Forum portalu turystyka-gorska.pl

Wszystko o górach
portal górski
Regulamin forum


Teraz jest Cz mar 28, 2024 2:41 pm

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 18015 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 591, 592, 593, 594, 595, 596, 597 ... 601  Następna strona

Czy ktoś Ci pomógł w tym wątku?
Tak, jestem zadowolona/y 45%  45%  [ 177 ]
Niestety nie 4%  4%  [ 15 ]
Zamieszali mi tak, że wiem mniej, niż przed pytaniem 3%  3%  [ 13 ]
To jakieś chore towarzystwo - same zboki i debile 15%  15%  [ 58 ]
Nikt nie pomógł, ale i tak Was kocham 8%  8%  [ 31 ]
Krowa cie wysrała 15%  15%  [ 59 ]
Wali mnie to 11%  11%  [ 42 ]
Liczba głosów : 395
Autor Wiadomość
PostNapisane: N maja 03, 2020 7:57 pm 
Weteran

Dołączył(a): Śr cze 11, 2014 4:29 pm
Posty: 137
net. napisał(a):
Z perspektywy tych filmików wejście na MPpCh wydaje się trudniejsze mimo mniejszej ilości żelastwa, większa stromizna, przepaścistość. W przypadku Rysów wysokość jest bardziej rozłożona. A jakie zdanie mają ci, którzy przeszli oba szlaki? Ja nie przeszłam żadnego z nich, więc chętnie poczytam ;)


Dobrze Ci się wydaje :wink: :D
MPpCh jest trudniejsza.

Gdybyś porównała ją np do Orlej to tu subiektywne zdania mogłyby byc podzielone. Jedni zapewne postawiliby znak rownosci, inni z kolei, ze jest latwiejsza, jeszcze inni, ze trudniejsza.

Ja powiem tak - dla mnie jest to najlepsze miejsce w calych Tatrach :D


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn maja 04, 2020 12:33 am 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): N wrz 11, 2005 1:39 am
Posty: 1740
Lokalizacja: Zamość
net. napisał(a):
Z perspektywy tych filmików wejście na MPpCh wydaje się trudniejsze mimo mniejszej ilości żelastwa, większa stromizna, przepaścistość. W przypadku Rysów wysokość jest bardziej rozłożona. A jakie zdanie mają ci, którzy przeszli oba szlaki? Ja nie przeszłam żadnego z nich, więc chętnie poczytam


Na MPpCh wchodziłam po 10 latach łażenia po Tatrach. Czułam się tam pewnej niż na szlaku na Rysy. Na pewno dla mnie było tam łatwiej niż na Orlej. Ale to wszystko zależy od osoby. Ale miejsce jest cudne, przede wszystkim mniej ludzi idzie niż na Rysy, albo ja miałam szczęście, że nie było tłumów. Wrócę tam... .

_________________
A my zmieniliśmy jawę w sny
Jesteśmy jak rosa, jak pył!
Ukradliśmy siłę gwiazd
I dla nas zatrzymał się czas


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn maja 04, 2020 9:40 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz cze 18, 2009 11:04 am
Posty: 10402
Lokalizacja: miasto100mostów
Otoczenie szlaku na Przełęcz pod Chłopkiem przypomina najlepsze tatrzańskie pozaszlaki.
Chyba jako jedyny.
Widok - jak to z przełęczy - trochę ograniczony, ale sam szlak pierwsza klasa.

_________________
'Tatusiu, zostań w samochodzie, a my zobaczymy gdzie zaczyna się nasz szlak.'


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn maja 04, 2020 8:17 pm 
Kombatant

Dołączył(a): Pt wrz 27, 2013 2:48 pm
Posty: 600
Bodajże dwa lata temu w tym samym tygodniu szedłem z Moka na Rysy i na MPpCh.
To drugie wejście jest nieco krótsze, i czasowo, i metrowo. Co nie znaczy, że prostsze.
Jest właśnie chyba nieco dziksze, ja przez cały dzień spotkałem chyba z pięć osób.
Fakt, pogoda była mglisto-wilgotna, widoki - co najwyżej dyskusyjne, a skała - zwłaszcza przy schodzeniu - mokrawa, co spowodowała pięknego tooloupa z je*nięciem. Kijek zniknął mi w dziurze między kamorami, a ja... wiadomo. Leżąc na kamorach w myślach policzyłem i skatalogowałem wszystkie członki, zanim zacząłem się podnosić. Oczywiście, położyłem się w miejscu dość banalnym, inaczej być może tego nie pisałbym...
Na Rysy tego nie było, ale tam z kolei miałem więcej chwil, gdzie miałem dosyć tego pięcia się wzwyż. Pod koniec ręce się przydały znacząco, pod łańcuchami kolejki. A na górze - mnóstwo ludzi, trudno było gdzieś na chwilę do skały przytulić pośladek...
Każdy szlak naprawdę inny, każdy z nich - wart upocenia się :).


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn maja 04, 2020 8:29 pm 
Zasłużony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz mar 14, 2013 12:39 am
Posty: 161
net. napisał(a):
Jako, że głód gór doskwiera coraz bardziej, na Youtubie staram się wychwycić wszystko, co mogłoby mnie zaciekawić.
Przeniosłam się z Himalajów w Tatry i obejrzałam dwa filmiki tego samego użytkownika: z podejścia na MPpCh i z wejścia na Rysy.

Z perspektywy tych filmików wejście na MPpCh wydaje się trudniejsze mimo mniejszej ilości żelastwa, większa stromizna, przepaścistość. W przypadku Rysów wysokość jest bardziej rozłożona. A jakie zdanie mają ci, którzy przeszli oba szlaki? Ja nie przeszłam żadnego z nich, więc chętnie poczytam ;)


Rysy trudniejsze pod względem kondycyjnym - raz, że 200 metrów wyższe a dwa, że szlak bardziej stromy niż nad MPpCh (zakładam, że na Rysy chcesz iść od polskiej strony). Trasa na przełęcz trochę bardziej przepaścista, na galeryjce trochę kruszyzny, trudności techniczne jedynie przy podejściu na Kazalnicę (szczególnie przy drugim kominku). Widoki lepsze z Rysów ale ilość ludu na szczytach nie pozwala się w pełni nimi delektować.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn maja 04, 2020 9:07 pm 
Kombatant

Dołączył(a): Śr lis 01, 2017 6:55 pm
Posty: 510
Lokalizacja: Gdynia/ Reda
Pampalini napisał(a):
(zakładam, że na Rysy chcesz iść od polskiej strony)


Na razie to tak wędruję palcem po mapie, bardziej w sferze marzeń, ale liczę, że będę mogła się przekonać na własnej skórze, jak któryś z tych szlaków - albo oba - dają w kość :D

Dobrze poczytać opinie innych, bo jak widać, każdy przyjmuje inne kryteria oceny...

_________________
Jeśli są zasady, to nie ma kwasów.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Śr maja 13, 2020 7:09 pm 
Cześć, jesteśmy i chodzimy obecnie w Pieninach , ale myśleliśmy żeby w piątek wyskoczyć sobie w Tatry na trochę wyższe góry. Rozważaliśmy Giewont albo Murowaniec + Czarny Staw, ale nie wiem czy nasze nogi wytrzymają po 6-7 godzin marszu kolejny dzien.
W związku z tym wymyśliłem że może wjedziemy kolejką na Kasprowy i zjedziemy do Murowańca, następnie pod Czarny Staw i w dół do Kuźnic. Taka trasa to lekko ponad 4 godziny i głównie w dół. Czy obecnie jest to możliwe i bezpieczne bez sprzętu zimowego ( mamy tylko raczki) ? W piątek ma padać.


Góra
  
 
PostNapisane: Śr maja 13, 2020 8:29 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 13, 2005 2:03 pm
Posty: 11081
Lokalizacja: Poznań
Obecnie gdzieś wyżej to jest jeszcze zimowo. Na pewno będzie chodzenie po śniegu.

_________________
Tatrzańskie szlaki


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt cze 02, 2020 1:16 pm 
Nowy

Dołączył(a): Wt cze 02, 2020 1:05 pm
Posty: 1
Hej, chciałem się przywitać na forum. I zadać pytanie odnośnie trasy jaką chcę przebyć.
Po jakiś 16 latach od ostatniego wypadu, wybieram sie w Tatry na początku września , planuje pieszą trasę z Kuźnic na Kasprowy Wierch potem na Świnice i z powrotem do Kuźnic. Czy dla osoby regularnie robiącej trasy 11-13 km tylko, że w okolicach Trójmiasta, a nie Zakopanego :) jest to coś ciężkiego? Oczywiście podejście pod Kasprowy to luz, tylko chodzi mi o trasę Kasprowy - Świnica.

Wiem, że dla większości taka trasa to raczej pestka, jednak nie byłem w górach tak dawno - i to na trasach lekkich, i się zastanawiam czy trzeba się jakoś specjalnie nastawić na ciężki bój :D


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt cze 02, 2020 4:55 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 13, 2005 2:03 pm
Posty: 11081
Lokalizacja: Poznań
Kasprowy - Świnica to raczej nie jest jakieś wielkie podejście. Końcówka jest za to z łańcuchami. I dalej w kierunku Zawratu iść nie można bo szlak póki co jest zamknięty.
Ale cała pętla Kuźnice - Świnica - Kuźnice to już jakiś wysiłek jest. A czy cie to zmęczy to już musisz wiedzieć sam. To już jest całodniowa wycieczka.

_________________
Tatrzańskie szlaki


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Śr cze 03, 2020 2:47 pm 
Kombatant

Dołączył(a): Wt kwi 22, 2014 3:26 pm
Posty: 428
piotrekoonpl napisał(a):
Hej, chciałem się przywitać na forum. I zadać pytanie odnośnie trasy jaką chcę przebyć.
Po jakiś 16 latach od ostatniego wypadu, wybieram sie w Tatry na początku września , planuje pieszą trasę z Kuźnic na Kasprowy Wierch potem na Świnice i z powrotem do Kuźnic. Czy dla osoby regularnie robiącej trasy 11-13 km tylko, że w okolicach Trójmiasta, a nie Zakopanego :) jest to coś ciężkiego? Oczywiście podejście pod Kasprowy to luz, tylko chodzi mi o trasę Kasprowy - Świnica.

Wiem, że dla większości taka trasa to raczej pestka, jednak nie byłem w górach tak dawno - i to na trasach lekkich, i się zastanawiam czy trzeba się jakoś specjalnie nastawić na ciężki bój :D

Skoro nie wiesz czy z Kasprowego na Świnicę będzie ciężko czy nie, to na jakiej podstawie twierdzisz że z Kuźnic na Kasprowy będzie luz? Dystans i przewyższenie przecież są większe. Tym bardziej że chodzisz w okolicach Trójmiasta. Wiesz w ogóle gdzie chcesz iść i cokolwiek wiesz o trasie? :)


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz cze 04, 2020 10:44 am 
Kombatant

Dołączył(a): Pt wrz 27, 2013 2:48 pm
Posty: 600
Człowiek grzecznie pyta, nie widzę powodu do "profesorskiej napinki".
Odcinek Kuźnice - Kasprowy chyba jest łatwiejszy, chociażby z powodu braku "lufy" oraz konieczności używania rąk.
Podejście przy samej Świnicy może właśnie z tego powodu być wymagające, aż tyle i tylko tyle.
Od strony kondycyjnej oba odcinki porównywalne, choć wejście z Kuźnic może zmęczyć nieco bardziej. W obie strony to już konkretne, długie i męczące przejście.
Rozważyłbym odwrotne wejście - z Kuźnic do Murowańca, stamtąd obok Czarnego Stawu na Zawrat, dalej na Świnicę (o ile szlak jest czynny, nie sprawdzałem) i do Kasprowego. W razie "W" można dać odpocząć kolanom i zjechać wagonikiem :).


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz cze 04, 2020 1:38 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz cze 18, 2009 11:04 am
Posty: 10402
Lokalizacja: miasto100mostów
Po dużym obrywie w rehonie Niebieskiej Turni nie jest czynny odcinek szlaku Świnica - Zawrat.

_________________
'Tatusiu, zostań w samochodzie, a my zobaczymy gdzie zaczyna się nasz szlak.'


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pt cze 05, 2020 7:37 am 
Kombatant

Dołączył(a): Pt wrz 27, 2013 2:48 pm
Posty: 600
Krabul napisał(a):
Po dużym obrywie w rehonie Niebieskiej Turni nie jest czynny odcinek szlaku Świnica - Zawrat.


A jednak... dzięki. Moja teoretyczna koncepcja poszła się... paść.
Pozostaje ewentualność zamiany kolorów - zamiast Czarnego Stawu Zielony ;)


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: So cze 06, 2020 8:09 am 
Kombatant

Dołączył(a): Wt kwi 22, 2014 3:26 pm
Posty: 428
Do profesorskiej napinki mi daleko. Gdybym zdecydował się doradzać to sprawdziłbym info o szlaku coby z grzeczności nie wpakować kogoś na minę. O lufie to nasz kolega chyba wie, bo jak nie to może faktycznie nie wie gdzie ma zamiar iść.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: So cze 06, 2020 6:08 pm 
Kombatant

Dołączył(a): Pt wrz 27, 2013 2:48 pm
Posty: 600
trebor napisał(a):
Do profesorskiej napinki mi daleko. Gdybym zdecydował się doradzać to sprawdziłbym info o szlaku coby z grzeczności nie wpakować kogoś na minę.


Pierwsze zdanie przeczy drugiemu :mrgreen: , ale... reprymenda przyjęta - mimo, że sprawdziłem tutaj: https://mapa-turystyczna.pl/route?q=49. ... 0.02745/14 i nie wynikało, że szlak nadal nieczynny...


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: So cze 06, 2020 6:54 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 13, 2005 2:03 pm
Posty: 11081
Lokalizacja: Poznań
Jegomość zdający to pytanie już tu nie zajrzał. Zakładam, że wróci za jakiś czas z linkiem.

_________________
Tatrzańskie szlaki


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: N cze 07, 2020 5:46 am 
Kombatant

Dołączył(a): Wt kwi 22, 2014 3:26 pm
Posty: 428
Równie dobrze w ogóle już tu nie zajrzy. Ot taki strzał z pytaniem o nic.
Czy na tej mapie ktokolwiek coś tam aktualizuje? To raczej plan wszystkich szlaków. Info trza by raczej szukać gdzie indziej.
Jakim cudem moje pierwsze zdanie przeczyło drugiemu, nie wiem.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt cze 09, 2020 12:22 pm 
Zasłużony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz maja 17, 2012 6:30 pm
Posty: 268
Lokalizacja: 413km
Nie wiem gdzie wy w drodze na Świnice macie lufe? :roll:


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt cze 09, 2020 2:38 pm 
Kombatant

Dołączył(a): Wt kwi 22, 2014 3:26 pm
Posty: 428
To zamień sobie to słowo na ekspozycję. Każdy człowiek w górach swoją lufę znajdzie. Szczególnie taki który 16 lat w górach nie był. Fragment dosyć eksponowany istnieje. No ale kolega jako zasłużony górołaz pewnie zaraz przytoczy nam definicję lufy i ile taka lufa metrów powinna mieć aby można było nazwać ją lufą. :)


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Śr cze 17, 2020 8:58 am 
Nowy

Dołączył(a): Śr cze 17, 2020 8:47 am
Posty: 1
witam , czy mógł by mi ktoś polecić piękne trasy ?? na obecna chwile i warunki , mam zamiar jechać w piątek do zakopanego , myślałem o trasie Rusinowa Polana -- Gęsią Szyję ,
jestem otwarty na propozycje :)


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: So cze 27, 2020 7:56 am 
Zasłużony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn sie 28, 2017 8:32 pm
Posty: 216
Z czym po stronie polskiej można porównać trudność Koprowego?

_________________
......................................


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: So cze 27, 2020 8:50 am 
Kombatant

Dołączył(a): Wt kwi 22, 2014 3:26 pm
Posty: 428
Nie ma sensu porównywać. Trudności żadnych tam nie ma. Po prostu trzeba iść pod górę.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: So cze 27, 2020 8:56 am 
Zasłużony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn sie 28, 2017 8:32 pm
Posty: 216
Czyli mogę zabrać też kogoś, kto miał traumę po łańcuchach na Szpiglasowej? :P

Chodziło mi też o trudność kondycyjną, bo rozważam opcje dla ekipy z udziałem dzieciaków w przedziale 9-12, na wypadek gdyby przewidziany dla nich program podstawowy ich nie wykończył tylko zaostrzył im apetyt.

_________________
......................................


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: So cze 27, 2020 9:06 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 13, 2005 2:03 pm
Posty: 11081
Lokalizacja: Poznań
Tam nie ma specjalnych trudności. A iść warto ze względu na widoki.
http://www.tatry.turystyka-gorska.pl/koprowy.htm

viewtopic.php?f=4&t=5222

_________________
Tatrzańskie szlaki


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: So cze 27, 2020 3:22 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Pn sie 20, 2012 9:47 pm
Posty: 2380
Lokalizacja: Kraków
Gieferg napisał(a):
Czyli mogę zabrać też kogoś, kto miał traumę po łańcuchach na Szpiglasowej?

A to czasem nie ty masz tą traume? :D
Obejrzałem ten film z Rysów i choć może nie jestem psychologiem traum górskich to jednak widać, że poruszanie się w "ekspozycji" sprawia ci lekką trudność.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: So cze 27, 2020 3:33 pm 
Zasłużony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn sie 28, 2017 8:32 pm
Posty: 216
W rozpisce mam MPpCh, Świnicę, Zawrat i Rohacze, więc traumy chyba nie było :P Osoba o której mowa chciała iść na Rysy, a po Szpiglasie już nie chciała.

Psychologicznych problemów związanych z ekspozycją (nie licząc obaw o towarzyszące mi osoby) nie odczułem na żadnym ze szlaków wymienionych w sygnaturce (a Szpiglas to już w ogóle był lajcik), ale na Rysach byłem jednak dość "zajechany", zwłaszcza pod szczytem, bo goniłem cały czas za dużo mocniejszym zawodnikiem (którego plecy tam często widać), a zwykle to ja prowadzę (i czekam na ludzi). Może przez to tak to wygląda. Możesz (najlepiej w temacie z filmikiem) doprecyzować co masz na myśli? Przy następnej okazji bym zweryfikował diagnozę ;)

Jedyne miejsce gdzie do tej pory faktycznie czułem, że może być problem z przejściem, to pod szczytem na Kościelcu, ale to było moje pierwsze zetknięcie z tego typu górą, w dodatku miałem kiepskie buty. Przełączka na Rysach jako "straszne miejsce" jest w moim odczuciu mocno przereklamowana.

_________________
......................................


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: So cze 27, 2020 4:15 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Pn sie 20, 2012 9:47 pm
Posty: 2380
Lokalizacja: Kraków
Konkretnie to nie powiem, ot takie ogólne wrażenie, że łapiesz te kamienie i łańcuchy z taką ostrożnoscią jakby to były jakieś mordercze miejca.
No ale z takim portfolio
Gieferg napisał(a):
W rozpisce mam MPpCh, Świnicę, Zawrat i Rohacze,

to może mi się coś pomyliło.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: So cze 27, 2020 4:18 pm 
Zasłużony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn sie 28, 2017 8:32 pm
Posty: 216
Nie no, aż tak dobrze nie jest, przez rozpiskę mam na myśli miejsca do zaliczenia (po traumie na Szpiglasie bym się tam raczej nie pchał, right?), te już zaliczone są w sygnaturce, a słyszałem, że:
Cytuj:
skoro zrobiłeś Rysy, Granaty i Kościelec to znaczy, że nie ma w Tatrach szlaku przekraczającego twoje możliwości.

I tego się trzymam, więc już nie pytam o żadne szlaki z myślą o sobie :P

_________________
......................................


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: So cze 27, 2020 9:05 pm 
Uzależniony ;-)
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lip 05, 2006 5:46 pm
Posty: 893
Lokalizacja: Skądinąd
Cytuj:
skoro zrobiłeś Rysy, Granaty i Kościelec to znaczy, że nie ma w Tatrach szlaku przekraczającego twoje możliwości.
Mocno dyskusyjne (eufemistycznie mówiąc).


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 18015 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 591, 592, 593, 594, 595, 596, 597 ... 601  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 4 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Polityka prywatności i ciasteczka
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL