Forum portalu turystyka-gorska.pl

Wszystko o górach
portal górski
Regulamin forum


Teraz jest Pn lip 08, 2024 4:20 pm

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 14 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: So wrz 07, 2013 11:36 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 13, 2005 2:03 pm
Posty: 11093
Lokalizacja: Poznań
GoSystem
- skład mieszanki: 87% butan (n-butan i izobutan), 13% propan
- waga paliwa: 445g

Obrazek

Przy gotowaniu dla jednej osoby na biwaku latem, bez dużego wiatru, maszynka MSR Pocket Rocket, do zagotowania max płomień, do podgrzewania już mały płomień
- rano woda do herbaty
- ugotowanie makaronu czy ryżu i podgrzanie całości obiadu
- herbata do kolacji

Kartusz wystarczył na 8 dni. I jeszcze coś tam w nim na dnie zostało.

Interesuje mnie na ile wystarczają inne pojemności kartuszy.

_________________
Tatrzańskie szlaki..


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: So wrz 07, 2013 3:01 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Wt mar 06, 2007 1:02 am
Posty: 1854
Lokalizacja: Łódź
Ale czego byś się chciał dowiedzieć. Kartusz 220g wystarcza na 1-3h pracy palnika w zależności od mocy.
Takie dane jak przedstawiłeś nie mają większego sensu.
Nie wiemy:
-ile wody ugotowałeś, jak długo gotowałeś makarony itp.
-jaka była temp. wody
-jaka była temp i ciśnienie gazu oraz powietrza
-jaka była pojemność i przewodność cieplna naczynia
-jakie były straty ciepła spowodowane wiatrem, kształtem płomienia i naczynia itp.
- i jeszcze sto innych parametrów

Po dodaniu wszystkich zmiennych spokojnie może wyjść że jednemu starczy na 2 dni a drugiemu na 2 tygdnie

Tu masz rozwinięcie tematu z przyjęciem pewnych uproszczeń:

http://www.howardjohnson.name/Backpacki ... Stoves.htm


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: So wrz 07, 2013 3:34 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 13, 2005 2:03 pm
Posty: 11093
Lokalizacja: Poznań
Spiochu napisał(a):
Takie dane jak przedstawiłeś nie mają większego sensu.
Pytam o wartości średnie, a nie laboratoryjne :) Wartości wynikające z własnych doświadczeń.
Wiem, że dla jednej osoby, przy gotowaniu w zwykłych warunkach kempingowych, wystarczy kartusz 445g na ok. 8 dni. Interesują mnie doświadczenia innych użytkowników. Nie pytam ile godzin pracował kartusz (bo tego nikt na biwaku nie liczy) ale o to na ile dni przy danym gotowaniu starczył. Zawsze to będą wartości średnie. Ale tu nie chodzi o aptekarstwo, a o to ile mniej więcej gazu wziąć ze sobą. To tylko wartości średnie. Wyliczanko co do grama zostawiam innym :)
Spiochu napisał(a):
Po dodaniu wszystkich zmiennych spokojnie może wyjść że jednemu starczy na 2 dni a drugiemu na 2 tygdnie
Troche przesadziłeś.

_________________
Tatrzańskie szlaki..


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: So wrz 07, 2013 4:49 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Wt mar 06, 2007 1:02 am
Posty: 1854
Lokalizacja: Łódź
Jeśli kartusz 445 g starczył Ci na 8 dni to 220g starczy na mniej więcej cztery a 100g na dwa. Nad czym tu myśleć? Takie przybliżenie będzie dla Ciebie najlepsze i nie ma sensu porównywać z wynikami innych bo jak pisałem zależą one od stu różnych zmiennych. Przykładowo Jasiu pije tylko zupkę instant i pół kubka kawy a Kaziu codziennie gotuje pól kilo ryżu i wypija trzy termosy herbaty.

Cytuj:
Trochę przesadziłeś.


Nie do końca. Na wyprawach kartusz 220g często starczał mi na jeden dzień i to jedząc tylko liofy. (ale gotowałem min. 5L wody ze śniegu przy ciśnieniu ok. 500 hPa) Na tygodniowy wyjazd latem w Beskidy wziąłbym taki sam kartusz i też by mi starczył. I żebyś się nie czepiał, wyprawy też były latem.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: So wrz 07, 2013 8:29 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 25, 2007 9:48 am
Posty: 7565
Ostatnio używałem kartusz 100 g Optimusa i starczył mi na 6 zagotowań litra wody, czyli 6 litrów wrzątku. Warunki pogodowe dobre (dodatnia temperatura, bezwietrznie), wysokość 1000-1500 m n.p.m. Jako że 100 g to maluch, zdziwiłem się, że taki wydajny. Palnik Fire Maple FMS-116T Titanium


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: So wrz 07, 2013 9:50 pm 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 09, 2012 2:17 pm
Posty: 2995
Lokalizacja: Kraków
A jak się prezentuje takie coś z JetBoil'em?

Obrazek

_________________
blog.marcinszymkowski.pl

"W warunkach normalnych najwięcej pomaga technika. Natomiast w sytuacjach wyjątkowych najważniejszy jest hart ducha." - Walter Bonatti


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: So wrz 07, 2013 11:32 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 13, 2005 2:03 pm
Posty: 11093
Lokalizacja: Poznań
Spiochu napisał(a):
Jeśli kartusz 445 g starczył Ci na 8 dni to 220g starczy na mniej więcej cztery a 100g na dwa. Nad czym tu myśleć?
Zawsze warto poznać doświadczenia innych. Jak np. temperatura czy wiatr może zmienić czas użytkowania kartusza.

Spiochu napisał(a):
Na tygodniowy wyjazd latem w Beskidy wziąłbym taki sam kartusz i też by mi starczył.
Wiem o tym doskonale. Dodatkowe 225 g mogło by Cię przecież zabić :D

_________________
Tatrzańskie szlaki..


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: N wrz 08, 2013 12:24 am 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Wt mar 06, 2007 1:02 am
Posty: 1854
Lokalizacja: Łódź
Cytuj:
Zawsze warto poznać doświadczenia innych. Jak np. temperatura czy wiatr może zmienić czas użytkowania kartusza.


W takim razie zanotuj sobie, następujące kwestie:
- Największy wpływ ma użycie śniegu. Ciepło potrzebne do przemiany fazowej jest znacznie wyższe więc zagotowanie wody o temp 0 stopni C a lodu o tej samej temp. będzie cechowało zupełnie inne zużycie.
- Na dużej wysokości kluczowy wpływ ma zapotrzebowanie na wodę. Zalecane spożycie płynów (bez %) na 5000m wynosi ok. 5L na dobę i warto się do tego stosować.
- Wpływ wiatru powinien być niewielki. Każdy rozsądny turysta gotuje w namiocie i/lub używa innej osłony wietrznej.
- Na dużych wysokościach woda wrze w niższej temperaturze jednak przewodnictwo cieplne powietrza jest niższe. Wydaje mi się jednak, że największą rolę pełni sam proces spalania gazu przy mniejszym udziale tlenu. Nie robiłem badań ale mam przypuszczenie, że płomień osiąga niższą temperaturę i/lub część gazu nie ulega spalaniu. W praktyce zaobserwowałem jedynie, że odkręcenie palnika na maksa było niemożliwe, gdyż widać(czuć) było od razu, że część gazu zamiast spalać się, uchodzi do atmosfery.
- W zimie należy kartusz ogrzać i/lub stosować czysty propan (co nie jest zgodne z bhp). Na dużej wysokości latem, mimo ujemnych temp. teoretycznie problem jest mniej poważny gdyż skroplenie butanu następuje w niższej temperaturze ale jak to wygląda w rzeczywistości z gazem uwięzionym w butli(o wyższym ciśnieniu) i jego rozprężaniem poprzez zawór to trudno mi coś powiedzieć. W praktyce butle jakoś działały bez podgrzewania i to na zwykłych palnikach a nie takich odwróconych z rurką.

Cytuj:
Wiem o tym doskonale. Dodatkowe 225 g mogło by Cię przecież zabić :D


Jeśli już to ok. 390g, bo tyle mniej więcej waży pełna butla z 225g gazu.
Poza tym nie wynikałoby to ze specjalnego oszczędzania na wadze ale z realnych, niewielkich potrzeb typu zalanie zupki chińskiej i niezbyt dużej ilości herbaty. W Beskidach można zjeść obiad w schronisku/knajpie a zimne napoje kupić w sklepie.

Cytuj:
Ostatnio używałem kartusz 100 g Optimusa i starczył mi na 6 zagotowań litra wody, czyli 6 litrów wrzątku.


Polecam kartusz 125g. Pusty waży prawie tyle samo co 100g a gazu więcej.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: N wrz 08, 2013 12:43 am 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): Pt lip 27, 2007 3:57 pm
Posty: 896
Lokalizacja: Kielce
Wydajność kartusza ,można dodatkowo zwiększyć używając palnika z wyższej półki i/lub garnuszka z radiatorem. ;) oraz oczywiście spory wpływ mają warunki atmosferyczne , wysokość npm oraz pewnie milion innych czynników.

Słowem nie da się tego tak dokładnie sprawdzić :)

PS. Na ostatniej wyprawie rowerowej używałem zestawu palnik Primus jakiś podstawowy + garnek 1l EtaPower z Radiatorem i do tego wziąłem 3/4 250g kartusz Primusa oraz tego Jetboila 450g co kolega podlinkował. Mimo, że warunki były raczej piknikowo - kempingowe to starczył mi ten zestaw na prawie 40 dni, a gotowałem przynajmniej raz dziennie ok. jeden litr wody , a czasem nawet jakieś makarony , kotlety smażyłem etc.

_________________
https://www.facebook.com/PortugalTripExtreme2013 <------ Wyprawa rowerowa z Polski do Portugalii
http://www.pomagamoli.pl/ <------ Akcja Pomagam Oli :)


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn wrz 09, 2013 6:39 pm 
Kombatant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr wrz 21, 2011 12:29 pm
Posty: 540
Lokalizacja: Poznań
W ostatnich 2 latach używałem takiego gazu

Obrazek

bo nie było innego wyboru. Gaz był używany na wysokościach >5000m i jedna butla wystarczała na 3 dni normalnego gotowania czyli zalanie czegoś na śniadanie + 0,7 l do termosu + zalanie liofa wieczorem + 0,7 l termos. Gotowałem na maszynce JetBoil Zip.

_________________
Pain is temporary, glory is forever


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn wrz 09, 2013 8:28 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sie 29, 2006 3:34 am
Posty: 14902
Lokalizacja: Ząbkowska, róg Brzeskiej
Wg moich obserwacji jest tylko jeden czynnik który ma istotny wpływ na zużycie gazu: wiatr,
czyli to czy gotujemy na świeżym powietrzu przy wietrze, czy w bezwietrznym przedsionku. Reszta to szczegóły.

Zresztą, zagotowanie czegokolwiek na zewnątrz na wietrze może być wręcz niewykonalne, a co najmniej mocno wkurzyć.

Inna rzecz, że gotując w przedsionku namiotu walimy do niego sporo wilgoci.

Oczywiście - przemiana fazowa (ładnie, brzmi, tak naukowo) znacznie wydłuża, ale to nie ten współczynnik co gotowanie na wietrze/gotowanie w zamkniętym.
W Alpach latem widziałem że ludzie stosowali patent z butelką na grzbiecie, rano wpychali do niej śnieg i nieśli na plecach i faktycznie niektórym chyba zamieniał się na wieczór w wodę (cud!). Próbowałem i jakoś tak mi nie wychodziło, wieczoem była ledwie breja o wyraźnie mniejszej pojemności noż władowany do butelki śnieg.

_________________
Widzisz lewaka, nie stój z boku, reaguj!! Pamiętaj, lewactwo karmi się obojętnością i bezczynnością.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn wrz 09, 2013 10:39 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Wt mar 06, 2007 1:02 am
Posty: 1854
Lokalizacja: Łódź
Już pisałem, że wiatru nie należy uwzględniać jako czynnika wpływającego na gotowanie.
Po prostu z zasady nie gotujemy na wietrze. Nawet w skałach, gdzie graty przywieźliśmy autem i mamy w dupie zużycie gazu, lepiej nie gotować na wietrze. Szkoda tyle czasu tracić przed maszynką.

Cytuj:
Oczywiście - przemiana fazowa (ładnie, brzmi, tak naukowo)


Sorry ale jestem w trakcie pisania pracy licencjackiej i stąd taki wy cudowany język.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Śr maja 07, 2014 8:44 am 
Swój

Dołączył(a): Śr maja 13, 2009 4:22 pm
Posty: 58
Lokalizacja: Z tu tela
Odświeżę suchara. Mam palnik primusa 2243 i zamierzam dokupić drugi Kuchenka MANTIS pinguin. Mam pytanie odnośnie kartuszy czy do takiego gotowania nadają się kartusze http://allegro.pl/naboj-kartusz-gazowy- ... 03433.html I jak się sprawują w porównaniu z takim kartuszem choćby primusa.

_________________
Góralem jestem i nikt kto ma gorzałkę nie jest mi obcy.
www.manfred.com.pl


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: So cze 14, 2014 6:01 pm 
Nowy

Dołączył(a): So cze 14, 2014 5:35 pm
Posty: 1
Witam, mam zamiar kupić kuchenkę firmy camping gaz jednak zastanawiam się co do kartuszy do niej na ile wystarcza realnie jeden nabój CP 250? I czy te znalezione prze ze mnie na allegro " GAZOWE NABOJE KARTUSZE NABÓJ KARTUSZ KARTON 28xGAZ" w cenie 105 zł. za karton są w miarę dobrymi odpowiednikami oryginalnych z camping gaz?? Proszę bardzo o pomoc bo muszę dokonać za nie długo zakupu przed wyjazdem w teren a cena jest znacząco różniąca się, pozdrawiam.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 14 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Polityka prywatności i ciasteczka
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL