Forum portalu turystyka-gorska.pl

Wszystko o górach
portal górski
Regulamin forum


Teraz jest Pt cze 28, 2024 1:07 am

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: Pn cze 27, 2011 6:48 pm 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): So maja 21, 2011 3:37 pm
Posty: 1316
Lokalizacja: York/Andrychow, Beskid Maly
hej
moze juz byl taki temat, ale nie moge znalezc
jakie sa wasze opinie na temat zasadnosci uzywania petli nadgarstkowej w czekanie turystycznym?
chodzi mi o drogi pozna jesien/zima/wczesna wiosna o trudnosci powiedzmy do max.II, typu wyjscia na najwyzsze szczyty w Tatrach (takim extremum niech bedzie powiedzmy Gerlach przez Zleb Karczmarza)
czy na takich drogach uzywacie czekana bez petli, czy z petla?
ja zawsze uzywalem czekana z petla, ale kilka miesiecy temu sciagnalem petle i chodze z samym czekanem
przekonal mnie do tego przewodnik IVBV/TOPR-owiec, ktory powiedzial ze tak go ucza na szkoleniach
patrzylem potem na internecie i z filmow i zdjec wynika, ze przewodnicy IVBV w Tatrach (np Grzegorz Bargiel, Ryszard Gajewski i przewodnicy slowaccy) nie stosuja petli w czekanach, ich klienci tez nie
takie rozwiazanie ma jedna wazna zalete-latwosc i szybkosc przenoszenia czekana z reki do reki (nie trzeba sciagac i znow zakladac petli)-przetestowalem, potwierdzam
ma tez pewne wady-
-w razie malo prawdopodobnego, ale mozliwego upuszczenia czekana z reki, mozemy go definitywnie stracic, jesli poleci w przepasc i wtedy jest sie w dupie (chyba, ze mamy jakis zapasowy czekan na taka ewentualnosc)
-ktos idacy pod nami moze wtedy tym czekanem oberwac

jesli chodzi o skutecznosc petli przy upadku-
kiedys posliznalem sie i przejechalem sie w zimie zlebem Koziej Przeleczy na strone Koziej Dolinki ok.20-30m po czym zahamowalem czekanem i zatrzymalem sie
nie jestem w stanie jednak powiedziec, czy petla (mialem wtedy czekan przypiety do reki petla) cos pomogla. wydaje mi sie, ze raczej caly czas trzymalem czekan kurczowo w rece (bez zadnego wspomagania ze strony petli)

co wy o tym myslicie?


Ostatnio edytowano Pn cze 27, 2011 8:39 pm przez Chariot, łącznie edytowano 2 razy

Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn cze 27, 2011 6:57 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Śr maja 09, 2007 8:09 pm
Posty: 2957
Lokalizacja: Kraków
No to chyba sam sobie już odpowiedziałeś? Bo ta pętla jest tylko po to, żebyś nie zgubił czekana.

Inna rzecz, że jak wchodzisz w teren zagrożony lawinowo, to powinieneś zdjąć tę pętlę z ręki (i wszystkie inne oraz odpiąć pas biodrowy w plecaku)

_________________
Keep calm and carry on.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn cze 27, 2011 7:24 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Wt mar 06, 2007 1:02 am
Posty: 1854
Lokalizacja: Łódź
Co do pętli to ja nie używam ale nie wiem czy to ma wielkie znaczenie.

Cytuj:
ze przewodnicy IVBV w Tatrach (np Ryszard Pawlowski)


Sorry że się czepiam ale z tego co się orientuje Rysiek nie posiada żadnych uprawnień przewodnickich a już tym bardziej IVBV.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn cze 27, 2011 7:28 pm 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): So maja 21, 2011 3:37 pm
Posty: 1316
Lokalizacja: York/Andrychow, Beskid Maly
Kasia86 napisał(a):
No to chyba sam sobie już odpowiedziałeś? Bo ta pętla jest tylko po to, żebyś nie zgubił czekana.

rozumiem
ale jednak przewodnicy IVBV w Polsce i na Slowacji nie uzywaja petli i ich klienci tez nie
mi to przewodnik wytlumaczyl w ten sposob-
petli nie nalezy uzywac, bo w razie upadku (poslizniecie, spadniecie z lawina) czekan, jesli zostanie wyrwany z reki, w niekontrolowany sposob bedzie sie przemieszczal ciagle przypiety do reki i jego ostre czesci moga spowodowac powazne obrazenia
a jesli juz wyrwie czekan (przypiety petla) z reki, jest prawie zerowe prawdopodobienstwo, ze uda sie go ponownie zlapac
moze to zbyt ekstremalny przyklad, ale Joe Simpson (ten od filmu 'Czekajac na Joe') mial wypadek w Himalajach, spadl w scianie ok.50m i odniosl bardzo powazne obrazenia twarzy (cudem tylko nie stracil oka), wlasnie spowodowane przez ostre czesci czekanow, ktore mial przypiete na lonzach


Ostatnio edytowano Pn cze 27, 2011 11:29 pm przez Chariot, łącznie edytowano 2 razy

Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn cze 27, 2011 7:51 pm 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): So maja 21, 2011 3:37 pm
Posty: 1316
Lokalizacja: York/Andrychow, Beskid Maly
Spiochu napisał(a):
z tego co się orientuje Rysiek nie posiada żadnych uprawnień przewodnickich a już tym bardziej IVBV.

oczywiscie masz racje, pomylilem nazwiska, moze to byc Ryszard Gajewski, w kazdym razie ma na ramieniu plakietke IVBV-
https://picasaweb.google.com/mitala01/W ... ka2560MNPM
a ze slowackich np.ten-
http://www.tatramountainguide.sk/html/p ... y_bra.html


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn cze 27, 2011 8:43 pm 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): So maja 21, 2011 3:37 pm
Posty: 1316
Lokalizacja: York/Andrychow, Beskid Maly
Ali7 napisał(a):
Jest złoty środek. Lonża do czekana - tylko wpięta w głowicę, a nie w grot jak do wspinu. Jak masz uprząż, to wpinasz do łącznika, jak nie masz to choćby do pasa biodrowego.

ciekawy sposob, rzeczywiscie jest to zloty srodek


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn cze 27, 2011 11:19 pm 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): So maja 21, 2011 3:37 pm
Posty: 1316
Lokalizacja: York/Andrychow, Beskid Maly
Kasia86, Spiochu, Ali7, dzieki za wasze opinie
pozdro


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
POWERED_BY
Polityka prywatności i ciasteczka
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL