Forum portalu turystyka-gorska.pl

Wszystko o górach
portal górski
Regulamin forum


Teraz jest Wt kwi 16, 2024 9:41 pm

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2056 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65 ... 69  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostNapisane: So paź 13, 2012 11:13 am 
Swój

Dołączył(a): Wt lis 09, 2010 11:17 pm
Posty: 91
Lokalizacja: Pieniny
Ostatni raz jak byłem na OP, także myślałem o dziecku. Przeszedłem z Nią Słowacki Raj (5 lat) bez obaw, ale na OP myślałem że nie chciałbym żeby w wieku 15 lat powiedziało mi że jedzie ze znajomymi samo na OP. A sam nie będę się kwapił do przejścia z dzieckiem za wcześnie.

Sam idąc wystraszyłem się braku strachu, tłumacze to tym że wejścia zimowe dają wiele większy zastrzyk adrenaliny. Bo bać się jej trzeba i pamiętać należy że nie ma na OP czegoś takiego jak zabezpieczenia, są tylko ułatwienia.
Znajomy mnie namawia na OP, sam nie będąc wcześniej w Tatrach. Trochę staram się wymigać, albo zwalić na pogodę aby go zachęcić żeby zaczął od czegoś innego.

_________________
http://www.picasaweb.google.com/Marcin34450 - galeria


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł: Re: ORLA PERĆ
PostNapisane: So cze 22, 2013 6:39 pm 
Swój

Dołączył(a): Pn lis 21, 2011 7:14 pm
Posty: 38
Lokalizacja: WAT
Witam,

Zbieram informacje na temat zamkniętego odcinka Krzyżne - Polana pod Wołoszynem. Od razu zaznaczam, że nie w celu eksploracji. Chciałbym napisać kilka zdań na ten temat, jeśli wyjdzie obiecująco opublikuję to na swoim blogu.

Internet jest dobrym źródłem informacji ale będę wdzięczny za wszelkie opisy, relacje, ewentualne fotografie, być może wspomnienia...
Nie chcę wywoływać dyskusji czy warto tam wracać, jeśli ktoś może mi pomóc proszę o wiadomość prywatną.

Pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł: Re: ORLA PERĆ
PostNapisane: So cze 22, 2013 7:03 pm 
Stracony

Dołączył(a): Wt sie 07, 2012 8:56 pm
Posty: 4265
Lokalizacja: Łódź
siker napisał(a):
A sam nie będę się kwapił do przejścia z dzieckiem za wcześnie.

Tu Cie rozumiem.
siker napisał(a):
Sam idąc wystraszyłem się braku strachu, tłumacze to tym że wejścia zimowe dają wiele większy zastrzyk adrenaliny. Bo bać się jej trzeba i pamiętać należy że nie ma na OP czegoś takiego jak zabezpieczenia, są tylko ułatwienia

Tu nie do końca.
Respekt raczej wpływający na odpowiednie przygotowanie sie do tego szlaku i na poczekanie na odpowiednie warunki. Strach nie jest tam odpowiednim zjawiskiem ludzie którzy sie boją czasem robią głupstwa.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł: Re: ORLA PERĆ
PostNapisane: N cze 23, 2013 12:29 am 
Kombatant

Dołączył(a): So gru 02, 2006 4:24 pm
Posty: 397
Lokalizacja: Warszawa
lu.steR napisał(a):
Witam,

Zbieram informacje na temat zamkniętego odcinka Krzyżne - Polana pod Wołoszynem. Od razu zaznaczam, że nie w celu eksploracji. Chciałbym napisać kilka zdań na ten temat, jeśli wyjdzie obiecująco opublikuję to na swoim blogu.

Internet jest dobrym źródłem informacji ale będę wdzięczny za wszelkie opisy, relacje, ewentualne fotografie, być może wspomnienia...
Nie chcę wywoływać dyskusji czy warto tam wracać, jeśli ktoś może mi pomóc proszę o wiadomość prywatną.

Pozdrawiam

Oczywiście, ze piękne ścieżki (to nie pomyłka, ścieżki, nie ścieżka- bo są dwie, lub więcej, żadna granią - trawersy !!!). Jednak mając hasło "Orla Perć" to nic tam nie znajdziesz. Ścieżki omijają grań. Sama grań do przejścia i bez tych ścieżek. Jedyny problem - jak to na graniach - absolutny brak wody (kiedy nie pada, oczywiście). Raz przeszedłem, więcej mi się nie chce. Jak córka poprosi - zaprowadzę. Sam z siebie- są lepsze miejsca. Wg mojej subiektywnej oceny - jak w Tatrach Zachodnich. Nie rozumiem dlaczego Orla Perć to od Zawratu z Wołoszynem, a nie od Świnicy do Krzyżnego BEZ Wołoszyna. Czyli Świnica - Krzyżne jest bardziej ORLA niż Zawrat-Turnia nad Dziadem. Celowo Turnię nad Dziadem umieściłem :-) jako komentarz do wschodniego odcinka Orlej. I nie mylić z PIĘKNEM okolicy. Mówimy o Orlej!!!


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł: Re: ORLA PERĆ
PostNapisane: N cze 23, 2013 12:41 am 
Kombatant

Dołączył(a): So gru 02, 2006 4:24 pm
Posty: 397
Lokalizacja: Warszawa
WILCZYCA napisał(a):
Jak sie idzie z dzieckiem to sie ma "TO" częściej. A ogólnie to jest jak w tym starym kawale o rozbitkach i blondynce na sąsiedniej wyspie 20-latki płyną wpław 30-latki przy pomocy pnia 40-latki budują porządna tratwę a więcej-latki to i z brzegu mogą czasami popatrzeć :wink:

Ja porządny poślizg na OP też zaliczyłam i wcale lodu wtedy nie było. (i ani pijana nie byłam ani do pechowców specjalnych nie należę)

Właśnie prowadząc dziecko zrozumiałem, dlaczego łatwiej od Skrajnego Granatu niż od Zadniego, a nie odwrotnie :-) Do czasu prowadzenia dziecka w obie strony to był lajcik :-)))) życzę i nie życzę Wszystkim podobnych doświadczeń :-) Do wszystkiego się dojrzewa :-) (dla formalności - chodzi o zejście z Pośredniego na Skrajną Sieczkową - z dzieckiem bez sprzętu (nie licząc kasku) )


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł: Re: ORLA PERĆ
PostNapisane: N cze 23, 2013 12:45 am 
Kombatant

Dołączył(a): So gru 02, 2006 4:24 pm
Posty: 397
Lokalizacja: Warszawa
golanmac napisał(a):
Olga napisał(a):
czułam, jakby góra chciała mi powiedzieć, że nie teraz


A słuchałaś bicia serca skały ?

A ja Ci radzę : POSŁUCHAJ. Aby nie trzeba tu było pisać "DUPA". Starzejesz się jak wszyscy. Kitę odwalisz jak każdy. A góra nie. Ona ma Cię w dupie, jeśli ją ma , oczywiście.
Tego akurat, po części z szacunku do Góry, nie sprawdzałem...
:-)


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł: Re: ORLA PERĆ
PostNapisane: Pn cze 24, 2013 1:22 pm 
Uzależniony ;-)
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N cze 26, 2011 4:21 pm
Posty: 1379
Lokalizacja: Tarnów
krzyss napisał(a):
A góra nie. Ona ma Cię w dupie

Serdeczne wyrazy współczucia dla góry - w niedługim czasie zapewne ją rozsadzi :twisted:

_________________
Nie zaglądam już na forum, kontakt tylko przez maila.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: ORLA PERĆ
PostNapisane: Cz cze 27, 2013 10:43 pm 
Nowy

Dołączył(a): Cz cze 27, 2013 9:44 pm
Posty: 4
Hej. w którym momencie jest najgorszy fragment Orlej Preci mam zamiar się wybrać w tym roku i nie wiem co mnie mozę zasokoczyć oprócz drabinki na Zamarłej Turni. Z którego szlaku najlepiej zacząć wyjście? pozdr :D


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł: Re: ORLA PERĆ
PostNapisane: Pt cze 28, 2013 7:25 am 
Kombatant

Dołączył(a): Pn gru 05, 2011 12:08 am
Posty: 640
Lokalizacja: 110 km
Mery 22 napisał(a):
Hej. w którym momencie jest najgorszy fragment Orlej Preci


W momencie kiedy jest naprawde dużo ludzi i czekasz do łańcucha wieczność :mrgreen:
A na poważnie to dwa odcinki są bardzo wymagające. Zawrat-Kozi Wierch oraz Skrajny Granat - Krzyżne.
Polecam na początek przejście odcinak Kozi Wierch - Skrajny Granat.

No chyba że wcześniej nie miałeś kontaktu z wyższymi górami i eksponowanymi szlakami to zaleciłbym zupełnie inną trase.

_________________
http://wokolkominainietylko.blogspot.com/


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł: Re: ORLA PERĆ
PostNapisane: So cze 29, 2013 1:22 pm 
Nowy

Dołączył(a): Wt cze 25, 2013 4:55 pm
Posty: 24
Witam. Jak to jest z tym zejściem z Kozich Czub (oczywiście w stronę KW)? To faktycznie taki totalny pion jak widać na zdjęciach?
Da się to porównać do tego miejsca na szlaku Zawrat-Świnica gdzie jest kilka klamer do przejścia (nie pamiętam dokładnie w jakim to było miejscu)?


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł: Re: ORLA PERĆ
PostNapisane: So cze 29, 2013 1:45 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz cze 18, 2009 11:04 am
Posty: 10403
Lokalizacja: miasto100mostów
Pion to możesz mieć na drogach wspinaczkowych a nie na szlaku turystycznym.

_________________
'Tatusiu, zostań w samochodzie, a my zobaczymy gdzie zaczyna się nasz szlak.'


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł: Re: ORLA PERĆ
PostNapisane: So cze 29, 2013 1:48 pm 
Nowy

Dołączył(a): Wt cze 25, 2013 4:55 pm
Posty: 24
Dzięki :) podbudowałeś mnie :D


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł: Re: ORLA PERĆ
PostNapisane: Śr lip 03, 2013 9:44 am 
Kombatant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz lut 02, 2012 5:32 pm
Posty: 424
Lokalizacja: 300 km do Tatr
Szykuję się w tym roku wraz z mężem na Orlą. Na raz na pewno jej nie dziabniemy, więc zastanawiam się, jak by ją można było logicznie podzielić.

A więc tak - Kasprowy (wjazd kolejką) - przez Świnicę na Zawrat (omijając wierzchołek Świnicy) i z Zawratu aż prawie do Zadniego Granata, stamtąd zejście do Gąsienicowej. To na jeden dzień. Czasowo to sobie jeszcze z mapą ogarnę, w razie jakbyśmy mieli się nie wyrobić to zejdziemy wcześniej z Koziego Wierchu do Piątki albo Kulczynem (chociaż tu to się trochę boję).

Na Granatach byliśmy, więc na inny dzień myślę nad kawałkiem Krzyżne - Skrajny Granat. I tu mam pytanie. W którą stronę jest lepiej/łatwiej/bezpieczniej pokonywać tę trasę?

Ponadto zaczynam mieć już trochę stracha, więc wszelkie zapewnienia w stylu "orla jest dla ludzi", "wystarczy zachować ostrożność, a wszystko będzie dobrze" i tym podobne - mile widziane.

Nie jestem jakąś straszną panikarą, ale przed MPpCh nie mogłam spać w nocy - a poszłam jak po maśle, tylko drżałam przez załamaniem pogody (trońkę się chmurzyło, burza liznęła nas już na asfalcie). Jak to jest, że się boję, a tak bardzo, tak straszliwie mocno CHCĘ tam iść? Też tak macie?

_________________
http://tatry-dla-sredniozaawansowanych.blogspot.com/ - blog
https://www.facebook.com/tatryblog - fejs od bloga

"większość granic i lęków
to tylko ułomność naszego umysłu,
poza którą zaczyna się wolność"


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł: Re: ORLA PERĆ
PostNapisane: Śr lip 03, 2013 10:07 am 
Uzależniony ;-)
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr paź 15, 2008 10:41 pm
Posty: 810
Lokalizacja: Dolny Śląsk
tu masz moje 2 filmiki z ostatniego wypadu na Świnicę i na Orlą. Filmik ze Świnicą pokazuje wszystkie trudniejsze momenty ze sztucznymi ułatwieniami. Film z Orlej pokazuje odcinek Zawrat-Kozi Wierch. Dalej do Zadniego Granatu nie ma co pokazywać





i jeszcze jeden filmik z Orlej - Granaty do Krzyżnego


Orla jest dla ludzi, ale z głową


Ostatnio edytowano Cz sie 01, 2013 9:45 pm przez awake, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł: Re: ORLA PERĆ
PostNapisane: Śr lip 03, 2013 10:45 am 
Weteran

Dołączył(a): N lut 03, 2013 10:36 am
Posty: 132
Lokalizacja: Jarosław
Dobre filmiki. Po obejrzeniu ich wydaje mi się, że nastąpiła u mnie mała zmiana planów co do wakacyjnego wypadu w góry :)

_________________
what is the point of being alive if you don't at least try to do something remarkable


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł: Re: ORLA PERĆ
PostNapisane: Śr lip 03, 2013 3:14 pm 
Kombatant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz lut 02, 2012 5:32 pm
Posty: 424
Lokalizacja: 300 km do Tatr
awake napisał(a):
Orla jest dla ludzi, ale z głową


Zerknęłam na wszelki wypadek w lusterko - głowa jest :). Dzięki za filmiki.

ponawiam pytanie:
gosia_pe napisał(a):
Krzyżne - Skrajny Granat. I tu mam pytanie. W którą stronę jest lepiej/łatwiej/bezpieczniej pokonywać tę trasę?

_________________
http://tatry-dla-sredniozaawansowanych.blogspot.com/ - blog
https://www.facebook.com/tatryblog - fejs od bloga

"większość granic i lęków
to tylko ułomność naszego umysłu,
poza którą zaczyna się wolność"


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł: Re: ORLA PERĆ
PostNapisane: Pt lip 05, 2013 3:37 pm 
Weteran

Dołączył(a): N lut 03, 2013 10:36 am
Posty: 132
Lokalizacja: Jarosław
To i ja zapytam. Którędy lepiej iść (atrakcyjność wizualna). Za Buczynową Strażnicą od czerwonego szlaku odbija czarny w kierunku Zmarzłego Stawu, kawałek dalej pojawia się zielony (łączy się on z czarnym w Koziej Dolince) a czerwony leci dalej na Skrajny Granat skąd odbiłbym żółtym na Czarny Staw Gąsienicowy. Różnica czasowa jest na niekorzyść Granatu, jednak gdyby widoki były dużo lepsze to poszedłbym dłuższą trasą.

_________________
what is the point of being alive if you don't at least try to do something remarkable


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł: Re: ORLA PERĆ
PostNapisane: So lip 06, 2013 10:10 pm 
Kombatant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn wrz 05, 2011 12:28 pm
Posty: 559
Lokalizacja: Kraków
Gustav napisał(a):
To i ja zapytam. Którędy lepiej iść (atrakcyjność wizualna). Za Buczynową Strażnicą od czerwonego szlaku odbija czarny w kierunku Zmarzłego Stawu, kawałek dalej pojawia się zielony (łączy się on z czarnym w Koziej Dolince) a czerwony leci dalej na Skrajny Granat skąd odbiłbym żółtym na Czarny Staw Gąsienicowy. Różnica czasowa jest na niekorzyść Granatu, jednak gdyby widoki były dużo lepsze to poszedłbym dłuższą trasą.


O ile warunki na to pozwolą :wink: -> znacznie większa atrakcyjność wizualna powinna być na Granatach - 3 szczyty i każdy z nich oferuje fajną, trochę inną panoramę widokową...

gosia_pe napisał(a):
Krzyżne - Skrajny Granat. I tu mam pytanie. W którą stronę jest lepiej/łatwiej/bezpieczniej pokonywać tę trasę?


To zależy od sytuacji, np. w pogodny weekend z tłokiem lepiej wybrać kierunek Skrajny Granat -> Krzyżne, ze względu na mniejszą ilość mijanek. Z kolei w razie niewielkiego ruchu (na tym odcinku Orlej przeważnie jest mało ludzi) to już nie ma takiego znaczenia i wtedy wg mnie lepiej wybrać kierunek Krzyżne -> Skrajny Granat, ze względu na troszkę mniejsze problemy z luźnymi małymi kamyczkami/żwirkiem (tzn. są chyba 2 takie miejsca, gdzie zejście może być nieprzyjemne, ale też nie jest to taki duży problem jak w przypadku niektórych szlaków w Tatrach Zachodnich)...

_________________
YouTube - Poczuj Magię Gór! | Mrozowiska.pl


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł: Re: ORLA PERĆ
PostNapisane: Cz sie 01, 2013 9:00 pm 
Nowy

Dołączył(a): Śr lip 03, 2013 8:33 pm
Posty: 18
A jesli chodzi o stopien trudnosci - ktory wariant latwiejszy:
1)zlebem kulczynskiego na kozi wierch, zejscie do palenicy czy
2)zlebem kulczynskiego na granaty i zoltym szlakiem do kuznic

Dodam ze z OP nie mam duzego doswiadczenia - kozia przelecz dolinAmi bo krzyzne i zawrat sie nie licza :p

Podobno zejscie z koziego czarnym szlakiem latwe


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł: Re: ORLA PERĆ
PostNapisane: Cz sie 01, 2013 9:28 pm 
Uzależniony ;-)
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr paź 15, 2008 10:41 pm
Posty: 810
Lokalizacja: Dolny Śląsk
montespulmonis napisał(a):
A jesli chodzi o stopien trudnosci - ktory wariant latwiejszy:
1)zlebem kulczynskiego na kozi wierch, zejscie do palenicy czy
2)zlebem kulczynskiego na granaty i zoltym szlakiem do kuznic

Dodam ze z OP nie mam duzego doswiadczenia - kozia przelecz dolinAmi bo krzyzne i zawrat sie nie licza :p

Podobno zejscie z koziego czarnym szlakiem latwe


opcja 2 jest łatwiejsza. Zejście z Koziego czarnym to spacer


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: So sie 31, 2013 11:24 am 
Nowy

Dołączył(a): So sie 31, 2013 10:43 am
Posty: 7
Witam!

Ruszam w poniedziałek na Orlą Perć, taki mam przynajmniej plan, w związku z tym że pogoda raczej idealna nie będzie, w celu zminimalizowania ewentualnych problemów mam kilka pytań, będę bardzo wdzięczny za pomoc.

Pogoda:
Bazuje na tej, dla współrzędnych Kasprowego:
http://www.meteo.pl/php/meteorogram_map ... 2013083100

Zimno, ale to może odstraszy turystów i będzie luźno na szlakach, bardziej martwi mnie deszcz, niby słaby, poniżej 1mm/h ale nie wiem jak to wpływa na trudność na szlaku, ktoś może wie? Generalnie jak przejdę Orlą to może sobie nawet lać, ale do przełęczy Krzyżne chciałbym żeby było w miarę sucho i bezpiecznie.

Ubiór:
Temperatura odczuwalna 5stopni przez cały dzień (dzień wcześniej 15, dzień później 15... oczywiście jak ja idę to jet 5), długie spodnie, koszulka, polar 100tka i lekka krótka przeciwdeszczowa/przeciwwiatrowa wystarczą?

Obuwie:
merrell chameleon albo trezeta, w merrellach vibram i dużo w nich chodzę, noga jest do nich przyzwyczajona i wiem na 100% że nie obetrą mnie, trezety są natomiast butami zimowymi, za kostkę, bez vibramu ale z jakąś raczej porządną podeszwą, ale rzadko w nich chodzę. Które lepiej zabrać?

Trasa:
Wybrałem wariant z Kasprowego przez kolejkę, głównie dlatego żeby a) oszczędzić trochę sił, b) dzień nie jest już na tyle długi żeby wyjście o świcie dało mi jakąś przewagę czasową. Bilet mam kupiony na 8rano, czyli chyba pierwszy kurs dostępny, mam nadzieje o 9tej wyruszyć z kasprowego.
Jak to jest z tymi biletami kupionymi przez neta? Jak tam się zjawie 7.30 to na miejscu dostaje bilet i o 8 wsiadam? Czy jest kolejka taka jak dla ludzi kupujących bilety normalnie?
Dalej to już standardowo czerwonym do końca na Krzyżne i tam już ku doliną na murowaniec, Kuźnice, nocleg mam w Zakopanym, niecałe 2km od Kuźnic więc nieźle. Chciałbym koło szóstej być na Krzyżne, wtedy mogę sobie spokojnie już dreptać na kolację;)

Potrzebuję planu "B" na wypadek gdyby się rozpadało, rozgrzmiało, ściemniło, itp, i chciałbym wcześniej zejść, widzę na mapie kilka okazji ku temu, ale czytałem też że niektóre zejścia są słabym pomysłem.

Widzę takie opcje:
1) niebieskim w okolicach Zawratu, później
2) ma koziej przełęczy żółty,
3) czarny na przełęczy na buczynową dolinką
4) zielony na zadni granat,
5) żółty na skrajny granat

Mógłby ktoś miły opisać które powinienem wziąć pod uwagę w ramach planu "B" a których się wystrzegać?

Plan C:
Jak będzie totalnie beznadziejna pogoda i Orla Perć będzie poza zasięgiem, to gdzie polecacie pójść z Kasprowego? Wiem że wiele opcji nie ma :P

EDIT:

Sorry za złe ulokowanie tematu, dzięki za przeniesieni.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł: Re: ORLA PERĆ
PostNapisane: So sie 31, 2013 11:59 am 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Pt wrz 02, 2011 8:03 am
Posty: 1748
Lokalizacja: Podkarpacie
fajnie ostatnio szło się kawałek od Skrajnego na Krzyżne - tylko ja i góry, nikogo innego na szlaku. Przepiękny szlak, jednak trzeba cały czas być ostrożnym, widoków może nie było ale przeżycie mega ;)

_________________
Najlepszy reset tylko w górach


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł: Re: ORLA PERĆ
PostNapisane: So sie 31, 2013 12:50 pm 
Kombatant

Dołączył(a): Pn gru 05, 2011 12:08 am
Posty: 640
Lokalizacja: 110 km
tinuviel napisał(a):
Wybrałem wariant z Kasprowego przez kolejkę, głównie dlatego żeby a) oszczędzić trochę sił, b) dzień nie jest już na tyle długi żeby wyjście o świcie dało mi jakąś przewagę czasową. Bilet mam kupiony na 8rano, czyli chyba pierwszy kurs dostępny, mam nadzieje o 9tej wyruszyć z kasprowego.


Równy tydzień temu też chciałem zrobić tą samą trasę ale doszedłem do Skrajnego Granatu i zszedłem do Murowańca żółtym szlakiem. Dojście do Skrajnego zajęło mi około 6 h z Kasprowego. Zabrakło mi wody (miałem 2,5 lita płynów). W dodatku byłem zmęczony, niewyspany, bez aklimatyzacji i od Koziego Wierchu moje tempo baaaaaaaardzo spadło :)

tinuviel napisał(a):
Potrzebuję planu "B" na wypadek gdyby się rozpadało, rozgrzmiało, ściemniło, itp, i chciałbym wcześniej zejść, widzę na mapie kilka okazji ku temu, ale czytałem też że niektóre zejścia są słabym pomysłem.


Mógłby ktoś miły opisać które powinienem wziąć pod uwagę w ramach planu "B" a których się wystrzegać?


Wszystko zależy od pogody i w jakim bedziesz miejscu. Jeśli przejdziesz przez Świnice i bedziesz w okolicach Zawratu i nagle dopadnie Ciebie konkretna ulewa to możesz zbiec do D5SP. Będąc na Zawracie oceń pogodę. Idąc dalej na Orlą Perć zejście z Koziej Przełęczy w obu kierunkach dość wymagające nie mówiąc o trudnościach jakie Ciebie czekają aby do Przełęczy dotrzeć :wink:
Z Koziego Wierchu można spokojnie zejść czarnym szlakiem do D5SP. Troche inaczej jest na Czarnym Szlaku schodzącym do Koziej Dolinki Żlebem Kulczyńskiego(nie byłem ale ponoć wymagający odcinek dolny:) Jeśli pogoda zrypie się na Granatach to też zależy na którym będziesz. Zielony szlak podobno bezproblemowa ścieżka. Żółty ze Skrajnego troche kruchy i w jednym miejscu ubezpieczony łańcuchami i poręczą. Odcinek Skrajny Granat - Krzyżne musisz pokonać na raz wieć obserwuj pogodę a będzie git.

Oczywiście zakładam że posiadasz umiejętności poruszania się w eksponowanym, trudnym terenie, gdzie jedno potknięcie może kosztować CIebie życie

Przypomne że mi 2.5 litra wody było za mało !!!

Jeśli na dzień dobry na szczycie pogoda będzie beznadziejna poczekaj troche może się przejaśni :D Jak nie to lepiej zmodyfikuj trase. Może Czerwone Wierchy, może coś niżej. Możliwości masz kilka.
a tu jeszcze link do meteo z Kasprowego http://www.weatheronline.pl/Polska/KasprowyWierch.htm

POWODZENIA!!!

_________________
http://wokolkominainietylko.blogspot.com/


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł: Re: ORLA PERĆ
PostNapisane: So sie 31, 2013 1:07 pm 
Kombatant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz lut 02, 2012 5:32 pm
Posty: 424
Lokalizacja: 300 km do Tatr
tinuviel napisał(a):
Zimno, ale to może odstraszy turystów i będzie luźno na szlakach, bardziej martwi mnie deszcz, niby słaby, poniżej 1mm/h ale nie wiem jak to wpływa na trudność na szlaku, ktoś może wie?


Ta prognoza: http://www.mountain-forecast.com/peaks/ ... casts/2499 pokazuje na poniedziałek opady śniegu. Pokazywała je wprawdzie także na miniony czwartek, a ich, z tego co widziałam na kamerkach, nie było, ale przy tak niskiej temperaturze z chmur może polecieć niekoniecznie deszcz.

Każdy opad jakoś tam wpływa na trudności na szlaku, robi się na pewno bardziej ślisko niż gdy jest sucho, a to na Orlej ma dość zasadnicze znaczenie. Weź też pod uwagę, że łańcuchy będą bardzo zimne.

tinuviel napisał(a):
Bilet mam kupiony na 8rano, czyli chyba pierwszy kurs dostępny, mam nadzieje o 9tej wyruszyć z kasprowego.


Kolejka kursuje od 7-mej. Jeśli masz bilet na 8-mą to znaczy, że o 8-mej faktycznie wyjedziesz. Kurs na górę trwa niezbyt długo, jakieś 10 minut, więc z Kasprowego ruszysz raczej trochę wcześniej niż planujesz :).

Krajan83 napisał(a):
Przypomne że mi 2.5 litra wody byłm za mało !!!


To akurat sprawa bardzo indywidualna, ja dla samej siebie bym tyle nie brała, zadźwigałabym się. Razem z mężem w upał mieliśmy mniej więcej tyle samo (chyba 1,5 l wody + 1 l herbaty) na tej samej trasie i do Murowańca spokojnie wystarczyło.

_________________
http://tatry-dla-sredniozaawansowanych.blogspot.com/ - blog
https://www.facebook.com/tatryblog - fejs od bloga

"większość granic i lęków
to tylko ułomność naszego umysłu,
poza którą zaczyna się wolność"


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł: Re: ORLA PERĆ
PostNapisane: So sie 31, 2013 1:28 pm 
Kombatant

Dołączył(a): Pn gru 05, 2011 12:08 am
Posty: 640
Lokalizacja: 110 km
gosia_pe napisał(a):

To akurat sprawa bardzo indywidualna, ja dla samej siebie bym tyle nie brała, zadźwigałabym się. Razem z mężem w upał mieliśmy mniej więcej tyle samo (chyba 1,5 l wody + 1 l herbaty) na tej samej trasie i do Murowańca spokojnie wystarczyło.


Zgadzam się. Ja śniadanie jadłem na Kasprowym więc na sam start troche poszło. Te 2,5 litra starczyło mi akurat na dojście do Murowańca ale na więcej by nie było :D . Może warto dodać że pod Krzyżnem idąc w stronę D5SP można w źródełku uzupełnić napoje :D

_________________
http://wokolkominainietylko.blogspot.com/


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł: Re: ORLA PERĆ
PostNapisane: So sie 31, 2013 5:43 pm 
Kombatant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn wrz 05, 2011 12:28 pm
Posty: 559
Lokalizacja: Kraków
Krajan83 napisał(a):
Może warto dodać że pod Krzyżnem idąc w stronę D5SP można w źródełku uzupełnić napoje

Tak, spływa tam strumyczek (chyba z Szerokiego Żlebu Buczynowego). Przy czym nie wspominam dobrze wody z tego strumyczka, strasznie jałowa i zwiększała pragnienie zamiast je gasić :wink: Nie wiem... może miałem pecha (piłem tą wodę we wrześniu 2009), ale w każdym bądź razie piłem już wodę z kilku miejsc wysoko położonych w Tatrach i w innych miejscach nie trafiłem jeszcze na tak słabą wodę do picia jak w tym strumyczku.
tinuviel napisał(a):
Pogoda:
Bazuje na tej, dla współrzędnych Kasprowego:
http://www.meteo.pl/php/meteorogram_map ... 2013083100

Nie warto bazować na tej prognozie, w końcu pisze tam, że meteogram ogarnia teren tylko na wysokości od 834 do 1124 m n.p.m. Zdecydowanie lepszy jest model UM - ogarnia Tatry do wysokości 1896 m n.p.m., ma lepszą sprawdzalność i jest bardziej szczegółowy niż COAMPS.

Niewielki deszcz to jeszcze nie jest duża przeszkoda na Orlej, ale prognozy na poniedziałek są niekorzystne i tu przede wszystkim sama temperatura może być niebezpieczna (tzn. w poniedziałek rano mróz jest bardzo prawdopodobny, a w ciągu dnia może być blisko 0°C, stąd też jest realne ryzyko wystąpienia oblodzeń na skałach, zwłaszcza w zacienionych miejscach takich jak Honoratka).
tinuviel napisał(a):
Potrzebuję planu "B" na wypadek gdyby się rozpadało, rozgrzmiało, ściemniło, itp, i chciałbym wcześniej zejść, widzę na mapie kilka okazji ku temu, ale czytałem też że niektóre zejścia są słabym pomysłem.

Burzy raczej nie masz się co obawiać. Byłaby to niezła anomalia, gdyby przy takich warunkach wystąpiła burza (za zimno).

Co do zejść z Orlej - są 2 trudne warianty (zejście z Koziej Przełęczy do Pustej Dolinki oraz zejście przez Żleb Kulczyńskiego i Rysę Zaruskiego do Koziej Dolinki).
rafi86 napisał(a):
Przepiękny szlak, jednak trzeba cały czas być ostrożnym, widoków może nie było ale przeżycie mega

Oj tak, odcinek Skrajny Granat - Krzyżne jest bardzo fajny. :)

Poza tym ostatnio zrobiłem opis Orlej Perci, może komuś się przyda -> Orla Perć (Zawrat - Krzyżne).

_________________
YouTube - Poczuj Magię Gór! | Mrozowiska.pl


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł: Re: ORLA PERĆ
PostNapisane: So sie 31, 2013 10:04 pm 
Nowy

Dołączył(a): So sie 31, 2013 10:43 am
Posty: 7
Dzięki za odzew!

Krajan83 - Jetem raczej przyzwyczajony do oszczędnego gospodarowania napojami, 1.5-2 litry będzie ok biorąc poprawkę na pogodę. Dzięki za opis zejść, może się przydać, z umiejętnościami to no cóż, nie chodzę po górach co tydzień, kondycje mam do łażenia raczej dobrą, chodziłem już po górach po 14godzin i było ok (ale lżejszy teren), chodziłem w Alpach powyżej 3k i też było ok, trasy miejscami przechodziłem podobne jak na Orlej (wnioskuje tylko po zdjęciach) i bez zabezpieczeń, ale znowu - nie tak długie jak Orla. Chodziłem przez rok na wspinaczkę (ściankę) regularnie, więc podstawy wdrapywania się posiadam - ale ostatnio byłem na ściance z trzy lata temu. Nie mam lęku wysokości no i przede wszystkim Dziadek z gór więc powinienem to mieć we krwi;). Nie będę ściemniać że jestem atletą i pyknę orlą w 5 godzin z piwem w ręku i na obiad wrócę do Zakopca, znam swoje możliwości i uważam że jetem w stanie przejść taką trasę ale powiem szczerze że nastawiałem się na dobrą pogodę a przynajmniej neutralną, jak tam zacznie lać marznący deszcze z śniegiem to sorry... Orla z miejsca nie ucieknie, przyjadę za rok:)

Z pogodą to no cóż... prognozy zmieniają się z godziny na godzinę, będzie padać, nie będzie padać, deszcz może śnieg, będzie 10stopni czy będzie -5stopni, pochmurnie a może słonecznie, zależy na którym serwisie się sprawdza, podsumowując wniosek taki że nie wiadomo co będzie i trzeba się przygotować na różne ewentualności (czego nie lubię bo nie znoszę nosić zbędnego balastu "na wypadek", ale cóż - trudno)

gosia_pe ha, no i właśnie wedle tej strony już wcale nie ma padać śnieg a ma być słonecznie z rana, oby tak zostało, wieczorem niech sobie pada, ale niech mi Orlą suchą zostawi ;) BTW: jak mam rozumieć wiersz "Chill °C" na tej stronie? To jest minimalna odczuwalna? Nie mogłem kupić biletu wcześniej jak na 8, dlatego założyłem że to pierwszy kurs, pocieszyłaś mnie tym że szybciej jedzie niż zakładałem, da mi to więcej czasu na przejście.

kamiltatry - dzięki za rady odnośnie pogody, faktycznie nie zwróciłem uwagę na wysokość npm w tym modelu. Zimne łańcuchy hmm... zabieram rękawiczki rowerowe, może lepiej pełne z palcami zabrać zatem? Również dzięki za info odnośnie słabych zejść dla planu B.

Jeszcze jedno mi przyszło do głowy.... czy na tej trasie da się zgubić w sensie zboczyć z trasy? Pytam bo jak sobie w głowie dodałem mgła+ brak ludzi na trasie to taki scenariusz wydał się prawdopodobny ;)


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł: Re: ORLA PERĆ
PostNapisane: N wrz 01, 2013 7:53 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz lip 28, 2011 9:09 am
Posty: 5455
Lokalizacja: Białystok
tinuviel napisał(a):
czy na tej trasie da się zgubić w sensie zboczyć z trasy?


Da się

_________________
Wiem, że nic nie wiem


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł: Re: ORLA PERĆ
PostNapisane: N wrz 01, 2013 7:58 am 
Stracony

Dołączył(a): Wt sie 07, 2012 8:56 pm
Posty: 4265
Lokalizacja: Łódź
"(...)O godz. 15.18 do TOPR zadzwonił turysta informując, że szedł Orlą Percią od Krzyżnego w kierunku Granatów. Zgubił szlak, wszedł w eksponowany teren, skąd boi się ruszyć. Prosi o pomoc. W czasie rozmowy udało się ustalić, że turysta najprawdopodobniej znajduje się po stronie Dol. Pańszczycy.(...)"
http://www.topr.pl/index.php?option=com ... 5&Itemid=1

To tylko z zeszłego tygodnia wiec jak widać da się.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł: Re: ORLA PERĆ
PostNapisane: N wrz 01, 2013 10:52 am 
Kombatant

Dołączył(a): Pn gru 05, 2011 12:08 am
Posty: 640
Lokalizacja: 110 km
Ostatnio pod szczytem Koziego Wierchy kilka osób zboczyło z czarno/czerwonego szlaku, było to zaledwie kilkanaście metrów, ale gdyby nie turysta który szedł prawidłowym szlakiem, to kto wie gdzie by doszli :) Kilka minut później sam idąc (ścieżką w kierunku Buczynowej Strażnicy) zboczyłem ze szlaku idąc na oślep za dwoma turystami w gęstej chmurze. Tak sobie tłumacze że to ich wina :mrgreen:

Inny przykład. Rok temu nieświadomie ominąłem wierzchołek Zadniego Granatu idąc od Pośredniego, podążając jakimś wydeptanym skrótem do Zielonego Szlaku w kierunku Koziej Dolinki. Tym czasem prawidłowy czerwony szlak przechodzi na zacienioną stronę grani co obrazuje poniższe zdjęcie.

Obrazek

Tak więc uwaga na znaki, dobrze widzieć innych co idą przed Tobą (ale im nie ufać :mrgreen: )oraz w razie jakiś wątpliwości upewnić się czy jest się w miejscu pożądanym.

_________________
http://wokolkominainietylko.blogspot.com/


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2056 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65 ... 69  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Polityka prywatności i ciasteczka
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL