Forum portalu turystyka-gorska.pl

Wszystko o górach
portal górski
Regulamin forum


Teraz jest Pt mar 29, 2024 6:15 am

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: Pt sie 28, 2020 10:42 pm 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): Pt sie 07, 2015 10:09 pm
Posty: 779
Lokalizacja: Chrzanów
Czerwcowa niedziela, jeszcze nie letnia, ale już burzowa. Zapowiadają 6h nasłonecznienia z możliwością popołudniowej burzy, trzeba by urobić coś nieskomplikowanego, szybkiego w miarę łatwego. Turystyczne tematy odpadają z racji przygotowań do grubych alpejskich akcji, więc musi być akcent wspinaczkowy :lol: Grań Kościelców, znakomity temat, spełnia nasze kryteria. Start z Brzezin koło szóstej, pogoda piękna ... na razie, ciśniemy.

Obrazek

Obrazek

Szybkość podejścia prawie mordercza, kiedyś w godzinę wbiegłem pod Murowaniec, teraz podejście zajmuje nam 1h15min. Koło schroniska tylko przechodzimy, nie ma czasu na pierdoły, trzeba cisnąć.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Kierujemy się na czarny szlak prowadzący na Świnicką Przełęcz, jednakowoż zaczyna wzrastać zachmurzenie, ale okoliczności przyrody ładniutkie.

Obrazek

Obrazek

Nad Zielonym Stawem zaczyna kropić, od Kasprowego ciągną jakieś koszmarnie czarne chmury tak jak i od Świnicy, w momencie świat zasnuł tatrzański smog. Przyodziewamy pelerynki i idziemy na przetrwanie, nic nas nie skłoni do odwrotu :lol:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Nie byliśmy jedynymi chętnymi na tą grań, z nad stawu widzieliśmy trzy osoby na progu Świnickiego Kotła, też pewnie miały dylemat czy cisnąć na Mylną Przełęcz, czy się wstrzymać i odpuścić. My czekamy, bo widać światełko w tunelu a właściwie niebieskie okno nad Zakopanym, które przesuwa się w kierunku nas, dlatego pomimo, że jeszcze kropi ruszamy w górę.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Kilkadziesiąt metrów poniżej przełęczy odbijamy w kierunku kotła, w sumie to nie wiem czemu obraliśmy tą drogę podejścia a nie trawers pod zachodnią ścianą Kościelca, nic to idziem.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Podejście od szlaku w kierunku kotła jest na jednym poziomie, kiedyś zimą ze Świnickiej Przełęczy przechodziłem tędy pod Zadni Kościelec, ale zimowa sceneria to co innego niż letni kamieniołom. Przed wejściem w żleb wyprowadzający na Mylną Przełęcz trzeba pokonać jeszcze tatrzański lodowiec.

Obrazek

Na końcu lodowca wpadam w szczelinę brzeżną :lol:
Przełęcz osiągamy dość szybko.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Grań ma II wycenę, od początku założenie było by przejść grań na lotnej, także wiążemy sznurek i lecimy.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Początek fajny, jest co robić, potem odpuszcza, by znów docisnąć przy wejściu na szczyt Zadniego Kościelca.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Stajemy na piku, chwilę przed nami zszedł ze szczytu jeden zespół i mota poniżej wierzchołka zjazd, nie natknąłem się nigdzie w opisie by trzeba było zjazd robić, ale zaraz obadamy.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Nie spieszymy się bo przed wejściem na grań Kościelca zrobił się mały korek, trzy zespoły są przed nami. Miejsce gdzie poprzednicy zjeżdżali my schodzimy.

Obrazek

Obrazek

I czekamy, czekamy, czekamy ...

Obrazek

Obrazek

Od zachodu po słowackiej stronie robi się Mordor i ciśnie w naszym kierunku, przez chwilę nawet rozważamy ucieczkę w dół, ale wróżę że nie dojdzie to dziadostwo do nas bo oddziela nas grań Świnicy. Na szczęście nie słychać grzmotów a ciężkie chmury sadowią się gdzieś w Dolinie Cichej. Ostatni zespół przed nami był w połowie grani, więc wystartowaliśmy do góry.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Tutaj dobrze widać frienda na wysokości łokcia, zostawionego przez forumową koleżankę :D

Obrazek

Po paru minutach stajemy na szczycie, to też był fajny odcinek. Na szczycie tłok straszny, pięć zespołów przeszło grań i masa turystów, każdy chce mieć słitfocie na piku ... my też :D

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Jeszcze tylko na główkę do Czarnego Stawu :lol:

Obrazek

I ciśniemy do Murowańca bo po remoncie dają pizzę z pieca a ta nie może stygnąć :lol:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Na szlaku zejściowym jest strasznie gorąco i zero wiatru, patrząc na niektórych podchodzących w tym skwarze ma się wrażenie, że zaraz jakąś reanimację trzeba będzie uskuteczniać bo jadą na oparach. I już wiem po co tyle ludzi przychodzi nad ten staw :lol:

Obrazek

Niektórzy z premedytacją łamią przepisy :lol:

Obrazek

W Murowańcu meldujemy się koło trzynastej, serwujemy sobie po pizzy i znieczuleniu całoustrojowym w postaci lagera :lol: Ależ się miło schodziło do Brzezin :eye:


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: So sie 29, 2020 6:41 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 13, 2005 2:03 pm
Posty: 11081
Lokalizacja: Poznań
Z uskoku Zadniego Kościelca jest zjazd. Albo zejście. Większość ludzi w ogóle schodzi z pomiędzy wierzchołków Zadniego Kościelca i obchodzi grań dołem bezpośrednio na Kościelcową Przełęcz ponieważ prócz uskoku nie ma tam dalej terenu wspinaczkowego.
Według mnie grań ma miejsca trudniejsze niż II.

_________________
Tatrzańskie szlaki


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn sie 31, 2020 10:39 am 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): Pt wrz 17, 2010 11:49 am
Posty: 1146
Lokalizacja: dokąd
Damian78 napisał(a):
Tutaj dobrze widać frienda na wysokości łokcia, zostawionego przez forumową koleżankę :D

:mrgreen:

No co, mgła była i ślisko trochę, a poza tym czas dobry, więc dla treningu chciałam coś tam osadzić ;). W ramach akcji "Tatry bez młotka" :lol: .

Fajna relacja i świetne foty! :)

tomek.l napisał(a):
Według mnie grań ma miejsca trudniejsze niż II.

Mi też tak się wydaje, ta II to może jest "średnia" z całości, ale nawet ten fragment z osadzonym przez mnie na wieki friendem, dwójkowy, wg mnie, nie jest.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn sie 31, 2020 10:49 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz cze 18, 2009 11:04 am
Posty: 10402
Lokalizacja: miasto100mostów
Przedostatnie zdjęcie najlepsze. Kiedyś schodziłem spod Przełęczy pod Chłopkiem (były jeszcze mocno zimowe warunki i chyba nawet na Kazalnicę nie wyszedłem) i widziałem jak koleś swojej lasce strzelał zdjęcia topless nad Czarnym Stawem. Lekko się zdziwili jak wychodziłem z kosówki z góry.

_________________
'Tatusiu, zostań w samochodzie, a my zobaczymy gdzie zaczyna się nasz szlak.'


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn sie 31, 2020 5:03 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 13, 2005 2:03 pm
Posty: 11081
Lokalizacja: Poznań
saxifraga napisał(a):
Mi też tak się wydaje, ta II to może jest "średnia" z całości, ale nawet ten fragment z osadzonym przez mnie na wieki friendem, dwójkowy, wg mnie, nie jest.
Koło Szafy jest coś trudniej niż II. Za Mylną Kopą na Zadni Kościelec też jest trudniejszy fragment. I w wejściu na sam Kościelec może też coś by się znalazło.
https://tatryclimbing.wordpress.com/2018/09/16/gran-koscielcow/

_________________
Tatrzańskie szlaki


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn sie 31, 2020 7:34 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Pn sie 20, 2012 9:47 pm
Posty: 2380
Lokalizacja: Kraków
saxifraga napisał(a):
No co, mgła była i ślisko trochę, a poza tym czas dobry, więc dla treningu chciałam coś tam osadzić . W ramach akcji "Tatry bez młotka" .

Hehe dwa razy z niego skorzystałem, a nawet próbowałem wydrzeć ale tam dynamit potrzebny.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt wrz 01, 2020 12:25 am 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): Pt sie 07, 2015 10:09 pm
Posty: 779
Lokalizacja: Chrzanów
saxifraga napisał(a):
Fajna relacja i świetne foty!

:D
tomek.l napisał(a):
Koło Szafy jest coś trudniej niż II.

Ten pierwszy fragment z Mylnej jest zdecydowanie najbardziej zajmujący z całej grani, to można pod III podciągnąć, grań na Kościelec już na III trzeba trochę naciągnąć :D
Pan Maciek napisał(a):
Hehe dwa razy z niego skorzystałem, a nawet próbowałem wydrzeć ale tam dynamit potrzebny.

Trzeba zacząć brechę nosić w Tatry to się cały set uzbiera :lol:
Krabul napisał(a):
Lekko się zdziwili jak wychodziłem z kosówki z góry.

Podglądacz :lol:


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 9 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Polityka prywatności i ciasteczka
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL