Forum portalu turystyka-gorska.pl

Wszystko o górach
portal górski
Regulamin forum


Teraz jest Cz mar 28, 2024 12:24 pm

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 33 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: Wt mar 31, 2020 11:32 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz lip 28, 2011 9:09 am
Posty: 5455
Lokalizacja: Białystok
Wakacje 2018 i pierwszy tatrzański wyjazd z Kamilą. Od samego początku wiadomo, że będzie łatwo, miło i przyjemnie. W założeniu odpadają skały, drabinki, łańcuchy i ekspozycje. Cóż - Tatry i bez tego są piękne!

Dzień 1 - Starorobociański Wierch (2175 m n.p.m.)

Rano łapiemy pierwszego busa do Kir i po kilkunastu minutach maszerujemy już dnem Doliny Kościeliskiej. Plan minimum to Ornak a gdzie nas nogi poniosą tego nie wiedzą nawet najstarsi górale. Mija jakaś godzina z hakiem i jesteśmy już w schronisku na Hali Ornak. Tu robimy szybkie uzupełnienie płynów i pałaszujemy drugie śniadanie. Ludzi garstka jak to zwykle bywa rano.

Czas na pierwsze poważniejsze podejście. Żółty szlak wyprowadza nas w jakąś godzinę na Iwaniacką Przełęcz. Tu kolejna chwila przerwy i po chwili zielony szlak prowadzi już nas na grzbiet Ornaku. Wychodzimy z lasu i pojawiają się pierwsze konkretniejsze widoki. Pogoda może i nas nie rozpieszcza ale Tatry to zawsze Tatry!

Kominiarski Wierch:

Obrazek

W końcu wdrapujemy się na grzbiet w okolicach Suchego Wierchu Ornaczańskiego (1818 m n.p.m.). Teraz widoki ograniczają nam już tylko warunki pogodowe i okoliczne granie.

Grześ, Osobita, Bobrowiec i Furkaska:

Obrazek

Ciemniak i Tomanowy Wierch:

Obrazek

Starorobociański Wierch, Kończysty Wierch, Czubik i Trzydniowiański Wierch:

Obrazek

Przed nami szczyt Ornaku:

Obrazek

Mijamy Zadni Ornak...

Obrazek

...i w okolicach Siwej Przełęczy robimy dłuższą przerwę. Większych problemów z kondycją nie ma, zapas wody w plecaku jest, pogoda wydaje się być stabilna - postanawiamy więc kontynuować marsz w kierunku Starorobociańskiego Wierchu.

Nasz cel z okolic Siwej Przełęczy:

Obrazek

Wracamy na szlak i od razu jakże przyjemna niespodzianka:

Obrazek

Kozica przygląda się nam, my jej. Drepcze sobie spokojnie, my zaś robimy użytek z aparatu. Uwielbiam patrzeć na te zwierzęta. Może na rozdeptanym grzbiecie nie robią one takiego wrażenia ale nie raz z zachwytem przyglądałem się jak z gracją biegają po skalnych urwiskach. Nieustannie mnie to fascynuje!

No ale czas iść dalej. Zaczynamy podejście ku Głównej Grani Tatr.

Otoczenie Doliny Pyszniańskiej:

Obrazek

Rzut oka na przebytą trasę:

Obrazek

Po chwili docieramy w okolicę Liliowego Karbu.

Na wschodzie Kamienista, Błyszcz i Bystra:

Obrazek

Nie robimy tu dłuższej przerwy tylko od razu zaczynamy podejście na Starego Robota. Idzie się dobrze mimo tego, że mamy już trochę drogi w nogach. Pod samym szczytem czeka nas kolejna tego dnia miła niespodzianka.

Kierdel kozic na tle Zadniej Kopy:

Obrazek

W końcu jesteśmy na szczycie! Wokół wierzchołka odpoczywa trochę ludzi ale miejsca dość dla każdego. Naczelna wyznawana przeze mnie zasada: najpierw zdjęcia, potem odpoczynek! Tak więc aparat idzie w ruch.

Spojrzenie na zachód:

Obrazek

Otoczenie Doliny Raczkowej:

Obrazek

Spojrzenie na północny-wschód:

Obrazek

Po zrobieniu kilku zdjęć w końcu zasłużony odpoczynek. Uf! Bywałem w okolicy już sporo razy ale tu jestem pierwszy raz w życiu! Kamila też dała radę bez większych problemów. Teraz już praktycznie z górki! Po kilkunastu minutach rozpoczynamy zejście ku Starorobociańskiej Przełęczy a potem krótkie podejście na Kończysty Wierch.

Starorobociański Wierch z okolic Kończystego Wierchu:

Obrazek

Na zachodzie między innymi Jarząbczy Wierch, Rohacze, Wołowiec i Łopata:

Obrazek

A tu grzbiet Ornaku, Ciemniak, Tomanowy Wierch, Smreczyński Wierch, Kamienista i Tatry Wysokie (na dalszym planie):

Obrazek

Widok na Dolinę Chochołowską i na trasę, która jeszcze przed nami:

Obrazek

Zbliżenie na Tatry Wysokie:

Obrazek

Niespiesznie schodzimy grzbietem w dół w kierunku Trzydniowiańskiego Wierchu (1758 m. n.p.m.).

Po dotarciu w okolice wierzchołka widzimy sporą część przebytej dzisiaj drogi:

Obrazek

Teraz mamy dwa wyjścia: schodzimy do Doliny Jarząbczej lub idziemy przez Kulawiec. Pierwszą opcję już kiedyś uskuteczniałem i pamiętam z niej niezliczone masy błota, drugą trasą schodziłem tylko zimą. Ważąc wszystkie za i przeciw postanawiamy schodzić bezpośrednio ku północy.

Schodzimy kilkanaście metrów do granicy kosówki i zaczyna się... Kuźwa jak tu niewygodnie! Zimą, gdy korzenie i inne nierówności zakryte są śniegiem idzie się bez porównania wygodniej i sprawniej. No ale cóż zrobić - trzeba się przemęczyć. Po wyjściu ze strefy korzenno-kosówkowej zaczynają się schody... Kuźwa jak tu niewygodnie! Zimą, stopnie pokryte są śniegiem idzie się bez porównania wygodniej i sprawniej. No ale cóż zrobić - trzeba się przemęczyć. Tylko kolana dostają mocno w dupsko...

W końcu doczłapujemy się do dna Doliny Chochołowskiej i zaczyna się kolejny akt dramatu zejściowego: asfalt! Jak ja nienawidzę tych powrotów różnego rodzaju asfaltami! Dolina zapchana ludźmi. Jakiż to kontrast w porównaniu z pustymi graniami... Człapiemy powoli wlokąc się niemiłosiernie. Idzie mi się tak dziadowsko, że na Polanie Huciska przychodzi mi nawet myśl aby skorzystać z transportu kołowego. Odganiam jednak szybko podszepty słabości i walczymy dalej.

Widok Siwej Polany już dawno mnie tak nie ucieszył! W końcu jesteśmy w busie i nogi mogą odpocząć. Uf! Padam ale jestem zadowolony, Kamila podobnie. Było git!

Dzień 2 - Sarnia Skała (1376 m n.p.m.)

Ze względu na to, że już wczorajszego wieczora Kamila zgłasza ból kolana postanawiamy jakieś totalnie lajtowe wyjście. Nie musimy zrywać się bladym świtem więc cały dzień jest na luzie. W końcu po późnym śniadaniu łapiemy busa i meldujemy się u wylotu Doliny Strążyskiej. Ludzi tłum ale tego można było się spodziewać. Powolnym spacerem idziemy w górę doliny i spędzamy chwilę nad Siklawicą.

Po paru chwilach czarny szlak prowadzi nas już w kierunku Czerwonej Przełęczy (1301 m n.p.m.) i wyżej w kierunku szczytu Sarniej Skały. Na górze spędzamy z pół godziny - w końcu nigdzie nam się nie spieszy.

Widok z Sarniej Skały na zachód:

Obrazek

Po zejściu z wierzchołka kierujemy się w kierunku Przełęczy Białego (1333 m n.p.m.) i dalej schodzimy ku Dolinie Bystrej i nią do Kuźnic. Przyjemny spacer, nic ponadto. Ale czy czasami to nie wystarczy?

Dzień 3 - Stawy

Pogoda ma być ładna - w planach Tatry Bielskie. Idziemy łapać busa do Zdziaru. Kolano Kamili jednak odmawia posłuszeństwa. Szybka zmiana planów. Kolejny lajtowy dzień przed nami - ale ze Słowacji już nie rezygnujemy. Wsiadamy do autobusu, w Smokowcu robimy przesiadkę na elektriczkę i po jakimś czasie spacerujemy już spokojnie asfaltem w kierunku Popradzkiego Stawu.

Nad stawem tłumów znanych z polskiej części Tatry nie ma a widoki przepiękne!

Dolina Złomisk i jej otoczenie:

Obrazek

A tutaj Dolina Mieguszowiecka i jej otoczenie:

Obrazek

Cieszymy oczy widokami, spacerujemy wokół stawu, uskuteczniamy konsumpcję. To się nazywa urlop! W końcu decydujemy iść dalej choć akurat w tym przypadku "dalej" to nie Rysy, Koprowe Wierchy czy Osterwy.

Czerwonym szlakiem idziemy do Szczyrbskiego Jeziora...

Obrazek

I ponownie: cieszymy oczy widokami, spacerujemy wokół stawu. Tylko z konsumpcją dajemy sobie spokój. Co za dużo to nie zdrowo!

W końcu przerabiany już tyle razy schemat: pociąg do Smokowca, autobus do Łysej Polany i bus do Zakopanego. Kolejny dzień na luzie za nami. Jutro chyba też odpuszczamy...

cdn

_________________
Wiem, że nic nie wiem


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt mar 31, 2020 12:23 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr paź 31, 2007 9:46 pm
Posty: 4463
Lokalizacja: GEKONY
Intensywny debiut i kozica jako wisienka na torcie :wink:

_________________
A ja dalej jeżdżę walcem, choćby pod wałek trafić miał cały świat.

http://summitate.wordpress.com/


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt mar 31, 2020 12:43 pm 
Kombatant

Dołączył(a): Pt wrz 27, 2013 2:48 pm
Posty: 600
Co z tym kolanem?
Bo chyba pierwszego dnia trochę przerumakowaliście...
Też tak mam, choć z tym walczę (w sensie rumakowanie -> ból kolan).


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt mar 31, 2020 2:47 pm 
Kombatant

Dołączył(a): Śr lis 01, 2017 6:55 pm
Posty: 510
Lokalizacja: Gdynia/ Reda
_Sokrates_ napisał(a):
Schodzimy kilkanaście metrów do granicy kosówki i zaczyna się... Kuźwa jak tu niewygodnie! Zimą, gdy korzenie i inne nierówności zakryte są śniegiem idzie się bez porównania wygodniej i sprawniej. No ale cóż zrobić - trzeba się przemęczyć. Po wyjściu ze strefy korzenno-kosówkowej zaczynają się schody... Kuźwa jak tu niewygodnie! Zimą, stopnie pokryte są śniegiem idzie się bez porównania wygodniej i sprawniej. No ale cóż zrobić - trzeba się przemęczyć. Tylko kolana dostają mocno w dupsko...



Porównanie jednak warto mieć :D W 2018 w lipcu podchodziłam właśnie przez Kulawiec, zaś w sierpniu Doliną Jarząbczą. I mam identyczne odczucia co do wariantu przez Kulawiec ;) Niewygodnie, kolana dostały porządny wycisk, bo przy wzroście 1,6 m ciągłe unoszenie kolan wysoko musiało się odbić nie tylko na tempie podejścia, ale i na stanie technicznym stawów ;)

Jak szło się przez Iwaniacką na Ornak? Od kogoś usłyszałam kiedyś, że to podejście jest koszmarnie męczące, bo dość strome. Tak jest w rzeczywistości?

_________________
Jeśli są zasady, to nie ma kwasów.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt mar 31, 2020 4:23 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz lip 28, 2011 9:09 am
Posty: 5455
Lokalizacja: Białystok
Pancernik napisał(a):
Co z tym kolanem?


A nawet była z tym potem u jakiegoś ortopedy ale to co zalecił chyba na niewiele się zdało.

net. napisał(a):
Jak szło się przez Iwaniacką na Ornak?


Jakoś niespecjalnie nie zapadło mi w pamięć a robiłem je drugi raz. Więc chyba nie taki diabeł straszny...

_________________
Wiem, że nic nie wiem


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt mar 31, 2020 10:19 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr paź 31, 2007 9:46 pm
Posty: 4463
Lokalizacja: GEKONY
Pamiętam jak z 10 lat temu kosówka była jeszcze sporo niższa i było trochę lepiej widać okolicę. Też mam wrażenie, że to jest szlak na zimę żeby nie robić krzywdy kolanom.

_________________
A ja dalej jeżdżę walcem, choćby pod wałek trafić miał cały świat.

http://summitate.wordpress.com/


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: N kwi 05, 2020 9:26 am 
Uzależniony ;-)
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn kwi 11, 2011 9:25 pm
Posty: 1493
Lokalizacja: W-wa
Co wy tak z tymi kolanami, bez kijków schodzicie?
Ja nie mam problemów, ale bardzo się pilnuję, żeby schodzić z kijkami.

_________________
Nutko moja
https://www.youtube.com/@CarpathianMusicWorld/playlists


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: N kwi 05, 2020 11:26 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz lip 28, 2011 9:09 am
Posty: 5455
Lokalizacja: Białystok
anke napisał(a):
Co wy tak z tymi kolanami, bez kijków schodzicie?


Ja też zawsze mam przy sobie kijki ale metryka czasami robi swoje ;)

_________________
Wiem, że nic nie wiem


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn kwi 06, 2020 7:03 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lip 12, 2017 7:32 am
Posty: 4097
Metryka metryką, chyba kilogramy robią robotę :roll:
Kiedyś nie wiedziałam co to stawy.

_________________
Urodziłeś się, by być prawdziwym, a nie perfekcyjnym.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn kwi 06, 2020 7:40 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz lip 28, 2011 9:09 am
Posty: 5455
Lokalizacja: Białystok
Redemption MM napisał(a):
chyba kilogramy robią robotę :roll:




:wink:

_________________
Wiem, że nic nie wiem


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn kwi 06, 2020 7:44 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lip 12, 2017 7:32 am
Posty: 4097
Ja o sobie mówię !!
:mrgreen:

_________________
Urodziłeś się, by być prawdziwym, a nie perfekcyjnym.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn kwi 06, 2020 10:07 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz lip 28, 2011 9:09 am
Posty: 5455
Lokalizacja: Białystok
Dzień 4 - Kopa Kondracka (2004 m n.p.m.)

Jednak nie odpuszczamy! Pogoda ma być dobra więc koniecznie trzeba to wykorzystać. Tak więc tatrzański standard: wczesne śniadanie i pierwszym busem jedziemy do Kuźnic.

Niebieskie szlak prowadzi nas delikatnie w górę i po kilkunastu minutach mijamy Polanę Kalatówki. Kolejne kilkadziesiąt minut i jesteśmy na Polanie Kondratowej. Tu robimy pierwszą przerwę. Ludzi niewielu, spokój, atmosfera kameralna i leniwa. Po chwili przerwy lecimy dalej - kierunek Kondracka Przełęcz. Idzie się dobrze więc bezproblemowo docieramy na miejsce.

Rzut oka w kierunku Małego Giewontu (1728 m n.p.m.) i Doliny Małej Łąki:

Obrazek

Ku Kasprowemu i Świnicy:

Obrazek

Po chwili poświęconej na zdjęcia i odpoczynek idziemy dalej. Prosto ja w mordę strzelił na południe! Kiedyś szedłem tym grzbietem i pamiętam, że podejście było bardzo mozolne. Tym razem idzie się zadziwiająco lekko i przyjemnie! Opcje są dwie - albo teraz jestem w dobrej formie albo wcześniej byłem w kiepskiej. Tak czy jak po kilkudziesięciu minutach meldujemy się na szczycie. Ludzi mało, widoki miodzio.

Kopy Liptowskie i Krywań (2494 m n.p.m.):

Obrazek

Otoczenie Doliny Cichej Liptowskiej:

Obrazek

Na pierwszym planie Małołączniak (2096 m n.p.m.):

Obrazek

Główna Grań Tatr w kierunku wschodnim:

Obrazek

W końcu z wierzchołka wygania nas wiatr i muchy. Pogoda trzyma się dobrze, podobnie jak i my, postanawiamy więc nie kończyć wycieczki i ruszamy w kierunku Kasprowego Wierchu. Bardzo lubię tę trasę - ładne widoki i brak trudności. Typowy tatrzański luz!

Przed nami Goryczkowa Czuba (1913 m n.p.m.):

Obrazek

Po drodze mijamy dwa miejsca gdzie trzeba użyć rąk. Dla Kamili to emocjonujący moment. Trzeba przyznać, że radzi sobie świetnie!

Przed nami Pośredni Wierch Goryczkowy (1873 m n.p.m.):

Obrazek

Nasz cel (Kasprowy Wierch - 1988 m n.p.m.) w całej okazałości:

Obrazek

Koprowy Wierch, Grań Hrubego, Krywań:

Obrazek

Trasa Kopa-Kasprowy to typowa grań. Raz idziemy w górę, raz w dół i tak w kółko. Szlak jest przyjemny ale czujemy go już trochę w nogach. Z radością więc meldujemy się na Kasprowym i robimy tradycyjną już przerwę na zdjęcia i odpoczynek.

Granaty, Kościelce, Beskid i Świnica z Kasprowego Wierchu:

Obrazek

Tatry Zachodnie, Czerwone Wierchy i Dolina Tomanowa Liptowska:

Obrazek

Grań Hrubego i Krywań:

Obrazek

Na Kasprowym jak to na Kasprowym: tłum i cyrk na kółkach. Uciekamy stąd jak tylko szybko się da. Wybieramy zielony szlak przez Myślenickie Turnie mając nadzieję, że będzie tu choć trochę mniej ludzi niż na Hali Gąsienicowej. Krok za krokiem, metr za metrem schodzimy w dół. W końcu jesteśmy w Kuźnicach i łapiemy busa do centrum.

Dzień na piątkę z plusem!

Dzień 5 - Spisz

Parę lat jeżdżę już w te Tatry i nigdy nie byłem na żadnej wycieczce jednodniowej! Jako, że wyjazd jest lajtowy a prognozy na ten dzień nie są optymistyczne postanawiamy skorzystać z oferty jednego z biur i wybrać się na Słowację.

Po przekroczeniu granicy i minięci łańcucha Tatr kierujemy się w stronę Słowackiego Raju. Po drodze mijamy słowackie miasteczka i wsie. Wśród nich od czasu do czasu trafiają się cygańskie slumsy. Syf jaki w tych miejscach panuje jest nie do opisania. Zaniedbane domy, biegające na golasa chmary dzieciaków, mężczyźni siedzący grupkami przy progach domów. Coś niesamowitego... Nie zazdroszczę mieć takich sąsiadów!

W końcu dojeżdżamy w okolice Słowackiego Raju i kierujemy się do Dobszyńskiej Jaskini Lodowej. Krótkie podejście z parkingu i jesteśmy... Niesamowite miejsce! Byłem już w życiu w kilku jaskiniach i nigdy nie robiły na mnie wielkiego wrażenia. Niby ładnie ale nic co warto było szczególnie wspominać. Natomiast tu rewelacja! Sale, korytarze wypełnione tonami lodu - coś pięknego! Zdecydowanie polecam to miejsce i na pewno sam z chęcią odwiedzę jeszcze raz to miejsce.

Drugi punkt programu to spiskie miasteczko Lewocza. Zwiedzamy je na zasadzie: spotykamy się za dwie godziny, róbcie co chcecie ;)

Jako, że zamiast siedzieć w knajpce i wcinać lokalne specjały wolimy poszwendać się po okolicy od razu zaczynamy rekonesans po ichnich uliczkach.

Ulica Kosicka:

Obrazek

Obrazek

Nowy kościół i klasztor minorytów:

Obrazek

Mury obronne:

Obrazek

Obrazek

Miejscowy szpital:

Obrazek

Ratusz na Placu Mistrza Pawła:

Obrazek

Ulica Dlha:

Obrazek

Kościół św. Jakuba i Ratusz:

Obrazek

Kościół św. Jakuba:

Obrazek

Kościół ewangelicki:

Obrazek

Wielki Dom Żupny:

Obrazek

Widok na Mariańską Górę:

Obrazek

Lewocza nie robi na nas specjalnego wrażenia, miasteczko jakich pewnie w Europie tysiące, senne, leniwe acz parę chwil można tu spędzić dość sympatycznie. Większość ciekawych miejsc znajduje się wokół Placu Mistrza Pawła lub w jego bezpośrednim sąsiedztwie tak więc zwiedzanie "atrakcji" nie zajmuje specjalnie wiele czasu. Czas wolny powoli się kończy, pogoda powoli (a nawet szybko) też się psuje. Trzeba jechać dalej!

Gdy podjeżdżamy pod Zamek Spiski wokół zbierają się czarne chmury, widać deszcz i błyskawice:

Obrazek

Podbiegamy szybko pod mury aby jak najwięcej zobaczyć bez deszczu - bo że zaraz lunie to pewne jak w banku!

Biegamy, oglądamy, robimy zdjęcia.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Po chwili łapie nas burza i ulewa. Nie pozostaje nic innego jak schować się pod jakimś daszkiem i przeczekać... Tak czy siak zamek robi wrażenie! Szkoda, że pogoda nie pozwoliła nam na spokojnie przejście murów i zajrzenie w każdy kąt.

W drodze powrotnej do Polski zahaczamy jeszcze o Spiskie Podzamcze i oglądamy Katedrę św. Marcina:

Obrazek

Było całkiem fajnie. Pierwsza wycieczka jednodniowa na plus!

Dzień 6 - Kopa nad Krzyżnem (2135 m n.p.m.)

Pogoda ma trzymać więc planujemy znów trochę dłużej poszwendać się w górach. Tym razem wybór pada na Tatry Wysokie. I znów przerabiana już tyle razy melodia: wczesne śniadanie, bus do Kuźnic, na Halę Gąsienicową przez Boczań.

A Hala jak zwykle piękna:

Obrazek

Chwila przerwy na zdjęcia, kolejna na wodę i małe co nieco w Murowańcu. Zaczynamy podejście żółtym szlakiem w kierunku Doliny Pańszczycy. Najpierw spokojny las, potem wchodzimy w kosówkę. Idzie się dobrze - rzekłbym nawet, że bardzo dobrze. Kolejną przerwę robimy nad Czerwonym Stawem. Ależ pięknie! Tylko góry i my! Cisza, spokój i piękno gór! Czegóż chcieć więcej?

Idziemy w górę doliny. Szlak stromieje stopniowo. Otaczają nas grzbiety Żółtej Turni, Koszystej i ściany Buczynowych Turni. Po prostu pięknie! Jedyna trudność na podejściu to kilkumetrowa ścianka, na której trzeba użyć rąk. Kamila się stresuje. Przechodzę więc te parę metrów kilkakrotnie żeby pokazać jej gdzie najprościej łapać chwyty i stawiać nogi. W końcu zbiera się w sobie i przechodzi skały bez trudności. Brawo! W nagrodę odzywają się świstaki! Wprawdzie nie jesteśmy w stanie ich zlokalizować ale świsty i tak robią wrażenie.

Jeszcze ostatnie kilkadziesiąt metrów w górę i jesteśmy na przełęczy Krzyżne (2114 m n.p.m.). Podchodzimy jeszcze kilkanaście metrów łagodnie nachyloną granią na Kopę nad Krzyżnem (szczyt to jednak szczyt!) i robimy zasłużoną przerwę.

Kozi Wierch, Buczynowe Turnie, Skrajny Granat i Grań Fajek:

Obrazek

Dolina Pańszczyca z Giewontem w tle:

Obrazek

Dolina Pięciu Stawów Polskich:

Obrazek

Widoki powalają! Ale wieje tak, że łeb urywa. A w dodatku jeszcze trochę drogi przed nami. Postanawiamy więc schodzić. Zaczyna się dla mnie terra incognita. Nie schodziłem jeszcze z Krzyżnego do Piątki więc jestem ciekaw zejścia. I jest git! Schodzi się całkiem przyjemnie, od czasu do czasu są nawet jakieś kruche skałki. Kamila bez problemu daje radę. Mija kilkadziesiąt minut i jesteśmy na progu Buczynowej Dolinki.

Widok na Dolinę Roztoki i Tatry Bielskie:

Obrazek

Kolejne kilkadziesiąt minut i jesteśmy już w okolicach Wielkiego Stawu. Czujemy już nogi a przed nami jeszcze Dolina Roztoki i asfalt. Odpoczywamy chwilę pod schroniskiem i czarnym szlakiem schodzimy na dno doliny. Stąd już godzina do asfaltu i pół godziny asfaltem do Palenicy. Jesteśmy zmęczeni ale szczęśliwi.

Fajny dzień! Fajny wyjazd!

_________________
Wiem, że nic nie wiem


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn kwi 06, 2020 10:42 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lip 12, 2017 7:32 am
Posty: 4097
W tym roku chyba będziemy "skazani" na polskie, co?
Nawet nie bardzo je znam. Na hali nie byłam z 5 lat.
Krzyżne?
_Sokrates_ napisał(a):
Jedyna trudność na podejściu to kilkumetrowa ścianka, na której trzeba użyć rąk

Nie spękam?

_________________
Urodziłeś się, by być prawdziwym, a nie perfekcyjnym.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn kwi 06, 2020 11:13 am 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Cz paź 22, 2015 5:17 pm
Posty: 2496
Lokalizacja: Poznań
Redemption MM napisał(a):
W tym roku chyba będziemy "skazani" na polskie, co?
Ja myślę, że w tym roku będziemy siedzieć w domu. Chyba masz ogród? I to Ci będzie musiało wystarczyć :( Mi też
A jak się uda to
Redemption MM napisał(a):
Krzyżne?
Redemption MM napisał(a):
Nie spękam?
Nie, nie spękasz. Spokojnie.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn kwi 06, 2020 11:28 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lip 12, 2017 7:32 am
Posty: 4097
Nie ma takiej opcji. Proszę Cię.
Żyjmy nadzieją.

_________________
Urodziłeś się, by być prawdziwym, a nie perfekcyjnym.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn kwi 06, 2020 11:46 am 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Pn paź 05, 2015 7:18 pm
Posty: 1983
Redemption MM napisał(a):
Żyjmy nadzieją.

Zawsze i wszędzie! :D


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn kwi 06, 2020 12:09 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz lip 28, 2011 9:09 am
Posty: 5455
Lokalizacja: Białystok
Redemption MM napisał(a):
Na hali nie byłam z 5 lat.


Twoja strata 8)

Redemption MM napisał(a):
Nie spękam?


Dasz radę! Twardym trzeba być a nie miętkim! :wink:

_________________
Wiem, że nic nie wiem


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn kwi 06, 2020 12:35 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lip 12, 2017 7:32 am
Posty: 4097
_Sokrates_ napisał(a):
Twoja strata

Wiem :( Ale w wakacje, to kiepskie miejsce na łazikowanie.
_Sokrates_ napisał(a):
Twardym trzeba być a nie miętkim!

A kiedy ja cała miękka jestem 8) :mrgreen:

_________________
Urodziłeś się, by być prawdziwym, a nie perfekcyjnym.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn kwi 06, 2020 2:26 pm 
Kombatant

Dołączył(a): Śr lis 01, 2017 6:55 pm
Posty: 510
Lokalizacja: Gdynia/ Reda
Szlak Kopa-Kasprowy jeszcze przede mną, chciałabym kiedyś zrealizować trasę przez Kobylarzowy Żleb, Małołączniak na Kasprowy, bo tych odcinków mi brakuje...

_Sokrates_ napisał(a):
Po drodze mijamy dwa miejsca gdzie trzeba użyć rąk. Dla Kamili to emocjonujący moment. Trzeba przyznać, że radzi sobie świetnie!

Cóż to za miejsca? Można coś więcej?

_________________
Jeśli są zasady, to nie ma kwasów.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn kwi 06, 2020 4:32 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz lip 28, 2011 9:09 am
Posty: 5455
Lokalizacja: Białystok
net. napisał(a):
chciałabym kiedyś zrealizować trasę przez Kobylarzowy Żleb


Kobylarzowy wspominam jako jeden z najbardziej syfiastych szlaków jakie zrobiłem. Z własnej woli na pewno tam nie wrócę!

net. napisał(a):
Cóż to za miejsca? Można coś więcej?




3:46

_________________
Wiem, że nic nie wiem


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn kwi 06, 2020 8:09 pm 
Zasłużony

Dołączył(a): Wt kwi 05, 2016 3:42 pm
Posty: 269
Lokalizacja: Kraków
_Sokrates_ napisał(a):
Kobylarzowy wspominam jako jeden z najbardziej syfiastych szlaków jakie zrobiłem. Z własnej woli na pewno tam nie wrócę!


Zimą (zwłaszcza na skiturach) to całkiem przyjemny zjazd. Oczywiście, gdy warunki lawinowe i śnieżne są OK. W jednym miejscu trzeba kawałek ostrożniej przejść, ba nie zaczepić nartą o łańcuch. Byłem tam ze sporą grupą (wycieczka szkoleniowa z KW Kraków 15. kwietnia 2018), polecam mój filmik -zwłaszcza osobom tęskniącym za śniegiem. Pierwszy fragment- to podejście od Przeł. Pod Kopą i zjazd Czerwonym Grzbietem z Małołączniaka do początku Kobylarzowego Żlebu: https://www.youtube.com/watch?v=4-PMOaa-ENc&t=290s , Drugi- to żleb i dalej szlakiem (do miejsca, gdzie już śnieg się kończył) https://www.youtube.com/watch?v=dAHWqViUKJY&t=218s . Z góry przepraszam za wstrząsy, dopiero uczę się filmować

Ps. Co do kolan - to mam taką zasadę: na pierwszych 2 wycieczkach w sezonie letnim staram się nie zbiegać i ostrożniej obciążać, później już można pohasać, oczywiście z kijkami, nawet przy ponad 10-kg plecaku. To chyba nie jest kwestia rozgrzewki, lub jej braku. Ale parę dni konkretnego łażenia jakoś potrafi moje kolana uodpornić. Ania twierdzi, że to dzięki mojej ponad 20-letniej przerwie w chodzeniu po górach mam "zaoszczędzone" kolana.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn kwi 06, 2020 8:18 pm 
Kombatant

Dołączył(a): Śr lis 01, 2017 6:55 pm
Posty: 510
Lokalizacja: Gdynia/ Reda
_Sokrates_ napisał(a):
3:46


Nie wygląda najgorzej :) Kościelec gorszy :D

_________________
Jeśli są zasady, to nie ma kwasów.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt kwi 07, 2020 6:55 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lip 12, 2017 7:32 am
Posty: 4097
e_l mi od paru dni mówi, a wczoraj mąż, że w tym roku to do d..y pojedziemy, a nie w góry.
Życie nie ma sensu w takim razie.

_________________
Urodziłeś się, by być prawdziwym, a nie perfekcyjnym.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt kwi 07, 2020 9:45 am 
Kombatant

Dołączył(a): Śr lis 01, 2017 6:55 pm
Posty: 510
Lokalizacja: Gdynia/ Reda
Redemption MM napisał(a):
e_l mi od paru dni mówi, a wczoraj mąż, że w tym roku to do d..y pojedziemy, a nie w góry.
Życie nie ma sensu w takim razie.


Ja nie mogłam pojechać w ubiegłym roku... Miała być podwyżka, w marcu premia za jeden projekt, od czerwca nowa umowa, a jest jedna wielka niepewność i wyjazd pewnie szlag trafi... Drugi rok z rzędu bez gór to katorga...

_________________
Jeśli są zasady, to nie ma kwasów.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt kwi 07, 2020 9:52 am 
Kombatant

Dołączył(a): Pt wrz 27, 2013 2:48 pm
Posty: 600
krzysztof_KrK napisał(a):
Ps. Co do kolan - to mam taką zasadę: na pierwszych 2 wycieczkach w sezonie letnim staram się nie zbiegać i ostrożniej obciążać, później już można pohasać, oczywiście z kijkami, nawet przy ponad 10-kg plecaku. To chyba nie jest kwestia rozgrzewki, lub jej braku. Ale parę dni konkretnego łażenia jakoś potrafi moje kolana uodpornić. Ania twierdzi, że to dzięki mojej ponad 20-letniej przerwie w chodzeniu po górach mam "zaoszczędzone" kolana.


Co do kolan - w zeszłym roku wybrałem się w Zachodnie z... 20-kilogramowym plecakiem. Nigdy więcej.
Z zaplanowanych szlaków zrobiłem przez tydzień jakieś 55-60%. Mimo kijków. A już przełażenie przez Rohacze z tym tobołem... masakra!
Jak los pozwoli, w tym roku wracam w słowackie Zachodnie, ale na lekko, z maksymalnie 5-kilogramowym plecakiem.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt kwi 07, 2020 10:01 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lip 12, 2017 7:32 am
Posty: 4097
net. napisał(a):
Ja nie mogłam pojechać w ubiegłym roku...

Normalnie to co m-c jakiś weekend w górach spędzam, plus 2x urlop VI i VIII, a teraz :mur: :mur: :mur:
Psychicznie to ja nie dźwignę tego :eye:
To nawet nie chodzi o kasę, bo jeszcze normalnie pracuję (tfu, tfu) ale o caaałą resztę.

_________________
Urodziłeś się, by być prawdziwym, a nie perfekcyjnym.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt kwi 07, 2020 11:35 am 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Cz paź 22, 2015 5:17 pm
Posty: 2496
Lokalizacja: Poznań
Redemption MM napisał(a):
e_l mi od paru dni mówi, a wczoraj mąż, że w tym roku to do d..y pojedziemy, a nie w góry.
Życie nie ma sensu w takim razie.
Redemption MM napisał(a):
Psychicznie to ja nie dźwignę tego
Udźwigniesz, udźwigniesz, nawet nie wiesz jaka jesteś silna :D Góry Tobie nie uciekną, mi może :wink: A tu żebyś nie miała żadnych wątpliwości :eye: :lol:
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt kwi 07, 2020 1:17 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lip 12, 2017 7:32 am
Posty: 4097
Obrazek

:shaking2:

_________________
Urodziłeś się, by być prawdziwym, a nie perfekcyjnym.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt kwi 07, 2020 1:48 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sie 29, 2006 3:34 am
Posty: 14874
Lokalizacja: Ząbkowska, róg Brzeskiej
Redemption MM napisał(a):
Kiedyś nie wiedziałam co to stawy.

Oj stare dzieje...
Dobrze że jak do tej pory odmawiają posłuszeństwa jedynie przy bieganiu.
Ale coś czuję, że i ten szczęśliwy czas powoli się kończy.

Pancernik napisał(a):
ale na lekko, z maksymalnie 5-kilogramowym plecakiem.

Tytus de zoo proponowął kiedyś - tylko z kartą kredytową.

_________________
Widzisz lewaka, nie stój z boku, reaguj!! Pamiętaj, lewactwo karmi się obojętnością i bezczynnością.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt kwi 07, 2020 7:52 pm 
Kombatant

Dołączył(a): Wt lut 23, 2016 2:37 pm
Posty: 412
Bardzo fajna relacja. Wzbudza zazdrość zwłaszcza w tym czasie :)

mm74 celujesz w Krzyżne?

_________________
"...nie tych droidów szukacie..."


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 33 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Polityka prywatności i ciasteczka
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL