Forum portalu turystyka-gorska.pl

Wszystko o górach
portal górski
Regulamin forum


Teraz jest Cz mar 28, 2024 1:34 pm

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 322 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 7, 8, 9, 10, 11  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: Pn sty 30, 2017 7:07 am 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Pt maja 29, 2009 3:57 pm
Posty: 1882
Lokalizacja: Lublin
Ogień zawsze towarzyszył człowiekowi, a nie ma dymu bez ognia, a Ty robisz zadyme nie paląc ...zdolny jesteś. :wink:

_________________
Strząsnąć tę pisowską szarańczę.
Schetyna.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn sty 30, 2017 7:14 am 
Weteran

Dołączył(a): Śr cze 11, 2014 4:29 pm
Posty: 137
miler napisał(a):
Z całym szacunkiem, ale znowu mylisz pojęcia.
Palenie jest efektem ubocznym głodu nikotynowego, a nie odwrotnie.


Nieprawda. Dlaczego ktoś odczuwa głód nikotynowy? Bo jego organizm jest już przyzwyczajony do nikotyny i odczuwa jej brak. To jest reakcja łańcuchowa. Co ją zapoczątkowało? Papieros.

miler napisał(a):
PS. Co Ty (...) wiesz o paleniu. :evil:

Zgadza się, ekspertem nie jestem w tej dziedzinie. Niewiele wiem, raczej tylko podstawowe informacje :)

miler napisał(a):
PS1. Sugerujesz, że ten smog, to od papierosów ?, a nie z komina, czy z rury wydechowej ?


Nic takiego nie sugeruje.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn sty 30, 2017 7:16 am 
Weteran

Dołączył(a): Śr cze 11, 2014 4:29 pm
Posty: 137
miler napisał(a):
Ogień zawsze towarzyszył człowiekowi, a nie ma dymu bez ognia, a Ty robisz zadyme nie paląc ...zdolny jesteś. :wink:


Nie chodzi mi o robienie żadnej zadymy :) Po prostu chce wiedzieć dlaczego TPN nie robi nic w tym kierunku. Tyle :)


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn sty 30, 2017 7:23 am 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Pt maja 29, 2009 3:57 pm
Posty: 1882
Lokalizacja: Lublin
(en) napisał(a):
Nieprawda. Dlaczego ktoś odczuwa głód nikotynowy? Bo jego organizm jest już przyzwyczajony do nikotyny i odczuwa jej brak. To jest reakcja łańcuchowa. Co ją zapoczątkowało? Papieros.

I tutaj dochodzimy do odwiecznego zasadniczego pytania, co było pierwsze, kura czy jajko?

_________________
Strząsnąć tę pisowską szarańczę.
Schetyna.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn sty 30, 2017 7:32 am 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Pt maja 29, 2009 3:57 pm
Posty: 1882
Lokalizacja: Lublin
(en) napisał(a):
dlaczego TPN nie robi nic w tym kierunku. Tyle


Spytaj TPN

_________________
Strząsnąć tę pisowską szarańczę.
Schetyna.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn sty 30, 2017 7:45 am 
Weteran

Dołączył(a): Śr cze 11, 2014 4:29 pm
Posty: 137
miler napisał(a):
I tutaj dochodzimy do odwiecznego zasadniczego pytania, co było pierwsze, kura czy jajko?


To jest już zbędne odbieganie od tematu i filozofowanie :) Choć swoją drogą odpowiedź na nie jest banalnie prosta 8)

miler napisał(a):
Spytaj TPN


Miałem nadzieję, że znajdzie się ktoś, kto zna odpowiedź na to pytanie. Ciekawe, że nikt z TPN nie przegląda tego forum. W końcu jest to "profesjonalne forum o tematyce górskiej". :D


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn sty 30, 2017 8:46 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz lip 28, 2011 9:09 am
Posty: 5455
Lokalizacja: Białystok
miler napisał(a):
I tutaj dochodzimy do odwiecznego zasadniczego pytania, co było pierwsze, kura czy jajko?


To akurat niezbyt trafne porównanie. Wszak na pewno sięgnięcie po pierwszego papierosa nie jest skutkiem odczuwania głodu nikotynowego.

_________________
Wiem, że nic nie wiem


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn sty 30, 2017 9:06 am 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Pt maja 29, 2009 3:57 pm
Posty: 1882
Lokalizacja: Lublin
No niewim, zapalisz bo masz głòd, czy masz głòd bo zapalisz ?

_________________
Strząsnąć tę pisowską szarańczę.
Schetyna.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn sty 30, 2017 9:15 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sie 03, 2005 1:09 pm
Posty: 22106
Wolf_II napisał(a):
Pal licho Morskie Oko - ten rejon omijamy w tzw "sezonie",


Delikatna sugestia - nie używaj liczby mnogiej - nie jesteś przewodnikiem naszym :wink:

P.s. A jak zapatrujecie się na temat palenia cygar w Parku Narodowym ?

_________________
"Stary jestem, mam sklerozę, czas umierać" 09.IX.2006 - rozstaj dróg w Dolince za Mnichem

"Stałem się nowym użytkownikiem ale ten nowy też musi posta napisać"


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn sty 30, 2017 9:20 am 
Weteran

Dołączył(a): Śr cze 11, 2014 4:29 pm
Posty: 137
miler napisał(a):
No niewim, zapalisz bo masz głòd, czy masz głòd bo zapalisz ?


Masz głód, bo paliłeś wcześniej 8)


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt sty 31, 2017 6:21 am 
Weteran

Dołączył(a): Śr cze 11, 2014 4:29 pm
Posty: 137
Ali7 napisał(a):
Może zestaw sobie liczbę strażników TPN ze średnią dziennych odwiedzin parku (na podstawie danych statystycznych możesz spróbować uzyskać liczbę palących) - i spróbuj sobie wyobrazić skuteczne działanie w tym kierunku. Powodzenia.


Strażnicy mogliby się skupić na działaniach tam, gdzie jest najwięcej ludzi. Gdyby przebywali w miejscach, gdzie jest ich najwięcej byliby bardziej dostrzegalni przez innych. Nie mówię, żeby wszyscy byli tylko w rejonie Moka, czy D5S. Ale chociaż jedna para strażników mogłaby działać w okolicy Moka i miałaby na pewno dużo pracy :)


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt sty 31, 2017 7:28 am 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Pt maja 29, 2009 3:57 pm
Posty: 1882
Lokalizacja: Lublin
(en) napisał(a):
w rejonie Moka, czy D5S

Tam akurat można palić, jak przy każdym innym schronisku

_________________
Strząsnąć tę pisowską szarańczę.
Schetyna.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt sty 31, 2017 8:11 am 
Weteran

Dołączył(a): Śr cze 11, 2014 4:29 pm
Posty: 137
miler napisał(a):
Tam akurat można palić, jak przy każdym innym schronisku


Wokół Morksiego Oka i Czarnego Stawu pod Rysami tez?


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt sty 31, 2017 9:41 am 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Pt maja 29, 2009 3:57 pm
Posty: 1882
Lokalizacja: Lublin
Tam można fajkę pokoju.

_________________
Strząsnąć tę pisowską szarańczę.
Schetyna.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt sty 31, 2017 10:03 am 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Cz paź 22, 2015 5:17 pm
Posty: 2496
Lokalizacja: Poznań
(en) napisał(a):
Strażnicy mogliby się skupić na działaniach tam, gdzie jest najwięcej ludzi. Gdyby przebywali w miejscach, gdzie jest ich najwięcej byliby bardziej dostrzegalni przez innych.
Święta prawda, a Oni (Ci strażnicy) czają się w miejscach niedozwolonych, często schowani w kosówce albo za głazem i jak ich dojrzysz to klapa :mrgreen:


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Śr lut 01, 2017 7:53 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sie 03, 2005 1:09 pm
Posty: 22106
Ali7 napisał(a):
Jest szczególnie oburzające.


Też mnie to oburza. Powinni zatrudnić strażników wyspecjalizowanych w wywąchiwaniu złoczyńców.

_________________
"Stary jestem, mam sklerozę, czas umierać" 09.IX.2006 - rozstaj dróg w Dolince za Mnichem

"Stałem się nowym użytkownikiem ale ten nowy też musi posta napisać"


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Śr lut 01, 2017 4:47 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Cz maja 02, 2013 1:05 pm
Posty: 1693
miler napisał(a):
Tam akurat można palić, jak przy każdym innym schronisku

Jest jak jest, ale nie rozumiem tego przepisu. Dlaczego dopuszcza się palenie przy schronisku? Może to zaszłość historyczna, gdy palenie poza budynkiem było mniejszym złem (by schronu nie puścić z dymem).
W końcu to nadal jest teren Parku Narodowego. Skoro można zakazać palenia w knajpach to dlaczgo Park Narodowy ma mieć mniejsze restrykcje w tym względzie?
Nawet w Strążyskiej przy bufecie jest "tu wolno palic". Trudno czasami przejść, by nie wdychać dymu.

_________________
"Ostrożnie, tam przepaść!", Maria Bandrowska, 27 lipca 1914 r.
"Ile razy widziałeś schodzącą lawinę w Tatrach w grudniu?" magis, 2018


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Śr lut 01, 2017 7:10 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Pt maja 29, 2009 3:57 pm
Posty: 1882
Lokalizacja: Lublin
Wolf_II napisał(a):
Trudno czasami przejść, by nie wdychać dymu.

No, szczegòlnie tego z komina, jak dosypia do pieca, a i z rury wydechowej tez potrafia niezle czadzič.

_________________
Strząsnąć tę pisowską szarańczę.
Schetyna.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Śr lut 01, 2017 7:30 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 07, 2008 11:33 am
Posty: 6314
(en) napisał(a):
Po prostu chce wiedzieć dlaczego TPN nie robi nic w tym kierunku. Tyle :)

Skąd wiesz, że "nic nie robi"?
Co uznałabyś/uznałbyś za "robienie czegoś w tym kierunku", a co za "robienie wszystkiego w tym kierunku"?
Ile razy Ty zwróciłaś/łeś uwagę palącemu/rzucającemu peta na ziemię - na niewłaściwość zachowania?

pozdrawiam
gb 8)

_________________
wszystko już było - ergo: nie panikuj
http://jaskiniar.blogspot.com/
http://puzzlepamieci.blogspot.com/


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Śr lut 01, 2017 7:33 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 07, 2008 11:33 am
Posty: 6314
Wolf_II napisał(a):
Dlaczego dopuszcza się palenie przy schronisku?

O ile się orientuję - a ostatni raz przy jakimś schronisku byłem we wrześniu minionego roku - to nie tyle "dopuszcza się palenie przy schronisku" - ile wyznaczone są strefy, w których wolno palić. Na podobnej zasadzie jak ustawienie koszy na śmieci - przy schroniskach. Zapewne wynika to nie z "zaszłości historycznych", a raczej z uregulowań prawnych dotyczących palenia w miejscach użyteczności publicznej.

pozdrawiam
gb 8)

_________________
wszystko już było - ergo: nie panikuj
http://jaskiniar.blogspot.com/
http://puzzlepamieci.blogspot.com/


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Śr lut 01, 2017 9:11 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Cz maja 02, 2013 1:05 pm
Posty: 1693
gb napisał(a):
. Zapewne wynika to nie z "zaszłości historycznych", a raczej z uregulowań prawnych dotyczących palenia w miejscach użyteczności publicznej.

odpowiedziałeś bardzo pokrętnie, a nawet nieprawdziwa, więc będę polemizował.
Ustawa (o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych) wprowadziła całkowity zakaz w miejscach publicznych. Zatem powoływanie się na to jako przyczynę wprowadzenia dopuszczalności palenia w miejscach wyznaczonych przy schorniskach jest bezsensowne.
Owszem ustawa dopuszcza wyznaczenia stref do palenia (w budynkach/miejscach użyteczności publicznej), ale tego nie nakazuje. Powtórzę pytanie: kto się wykazal taką nadgorliwością i po co, że dopuścił palenie na terenie TPN?

http://www.mz.gov.pl/zdrowie-i-profilaktyka/uzaleznienia/tyton/zakaz-palenia-w-miejscach-publicznych

Przez miejsca użyteczności publicznej rozumiane są głównie budynki np szkoły, szpitale, restauracje itp, ale też "teren" (zakładów leczniczych, uczelni). Na tej podstawie jest zakazane palenia w schronisku. Owszem, można by było wyznaczyć pomieszczenie na palarnie w budynku-schronisku (dla mnie to by było bezsensowne), ale teren poza schroniskiem nie wydaje mi się by był objęty ustawą. Zatem poza schroniskiem rządzą przepisy parkowe.
I to kolejny argument, że ustawa nie ma nic do dopuszczenia palenia na terenie parku.

Czy rola dyrekcji TPN polega na dopuszczaniu palenia na terenie parku narodowego? I to ma służyc ochronie przyrody?

_________________
"Ostrożnie, tam przepaść!", Maria Bandrowska, 27 lipca 1914 r.
"Ile razy widziałeś schodzącą lawinę w Tatrach w grudniu?" magis, 2018


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Śr lut 01, 2017 11:45 pm 
Zasłużony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz mar 14, 2013 12:39 am
Posty: 161
Wolf_II napisał(a):
Dlaczego dopuszcza się palenie przy schronisku?


Może dlatego, że schronisko i jego najbliższe otoczenie nie jest własnością TPN tylko PTTK (podobnie jak budynek kolejki na Kasprowy i jego najbliższe otocznie należy do PKL)


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz lut 02, 2017 12:06 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 07, 2008 11:33 am
Posty: 6314
Wolf_II napisał(a):
Owszem ustawa dopuszcza wyznaczenia stref do palenia (w budynkach/miejscach użyteczności publicznej), ale tego nie nakazuje.

Skoro dopuszcza - to prawem zarządzającego jest by z tego dopuszczenia skorzystał lub nie. I nie ma tu żadnej "nadgorliwości", a jedynie zwrócenie uwagi, że na teren parków (lub w inne miejsca użyteczności publicznej) wchodzą ludzie, którzy maja różne potrzeby.

Wolf_II napisał(a):
Czy rola dyrekcji TPN polega na dopuszczaniu palenia na terenie parku narodowego? I to ma służyc ochronie przyrody?

Już ktoś tam napisał o kwestii własności/zarządzania. Właściciel restauracji ma możliwość wyznaczenia "sali/miejsca" dla palących. Na terenie uczelni, zakładów pracy, etc., można wyznaczać takie miejsca, pomieszczenia.
Nadgorliwość - jest gorsza od faszyzmu.

Wolf_II napisał(a):
dla mnie to by było bezsensowne

Dla Ciebie wiele decyzji/rzeczy "by było" - a nawet zapewne jest - bezsensowne. Na szczęście w znakomitej większości przypadków Twoje poczucie sensu nie jest wyznacznikiem obowiązujących rozwiązań prawnych - i ich (tych rozwiązań) interpretacji :)

pozdrawiam
gb 8)

_________________
wszystko już było - ergo: nie panikuj
http://jaskiniar.blogspot.com/
http://puzzlepamieci.blogspot.com/


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz lut 02, 2017 6:30 am 
Weteran

Dołączył(a): Śr cze 11, 2014 4:29 pm
Posty: 137
gb napisał(a):
(en) napisał(a):
Po prostu chce wiedzieć dlaczego TPN nie robi nic w tym kierunku. Tyle :)

Skąd wiesz, że "nic nie robi"?
Co uznałabyś/uznałbyś za "robienie czegoś w tym kierunku", a co za "robienie wszystkiego w tym kierunku"?


(en) napisał(a):
Strażnicy mogliby się skupić na działaniach tam, gdzie jest najwięcej ludzi. Gdyby przebywali w miejscach, gdzie jest ich najwięcej byliby bardziej dostrzegalni przez innych. Nie mówię, żeby wszyscy byli tylko w rejonie Moka, czy D5S. Ale chociaż jedna para strażników mogłaby działać w okolicy Moka i miałaby na pewno dużo pracy :)

Poza tym kampanie informacyjne. Myślę też, że w tym wypadku TPN ma szerokie pole do popisu i mogłby zastanowić się jak ten problem rozwiązać.

gb napisał(a):
Ile razy Ty zwróciłaś/łeś uwagę palącemu/rzucającemu peta na ziemię - na niewłaściwość zachowania?

Parę razu zwracałem innym osobom uwagę, ale potem doszedłem do przykrego wniosku. Moje uwagi do innych były nic nie warte, w tym miejscu powinni być strażnicy. Natomiast jeżeli ich nie ma i nie zależy im na tym, to dlaczego ja mam to robić? To co ja powiem to tak naprawdę jest dla innych tylko taki czczym gadaniem. Tak jak wspomniałem wcześniej, to TPN powinno na tym najbardziej zależeć.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz lut 02, 2017 7:28 am 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Pt maja 29, 2009 3:57 pm
Posty: 1882
Lokalizacja: Lublin
Robisz problem z dymka, a puszki i butelki Cie walą, mysle, ze tu jest głowny problem wsrod niepalacych.

_________________
Strząsnąć tę pisowską szarańczę.
Schetyna.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz lut 02, 2017 7:44 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sie 03, 2005 1:09 pm
Posty: 22106
miler napisał(a):
Robisz problem z dymka, a puszki i butelki Cie walą, mysle, ze tu jest głowny problem wsrod niepalacych.


Jesteś tego pewien ? Może w temacie o puszkach i butelkach też się odezwie ?

P.s. Od urodzenia jestem niepalący. Dym mi nigdy nie przeszkadzał.

_________________
"Stary jestem, mam sklerozę, czas umierać" 09.IX.2006 - rozstaj dróg w Dolince za Mnichem

"Stałem się nowym użytkownikiem ale ten nowy też musi posta napisać"


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz lut 02, 2017 8:48 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 07, 2008 11:33 am
Posty: 6314
(en) napisał(a):
Myślę też, że w tym wypadku TPN ma szerokie pole do popisu i mogłby zastanowić się jak ten problem rozwiązać.

A co - poza udostępnianym wszem i wobec regulaminem korzystania/przebywania na terenie parku, piktogramami informującymi - czy informacją słowną lub video na temat tegoż zachowania (się) na terenie parku widziałbyś jeszcze jako rozwiązanie problemu w "szerokim do popisu polu"?
Jeśli rodzice nie nauczyli/nie nauczą dziecka, że się nie śmieci, że przebywając w miejscu publicznym należy respektować ogólnie przyjęte zasady, że - po prostu - należy się zachowywać przyzwoicie - to najlepsze "rozwiązanie problemu" nic nie pomoże.

(en) napisał(a):
Moje uwagi do innych były nic nie warte, w tym miejscu powinni być strażnicy.

Znajdź sobie informację dotyczącą długości szlaków turystycznych na terenie TPN (możesz dorzucić informację na temat długości szlaków w pozostałych parkach). Odszukaj informację o liczbie strażników parku. Zestaw te dwie informacje z liczbą turystów odwiedzających - choćby tylko w sezonie letnim (w wakacje) poszczególne parki narodowe.
A potem podejmij decyzję - "w którym to miejscu powinni być strażnicy" - by zapobiec paleniu papierosów na terenie parków narodowych (i rzucaniu niedopałków gdzie popadnie)

(en) napisał(a):
Parę razu zwracałem innym osobom uwagę, ale potem doszedłem do przykrego wniosku. Moje uwagi do innych były nic nie warte, w tym miejscu powinni być strażnicy. Natomiast jeżeli ich nie ma i nie zależy im na tym, to dlaczego ja mam to robić? To co ja powiem to tak naprawdę jest dla innych tylko taki czczym gadaniem. Tak jak wspomniałem wcześniej, to TPN powinno na tym najbardziej zależeć.

Czyli - Tobie też na tym nie zależy. W sumie nie musi. Skoro jednak Tobie nie zależy, czemu innym miałoby zależeć?
Przez to co piszesz przebija się nostalgia za solidnym pilnowaniem - z natychmiastową, srogą egzekucją. To całkiem niezły pomysł, właściwie w ten sam sposób należałoby "rozwiązać" sprawę wykroczeń - a nawet przestępstw - większego kalibru. Ot sprawa prowadzenia po pijaku - przecież wystarczy każdego wsiadającego do samochodu sprawdzić alkomatem... :).

Jeśli "to co powiesz" - jest dla innych czczym gadaniem - to może problemem jest - brak daru przekonywania?

pozdrawiam
gb 8)
ps
a propos tego "tam powinni być strażnicy" - versus braki kadrowe. Odszukaj - choćby w Wikipedii historię Pawlika Morozowa :) To jest jakieś rozwiązanie... :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

_________________
wszystko już było - ergo: nie panikuj
http://jaskiniar.blogspot.com/
http://puzzlepamieci.blogspot.com/


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz lut 02, 2017 9:04 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sie 03, 2005 1:09 pm
Posty: 22106
gb napisał(a):
To jest jakieś rozwiązanie...


Edward Wlazło - 650 % normy.

_________________
"Stary jestem, mam sklerozę, czas umierać" 09.IX.2006 - rozstaj dróg w Dolince za Mnichem

"Stałem się nowym użytkownikiem ale ten nowy też musi posta napisać"


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz lut 02, 2017 9:28 am 
Weteran

Dołączył(a): Śr cze 11, 2014 4:29 pm
Posty: 137
Łukasz T napisał(a):
miler napisał(a):
Robisz problem z dymka, a puszki i butelki Cie walą, mysle, ze tu jest głowny problem wsrod niepalacych.


Jesteś tego pewien ? Może w temacie o puszkach i butelkach też się odezwie ?

P.s. Od urodzenia jestem niepalący. Dym mi nigdy nie przeszkadzał.

No nie lubię dymu papierosowego - zgadza się. Nie tylko puszki i butelki, ale każde śmieci porozrzucane w różnych miejscach nie stanowią zbyt ładnego widoku.
Śmieci, brud na ulicach miast to już jest standard. Ale Czy naprawdę ludzie wyjeżdżając w jakieś szczególne miejsca (A Tatry to z pewnością jedno z nich) nie mogą się powstrzymać przed niektórymi zachowaniami?

gb napisał(a):
(en) napisał(a):
Myślę też, że w tym wypadku TPN ma szerokie pole do popisu i mogłby zastanowić się jak ten problem rozwiązać.

A co - poza udostępnianym wszem i wobec regulaminem korzystania/przebywania na terenie parku, piktogramami informującymi - czy informacją słowną lub video na temat tegoż zachowania (się) na terenie parku widziałbyś jeszcze jako rozwiązanie problemu w "szerokim do popisu polu"?
Jeśli rodzice nie nauczyli/nie nauczą dziecka, że się nie śmieci, że przebywając w miejscu publicznym należy respektować ogólnie przyjęte zasady, że - po prostu - należy się zachowywać przyzwoicie - to najlepsze "rozwiązanie problemu" nic nie pomoże.

Niestety prawda. Ale to chyba nie znaczy, że władze TPN mają spocząć na laurach i akceptować bieżący stan rzeczy? Mogą myśleć na jakimś rozwiązaniem tych problemów.

gb napisał(a):
(en) napisał(a):
Moje uwagi do innych były nic nie warte, w tym miejscu powinni być strażnicy.

Znajdź sobie informację dotyczącą długości szlaków turystycznych na terenie TPN (możesz dorzucić informację na temat długości szlaków w pozostałych parkach). Odszukaj informację o liczbie strażników parku. Zestaw te dwie informacje z liczbą turystów odwiedzających - choćby tylko w sezonie letnim (w wakacje) poszczególne parki narodowe.
A potem podejmij decyzję - "w którym to miejscu powinni być strażnicy" - by zapobiec paleniu papierosów na terenie parków narodowych (i rzucaniu niedopałków gdzie popadnie)

Może się nie znam, nie wiem, ale nie da się każdego dnia jednej pary strażników oddelegować w takie miejsca?


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz lut 02, 2017 9:29 am 
Weteran

Dołączył(a): Śr cze 11, 2014 4:29 pm
Posty: 137
gb napisał(a):
(en) napisał(a):
Parę razu zwracałem innym osobom uwagę, ale potem doszedłem do przykrego wniosku. Moje uwagi do innych były nic nie warte, w tym miejscu powinni być strażnicy. Natomiast jeżeli ich nie ma i nie zależy im na tym, to dlaczego ja mam to robić? To co ja powiem to tak naprawdę jest dla innych tylko taki czczym gadaniem. Tak jak wspomniałem wcześniej, to TPN powinno na tym najbardziej zależeć.

Czyli - Tobie też na tym nie zależy. W sumie nie musi. Skoro jednak Tobie nie zależy, czemu innym miałoby zależeć?

Zależy, ale czasem człowiek już opuszcza ręce.
gb napisał(a):
Przez to co piszesz przebija się nostalgia za solidnym pilnowaniem - z natychmiastową, srogą egzekucją.

Nie do końca. Chodzi po prostu, aby ludzie zaczęli przestrzegać pewnych przyjętych zasad i żeby to było skuteczne. W jaki sposób? Jeśli wiesz, to proszę podziel się opinią. Chociaż napisałeś
gb napisał(a):
Jeśli rodzice nie nauczyli/nie nauczą dziecka, że się nie śmieci, że przebywając w miejscu publicznym należy respektować ogólnie przyjęte zasady, że - po prostu - należy się zachowywać przyzwoicie - to najlepsze "rozwiązanie problemu" nic nie pomoże.
A może rozwiązanie jednak istnieje?


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 322 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 7, 8, 9, 10, 11  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 9 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Polityka prywatności i ciasteczka
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL