Forum portalu turystyka-gorska.pl

Wszystko o górach
portal górski
Regulamin forum


Teraz jest Cz mar 28, 2024 9:42 am

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 27 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: N cze 14, 2020 1:24 pm 
Nowy

Dołączył(a): N cze 14, 2020 12:09 pm
Posty: 7
Cześć,

mam problem z tyłami pięt, dokładniej, z kośćmi zaraz pod ścięgnami achillesa. Nie wiem, czy mają jakiś specyficzny kształt, czy o co może dokładnie chodzić, ale kiedy zaczynam iść pod górkę, niemal od razu zaczynają mnie boleć, robią mi się w tym miejscu pęcherze, odciski. Plastry, grube skarpety, nic nie pomaga. Przetestowałam dwie pary butów, z obiema było to samo (te drugie kupiłyśmy z mamą takie same, mama je bardzo lubi i nie ma żadnego problemu). W adidasach, w których chodzę na co dzień, z tyłu w materiale po jakimś czasie wyrabiają się po prostu dziury w tym miejscu.
Chciałam się zapytać, czy ktoś może ma podobny problem, jakoś sobie z nim radzi? Najchętniej znalazłabym sobie buty z jakimś miękkim tyłem, który mógłby się jakoś dopasować do tych pięt.
Jakiś czas temu latem szłam od Doliny Pięciu Stawów na Kozi Wierch i raczej na cięższe trasy się nie wybieram. Zależy mi na tym, żeby te buty siedziały pewnie na nodze, ale były w miarę lekkie, nadawały się też do spacerów na płaskim. Planuję niedługo parudniową wycieczkę w Beskidy i byłoby super, gdyby udało mi się w końcu rozwiązać ten problem. Teraz zawsze muszę ze sobą taszczyć adidasy, które i tak szybko zawsze zakładam, bo nie wytrzymuję bólu. Od biedy może być, ale pewniej czułabym się w czymś, co jednak trochę mocniej siedzi na nodze.
Będę bardzo wdzięczna za każdą radę


Ostatnio edytowano N cze 14, 2020 9:22 pm przez naanri, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: N cze 14, 2020 6:31 pm 
Kombatant

Dołączył(a): Wt lip 16, 2013 6:29 pm
Posty: 364
Lokalizacja: Kraków
Prawdopodobnie kupujesz za duże buty.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: N cze 14, 2020 9:20 pm 
Nowy

Dołączył(a): N cze 14, 2020 12:09 pm
Posty: 7
Walter napisał(a):
Prawdopodobnie kupujesz za duże buty.


Buty są na pewno dobrego rozmiaru, noga siedzi mocno.
Jestem pewna, że chodzi o pięty, widać to choćby po tych dziurach, które robią mi się same w adidasach. Górskie buty są za twarde na to, żeby pozwolić moim piętom na robienie w nich dziur :D


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: N cze 14, 2020 9:34 pm 
Kombatant

Dołączył(a): Śr lis 01, 2017 6:55 pm
Posty: 510
Lokalizacja: Gdynia/ Reda
Mam taki problem z prawą piętą... Też buty (niezależnie od rodzaju) wycierają się od środka i dodatkowo podeszwa z okolic pięty (od zewnętrznej strony) również szybciej się ściera. Z lewą stopą nie mam tego problemu...

_________________
Jeśli są zasady, to nie ma kwasów.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: N cze 14, 2020 10:41 pm 
Stracony

Dołączył(a): Śr cze 20, 2007 5:51 pm
Posty: 10096
Lokalizacja: Moszna
naanri napisał(a):
mam problem z tyłami pięt, dokładniej, z kośćmi zaraz pod ścięgnami achillesa

A byłaś z tym może u lekarza ?


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn cze 15, 2020 8:55 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 25, 2007 9:48 am
Posty: 7564
Mogą to być za twarde buty, w połączeniu w nietypowymi (np. "nieforemnymi", wybrzuszonymi) kośćmi piętowymi.
Jaki model butów używasz? Mają gumowy otok?
Jeśli zmiana butów nie pomoże, to narzuca się wizyta u dobrego ortopedy.
Powodzenia.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn cze 15, 2020 12:49 pm 
Nowy

Dołączył(a): N cze 14, 2020 12:09 pm
Posty: 7
net. napisał(a):
Mam taki problem z prawą piętą...

U mnie problem dotyczy obu stóp, ale z prawą jest gorzej. Masz może jakieś sposoby na radzenie sobie z tym w górach?

leppy napisał(a):
Jaki model butów używasz? Mają gumowy otok?

Teraz mam North Face Women's Back-to-Berkeley Boot II. Nie pamiętam jakie miałam dokładnie przedtem, ale problem był ten sam. Mama ma teraz parę identyczną jak moje i mówi, że dla niej są świetne.
Myślałam, że może mogłabym znaleźć buty z jakąś pianką, czymś miękkim z tyłu, co mogłoby się dopasować? Nie jestem jednak obeznana w temacie, więc póki co jeszcze niczego nie znalazłam.

golanmac napisał(a):
A byłaś z tym może u lekarza ?

leppy napisał(a):
Jeśli zmiana butów nie pomoże, to narzuca się wizyta u dobrego ortopedy.

Chyba tak będę musiała w końcu zrobić, jeśli nie ma na to innej rady


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn cze 15, 2020 1:38 pm 
Stracony

Dołączył(a): Śr cze 20, 2007 5:51 pm
Posty: 10096
Lokalizacja: Moszna
naanri napisał(a):
Myślałam, że może mogłabym znaleźć buty z jakąś pianką, czymś miękkim z tyłu, co mogłoby się dopasować?

Pęcherze powstają na skutek tarcia - skóra się rozwarstwia i przestrzeń między rozdzielonymi warstwami wypełnia płynem.
Żeby nie powstawały - wystarczy wyeliminować tarcie ... Ale jak ? :)
Zacznij od ortopedy - może wystarczą odpowiednie wkładki ?


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn cze 15, 2020 6:48 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 13, 2005 2:03 pm
Posty: 11081
Lokalizacja: Poznań
naanri napisał(a):
mam problem z tyłami pięt, dokładniej, z kośćmi zaraz pod ścięgnami achillesa.

1. Czy inne buty też ci katują pięty? Czy tylko górskie?
2. Jak mocno były te buty górskie rozchodzone? Były nowe czy mają kilka sezonów i nadal obcierają?
3. Czy próbowałaś niskich butów turystycznych w góry?
4. Czy próbowałaś innych wkładek? Podpiętek? Żeby zmienić wysokość pięty w bucie?

Jak planujesz parodniową wycieczkę to nie idź na nią w nowych butach. Nawet jak w sklepie wydadzą się super wygodne. Rozchodź je najpierw konkretnie na krótszych trasach.

_________________
Tatrzańskie szlaki


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt cze 16, 2020 1:57 pm 
Nowy

Dołączył(a): N cze 14, 2020 12:09 pm
Posty: 7
golanmac napisał(a):
Zacznij od ortopedy - może wystarczą odpowiednie wkładki ?

Coraz bardziej się do tego skłaniam. Myślałam, że szybko znajdą się inne osoby z "dziwnie twardymi kośćmi pięt", ale wychodzi na to, że to faktycznie może być jakieś schorzenie :?

tomek.l napisał(a):
1. Czy inne buty też ci katują pięty? Czy tylko górskie?
2. Jak mocno były te buty górskie rozchodzone? Były nowe czy mają kilka sezonów i nadal obcierają?
3. Czy próbowałaś niskich butów turystycznych w góry?
4. Czy próbowałaś innych wkładek? Podpiętek? Żeby zmienić wysokość pięty w bucie?

Jak planujesz parodniową wycieczkę to nie idź na nią w nowych butach. Nawet jak w sklepie wydadzą się super wygodne. Rozchodź je najpierw konkretnie na krótszych trasach.

Tylko górskie. Adidasy nie katują, ale no właśnie, w miękkim materiale robią mi się po prostu dziury po jakimś czasie chodzenia. W górskich twardy tył na to nie pozwala.
Buty mam trzy albo dwa sezony, najpierw chodziłam w nich na spacery po płaskim. Kiedy wzięłam je na szlak i zaczęłam iść pod górę, okazało się, że problem dalej jest, jak z poprzednimi. Już wtedy się przekonałam do końca, że z moimi piętami coś musi być nie tak.
Nie próbowałam niskich, może to też jest jakieś rozwiązanie? Jeśli mogą zapewnić taką samą stabilność
Próbowałam wkładek pod całą stopę, które niestety nic nie dały. Podpiętków nie próbowałam, może odpowiednie mogłyby coś zdziałać

Na pewno nie rwałabym się w nowych butach od razu w góry, szczególnie na dłuższe trasy. Problem był w tym, że dopiero kiedy jakiś czas wspinałam się już pod górkę, pięty zaczynały mnie boleć. Teraz na dniach przekonałam się, że odciski robią mi się już niemal od razu, kiedy zaczynam iść pod górkę. Co by znaczyło, że jeśli mam jakieś schorzenie, to chyba się ono pogarsza..
Nie chciałam iść do lekarza, bo na co dzień w ogóle mi to nie przeszkadza. Chyba jednak najwyższa pora, jeśli faktycznie to nie jest jakiś problem, który ma sporo ludzi :(


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz cze 18, 2020 8:12 am 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): Pt wrz 17, 2010 11:49 am
Posty: 1146
Lokalizacja: dokąd
naanri napisał(a):
Nie chciałam iść do lekarza, bo na co dzień w ogóle mi to nie przeszkadza. Chyba jednak najwyższa pora, jeśli faktycznie to nie jest jakiś problem, który ma sporo ludzi :(

Lekarz nic nie pomoże, bo co ma niby zrobić? Można iść na operację, ale ciąć sobie piętę - dziękuję, to naprawdę ostateczność a gwarancji powodzenia nikt nie da.
To jest tzw. pięta Haglunda, też tak mam. Czasem jest to dosyć upierdliwe, ale można się przyzwyczaić. Po górach chodzę 25lat.
Nie wiem, jakie masz te buty (nie doczytałam albo nie napisałaś), ale w lekkich butach trekkingowych, nie pancernych z litej skóry, powinno być ok. Jeśli nie, to spróbuj pod pietę coś podłożyć, jakiś korek czy inną podkładkę, tak, żeby podnieść piętę. W newralgicznych momentach zdarzało mi się mieć nawet dwie takie podkładki, "piętrowo", zawsze pomagało.
ps. moje pięty potrafią zacząć boleć nawet w cywilnych butach, zawsze wtedy ratuję się podkładkami, działa.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz cze 18, 2020 10:01 am 
Nowy

Dołączył(a): N cze 14, 2020 12:09 pm
Posty: 7
saxifraga napisał(a):
Nie wiem, jakie masz te buty (nie doczytałam albo nie napisałaś), ale w lekkich butach trekkingowych, nie pancernych z litej skóry, powinno być ok.

Tam w jednej wiadomości wspominałam, że mam North Face Women's Back-to-Berkeley Boot II, są leciutkie. Zmartwiło mnie teraz to, że dosłownie parę metrów w górę, a mi się już zaczęły robić pęcherze... Kiedyś nie było aż tak źle, w tych samych butach.

Jeśli możesz napisać jeszcze, jakie buty polecasz, jakie Ci się najbardziej sprawdziły, byłabym bardzo wdzięczna

Spróbuję w takim razie póki co podnieść te pięty, dzięki bardzo za rady!


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz cze 18, 2020 12:03 pm 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): Pt wrz 17, 2010 11:49 am
Posty: 1146
Lokalizacja: dokąd
naanri napisał(a):
Jeśli możesz napisać jeszcze, jakie buty polecasz, jakie Ci się najbardziej sprawdziły, byłabym bardzo wdzięczna
Spróbuję w takim razie póki co podnieść te pięty, dzięki bardzo za rady!

Od bodajże 4 lat używam już tylko butów La Sportiva Boluder X, w góry - wersje wyższą, w skały i pagórki - niższą:
https://taternicki.pl/la-sportiva-buty- ... -2345.html
https://8a.pl/buty-la-sportiva-boulder-x-red
Mam już którąś z kolei parę. Oczywiście moje pięty (zwłaszcza prawa) szybko wytarły dziury w zapiętku i oczywiście mam pod nimi podkładki ok. 0.5cm grubości, ale nic mnie nie boli a buty są mega wygodne.
Kiedyś też chodziłam dużo w Salewach, z serii Trainer, ale pogorszyły się.
Pęcherze to jeszcze nie taki problem, gorzej, że taka pięta naprawdę może mocno boleć i to boli kość, nie skóra, a po kilku dniach bez reakcji może zrobić się zapalenie, a stąd blisko do problemów z Achillesem. Dlatego warto zapobiegać zawczasu, więc pokombinuj z tymi podkładkami, może Tobie też pomogą.
Dawno temu gdy trenowałam bieganie i miewałam takie problemy nawet w butach biegowych, kiedyś tak wysoko podniosłam sobie piętę, że sięgała prawie ponad zapiętek ;). To oczywiście przesada, ale musiałam jakoś ten problem rozwiązać ...


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pt cze 19, 2020 7:07 pm 
Nowy

Dołączył(a): N cze 14, 2020 12:09 pm
Posty: 7
Właśnie, też teraz biegam i ostatnio troszeczkę pobolewały mnie te pięty. Chociaż pęcherze się nie zrobiły jak przy wchodzeniu pod górkę. Nie był to raczej żaden problem, ale jeśli faktycznie mam to schorzenie, to mimo wszystko, cieszę się, że można ten problem rozwiązać bez żadnych zabiegów i operacji.
Dziękuję bardzo za polecenie butów i rady, w takim razie od podkładek zacznę walkę z piętami :D


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: So cze 20, 2020 11:43 am 
Kombatant

Dołączył(a): Pt wrz 27, 2013 2:48 pm
Posty: 600
Sugeruję jednak wizytę u lekarza, na początek. Nie rozumiem jakiejś dziwnej obawy, w sumie i tak wyjdzie taniej niż kombinowanie z butami, podkładkami, skarpetami, etc.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn cze 22, 2020 8:26 am 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): Pt wrz 17, 2010 11:49 am
Posty: 1146
Lokalizacja: dokąd
Pancernik napisał(a):
Sugeruję jednak wizytę u lekarza, na początek. Nie rozumiem jakiejś dziwnej obawy, w sumie i tak wyjdzie taniej niż kombinowanie z butami, podkładkami, skarpetami, etc.

Ale jak ma niby lekarz pomóc? To nie choroba, a taka budowa pięty. Nie ma to maści czy tabletek, można tę pietę oczywiście wymodelować operacyjnie, ale to każdy rozsądny człowiek odradzi, bo to poważna ingerencja bez gwarancji powodzenia.Trzeba znaleźć sposób, żeby z taką przypadłością funkcjonować.
Lekarz może powiedzieć jedynie: proszę buty z miękkim zapiętkiem, ale to można wydedukować i bez lekarza. Ale, że uprawiając turystykę górską nie zawsze da się takie buty nosić, to trzeba znaleźć sposób na to, jak nosić bez bólu buty górskie.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn cze 22, 2020 12:02 pm 
Stracony

Dołączył(a): Śr cze 20, 2007 5:51 pm
Posty: 10096
Lokalizacja: Moszna
saxifraga napisał(a):
Ale jak ma niby lekarz pomóc?

Tak sobie myślę, ze lekarz może np. ustalić, czy dolegliwość którą u koleżanki zdiagnozowałaś faktycznie nią jest.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn cze 22, 2020 12:11 pm 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): Pt wrz 17, 2010 11:49 am
Posty: 1146
Lokalizacja: dokąd
golanmac napisał(a):
saxifraga napisał(a):
Ale jak ma niby lekarz pomóc?

Tak sobie myślę, ze lekarz może np. ustalić, czy dolegliwość którą u koleżanki zdiagnozowałaś faktycznie nią jest.

A nawet, jeśli nie jest, to co ten lekarz dalej z tym faktem zrobi?
Nawet lekarz nie na wszystko znajdzie sposób, z niektórymi przypadłościami trzeba sobie radzić bez lekarza. Ale samodzielność nie jest dzisiaj w cenie ...
https://openmedical.pl/choroba-haglunda ... -haglunda/


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn cze 22, 2020 12:42 pm 
Stracony

Dołączył(a): Śr cze 20, 2007 5:51 pm
Posty: 10096
Lokalizacja: Moszna
saxifraga napisał(a):
A nawet, jeśli nie jest, to co ten lekarz dalej z tym faktem zrobi?

Brawurowe podejście muszę przyznać.

saxifraga napisał(a):
z niektórymi przypadłościami trzeba sobie radzić bez lekarza

Możliwe, jednak wcześniej warto dowiedzieć się, że przypadłości faktycznie nimi są.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn cze 22, 2020 4:04 pm 
Kombatant

Dołączył(a): Pt wrz 27, 2013 2:48 pm
Posty: 600
Niedawno, z racji tzw. edukacji zdalnej, byłem zmuszony obejrzeć ekranizację "Chłopów".
Przypomnę, koniec XIX w. Występował tam niejaki Kuba, parobek, grany przez Tadeusza Fijewskiego.
I ten Kuba, tak bał się pójść do szpitala, że sobie zranioną nogę... odrąbał... To tyle. A, no i niebawem umarł.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn cze 22, 2020 5:37 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Pn paź 05, 2015 7:18 pm
Posty: 1983
Pancernik napisał(a):
I ten Kuba, tak bał się pójść do szpitala, że sobie zranioną nogę... odrąbał... To tyle. A, no i niebawem umarł.

Aleś, Pancernik, przypierdzielił całą naprzód! :D
I co teraz ta Kobieta przejęta swoją przypadłością pocznie?
Ale wizyta u ortopedy z wcześniej wykonanym RTG może uspokoić obawy.
W każdym razie nie podejmowałbym pochopnej decyzji o odrąbaniu :D


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn cze 22, 2020 5:48 pm 
Kombatant

Dołączył(a): Wt lip 16, 2013 6:29 pm
Posty: 364
Lokalizacja: Kraków
Odrąbać!! Odrąbać!!!..... 8)


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pt cze 26, 2020 8:24 am 
Nowy

Dołączył(a): N cze 14, 2020 12:09 pm
Posty: 7
Póki co, wydaje mi się, że jeszcze odrąbywać nie muszę :D

Do lekarza pójdę i tak, dlatego, że dostałam skierowanie i wizytę na lipiec u podobno dobrego ortopedy.

Co nie zmienia faktu, że tak czy inaczej będę próbować dostosować wkładki i buty, bo to raczej jedyne rozwiązanie, a na pewno lepsze niż operacja, która jeszcze może nieść ze sobą jakieś powikłania


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn cze 29, 2020 11:40 am 
Nowy

Dołączył(a): Pn cze 29, 2020 10:52 am
Posty: 2
Cześć,

Mam identyczny problem co autorka wątku. Kropka w kropkę.
Byłem u ortopedy, RTG i wykluczono zarówno ostrogi boczne jak i piętę Haglunda. Prawdę mówiąc miałem nadzieję, że to jedno z tych dwóch, bo są uleczalne dosyć łatwo nawet bez operacji.
Taka anatomia. Niestety. Chyba jedynym wyjściem jest rezygnacja z bardziej pro butów i szukanie jakiegoś kompromisu. Mam teraz AKU Pilgrim Combat. Jakieś sugestie co do obuwia i przyjaźniejszym profilu?


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn cze 29, 2020 11:56 am 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): Pt wrz 17, 2010 11:49 am
Posty: 1146
Lokalizacja: dokąd
Podłóż sobie podkładki pod pięty, to zawsze pomaga w przypadku problemów ze ścięgnem Achillesa, bo odciąża ścięgno. Paradoksalnie w przypadku tendencji do takich problemów pomagają buty na niewielkim obcasie, i żeby nie było, że to znów moje wymysły - to akurat słowa ortopedy, co prawda sprzed wielu lat.
Ale ponieważ buty na obcasie nie dla każdego i nie zawsze, więc podkładki pod piętę też załatwiają sprawę.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn cze 29, 2020 12:04 pm 
Stracony

Dołączył(a): Wt sie 07, 2012 8:56 pm
Posty: 4265
Lokalizacja: Łódź
Trudno mi w ogóle wyobrazić sobie do końca o czym piszesz ale córa ostatnio kupiła sobie nowe Chiruca - przymierzałam je bo mamy ten sam rozmiar buta i za zdziwieniem odkryłam ze w tych butach moja pieta w ogóle nie dochodzi do końca może więc warto iść do sklepu z dużym wyborem i poprzymierzać.
Córka kupiła ten but:
https://olimpiasport.pl/produkt/521.230 ... m=referral


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt cze 30, 2020 6:17 am 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): Pt wrz 17, 2010 11:49 am
Posty: 1146
Lokalizacja: dokąd
Wilczyca, w przypadku problemów ze ścięgnami Achillesa, takie sztywne i pancerne buty w ogóle odpadają.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 27 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Polityka prywatności i ciasteczka
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL