Forum portalu turystyka-gorska.pl

Wszystko o górach
portal górski
Regulamin forum


Teraz jest So cze 15, 2024 9:16 pm

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 63 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona

Czy latem w Tatrach nosisz wysokie, czy niskie buty?
Niskie 49%  49%  [ 27 ]
Wysokie 47%  47%  [ 26 ]
Krowa 4%  4%  [ 2 ]
Liczba głosów : 55
Autor Wiadomość
PostNapisane: Śr sie 21, 2013 7:53 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So sty 07, 2006 8:19 pm
Posty: 18162
Dość ciekawy temat. Zastanawia mnie jaki jest odsetek niskobutiowców i w jakich grupach występują.

Mam oczywiście swoje typy w tej kwestii.

Z pozdrowieniami,
Naczelny niskobutowiec


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Śr sie 21, 2013 7:56 pm 
Kombatant

Dołączył(a): Śr lip 03, 2013 11:59 am
Posty: 385
Latem noszę Merrell Intercept z Vibramem - czyli niskie buty :-)


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Śr sie 21, 2013 8:03 pm 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn sty 24, 2011 7:54 pm
Posty: 2482
Moje zdanie to już znasz, ale korci mnie żeby kliknąć "krowę" ;)

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Śr sie 21, 2013 8:09 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Pn sie 20, 2012 9:47 pm
Posty: 2380
Lokalizacja: Kraków
A jak ktoś nosi wysokie i niskie wymiennie?


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Śr sie 21, 2013 8:15 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So sty 07, 2006 8:19 pm
Posty: 18162
Tzn. jak?
Dwie pary nosisz w Tatry, czy może raz zabierasz na wycieczkę takie, a raz takie?

Może na przejście doliną niskie, a wysokie na górskie szlaki?

Oczywiście mi chodzi o górską aktywność, a nie spacer tam gdzie wózki jeżdżą.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Śr sie 21, 2013 8:24 pm 
Uzależniony ;-)
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 07, 2009 1:45 pm
Posty: 907
Różnie.
W zeszłym sezonie po urazie stawu skokowego, przez pewien okres łaziłem w wyższych(oczywiście lekkich), potem przesiadłem się już na niskie.
Teraz podczas kilku dni w Tatrach, kiedy wiadomo było, że trzeba będzie przechodzić z doliny do doliny - przez góry - z ciężkim plecakiem(szpej, żarcie, ciuchy) też wziąłem wyższe.
W innych przypadkach jednak niskie.

_________________
"I chłonę. Szukam. Pragnę. Tęsknię. I wiem że będę szukał. Wystarczy raz zasmakować nieznanego."
"Gdzieś pomiędzy początkiem drogi, a szczytem znajduje się odpowiedź na pytanie, dlaczego się wspinamy."
pionowemyśli.pl | fanpage | instagram | flickr


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Śr sie 21, 2013 9:21 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Wt sie 11, 2009 9:45 pm
Posty: 2542
Do niedawna byłam ostrym przeciwnikiem niskich butów,nie wiem czym to było spowodowane,pewnie strachem,że wykręcę gdzie kostkę,wiecznie coś miałam połamane w dzieciństwie,potem problem z kolanem w lutym się pojawił...i nagle w lipcu po jednej pamiętnej wycieczce jednodniowej ( a raczej na takich bywam) tak mi ciążyły wysokie buty,że poszłam i kupiłam niskie...co za lekkość od teraz! stawiam na niskie na jednodniówkach i lekkoplecakowo,ale też staram się uważać żeby nogi nie wykręcić! zakup udany,buty świetne-parę razy w Tatrach już pomykały,cudowna przemiana,dosłownie nowa jakość śmigania :wink:

_________________
"Ja akurat marzenia górskie mam pod powiekami,to jest mój oddech, moje życie" - Wojtek Kurtyka


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Śr sie 21, 2013 9:39 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Wt lip 10, 2007 9:34 pm
Posty: 2525
Lokalizacja: mazowieckie/małopolskie
matragona, podpisuję się nogami i rękami (nogami zawłaszcza ;) ) choć moim podejściówkom trochę brakuje do ideału. Wszystko zależy właśnie od trasy, obciążenia i tego, jak kto czuje się w danym terenie. Grunt, by buty miały dobrą podeszwę, która nie kręci piruetów na kamieniach po byle mżawce.

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Śr sie 21, 2013 10:05 pm 
Kombatant

Dołączył(a): So sie 08, 2009 11:12 pm
Posty: 324
mimo ze czytałem ze Mammut nie robi dobrych butów kupiłem sobie dla własnej ich oceny.
https://www.polarsport.pl/buty-mammut-m ... d-gtx.html
Dziś ocena po dwudniowym treku na Lodowy.
Niebiańsko wygodne , lekutkie ,mięciutkie a podeszwa klei się dosłownie do skały.
Jedyny MINUS to ten przekombinowany patent z ruchomym oczkiem na wysokości kostki.
/Na zdjęciu to trzeci od góry punkt przełożenia sznurówek/
Obrazek
W innych butach jest tam na stałe zakuty haczyk. Tu luźno dynda na zaszytej tasiemce. Ciężko się sznuruje i odwiązuje . Jak się zerwie to i tak poprawię producenta;-)
A...to moje pierwsze buty gdzie sznurówki po zawiązaniu są zawiązane i nie luzują się.

_________________
"Lawina bieg od tego zmienia, po jakich toczy się kamieniach"
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Śr sie 21, 2013 10:14 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Pn sie 20, 2012 9:47 pm
Posty: 2380
Lokalizacja: Kraków
Jeśli zabieram 2 pary to wysokie i sandały. Nie chciałoby mi sie targać wysokich i niskich. Głównie używam wysokich, niskie rzadziej, w przypadku krótszych "spacerowych" tras. Sęk w tym, że średnio się kalkuluje wyjazd na taką trasę więc nie zdarza się często. Jest to trochę upierdliwe z tymi tylko wysokimi, ale jak mam wybrać to wybieram takie.

Poza tym ja jestem bardziej wędrowcem niż wspin-manem, i w tym przypadku dobry, wysoki i wygodny but ma lepsze zastosowanie.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Śr sie 21, 2013 10:29 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So sty 07, 2006 8:19 pm
Posty: 18162
Czy są jakieś badania potwierdzające zbawienny wpływ wysokich butów na zmniejszenie ryzyka skręcenia kostki?

To tylko moje mniemanie, ale sądzę, że ryzyko skręcenia kostki jest baaaardzo małe, a do tego buty niskie, z reguły bardziej miękkie lepiej "czują" skałę i stawianie stopy jest bardziej naturalne niż w sztywniakach, a dla mnie bardziej naturalne znaczy lepsze.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Śr sie 21, 2013 10:35 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Pn sie 20, 2012 9:47 pm
Posty: 2380
Lokalizacja: Kraków
Nie słyszałem o takich badaniach. Co do swobody ruchu i czucia podłoża w niskich to zgadzam się. Mimo to uparcie bardziej wybieram wysokie. Autentycznie czuje się bardziej bezpiecznie. Nie wiem, może to kwestia konkretnej nogi, mi zdarza się koślawo gdzieś stanąć i ta cholewka jednak trzyma. Nie wypowiadałbym się bez auto-doświadczeń.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Śr sie 21, 2013 10:37 pm 
Kombatant

Dołączył(a): So lip 07, 2012 9:22 am
Posty: 391
Wysokie. Do niskich jakoś nie nabrałam zaufania, nie czułabym się w nich pewnie - pewnie dlatego, że parę kontuzji w okolicy kostki już miałam. A czasami jednak noga mi się gdzieś obsuwa i podejrzewam, że gdyby nie usztywnienie kostki, to zaliczyłabym kolejne.

Zaznaczyłam wysokie, aczkolwiek "krowa" wygląda w ankiecie uroczo :lol:


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz sie 22, 2013 12:08 am 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Wt mar 06, 2007 1:02 am
Posty: 1854
Lokalizacja: Łódź
Zdecydowanie wysokie
Dokładnie takie:

Obrazek


A na lato najlepsze kuboty :mrgreen:


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz sie 22, 2013 4:32 am 
Stracony

Dołączył(a): Pn paź 17, 2005 5:35 pm
Posty: 7568
Lokalizacja: z lasu
Od kiedy pierwszy raz kupiłem podejściówki (5.10) na lato bez ciężkiego plecaka czy nosidełka - tylko niskie.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz sie 22, 2013 6:44 am 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lip 08, 2011 12:50 pm
Posty: 2793
Spiochu napisał(a):
Zdecydowanie wysokie
Dokładnie takie:

Obrazek

To są buty, które trzymają kostkę i mogą chronić przed skręceniem.

Nie pamiętam kiedy ostatnio (poza zimą) łaziłem po Tatrach w wysokich butach. W butach typu Nepal faktycznie czuję różnicę, pomiędzy podejściówkami czy butami do biegania a trekami nie bardzo. Poza tym że w tych drugich noga się kisi i ciężkie są. Można jeszcze dorzucić upośledzenie mobilności stopy.

_________________
wertykalnie
flickr


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz sie 22, 2013 8:09 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So sty 07, 2006 8:19 pm
Posty: 18162
Na pewno takie sztywniaki jak Nepale coś tam trzymają, ale da się w nich skręcić kostkę, co potwierdza mój przykład. No ale wiadomo, były pewne okoliczności. :mrgreen:


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz sie 22, 2013 9:08 am 
Kombatant

Dołączył(a): Śr lip 03, 2013 11:59 am
Posty: 385
Co do antyskręcenia kostki to polecam stabilizator stawu skokowego np. Active Ankle T2.
Trenuję w nich siatkę i sprawiają się idealnie, ale nie sprawdzałem ich w górach (chodź mnie kusiło).


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz sie 22, 2013 9:10 am 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lip 08, 2011 12:50 pm
Posty: 2793
odnośnie stabilizatorów - mi lekarz powiedział że noszenie stabilizatora "prewencyjnie" jest bardzo szkodliwe, odciąża mięśnie które powinny trzymać staw
podobnie chyba jest z niskimi butami, kijkami itd.

_________________
wertykalnie
flickr


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz sie 22, 2013 9:14 am 
Kombatant

Dołączył(a): Śr lip 03, 2013 11:59 am
Posty: 385
semow napisał(a):
odnośnie stabilizatorów - mi lekarz powiedział że noszenie stabilizatora "prewencyjnie" jest bardzo szkodliwe, odciąża mięśnie które powinny trzymać staw

Też to słyszałem, ale jak skręciłem staw skokowy na treningu to od tamtego czasu gram z stabilizatorem na lewej kostce.
Ale w górach oczywiście chodzę bez stabilizatora, aby było jakie takie wyrównanie :-)


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz sie 22, 2013 9:39 am 
Stracony

Dołączył(a): Pn sie 30, 2010 6:19 pm
Posty: 3425
Lokalizacja: Elbląg/Gdańsk
Od tego sezonu już tylko niskie i bardzo mi z tym faktem dobrze... ;) Uważam, że odpowiednie buty niskie również są w stanie utrzymać kostkę... już kilka razy udało mi się stanąć koślawo wracając na zmęczeniu z ciężkim plecakiem i kostki całe... a przez swoją przeszłość sportową miałem kilka razy skręcone/podkręcone kostki, więc w stanie idealnym to one już dawno nie są...

_________________
Zesraj się, a nie daj się...:)


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz sie 22, 2013 9:50 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn mar 05, 2007 8:49 pm
Posty: 6331
Lokalizacja: Kraków
Jakieś 4 lata temu skręciłem kostkę na względnie prostej drodze (zejście z chaty przy Zielonym Stawie). Miałem na nodze wysokie buty. :mrgreen:
W kolejnym letnim sezonie kupiłem niskie buty, w których przechodziłem po górach łącznie chyba kilkadziesiąt dni.
Niedawno kupiłem kolejne, też niskie.
Wydaje mi się, że jak ktoś nie ma wyćwiczonej nogi, mało chodzi po górach, to lepiej żeby jednak chodził w wysokich butach, które jakoś minimalnie mu tę kostkę będą usztywniać.
Natomiast ludzie więcej chodzący i mający mięśnie, ścięgna i więzadła nieco bardziej wyrobione mogą sobie pozwolić na niskie, lekkie buty, bo przy ewentualnym krzywym postawieniu nogi i wygięciu jej w kostce nic im nie grozi (oczywiście w pewnych granicach).

Powyższe odnosi się do gór wysokich typu Tatry. W beskidy raczej wolałbym iść w butach wyższych, bo często na szlakach trzeba przechodzić przez błoto lub mokrą trawę, do czego niskie buty raczej nie sprawdziłyby się. W Tatrach w większości chodzi się w suchym terenie, więc niskie buty nadają się idealnie.

I jeszcze jedna uwaga. Przed ostatnim wyjazdem na Jagnięcy kupiłem niskie buty żonie. Po górach zdarza się jej chodzić ze dwa razy w roku. Buty fajne, super wygodne, ale narzekała kilka razy, że jak krzywo stanęła to jej się noga mocno wygięła i but nie trzymał. Może to kwestia przyzwyczajenia do niskich butów, a może to o czym napisałem powyżej, czyli brak wyćwiczonych mięśni i ścięgien w kostce.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz sie 22, 2013 10:03 am 
kiedyś niskie obecnie tylko wysokie, może mniej praktyczne ale bezpieczniejsze


Góra
  
 
PostNapisane: Cz sie 22, 2013 11:40 am 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Wt mar 06, 2007 1:02 am
Posty: 1854
Lokalizacja: Łódź
Cytuj:
To są buty, które trzymają kostkę i mogą chronić przed skręceniem.


Te buty spokojnie można porównać z gipsem, kostka jest nie do ruszenia. Jest to model zawodniczy (flex 130), do tego są dopasowane na styk do tego stopnia, że nie jest możliwe założenie ich zimnych. Zdarzało mi się polewać buty gorącą wodą by je ubrać lub nawet zdjąć. Ochrona kostki ma jednak drugą stronę, większość narciarzy skręca kolana i/lub uszkadza wiązadła.

Po górach, dłuższe trasy robiłem jedynie w butach skiturowych. Nie tak twardych jak zjazdowe ale na pewno sztywniejszych i wyższych niż Nepale. Świetnie sprawdzają się w tworzeniu stopni w ubitym śniegu, doskonale schodzi się też lub zbiega po piargu. W zasadzie można to nazwać zjazdem po piargu. Nie ma ryzyka skręcenia kostki i kamienie nie obijają nóg. Tylko po jednym takim zejściu but wygląda starszy o kilka sezonów.

Latem po górach prawie zawsze chodziłem w niskich. W Tatry wziąłbym podejściówki, w Beskidy biegowe/terenowe. Najczęściej konieczne jest połączenie niskich butów z biegowym stuptutem by błoto i kamienie nie wpadały do środka. Wysokie treki są lepsze jedynie przy zbiegach po piargu. Ich ochrona kostki to bardziej mit niż rzeczywistość.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz sie 22, 2013 12:40 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Śr maja 09, 2007 8:09 pm
Posty: 2957
Lokalizacja: Kraków
Spiochu napisał(a):
Zdecydowanie wysokie
Dokładnie takie:

Obrazek


:mrgreen:

_________________
Keep calm and carry on.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz sie 22, 2013 1:51 pm 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lip 27, 2010 10:41 pm
Posty: 2620
Spiochu napisał(a):
Ich ochrona kostki to bardziej mit niż rzeczywistość.

Hm, czyżby?

J Athl Train. 2000 Jan;35(1):38-43.

Effects of High-Top and Low-Top Shoes on Ankle Inversion.
Ricard MD, Schulties SS, Saret JJ.

Brigham Young University, Provo, UT.

OBJECTIVE: To determine the differences in the rate and amount of ankle inversion in subjects wearing high-top and low-top shoes. DESIGN AND SETTING: Subjects were filmed at 60 Hz while on an inversion platform that suddenly inverted the right ankle 35 degrees . We measured 5 trials of sudden inversion for each subject in high-top and low-top shoes. SUBJECTS: Twenty male subjects with no history of lower leg injury within the previous 6 months. MEASUREMENTS: We measured ankle inversion using video motion analysis techniques at 60 Hz. A2 x 5 factorial repeated- measures analysis of variance was used to test for significant differences in the amount of inversion, average rate of inversion, and maximum rate of inversion. RESULTS: The high-top shoes significantly reduced the amount and rate of inversion. The high-top shoes reduced the amount of inversion by 4.5 degrees , the maximum rate of inversion by 100.1 degrees /s, and the average rate of inversion by 73.0 degrees /s. CONCLUSIONS: The high-top shoes were more effective in reducing the amount and rate of inversion than the low-top shoes. Depending upon the loading conditions, high-top shoes may help prevent some ankle sprains.



Effect of High-top and low-top shoes on Ankle inversion

Mark D. Ricard, PhD; Shane S. Schuties, PhD, PT, ATC; Jose J. Saret, MS, ATC

Conclusions: The high-top shoes were more effective in reducing the amount and the rate of inversion than low top shoes. Depending on the load conditions, high-top shoes may help prevent some ankle sprains.



1: Foot Ankle. 1991 Aug;12(1):26-30.

Risk factors for lateral ankle sprain: a prospective study among military recruits.

Milgrom C, Shlamkovitch N, Finestone A, Eldad A, Laor A, Danon YL, Lavie O, Wosk J, Simkin A.
Department of Orthopaedic Surgery, Hadassah Hospital, Ein Kerem, Jerusalem, Israel.

In a prospective study of risk factors for lateral ankle sprain among 390 male Israeli infantry recruits, a 18% incidence of lateral ankle sprains was found in basic training. There was no statistically significant difference in the incidence of lateral ankle sprains between recruits who trained in modified basketball shoes or standard lightweight infantry boots. By multivariate stepwise logistic regression a statistically significant relationship was found between body weight x height (a magnitude which is proportional to the mass moment of inertia of the body around a horizontal axis through the ankle), a previous history of ankle sprain, and the incidence of lateral ankle sprains. Recruits who were taller and heavier and thus had larger mass moments of inertia (P = 0.004), and those with a prior history of ankle sprain (P = 0.01) had higher lateral ankle sprain morbidity in basic training.

1: Sports Med. 1995 Oct;20(4):277-80.Links

The role of shoes in the prevention of ankle sprains.

Barrett J, Bilisko T.

University of Oklahoma, Health Sciences Center, Oklahoma City, USA.

Ankle sprains are a common sports injury that can cause significant, chronic disability. Studies aimed at prevention through the use of footwear have focused on the biomechanical aspects of foot and ankle anatomy, proprioceptive input of the foot/ankle complex, external stresses applied to the joint, and shoe traction. These studies support the use of high top shoes for ankle sprain prevention because of their ability to limit extreme ranges of motion, provide additional proprioceptive input and decrease external joint stress. Despite this biomechanical evidence, clinical trials are inconclusive as to the clinical benefit of high top shoes in the prevention of ankle sprains. Further study is necessary to delineate the benefits of shoe designs for ankle sprain prevention.

_________________
Zob za zob - glavo za glavo
Zob za zob na divjo zabavo!

Alpy Julijskie www.gavagai.ngt.pl


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz sie 22, 2013 3:00 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Wt mar 06, 2007 1:02 am
Posty: 1854
Lokalizacja: Łódź
Z artykułu nr 1 wynika że wysoki but ogranicza ruchomość kostki. To wiadomo bez żadnych badań.

Z artykułu nr 2 nic nie wynika w kwestii obuwia

Z artykułu nr 3 wynika że wysokie buty mogłyby być pomocne ale w zasadzie do końca nie wiadomo


Potrzebny byłby test Np. kilkuset żołnierzy na kilkumiesięcznych treningach w Tatrach i wtedy analiza po kątem urazów. Sam opis teoretyczny nie jest wystarczający, porównanie do treningów w innych dyscyplinach też niekoniecznie bo nie uwzględnia opisanego przez killera czucia skały i trakcji.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz sie 22, 2013 6:51 pm 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lip 27, 2010 10:41 pm
Posty: 2620
Spiochu napisał(a):
Wysokie treki są lepsze jedynie przy zbiegach po piargu. Ich ochrona kostki to bardziej mit niż rzeczywistość.

Spiochu napisał(a):
Z artykułu nr 1 wynika że wysoki but ogranicza ruchomość kostki. To wiadomo bez żadnych badań.

The high-top shoes were more effective in reducing the amount and rate of inversion than the low-top shoes. Depending upon the loading conditions, high-top shoes may help prevent some ankle sprains.

Spiochu napisał(a):
Z artykułu nr 2 nic nie wynika w kwestii obuwia

The high-top shoes were more effective in reducing the amount and the rate of inversion than low top shoes. Depending on the load conditions, high-top shoes may help prevent some ankle sprains.

Spiochu, czy czytałeś to samo, co ja?

_________________
Zob za zob - glavo za glavo
Zob za zob na divjo zabavo!

Alpy Julijskie www.gavagai.ngt.pl


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz sie 22, 2013 8:20 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Wt mar 06, 2007 1:02 am
Posty: 1854
Lokalizacja: Łódź
Cytuj:
The high-top shoes were more effective in reducing the amount and rate of inversion than the low-top shoes. Depending upon the loading conditions, high-top shoes may help prevent some ankle sprains.


Zdanie pierwsze, ograniczenie zakresu ruchu - tak jak pisałem.

Zdanie drugie, przypuszczenie autora. Do tego w angielskim słowo may używane jest w przypadku małego prawdopodobieństwa naszego przypuszczenia. W odróżnieniu od can, have to itp.

Dlaczego takie tłumaczenie?

Cytuj:
The high-top shoes reduced the amount of inversion by 4.5 degrees , the maximum rate of inversion by 100.1 degrees /s, and the average rate of inversion by 73.0 degrees /s.


Wychodzi na to że zliczali przekręcenia kostki w stopniach i w danym okresie czasu. W butach wysokich, mniejsza ruchomość - w sumie średnio mniej przekręceń kostki. Do tego brak opisu jak działała platforma. Szczególnie odnośnie czasu zmiany nachylenia. Nie można jasno określić co rozumieją jako "amount of inversion" Wyciągnąłem taki wniosek, że wysoki but podczas badania redukował średnio zakres skręcenia o te 4,5 stopnia i spowalniał szybkość skręcania się kostki. Czy o to na pewno chodziło nie wiadomo. Z dużym prawdopodobieństwem badano zjawisko przy niewielkich siłach działających na kostkę. Można spróbować w domu czegoś podobnego i też będzie czuć że wysoki but lepiej "trzyma". Urazy najczęściej występują jednak przy znacznych siłach, których nie mogli zmierzyć bo skasowali by badane "obiekty". Jak dla mnie nic konkretnego z tego testu nie wynika.

Artykuł nr 2 to ten następny. Bo nr1 przedstawiłeś 2 razy.

I tu cytat:

Cytuj:
There was no statistically significant difference in the incidence of lateral ankle sprains between recruits who trained in modified basketball shoes or standard lightweight infantry boots.


Z tym że porównywali buty koszykarskie i wojskowe o niskich/wysokich w ogóle nic nie piszą.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz sie 22, 2013 10:46 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sie 29, 2006 3:34 am
Posty: 14894
Lokalizacja: Ząbkowska, róg Brzeskiej
Wybór "najlepszych" musi zależeć od rodzaju górskiej aktywności.
Np. teren "beskidzki" po deszczu - zgadzam się z Rohem.

Można sensownie pytać o letnie wycieczki w tatrzańskim, nie-krzaczastym terenie.
Ja jednak i w taki biorę wysokie, i na piargach, i na mega-piargach, i nawet raczej na trawkach czuję się pewniej. W scramblingowym terenie gorzej. Na równym w zasadzie bez specjalnej różnicy.
Dlatego nawet na jedynki zabieram baletki, ale czasem się nie sprawdzają bo są właśnie za miękkie gdy teren robi się kruchu lub piarżysty.
Niskie pewnie chętnie też bym czasem ubrał, im więcej scramblingu tym moja tęsknota za "podejściówkami" wzrasta, po prostu mam w tej chwili jedne góskie buty, zwłaszcza to jest ich zaletą, że są zwyczajnie nie do zajechania, na cztery sezony i w zasadzie prawie "do wszystkiego".

_________________
Widzisz lewaka, nie stój z boku, reaguj!! Pamiętaj, lewactwo karmi się obojętnością i bezczynnością.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 63 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Polityka prywatności i ciasteczka
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL