Forum portalu turystyka-gorska.pl

Wszystko o górach
portal górski
Regulamin forum


Teraz jest Cz mar 28, 2024 10:56 am

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1520 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Aparaty
PostNapisane: N paź 15, 2017 6:18 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N mar 09, 2014 2:19 pm
Posty: 3046
m__s napisał(a):
peak focus

testowałem to z myślą o manualu, nie ma problemu aby wyostrzyć precyzyjnie (czasem trzeba zrobić powiększenie podglądu na ostrzony detal - zabiera czas), ale żeby szybko z tego korzystać to może być kłopot. Zrobiłem sobie w sklepie taką zabawę żeby każde zdjęcie strzelić w około 1-2 sekundy na minimalnej głębi korzystając z peak focus(samyang 85 f/1.4). Żarzący się kontur był niby taki sam a fotki ostre +- 20cm na tym szkle. Pół na pół do wyrzucenia. Nie spiesząc się jest ok - pewnie kwestia jakiegoś wyczucia.
Tutaj np ostra głowa: https://www.flickr.com/gp/140652565@N04/LR451n
i drugi strzał - ramie: https://www.flickr.com/gp/140652565@N04/F6N0fG

m__s napisał(a):
Mówię oczywiście o serii A7

Na dniach ma wyjść A7 III - ciekawe czy w wersjach S i R :?: Byłoby super jak by to wrzucili w jeden aparat, bo matryce są te same, ciekawe czy technicznie jest to łatwe do osiągnięcia.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł: Re: Aparaty
PostNapisane: Śr paź 25, 2017 5:07 pm 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 09, 2012 2:17 pm
Posty: 2995
Lokalizacja: Kraków
Demon! :twisted: https://www.optyczne.pl/11645-news-Sony_A7R_III.html

_________________
blog.marcinszymkowski.pl

"W warunkach normalnych najwięcej pomaga technika. Natomiast w sytuacjach wyjątkowych najważniejszy jest hart ducha." - Walter Bonatti


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł: Re: Aparaty
PostNapisane: Cz paź 26, 2017 7:57 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N mar 09, 2014 2:19 pm
Posty: 3046
m__s napisał(a):
Demon! :twisted:


AF w 58s wygląda nieźle (choć nie wiem czy II też nie ma funkcji ostrzenia na oku) i ten trochę wcześniej z ptaszorem też robi wrażenie



Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł: Re: Aparaty
PostNapisane: Pn lis 20, 2017 12:49 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N mar 09, 2014 2:19 pm
Posty: 3046
Obrazek
:scratch: :)


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł: Re: Aparaty
PostNapisane: Cz lis 23, 2017 12:35 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn sie 30, 2010 12:43 pm
Posty: 3533
Lokalizacja: Węgierska Górka
zastanawiam się nad wymianą swojego kompaktu (FZ62) na coś lepszego. Zastanawiałem się nad lustrzanką ale doszedłem do wniosku, że czasem przeszkadza mi noszenie tej torby albo po prostu nie zabieram aparatu bo się nie mieści (np na rower). Poza tym swoje waży i często jest nie poręczna. Zatem skłaniam się bardziej w stronę bezlusterkowca albo z wymienną optyką.
Co byście polecili do maks 2500zł?

_________________
Galeria zdjęć


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł: Re: Aparaty
PostNapisane: Cz lis 23, 2017 6:29 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Wt lip 10, 2007 9:34 pm
Posty: 2525
Lokalizacja: mazowieckie/małopolskie
Sprawdź sobie Sony a6000. Mam i używam jako drugi aparat. Gdyby miał to być mój główny aparat, to dokupiłabym jedynie lepsze szkło, choć kit, jak już go wyczujesz, też daje radę. Pod linkiem w stopce jest relacja ze sporą ilością zdjęć z tego aparatu, a tu test z innego bloga https://www.loswiaheros.pl/recenzje-tes ... sony-a6000
I jeszcze tu https://500px.com/zatrzymanewobiektywie. Chłopak robi piękne zdjęcia, sprawdź sobie dane w exifie, bo nie jestem pewna czy wszystkie są z Soniacza, ale pierwsze kilka od góry tak.

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł: Re: Aparaty
PostNapisane: So gru 02, 2017 11:19 pm 
Kombatant

Dołączył(a): Śr lis 01, 2017 6:55 pm
Posty: 510
Lokalizacja: Gdynia/ Reda
Czy ktoś mógłby się wypowiedzieć, czy lustrzanki cyfrowe z dolnej półki cenowej są dobre dla kogoś, kto dopiero chciałby rozpocząć zabawę z lustrzankami? Mam na myśli np. model Canon EOS 1200D lub 1300D...

Dotąd korzystałam ze zwykłych kompaktów, Canon Powershot i Nikom Coolpix, ale zastanawiam się właśnie nad pójściem o krok dalej i czy te wymienione wyżej modele były krokiem w dobrą stronę? Robię zdjęcia dla siebie, ale też czasem wywołuję je w formacje 15x21 bądź mniejszym, ale miło by było móc mieć zdjęcia lepszej jakości, które by też do wydruku w większych formatach się nadawały...

_________________
Jeśli są zasady, to nie ma kwasów.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł: Re: Aparaty
PostNapisane: N gru 03, 2017 7:42 am 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Pn sie 20, 2012 9:47 pm
Posty: 2380
Lokalizacja: Kraków
Wg mnie to jest bardzo dobry pomysł, a nawet dwa bardzo dobre pomysły. Raz, że krok do przodu. Dwa, że z dolnej półki.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł: Re: Aparaty
PostNapisane: Pt gru 22, 2017 9:08 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr paź 31, 2007 9:46 pm
Posty: 4463
Lokalizacja: GEKONY
Wczoraj podpisałem umowę na czas nieokreślony i planuję z tej okazji zrobić sobie prezent w postaci aparatu.
Liczę na Wasze wsparcie :mrgreen: :mrgreen:
Wcześniej korzystałem z Canona powershot x 40, szukam małpki/prostej lustrzanki, czegoś czym będę mógł porobić zarówno zdjęcia gwiazd na niebie, jak i biegającego dziecka. Nie zależy mi już na mega zoomie, a bardziej na jakości zdjęć. Co polecicie w rozsądnych pieniądzach? Z góry dzięki za pomoc.

_________________
A ja dalej jeżdżę walcem, choćby pod wałek trafić miał cały świat.

http://summitate.wordpress.com/


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł: Re: Aparaty
PostNapisane: Pt gru 22, 2017 6:38 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Pn paź 05, 2015 7:18 pm
Posty: 1983
Nie wiem, co Ty zrobisz, napiszę Ci co ja bym zrobił :D

Pytanie podstawowe: sprzęt nowy, a więc słusznej ceny, czy sprzęt używany ceny dużo mniejszej i lepszy?

Ja bym polecał, np. używanego Nikona D90 + 16-85.
Aparat sprawdzony, solidny, dla zaawansowanego amatora, a i zawodowcy używają (używali) jako drugie body. Obiektyw uznany, choć nie bez ograniczeń (słabszą stroną praca pod światło).
Dobrym obiektywem, choć z wadą plastikowego bagnetu jest Nikkor 18-105.
Naprawdę dobre sprzęty zakupione w zapale zalegają ludziom w szufladach i często można trafić na super okazję.

Tak dla przykładu (to nie ja sprzedaję :D ):
https://www.olx.pl/oferta/nikon-d90-z-o ... 52cb2b858b

albo:
https://www.olx.pl/oferta/aparat-nikon- ... 52cb2b858b

Naprawdę jest się czym bawić za ludzkie pieniądze.

No... ale może jesteś gadżeciarzem, tylko nówka, itd., itp. :D

Jakich pieniędzy byś nie przeznaczał to pytanie o lepszą używkę czy gorszą nówkę jest zawsze aktualne :D


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł: Re: Aparaty
PostNapisane: So gru 23, 2017 10:51 am 
Zasłużony

Dołączył(a): Pn cze 13, 2016 8:29 am
Posty: 150
Gdybym teraz miał coś kupować to wszedłbym w bezlusterkowce z wymienną optyką. Np. Sony A6000. Lustrzanki są świetne, ale na dłuższą metę cena w postaci wielkiego, nieporęcznego gabarytu w zamian za dobrą jakość jest chyba zbyt wysoka. I à propos ceny - co oznaczają dla Ciebie "rozsądne pieniądze"?

_________________
Zaoszczędzone można przepić.
Korona Europy


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł: Re: Aparaty
PostNapisane: Pt gru 29, 2017 8:03 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr paź 31, 2007 9:46 pm
Posty: 4463
Lokalizacja: GEKONY
Rozsądne pieniądze to powiedzmy do +- 2500 zł. W sumie nigdy nie brałem pod uwagę używki - nie wiadomo jaki przebieg, co przeszła i ile pochodzi.

_________________
A ja dalej jeżdżę walcem, choćby pod wałek trafić miał cały świat.

http://summitate.wordpress.com/


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł: Re: Aparaty
PostNapisane: Cz sty 25, 2018 6:29 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N mar 09, 2014 2:19 pm
Posty: 3046
do Sony a6xxx jest coraz więcej niedrogich szkieł - dzisiaj bawiłem się Samyangiem 50mm 1.4 - super się sprawuje

kupiłem sobie szkiełko Sigmy 16 1.4 - jest super:

fotka około 60 cm od monitora na minimalnej głębi ostrości:

Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł: Re: Aparaty
PostNapisane: Pt sty 26, 2018 8:59 pm 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 09, 2012 2:17 pm
Posty: 2995
Lokalizacja: Kraków
Przy statycznym strzale spoko, ciekawe jak będzie jak obiekt będzie się ruszać ;-)
No chyba, że to do filmu, to spoko.

_________________
blog.marcinszymkowski.pl

"W warunkach normalnych najwięcej pomaga technika. Natomiast w sytuacjach wyjątkowych najważniejszy jest hart ducha." - Walter Bonatti


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł: Re: Aparaty
PostNapisane: Śr sty 31, 2018 5:11 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N mar 09, 2014 2:19 pm
Posty: 3046
m__s napisał(a):
Przy statycznym strzale spoko, ciekawe jak będzie jak obiekt będzie się ruszać ;-)


Co myślisz ? :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł: Re: Aparaty
PostNapisane: Pt lut 02, 2018 8:26 am 
Kombatant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 25, 2013 5:08 pm
Posty: 661
Lokalizacja: Koluszki
krank, myślałeś o tym obiektywnie do a6000 ?

https://www.euro.com.pl/obiektywy/samya ... mgodlTwK7w

_________________
https://www.flickr.com/photos/156235994@N06/albums


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł: Re: Aparaty
PostNapisane: So lut 03, 2018 5:37 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N mar 09, 2014 2:19 pm
Posty: 3046
Tego nie oglądałem, on nie ma chyba AF, bawiłem się trochę manulanymi Samyanga i trudno ustawić precyzyjnie ostrość nawet używajać Focus Peaking. Z takich szerokich szkieł do serii a6xxx fajny jest 10-18 f4 (drogi jest bo chyba ponad 3tys, ale ma ma gabaryty)
Z jasnych szerokich obiektywów to chyba tylko sigma 16mm 1.4


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł: Re: Aparaty
PostNapisane: N lut 11, 2018 2:13 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr paź 31, 2007 9:46 pm
Posty: 4463
Lokalizacja: GEKONY
Przeglądam używki i trafiłem na taki zestaw Nikona. Jak oceniacie?
http://allegro.pl/aparat-nikon-d90-z-ob ... 40345.html

_________________
A ja dalej jeżdżę walcem, choćby pod wałek trafić miał cały świat.

http://summitate.wordpress.com/


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł: Re: Aparaty
PostNapisane: N lut 11, 2018 5:28 pm 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 09, 2012 2:17 pm
Posty: 2995
Lokalizacja: Kraków
krank1 napisał(a):
Co myślisz ?
Myślę, że spoko :mrgreen:

_________________
blog.marcinszymkowski.pl

"W warunkach normalnych najwięcej pomaga technika. Natomiast w sytuacjach wyjątkowych najważniejszy jest hart ducha." - Walter Bonatti


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł: Re: Aparaty
PostNapisane: N lut 11, 2018 7:21 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Wt lip 10, 2007 9:34 pm
Posty: 2525
Lokalizacja: mazowieckie/małopolskie
@kefir
Nikon d90, choć to staruszek, jest jedną z bardziej udanych konstrukcji Nikona. Mimo to skłaniałabym się ku mniejszemu i lżejszemu body. Na dłuższą metę targanie takiego sprzętu plus ewentualnie kolejnych obiektywów (jeśli takie planujesz) jest uciążliwe. No chyba, że aparat nie będzie używany głównie w górach lub że gabaryty i waga nie mają dla Ciebie aż takiego znaczenia. Obiektyw Nikkor 18-105 mam i używam. Wiadomo, nie jest to jakaś petarda, ale zdjęcia wychodzą na tyle przyzwoite, że nawet jeśli w przyszłości kupię coś lepszego, to to szkiełko sobie zostawię, ze względu na jego uniwersalność i wagę :)

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł: Re: Aparaty
PostNapisane: N lut 11, 2018 7:50 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Pn paź 05, 2015 7:18 pm
Posty: 1983
Kefir, nie słuchaj jej! :D
Ciężki zależy dla kogo. Aparat powinien stabilnie leżeć w ręku, a na tę stabilność w głównej mierze składa się jego waga.

Pisałem kilka postów wcześniej i widzę, że idziesz tą drogą :D

Z ciekawości przejrzałem na szybko kilka ofert w uzupełnieniu Twojej:

https://www.olx.pl/oferta/aparat-nikon- ... 807918e6ba

https://www.olx.pl/oferta/nikon-d90-obi ... 807918e6ba

https://www.olx.pl/oferta/nikon-d90-nik ... 807918e6ba

Chyba brałbym ostatnią. Zawsze musisz sprawdzić ilość klapnięć.

Znów bez przesady z tą wagą. Noszę d90 + 16-85 w ścianę, w krzaki i gdziekolwiek. Jak się zrośniesz z aparatem, to nic nie czujesz... :D


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł: Re: Aparaty
PostNapisane: N lut 11, 2018 10:12 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Wt lip 10, 2007 9:34 pm
Posty: 2525
Lokalizacja: mazowieckie/małopolskie
Zbychu... ;) Nie wpuszczaj chłopaka w maliny :D Fotografia idzie ku miniaturyzacji, czego najlepszym przykładem jest popularność jaką zdobyły bezlusterkowce i to nie tylko wśród amatorów. Nie dla wszystkich argument, że ciężki aparat lepiej leży w ręku jest decydujący. Moim zdaniem najbliżej ideału jest bezlusterkowiec pełnoklatkowy, czyli mały, lekki i dający obraz na wysokim poziomie. Przerabiałam już wspinanie się z pełnoklatkowym Canonem u boku i po kilku takich wycieczkach miałam ochotę "przypadkowo" wypuścić go z rąk.
A tak naprawdę żeby sensownie doradzić, trzeba by wiedzieć czego kefir szuka, do jakich zastosowań, w jakim przedziale cenowym, bo póki co przedstawiamy swoje własne preferencje, ani lepsze ani gorsze od cudzych.

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł: Re: Aparaty
PostNapisane: N lut 11, 2018 10:53 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr paź 31, 2007 9:46 pm
Posty: 4463
Lokalizacja: GEKONY
Kefir przypomni:)
Cytuj:
szukam małpki/prostej lustrzanki, czegoś czym będę mógł porobić zarówno zdjęcia gwiazd na niebie, jak i biegającego dziecka. Nie zależy mi już na mega zoomie, a bardziej na jakości zdjęć. Co polecicie w rozsądnych pieniądzach?

Dodam, że 90% to jednak góry.

Dzięki za rady, przez ostatnie kilka tygodni chyba znacząco zwiększyłem swoją wiedzę w zakresie sprzętu i fotografii i teraz wiem, że nic nie wiem. :mrgreen:
Nutshell - na pewno się skłaniam w stronę Twojego toku myślenia, wcześniej chodziłem z Canonem PowrShot SX40 i już wiem, że duży bajerancki aparat mam gdzieś i waga, oraz rozmiar mają znaczenie:) Chociaż z drugiej strony, nie będę musiał już nosić nosidła, więc 20 kg mniej :lol:
Co do przedziału cenowego, to szukam, szukam i chyba licząc z podstawowymi akcesoriami w 3000 się nie zamknę.

Przykuł moją uwagę jeszcze Sony A6000 i kolejne bardziej wypasione wersje (np 6300).

A przy okazji, jak wygląda sprawa z przebiegiem, czy jeżeli jest w połowie to jest sens inwestować w taką używkę i jak wygląda sprawa z czyszczeniem luster i obiektywów? Kompresor czy serwis i jeśli tak to jaka cena +-.

Zanim wybiorę aparat to wiosna przyjdzie, ale wolę chyba jeszcze poszukać i doczytać bo później kilka lat będę się męczył lub nie.

Zbychu - dzięki za podesłane linki, cenowo faktycznie b. fajnie.

_________________
A ja dalej jeżdżę walcem, choćby pod wałek trafić miał cały świat.

http://summitate.wordpress.com/


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł: Re: Aparaty
PostNapisane: N lut 11, 2018 11:02 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Pn paź 05, 2015 7:18 pm
Posty: 1983
Nutshell, ja zwykle unikam kłótni na krótko przed snem :D

Przyznasz sama, że za tak nieduże pieniądze można się pocieszyć ambitniejszym fotografowaniem.
Chciałem zwrocić na to uwagę, bo sam łapię się za głowę, jakie sprzęty można wyrwać za dobry pieniądz, jeśli oczywiście wie się czego się chce.
A Kefir musi rozsądzić i podjąć decyzję w głębi swojego umysłu, przeczuć i pożądań :D

No dobrze... uspokoiłem się. Dobrej nocy! :D


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł: Re: Aparaty
PostNapisane: N lut 11, 2018 11:58 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N mar 09, 2014 2:19 pm
Posty: 3046
kefir napisał(a):
jak wygląda sprawa z czyszczeniem luster i obiektywów? Kompresor czy serwis i jeśli tak to jaka cena +-


Nie wiem czy to jeszcze funkcjonuje w Sony, ale jak kiedyś kupowałem kamerę w Sony Centre to dali mi jakąś "kartę klubową", która umożliwia raz na rok odstawienie sprzętu do czyszczenia. Podobno nic się za to nie płaci. Do tej pory jednak nie skorzystałem więc nic więcej nie napiszę. Warto zapytać przy zakupie...

Co do zalet większej masy aparatu trzymanego w dłoni to zawsze można przykręcić do niego cegłę, a w drugą stronę już nie odchudzisz sprzętu. Tą cegłą może być dodatkowa dedykowana bateria, jakiś patent z power bankiem lub porządny obiektyw albo po prostu stalowa płytka, która przy znacznym podbiciu masy minimalnie zwiększy gabaryty.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł: Re: Aparaty
PostNapisane: Pn lut 12, 2018 1:55 am 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Wt lip 10, 2007 9:34 pm
Posty: 2525
Lokalizacja: mazowieckie/małopolskie
@kefir, ok, wszystko jasne, umknął mi Twój wcześniejszy post.
kefir napisał(a):
przez ostatnie kilka tygodni chyba znacząco zwiększyłem swoją wiedzę w zakresie sprzętu i fotografii i teraz wiem, że nic nie wiem.

Witaj w klubie :mrgreen: Najpierw człowiek cieszy się, że wreszcie udało mu się wybrać aparat, a gdy za jakiś czas zachciewa mu się nowego obiektywu, cała zabawa zaczyna się od nowa: wertowanie netu, maniakalne czytanie testów, bezsenne noce, wyrwane włosy itp :lol:

Co do przebiegu, wiadomo, że kupując używkę zawsze jest jakieś ryzyko. Miło, jeśli sprzedający jest uczciwy i podaje faktyczny stan licznika, bo wtedy mniej więcej wiesz kiedy zbliżasz się do krytycznej liczby "klapnięć" migawki. Ja kupowałam 8-letniego Canona 5d krótko przed urlopem i mimo, że był w dobrym stanie i serwis potwierdził niski przebieg, to nie powiem, trochę się stresowałam, że padnie w środku wyjazdu. Wymiana migawki w tym modelu to, o ile dobrze pamiętam, koszt rzędu 500-600 zł (wówczas), zależy to też od miasta i serwisu.

Czyszczenie matrycy w Krakowie można zlecić np. tu:
http://www.fotoserwis.krakow.pl/ :arrow: http://www.czyszczeniematryc.pl/
Nie jest to szczególnie tania usługa, ale osobiście nie odważyłam się czyścić jej samodzielnie, choć oczywiście jest to wykonalne :arrow: patrz Youtube :mrgreen:
Ja czyściłam u nich matrycę dwa razy i nie mam zastrzeżeń.

Czyszczenie obiektywu – nie wiem jak inne serwisy, ale gość w Fotoserwisie zdecydowanie mi to odradzał i ogólnie odniosłam wrażenie, że niechętnie zabierają się za takie rzeczy, o ile obiektyw nie jest bardzo zabrudzony. U mnie pod przednią soczewką był niewielki paproch, nie wpływało to na zdjęcia, no ale był i mnie drażnił. Serwisant powiedział, że fakt, że rozkręci fabrycznie złożony obiektyw już obniży jego wartość, wytrzymałość i szczelność. Najpewniej nie chciało mu się chrzanić z taką duperelką ;) ale jego argumentacja mnie przekonała i dałam sobie spokój.
Jeśli masz lub będziesz miał upatrzone konkretne body i obiektyw, to najlepiej zadzwoń do serwisu i podpytaj o koszt czyszczenia lub naprawy tego konkretnego modelu, tak w razie wu.

Bezlusterkowce z serii Sony Alpha to też dobry pomysł, z tym jedynie minusem, że wybór obiektywów, w porównaniu do lustrzanek, jest jeszcze dość ubogi, a ceny trochę odstraszają (chociaż i to się powoli zmienia). Kit 16-50mm na ogniskowej 16mm okropnie winietuje, ale da się to skorygować w Photoshopie. Gdybyś chciał zerknąć, to pod tym linkiem są RAW-y i wywołane z nich JPG z zestawu Sony a6000 + 16-50mm https://drive.google.com/drive/u/0/fold ... X5q0mL2BLG

Obecnie używam Nikona d5500 i wydaje mi się, że taki aparacik (lub model niżej / model wyżej) spełniłby Twoje wymagania. Jest mały i lekki, a jednocześnie ma głęboko wyprofilowany uchwyt i trzyma się go pewnie. Myślę, że nawet Zbychu, gdyby trafił w jego ręce, pokiwałby z uznaniem głową ;-) ;-) Kupiłam go wraz z najnowszą wersją obiektywu kitowego 18-55mm i chociaż prawie od razu podczepiłam inne szkło, to ten kit daje radę. Tutaj przykładowe RAWY-y https://drive.google.com/drive/folders/ ... sp=sharing

Jakość zdjęć również mnie zadowala, jak do tej pory to mój najlepszy aparat. Oczko wyżej jest nikonowska seria d7xxx, no ale gabarytowo bliżej im do Canona 5d, a nie chciałam zamienić cegły na następną cegłę, chociaż bardzo podoba mi się jakość zdjęć z d7100, d7200.

Na pewno warto śledzić OLX, Allegro itp. Ja w ten sposób kupiłam swój aparat za kilka stówek mniej niż kosztuje on normalnie (kupiłam z drugiej ręki, ale sprzęt był praktycznie nowy). Gdybym spojrzała tylko na ceny sklepowe, to nawet nie przymierzałabym się do tego modelu.

Zbychu napisał(a):
Przyznasz sama, że za tak nieduże pieniądze można się pocieszyć ambitniejszym fotografowaniem.

Oczywiście, pełna zgoda. Kiedyś za nieduże pieniądze można było też przebierać wśród obiektywów m42 i znajdować prawdziwe perełki. Najważniejsze żeby wiedzieć jakie ma się oczekiwania. U mnie po prostu po wielu latach przestało się sprawdzać noszenie ciężkiego sprzętu (dla mnie ciężkiego) i z czasem zaczęłam mieć coraz mniejszą frajdę z robienia zdjęć. To był znak, że trzeba coś zmienić :) Ze starszymi aparatami jest jeszcze taki problem, że w razie gdy w środku coś dupnie, może być trudno o części na wymianę.

Zbychu napisał(a):
Nutshell, ja zwykle unikam kłótni na krótko przed snem :D

Ależ nie trzeba od razu się kłócić, możemy wrócić do tej dyskusji rano :D Dobrej nocy!

_________________
Obrazek


Ostatnio edytowano Pn lut 12, 2018 9:35 am przez nutshell, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł: Re: Aparaty
PostNapisane: Pn lut 12, 2018 7:39 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz cze 18, 2009 11:04 am
Posty: 10402
Lokalizacja: miasto100mostów
krank1 napisał(a):
Co myślisz ? :)
Że niby on się tu rusza? Udowodnij.

_________________
'Tatusiu, zostań w samochodzie, a my zobaczymy gdzie zaczyna się nasz szlak.'


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł: Re: Aparaty
PostNapisane: Pn lut 12, 2018 9:07 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So sty 07, 2006 8:19 pm
Posty: 18162
Im lżejszy i mniejszy aparat tym lepiej. Leżenie w dłoni to fetyszyzacja (pewnie chodzi o to, ze akurat tak wisi na wysokości krocza, to musi byc duża lufa), która zupełnie nie rekompensuje noszenia cegły. Ideałem byłby gdyby aparat mieścił się w kieszeni, bo zawsze można go wyjąć.

Gdybym robił zdjęcia, to dzisiaj nie wahałbym sie i kupił jakiś dobry bezlusterkowiec.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł: Re: Aparaty
PostNapisane: Wt lut 13, 2018 7:05 am 
Kombatant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 25, 2013 5:08 pm
Posty: 661
Lokalizacja: Koluszki
W zeszłym tygodniu kupiłem Samyanga 12mm do swojego a6000. Do tej pory używałem jedynie jednego manualnego obiektywu - starego Heliosa od zenita. Tutaj jest łatwiej, ale więcej będę mógł powiedzieć po tym weekendzie. :wink:

Co do czyszczenia a6000. Miałem teraz sporo paprochów, które było widać na zdjęciach. Przedmuchanie gruszką nr 9 większość brudów usunęło, został jeden widoczny dopiero na f22, której używam sporadycznie ;)

Znalazłem coś takiego do czyszczenia:
https://www.euro.com.pl/produkty-czyszc ... k-1a.bhtml

Niby fajne, w necie też sporo osób to znalazło ale zero opinii PO użyciu :mrgreen:

_________________
https://www.flickr.com/photos/156235994@N06/albums


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł: Re: Aparaty
PostNapisane: Wt lut 13, 2018 7:44 am 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn sty 24, 2011 7:54 pm
Posty: 2482
velka napisał(a):
Znalazłem coś takiego do czyszczenia:
https://www.euro.com.pl/produkty-czyszc ... k-1a.bhtml

Niby fajne, w necie też sporo osób to znalazło ale zero opinii PO użyciu


Mam to. Czyściłem raz mega zabrudzoną matrycę w lustrzance (gruszka nie wystarczała) i efekty bardzo dobre, czyt. zero plamek na zdjęciach.

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1520 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Polityka prywatności i ciasteczka
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL