Forum portalu turystyka-gorska.pl

Wszystko o górach
portal górski
Regulamin forum


Teraz jest Pt mar 29, 2024 11:09 am

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 15 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Lornetki
PostNapisane: N wrz 30, 2007 5:10 pm 
Zasłużony

Dołączył(a): N sie 21, 2005 6:36 pm
Posty: 154
Lokalizacja: Myszków
Zakładam nowy temat gdzy nie znalazłem nic w "szukajce" . Chodzac po górach , czasami chciałoby sie spojrzec gdzies dalej , dlatego nosze sie z zamiarem kupienia lornetki . Nie znam sie na tym sprzecie , stad moja prosba do tych którzy moga cos polecic lub z własnego doswiadczenia powiedziec jaka lornetka sprawdza sie najlepiej w gorach . Bede wdziczny za opinie i podpowiedzi . Pozdrawiam .


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N wrz 30, 2007 7:32 pm 
Stracony

Dołączył(a): Śr cze 20, 2007 5:51 pm
Posty: 10096
Lokalizacja: Moszna
Mucka39 napisał(a):
nie znalazłem nic w "szukajce"

proste, bo nie masz lornetki ;D


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn paź 01, 2007 7:15 am 
Uzależniony ;-)
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lis 13, 2005 9:37 am
Posty: 1433
Lokalizacja: Siedlce
ja ostatnio kupiłem za 50zł taką małą, ściąga całkiem dobrze (takie przybliżenie jak mam w obiektywie 300mm x 1,5)

_________________
Fuji S5 PRO || Grip || Nikon D70s || Grip || F80 || N28-100 || S30/1.4 || N80-200/2.8D ED N || SB-800 || TC Kenko x1.4Pro


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn paź 01, 2007 1:33 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt cze 15, 2007 3:03 pm
Posty: 8796
Lokalizacja: Londyn, kiedyś W-wa, jutro ... ?
Mucka39 napisał(a):
czasami chciałoby sie spojrzec gdzies dalej

Specem nie jestem a lornetkę w dawnych czasach ze sobą targałem.
To trochę zależy po co Ci ta lornetka. Z reguły parametry oznaczane były coś w stylu 7x35 itp. 7 to powiększenie a 35 to średnica przedniej soczewki. Im to 7 większe tym większe przybliżenie ale mniejsze pole widzenia (a do tego ciemniejszy obraz). Zwiększając te 35 obraz się rozjaśnia. Takie myśliwskie lornetki to są np 20x50 i większe. Problem w tym, że jak ci się ręce chyboczą (delirka?) to obraz lata Ci na wszystkie strony. Do tego te 50mm szkła są wielkie i cięzkie ale muszą być duże bo inaczej lornetka byłaby ciemna a dla myśliwego w lesie jasność obrazu jest bardzo ważna.

Ja miałem ruską 7x35 i była OK ale za to dość ciężka. Mało jej używałem więc noszenie jej było bez sensu. "Z perspektywy lat" radziłbym kupić coś małego. Jak masz bardzo dużo kasy to są lornetki małe i jasne o specjalnej optyce, np Leica ale to są bardzo drogie gadżety.

Ostatnie kilka słów. W górach z powiększeniem bym nie przesadzał bo gdy jesteś zmęczony to mało co widać na trzęsącym się obrazie a do tego trudno znaleźć to co Cię interesuje i odnieść to coś do innych obiektów. Dobre rozwiązanie to lornetka z zoomem bo łatwiej namierzyć obiekt a potem "przybliżyć", jak w aparacie foto. Jasność ? To tak samo jak w foto. Póki jest ładna pogoda i patrzysz na jasny krajobraz to mała lornetka wystarczy (oko lepiej się adaptuje do ciemności niż jakieś klisze, CMOSy czy CCD).


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn paź 01, 2007 5:51 pm 
Zasłużony

Dołączył(a): N sie 21, 2005 6:36 pm
Posty: 154
Lokalizacja: Myszków
golanmac napisał(a):
proste, bo nie masz lornetki ;D
...hahaha... to tyle do golanmac
Grzegorz , dokładnie szukam czegos małego , teleskopu nie bede taszczył w góry :wink: , ale nie chce tez kupic np. od słowaków "sprzetu"za 25 zł.
Gustaw dzieki za wyjasnienie z tym przyblizeniem , teraz wiem o co biega w tych 7x35 :D . Poszukam jeszcze jakiegos forum ,moze na temat poszczególnych firm i co oferuja , no i w jakiej cenie . Na bogacza nie trafia w moim przypadku bo budrzet ograniczony :mrgreen: . Dzieki serdeczne panowie i pozdrówka wielkie .


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt paź 02, 2007 11:57 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt cze 15, 2007 3:03 pm
Posty: 8796
Lokalizacja: Londyn, kiedyś W-wa, jutro ... ?
Jeszcze trochę dorzucę, żeby wyczerpać temat a do tego mam skłonności do gawędziarstwa.

1. Będąc w Anglii nie wiem jakie sklepy w Polsce oferują lornetki. Tutaj w UK Jessops ma sporą sieć sklepów fotooptycznych z dobrym wyborem lornetek. Warto się wybrać, popróbować, wybrać i ... kupić od kogoś innego taniej w internecie (ciekawe kiedy zamkną Jessops'a).
Tutaj link do ich głównej strony :
http://www.jessops.com/
a tutaj specjalnie do lornetek :
http://www.jessops.com/Store/c3610/1-3280-3610/Home/Binoculars--and--Scopes/Binoculars/details.aspx
Możesz poszperać i sprawdzić ceny i parametry.

2. Nim zaczniesz cokolwiek testować musisz wiedzieć jak w lornetce ustawić ostrość. Wbrew pozorom nie wszyscy wiedzą jak to dobrze zrobić. Normalna lornetka ma dwa pokrętła (zoom ma więcej). Jedno główne jest z reguły gdzieś pośrodku między dwoma okularami. Drugie zwykle oznaczone jakoś tak "- 0 +" jest z reguły na jednym z okularów (tych końców od strony oczu). Jak masz wadę wzroku i nie wiesz co należy zrobić z -0+ to nigdy dobrze nie ustawisz ostrości (i będzie Ci się wydawało, że lornetka jest do d...). Dlatego to takie ważne. Załóżmy, że jesteś krótkowzroczny i nosisz okulary. Wtedy wiesz jaka jest Twoja wada wzroku i jak mocne masz szkła. Upraszczając nieco szkła lewe i prawe mogą mieć różną moc bo Twoje oczy mogą mieć różne wady. Np. lewe +2.5 dioptrii a prawe +3.5 czyli różnica mięzy nimi to 1 dioptria. Lornetka jest jak okulary. Wyobraź sobie, że oba szkła masz takie same, np +2.5. Wtedy dobrze będziesz widział lewym okiem ale prawym już nie. OK. Teraz dostajesz okulary, które mają oba szkła +3.5. Teraz prawym dobrze widzisz ale lewym nie. W lornetce główne pokrętło zmienia ostrość dla obu oczu tak samo a to pokrętło -0+ pozwalana na korektę różnicy pomiędzy oczyma, w naszym przykładzie tej 1 dioptrii. Załóżmy, że pokrętło -0+ jest na prawym okularze. Zamykasz prawe oko i głównym pokrętłem regulujesz ostrość aż dobrze widzisz lewym okiem (w przykładzie ustawiasz sobie tak, że to oko z +2.5 dobrze widzi). Teraz zamykasz lewe oko a otwierasz prawe i nie ruszasz już głównym pokrętłem tylko zaczynasz regulować pokrętłem -0+ dopóki prawe oko dobrze nie widzi (robisz korektę o +1 dioptrię). Teraz możesz otworzyć oczy bo to koniec regulacji. Ustawienie pokrętła -0+ jest dla każdej osoby nieco inne. Nawet dla Ciebie może się zmieniać jeśli różnica mocy między Twoim oczyma się zmienia w czasie. Wiedząc jak ustawić -0+ możesz prztestować różne lornetki (w każdej z nich musisz wyregulować tą różnicę).

3. Dobra zasada to :"jestem za biedny żeby kupować tanie rzeczy". Często ją stosuję ale nie zawsze. W UK kupiłem sobie za grosze w TKMaxie drugą lornetkę. Mała, tania, firmy Praktica. Trochę takie badziewie ale ... mozna ją wrzucić do plecaka i nie martwić się, że się ją zaleje albo rozbije bo kosztowała grosze. Na wycieczki górskie to względnie dobry wybór. Chcesz coś co się przyda w innych sytuacjach, np. na koncercie, do podglądania Bernadetki :lol: , czy obserwacji astronomicznych (nigdy nie patrz bez filtrów na Słońce :!: :!: :!: , no chyba że Słońce Sudetów :lol: ) to kup coś droższego. Droższy sprzęt bedzie miał, na przykład, lepszą, jaśniejszą optykę bez zniekształceń, przyciemnień i innych aberracji itp, będzie lżejszy, łatwiejszy w obsłudze, z dodatkowymi filtrami, z dobrym twardym futerałem, korpus zalany w gumie dla ochrony, być może ze stabilizacją obrazu (!) itd.

4. Jak z każdym sprzętem (butami, plecakami, itd) najlepiej jest wypróbować. W PRL lornetki były w sklepach myśliwskich i fotooptykach. Czasy się zmieniły więc musisz wyszukać właściwy sklep gdzieś lokalnie. Radzę sprawdzić różne modele, żeby wiedzieć o co wogóle chodzi. TEST 1. Poproś o tanią i drogą o tych samych parametrach np 7x35 i porównaj. TEST 2. Przetestuj różne powiększenia przy tym samym rozmiarze soczewek, np 5x35, 20x35 i jakiś zoom np 7-15x35. Zauważ zmiany w polu widzenia, jasności obrazu i wpływ trzęsienia rękami. Spróbuj podeprzeć ręce na czymś i zauważ różnicę. TEST 3. To samo powiększenie ale różne rozmiary soczewek, np. 10x35 i 10x50. Zauważ różnicę w jasności obrazu. Na koniec popróbuj co Ci tam jeszcze wpadnie w oko, najlepiej jakieś mniejsze kieszonkowe modele i będziesz gotowy podjąć decyzje co do kupna.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt paź 02, 2007 7:24 pm 
Zasłużony

Dołączył(a): N sie 21, 2005 6:36 pm
Posty: 154
Lokalizacja: Myszków
Gustaw, człowieku jestes wielki :cheers: . Własnie wróciłem z roboty , jestem padniety ale mówie zobacze co tam w "górach" słychac . Poczytam pare postów i choc na chwile bede w tematach swojskich swojej osobie . Dzieki Ci bardzo za zainteresowanie tematem , podziwiam ludzi podobnych Tobie , piszesz ,tłumaczysz, zgłebiasz temat aby pomóc drugiemu , tym bardziej ze chodzi tylko o lornetke . Poczytam i wgłebie sie jutro w to co napisales , dzis poprostu padam :( . Naprawde dziekiuje szczerze za pomoc . Mam nadzieje ze kiedys bede mógł sie odwdzieczyc .
Marek .


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr paź 03, 2007 7:00 pm 
Zasłużony

Dołączył(a): N sie 21, 2005 6:36 pm
Posty: 154
Lokalizacja: Myszków
Dzis wnikliwie i ze zrozumieniem przeczytalem co Gustawie napisałes , jestem wiecj niz wdziwczny :D Teraz wiem jak sprawdzic i na co zwrócic uwage przy kupnie lornetki . Dziekuje raz jeszcze , i mam nadzieje ze pochwale sie w nie długim czasie udanym zakupem . Pozdrawiam serdecznie .


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr paź 03, 2007 10:49 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt cze 15, 2007 3:03 pm
Posty: 8796
Lokalizacja: Londyn, kiedyś W-wa, jutro ... ?
Niby temat denny ale warto to opisać raz a dobrze bo może inni forumowicze też skorzystają. Cała przyjemnośc po mojej stronie. Życzę miłych zakupów. Może znajdzie się też prawdziwy ekspert co te moje wypociny poprawi. A na koniec uważam, że znajomość właściwego ustawiania ostrości to klucz do "sukcesu". Ile razy widziałem ludzi przekazujących sobie z rąk do rąk lornetki, żeby coś zobaczyć i nigdy nie regulujących ostrości ! Nie wierzę, że wszyscy mają takie same oczy ! :lol:

EDYCJA :
Właśnie się powoli rozpakowuję po remoncie i ... akurat wyciągnąłem tą Prakticę. No więc jest to taki model CN 8x21 czyli standard dla takich małych i kieszonkowych. W ciągu dnia jest OK ale pod wieczór staje się za ciemna. Tak mi się wydaje, że z powiększeniem nie ma co przesadzać i te 7x lub 8x powinno wystarczyć chyba, że chcesz z Gubałówki przeszukiwać ściany Czerwonych Wierchów w poszukiwaniu otworów jaskiń. :lol:


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł: lornetki
PostNapisane: So paź 06, 2007 11:17 am 
Kombatant

Dołączył(a): N sie 06, 2006 8:52 pm
Posty: 391
Lokalizacja: Bielsko-Biała
teraz są fajne lornetki, dla mnie decydujący byłby ciężar (oprócz przybliżenia), bo mam w domu starą lornetę co waży baardzo sporo i mało kiedy ją biorę w góry z uwagi na jej wagę


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł: Re: Lornetki
PostNapisane: Pt cze 03, 2016 12:30 pm 
Nowy

Dołączył(a): Pt cze 03, 2016 12:25 pm
Posty: 2
Nie no za dobra lornetkę trzeba trochę zapłacić. Kiedyś miałem lornetkę za bodajże 40 zł. No i nie ma co porównywać. Profesjonalne lornetki mają to do siebie, że ostrość widzenia jest o niebo lepsza i czuć po prostu tą różnicę.
W tej chwili mam taką lornetkę: http://www.faut.con.pl/lornetka-levenhu ... -pro-10x50
Cena robi swoje. Wiadomo - prawie 600 zł, ale jako, że profesjonalnie zajmuje się wypadami w góry to musiałem zakupić coś sprawdzonego.
Więc mała rada dla kupujących - jeżeli jeździcie w góry raz na rok, nawet rzadziej to zostańcie przy tańszych lornetkach, ale jeżeli chcecie wypadać w góry trochę częściej to zastanówcie się nad kupne lornetki od 300 zł w górę.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł: Re: Lornetki
PostNapisane: Pt cze 03, 2016 4:52 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 13, 2005 2:03 pm
Posty: 11081
Lokalizacja: Poznań
Mam tę lornetkę zakupioną właśnie w tym sklepie. Nie dość, że jakoś jej jest w porównaniu z ceną fatalna to jeszcze sklep nie chce uwzględnić reklamacji. Nie polecam sklepu jak i też tej lornetki. Sklep radzę omijać z daleka. Lornetka co najwyżej do loży w Teatrze Wielkim. Do niczego więcej się nie nadaje.

_________________
Tatrzańskie szlaki


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł: Re: Lornetki
PostNapisane: Cz lis 17, 2016 9:43 am 
Nowy

Dołączył(a): Pt cze 03, 2016 12:25 pm
Posty: 2
tomek.l napisał(a):
Mam tę lornetkę zakupioną właśnie w tym sklepie. Nie dość, że jakoś jej jest w porównaniu z ceną fatalna to jeszcze sklep nie chce uwzględnić reklamacji. Nie polecam sklepu jak i też tej lornetki. Sklep radzę omijać z daleka. Lornetka co najwyżej do loży w Teatrze Wielkim. Do niczego więcej się nie nadaje.


Możesz podać jakieś argumenty? Profesjonalnie zajmuje się wypadami w góry i mogę potwierdzić, że już niejednokrotnie ta lornetka udowodniła mi swoją wartość, krótko mówiąc widoczność jest rewelacyjna i właśnie z tego powodu zdziwił mnie Twój komentarz.
Korzystam z niego od ponad pół roku i wiem z czego korzystam. Z tego sklepu skorzystałem natomiast już trzykrotnie - nigdy nie było problemu z np. wymianą na inny rozmiar.
Druga sprawa - napisałem posta w piątek trzeciego czerwca - z tego co Widzę Ty również. Raczej mało prawdopodobne, żebyś kupił lornetkę w sklepie, który dopiero co dodał lornetki na stan sklepu -> wiem bo kupowałem w okolicach końca Maja, a o sklepie jeszcze dużo słychać nie było. Wiem o tym bo wynajduję co chwilę sklepy myśliwskie, które mają najtańszy asortyment, przydatny na wyprawę do lasu czy w góry.

Streszczę dla tych, którym nie chce się czytać całego posta: Nieładnie tak proszę Pana w błąd ludzi wprowadzać. Na tym zakończę dyskusję. Nie pozdrawiam.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł: Re: Lornetki
PostNapisane: Cz lis 17, 2016 10:04 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 25, 2007 9:48 am
Posty: 7564
kamilkurowski napisał(a):
Streszczę

Również postaram się streścić - patataj spamerze.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł: Re: Lornetki
PostNapisane: Cz lis 17, 2016 10:38 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 13, 2005 2:03 pm
Posty: 11081
Lokalizacja: Poznań
Kupiłem lornetkę 19 maja. Tak beznadziejnego i drogiego produktu jak i sklepu dawno nie widziałem. Dlatego szczerze odradzam i sklep i produkt.

_________________
Tatrzańskie szlaki


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 15 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Polityka prywatności i ciasteczka
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL