Forum portalu turystyka-gorska.pl

Wszystko o górach
portal górski
Regulamin forum


Teraz jest Pt mar 29, 2024 10:51 am

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 23 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Uratujmy GOT
PostNapisane: N gru 29, 2013 10:20 pm 
Nowy

Dołączył(a): Pn mar 26, 2007 6:10 pm
Posty: 5
Lokalizacja: Warszawa
https://www.facebook.com/uratujmy.got?fref=ts

_________________
Krzysztof Głażewski


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: N gru 29, 2013 11:41 pm 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lip 14, 2006 11:53 am
Posty: 2775
Lokalizacja: Wrocław
Jakby to powiedzieć......według mnie GOT to pomnik PRL-u.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt gru 31, 2013 6:59 am 
Weteran

Dołączył(a): N lut 03, 2013 10:36 am
Posty: 132
Lokalizacja: Jarosław
Nie znam się, ale czy ta odznaka daje cokolwiek innego oprócz... niczego ?

_________________
what is the point of being alive if you don't at least try to do something remarkable


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Śr sty 01, 2014 6:19 pm 
Kombatant

Dołączył(a): N sie 18, 2013 10:40 pm
Posty: 476
Lokalizacja: Gorlice
Samo zdobywanie odznaki jest mało kuszące przynajmniej dla mnie. Chwilę już chodzę po górach i nie myślałem nigdy o zdobywaniu tej odznaki... Łażę tu i tam dla siebie a nie dla kawałka blachy, chodź oczywiście nie mam nic przeciwko niej i wielokrotnie miałem kontakty z ludźmi którzy ją zdobywają...


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Śr sty 01, 2014 7:34 pm 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): So lut 20, 2010 8:29 pm
Posty: 700
Lokalizacja: Zgorzelec
tu są tanio ;)
http://allegro.pl/listing/listing.php?s ... rch_scope=


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz sty 02, 2014 1:03 am 
Kombatant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lip 01, 2008 11:36 pm
Posty: 447
Lokalizacja: Wrocław
Jedną z plusów funkcjonowania GOT, oraz innych tego typu odznak (Korona Sudetów np.) jest zachęta do eksploracji i odwiedzania mniej znanych regionów i pasm. Oczywiście, że wcale nie potrzebna do tego odznak i punktów, ale mimo wszystko jest to jakaś sugestia - część turystów sama z siebie nie wpadnie na to, że można całkiem miło wędrować po Pogórzu Kaczawskim, Górach Bystrzyckich czy np. Wzgórzach Włodzickich. Nawet jeśli tylko podrzucą pomysł, to już jest pozytyw.

Do tego może sprawiać radochę dzieciakom. Niektóre naprawdę lubią kolekcjonować takie "zaliczenia". Kilka razy zdarzało mi się np potwierdzać książeczki na wycieczkach rozmaitych kółek turystycznych itd. i maluchy za każdym razem miały radochę z kolejnego "zaliczenia". To fajny dodatek i uzupełnieni ich działalności, a sama odznaka całkiem sympatyczna pamiątka nawet jeśli niedługo potem powędruje na zawsze do szuflady :) ). Do tego w naturalny sposób zachęca je do...hm... nazwijmy to "świadomości turystycznej". W przeciwieństwie do regularnych wycieczek, dzieci zbierające te punkcik i uzupełniające książeczki bardziej się interesują i orientują, gdzie są/były, którędy wędrowały i co widziały. U "przeciętnych" dzieciaków na wycieczkach szkolnych bywa z tym bardzo różnie.

Natomiast przyznam się szczerze, że mi samemu nigdy nie chciało się bawić w papierologię, potwierdzenia, weryfikacje itd. W ogóle wydaje mi się, że formuła GOT i innych odznak turystycznych trochę się wyczerpała i przeterminowała. Wymaga co najmniej odświeżenia. Bo niestety, wizja ganiania po urzędach gmin i innych insytucjach, żeby zbierać urzędowe pieczątki, jest dzisiaj wręcz kuriozalna ;)


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz sty 02, 2014 10:31 am 
Kombatant

Dołączył(a): N sie 18, 2013 10:40 pm
Posty: 476
Lokalizacja: Gorlice
zyl3k napisał(a):


I to w niezłych cenach :) Za pared dyszek można zostać górskim weteranem :D


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz sty 02, 2014 12:14 pm 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): Cz wrz 04, 2008 11:35 am
Posty: 1231
Dzieci maja książeczki - służą do wbijania ślicznych pieczątek w schroniskach.
Na hasło, żeby pozliczać te kilometry i przewyższenia i zweryfikować na odznakę - powiedzieli mi, że chodzą dla satysfakcji i dla chodzenia, nie dla odznak.
No i chodzimy głownie na Słowacji i w Czechach - blisko mamy. A tamte rejony się nie liczą:)

Gdyby nauczyciel wf zasugerował zdobywanie punktów GOT - to by zdobywali. Ale on skicał nóżkę i jest na zwolnieniu prawie cały rok. A mi się w papierkologię też nie chce bawić.

aaaa ciekawostka - młodszy syn pasma górskie pamięta po.... kolorze i rodzaju dachów schronisk:)

_________________
pozdrawiam
---------------------------
Lepsze od gór są tylko góry!
- krasnoludzkie


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz sty 02, 2014 1:50 pm 
Stracony

Dołączył(a): N wrz 14, 2008 5:52 pm
Posty: 5846
Lokalizacja: Górny Śląsk
anninred napisał(a):
Dzieci maja książeczki - służą do wbijania ślicznych pieczątek w schroniskach.
Na hasło, żeby pozliczać te kilometry i przewyższenia i zweryfikować na odznakę - powiedzieli mi, że chodzą dla satysfakcji i dla chodzenia, nie dla odznak.
No i chodzimy głownie na Słowacji i w Czechach - blisko mamy. A tamte rejony się nie liczą:)



Spora część się jednak liczy - np. cała Mała Fatra, Góry Choczańskie, Tatry, Karkonosze i inne (jest w regulaminie)

Moje dzieci zdobyły wszystko co było odo zdobycia w ich wieku (to jest do "małej złotej") mniej więcej do ukończenia 12 lat, a potem przestały się tym w ogóle interesować. Jednak faktycznie - na pewnym etapie życia możliwość zdobycia odznaki zachęca do chodzenia w góry.

Weryfikacja odznak na podstawie pieczątek jest głupotą, bo trudno te pieczątki czasem zdobyć, ale niektórzy mądrzejsi weryfikatorzy robią to np. na podstawie zdjęć z wycieczki i rozmowy.

_________________
-------------------------------------------------
Studenckie Koło Przewodników Górskich "Harnasie" w Gliwicach zaprasza na kurs przewodnicki :)
http://www.skpg.gliwice.pl/kurs/


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz sty 02, 2014 6:48 pm 
Stracony

Dołączył(a): Wt sie 07, 2012 8:56 pm
Posty: 4265
Lokalizacja: Łódź
Gustav napisał(a):
Nie znam się, ale czy ta odznaka daje cokolwiek innego oprócz... niczego ?





Zniżki organizacyjne w obiektach turystycznych obowiązujące Od 1.01.1996r

20% Po opłaceniu rocznej składki członka PTTK i otrzymaniu karty rabatowej PTTK

30% Dla odznaczonych Srebrną Odznaką Honorową PTTK Srebrną Odznaką „Zasłużony Pracownik PTTK" po 25- letniej przynależnosci do PTTK posiadających uprawnienia PTTK: instruktorów,przewodników,przewodni-ków turystyki kwalifikowanej,społecz-nych opiekunów zabytków,społecznych opiekunów przyrody,strażników ochrony przyrody,znakarzy, opiekunów SKKT,PTTK

50% Dla odznaczonych Złotą Honorową Odznaką PTTK Złotą Odznaką „Zasłużony Pracownik PTTK’’

80% Dla Honorowych Członków PTTK


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz sty 02, 2014 8:01 pm 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lip 14, 2006 11:53 am
Posty: 2775
Lokalizacja: Wrocław
Mowa jest o odznace za punkty, a nie honorowego pracownika czy innego zasłużonego przodownika (jak śmiesznie by to nie brzmiało).
A ta odznaka nie daje nic.
BTW co to jest zniżka organizacyjna ?


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz sty 02, 2014 9:09 pm 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): Cz wrz 04, 2008 11:35 am
Posty: 1231
Basia - dzięki, poczytam regulamin:)
rok temu by nałoili punktów - Tatry i Mała Fatra hehe
rekordy by były

_________________
pozdrawiam
---------------------------
Lepsze od gór są tylko góry!
- krasnoludzkie


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz sty 02, 2014 9:23 pm 
Stracony

Dołączył(a): Wt sie 07, 2012 8:56 pm
Posty: 4265
Lokalizacja: Łódź
trekker napisał(a):
BTW co to jest zniżka organizacyjna ?

Należysz do PTTK masz 20% taniej noclegi w ich obiektach.
Tez poczytałam . Rzeczywiscie same odznaki GOT nic w sensie finansowym nie daja - mogą byc tylko wstepem do ewentualnej "kariery" w kierunku działacza kadry got
Tu dopiero są te wieksze znizki
Najwyższym wyróżnieniem jest Honorowa Odznaka PTTK istniejąca od 1956 roku, ustanowiona przez Zarząd Główny PTTK. Nadawana jest za specjalne zasługi w krzewieniu turystyki i krajoznawstwa, w dwu stopniach:

[b]stopień srebrny, po 10 latach przynależności do PTTK, w tym 7 lat aktywnej działalności w kadrze Towarzystwa; stopień złoty, po 15 latach przynależności do PTTK, w tym 10 lat aktywnej działalności w kadrze. [/b]
System odznak i system kształcenia w PTTK są ze sobą ściśle powiązane. Udział w szkoleniu jest bowiem uwarunkowany uprzednim zdobyciem odpowiedniej odznaki w określonym stopniu. Kryteria zdobywania odznak muszą być i są korelowane z kryteriami warunkującymi przyjęcie kandydatów na szkolenia[16


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz sty 02, 2014 11:47 pm 
Stracony

Dołączył(a): N wrz 14, 2008 5:52 pm
Posty: 5846
Lokalizacja: Górny Śląsk
@Wilczyca - jedno z drugim nie ma zupełnie nic wspólnego, a te wszystkie "honory" są zwykle przyznawane ludziom tak sędziwym, że już raczej nie chodzą po górach, albo chodzą niewiele.

_________________
-------------------------------------------------
Studenckie Koło Przewodników Górskich "Harnasie" w Gliwicach zaprasza na kurs przewodnicki :)
http://www.skpg.gliwice.pl/kurs/


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pt sty 03, 2014 8:07 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So kwi 09, 2005 8:09 pm
Posty: 3663
Lokalizacja: Poznań (spod Moraskiej Góry)
Basia Z. napisał(a):
Spora część się jednak liczy - np. cała Mała Fatra, Góry Choczańskie, Tatry, Karkonosze
Niezupełnie. Wg nowego regulaminu GOT jest to jednak znacznie ograniczone. Nowy regulamin wprowadził zmiany w zasadach zaliczania punktów zdobywanych na wycieczkach zagranicznych. Zgodnie z zapisami tego regulaminu punkty mogą być zdobywane w pasmach górskich Sudetów i Karpat położonych na obszarach krajów sąsiadujących z Polską, wyłącznie podczas wycieczek na stopnie mały srebrny i mały złoty. Punkty zdobyte poza granicami kraju nie mogą stanowić więcej niż 25% normy przewidzianej na dany stopień odznaki.

_________________
Obrazek

Lech


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pt sty 03, 2014 1:36 pm 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lip 14, 2006 11:53 am
Posty: 2775
Lokalizacja: Wrocław
No to ci co chodzą dla punktów to mają problem


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pt sty 10, 2014 6:17 pm 
Kombatant

Dołączył(a): Cz lis 19, 2009 3:46 pm
Posty: 347
Lokalizacja: znienacka
trekker napisał(a):
Jakby to powiedzieć......według mnie GOT to pomnik PRL-u.


...którego kamień węgielny położyła jednakoż Sanacja (-;
http://www.cotg.pttk.pl/got/

Serdeczności,

Kuba


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: N sty 19, 2014 11:25 am 
Nowy

Dołączył(a): So gru 12, 2009 2:06 pm
Posty: 16
Zawsze chodziłem po górach(i nie tylko) dla siebie... nie dla punktów !
Może co niektórzy uważają że odznaka to dobry gadżet do pochwalenia się... :mrgreen:
Tylko czym...?! Zrobionymi kilometrami ?
Hehehe... Dla mnie to ma być przyjemność - iść w góry, zmęczyć się, usiąść pod skałą i wypić browarka, podziwiać wschody i zachody słońca, natknąć się na kozice za rogiem czy wypatrzyć miśka na polanie... itd...itp...
Iść z MUSU żeby punktów na odznakę nabić hehehe.... jak kto woli... :wink:


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt sty 28, 2014 6:48 pm 
Kombatant

Dołączył(a): Pt lis 21, 2008 1:44 pm
Posty: 350
Lokalizacja: Jaworzno
Witam.

Mam w tym temacie jakieś doświadczenie. Około 2003-2004 roku zdobyłem Małą Złotą GOT PTTK. I choć na tym zakończyłem swoją karierę w tym temacie to nie uważam, żebym wtedy, kiedy zbierałem sobie te punkty chodził gdzieś na siłę i tylko po to, żeby je mieć. To szło po prostu wraz ze mną bo jak zbieram nadal pieczątki ze schronisk itp. w zeszycie, tak rzecz polegała na tym, żeby wbić ją drugi raz do książeczki GOT PTTK. Później oddanie do weryfikacji, przyznanie stopnia, wykupienie odznaki. Po temacie.
Inna sprawa to stopnie duże, gdzie nie ma innej możliwości ich osiągnięcia, jeżeli nie przejdzie się trasy niejako narzucanej przez autorów regulaminu, bo trzeba wybrać tylko spośród proponowanych punktów wyjściowych, pośrednich i końcowych, co w efekcie sprowadza się do kilku wariantów w każdym ze stopni dużych, a dodatkowo muszą to być wyjścia kilkudniowe, najlepiej nieprzerwane (chyba, że regulamin obowiązujący od 01.01.2014r. stanowi inaczej, nie wiem, nie czytałem go).
Przejdę do meritum: osobiście zdobywanie tych odznak uważałem za dobrą zabawę. To, że ochota mi mięła nie znaczy, że już mi się ta inicjatywa nie podoba. Oczywiście każdy z nas ma własne podejście, prawo do własnego poglądu i opinii i dlatego rozumiem Wasze zdanie, że to relikt minionego ustroju, że nie prowadzi do niczego. Niczego materialnego. Jakaś satysfakcja jest, dla osób ze środowiska PTTK to jakby gwiazdki w rankingu bo w sumie nie wiem jak to inaczej określić, żeby sprowadzić to do jakiejś odczuwalnej wartości. Inna sprawa, że jak obserwuję, już mało kto nosi swoje odznaki tak wyniośle na klacie czy choćby plecaku. Zatem pojęcie rankingu czy jakiegokolwiek miernika górskiego "skillsu" nie jest chyba do końca trafione. Reasumując - najbardziej chodzi o satysfakcję, o zabawę może. Wiem, że wiecie, wiem, że piszę trochę jak do ludzi nieświadomych ale proszę nie interpretujcie tak tego.
Ja się już raczej do uratowania odznaki GOT nie przyczynię ale nie widzę przciwwskazań do tego, żeby Ci którzy chcą, to sobie te odznaki zdobywali. Chyba, że kierowani są jakąś niezdrową chęcią posiadania i faktycznie tylko po to chodzą w góry no to to jest podejście błędne bo nie taka idea istnieniu tejże przyświeca.

Tyle ode mnie. :)

Pozdrawiam.

_________________
http://www.savethevinyl.ugu.pl/


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn maja 26, 2014 11:07 pm 
Nowy

Dołączył(a): Pn maja 26, 2014 10:50 pm
Posty: 5
Lokalizacja: Kraków
Ja jestem "zdobywczynią" bodajże dużej srebrnej odznaki GOT PTTK. Zdobywczynią w cudzysłowie, bo tak naprawdę pieczątki zbierał za mnie tata, on był tym zafascynowany, mnie się nigdy nie chciało.

Odznaki nie dają nic oprócz satysfakcji, a wierzcie mi lub nie, kiedy chodzę w góry z PTTK jest całe grono osób, które pierwsze, co robią w schronisku, to pytają o pieczątkę. Zbieranie punktów sprawia im przyjemność, więc dlaczego im na to nie pozwolić?

Nie trzeba biegać po żadnych urzędach - wystarczy książeczkę wysłać do jakiegokolwiek oddziału PTTK, który książeczkę zweryfikuje za darmo (jedyny koszt to koszt wysyłki, zakupu odznaki i ewentualnie książeczki - ale niektóre osoby zbierają pieczątki do zeszytów :)).

Jako osoba, która zweryfikowała niejedną książeczkę GOT, muszę powiedzieć, że generalnie turyści, którzy oddają książeczki do weryfikacji na niższe stopnie (popularna, mała brązowa) mają niemal zerową wiedzę na temat wypełniania książeczek czy obliczania punktów. Nieraz zdarzyło mi się, że musiałam oddać książeczkę bez stopnia, chociaż z obliczonych punktów wynikało, że delikwent miał kilkanaście punktów "w zapasie". Weryfikujący każdą najmniejszą informację jest zobowiązany sprawdzić, co jest zajęciem żmudnym i długim (oraz nieodpłatnym :P).

_________________
Gór mi mało i trzeba mi więcej, żeby przetrwać od zimy do zimy...

http://talkawgorach.blogspot.com/


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn maja 26, 2014 11:15 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 07, 2008 11:33 am
Posty: 6314
trekker napisał(a):
Jakby to powiedzieć......według mnie GOT to pomnik PRL-u.

Gustav napisał(a):
Nie znam się, ale czy ta odznaka daje cokolwiek innego oprócz... niczego ?

felek89 napisał(a):
Samo zdobywanie odznaki jest mało kuszące przynajmniej dla mnie.

trekker napisał(a):
A ta odznaka nie daje nic.



talka napisał(a):
Odznaki nie dają nic oprócz satysfakcji,


Nie do uwierzenia - nieprawdaż ? Nic - oprócz satysfakcji...


pozdrawiam
gb 8)
ps
Satysfakcja - to się z pewnością nie opłaca...

_________________
wszystko już było - ergo: nie panikuj
http://jaskiniar.blogspot.com/
http://puzzlepamieci.blogspot.com/


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt maja 27, 2014 2:53 pm 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lip 14, 2006 11:53 am
Posty: 2775
Lokalizacja: Wrocław
A bez odznaki to nie ma satysfakcji ze zrobionej trasy, drogi ?


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt maja 27, 2014 3:04 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 07, 2008 11:33 am
Posty: 6314
trekker napisał(a):
A bez odznaki to nie ma satysfakcji ze zrobionej trasy, drogi ?

Zapewne jest :)

Tak to już jest urządzone - zwłaszcza u ludzi młodych i bardzo młodych - że świadomość "odczuwania satysfakcji" - jako wyłącznej gratyfikacji jakiegoś wysiłku - pojawia się z wiekiem :). Oczywiście można próbować przemawiać do "rozsądku" 12-latka, ba - sam słyszałem i widziałem - jak świadomy rodzic przekonywał swoje dziecię - tak w wieku 3-4 lata, że powinno być zadowolone z możliwości dotarcia nad Morskie Oko. Widziałem (i słyszałem) również jak inny rodzic tłumaczył dziecku w podobnym wieku, by nie żądało zakupu kolejnej maskotki - proponując w zamian "oszczędzanie" na większą. Widziałem również reakcję (zupełnie nie zrozumiałą :) ) trzylatka, któremu zabroniono sypania piasku na inne dzieci w piaskownicy - motywując ów zakaz tym, że owym dzieciom będzie "na pewno przykro"...
Jak napisałem - można próbować. W niektórych przypadkach - to wystarczy :)

pozdrawiam
gb 8)

_________________
wszystko już było - ergo: nie panikuj
http://jaskiniar.blogspot.com/
http://puzzlepamieci.blogspot.com/


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 23 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
POWERED_BY
Polityka prywatności i ciasteczka
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL