Forum portalu turystyka-gorska.pl

Wszystko o górach
portal górski
Regulamin forum


Teraz jest N cze 16, 2024 1:34 pm

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 35 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: N mar 15, 2009 9:08 pm 
Nowy

Dołączył(a): N mar 15, 2009 8:39 pm
Posty: 15
Witam, chciałbym zapytać bardziej doświadczone osoby o to jakiej klasy sprzęt i ubiór jest potrzebny aby móc bez lęku atakować szczyty wymienione w temacie (Elbrus, Mont Blanc) oraz podobne? Szczególnie zależy mi na tym aby odpowiedzi uwzględniały możliwości finansowe przeciętnego polaka. Więc nie mówmy tu o kosmosie, ale o rzeczach realnych.
Zdaje sobie sprawę ze mowa tu o ubiorze i sprzęcie specjalnym wiec musi kosztować, ale zależy mi na tym aby nie przepłacić zbytnio.

Informacji dotyczących jaki sprzęt i ubiór jest potrzebny można w internecie znaleźć mnóstwo, ja proszę was o podanie konkretnych dostępnych na rynku produktów. W szczególności zależy mi na najważniejszych elementach (buty, kurtka, spodnie).

W jakich granicach koszt muszę ponieść aby skompletować całość sprzętu? (bez namiotu).
Zależy mi na opinii praktyków, ale też wszystkich życzliwych

Myślę powoli o wypadzie na Elbrus w roku 2010, więc najwyższy czas zacząć zbierać fundusze i sprzęt.

Nie mam prawie żadnej wiedzy praktycznej odnośnie warunków zimowych i sprzętu (muszę to nadrobić w najbliższym sezonie).


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N mar 15, 2009 9:12 pm 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 13, 2007 2:13 pm
Posty: 1586
Lokalizacja: Wrocław / Polanica Zdrój
W jakim okresie sie wybierasz, lato/zima ?
Daw tygodnie temu, użyszkodnik naszego forum zameldował ze na szczycie Elbrusa było okolo -30'C -40'C ale to było wejscie zimowe.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N mar 15, 2009 9:17 pm 
Stracony

Dołączył(a): Śr cze 20, 2007 5:51 pm
Posty: 10096
Lokalizacja: Moszna
Cytuj:
Nie mam prawie żadnej wiedzy praktycznej odnośnie warunków zimowych i sprzętu (muszę to nadrobić w najbliższym sezonie).

Nieźle


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N mar 15, 2009 9:28 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 25, 2007 9:48 am
Posty: 7564
Nieźle, powiem więc tak - nie "najwyższy czas zacząć zbierać fundusze i sprzęt", lecz najwyższy czas zacząć zbierać doświadczenie, brachu. Wtedy sam zobaczysz co i jak, jaki sprzęt potrzebujesz. I nie będziesz zadawał takich pytań na forum, bo to wiesz, śmiech na sali. ;)


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N mar 15, 2009 9:29 pm 
Nowy

Dołączył(a): N mar 15, 2009 8:39 pm
Posty: 15
Właśnie ze względów na warunki raczej lato. Aczkolwiek dokładnego kalendarza nie mam.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N mar 15, 2009 9:33 pm 
Nowy

Dołączył(a): N mar 15, 2009 8:39 pm
Posty: 15
leppy napisał(a):
najwyższy czas zacząć zbierać doświadczenie
Spokojna głowa, na "przypał" się nie wybieram. Wcześniej jakiś kurs w tatrach zimą zrobię i trochę pochodzę. A tymczasem proszę o wasze opinie.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N mar 15, 2009 9:35 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn wrz 01, 2008 8:10 pm
Posty: 4694
Pochodź lepiej najsamprzod. Ja przymierzam się do zimowego wypadu do Tesco chodząc najpierw do Lidla. A szukając sprzętu na takie wyprawy zimą dopisz w googla czasem słowa rab expedition.

_________________
http://3000.blox.pl/html

"Listy z Ziemi" Twaina: poszukaj, przeczytaj... warto


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N mar 15, 2009 10:19 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn wrz 05, 2005 9:12 am
Posty: 6269
Lokalizacja: Warszawa/Skierniewice
krackowiaczek napisał(a):
Informacji dotyczących jaki sprzęt i ubiór jest potrzebny można w internecie znaleźć mnóstwo, ja proszę was o podanie konkretnych dostępnych na rynku produktów. W szczególności zależy mi na najważniejszych elementach (buty, kurtka, spodnie).


Jak sam napisałeś informacji jest mnóstwo więc pewnie sobie coś upatrzyłeś - jakaś konkretna firma ?
I w sumie chyba najważniejsze ile chcesz kasy na to przeznaczyć ?

_________________
Pozdrawiam
Jacek
Obrazek

___________
..Umiem być ciszą, Kończę się w twoim śnie, Ostatnie echo jest ciszą to miejsce gdzie kończy się twoje spojrzenie..


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N mar 15, 2009 10:36 pm 
Nowy

Dołączył(a): N mar 15, 2009 8:39 pm
Posty: 15
Jacek: twoje pytania do mnie są właśnie moimi pytaniami do was.

Na jakiego rzędu wydatki muszę być przygotowamy itp.

ps. dzieki za zainteresowanie.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N mar 15, 2009 10:49 pm 
Zasłużony

Dołączył(a): Śr lis 14, 2007 7:22 pm
Posty: 178
krackowiaczek napisał(a):
W jakich granicach koszt muszę ponieść aby skompletować całość sprzętu?

Czesc
Podstawowy sprzet troche Cie wyniesie. Rozumiem, ze chodzi bardziej o turystyke niz wspinaczke. I raczej trudno podawac juz jakies konkretne modele. Wiec raczej napisze tak ogolnie. Ceny tez raczej sa ogolne. Najlepiej bedzie jak sam wyszukasz modele, ktore Cie interesuja.
Ze sprzetu takiego podstawowego
- raki, turystyczne to koszt ok. 450 zl, sa tez i drozsze i tansze. Firmy np. Petzl, Grivel czy jeszcze kilka innych. Musiesz je dopasowac do butow wiec to tez zadecyduje o tym jakie kupisz. Raki autoamty albo polautomaty.
- czekan, turystyczny - ok. 200 do 300 zl. Tutaj jakis wielkich wymogow nie ma. Ja bym zwrocil uwage, aby czekan mial juz petle i gumowana rekojesc.
Firm do wyboru jest kilka.
- kijki - ok. 200 zl. Dobre firmy to Black Diamond, Leki czy Kohla
- uprzaz - moze byc jakas polska Lhotse czy jakas czeska Singing Rocka albo jakas inna np. Petzla. Ceny od 120 zl w gore. Wazne, zeby byla regulowana i zeby sie ja dalo zalozyc na zimowe spodnie i kurtke.

A z odziezy
- kurtka z membrana od ok. 700 w gore
- spodnie membranowe ok. 300 w gore
- buty tak ok. 700 w gore. Ze sztywną podeszwa. Do wyboru w sumie kilka firm. Np. La Sportiva, Scarpa, Trezeta, Asolo.
A do tego jakas bielizna termoaktywna, polary. Moze jakis windstopper. i kilka jeszcze innych rzeczy.

No i jeszcze dochodzi sprawa kupna sprzetu asekuracyjnego.
Jak traktujesz sprawe przyszlosciowo to masz jeszcze troche czasu na zbieranie pieniedzy na sprzet i nabywanie umiejetnosci, bez ktorych ten sprzet jest niewiele wart.
Zycze powodzenia i w jednym i drugim :)


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn mar 16, 2009 12:55 am 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Wt mar 06, 2007 1:02 am
Posty: 1854
Lokalizacja: Łódź
Zgadzam się z poprzednikami że najpierw powinieneś zebrać doświadczenie jednak sprżęt przyda się już w Tatrach zima więc warto go kupić wcześniej.
Jak wiadomo najlepiej kupować szpej pod koniec sezonu. Jeśli zależy Ci na kasie to nie śpiesz się i kupuj to co akurat znajdziesz w dobrej cenie.


Buty:
Najważniejszy zakup, nie wolno tu oszczędzać. Mają być ciepłe. Nie sugeruj się że inni wchodzą np. na Elbrusa w light trekach, w trampkach tez się pewnie da, wielu takich cwaniaków wróciło bez kilku palców u stóp.
Firma dowolna, raczej skórzane bo wygodniejsze niż skorupy. Jak nie masz zupełnie kasy to możesz kupić używane skorupy ale spodziewaj się męki na podejściu.

Modelu konkretnego nie polecam bo i tak musisz przymierzyć. Pamiętaj by były ocieplane! Firmy(kolejność alfabetyczna): Asolo, Boreal, Hanwag, Keyland, La Sportiva, Lowa, Millet, Raichle(mammut), Scarpa, Trezeta i pewnie jeszcze kilka innych.


Sprzęt:

Raki:
Jak najlżejsze, raczej stal niż alu lub hybryda campa, raczej paskowe(koszykowe) - będziesz mógł wpiąć do każdych butów a to w turystyce jest najistotniejsze.

1. Camp XLC Nano tech - drogie ale lekkie(alu) ze stalowymi zębami

http://www.outdoorwarehouse.co.uk/index ... =priceHigh

2. RAKI CT RAPTOR - tanie dość przyzwoite

http://www.allegro.pl/item580119222_pro ... _0_zl.html


Czekan:
Lekki! Tu skłaniałbym się ku aluminium bo i tak używać go będziesz w śniegu.


1. Camp Corsa Nanotech - posiadam, polecam jest rewelacyjny

http://www.outdoorwarehouse.co.uk/index ... =priceHigh

2. Peztl Snowracer lub snowwalker (są lekkie i akurat w promocji)

http://www.polarsport.pl/index.php/skle ... 0/root,12/

http://www.polarsport.pl/index.php/skle ... 0/root,12/

Kijki:

Ja polecam węglowe, są koszmarnie drogie ale bardzo lekkie i bardzo trwałe.

1. Komperdel C2 Carbon (tu akurat z logo himountain), jest również wersja 3 częściowa:

http://www.sfpl.pl/shop/view/Product/pr ... &context=3

2. Dowolne najtańsze, moja praktyka wsazuje że kazde alu łatwo pogiąć i nie ma znaczenie czy to będzie Gabel za 100zł czy Leki za 300zł, jak chcesz trwałe i tanie to kup kije nieskladane! np. narciarskie, tylko dobierz dobrze długość.

Uprząż:

Dowolna najtańsza np. Lothse, singing rock lub jak nie planujesz się wspinać to taka typowo lodowcowa np. Camp ALP 95 bardzo lekka i dość tania.

Okulary Lodowcowe!- Absolutnie niezbędne, kategoria 4 i boczne osłonki. polecam Julbo Colorado - cena średnia ale bardzo dobre i trwałe. odradzam Artica itp.

http://www.polarsport.pl/index.php/skle ... 7/root,58/

Kask(na Blancu niezbędny):
Dowolny, im lżejszy tym lepiej np. Petzl Elios lub droższy Meteor



Ciuchy:
Zadbaj o to by były lekkie tym bardziej że wszystkie bajery zawyżają nie tylko wagę ale i cenę a gwarantuje Ci że twój plecak i tak będzie sakramencko ciężki.

Bielizna - 100% polyester poza tym dowolny wybór np. coolmax, power dry, inne. W dobrych cenach można dostać w decatlonie (kalenji). 2x gatki krótkie 1x kalesony grube 2x koszulka
Warto pomyśleć by jedna koszulka była w jasnym kolorze (przyda się podczas podejścia w upale.)

Bluza Polar 100 - jak najprostsza, zero wzmocnień kieszonek suwaków itp.

Bluza Polar 200/300 - lub ocieplenie syntetyczne(primaloft) lub gruby soft shell - również wszelkie bajery zbędne

Spodnie polar 200 lub softshell lub primaloft - Dobrym pomysłem może być gruby membranowy soft shell zamiast spodni nieprzemakalnych

Kurtka membranowa - jak najlżejsza bez bajerów i wzmocnień (nie bój się wytrzyma), ja używam gtx packlite.

Spodnie membranowe - brak lub jakiś tani model (lubią się kasować od raków)

Lekka Kurtka puchowa - może się przydać w przypadku złych warunków.

Poza tym:
Stuptuty, rękawiczki x 2, czapka(kominiarka) x2, ciepłe łapawice (najlepiej puchowe) Skarpety (wełna merino) x 3 czapka od słońca


Inny ważne akcesoria:
krem UV SPF 50 - nie zamarzający, w dużej ilości
gps - bardzo przydatny gdyż na obu górach łatwo się zgubić (duże śnieżne przestrzenie)


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn mar 16, 2009 10:11 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sie 29, 2006 3:34 am
Posty: 14894
Lokalizacja: Ząbkowska, róg Brzeskiej
Spiochu napisał(a):
Okulary Lodowcowe!- Absolutnie niezbędne,
...
krem UV SPF 50 - nie zamarzający


Brawo! O tych "pierdółkach" związanych ze świecącym słonkiem łatwo zapomnieć. Tak samo jak o plastrach i wszystkich innych pierdołach które w górach zawsze trzeba mieć ze sobą. Dodałbym jeszcze... hustę (taką "arafatkę" czy coś w tym stylu). Sam nie brałem ale od lat sobie obiecuję, że sobie taką w końcu sobie kupię, choćby na Jurę....
Kumpel nie mógł powyżej 3200 żyć bez... apapu.... Pani Pałys reklamuje Ibuprom, gdzieś czytałem że i jedno i drugie może być przyczyną zejścia... niekonicznie tego bezpiecznego w doliny.
Co do kasku na Mont Blanc to sprawa nieco dyskusyjna. Masz na myśli spadające kamienie na grani Gouter? Hmmm. No tak z tym kaskiem... Czasem może uratować życie, a na ogół to zbędne i nieforemne miejsce w plecaku. Ja na Mont Blanc nie brałem. No ale czasem może uratować życie...

No i jest jeszcze kwestia sprzętu biwakowego, co zależy od planowanego stylu wejścia. Przy broalpejskim konieczny.

_________________
Widzisz lewaka, nie stój z boku, reaguj!! Pamiętaj, lewactwo karmi się obojętnością i bezczynnością.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn mar 16, 2009 2:02 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 25, 2007 9:48 am
Posty: 7564
Mały OT. Szczerze, to dla mnie kłopotliwe w transporcie (przytroczone z boku do małego plecaka) w terenie skalnym są nawet te składane. Zawsze gdzieś nimi zaczepię, albo mi się poluzują i kołyszą. Ale to moje sieroctwo, trudno. Za to chodzić z kijkami nauczyłem się całkiem dobrze i jest o niebo lepiej niż bez nich.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn mar 16, 2009 2:58 pm 
Nowy

Dołączył(a): N mar 15, 2009 8:39 pm
Posty: 15
Dzięki za cenne rady i poważne potraktowanie tematu. Mam już podstawy do przemyśleń i działania.

Ale spytam jeszcze uparcie o kurtki. Jakie mogą być przykładowe, konkretne modele? Jakie muszą mieć konieczne elementy? Czy jedyną membraną na takie warunki jest Gore, czy są jakieś godne zamienniki?

To samo pytanie o model dotyczy lekkiej kurtki puchowej. I czy jest potrzebna przy letnim wejściu na Elbrus?


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn mar 16, 2009 3:21 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So sty 07, 2006 8:19 pm
Posty: 18162
leppy napisał(a):
Mały OT. Szczerze, to dla mnie kłopotliwe w transporcie (przytroczone z boku do małego plecaka) w terenie skalnym są nawet te składane. Zawsze gdzieś nimi zaczepię, albo mi się poluzują i kołyszą. Ale to moje sieroctwo, trudno. Za to chodzić z kijkami nauczyłem się całkiem dobrze i jest o niebo lepiej niż bez nich.


Ja dlatego właśnie będę teraz szukał odpowiednich kijków, które potnę , skracając je odpowiednio by nie były za krótkie i by nie wystawały mi ponad plecak i poskręcam na nowo.
Muszą mieć najciensze ogniwo o tej samej grubości na całej długości.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn mar 16, 2009 4:25 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Wt mar 06, 2007 1:02 am
Posty: 1854
Lokalizacja: Łódź
Cytuj:
Ale spytam jeszcze uparcie o kurtki.


Problem w tym że nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Dużo zależy od twoich upodobań. Traktuj ciuchy jako system a nie każdy element oddzielnie to ułatwi prawidłowy ich dobór. Jeśli chodzi o kurtkę zewnętrzną to ma być jak najprostsza i lekka. Unikaj wszystkich wy bajerowanych modeli "wyprawowych" typu mammut extreme. Są extremalnie drogie i ciężkie. Membrana dowolna to i tak jest bez znaczenia. Nie przeznaczaj za dużo kasy na kurtkę, przyda się przy innych elementach ekwipunku.


Jeśli chodzi o konkretne modele to poleciłbym następujące kurtki:

Z tych najlżejszych(przy założeniu że kurtkę zewnętrzną nosisz tylko gdy jest dupuwa a w lepszych warunkach używasz softshella/wiatrówki):

Haglofs Oz pullover-

http://www.planetfear.com/item/Brand_Ha ... 499_1.html



Bardziej uniwersalne (cięższe i mocniejsze):

RAB Drillium eVENT-

http://www.ultralightoutdoorgear.co.uk/ ... acket.html

RAB eVENT Super Dru -

http://www.ultralightoutdoorgear.co.uk/ ... acket.html


i tańsza alternatywa:


Montane Atomic DT Jacket -

http://www.ultralightoutdoorgear.co.uk/ ... acket.html



Kurtka (sweter) puchowy może być przydatny, szczególnie na Elbrusie podczas nocnego wyjścia. Ja trafiłem na -20 stopni i wiatr 20m/s w sierpniu a i tak to nie były złe warunki.

Polecam taką kurtkę:

http://www.ultralightoutdoorgear.co.uk/ ... acket.html

Lub przy nieograniczonych funduszach:

http://www.phdesigns.co.uk/product_info ... cts_id=275

Może też napisać do polskich producentów puchu np. Robert's, Cumulus Na pewno uszyją Ci kurtkę taką jak będziesz chciał, mają też w ofercie wiele swoich modeli w niezłych cenach, niestety zwykle są dość ciężkie.
Przy ograniczonym budżecie warto poszukać używanej, puch jest bardzo trwały więc możesz znaleźć coś w dobrym stanie.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn mar 16, 2009 9:31 pm 
Uzależniony ;-)
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lis 06, 2005 1:56 pm
Posty: 1388
Lokalizacja: Warszawa
Dodałbym tu jeszcze plecal bo chyba o tym zapomnieliście. Ważne aby miał wygodny i dobry pas biodrowy. Ja osobiście ufam w takiej sytuacji firmie i spokojnie mogę polecić deutera.

_________________
http://www.jokerteem.fora.pl/

http://pl.youtube.com/watch?v=P6-fvNX_lFo


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn mar 16, 2009 10:28 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt cze 15, 2007 3:03 pm
Posty: 8796
Lokalizacja: Londyn, kiedyś W-wa, jutro ... ?
Tylko jedna uwaga ogólna do przemyślenia.
Inna strategia zakupów będzie jeśli kupujesz tylko i wyłącznie pod te dwa wyjazdy a inna jeśli masz zamiar ten sprzęt wykorzystać jeszcze w przyszłości (bo wtedy czasami warto wydać więcej ale kupić coś trwalszego). No i oczywiście zasada "jestem za biedny, żeby kupować najtańsze" też raczej obowiązuje.

_________________
Obrazek TG


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt mar 17, 2009 2:11 pm 
Nowy

Dołączył(a): N mar 15, 2009 8:39 pm
Posty: 15
Na pewno na tych wyjazdach się nie skończy, po tatrach latem chodzę regularnie. Więc czemu by nie zimą.
No i przed tymi wyjazdami najbliższa zimę spędzę w tatrach. A i w alpy od czasu do czasu pewnie jeszcze wyskoczę.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt mar 17, 2009 2:24 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sie 03, 2005 1:09 pm
Posty: 22106
krackowiaczek napisał(a):
A i w alpy od czasu do czasu pewnie jeszcze wyskoczę.


A na piwko i po dawkę realizmu wyskoczysz ? :lol: :wink:

P.s. Tak na poważniej to życzę udanych tur zimowych.

_________________
"Stary jestem, mam sklerozę, czas umierać" 09.IX.2006 - rozstaj dróg w Dolince za Mnichem

"Stałem się nowym użytkownikiem ale ten nowy też musi posta napisać"


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt mar 17, 2009 2:40 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 25, 2007 9:48 am
Posty: 7564
krackowiaczek napisał(a):
A i w alpy od czasu do czasu pewnie jeszcze wyskoczę.

Mam to samo, tylko że jeszcze nie byłem. :mrgreen: Ale ch.uj, za to dobrze tańczę.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr mar 18, 2009 1:44 am 
Nowy

Dołączył(a): N mar 15, 2009 8:39 pm
Posty: 15
Ludzie, przecież nie od razu i nie w tym sezonie ;), poruszaliśmy temat użytkowania sprzętu w przyszłości right? Alpy to temat na daleką przyszłość, ale bez przesady.

hehe, widzę że uchodzę tu na gościa mocno bujającego w obłokach ;)


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz mar 19, 2009 2:26 am 
Nowy

Dołączył(a): N mar 15, 2009 8:39 pm
Posty: 15
Spiochu napisał(a):
Inny ważne akcesoria:
krem UV SPF 50 - nie zamarzający, w dużej ilości
gps - bardzo przydatny gdyż na obu górach łatwo się zgubić (duże śnieżne przestrzenie)


No właśnie jak jest z GPS-em, oświetleniem i innymi akcesoriami na prąd? Czy tu jest jakiś specjalny segment produktów? Jakie tu polecacie modele? Jacy są pewni producenci? No i jak radzicie sobie z zasilaniem w bardzo niskich temperaturach?


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz mar 19, 2009 12:45 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt cze 15, 2007 3:03 pm
Posty: 8796
Lokalizacja: Londyn, kiedyś W-wa, jutro ... ?
krackowiaczek napisał(a):
No i jak radzicie sobie z zasilaniem w bardzo niskich temperaturach?

Tylko nadprzewodniki ... :roll:




Sorry. Nie mogłem się powstrzymać ... :wink:

_________________
Obrazek TG


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz mar 19, 2009 1:22 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt cze 15, 2007 3:03 pm
Posty: 8796
Lokalizacja: Londyn, kiedyś W-wa, jutro ... ?
Ali7 napisał(a):
albo pojemniki na baterie chowane pod odzież

Jak np wariacja na temat mojego MYO 5, tzw MYO Belt SB 5 :
Obrazek

_________________
Obrazek TG


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr cze 24, 2009 2:32 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 25, 2007 9:48 am
Posty: 7564
W góry zimne i wysokie jeszcze takie coś sie przyda:
http://www.humanedgetech.com/shop/produ ... =17&page=1


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt lip 03, 2009 12:55 pm 
Nowy

Dołączył(a): Pt cze 12, 2009 11:39 am
Posty: 8
Lokalizacja: Gliwice
a ja tylko po subskrypcje tematu...


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn lip 06, 2009 1:01 am 
Zasłużony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz kwi 02, 2009 10:39 pm
Posty: 199
Lokalizacja: >600 m npm
Ja bym do siebie powiedział, że godne uwagi są swetry z Primaloftu.
Co do kurtek szukaj kurtek 3 warstwowych(laminatowych)- jak przemoczysz to szybciej schną. Dobre rękawiczki to podstawa. Na Twoim miejscu też polowałbym na allegro można dostac fajny szpej i tanio.
Co do kasku polecam Petzl Meteor II i III i Mammut Tripod.
Z GPSów polecam Garmin 60 Map CSx- maszynka nie do zabicia- bardzo oszczędnie korzysta z baterii.

_________________
Pozdrowienia
Sebastian
PRZEWODNIK GÓRSKI|MIĘDZYNARODOWY PRZEWODNIK GÓRSKI UIMLA|KURS LAWINOWY


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt gru 01, 2009 11:54 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 25, 2007 9:48 am
Posty: 7564
Spiochu napisał(a):
Czekan:
Lekki! Tu skłaniałbym się ku aluminium bo i tak używać go będziesz w śniegu.
1. Camp Corsa Nanotech - posiadam, polecam jest rewelacyjny
2. Peztl Snowracer lub snowwalker

A ja bym wolał tego sukinsyna:
http://www.edelrid.de/index.php?option= ... Itemid=423


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr kwi 21, 2010 6:58 am 
Nowy

Dołączył(a): Pn cze 22, 2009 5:02 pm
Posty: 20
Lokalizacja: Tarnów
Czy na Mont Blanc a później ogólnie w Alpy wystarczą do niezbyt ambitnego chodzenia zwykłe, paskowe raki, jak chociażby popularne Raptory CT czy inne w podobnej cenie?

_________________
"To turysta powinien dopasować się do warunków, jakie panują w górach, a nie odwrotnie"


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 35 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Polityka prywatności i ciasteczka
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL