Forum portalu turystyka-gorska.pl

Wszystko o górach
portal górski
Regulamin forum


Teraz jest Cz mar 28, 2024 2:14 pm

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 82 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: Wt kwi 21, 2020 11:25 am 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Cz paź 22, 2015 5:17 pm
Posty: 2496
Lokalizacja: Poznań
Zbychu napisał(a):
http://24tp.pl/n/67682

Cytuj:
Dziś zakaz wejścia na szlaki zniknął. Zamknięte są jednak parkingi, schroniska i kolejka linowa na Kasprowy Wierch. Przypominamy też o obowiązującym cały czas zakazie wynajmowania pokoi

Czyli część turystów została wyeliminowana. Zamknięty parking i zakaz wynajmowania kwatery. Mnie akurat kolejka nie interesuje, schronisko może być zamknięte częściowo (byle były otwarte sanitariaty).
A poza tym problem, co z ewentualną pomocą TOPR-u. Wcale się nie dziwię, że apelują aby nie wychodzić w góry.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt kwi 21, 2020 11:48 am 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Pn paź 05, 2015 7:18 pm
Posty: 1983
Może właśnie został wyeliminowany kłopotliwy nadmiar turystów? :D
Długo się układało to rozwiązanie (choć oficjalnego zarządzenia jeszcze nie ma), bo wczoraj były na stole inne propozycje.
Ale jest w tym dobra logika.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt kwi 21, 2020 12:04 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 13, 2005 2:03 pm
Posty: 11081
Lokalizacja: Poznań
Rmf podało, że tylko dolinki reglowe. TPN milczy

_________________
Tatrzańskie szlaki


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt kwi 21, 2020 12:20 pm 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn sie 26, 2013 7:31 am
Posty: 1616
Lokalizacja: Tarnow
Cytuj:
Oficjalna informacja!!!
Od 21 kwietnia obszar Tatrzańskiego Parku Narodowego zostaje częściowo udostępniony dla ruchu turystycznego. Możliwe jest wejście do dolin reglowych: Dolina Białego, Dolina Strążyska, Dolina za Bramką, Ku Dziurze.
Schroniska są zamknięte do odwołania.

Parkingi są nieczynne.
Kolejka oraz wyciągi w rejonie Kasprowego Wierchu są nieczynne.



edit

https://tpn.pl/nowosci/zapraszamy-w-dolinki-reglowe?fbclid=IwAR0gX60oDosJQTw0KKXPnC30HzvjJd8yNpVIpRsD3oytqxcbbMuyBMh4-lA

_________________
flickr

------

"czekan, jak sama nazwa wskazuje - narzędzie do czekania"
Włodzimierz Firsoff
Taternik 1932 nr 3


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt kwi 21, 2020 12:38 pm 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn sie 26, 2013 7:31 am
Posty: 1616
Lokalizacja: Tarnow
gb napisał(a):
lxix napisał(a):
W rozporządzeniu jest że nie mogą mieć całego Parku dalej zamkniętego.

Jesteś pewien? Bo - tak to rozumiałem - decyzja o terminie i formie otwarcia została po prostu "przekazana" dyrektorom. I już.

pozdrawiam
gb 8)



Zgadza się ale gdzieś czytałem.... że nie mogą całego parku wyłączyć. Mają co namniej jeden szlak otworzyć co tez teraz to TPN zrobił.

_________________
flickr

------

"czekan, jak sama nazwa wskazuje - narzędzie do czekania"
Włodzimierz Firsoff
Taternik 1932 nr 3


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt kwi 21, 2020 1:01 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Cz paź 22, 2015 5:17 pm
Posty: 2496
Lokalizacja: Poznań
Zbychu napisał(a):
Może właśnie został wyeliminowany kłopotliwy nadmiar turystów?
Jasne, bo rasowy turysta musi wjechać kolejką na Kasprowy, albo w schronisku napić się piwa i potem wleźć gdzieś wyżej i dzwonić po TOPR bo nie umie zejść.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt kwi 21, 2020 6:46 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 07, 2008 11:33 am
Posty: 6314
lxix napisał(a):
Zgadza się ale gdzieś czytałem.... że nie mogą całego parku wyłączyć. Mają co namniej jeden szlak otworzyć co tez teraz to TPN zrobił.

:)
Szkoda, że nie pamiętasz gdzie czytałeś :)
Z tym, że to i tak teraz nieważne.
Do majowego weekendu - najprawdopodobniej - będą "otwarte" wyłącznie cztery szlaki wiodące tymi dolinami. Nawet połączenie poprzez "Ścieżkę nad Reglami" - jest zamknięte.
Czyli - otworzono część "spacerową". Skoro parki miejskie są dostępne... zwłaszcza, że - tak wynikało z wypowiedzi Szymona - na razie nie będą pobierane opłaty i wydawane bilety. Bo wstęp do parków - jest darmowy :)

Jestem prawie pewien ("prawie" oczywiście czyni ogromną różnicę), że dalsze "otwarcie" Parku - będzie związane z odblokowaniem działalności "kwaterunkowej" - w jakiejś formie. Ale - zobaczymy :)

pozdrawiam
gb 8)

_________________
wszystko już było - ergo: nie panikuj
http://jaskiniar.blogspot.com/
http://puzzlepamieci.blogspot.com/


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Śr kwi 22, 2020 3:12 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 13, 2005 2:03 pm
Posty: 11081
Lokalizacja: Poznań
gb napisał(a):
Jestem prawie pewien ("prawie" oczywiście czyni ogromną różnicę), że dalsze "otwarcie" Parku - będzie związane z odblokowaniem działalności "kwaterunkowej" - w jakiejś formie. Ale - zobaczymy
Ja myślę, że dopiero jak świstaki się wykopią, kozice okocą i cietrzewie wygrzmocą :wink:
Cytuj:
Z nor wykopują się świstaki, zbliżają się wykoty kozic, w pobliżu nieuczęszczanych od miesiąca szlaków obserwujemy toki licznych gatunków ptaków, w tym tak wrażliwych jak głuszce i cietrzewie.

_________________
Tatrzańskie szlaki


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Śr kwi 22, 2020 6:07 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Pn paź 05, 2015 7:18 pm
Posty: 1983
Argumenty na tak anemiczne "otwarcie parku" są rzeczywiście w większości pozawirusowe (dokończenie badań poziomu hormonu stresu u zwierząt, wykopywanie, kocenie i pi...nie). A TOPR już zawsze będzie działał w warunkach podwyższonego ryzyka kontaktu z nosicielami, to chyba jasne...
Kto wpadł na pomysł skanalizowania ruchu ludzi w wąskich dolinkach?
Nie ma innego wyjścia, jak przyjęcie do wiadomości i wzięcie na cierpliwość. Co prawda obstawiałem po prostu na cofnięcie ograniczenia (dopuszczenie poruszania się mieszkańców powiatu tatrzańskiego). Zwłaszcza, że w następnym etapie uruchomiona może być częściowo gastronomia i baza noclegowa. A teraz już widzę, że następny etap otwarcia parku, to będzie po prostu udostępnienie kolejnych dolin. Nie wiem kiedy, wg tej filozofii, wbijemy się w ściany :D

Jeśli czasowe wyludnienie Tatr przyniosło zwierzynie tyle wytchnienia, jeśli włodarze parku podchodzą do jej ochrony z taką troską, to może czas na kroki realnie ograniczające liczbę turystów w Tatrach? Po wcześniejszym braku wyobraźni teraz już chyba tylko brutalne? Może na krokusy w Chochołowską wystarczy 5000 dziennie zamiast 20 000? :wink: O Moku szkoda mówić... Może czas przesunąć środek ciężkości z człowieka na góry? Albo chociaż znaleźć jakiś środek? Czy to nie zadanie dla parku? No ale to jest park tatrzański... mało co w jego filozofii działania jest zrozumiałe... no może troska o wartki, tatrzański strumień dudków, ale ja tu od hydrologii specjalistą nie jestem.
Chociaż mam wrażenie, że wyschnięte obecnie koryto tego strumienia podziała na dyrekcję bardziej, niż wszystkie inne argumenty. I wirus zejdzie na plan dalszy, zresztą podobnie jak przy podejmowaniu decyzji obecnej.

Ciekawe jakie pomysły będą mieli nasi bracia Słowacy.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Śr kwi 22, 2020 6:24 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 13, 2005 2:03 pm
Posty: 11081
Lokalizacja: Poznań
Póki co następnym pomysłem będzie pewnie otwarcie Siklawicy. Bo teraz zamknęli.
http://24tp.pl/n/67712

No i otworzyli kasę.

_________________
Tatrzańskie szlaki


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz kwi 23, 2020 9:35 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 07, 2008 11:33 am
Posty: 6314
Zbychu napisał(a):
Kto wpadł na pomysł skanalizowania ruchu ludzi w wąskich dolinkach?

Tu raczej nie chodzi o "skanalizowanie" kogokolwiek. To swoisty "ukłon" w stronę mieszkańców (stałych) Zakopanego i okolic. W całej Polsce "otwarto" parki miejskie, rekreacyjne, w których można spacerować, biegać, etc. - a w Zakopanem de facto czegoś takiego nie ma. W dodatku - o czym się raczej nie pisze - sytuacja lasów Wspólnoty 8 Gmin - też jest wieloznaczna. Te tereny - generalnie łąki, regiel dolny - są własnością wspólnoty/prywatną.
Zbychu napisał(a):
Zwłaszcza, że w następnym etapie uruchomiona może być częściowo gastronomia i baza noclegowa. A teraz już widzę, że następny etap otwarcia parku, to będzie po prostu udostępnienie kolejnych dolin. Nie wiem kiedy, wg tej filozofii, wbijemy się w ściany

"udostępnianie" kolejnych dolin może wyglądać różnie, podobnie możliwość "wbijania się" w ściany.
Do czasu opracowania zasad "odwieszenia" bazy noclegowej - i gastronomii "stacjonarnej" (czyli nie na wynos, bo taka obecnie może działać) - to udostępnianie może przyjąć głównie formę taką, jaka miała miejsce przed całkowitym zamknięciem. Czyli dla "tubylców". Ewentualnie dla tych, którzy będą mogli być w tamtym rejonie zgodnie z obowiązującym "prawem". (w internetowym wydaniu "Tygodnika..." przeczytałem, że policja lokalna (Zakopane, okolice) ma sprawdzać, czy nie ma "nielegalnego" wynajmu kwater
Wariantów jest kilka - łącznie z obowiązkiem meldowania się osób - na pobyt. I to się da racjonalnie wytłumaczyć, z punktu widzenia epidemiologicznego...
Oczywiście, że nic nie stoi na przeszkodzie - by całkowicie "otworzyć" parki narodowe, tak jak "otworzono" lasy państwowe czy parki miejskie.
Ale widzę tu wyraźny konflikt, i obawy - finansowe i epidemiologiczne - władz lokalnych z Podhala. Obawa przed niekontrolowanym napływem ludzi nie na teren TPN, ale do Zakopanego. Jeśli do - plus minus - 40-tysięcznego miasta - przyjeżdża jednocześnie (w przeciągu dwóch-trzech dni) 10 razy więcej osób (albo i 20x) - to zachowanie "społecznej izolacji - na ulicach, w sklepach - jest po prostu fikcją.

W Stanie Wojennym - po pierwszych dniach oczywistego zamieszania - przyjazd do Zakopanego był możliwy. Czy to służbowo, czy prywatnie. Tyle, że właśnie trzeba się było "zameldować" - na komendzie, przedstawiając powód i określić miejsce zakwaterowania. Z innych przyczyn - ale to pozwalało w razie konieczności na "odszukanie" danej osoby nie tylko w trakcie pobytu w Zakopanem, ale także i później...

Zbychu napisał(a):
to może czas na kroki realnie ograniczające liczbę turystów w Tatrach? Po wcześniejszym braku wyobraźni teraz już chyba tylko brutalne? Może na krokusy w Chochołowską wystarczy 5000 dziennie zamiast 20 000? :wink: O Moku szkoda mówić... Może czas przesunąć środek ciężkości z człowieka na góry? Albo chociaż znaleźć jakiś środek? Czy to nie zadanie dla parku?

To jest temat, o którym "się myśli" już od prawie 10 lat. I to bardzo poważnie.
Ale jak zawsze - "sytuacja" zewnętrzna - dotychczasowa, ta sprzed epidemii - raczej nie sprzyjała nie tylko realizacji różnych rozwiązań (a jest ich sporo), ale nawet nie sprzyjała, "głośnemu" i oficjalnemu na ten temat mówieniu. "Dobrobyt" i rozwój tego regionu - zależał i zależy - głównie od atrakcji turystycznych (co więcej - ten "dobrobyt" był też istotny dla wielu grup społeczno-ekonomiczno-politycznych, które nawet nie zamieszkiwały tam na miejscu, ale w rejon "inwestowały", nie tylko finansowo).
Teraz się sytuacja zmieniła - obawy przed zbyt dużą liczbą ludzi - w jednym czasie i na w miarę ograniczonym miejscu - mogą spowodować, że to samo "lobby", które robiło wszystko by w Tatry przyjeżdżało jak najwięcej ludzi - i najlepiej na krótko - zacznie "lobbować", by zapewnić "opłacalną" liczbę, a jednocześnie bezpieczną...
W latach minionych postulowano by po oszacowaniu "pojemności turystycznej" - próbować ograniczać wejścia do tej właśnie liczby. (vide "przepustowość" kolejki na Kasprowy.)

Pierwszym z brzegu pomysłem - wykorzystującym rozwiązania epidemiczne już działające w Polsce - to proste przeliczenie "powierzchni" bezpiecznej dla jednej osoby umożliwiającej dystans społeczny.
Wielkopowierzchniowe sklepy - mogą wpuszczać na teren handlowy liczbę ludzi - zależną nie od liczby kas, ale od tego, by dla jednego klienta przeznaczyć - nie pamiętam - 10 lub 15 m2.
Przyjmijmy - restrykcyjnie - 10 m2.
W TPN poruszać się można wyłącznie po szlakach. Łączna długość szlaków to około 270 km. Dla uproszczenia - przyjmijmy 250 km. Średnia szerokość - przyjmijmy 1 m. 250 km = 250000 m. x 1 m szerokości = 250 000 m2. 10 m2 na klienta (pardą: turystę) - to daje 25000 klientów. Na wszystkie szlaki, na dobę. Przebywać na obszarze parku można od świtu do zmierzchu - ograniczmy ten czas do konkretnych godzin. W lecie - od 7 rano do 19. - 12 godzin. 25000 podzielić na 12 - dla równego rachunku i ze względów bezpieczeństwa i ochroniarskich - zaokrąglijmy "w dół" = 2000 turystów na godzinę. "Wejść" na teren parku jest - wiadomo ile :) Zostawiamy te "łatwiejsze" do opanowania i kontroli: Palenica, Sucha, Olczyska, Kuźnice, - 4 reglówki - Mała Łąka, Staników Żleb, Kościeliska, Lejowa, Chochołowska. = 12. Czyli w każdym wejściu - przez godzinę - można sprzedać 160 biletów (czyli wpuścić 160 turystów). Oczywiście muszą oni pamiętać, by poruszać się - w sytuacji, gdy są obcymi - w "grupach" mniejszych niż 2 osoby/i lub zachowując odstęp 2 metrów :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Reszta czeka. I tyle. Nie ma przedsprzedaży.
To wariant ze sprzedażą godzinową.
Możliwy jest też wariant taki - że każde wejście sprzedaje "ciurkiem" całą pulę przypadająca na pojedyncze wejście (czyli 2000 wejść). Ale to wymaga ewidencji wyjść...Bilety są numerowane i z godziną wejścia. Przy wyjściu - informacja o "zwolnieniu" się jednego miejsca trafia do centralnej informacji. Tak, by na terenie parku - w trakcie "działania" nie przebywało więcej niż 25000 osób...

Pomysł wydaje się lekko szalony - ale... jest wiele miejsc na Świecie, - mam na myśli otwarte przestrzenie, na które wstęp jest w jakiś sposób reglamentowany/regulowany. Głównie poprzez dystrybucję biletów wstępu - związaną z przepustowością czy "pojemnością".

Zresztą - po południowej stronie Tatr - całe partie są niedostępne - dla nikogo - przez kilka miesięcy. I dają radę...

pozdrawiam
gb 8)
ps
dla "zabezpieczenia" dystrybucji biletów przed "konikami" - bilet może być imienny. Po prostu na wydruku jest umieszczane imię i nazwisko kupującego. Wprowadza je sprzedający.

_________________
wszystko już było - ergo: nie panikuj
http://jaskiniar.blogspot.com/
http://puzzlepamieci.blogspot.com/


Ostatnio edytowano Cz kwi 23, 2020 9:54 pm przez gb, łącznie edytowano 2 razy

Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz kwi 23, 2020 9:48 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 07, 2008 11:33 am
Posty: 6314
tomek.l napisał(a):
No i otworzyli kasę.

Kasę "musieli". Bo "lokalsi" wchodzą za darmo.
Otworzenie kas - wymagało "zgody" ajentów, na dostosowanie sprzedaży/pracy w kasie - do wymogów ogólnie obowiązujących.

pozdrawiam
gb :mrgreen:

_________________
wszystko już było - ergo: nie panikuj
http://jaskiniar.blogspot.com/
http://puzzlepamieci.blogspot.com/


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pt kwi 24, 2020 11:28 am 
Kombatant

Dołączył(a): Pt wrz 27, 2013 2:48 pm
Posty: 600
I dlatego, ze względu na górochronne działania władz TPN od ubiegłego już roku rozpocząłem eksplorację południowych rubieży Tatr.
Oprócz obiektywnie zauważalnych różnic, zaskoczyło mnie podejście większości góroturystów, głównie tambylców, ale nie tylko.
Oni mają po prostu, w dobrym tego słowa znaczeniu, "wywalone". Chcą - idą, nie chcą - odpoczywają. Piknikują, piwkują, nalewkują, rzecz jasna z zachowaniem rozsądku.
W zasadzie na każdym szczycie spotykałem grupkę ludzie leniwie podziwiających przyrodę, częstujących (mnie także) różnymi napojami...
A u nas - sesja zdjęciowa, otarcie potu i... zapitalamy, bo śrubujemy czasy... Po co to komu? Żeby nie było - zdecydowanie nie jestem słowakofilem, wolałbym moją kasę zostawić w PL.
A teraz (tzn. w przyszłości, w odległej galaktyce... jak się korona przewali) grożą nam kilometrowe kolejki do wejścia na teren TPN. Brakuje mi wyobraźni, jak może wyglądać wejście w Palenicy Białczańskiej w sierpniowy pogodny weekend...


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: N kwi 26, 2020 10:06 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Cz maja 02, 2013 1:05 pm
Posty: 1693
Tłumy w Tatrach, kolejki do kas w otwrtych czterech dolinach :-)

https://wiadomosci.wp.pl/koronawiurs-w-polsce-tlumy-w-tatrach-po-zniesieniu-obostrzen-6504134497732225a

_________________
"Ostrożnie, tam przepaść!", Maria Bandrowska, 27 lipca 1914 r.
"Ile razy widziałeś schodzącą lawinę w Tatrach w grudniu?" magis, 2018


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn kwi 27, 2020 10:03 am 
Kombatant

Dołączył(a): Pn sie 17, 2009 9:49 pm
Posty: 405
Lokalizacja: Opole
Na kolejki jest rada - SkyCash.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt kwi 28, 2020 8:18 am 
Swój

Dołączył(a): N lip 17, 2011 11:04 am
Posty: 69
Lokalizacja: PL
Jak tak dalej będzie to TPN będzie zamknięty do wynalezienia szczepionki, rozumiemy miłość do Tatr ale bądźmy rozsądni... ludzie...


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt kwi 28, 2020 9:29 am 
Kombatant

Dołączył(a): Cz cze 18, 2009 2:19 pm
Posty: 350
Skoro są otwarte takie szczątki, to muszą być kolejki. Otworzyć całe regle i lud się rozejdzie.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz kwi 30, 2020 2:38 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): N wrz 11, 2005 1:39 am
Posty: 1740
Lokalizacja: Zamość
Na razie wiadomo, że nie jadę, ale pytam na przyszłość. Chodzi mi o te bilety online. Czy aby kupić taki bilet muszę mieć smartphona? Przez zwykły komp nie idze kupić? Albo za pomocą zwykłego sms ze zwykłego telefonu? I płatność jest tylko przez te dziwne aplikacje? Logowanie do banku przez telefon?

_________________
A my zmieniliśmy jawę w sny
Jesteśmy jak rosa, jak pył!
Ukradliśmy siłę gwiazd
I dla nas zatrzymał się czas


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz kwi 30, 2020 2:56 pm 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn sie 26, 2013 7:31 am
Posty: 1616
Lokalizacja: Tarnow
http://www.tygodnikpodhalanski.pl/n/67994

Od 4 maja można chodzić po wszystkich szlakach w TPN.

_________________
flickr

------

"czekan, jak sama nazwa wskazuje - narzędzie do czekania"
Włodzimierz Firsoff
Taternik 1932 nr 3


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz kwi 30, 2020 3:08 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 13, 2005 2:03 pm
Posty: 11081
Lokalizacja: Poznań
Cytuj:
Dyrektor TPN poinformował dziś o otwarciu Tatr od 4 maja. Powiedział także, że PKL uruchamia kolejkę na Kasprowy Wierch. Na najbardziej popularnych szlakach (na przykład nad Morskie Oko) zostaną wprowadzone limity wejść. Na długi weekend otwarte zostają tylko cztery dolinki reglowe.

http://24tp.pl/n/67994

https://tpn.pl/zwiedzaj/e-bilety

mPay - trzeba mieć aplikację i najpierw założyć konto i tam zasilić swoją portmonetkę pieniędzmi. Czyli oni trzymają twoją kasę.
SkyCash - też aplikacja, przypięta karta płatnicza lub płacenie też z konta na SkyCash zasilanego pieniędzmi wcześniej.
Tak przynajmniej zrozumiałem regulaminy.

_________________
Tatrzańskie szlaki


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz kwi 30, 2020 3:45 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): N wrz 11, 2005 1:39 am
Posty: 1740
Lokalizacja: Zamość
tomek.l napisał(a):
mPay - trzeba mieć aplikację i najpierw założyć konto i tam zasilić swoją portmonetkę pieniędzmi. Czyli oni trzymają twoją kasę.


Mam nadzieję, że będzie można też normalnie kupować bilety.

Ktoś korzystał z tych elektronicznych kiedyś?

Czy to mPay można tam konto na zwykłym kompie założyć? I kasę zasilić na kompie?

Zachęcają do biletów online. Jak pojadę to dopiero sierpień, o ile pojadę. Ale wizja smartfona mnie dobija. Nie cierpię tych urządzeń.

_________________
A my zmieniliśmy jawę w sny
Jesteśmy jak rosa, jak pył!
Ukradliśmy siłę gwiazd
I dla nas zatrzymał się czas


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz kwi 30, 2020 6:10 pm 
Kombatant

Dołączył(a): Cz cze 18, 2009 2:19 pm
Posty: 350
W mPayu nie musisz doładowywać portmonetki. Można dodać kartę debetową i z niej ściąga.
Polecam aplikację, można kupować bilety na przejazdy w większości polskich miast- Także na komunikację w Zakopanem.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz kwi 30, 2020 6:34 pm 
Kombatant

Dołączył(a): Śr lis 01, 2017 6:55 pm
Posty: 510
Lokalizacja: Gdynia/ Reda
Elfka napisał(a):
Ale wizja smartfona mnie dobija. Nie cierpię tych urządzeń.


Do października też tak miałam, długo się broniłam :D Przyszła jednak pora zmienić ustrojstwo i... jestem zadowolona z tej zmiany :D Oczywiście nie jestem zwolenniczką ściągania miliona aplikacji, używam tylko tego, co niezbędne, dostępu do neta stałego nie mam (jedynie w mieszkaniu z wi-fi korzystam, co mi odpowiada), ale zmieniłam nastawienie do smartfonów ;)

I żeby nie było tak całkiem off topic.

Na najbardziej popularnych szlakach (na przykład nad Morskie Oko) zostaną wprowadzone limity wejść - przydałoby się tę kwestię dobrze przemyśleć i albo umożliwić zakup biletów on-line ze sporym wyprzedzeniem (dla takich jak Elfka i ja, żeby można było jakoś przez kompa kupić przed wyjazdem) albo gdzieś w biletomatach na mieście (jak na Kasprowy można kupić), żeby nie okazało się po dojechaniu na Palenicę, że od razu trzeba wracać...

_________________
Jeśli są zasady, to nie ma kwasów.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz kwi 30, 2020 7:54 pm 
Weteran

Dołączył(a): Śr cze 11, 2014 4:29 pm
Posty: 137
Chyba się nawet cieszę, że został wprowadzony limit wejść. A przyroda na pewno :D :D
Mam nadzieję, że zostanie to na dłużej.

Większy tylko bylby problem dla osób, które przyjezdzaja po południu / wieczorem w Tatry, bo np maja nocleg w schronisku i kolejnego dnia ruszaja w gory.
Tutaj faktycznie oplacenie biletow przez aplikacje moze sie okazac niezbedne.

Z drugiej strony tez moznaby bylo pomyslec i zrobic to inaczej - osoba dostaje ze schroniska jakies potwierdzenie, lub bilet na maila/numer telefonu i pokazuje go przed wejściem.
Albo zrobic jeden system, ktory zbiera rezerwacje ze wszystkich schronisk i osoby pracujace na bramkach maja do tego dostep i widza, czy dana osoba ma zarezerwowany nocleg i gdzie.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pt maja 01, 2020 8:50 am 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Pn sie 20, 2012 9:47 pm
Posty: 2380
Lokalizacja: Kraków
Elfka napisał(a):
Ale wizja smartfona mnie dobija. Nie cierpię tych urządzeń.


A pralkę, lodówkę i żelazko używasz?
Przecież można prać w strumyku. Nie ma obowiązku korzystania z dobrodziejstw postępu technologicznego.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pt maja 01, 2020 10:33 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So lis 10, 2007 8:21 pm
Posty: 4325
Lokalizacja: Kraków
Jeszcze nie ma. Dlatego niektórzy mają telefon do telefonowania a nie do głaskania. Prawdopodobnie to się zmieni, dobrodzieje przychylą nam nieba, dla naszego dobra i zadowolenia.
Cytuj:
Mauro Pedrazzini, minister spraw społecznych Liechtensteinu, w wywiadzie dla Financial Timess zdradził, że docelowo bransoletki mają trafić do wszystkich 38 000 obywateli Księstwa.

– My i inne rządy potrzebujemy systemu wczesnego ostrzegania – powiedział w wywiadzie minister.
Chodzi oczywiście o walkę z koronawirusem. Dzięki danym z bransoletek można będzie łatwiej lokalizować ogniska epidemii i im zapobiegać. Z drugiej strony technologia jest kontrowersyjna i wkracza w strefę prywatną obywateli.
Autorem programu bransoletki biometrycznej jest Szwajcar – Lorenz Risch. Finansuje go natomiast rodzina książęca Liechtensteinu.
Pierwotnie urządzenia miały służyć śledzeniu cyklów płodności kobiet, lecz w dobie epidemii stwierdzono, że mogą przydać się również do walki z koronawirusem.

III RP nie może zostać w tyle. Przecież z unią łączą nas wspólne wartości.
Cytuj:
Zmiany w ustawie o drogach publicznych proponowane przez grupę posłów PiS dają ministrowi właściwemu do spraw infrastruktury możliwość zbierania danych o lokalizacji kierowców. Oczywiście nie brakuje szczytnego uzasadnienia takiego projektu ustawy.
Ma to pozwolić na odpowiedzialną politykę transportową państwa, określanie gdzie potrzeba więcej dróg, gdzie tworzą się korki etc. W praktyce jednak jest to narzędzie inwigilacji, w myśl którego żaden kierowca nie przemieści się już po kraju niezauważony.
Co więcej do danych na temat kierowców dostanie dostęp cały szereg instytucji. Dane będą przekazywane między innymi do Krajowej Administracji Skarbowej, tu uzasadnieniem jest pobór opłat elektronicznych za przejazdy płatnymi odcinkami.


net. napisał(a):
nie jestem zwolenniczką ściągania miliona aplikacji, używam tylko tego, co niezbędne

Tak? To spróbuj odinstalować aplikacje, które Tobie są niepotrzebne a dla rządu "niezbędne"

_________________
Te linki okazują mowę nienawiści lub dyskryminację wobec chronionej grupy osób z powodu rasy, wieku lub innych naturalnych cech.
https://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%BBagiew_(organizacja)
https://pl.wikipedia.org/wiki/A_quo_primum


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pt maja 01, 2020 11:36 am 
Kombatant

Dołączył(a): Śr lis 01, 2017 6:55 pm
Posty: 510
Lokalizacja: Gdynia/ Reda
zjerzony napisał(a):
net. napisał(a):
nie jestem zwolenniczką ściągania miliona aplikacji, używam tylko tego, co niezbędne

Tak? To spróbuj odinstalować aplikacje, które Tobie są niepotrzebne a dla rządu "niezbędne"


Jakie to aplikacje? Pytam poważnie

_________________
Jeśli są zasady, to nie ma kwasów.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pt maja 01, 2020 11:42 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So lis 10, 2007 8:21 pm
Posty: 4325
Lokalizacja: Kraków
Są jak to mówią weganie z IT "preinstalowane", przy czym nie chodzi o system operacyjny, bez którego urządzenie po prostu by nie działało.

_________________
Te linki okazują mowę nienawiści lub dyskryminację wobec chronionej grupy osób z powodu rasy, wieku lub innych naturalnych cech.
https://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%BBagiew_(organizacja)
https://pl.wikipedia.org/wiki/A_quo_primum


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pt maja 01, 2020 12:08 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Pn sie 20, 2012 9:47 pm
Posty: 2380
Lokalizacja: Kraków
Jest sporo tego śmiecia, wystarczy nie używać i nie apdejtować.
Dla mnie smart stał się częścią codzienności, taki osobisty organizer w kieszeni. Używam może z 20% tych wszystkich apek, ale te co używam są bardzo pomocne. Głównie kalendarz/terminarz i msngr do szybkich kontaktów, głównie grupowych. To podstawa jak sie ma zawał spraw na głowie.
Z innych praktycznych mobiparking, mobilet, jakdojade, dysk google, notatnik, spotify, radio, winamp, konto w banku, mapy w tym turystyczne, nawigacja, czytnik ebook, poczta, internet. Nawet raz korzystałem z Ratunek, człowiek zginął, topr przyleciał w 15 min.
Do tego kilka apek branżowych w służbowym smarcie, też wygoda..
I pomyśleć, że człowiek ma to wszystko w kieszeni czynne 24h. Dla mnie smart to najlepszy wynalazek ostatnich lat.
Kompa włączam od święta.
Ktoś powie, że mnie śledzą i wiedzą o mnie wszystko. W dupie to mam.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pt maja 01, 2020 2:58 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So lis 10, 2007 8:21 pm
Posty: 4325
Lokalizacja: Kraków
Pan Maciek napisał(a):
Używam może z 20% tych wszystkich apek

No i ok. Problem jest dwuaspektowy. Nie możesz wywalić śmieci których nie chcesz a to skutkuje:
https://bezprawnik.pl/podatek-od-smartfonow-i-tabletow-zaiks/
Cytuj:
ZAiKS odkopał właśnie pomysł, by wprowadzić podatek od smartfonów i tabletów. Jeśli ministerstwo kultury przyjmie propozycję organizacji zrzeszających polskich artystów, ceny urządzeń mogą wzrosnąć nawet o 6%.

Oraz
Cytuj:
WhatsApp przedstawił kolejne dowody obciążające Pegasusa. Izraelska firma w nielegalny sposób szpiegowała użytkowników aplikacji.
Przedstawiciele WhatsApp (grupa Facebook Marka Zuckerberga) pozwała izraelską NSO Group, twórców Pegasusa. Teraz firma Zuckerberga przekazała do sądu kolejne dowody, które wykazują, że twórcy Pegasusa prowadzili nielegalne operacje wobec użytkowników ich aplikacji.

Ja rozumiem, że ktoś ma to w dupie. Rozumiem tez tych, którzy nie chcą się przymusowo szczepić.

_________________
Te linki okazują mowę nienawiści lub dyskryminację wobec chronionej grupy osób z powodu rasy, wieku lub innych naturalnych cech.
https://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%BBagiew_(organizacja)
https://pl.wikipedia.org/wiki/A_quo_primum


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 82 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Polityka prywatności i ciasteczka
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL