Forum portalu turystyka-gorska.pl

Wszystko o górach
portal górski
Regulamin forum


Teraz jest Cz mar 28, 2024 11:52 am

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1074 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 32, 33, 34, 35, 36
Autor Wiadomość
PostNapisane: Cz cze 09, 2016 6:29 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 13, 2005 2:03 pm
Posty: 11081
Lokalizacja: Poznań
Ale tak swoją drogą uważam, że 400 i więcej zł za kije to lekka przesada. To tylko kije. Nie kupiłbym za więcej niż 300 zł. No chyba żeby umiały gotować i przynosić piwo z lodówki.

_________________
Tatrzańskie szlaki


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz cze 09, 2016 10:10 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Cz maja 02, 2013 1:05 pm
Posty: 1693
Yvona napisał(a):
dylemat...Doradźczie, proszę-czy warto kupować droższe kije? Mój wybór padł na "górną półkę"-black diamond women's trail pro shock new. Kosztują w promocji niecałe 400zł. Mogę sobie na nie pozwolić, ale czy jest sens? Moje wyjazdy ograniczają się zasadniczo do 2 tygodni latem w górach, z ewentualną możliwością wyjazdu na tydzień zimą-ale nie jest to coroczne. Wypady podczas urlopu są na zasadzie rano wyjść-wrócić wieczorem. Za wszelkie "za" i "przeciw" będę wdzięczna.


400 zł to sporo. Poprzednie Diamondy (tańsze Trail Ergo Cork Trekking Poles) zajechałem w prawie 3 lata, około 40 dni / na rok pobytu w Tatrach. Raz się złamały ale zamortyzowały upadek, BD wymienił mi za darmo złamany segment, drugi raz uratowały przed upadkiem ale skrzywiły, nie reklamowałem bo minąl 2 letni okres gwarancji. Suma sumarum uważam, że zarobiły na siebie. W zeszłym roku wpakowałem ponad 400 zł w
http://blackdiamondequipment.com/en_PL/trekking-poles/alpine-carbon-z-pole-BD112174_cfg.html#start=1

Pisałem kiedyś - o ponownym wyborze BD zdecydował sposób obsłużenia mojej reklamacji. Sprzedawca nie wierzył, że BD wymieni złamany element bo to "niewłaściwa eksploatacja".
Po pomyślnym rozpatrzeniu reklamacji zbierał szczękę z podłogi. A był to jeden z największych sklepów ze sprzętem turystycznym.

Alpine Carbon Z Trekking Poles. W porównaniu z poporzednimi są rewelacyjne bo mieszczą się w plecaku po złożeniu, zajmuja z 40 cm długości. Są lekkie. Mają korek w rączce (nienawidzę syntetyków w dotyku). Jest też wariant niekarbonowy, trochę tańszy, moje mają ten plus, że w zimie tak nie namarzają.
Wada Z-poles - minimalne luzy na połączeniach (nie wpływ ato negatywnie na funkcjonalnośc, po kilku trasach zapomina się o tym) oraz czasami wymagający większje siły przycisk służący do składania (mróż/wilgoć sprawiają, że staje się bardziej sztywny - pewnie chodiz o sprężyne pod nim).

PODOBNO w antishocka nie warto się pakować. Próbowałem tego w sklepie (chodząc po schodach) i moment w Tatrach - mnie to denerowwało. Wole lżejsze kije bez amortyzacji.
Na kije przenosisz maksymalnie 20 % obciążenia. Skoro buty niemal nie mają amortyzacji (sprężynowej) to jaki sens jest amortyzować ręce przy 5 krotnie mniejszym obciążeniu?

W zimie uważam kije za niemal niezbędne, w lecie za bardzo przydatne. Próbowalem Vikingów za 100 zł. Nigdy więcej. Po 3 godzinach zgubiłem telarzyki (producent to przewidział w komplecie były podwójen talerzyki letnie !!!), kijki wpadały w drgania/rezonans. 100 zł wyrzucone w błoto.
Jak już się szarpać na kosztowne BD, to z-poles. Jak nie kosztowne Alpine Carbon Z Trekking Poles to tańsze (<400 zł) Alpine FLZ Trekking Poles. Mają dodatkową regulację wysokości, ale nie są z karbonu. Trochę cięższe, zimne, ale też fajne.
Z-poles bez FLZ mają stała długość po rozłożeniu.

_________________
"Ostrożnie, tam przepaść!", Maria Bandrowska, 27 lipca 1914 r.
"Ile razy widziałeś schodzącą lawinę w Tatrach w grudniu?" magis, 2018


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pt cze 10, 2016 3:11 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sie 29, 2006 3:34 am
Posty: 14874
Lokalizacja: Ząbkowska, róg Brzeskiej
Wolf_II napisał(a):
PODOBNO w antishocka nie warto się pakować. Próbowałem tego w sklepie (chodząc po schodach) i moment w Tatrach - mnie to denerowwało. Wole lżejsze kije bez amortyzacji.
Na kije przenosisz maksymalnie 20 % obciążenia. Skoro buty niemal nie mają amortyzacji (sprężynowej) to jaki sens jest amortyzować ręce przy 5 krotnie mniejszym obciążeniu?

(...) Próbowalem Vikingów za 100 zł. Nigdy więcej. (...) kijki wpadały w drgania/rezonans.


Pewnie przy okazji napisałeś, po co niby są te antichocki.
Ja mam bez antischocków, też czasem drgają ale mi to zupełnie nie przeszkadza.
Raczej na pewno następne znowu kupię może i zapinane, ale bez żadnego antischocka. Ciężej,drożej i więcej się może popsuć. Nawet nie wiem czy nie gorzej, jak w zimie próbujesz tego kija wbić w twardy szron.
Ja nie widzę sensu, mi drgania kija w niczym nie przeszkadzają.
A wibracje? Jak noszą niektóre panie na koszulkach I like good vibes!

_________________
Widzisz lewaka, nie stój z boku, reaguj!! Pamiętaj, lewactwo karmi się obojętnością i bezczynnością.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pt cze 10, 2016 4:10 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Cz maja 02, 2013 1:05 pm
Posty: 1693
grubyilysy napisał(a):
Ja nie widzę sensu, mi drgania kija w niczym nie przeszkadzają.

Mnie ten odgłos denerował, a poza tym nie miałem poczucia, że kij jest stabilny. Taki patyk trekkingowy powinien mieć jednak pewną sztywność. W sumie te wibrujące Vikingi wizualnie były całkiem całkie, i na pierwszy rzut oka ich mechanizm był bardzo zbliżony do tego z BD (jak dla mnie to była próba sklonowania tańszych BD). Problem był jednak z jakością wykonania. BD (czy też polski serwis) rozwalił mnie nie tylko tym, że dali mi nowy dolny segment do złamanego kija, ale poprosili o ten złamany w celu przeprowadzenia badań. To znaczy, że firma cały czas doskonali produkt, szuka nowych konstrukcji i materiałów.

Zwróciłeś uwagę na ważną rzecz - ten spręnżyny/amortyzatory zwane antishockami coś ważą. Może i nie jestem maniakiem fast&light by schodzić z masą patyków do 200 g (te najlżejsze np mają ... wstążki zamiast przyzwoitychy, miekkich i solidnych pętli nadgarstkowych), ale po co nosić coś lżejszego gdy może być lżej.

Nie używałem, więc nie wiem na ile mechanizm jest awaryjny - pewnie każda komplikacja zwiększa awaryjność, przy czym w kijku nadal największe ryzyko to po prostu połamanie go albo uszkodzenie mechanizmu pozwalającego na ich rozłożenie i zablokowanie. Sam kiedyś szukałem po Murowańcu śrubokrętu (znaczy "wkrętaka" - można go dostać w ... kuchni) bo zaciski w BD nie trzymały i trzeba było śruby dokręcić. Dla uczciwości trzeba dodać, że bywają antishocki blokowalne (podobnie jak "amorki" w rowerach), więc pewnie nawe gdy amortyzator ulegnie uszkodzeniu, to można go zdeaktywować.

_________________
"Ostrożnie, tam przepaść!", Maria Bandrowska, 27 lipca 1914 r.
"Ile razy widziałeś schodzącą lawinę w Tatrach w grudniu?" magis, 2018


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pt cze 10, 2016 6:58 pm 
Nowy

Dołączył(a): Pn sie 04, 2014 7:07 pm
Posty: 23
Dziękuję za Wasze cenne rady.
Wniosek jest następujący: pierwszy wybór padł na kije bez antischock'a, jednakże pod wpływem lektury-nie tylko na forum-zaczęłam rozglądać się za kijami z amortyzatorami. Brak doświadczenia spowodował, że chciałam poznać Waszą opinię na temat tego elementu. I cóż-potwierdziło się, że pierwszy wybór najlepszy, a więc postawiłam na kije pozbawione amortyzatorów, które od razu mi się spodobały i mam nadzieję, że spełnią moje oczekiwania. BD Trail Lady-zamówione:))
Jeszcze raz bardzo Wam dziękuję.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: So cze 11, 2016 8:03 am 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn sie 26, 2013 7:31 am
Posty: 1616
Lokalizacja: Tarnow
Yvona napisał(a):
zamówione

Niech dobrze służą :)

_________________
flickr

------

"czekan, jak sama nazwa wskazuje - narzędzie do czekania"
Włodzimierz Firsoff
Taternik 1932 nr 3


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn cze 13, 2016 7:32 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 25, 2007 9:48 am
Posty: 7564
Wolf_II napisał(a):
po co nosić coś lżejszego gdy może być lżej.

Oto jest pytanie. :)


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pt paź 22, 2021 12:10 pm 
Kombatant

Dołączył(a): Pt wrz 27, 2013 2:48 pm
Posty: 600
Nieco odświeżam wątek, pytając: czy ktoś wie, gdzie jest istniejący serwis kijków?
Jeden z moich epickich :oops: , ultralekkich Fizanów się mi lekko (pod Koprowym) wygiął, a po pozostaniu kilku tygodni w złożeniu za ch..., no, za nic nie daje się odkręcić... :cry:
Wolałbym taki namiar, żebym nie musiał słać kija w Polskę całą, tylko może w centrum naszej ojczyzny pięknej gdzieś... Dzięki.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pt paź 22, 2021 6:48 pm 
Kombatant

Dołączył(a): Pn sie 17, 2009 9:49 pm
Posty: 405
Lokalizacja: Opole
Palnika nie proponuję, ale spróbuj z wrzątkiem wody ( H2O) Potem do serwisu alufelg, albo najpierw. Znają się na amelinium :mrgreen:


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Śr lip 20, 2022 8:35 am 
Jakieś informacje o wyposażenie w Tatry z dwójką dzieci? Co warto zabrać na 2 tygodnie?


Góra
  
 
PostNapisane: Pt lip 22, 2022 8:25 am 
Chętnie poczytam, my się wybieramy z 3-latkiem i 6-latkiem - dla 3-latka na pewno bierzemy chustę i nosidło - kurtki przeciwdeszczowe, wygodne buty, czapki z daszkiem, lekkie ale ciepłe bluzy, termos, mapę. To tak na szybko. Oczywiście na pewno spakujemy więcej rzeczy, ale może na coś nie wpadłam .


Ostatnio edytowano Pn sie 01, 2022 10:31 am przez tamika, łącznie edytowano 1 raz

Góra
  
 
PostNapisane: Pt lip 22, 2022 2:20 pm 
Kombatant

Dołączył(a): Pt wrz 27, 2013 2:48 pm
Posty: 600
Dwa konkretne pytania:

1. czy to jest forum "mamo to ja", albo jakieś podobne?
2. czy to jednak nie jest wątek o kijkach trekkingowych? Jeśli bierzecie kijki dla 3- i 6-latka, to przepraszam...


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Śr sie 30, 2023 9:34 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 13, 2005 2:03 pm
Posty: 11081
Lokalizacja: Poznań
Ktoś użytkuje Black Diamond Trail i ma jakieś opinie?
https://www.blackdiamondequipment.com/e ... lorid=5503

Wiem, że jest jeszcze wersja pro. Ale tam akurat czytałem kilka opini o pękającym mocowaniu dolnego segmentu.

Zastawiam się czy też warto dopłacać do korkowej raczki made in Black Diamond?

_________________
Tatrzańskie szlaki


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Śr sie 30, 2023 2:33 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Pn paź 05, 2015 7:18 pm
Posty: 1983
Trudno wyczytać, że kijki te mają średnice elementów 16/14/12. Jakby BD nie chciał chwalić się ich cienkością.
Używa ich koleżanka, której poleciłem je jako bardziej damskie. Zadowolona.
Sam wymieniałem przed rokiem wysłużone Gabele i wybór (jakże słuszny) padł na Leki Makalu AS. To model męski 18/16/14 :D
Warto, naprawdę warto dołożyć parę groszy. A u mnie kijki cierpią. Jedyny minus to anemiczne paski, ale to jak się czepiać.
Lepsza rączka z dobrej pianki, niż korkowa.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Śr sie 30, 2023 4:29 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 13, 2005 2:03 pm
Posty: 11081
Lokalizacja: Poznań
Mam stare, skręcane Kohla. Z czasów kiedy liczyły się tylko Kohla i Leki. Raczej większych uwag nie mam. Z czasem na kilka cm się chowają przy dniu cięższej pracy. Dwa segmenty na początku przygody z nimi już zgiąłem. Raz przy wywrotce na lodzie a drugi raz gdy weszły między skały. Wtedy dało się segment zapasowy dokupić.
Nauczyłem się po tych zdarzeniach żeby dolny, najcieńszy i najbardziej narażony na uszkodzenia segment wysuwać jak najmniej. Mniejsze siły na niego wtedy działają. Reguluję środkowym, już grubszym. I od tego czasu kijki już się nie gną.

Ale już są te kije trochę porypane i jednak chcę spróbować tych zewnętrznych mocowań dlatego patrzę na BD bo te mocowania mają raczej dobre opinie. Ale widzę również, że Koha i Leki też weszli w takie mocowania. Muszę więc i o nich poczytać.

I jest jeszcze jedna, istotna rzecz. Dostępność zapasowych elementów. Zwłaszcza w okresie pogwarancyjnym. Kiedyś do Kohla mogłem kupić. Nie wiem jak teraz. I jak to wygląda w przypadku Leków. Przy Black Diamond czytałem, że nie ma dostępnych zapasów ale to też do sprawdzenia.
Kije się jednak lubią giąć czy łamać.

Co do wersji damskich. Bywają krótsze. I przez to dolny segment trzeba w nich mocno wysuwać w przypadku pań wyższych. A jako, że staram się dolny segment chować uważam, że krótsza, damska wersja odpada. Nawet kosztem kilku gram więcej i brzydszego koloru.

Prócz średnicy segmentu liczy się też przy wytrzymałości grubość ścianki. A tym to się chyba żaden producent nie pochwali. Ale to wiadomo, taki kij jest wytrzymalszy ale i cięższy.

_________________
Tatrzańskie szlaki


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Śr sie 30, 2023 6:52 pm 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn sie 26, 2013 7:31 am
Posty: 1616
Lokalizacja: Tarnow
tomek.l napisał(a):
Przy Black Diamond czytałem, że nie ma dostępnych zapasów ale to też do sprawdzenia.

Kiedyś zamawiałem u polskiego dystrybutora marki segmenty dolny i srodkowy.

_________________
flickr

------

"czekan, jak sama nazwa wskazuje - narzędzie do czekania"
Włodzimierz Firsoff
Taternik 1932 nr 3


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Śr sie 30, 2023 7:09 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Pn paź 05, 2015 7:18 pm
Posty: 1983
Moje Leki Makalu AS poddałem ciężkim próbom. Przy naprawdę dużym naprężeniu czułem solidność materiału i dziwiłem się, że wróciły do pionu.
Pierońsko się nimi cieszę. Zresztą to model kultowy.
Moc zacisku regulowana jest rowkowaną śrubą normalnie łatwo i palcyma.
To droższe kijki, ale bez przesady.
Jest też filozofia, że używamy bez opamiętania taniutkich i w razie cóś kupujemy następne.
Ale to opcja dla bogatych :D


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Śr sie 30, 2023 8:09 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 13, 2005 2:03 pm
Posty: 11081
Lokalizacja: Poznań
Widzę, że wersja AS to wersja z anti-shock. Ale jest też wersja bez za ok. 370 zł
Jest też wersja Lite i te mają 16, 14 i 12 mm i są krótsze o 10 a po złożeniu o 4 cm od zwykłych.

_________________
Tatrzańskie szlaki


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Śr sie 30, 2023 9:08 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Pn paź 05, 2015 7:18 pm
Posty: 1983
Tak to jest. Mogę powiedzieć, że w Lekach AS jest dość twardy i jak w Gablach pracował przyjemnie, tak tutaj nie doświadczyłem :D
Można brać bez, pewnie ciut lżejsze.
Lite może dla cieniasów, tzn. się lekkich na wadze :D
Miałem Gabel lite, ale miały 18/16/14 i długo dawały radę i tak w zasadzie skończyły mi się zakręcania, no i zimą zrobiła się katastrofa.
Patyków ja bym nie brał. Oczywiście piszę to w kontekście używania kijków w ciężkich warunkach tatrzańskich.
Tak zachwalam Leki Makalu, bo mam i dla mnie, pewnie subiektywnie, są super. Ale do zakupu kijków takich a nie innych, które z założenia mają służyć czas jakiś, trzeba na spokojnie dojrzeć. I wybrać swoje.
Powodzenia.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz sie 31, 2023 7:52 am 
Uzależniony ;-)
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn kwi 11, 2011 9:25 pm
Posty: 1493
Lokalizacja: W-wa
tomek.l napisał(a):
Ktoś użytkuje Black Diamond Trail i ma jakieś opinie?

Wiem, że pytasz o inny model BD, ale moje karbonowe Alpine (dokładna nazwa: Alpine CF) właśnie zaliczyły 14 sezon, więc uznałam, że warto napisać, jak się sprawowały:
- nigdy się nie wygięły, nie zniekształciły, nie pękły, nie złamały
- nigdy mi się nie złożyły, zatrzaski trzymały b. dobrze
- żadnej części nie wymieniałam
- wewnątrz odpadła, nawet nie wiem kiedy, jakaś czerwona końcówka, ale nie ma to na nic wpływu wg mnie
- czasem muszę zatrzask poluzować, bo zdarza się, ale bardzo rzadko, że się ciężej zamyka
- w paru miejscach doprowadziłam do porządku za pomocą igły z nitką nieznaczne uszkodzenia uchwytów z tkaniny
Uwaga: obecny model Alpinie Carbon jest jednak inny niż mój, może gorszy? może lepszy? Np. w moich chyba jest inny zatrzask, główka jest z korka, a rękojeść i profilowany przedłużony uchwyt z tworzywa.
Dodam, że nie używałam ich zimą.

Tylko czy faktycznie wciąż je mam? Nie dotarł do mnie plecak z całym ekwipunkiem po podróży Lufthansą, czekam od 18 sierpnia.

_________________
Nutko moja
https://www.youtube.com/@CarpathianMusicWorld/playlists


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz sie 31, 2023 12:15 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 13, 2005 2:03 pm
Posty: 11081
Lokalizacja: Poznań
Carbon to już trochę wyższa półka cenowa.
Choć Kohla, którą oglądałem też ma podobno mieszankę aluminium z carbonem.
Niestety w sklepach stacjonarnych monopol ma BD. Kohla i Leki na żywo raczej się nie dotknie w sklepie.

Na razie przyglądam się:
Black Diamond Trail
https://www.blackdiamondequipment.com/e ... lorid=5503
100 - 140 cm złożone 64 cm średnica 16/14/12 waga 486g para
Cena ok 350 zł

Leki Makalu
https://www.leki.com/pl/en/Makalu/65228491
110 - 145 cm złożone 71 cm 18|16|14 mm waga jednego 274 g
Cena ok 370 zł

Kohla Alpinist
https://kohla.at/en/alpinist-trekking-pole/80501-0172
105 - 140 cm złożone 65 cm
Waga jednego 230 g Hybrydowy (karbon + aluminium)
Cena ok 400 zł

_________________
Tatrzańskie szlaki


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz sie 31, 2023 12:47 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Pn paź 05, 2015 7:18 pm
Posty: 1983
Jeśli odłożysz na bok BD, to pozostaje Ci już tylko rzut monetą :D


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz sie 31, 2023 7:52 pm 
Stracony

Dołączył(a): Wt sie 07, 2012 8:56 pm
Posty: 4265
Lokalizacja: Łódź
Mam BD trail women od lat. Niezniszczalne. Rączki normalne plastikowe. Tylko nakładek na Słowacji nie kupujcie - wytrzymały dosłownie kilka godzin a kosztowały prawie 6 euro. Normalne polskie służą mi miesiącami, (oprócz wyjazdów czasem chodzę z kijkami po parku).


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz sie 31, 2023 8:01 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Pn paź 05, 2015 7:18 pm
Posty: 1983
A może w miarę dobrze i po taniości? Jest to jakaś opcja:

https://8a.pl/kije-gabel-vertigo-f-l-gr ... H4sDvjifWw


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1074 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 32, 33, 34, 35, 36

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Polityka prywatności i ciasteczka
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL