wąchocka
No niekoniecznie. Wychodzisz 2m nad stan i lecisz przy pierwszej wpince. Rzecz się dzieje w ścienie. Lot 4m. Jesteś na 30m wyciągu i lecisz 1m nad wpinką. Lot 2m plus wydłużenie liny, pochłania 30m liny. Współczynnik się liczy, nie długość liny.

_________________
Pamiętasz co obiecywała?


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr paź 03, 2007 3:24 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 13, 2005 2:03 pm
Posty: 11090
Lokalizacja: Poznań
piomic napisał(a):
Lot 2m plus wydłużenie liny, pochłania 30m liny. Współczynnik się liczy, nie długość liny.
No zgadza się. Liczy sie współczynnik. Pisałem o skrajnościach, które faktycznie raczej nie występują :)
Zasadniczo chodzi mi o to, że nie ważne jaka jest całkowita długość liny, ale jaka długość "pracuje". Ile metrów leży na ziemi za przyrządem jest nieważne. I o to, że stanowisko raczej jest statyczne i nie pochłonie wiele energii. Choć na pewno coś tam pochłonie.

_________________
Tatrzańskie szlaki..


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz paź 04, 2007 10:38 am 
Stracony

Dołączył(a): Pn paź 17, 2005 5:35 pm
Posty: 7568
Lokalizacja: z lasu
tomek.l napisał(a):
Zasadniczo chodzi mi o to, że nie ważne jaka jest całkowita długość liny, ale jaka długość "pracuje".

Dokładnie, liczy się również... nazwijmy ją - jakość tej pracy - czyli pracę po uwzględnieniu oporów np. na punktach przelotowych. Im są one (opory) większe, tym mniejsza część energii przechodzi na dalszą część liny i więcej energii idzie w stanowisko.


tomek.l napisał(a):
co do pochłaniania energii przez stanowisko to jak dla mnie i tak niewiele ono pochłonie w porównaniu z liną, taśmy, pętle nie są dynamiczne


Taśmy i pętle pochłoną energię podobnie jak kewlar, czyli kiepsko a mimo to buduje się z nich stanowiska, co nie znaczy, że jeśli zbudujemy je z dynemy to również nic nie pochłonie. A lepiej, żeby choć część energii przyjęła lina niż całość przeszła na kości.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2321 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14 ... 78  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 10 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Polityka prywatności i ciasteczka
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL