Forum portalu turystyka-gorska.pl

Wszystko o górach
portal górski
Regulamin forum


Teraz jest Cz mar 28, 2024 2:30 pm

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1125 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24 ... 38  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: Pt kwi 10, 2020 11:27 am 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Pn sie 20, 2012 9:47 pm
Posty: 2380
Lokalizacja: Kraków
Wartka akcja, niesamowite zwroty wydarzeń, napiecie ładnie budowane, wspaniałe plenery.
Mały minus za brak Tobiego.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pt kwi 10, 2020 12:36 pm 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): Pt cze 22, 2012 7:38 pm
Posty: 843
Lokalizacja: siem-ce; m-ce
Fajnie, że można się jeszcze przemieszczać po mieszkaniu. Tylko szkoda, że ciągle po płaskim :wink:.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pt kwi 10, 2020 12:46 pm 
Uzależniony ;-)
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn kwi 11, 2011 9:25 pm
Posty: 1493
Lokalizacja: W-wa
sprocket73 napisał(a):
Lubię mocne (...) zbliżenie można maksymalnie

orgiastyczne zdjęcia, to i słowa się "same napisały" :wink:

_________________
Nutko moja
https://www.youtube.com/@CarpathianMusicWorld/playlists


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pt kwi 10, 2020 12:59 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Cz paź 22, 2015 5:17 pm
Posty: 2496
Lokalizacja: Poznań
Pan Maciek napisał(a):
Mały minus za brak Tobiego.
sprocket73 wstaw zdjęcie Tobiego, najlepiej obok tych krasnali :wink:
magis napisał(a):
Fajnie, że można się jeszcze przemieszczać po mieszkaniu. Tylko szkoda, że ciągle po płaskim .
Ja to czuję się jak w górach, bo mogę iść po schodach na strych, a nawet jak w jaskini jak pójdę do piwnicy :roll:


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pt kwi 10, 2020 1:14 pm 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt kwi 12, 2011 7:46 am
Posty: 2164
e_l napisał(a):
wstaw zdjęcie Tobiego, najlepiej obok tych krasnali

Obrazek

_________________
SPROCKET
viewtopic.php?f=11&t=17068


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pt kwi 10, 2020 3:28 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Pn sie 20, 2012 9:47 pm
Posty: 2380
Lokalizacja: Kraków
To jest Tobi? :mrgreen:
W Chinach już zakazali jeść psy, niedługo do nas dojdzie.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pt kwi 10, 2020 3:36 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Cz paź 22, 2015 5:17 pm
Posty: 2496
Lokalizacja: Poznań
sprocket73 napisał(a):
e_l napisał(a):
wstaw zdjęcie Tobiego, najlepiej obok tych krasnali

Obrazek
O matko :!: :shock: :mrgreen: :lol:


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pt kwi 10, 2020 4:49 pm 
Kombatant

Dołączył(a): Wt lip 16, 2013 6:29 pm
Posty: 364
Lokalizacja: Kraków
Mogłeś chociaż obrożę zdjąć..


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: So kwi 11, 2020 7:45 pm 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt kwi 12, 2011 7:46 am
Posty: 2164
Wiosna atakuje z pełną mocą.
Niektóre drzewa obsypane kwiatami, pachną intensywnie, słodko.
Tak kwitnie dzika wiśnia w polach.

Obrazek

Zarastające stawy na Wilkoszynie.

Obrazek

Obrazek

W lesie robi się zielono, na razie tylko runo.

Obrazek

Obrazek

Obudziły się robaczki i zachowują się jak ludzie - jeden ciągnie w jedną stronę, drugi w przeciwną.

Obrazek

Miodunka.

Obrazek

Pod Ciężkowicami odkryliśmy rozległe trawiaste przestrzenie. Dość podmokłe, poprzecinane rowami melioracyjnymi.

Obrazek

Z fajnymi drzewami do ćwiczeń.

Obrazek

Na horyzoncie Grodzisko. Od tej strony wygląda dość płasko, od przeciwnej dużo konkretniej. Wychowywałem się po drugiej stronie tej góry i dorastałem w przeświadczeniu, że to najwyższa góra w Jaworznie.

Obrazek

Przyroda rozkwita.

Obrazek

Obrazek

Południowe stoki - choć to tylko zboże, zieleń na całego.

Obrazek

Wracamy bezdrożami w towarzystwie linii wysokiego napięcia.

Obrazek

Wesołych, Zdrowych Świąt :)

_________________
SPROCKET
viewtopic.php?f=11&t=17068


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: So kwi 11, 2020 10:20 pm 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): N sie 25, 2013 10:23 am
Posty: 1499
sprocket73 napisał(a):
Na horyzoncie Grodzisko. Od tej strony wygląda dość płasko, od przeciwnej dużo konkretniej. Wychowywałem się po drugiej stronie tej góry i dorastałem w przeświadczeniu, że to najwyższa góra w Jaworznie.


Grodzisko rządzi, wygląda pięknie zarówno z południowych wierzchołków KGJ (Korony Gór Jaworzna) - jak Pietrusowa czy Góra Bielana, jak i z północnych (Skałka), północno-wschodnich (Góra Wielkanoc), wschodnich (Łanowa) czy południowo-wschodnich (Knepowa).
Grodzisko to generalnie - obok obiektów elektrowni - jeden z najbardziej charakterystycznych elementów jaworznickiego krajobrazu.

A taka Przygoń, co to ma rzekomo parę metrów więcej, to skąd niby wygląda ładnie? :P

Nie ma w ogóle czego porównywać.


Wesołych Świąt!


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: N kwi 12, 2020 6:51 pm 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt kwi 12, 2011 7:46 am
Posty: 2164
Świąteczny spacer.
Najpiękniejszy dzień tego roku, można powiedzieć upalny. Wystawiłem klatę do słońca.
2 tyg. temu poszliśmy na wschód, w ostatni weekend na północ, wczoraj na południe, więc dzisiaj wypadło na zachód.

Obrazek

Prawie jak w Tatrach na łańcuchach.

Obrazek

Znowu zapuściliśmy się tam gdzie jeszcze nas nie było. Płasko, ale ciekawie.

Obrazek

Obrazek

Wiosna!

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Wzgórza na Długoszynie.

Obrazek

Krajobraz tuż za naszym blokiem.

Obrazek

Z jednej strony zazdroszczę tym, co mieszkają blisko gór i mogli wyjść dzisiaj trochę wyżej niż 300 m n.p.m. (wiem, że tacy byli). Ale z drugiej, doceniam to co mam. Po Jaworznie naprawdę można się z przyjemnością powłóczyć i jak się zna topografię, to łazić samymi odludziami. Zmęczyć nogi, przewietrzyć głowę... a nawet się trochę opalić w pierwszej połowie kwietnia. Czuję miłe lekkie pieczenie czachy i pleców. A Tobi chrapie pojedzony w swoim łóżeczku.

_________________
SPROCKET
viewtopic.php?f=11&t=17068


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: N kwi 12, 2020 10:55 pm 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): N sie 25, 2013 10:23 am
Posty: 1499
sprocket73 napisał(a):
Wzgórza na Długoszynie.


Tak patrzę na to Wasze zdjęcie i chyba muszę się przyznać do błędu.
Stamtąd (tj. z okolic Upadowej, zresztą to mniej więcej tam - a nie w miejscu po ognisku - znajduje się najwyższy punkt wzgórza) nie widać Grodziska, a to wzniesienie widoczne na horyzoncie to raczej Sadowa Góra.

Nic to, uwielbienie dla Grodziska pozostaje niezmienne.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: N kwi 12, 2020 11:28 pm 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt kwi 12, 2011 7:46 am
Posty: 2164
A wiesz, że po Twoim wpisie wypatrywałem Grodziska z tych wzgórz (Skałka) i nie dojrzałem. Tak, to co widać w kierunku gdzie jest Grodzisko to dużo bliższa Sadowa/Sodowa Góra.

No właśnie - Sodowa Góra, czy Sadowa Góra?
Historycznie spotykałem się z nazwą Sodowa. Jak zobaczyłem pierwszą tablicę z nazwą Sadowa kilka lat temu, to początkowo byłem przekonany, że to literówka, ale potem nazwa ta zaczęła się wszędzie pojawiać częściej. Na Wikipedii jest Sodowa.

Użyłeś też nazwy Góra Bielana.
Akurat mój dom rodzinny jest niedaleko, na ulicy Bielańskiej i zawsze u nas mówiło się Bielany. Czyli "idę na spacer na Bielany", "jeździłem na sankach na Bielanach", "z Bielan było widać Tatry", "mieszkam za Bielanami". Cała lokalna społeczność tak na tą górę mówiła, bez wyjątków. A ta druga góra, kilkaset metrów na zachód z "kraterem" na wierzchołku to Drugie Bielany.
Nazwę "Góra Bielana" zobaczyłem pierwszy raz na papierowym planie Jaworzna i strasznie mnie to gryzło, kompletnie nie pasowało.

_________________
SPROCKET
viewtopic.php?f=11&t=17068


Ostatnio edytowano Pn kwi 13, 2020 12:45 pm przez sprocket73, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn kwi 13, 2020 9:42 am 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): N sie 25, 2013 10:23 am
Posty: 1499
No faktycznie, Grodziska ewidentnie nie widać, tak to jest jak się pisze z pamięci bez dokładniejszej weryfikacji. Nie wiem dlaczego byłem przekonany, że widziałem je stamtąd.

Co do Sadowej (Sodowej) Góry - obecnie często obie nazwy występują zamiennie, choć zarówno na stronach geoportalu, Urzędu Miasta jak i na bio-forum figuruje raczej "Sadowa", a nie "Sodowa". "Sodową" mamy z kolei właśnie na wiki, podobnie jak na stronie mapa-turystyczna.pl .

Patrząc jednak historycznie, wnosząc po austriackich mapach z czasów imperium Habsburgów - pojawia się tam nazwa "Sadowa", więc zwyczajnie do tej nazwy jestem bardziej przekonany:

Obrazek



Podobnie jest z "Górą Bielana".
Co ciekawe, ta sama mapa wyodrębnia zarówno "Bielany" jak i "Górę Bielana". Przy czym - choć nie jestem tego pewien - wydaje mi się, że "Góra Bielana" została tu wykorzystana jako nazwa wzniesienia (podobną czcionką pisane są nazwy innych wzniesień, jak Rudnej Góry czy Grodziska), podczas gdy "Bielany" stanowią nazwę części administracyjnej (czcionka analogiczna jak przy nazwach Ponikwica czy Zawada).



Obrazek



Cała mapa jest dostępna tutaj: https://mapire.eu/en/map/thirdsurvey25000/?layers=129&bbox=2108620.5261604865%2C6019414.765210961%2C2134398.9139496624%2C6027058.468039478


EDIT:

Po przypomnieniu sobie tej mapy zaczynam jednak powątpiewać w poprawność nazwy "Sadowa Góra". Niestety Austriacy próbując korzystać z nazw lokalnych narobili pełno literówek. I tak raz mamy "nach Cięzkowice" (obecna ul. Ciężkowicka), raz "Cięszkowice", "Glina Góra" zamiast "Glinna Góra", "Nedzieliska" zamiast "Niedzieliska" itp.

Niewykluczone zatem, że i w słowie "Sodowa" mogli zrobić literówkę i wpisać "Sadowa". Bo o ile etymologia wyrazu "Sodowa" wydaje się być nietrudna do wyjaśnienia, to jakie może być pochodzenie nazwy "Sadowa"? Ja nie znam (choć może to wynikać ze zwykłego braku wiedzy w tym zakresie), ale raczej nie chodzi tutaj o sady owocowe.

Co więcej, pojawiła mi się w głowie nawet taka hipoteza (oczywiście może być ona kompletnie "od czapy" ;-) ), że potem w oparciu o mapy austriackie błąd się utrwalił (bo w końcu źródło historyczne, więc nie chciano go bez mocno przekonującego uzasadnienia kwestionować) i teraz w wielu miejscach używa się nazwy "Sadowa", mimo że może być ona wynikiem zwykłej austriackiej literówki.

Generalnie jednak dla mnie sprawa pozostaje nierozstrzygnięta.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn kwi 13, 2020 12:42 pm 
Kombatant

Dołączył(a): Wt lip 16, 2013 6:29 pm
Posty: 364
Lokalizacja: Kraków
Prędzej chodzi o hałdę z dawnych zakładów sodowych w Szczakowej. Czyli byłaby Góra Sodowa. W Krakowie za Solvajem na Borku Fałęckim usypano trzy ogromne hałdy. Na jednym z nich stoi dzisiaj Centrum Jana Pawła . Dwie jeszcze nie są zagospodarowane.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn kwi 13, 2020 12:44 pm 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt kwi 12, 2011 7:46 am
Posty: 2164
Taka historyczna mapa jest na pewno skarbnicą wiedzy o lokalnym nazewnictwie, ale nie może być ostateczną wyrocznią. Kiedyś na forum Beskidu Małego trafiłem na wątek, w którym omawiano właśnie takie błędy w nazewnictwie z czasów Galicyjskich - było tego naprawdę sporo. Najgorsze jeszcze jest to, że ponieważ mapy austriackie były pierwsze, o takim dużym stopniu szczegółowości, to potem kolejne polskie opracowania powielały te błędy i niektóre z czasem utrwaliły się.
Bo to chyba jest tak, że właśnie lokalsi mają decydujący głos w ostatecznym rozstrzygnięciu nazwy danego pagórka. Moja rodzina pochodzi z Jaworzna od wielu pokoleń, więc dla mnie nigdy nie będzie to Góra Bielana, tylko zawsze Bielany.

Tzn. nie chcę się kłócić, albo rozpętywać krucjaty. Tylko przedstawiam moje poglądy, w mało istotnej kwestii nazwy pagórka, na którym bawiłem się w dzieciństwie ;)

_________________
SPROCKET
viewtopic.php?f=11&t=17068


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn kwi 13, 2020 2:43 pm 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): N sie 25, 2013 10:23 am
Posty: 1499
No ja mam to szczęście, że nazwy wzniesień kojarzących się z moim dzieciństwem (Równa Górka i Grodzisko) raczej nie budzą większych wątpliwości ;-)

Co do reszty to jest to dla mnie zwyczajnie ciekawe, szczególnie jeżeli ktoś w jakimś tam stopniu interesuje się topografią Jaworzna. Żadnym ekspertem w tym zakresie nie jestem, wręcz przeciwnie, ciągle się uczę własnego miasta.

Miałem np. taką sytuację, że dotarłem na Knepową Górę (kierując się nazwą z mapy-turystycznej), na której akurat spotkałem jakąś panią z pieskiem. Chciałem upewnić się czy dotarłem we właściwe miejsce, więc zadałem pytanie, czy to jest właśnie ta Knepowa. Pani była bardzo zaskoczona, stwierdziła, że nigdy takiej nazwy nie słyszała, a wzgórze na którym się znajdujemy to Biskupia Góra.
Temat rozpoznałem dopiero gdy wróciłem do domu - tutaj sytuacja o tyle różni się od tej z Bielanami / Górą Bielana, że zarówno nazwa historyczna (ta wg map austriackich), jak i ta, którą posługują się "lokalsi" jest ta sama - tzn. Biskupia Góra (czasem nazywana Biskupią Kopą, ale to już mocno kojarzy mi się z Górami Opawskimi). Skąd się wzięła ta "Knepowa"? Nie mam pojęcia.

Zresztą muszę przyznać, że Twoje informacje o przyjętym w okolicy nazewnictwie są ciekawe i gdyby przyjąć tę nomenklaturę, to trochę by uporządkowało sytuację. Bo na chwilę obecną na takiej mapie-turystycznej mamy "Górę Bielana" (305 m n.p.m.) i sąsiednie nienazwane (choć wyższe) wzgórze o wysokości 314 m n.p.m. (to z kraterem). Kolega, który kompletował KGJ na rowerze w jeden dzień posługiwał się nazwą "Wzgórze 314": https://www.facebook.com/jaworznoPL/posts/751754578347559/

A tak to mielibyśmy "Bielany" i "Drugie Bielany", co przy okazji podkreślałoby, że jest to de facto jedno wzgórze (dwuwierzchołkowe).


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn kwi 13, 2020 5:21 pm 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt kwi 12, 2011 7:46 am
Posty: 2164
Rambubu napisał(a):
szczególnie jeżeli ktoś w jakimś tam stopniu interesuje się topografią Jaworzna

No to mam pytanie.

Zerknąłem właśnie na Mapę Turystyczną. Kojarzę, że kiedyś był zwykły PTTKowski czerwony szlak pieszy dookoła Jaworzna. Parę razy objechałem go na rowerze, a raz przeszliśmy go z żoną jako taki czelendż, w ramach treningu. Na ostatnich wycieczkach natknąłem się na świeżo odmalowane fragmenty tego szlaku, np. na Grodzisku, nad Przemszą. Natomiast na mapie turystycznej go nie ma. Wydaje mi się, że od 20 lat nie był on ani razu odnawiany. Czyżby nastąpiła jakaś reaktywacja? Wiesz może coś o tym?

Na stronie UM Jaworzno jest info, że szlak jest:
Szlak czerwony – okrężny: PKP Jaworzno Szczakowa, Sosina, Ciężkowice, Jeziorki, Góra Grodzisko, Byczyna, Tarka, Jeleń, Zalew Łęg, Elektrownia Jaworzno III, Dąbrowa Narodowa, Łubowiec, Długoszyn, Góra Piasku, PKP Jaworzno Szczakowa (długość szlaku 58,4 km).

_________________
SPROCKET
viewtopic.php?f=11&t=17068


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn kwi 13, 2020 7:55 pm 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): N sie 25, 2013 10:23 am
Posty: 1499
Nie, nie słyszałem, żeby był odnawiany (co oczywiście o niczym jeszcze nie świadczy), ale też generalnie te szlaki, które są wskazane na mapie-turystycznej są na ogół mocno zaniedbane (no, zielony był bodajże niedawno odnawiany).

Jeżeli kierować się szlakami, to dużo lepiej wykorzystać do tego siatkę szlaków rowerowych, które raczej nie pokrywają się z tymi z mapy-turystycznej. Te świeżo odmalowane fragmenty to nie były właśnie przypadkiem te szlaki rowerowe? Czerwony jest częściowo zbieżny z tym starym PTTKowskim.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn kwi 13, 2020 10:29 pm 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt kwi 12, 2011 7:46 am
Posty: 2164
Rambubu napisał(a):
Te świeżo odmalowane fragmenty to nie były właśnie przypadkiem te szlaki rowerowe?

Oznaczenie jak normalny szlak pieszy w górach. A miejscami były znaki zarówno szlaku rowerowego jak i pieszego, na tym samym drzewie lub takim "rowerowym" granitowym słupku.

_________________
SPROCKET
viewtopic.php?f=11&t=17068


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn kwi 13, 2020 11:24 pm 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): N sie 25, 2013 10:23 am
Posty: 1499
To przyznam szczerze, że nie wiem, ale jak sobie teraz przypominam, to wydaje mi się, że też widziałem w tym roku czerwony szlak na Długoszynie, w okolicy torów kolejowych (w zasadzie to tuż przed nimi, patrząc od południa; ja sam leciałem z południowego zachodu takim przesmykiem pomiędzy zalesionymi obszarami), trochę na zachód od Kamieniołomu Długoszyn.

Szlak prowadził potem lasem, w kierunku wschodnim (w którym w zasadzie też podążałem) ale nie zwracałem specjalnie na niego uwagi, bo byłem akurat zajęty poszukiwaniami najwyższego punktu w okolicy :eye:


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: So kwi 18, 2020 9:27 pm 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt kwi 12, 2011 7:46 am
Posty: 2164
Kolejna przepiękna sobota. To jakaś ironia losu, że taka pogoda trzyma się praktycznie nieprzerwanie odkąd zarządzono narodową kwarantannę. Znowu tylko lokalny spacer... a może aż lokalny spacer.
Zazileniło się.

Obrazek

Pierwsza atrakcja - źródło Siarczanej.
Kiedyś jeszcze woda sączyła się konkretnym strumieniem, teraz już tylko cuchnące bajorko.

Obrazek

Góra Wielkanoc - zachwalana przez Rambubu.
Nigdy tam nie byłem. Wytyczamy nową drogę południowymi zboczami. Z góry faktycznie widoki 360 stopni.

Obrazek

Wiosna w pełni.

Obrazek

Wszystko kwitnie i się zieleni.

Obrazek

Modrzewie wypuściły igły, fajnie kontrastują z suchymi trawami.

Obrazek

A to jakby nie z Polski obrazek. Tata zrobił dzieciom atrakcje i przewiózł je na przyczepce ciągniętej przez motor.

Obrazek

Najstarsza kapliczka w Jaworznie (wg. planu miasta z lat mojej młodości)

Obrazek

Zdobywamy Przygoń - najwyższe wzniesienie Jaworzna.

Obrazek

W polach praca wre.

Obrazek

Wędrujemy wzdłuż Koziego Brodu. Spora aktywność bobrów.

Obrazek

Trochę płaskie te Pagóry Jaworznickie.

Obrazek

Na koniec zahaczyliśmy o kamieniołomy.

Obrazek

Czyli słynna Jaworznicka Chorwacja. Nigdy nie byłem tu w porze zachodu.

Obrazek

Dopiero w domu zobaczyłem jak niski jest stan wody. Te kładki powinny być praktycznie na poziomie tafli, czasem nawet są pod wodą.

Obrazek

Brakło nam dnia. Już po zachodzie, za Rondem Kaczyńskich.

Obrazek

_________________
SPROCKET
viewtopic.php?f=11&t=17068


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: So kwi 18, 2020 11:39 pm 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): N sie 25, 2013 10:23 am
Posty: 1499
sprocket73 napisał(a):
Góra Wielkanoc


Chyba niespecjalnie zachwyciła, skoro żadnego zdjęcia ze "szczytu" ;-)

A szkoda, bo pewnie w Twoim obiektywie wyglądałoby to całkiem ciekawie.

Tzn. ja wiem, że to tylko jaworznicki pagórek, nic wielkiego, też wolałbym pooglądać panoramę choćby i z takiego Skrzycznego czy Baraniej (o Tatrach nie wspominając), ale jak się nie ma co się lubi...


sprocket73 napisał(a):
Nigdy nie byłem tu w porze zachodu.


Na pewno jest tam potencjał na świetne "zachodowe" zdjęcia - pewnie jakbyście byli tam jeszcze chwilkę później, to mogłaby być petarda. Ja kiedyś zrobiłem tam parę fotek słabą komórką (no i fotograf ze mnie marny), a i tak mi się te fotki nawet podobały :eye:


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: N kwi 19, 2020 12:04 am 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt kwi 12, 2011 7:46 am
Posty: 2164
Rambubu napisał(a):
Chyba niespecjalnie zachwyciła

Ależ wręcz przeciwnie - podobało się. Poleżeliśmy na szczycie z godzinkę. Zdjęcia tylko standardowym obiektywem, bo nie brałem całego zestawu.

W stronę Grodziska.

Obrazek

W stronę stacji PKP i Gródka.

Obrazek

Huta Katowice.

Obrazek

Kościół w Ciężkowicach.

Obrazek

_________________
SPROCKET
viewtopic.php?f=11&t=17068


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt kwi 21, 2020 11:19 pm 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt kwi 12, 2011 7:46 am
Posty: 2164
Nasz kochany Rząd pozwolił jeździć w góry.
No to pojechaliśmy, bo nie wiadomo, kiedy znów zabronią, albo kiedy się pogoda skończy ;)
Tereny nieznane. Orawa. Lipnica Wielka.

Obrazek

Dużo otwartych przestrzeni, brak ludzi.

Obrazek

Niezliczone widoki na Babią Górę.

Obrazek

Tobiego rozpierała energia - jak zwykle.

Obrazek

Pełni wiosny jeszcze tam nie widać. Przyroda jest o jakieś 2-3 tyg. opóźniona względem tego co w Jaworznie. Dopiero obudziły się kwiatki. Żywiec gruczołowaty.

Obrazek

Kaczeńce.

Obrazek

Ależ one są żółte.

Obrazek

Z Lipnicy Wielkiej bezszlakowo doszliśmy do żółtego szlaku granicznego. Ciekawostka - wzdłuż granicy, miejscami, nie ma nawet ścieżki.

Obrazek

A to niedostępna zagranica, czyli Słowacja.

Obrazek

Całkiem solidny widok na Pilsko.

Obrazek

Podejście pod Wajdów Groń (928) - najwyższy szczyt Działów Orawskich.

Obrazek

Babia na wyciągniecie ręki.

Obrazek

Za plecami Tatry. Od rana bardzo słabo widoczne, ale w ciągu dnia przejrzystość stopniowo się poprawiała.

Obrazek

Porzucamy szlak żółty. Kierujemy się na wschód do szlaku zielonego.

Obrazek

Całkiem spory drewniany krzyż.

Obrazek

Idziemy na południe płaskim grzbietem miedzy Lipnicą Wielką i Małą.

Obrazek

Widoki na Tatry są coraz lepsze.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Na koniec schodzimy bezszlakowo do Lipnicy Wielkiej.

_________________
SPROCKET
viewtopic.php?f=11&t=17068


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: N kwi 26, 2020 8:42 pm 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt kwi 12, 2011 7:46 am
Posty: 2164
Na Orawie 5 dni temu zielonej wiosny jeszcze nie było widać. Spróbowaliśmy dzisiaj na Pogórzu Cieszyńskim - tutaj znacznie lepiej. Parkujemy w Cisownicy i idziemy na Machową (462).

Obrazek

Ciepła zielona zieleń młodych bukowych liści zawsze była moim ulubionym odcieniem wiosny.

Obrazek

Ale czy zimniejszy odcień świeżych modrzewiowych igieł jest w czymś gorszy?

Obrazek

Kamieniołomy na zboczach Jasieniowej.

Obrazek

Obrazek

Widok na Małą Czantorię.

Obrazek

Tobi jak zawsze ma sporo zadań specjalnych.

Obrazek

Na południowych stokach wszystko jest o kilka dni do przodu w rozwoju. Chłoniemy bujną zieleń, bo jesteśmy jej spragnieni.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Dorodna buczyna.

Obrazek

Czosnek niedźwiedzi. Nie tylko wygląda, ale i pachnie.

Obrazek

Susza niestety ma się dobrze. Zboża ozime usychają. Wczoraj w Jaworznie trochę popadało, najpierw delikatnie koło południa zmoczyło glebę, a ok 16:00 krótki ale intensywny opad trochę podlał wszystko. Tutaj jednak wciąż bardzo sucho.

Obrazek

Łąkami bez szlaku idziemy na Tuł (621).

Obrazek

Kwitnące drzewa mają swój urok.

Obrazek

Obrazek

Czereśnia.

Obrazek

Ciężkie życie Tobi ma.

Obrazek

Widoki z Tuła.

Obrazek

Można powiedzieć - wiosna w pełni! :)

_________________
SPROCKET
viewtopic.php?f=11&t=17068


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: N maja 10, 2020 11:59 am 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt kwi 12, 2011 7:46 am
Posty: 2164
W maju pewną tradycją był Dusiołek i takie kondycyjne podejście do tematu. W tym roku Dusiołek został przesunięty na inny termin. Za to na pewnym forum powstała inicjatywa pod nazwą "romantyczna 50-tka" ;)

Start o 5:00 był uzasadniony ze względu na trasę, ale jednak to strasznie wcześnie. Człowiek się nie wyspał, jechał po ciemku, na miejscu jeszcze słonko było schowane i straszliwie zimno. Wyruszyliśmy w stronę gór, patrząc na góry którymi będziemy wracać - Równica i Lipowski Groń.

Obrazek

Pierwsza, największa i w sumie jedyna atrakcja wycieczki - kamień czekoladka.

Obrazek

Na grzbiecie spotkaliśmy słońce.

Obrazek

Zapowiadał się piękny dzień :)

Obrazek

Raźnym tempem zdobywaliśmy kolejne górki i nabieraliśmy wysokości.

Obrazek

Łąki pod Błatnią.

Obrazek

Parę zdjęć i grupa mi uciekła...

Obrazek

Jest i oficjalna fotka grupowa.

Obrazek

Widoki z Błatniej.

Obrazek

Obrazek

Jeszcze chwila zachwytu nad zielonymi listkami.

Obrazek

Klimczok. Dziwnie pusty, ale ludzie jeszcze nie zdążyli tu przyjść.

Obrazek

Zielona Karkoszczonka.

Obrazek

Obrazek

Pędzimy dalej. Czasy mamy lepsze niż w założeniach, wszyscy ciągle w pełni sił.

Obrazek

Pogoda ideał, humory cały czas dopisują. Sielanka.

Obrazek

Długie i strome podejście pod Hyrcę - tutaj pojawiły się u niektórych pierwsze oznaki kryzysu. Czyli jednak będzie bolało. Grupa się rozciągnęła, spotkaliśmy się na Kotarzu, gdzie miał być dłuższy postój, piwko, jedzenie - a tu wszystko zamknięte. Było czuć zmianę nastrojów.

Obrazek

Kolejna fotka grupowa, tym razem ze mną. Fasola i Krzysiek schodzą w dół.

Obrazek

Reszta ciągnie na Biały Krzyż, gdzie mamy zamiar zrobić zaległy popas w wysokim standardzie. Ludzi miliony, autami obstawiony każdy metr. Wszystko pozamykane. Uciekamy stamtąd zniesmaczeni.

Obrazek

No to popas będzie w Telesforówce, idziemy odliczając czas i kilometry. Chyba nikt nie zwraca uwagi jak wciąż jest pięknie.

Obrazek

Są widoki.

Obrazek

Sporo ludzi. Wiemy od nich, że przynajmniej tu jest otwarte. Robimy regeneracyjny popas. Piwo poprawia nastrój.

Obrazek

Ruszamy dalej. Koniec już jest wyczuwalny, ale jednak jeszcze jest daleko. Ta malutka najdalsza górka to Zebrzydka. Musimy pod nią dojść, górami - masakra.

Obrazek

Jeszcze jestem w stanie delektować się majową zielenią.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Grupa daje radę. Nikt nie ma poważniejszych problemów - lekkie mają wszyscy. Rozmowy schodzą na dziwne tematy. Wciąż jest śmiech, choć twarze krzywią się z bólu. Jedynie po Tobim nie widać najmniejszych oznak zmęczenia.

Obrazek

Przeszliśmy Równicę (na drugim planie) - wiadomo już, że damy radę.
Pora na zaspokojenie mojego kaprysu - Lipowski Groń - szczyt poza szlakiem, na którego trzeba ekstra podejść. Oczywiście idealnie, byłoby aby podeszli wszyscy, ale i tak jest dobrze - idzie połowa, a pozostali czekają na nas w dole. Co ciekawe pod górę zasuwamy tak, jakbyśmy byli w pełni sił, wręcz spragnieni dodatkowego wysiłku.

Obrazek

Ostatni odcinek jest płaski, miedzy polami i zabudowaniami Górek Małych.

Obrazek

Każdy krok na twardym asfalcie to męka. Na GPS-ach odliczamy metry. Daliśmy radę! :)

Obrazek

Dziękuje Sokołowi za ten poroniony pomysł :)
Przejście 50 km po górach to przesada. Taka wycieczka musi stać się zbyt męcząca. Ale warto się trochę pomęczyć, żeby człowiek sprawdził swoje limity i ograniczenia. Ukochana choć tego nie chce przyznać, jest z siebie bardzo dumna, bo dla niej to był rekord. Ja też jestem dumny z siebie, bo od 16 lat nie sprawdzałem, czy jeszcze tyle mogę - jak widać mogę.
Fantastyczna grupa! Wszyscy, którzy przyjechali tu z myślą o całości, zrobili całość. To znaczy, że nikt nie udawał kozaka - po prostu wszyscy jesteśmy kozakami ;)

_________________
SPROCKET
viewtopic.php?f=11&t=17068


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: N maja 10, 2020 7:41 pm 
Uzależniony ;-)
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn kwi 11, 2011 9:25 pm
Posty: 1493
Lokalizacja: W-wa
jak wiadomo niełatwe przygody są fajne, teraz kolej na setkę :)

też lubię czerwony kolor (Sokół się wyłamał)
Obrazek

_________________
Nutko moja
https://www.youtube.com/@CarpathianMusicWorld/playlists


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn maja 11, 2020 6:49 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lip 12, 2017 7:32 am
Posty: 4097
:brawo: :brawo: :brawo:

_________________
Urodziłeś się, by być prawdziwym, a nie perfekcyjnym.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn maja 11, 2020 7:45 am 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Wt lip 10, 2007 9:34 pm
Posty: 2525
Lokalizacja: mazowieckie/małopolskie
Brawo, to się nazywa mieć powera! :) Przy okazji, ładna trasa i te soczyste, majowe zielenie.

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1125 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24 ... 38  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Bing [Bot], Google [Bot] i 9 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Polityka prywatności i ciasteczka
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL