Forum portalu turystyka-gorska.pl

Wszystko o górach
portal górski
Regulamin forum


Teraz jest N maja 12, 2024 9:45 pm

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: Pn maja 31, 2021 1:30 pm 
Nowy

Dołączył(a): Pn maja 31, 2021 12:10 pm
Posty: 1
Witam wszystkich,

wybieram się w tatry i chciałbym wejść na Rysy. To będzie moja pierwsza wycieczka w tak wysokie góry i zastanawiam się nad odpowiednim obuwiem.

Na obecną chwilę upatrzyłem sobie model Merrell - Ontario 85 Mid WP (https://www.eobuwie.com.pl/trekkingi-merrell-ontario-85-mid-wp-j18852-dragonfly-bleu-fonce.html). Mogę kupić go w dobrej cenie 260 zł.

Podoba mi się jego lekka konstrukcje ( skóra + wstawki z cordury) oraz teoretyczna wodoszczelność. Przeważnie góry odwiedzam między majem a październikiem, dlatego wybór padł na lekką zabudowę buta.
Jednak nie jestem przekonany co do twardości podeszwy, wydaje mi się ze mogłaby być twardsza. Może jestem trochę przewrażliwiony, bo mój poprzedni zakup to kompletny niewypał właśnie ze względu na zbyt miękką podeszwę.


Dlatego chciałem się dopytać bardziej doświadczonych osób. Może mieliście do czynienia z tym modelem buta ? Może jesteście w stanie polecić coś innego o twardej podeszwie, ale w miarę oddychającego? Może zbyt mocno skupiam się na tym ze but o pełnej zabudowie nie będzie oddychał? :)

Będę wdzięczny za wszelką pomoc i sugestie.

Pozdrawiam serdecznie


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz cze 10, 2021 9:30 am 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): Pt wrz 17, 2010 11:49 am
Posty: 1146
Lokalizacja: dokąd
Wiesz, są tacy, którzy na Rysy wbiegają w butach biegowych ... więc z tą twardością podeszwy to bym nie robiła zamieszania. Ważne, aby buty były wygodne.

A co do oddychalności ... w Tatrach po raz pierwszy górsko byłam w 2001r., w takich butach. Podwójna skóra, prawie 2kg łącznie. Długo mi służyły, w różnych górach, zimą i latem. Jako relikt nadal je przechowuję w piwnicy.

Obrazek

Kup buty lekkie i wygodne, i tyle.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz lip 22, 2021 8:42 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sie 29, 2006 3:34 am
Posty: 14890
Lokalizacja: Ząbkowska, róg Brzeskiej
saxifraga napisał(a):
Wiesz, są tacy, którzy na Rysy wbiegają w butach biegowych ... więc z tą twardością podeszwy to bym nie robiła zamieszania.

Trochę mnie przekonuje teza, że "doświadczeni górołazi", mają mocniejsze "mięśnie usztywniające stopę" (moe prościej i bezpieczniej byłoby powiedzieć "wyrobione stopy"?) i dlatego nie lubią butów za kostkę, natomiast "początkującym" jednak takie należałoby polecić.

_________________
Widzisz lewaka, nie stój z boku, reaguj!! Pamiętaj, lewactwo karmi się obojętnością i bezczynnością.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pt lip 23, 2021 6:30 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 13, 2005 2:03 pm
Posty: 11088
Lokalizacja: Poznań
I z grubszą podeszwą aby nie czuć każdego kamyka pod stopą. Mam trialowe Asicsy i czuję w nich nawet nadepniętą szyszkę. Aczkolwiek są też takie buty z grubszymi, porządniejszymi podeszwami. I jak już to w takie trzeba celować na górskie podejściówki.

_________________
Tatrzańskie szlaki..


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Polityka prywatności i ciasteczka
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL