Forum portalu turystyka-gorska.pl

Wszystko o górach
portal górski
Regulamin forum


Teraz jest Pt kwi 19, 2024 5:25 am

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: Pn maja 18, 2015 6:58 pm 
Swój

Dołączył(a): Pn lip 18, 2011 6:08 am
Posty: 73
Lokalizacja: Rzeszów
Czesć, potrzebuję fachowej porady. Jestem w posiadaniu namiotu z tytułu, tj. dokładnie ten:

https://www.polarsport.pl/namiot-coleman-cobra-2.html

Jestem z niego bardzo zadowolony, objechał ze mną kawał Europy, ale nigdy nie wykorzystywałem go do noclegu powyżej 3500. Chodzi o to, że poza licznymi plusami (niska waga, poręczny, jakościowy itp...) ma jedną wadę, jego konstrukcja wymaga solidnego zamocowania do podłoża poprzez śledzie jak wiadomo. W warunkach śniegowych problem stanowi wbicie śledzi w śnieg w ten sposób, żeby utrzymały konstrukcję, a szczególnie jak zerwie się wiatr. Wyszukałem gdzieś patent, że można czekanem zroić dziury w śniegu na 50-60cm, wsadzić w nie worki na śmieci, odciągi od namiotu i zalać je wodą, woda zamarznie, a jedynym sposobem złożenia namiotu jest uciąć linki, które solidnie zakotwiczą się w lodzie. Wiem, jest to pracochłonny proces, ale wydaje sie być konkretny. Ktoś ma doświadczenie z namiotem o tego typu konstrukcji w wysokogórskich klimatach?
Na Elbrusie widziałem kilka namiotów pod schroniskiem Priut klasy Lidl albo Biedronka, także o wytrzymałość się nie boję, chodzi raczej tylko o solidne zamocowanie do podłoża śniegowego


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn maja 18, 2015 8:16 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So lis 10, 2007 8:21 pm
Posty: 4328
Lokalizacja: Kraków
Szkoda, że nie przetestowałeś go w zimie. Wysokość 3500 czy 1500 ma niewielkie znaczenie, śnieg to śnieg, ważniejsza jest temperatura.
Ta waga tez dupy nie urywa, za 30 dkg więcej można mieć trzypałąkowy samonośny namiot.
Rozbijasz się na dłużej, czy codziennie na nowo? Bo jeśli na noc, pomysł z woreczkami jest średni. Chce Ci się topić tyle śniegu? Dwa, możesz zamrozić pętelki, które będą wystawały, do nich dowiążesz odciągi, bez obcinania.
Lepszym patentem jest zrobienie śledzi zimowych. Ja zrobiłem z teownika alu z marketu. 20x20 ucinasz na 33cm - 3 szt z metra, ścinasz dół do szpica, do 1/3 wysokości nacinasz ostrza odtrzami w górę - łatwiej wbić, trudniej wyjąć - nacinasz 2 cm od góry, jak przy zwykłych śledziach, warto poniżej przewiercić dziurki na repiki. Niestety, nie mam fotek, jedno spojżenie i wiedział byś o co chodzi. Można zrobić z rurki alu, przeciętej wzdłuż na pół.

_________________
Te linki okazują mowę nienawiści lub dyskryminację wobec chronionej grupy osób z powodu rasy, wieku lub innych naturalnych cech.
https://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%BBagiew_(organizacja)
https://pl.wikipedia.org/wiki/A_quo_primum


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn maja 18, 2015 10:01 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Wt mar 06, 2007 1:02 am
Posty: 1854
Lokalizacja: Łódź
Cytuj:
śnieg to śnieg, ważniejsza jest temperatura.


Temperatura jest bez znaczenia. Istotne jest jak będzie wiało.

Co do mocowania do śniegu to wszelka inwencja jest wskazana. Najlepiej zacząć od tego co i tak się ze sobą zabiera czyli czekany, kije, łopata (tą koniecznie zabierz). Można próbować wykorzystać kamienie.
Kilka większych śledzi też się przyda śledzi, można pokombinować z alu ale może również coś z tworzywa.
Warto mieć opcję i na lód i na miękki śnieg.

I najważniejsze. Biorąc lipny namiot bądź przygotowany na sytuację, że przestanie on istnieć. Jeśli nie możesz sobie na to pozwolić kup solidny 4 masztowy.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn maja 18, 2015 10:15 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So lis 10, 2007 8:21 pm
Posty: 4328
Lokalizacja: Kraków
Spiochu napisał(a):
Temperatura jest bez znaczenia

Jeśli nie jest to gówniany plastik, który może nawet popękać.
Spiochu napisał(a):
Warto mieć opcję i na lód i na miękki śnieg.

Jak jest cukier, można zrobić deadmana z rakiet, jeśli się ma. Na lód dobre śruby.
A taki namiot bez fartuchów trzeba solidnie okopać. Jeśli nie ma jak, a wieje śniegiem, to kiepsko.

_________________
Te linki okazują mowę nienawiści lub dyskryminację wobec chronionej grupy osób z powodu rasy, wieku lub innych naturalnych cech.
https://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%BBagiew_(organizacja)
https://pl.wikipedia.org/wiki/A_quo_primum


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt maja 19, 2015 6:57 pm 
Swój

Dołączył(a): Pn lip 18, 2011 6:08 am
Posty: 73
Lokalizacja: Rzeszów
Raczej rozbijam go raz, ale na 2, max 3 dni z czego tylko noc w nim planuję spędzić. Nie ma mowy tu o lipnych materiałach, chodzi tylko o poradę jak solidnie zamocować go, tak żeby po powrocie jeszcze stał na swoim miejscu. te śledzie z teowników wydają się być najlepszym pomysłem.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: So paź 24, 2015 7:02 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Cz maja 02, 2013 1:05 pm
Posty: 1693
Jaro86 napisał(a):
te śledzie z teowników wydają się być najlepszym pomysłem.


Hilleberg na zimę/śnieg proponuje coś takiego:
Te śledzie są ogromne wnioskując z podanego rozmiaru. Czy ktoś miał okazje to przetestować?

Obrazek

_________________
"Ostrożnie, tam przepaść!", Maria Bandrowska, 27 lipca 1914 r.
"Ile razy widziałeś schodzącą lawinę w Tatrach w grudniu?" magis, 2018


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Polityka prywatności i ciasteczka
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL