Forum portalu turystyka-gorska.pl

Wszystko o górach
portal górski
Regulamin forum


Teraz jest Cz mar 28, 2024 12:35 pm

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: N lis 13, 2016 4:16 pm 
Nowy

Dołączył(a): N lis 13, 2016 4:15 pm
Posty: 1
Cześć, piszę bo nigdzie nie mogę znaleźć jednoznacznej odpowiedzi. Chcę wybrać się na via ferratę i nie mogę nigdzie znaleźć jak zamocować lonżę do uprzęży. Na tym filmiku: https://youtu.be/ALyPNDyQVgA pan pokazuje że łączymy pętlę lonży z górą i dołem uprzęży (nie wiem, jak to się fachowo nazywa), pomijając łącznik. Z kolei w innym poradniu znalezionym w internecie napisano, że koniecznie trzeba połączyć lonżę z “belay loop” (łącznik, jak mniemam). Jak to w końcu jest? Poza tym, są uprzęże w których widzę tylko opcję podłączenia do łącznika, np w tej:


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: N lis 13, 2016 9:52 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sie 29, 2006 3:34 am
Posty: 14874
Lokalizacja: Ząbkowska, róg Brzeskiej
Tak w zasadzie na ogół nie ma to żadnego znaczenia.

Teoria1: Łączka jest słabsza od połączonych liną dwóch pasów - udowego i biodrowego
Teoria2: Łączka musi mieć wytrzymałość >1t, a absorber jest testowany by nie dopuścić do powstania siły > 0,6t
Teoria2a: Może się zdarzyć, acz w wyjątkowo niekorzystnych układach że siła powstała przy odpadnięciu na ferracie z lonżą wyjdzie poza owe 0,6t
Teoria2b: Na sytuację w 2a najlepiej mieć w plecaku króki odcinek dynamicznej liny i szczątkowy sprzęt
Teoria 3: Absorber przyczepiony do łączki wygodniej się niesie.
Teoria4: Na ferratach i tak się nie odpada, bo jak sie odpadnie to się np. można nabić na pal i cała asekuracja o kant tyłka.

Wniosek - w większości wypadków wygodniej do łączki.

_________________
Widzisz lewaka, nie stój z boku, reaguj!! Pamiętaj, lewactwo karmi się obojętnością i bezczynnością.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn lis 14, 2016 4:03 am 
Stracony

Dołączył(a): Śr cze 20, 2007 5:51 pm
Posty: 10096
Lokalizacja: Moszna
grubyilysy napisał(a):
Łączka jest słabsza od połączonych liną dwóch pasów

Rzecz nie w tym co jest słabsze (bo najsłabszy jak wiadomo jest kręgosłup), ale jak i na co działają siły ...
Jak wiążesz się lina, to przekładasz ją równolegle do łącznika, ale nie na "ścisk", tylko tak aby powstała pętla miała średnice mniej więcej łącznika, no nie ?
Wszystko po to aby przy odpadnięciu (takim typowym, nogami w dół) skierować wypadkową w pierwszej kolejności i przede wszystkim na część udową uprzęży.
Mówiąc obrazowo - chodzi o to abyś w pierwszej chwili siadł na dup.ie a nie przyj.ebał plecami w ścianę.

I to wszystko pięknie działa, dopóki węzeł którym się wiążesz nie jest samozaciskowy ...
Bo jak jest samozaciskowy, to z chwilą odpadnięcia węzeł zaciska się, ciąga obie części uprzęży i suma-summarum obraca Cię "na plecy" i ... je.biesz plecami w ścianę.

Podczas wspinaczki, nie ma to większego znaczenia ponieważ maksymalny współczynnik 2, jest i tak relatywnie "mały", co innego ferraty ...

Także - jak lonża na ferratę - to raczej do łącznika.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn lis 14, 2016 11:14 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sie 29, 2006 3:34 am
Posty: 14874
Lokalizacja: Ząbkowska, róg Brzeskiej
Maciek,
cenna uwaga :),
tylko...

golanmac napisał(a):
...Podczas wspinaczki, nie ma to większego znaczenia ponieważ maksymalny współczynnik 2, jest i tak relatywnie "mały", co innego ferraty ...


...właściwie przenoszenie "współczynnika odpadnięcia" ze wspinaczki na asekurację na ferratach jest nieco mylące. W "testowych" warunkach dla sprzętu ferratowego ten współczynnik to niby 5 a siła działająca na wspinacza nadal nie przekracza 0,6t, bo absorber nadal działa.
Co prawda, większość sprzętu po przekroczeniu owych testowych warunków od razu wchodzi w obszar, w którym po prostu przestaje działać łamiąc odpadającemu kręgosłup, albo się niszcząc.

_________________
Widzisz lewaka, nie stój z boku, reaguj!! Pamiętaj, lewactwo karmi się obojętnością i bezczynnością.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: So lis 19, 2016 7:44 pm 
Weteran
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 27, 2009 5:04 pm
Posty: 111
Lokalizacja: Lubawa
Ja polecam mimo wszystko przez dwie pętle uprzęży. W sytuacjach awaryjnych, warto mieć wolny łącznik, ale to tylko moje zdanie.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Polityka prywatności i ciasteczka
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL