Forum portalu turystyka-gorska.pl

Wszystko o górach
portal górski
Regulamin forum


Teraz jest Śr cze 26, 2024 3:11 am

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: N sty 26, 2014 9:52 pm 
Nowy

Dołączył(a): N sty 26, 2014 9:35 pm
Posty: 5
Witam forumowiczów :)
Latem, najprawdopodobniej na przełomie sierpnia i września planuję wybrać się w Alpy - główny cel wyjazdu to zdobycie Mont Blanc. Jak dotąd nie miałem okazji chodzenia po lodowcach w Alpach (moje doświadczenie górskie ogranicza się do Tatr latem i zimą) dlatego proszę o pomoc w wyborze odpowiedniego obuwia.
Szperając w necie wpadły mi w oko Chiruca Urales (wersja na Vibramie) w cenie 690zł.
http://www.chiruca.com/public_productos ... php?pro=21

Pytanie, czy tego typu obuwie będzie się nadawało na sporadyczne wyjazdy latem w Alpy (w tym Mont Blanc) oraz całoroczne wędrówki po Tatrach, czy też niezbędne są typowo wysokogórskie skorupy. Zależałoby mi, żeby buty nadawały się zarówno do chodzenia po Tatrach przez 365dni w roku, jak i w warunkach alpejskich. Proszę więc o opinię, czy dobór tak uniwersalnego obuwia jest możliwy, czy też NIEZBĘDNE będzie kupienie dwóch par butów. Jeśli to możliwe to proszę o podanie przykładów.

Z góry dziękuję i pozdrawiam :)


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: N sty 26, 2014 10:27 pm 
Nowy

Dołączył(a): N sty 26, 2014 9:35 pm
Posty: 5
gobo_ napisał(a):
Jak się uprzesz to i w trampkach wejdziesz. W tych objedziesz i Tatry i MB, tylko dokup sobie do nich raki paskowe (koszykowe).

Dzięki za szybką odpowiedź. Raki oczywiście dokupię :)
Znalazłem jeszcze takie buty Zamberlan:
http://butyzamberlan.pl/produkt,7196,lhasa-gt-rr.html

Wydaje mi się, że jest to podobna klasa butów górskich "uniwersalnych". W przeciwieństwie do tych Chiruca mają dodatkowo gumowy otok. Które z powyższych (lub innych) butów wybrałbyś jako bardziej odpowiednie do moich wymagań ?


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: N sty 26, 2014 11:00 pm 
Nowy

Dołączył(a): N sty 26, 2014 9:35 pm
Posty: 5
gobo_ napisał(a):
1234567 napisał(a):
Które z powyższych ?

Żadnych. Na śnieg (taki alpejski) używam butów pod półautomaty, na góry bezśnieżne - podejściówek.

Wiem, że skorupy pod półautomaty na pewno będą lepsze, ale pisałeś, że te które wymieniłem dadzą radę na MB, dlatego pytam które z nich byś wybrał. I nie chodzi mi o wchodzenie "na upartego" :) Pytanie tylko, czy kupno skorup będzie jedynym rozsądnym rozwiązaniem, czy też idąc na Blanca można się bez nich całkiem nieźle obyć. Chodzi mi o podstawowe kwestie czyli np. czy kupując takie twardsze trekingówki raki nie będą z nich wypadały, czy będą zapewniały wystarczający komfort termiczny, wytrzymałość, nieprzemakalność,... Jeśli tak to które lepsze ? :)


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn sty 27, 2014 12:45 am 
Nowy

Dołączył(a): N sty 26, 2014 9:35 pm
Posty: 5
gobo_ napisał(a):
Sądzę, że w każdym bucie trekkingowym będziesz w stanie wejść na MB latem. Większość z nich będzie się nawet nadawała na następne sezony. Obie pary dadzą radę, czyli spełniają najważniejszy warunek.


Dzięki, o to chodziło. A bardziej na takie warunki polecałbyś buty z Gore-Texem, czy lepiej sama skóra bez Gore ? Z ciekawie zapowiadających się trekingówek myślałem np. o czymś takim:
http://butyzamberlan.pl/produkt,5990,baltoro-rr.html


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn sty 27, 2014 9:34 am 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lip 08, 2011 12:50 pm
Posty: 2793
Skorupy to nie najlepszy pomysł na takie góry :mrgreen:
Generalnie największy problem to zimno. Jeżeli bywasz zimą w Tatrach to masz świadomość jak się Twoje zachowują np. przy -20 stopniach temperatury odczuwalnej.

_________________
wertykalnie
flickr


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn sty 27, 2014 1:14 pm 
Nowy

Dołączył(a): N sty 26, 2014 9:35 pm
Posty: 5
semow napisał(a):
przy -20 stopniach temperatury odczuwalnej.

Czyli jednak mimo środka lata lepiej szukać butów typowo zimowych ? W takim razie te Zamberlany bez membany chyba nie zdadzą egzaminu w tych warunkach... ?


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn sty 27, 2014 3:01 pm 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lip 08, 2011 12:50 pm
Posty: 2793
[/quote]
Czyli jednak mimo środka lata lepiej szukać butów typowo zimowych ? W takim razie te Zamberlany bez membany chyba nie zdadzą egzaminu w tych warunkach... ?[/quote]

Niekoniecznie.
Należy wziąć pod uwagę jak noga marznie, bo każdy ma inaczej.
Weź pod uwagę że na drodze normalnej masz kawał dymania po gruzie, w wysokiej temperaturze. Za to na górze, rano potrafi być bardzo zimno.
Dobrze mieć na pewno w miarę sztywną podeszwę, z ociepleniem na dwoje babka wróżyła.
Dość popularnym butem wśród przewodników w takich warunkach jest np. La Sportiva Trango.
W gruncie rzeczy największym problemem jest krążenie i zapocenie...


Teraz zresztą też tak jest, że ludzie łażą w byle czym, z namiotami za 50 zł i to na wyższe góry. Też tak łaziłem, ani to dobrze ani źle.

_________________
wertykalnie
flickr


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: N lut 02, 2014 10:41 am 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): Pn lip 10, 2006 7:11 pm
Posty: 907
Lokalizacja: Białystok
1234567 napisał(a):
Jeśli to możliwe to proszę o podanie przykładów.
od kilku lat zimą w Tatrach i w wyższe góry używam takich: http://www.ceneria.pl/Buty_Air_Revoluti ... ownaj.html
Były ze mną na Elbrusie-maj, Blancu-sierpień, Grossglocknerze-maj, styczeń... Nigdy nie przemokły, komfort cieplny jak dla mnie ok. Do kompletu raki koszykowe. :)

_________________
Marek


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
POWERED_BY
Polityka prywatności i ciasteczka
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL