Forum portalu turystyka-gorska.pl

Wszystko o górach
portal górski
Regulamin forum


Teraz jest Wt kwi 16, 2024 5:10 am

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 10 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: Wt sie 29, 2017 1:17 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn sie 30, 2010 12:43 pm
Posty: 3533
Lokalizacja: Węgierska Górka
Ileż to razy myślałem o tym szczycie idąc dol. Złomisk. Wychodząc na Złomiską Rówień za każdym razem robiłem mu zdjęcia. Szpiczasty szczyt wystający z grani przyciąga wzrok jak magnes. W końcu przyszedł na niego czas. Mając jeszcze kilka dni urlopu postanowiłem coś podziałać w Tatrach :) Zatem rozsyłam info po kumplach. Jak na złość akurat gdy mam wolne to każdy jest czymś zajęty. W końcu piszę do Tomka. Ten od razu się zgadza. W związku z tym, że wcześniej nie wspinał się w Tatrach postanawiam wybrać coś interesującego ale niezbyt trudnego. I tym oto sposobem przypomniałem sobie o Żłobistym. Tomek zgarnia mnie przed 4tą. Na parkingu w Szczyrbskim okazuje się, że znów podnieśli cenę z 7 na 8euro. Co roku podwyżka o 1euro? Płacimy haracz, robimy przepak i ruszamy. W schronisku robimy standardowy pitstop. W lewym żlebie jesteśmy po ok. 3godz od startu.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Wymyśliłem sobie, że zaczniemy rozruch już grzędą biegnącą środkiem żlebu. Szeimy się i wspinamy w stronę przełączki. Po dojściu na nią kierujemy się w stronę Kazalnicy.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Następnie wchodzę na filar. Dalszych wariantów jest kilka. Trudniejsze momenty można obejść ale wybieram ciekawsze miejsca w postaci dwóch zacięć. Dochodzę do spiętrzenia grani gdzie teren robi się już trudny. Dało by radę to przejść ale jest kłopot z asekuracją.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Schodzimy na prawo na ostrze filara kawałek poniżej konia skalnego. Tutaj chwila zastanowienia jak to przejść. Robimy stan. Tomek zakłada baletki bo dotychczas szedł w zwykłych trekach. Bierze konia okrakiem i następnie po płycie wchodzi w kopułę szczytową. Mi ten odcinek poszedł sprawniej bez emocji chodź z dołu wyglądał groźniej.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Na szczycie jesteśmy po ok. 5,5godz. Widoki ze szczytu są świetne! :shock: Z 14 szczytów WKT nie widać tylko 3. Podczas drogi do góry nie mogłem się doczekać płyty z rysą którą opisuje Paryski jako najtrudniejsze miejsce. Niestety opis z WHP wydawał mi się jakoś mało czytelny i gdzieś ją minęliśmy idąc swoim wariantem. Szkoda bo na zdjęciach wyglądała bardzo ciekawie.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Ciekawe czy ktoś już skakał ze szczytu na base jump bo miejsce jest idealne ;) Pstrykamy sporo zdjęć. Lufa w stronę dol. Kaczej robi wrażenie. Mógłbym tam siedzieć cały dzień. Niestety trzeba się zbierać. Schodzimy kilka metrów granią w stronę Żłobistych Wrótek i dochodzimy do pętli zjazdowych. Skała o którą założone są 2 repy i taśma wygląda średnio. Tomek oznajmia, że dla bezpieczeństwa chce dołożyć jeszcze taśmę. Zostawiam moją niebieską (jak ktoś sobie ją zabierze to niech mu służy). Przed wyjazdem zasięgnąłem info od Madnessa odnośnie długości zjazdu i w związku z tym zabraliśmy 1x60m połówkową. Centralnie w dół do żlebu wydawało się, że nie starczy liny ponieważ załamanie ściany ograniczało nam widok. W związku z tym Tomek zjechał po skosie na wrótka. Okazało się, że liny jest wystarczająca długość zatem mogłem zjechać centralnie w dół. Niewątpliwie zjazd był dla nas najbardziej emocjonującym momentem z całej drogi. Zejście kruchym żlebem do dol. Rumanowej do najmilszych nie należy. Rozwiązujemy się. Czasem trzeba pokombinować żeby się nie wrąbać w trudniejszy teren. W końcu możemy się rozluźnić. Ściągamy szpej i ruszamy w dół już standardową ścieżką.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Droga do schroniska mija dość szybko. Nie ma to jak zmiana obuwia na sandały ;) Na parkingu jesteśmy o 17:30 zatem całość akcji zajęła nam 10:30godz. Sporo ale zeszło nam trochę czasu na koniu i zjeździe. Kolejny cel z listy odhaczony ;)

_________________
Galeria zdjęć


Ostatnio edytowano Śr sie 30, 2017 7:06 am przez zephyr, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt sie 29, 2017 3:14 pm 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn sie 26, 2013 7:31 am
Posty: 1616
Lokalizacja: Tarnow
U mnie nadal wisi ten szczyt. I jeszcze powisi troche.
Gratulacje. Mega pogoda wam siadła.

_________________
flickr

------

"czekan, jak sama nazwa wskazuje - narzędzie do czekania"
Włodzimierz Firsoff
Taternik 1932 nr 3


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt sie 29, 2017 4:29 pm 
Zasłużony

Dołączył(a): Wt kwi 05, 2016 3:42 pm
Posty: 269
Lokalizacja: Kraków
zephyr napisał(a):
. Widoki ze szczytu są świetne!
Tak, są niezwykłe! A sam krzyż (ten nowy) rok temu jeszcze wyglądał tak:
Obrazek
Dziwne, bo to była tak jakby głowa konia otoczona podkową. Nie wiem, skąd ten pomysł i kto go "skorygował". Co do problemów z asekuracją, to wyjąłem linę dopiero po przejściu konia i rzuciłem koniec koleżance, asekurowaliśmy się tylko w bloku szczytowym. Płytki z rysą też nie przypominam sobie, ale może to skleroza. Natomiast jak jest więcej czasu (my startowaliśmy z Chaty) , to warto przejść piękną grań do Rumanowego, gdzie asekuracja raczej niezbędna. My mieliśmy sporo chmur, grań częściowo we mgle, chciałbym tam wrócić przy dobrej widoczności. Zazdroszczę Wam pogody. Gratulacje!


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt sie 29, 2017 7:09 pm 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn sty 24, 2011 7:54 pm
Posty: 2482
Graty za Szczyt Marty!

Ten krzyż jakiś taki odpustowy, stary mi się bardziej podobał :)

Obrazek

PS. Trzeba było pokusić się o Rumanowy jeszcze - grań jest pierwsza klasa!

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Śr sie 30, 2017 5:58 am 
Kombatant

Dołączył(a): Cz gru 15, 2016 11:53 am
Posty: 439
Lokalizacja: Łódź
Zdjęcia ze szczytu rzeczywiście widokowo ekstraklasa !! Szczególnie ściana Wysokiej robi wrażenie !
zephyr napisał(a):
Na parkingu jesteśmy o 17:30 zatem całość akcji zajęła nam 10:30godz.

Czyli tak jak zawsze bym chciał, tyle że kończymy na 17 -18 godzinach wyrypy... muszę wziąć z Was przykład :wink:


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Śr sie 30, 2017 6:19 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz cze 18, 2009 11:04 am
Posty: 10403
Lokalizacja: miasto100mostów
Bardzo ładna wycieczka. Nie byłem jakoś bardzo napalony na ten szczyt, ale zachęciłeś. No i dawno w Złomiskach nie byłem.
zephyr napisał(a):
Lufa w stronę dol. Ciężkiej robi wrażenie
A w stronę Kaczej jaka musi być! :D

_________________
'Tatusiu, zostań w samochodzie, a my zobaczymy gdzie zaczyna się nasz szlak.'


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Śr sie 30, 2017 7:25 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn sie 30, 2010 12:43 pm
Posty: 3533
Lokalizacja: Węgierska Górka
dzięki wszystkim ;)

Madness napisał(a):
Ten krzyż jakiś taki odpustowy, stary mi się bardziej podobał :)
PS. Trzeba było pokusić się o Rumanowy jeszcze - grań jest pierwsza klasa!


stary też jeszcze jest ;)
a co do Rumanowego to już na nim byłem. Myślałem też nad tą granią ale nie mieliśmy już zbytnio czasu bo straciliśmy go za dużo wcześniej a poza tym kolega nie bardzo chciał iść dalej.
Obrazek

Sebastian D napisał(a):
Szczególnie ściana Wysokiej robi wrażenie!

Wysoka z tej strony wygląda potężnie. Widziałem już ją 3 raz z tej grani i za każdym razem zrobiła na mnie wrażenie.

Krabul napisał(a):
Nie byłem jakoś bardzo napalony na ten szczyt, ale zachęciłeś.
A w stronę Kaczej jaka musi być! :D

też nie byłem napalony ale chciałem tam koniecznie kiedyś wyjść ;) doliny mi się powaliły i już poprawiłem :P

jeżeli ktoś się będzie wybierał w Złomiską to drobną przeszkodą jest rozwalony mostek nad potokiem. Odpadła poręcz a środkowa belka też już najlepiej nie wygląda. Szliśmy wcześnie jak belki były mokre więc stresik był żeby na dzień dobry nie zaliczyć kąpieli :P

_________________
Galeria zdjęć


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pt wrz 01, 2017 12:41 pm 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): Pt sie 07, 2015 10:09 pm
Posty: 779
Lokalizacja: Chrzanów
Trzeba będzie się w przyszłym roku wybrać, ale na całość od Żłobistego do Ganku.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz wrz 14, 2017 7:54 pm 
Weteran

Dołączył(a): Śr cze 04, 2014 7:19 pm
Posty: 138
Lokalizacja: Dankowice/Bielsko-Biała
Fantastyczne widoki !!! Aparat na pewno był gorący :)

_________________
http://mateuszorantek.blogspot.com/


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz wrz 14, 2017 9:14 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 13, 2005 2:03 pm
Posty: 11083
Lokalizacja: Poznań
A jakiś czas temu krzyża tam jeszcze nie było.

_________________
Tatrzańskie szlaki


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 10 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Polityka prywatności i ciasteczka
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL