Forum portalu turystyka-gorska.pl

Wszystko o górach
portal górski
Regulamin forum


Teraz jest Pt cze 28, 2024 12:47 am

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 107 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4
Autor Wiadomość
PostNapisane: Śr sie 25, 2010 6:57 am 
Nowy

Dołączył(a): Śr sie 25, 2010 6:47 am
Posty: 4
Lokalizacja: Toruń
Witam:) Jestem na tym forum totalną ignorantką :) Ze wspinaczką to ja mam tylko męża wspólnego, który jest od lat zapalonym wspinaczem :)
No i ponieważ Święta za pasem :wink: chciałam mu zrobić prezent antyspadkoformowy w postaci chwytotablicy :) Dobra ze mnie żona, bo mieszkanko małe, a ja pozwolę zamontować w sypialni :wink:
Ale ponieważ zupełny ze mnie lamer w tej dziedzinie, chciałam Was prosić, drodzy forowicze-wspinacze, żebyście mi polecili jakąś konkretną i podali namiary na nią. Wielkość akceptowalna - nawet spora :)
Z niecierpliwością czekam na pomoc :)


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Śr sie 25, 2010 7:40 am 
Nowy

Dołączył(a): Śr sie 25, 2010 6:47 am
Posty: 4
Lokalizacja: Toruń
Aha, zapomniałam - a może zamiast chwytotablicy, lepiej campus mu sprawić? A może i to i to? Wypowiedzcie się, proszę:)
Pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr sie 25, 2010 6:28 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 13, 2005 2:03 pm
Posty: 11092
Lokalizacja: Poznań
A musi to być koniecznie niespodzianka? Bo może lepiej się skonsultować, żeby wybrać taką jaka mu pasuje? Bo zależy co chce na niej robić. Pod jakie skały trenować, czy też się na niej podciągać itp.

Co do campusa to nie lubię i szkoda mi palców :) Z resztą do campusa potrzebna jest konstrukcja, bo musi być lekko przewieszony. No chyba, że chcesz coś takiego mieć w sypialni :D

Przeszukaj też forum brytana
http://www.wspinanie.pl/forum/read.php? ... msg-394688
Może niekoniecznie zadawaj pytania :) ale poszukaj chociaż wątków o chwytotablicy.
Przykładowe chwytotablice
http://www.wspinaczkowy.com/index.php?c ... id=124&p=2
http://sklep.wspinaczka.biz/?86,hakukukapako-plus
http://www.redpoint.pl/sklep/product_in ... cts_id=970
Tak naprawdę uniwersalnej tablicy chyba nie ma. Takiej żeby było wszystko. Lepiej iść na ściankę :) Może lepiej kup mężowi karnet :)

_________________
Tatrzańskie szlaki..


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr sie 25, 2010 6:34 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sie 29, 2006 3:34 am
Posty: 14900
Lokalizacja: Ząbkowska, róg Brzeskiej
Nina, kilka pytań:
- ile mąż "robi" ?
- ile waży :-) ?
- jak często się wspina?

Co do Campusa, to jest raczej dla bardziej zaawansowanych wspinaczy, do ostrego treningu palców. Jeżeli ma być tylko "antyspadkoformowa" to zdecydowanie chwytotablica, chociaż "mini-ścianka" jak ta moja jest jednak znacznie lepsza, bo pozwala też ćwiczyć inne mięśnie oprócz samych rąk. Tyle że tego się nie da "kupić na prezent", myślę że na początek chwytotablica - daj namiary na pytania jak wyżej.

_________________
Widzisz lewaka, nie stój z boku, reaguj!! Pamiętaj, lewactwo karmi się obojętnością i bezczynnością.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr sie 25, 2010 8:00 pm 
Nowy

Dołączył(a): Śr sie 25, 2010 6:47 am
Posty: 4
Lokalizacja: Toruń
Cytuj:
grubyilysy

1. mój wspinacz wspina sie od 7 lat
2. waży 72 w porywach do 73 :wink:
3. wspina się 3 razy w tygodniu, ale tablicę chcę mu zamontować na okoliczności, gdy jego koleżanka od wspinania niedomaga :)

Miniściankę mogłabym spokojnie zrobić, gdyby mi dziecko pozwoliło :wink: A tak to nie za bardzo mam czas :wink: Więc zostaje mi tablica...
A z campusem myślę, ze by sobie poradził :) No nieważne :) Zostańmy wobec tego na razie przy tablicy :) Co powiecie o Makakach? Ma dośc dobre opinie :)


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr sie 25, 2010 8:04 pm 
Nowy

Dołączył(a): Śr sie 25, 2010 6:47 am
Posty: 4
Lokalizacja: Toruń
tomek.l napisał(a):
A musi to być koniecznie niespodzianka? Bo może lepiej się skonsultować, żeby wybrać taką jaka mu pasuje? Bo zależy co chce na niej robić. Pod jakie skały trenować, czy też się na niej podciągać itp.


A widzisz, dobrze, ze mówisz o tej konstrukcji :) w takim razie campus odpada :) A o chwytotablicy nawet coś napomykał ostatnio :)
A niespodzianka musi być, bo zbyt dużo czasu zajmuje mi wymyślenie jakiegokolwiek prezentu :lol: ale na szczęście święta dopiero za 4 miesiące, więc mam sporo czasu, żeby rozeznać i dograć temat :) Dzięki za odpowiedzi :)


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr sie 25, 2010 8:44 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N mar 13, 2005 4:25 pm
Posty: 9935
Lokalizacja: niedaleko Wąchocka
grubyilysy napisał(a):
- ile mąż "robi" ?


Nina napisał(a):
1. mój wspinacz wspina sie od 7 lat
Nie od kiedy, tylko jaką trudność (cyfra). Możesz go podpytać.

Nina napisał(a):
gdy jego koleżanka od wspinania niedomaga

Hmm... To wiele wyjaśnia.
Taka "koleżanka od wspinania" nazywa się partnerka.
:mrgreen:

_________________
Pamiętasz co obiecywała?


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr sie 25, 2010 9:18 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 13, 2005 2:03 pm
Posty: 11092
Lokalizacja: Poznań
Podstawowe pytanie gdzie się wspina. Wapień (np. Jura), granit? Czy wszędzie? :)
Mogę Ci tylko napisać jaką ja bym wybrał tablice i dlaczego :) Ale pewnie takiej nie ma :D Najlepiej jak by miała i trudniejsze i łatwiejsze chwyty.
- z dużymi klamami na górze żeby się można było na niej normalnie podciągać. Używać jej zamiast drążka. No chyba, że drążek już jest.
- do ćwiczeń pod wapień czyli z dziurkami różnej wielkości. Też i łatwiejszych i trudniejszych. Czyli takich gdzie można zapiąć paluchy i takich otwierających się i wyjeżdżających :)
Ta dla mnie wygląda na taką pod wapień
http://allegro.pl/chwytotablica-duza-wy ... 58717.html
- bardziej na granit - z krawądkami (bardziej ostrymi i bardziej obłymi), obłymi chwytami czy ze ściskami

Pogadaj z kimś kto się wspina z Twoim mężem i niech Ci doradzi. Najlepiej obejrzeć tablice na żywo i trochę sobie na niej powisieć :)

_________________
Tatrzańskie szlaki..


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr sie 25, 2010 9:33 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sie 29, 2006 3:34 am
Posty: 14900
Lokalizacja: Ząbkowska, róg Brzeskiej
piomic napisał(a):
grubyilysy napisał(a):
- ile mąż "robi" ?


Nina napisał(a):
1. mój wspinacz wspina sie od 7 lat
Nie od kiedy, tylko jaką trudność (cyfra). Możesz go podpytać.

A no właśnie, to dość ważne. Chwytotablice mogą być dla bardziej lub mniej zaawansowanych i czasem zły dobór wręcz może zaszkodzić, jeśli zbytnie obciążenia dla niewyćwiczonych palców zakończą się kontuzją.

_________________
Widzisz lewaka, nie stój z boku, reaguj!! Pamiętaj, lewactwo karmi się obojętnością i bezczynnością.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt mar 18, 2014 8:49 pm 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): Pn sie 26, 2013 8:03 pm
Posty: 788
Odświeżam temat w naglącej sprawie - chcemy ze znajomym zamontować sobie chwyty na ścianie. Chwyty zamówione, ale nie wiemy w jakim rozstawie je zamontować. Są jakieś wytyczne co do tego? Czy ktoś mógłby mi pomóc?

_________________
Wenus w Milo


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt mar 18, 2014 9:37 pm 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): Pn sie 26, 2013 8:03 pm
Posty: 788
Sheala napisał(a):
Odświeżam temat w naglącej sprawie - chcemy ze znajomym zamontować sobie chwyty na ścianie. Chwyty zamówione, ale nie wiemy w jakim rozstawie je zamontować. Są jakieś wytyczne co do tego? Czy ktoś mógłby mi pomóc?

_________________
Wenus w Milo


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Śr mar 19, 2014 11:55 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sie 29, 2006 3:34 am
Posty: 14900
Lokalizacja: Ząbkowska, róg Brzeskiej
O!

No właśnie zauważyłem ten nowy temat i zaczałem szukać starego - a tu widzę że już też znalazłaś :-).

Kilka komentarzy do tego co kilka lat temu spłodziłem, ogólnie to całkiem dobry temat założyłem :).
Tym nie mniej kilka uwag po latach.

a)
Sklejka jednak zdecydowanie lepsza, tylko że także znacznie droższa. Na OSB trudne do okiłznania są drzazgi.
W sumie - najważniejszy stelaż, jak się nie ma od razu pieniędzy na sklejkę można wystartować z OSB i potem wymienić,
chwyty się odkręci, pazurki nie są jakieś bardzo drogie.

b)
Do większych konstrukcji trzeba jednak pomyślec nad stelażem stalowym, żeby zapewnić sztywność.

c)
Dziurki warto wywiercić gęsto - łatwiej będzie układać i zmieniać drogi.

d)
Panele koniecznie w mniejszych kawałkach, tak żeby się dało zdjąć cały i np. wymienić.

e)
Jak się ma pomyślunek techniczny, warto pomyśleć nad konstrukcją stelaża pozwalającą na regulację kąta. Ale co tu dużo gadać - to wyższa szkoła jazdy.

f)
Przy konstrukcji o jakiej piszesz - ścianka 7 metrów - zrobiłbym już jakieś obliczenia konstrukcyjne, co by się nie wywaliło.


A reszta moich 'pionierskich myśli' - niniejszym wszystko potwierdzam. :-)

_________________
Widzisz lewaka, nie stój z boku, reaguj!! Pamiętaj, lewactwo karmi się obojętnością i bezczynnością.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz mar 20, 2014 7:51 am 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): Pn sie 26, 2013 8:03 pm
Posty: 788
raczej się nie wywali, bo po prostu kręcimy chwyty na ścianie budynku :D W sobotę pierwsza przymiarka, pewnie będę miała bardziej konkretne pytania.

_________________
Wenus w Milo


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz mar 20, 2014 11:11 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sie 29, 2006 3:34 am
Posty: 14900
Lokalizacja: Ząbkowska, róg Brzeskiej
Więc zasada nr 1 - nie kręście wprost na ścianie - do ściany stelaż, ścianka (w mniejszych panelach) do stelaża.

To budynek Waszego domu? Technologia 3-warstwowa ?

_________________
Widzisz lewaka, nie stój z boku, reaguj!! Pamiętaj, lewactwo karmi się obojętnością i bezczynnością.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz mar 20, 2014 3:39 pm 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): Pn sie 26, 2013 8:03 pm
Posty: 788
Tylko że to jest na zewnątrz, więc sklejka i OSB odpada. Czyli, z tego, co zrozumiałam, radzisz:
chwyty przykręcić najpierw do sklejki tworząc panel a dopiero te panele dokręcić do ściany tworząc drogę. Czy tak?

_________________
Wenus w Milo


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz mar 20, 2014 3:49 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sie 29, 2006 3:34 am
Posty: 14900
Lokalizacja: Ząbkowska, róg Brzeskiej
E tam, wcale nie odpada.
Tyle, że trzeba będzie co jakiś czas wymieniać. Jak się dobrze polakieruje to znacznie rzadziej.
Chwyty przykręcone wprost do muru jak dla mnie 'odpadają' znacznie bardziej - bardzo szybko taka monotonia i niemożność zmiany konfiguracji się znudzi.
Czy jest coś w stylu OSB, co nie niszczy się od wilgoci/słońca nie wiem.

BTW. Teoria producentów OSB jest taka, że OSB3 może być stosowane 'na zewnątrz'. Praktyka wielu ludzi tego nie potwierdza.

_________________
Widzisz lewaka, nie stój z boku, reaguj!! Pamiętaj, lewactwo karmi się obojętnością i bezczynnością.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz mar 20, 2014 3:52 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sie 29, 2006 3:34 am
Posty: 14900
Lokalizacja: Ząbkowska, róg Brzeskiej
Jeśli macie działać już w sobotę i nie macie skąd wziąć stelaża stalowego - trudno, zacząłbym od prostego sosnowego.
W ścianie trzeba będzie zrobić tylko kilka dziur na stelaż, a nie 200 pod chwyty.

_________________
Widzisz lewaka, nie stój z boku, reaguj!! Pamiętaj, lewactwo karmi się obojętnością i bezczynnością.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 107 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 10 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Polityka prywatności i ciasteczka
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL