Forum portalu turystyka-gorska.pl

Wszystko o górach
portal górski
Regulamin forum


Teraz jest Cz mar 28, 2024 12:48 pm

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6905 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 223, 224, 225, 226, 227, 228, 229 ... 231  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: Wt paź 13, 2020 11:22 am 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Pn sie 20, 2012 9:47 pm
Posty: 2380
Lokalizacja: Kraków
Noc śnieg i Gruba Berta na noszach. Nie zazdroszczę chłopakom


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt paź 13, 2020 2:42 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 25, 2007 9:48 am
Posty: 7564
Pan Maciek napisał(a):
Noc śnieg i Gruba Berta na noszach. Nie zazdroszczę chłopakom

Składam wniosek o wprowadzenie zakazu wychodzenia powyżej schronisk dla osób 100 kg plus.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt paź 13, 2020 3:09 pm 
Kombatant

Dołączył(a): Śr lis 01, 2017 6:55 pm
Posty: 510
Lokalizacja: Gdynia/ Reda
Można się śmiać, ale z drugiej strony... Jak ona tam weszła, niosąc taki nadbagaż? :shock:

_________________
Jeśli są zasady, to nie ma kwasów.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt paź 13, 2020 3:27 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 25, 2007 9:48 am
Posty: 7564
net., jeśli "śmiać" jest ad vocem mojego wpisu, to - ja się nie śmieję.
Waga człowieka jest jego indywidualną sprawą. Przykładowo zawodnicy sumo rozmyślnie chcą ważyć jak najwięcej.
Mój wniosek nie miał piętnować dużej wagi jako takiej, lecz dużą wagę powyżej schronisk - nie jest trudno sobie wyobrazić, jaka to musiała być mordęga dla ratowników.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt paź 13, 2020 4:16 pm 
Kombatant

Dołączył(a): Śr lis 01, 2017 6:55 pm
Posty: 510
Lokalizacja: Gdynia/ Reda
leppy napisał(a):
net., jeśli "śmiać" jest ad vocem mojego wpisu, to - ja się nie śmieję.
Waga człowieka jest jego indywidualną sprawą. Przykładowo zawodnicy sumo rozmyślnie chcą ważyć jak najwięcej.
Mój wniosek nie miał piętnować dużej wagi jako takiej, lecz dużą wagę powyżej schronisk - nie jest trudno sobie wyobrazić, jaka to musiała być mordęga dla ratowników.


Zostało to napisane ogólnie, nie w odniesieniu do Twojego wpisu... Większość osób czytających ten news po zwróceniu uwagi na te kilogramy nieszczęśnicy zapewne się uśmiechnie z politowaniem, drwiąc z jej masy, ale ja się naprawdę zastanawiam, jak ona dała radę xD Nawet jeśli wejście od słowackiej strony jest łatwiejsze, to są Rysy, a nie spacerek do MOka... Nie wyobrażam sobie, jakbym miała dwie siebie taszczyć na Rysy, ba, nawet jednej siebie jeszcze tam nie wtarmosiłam...

I zgadzam się z tym, że ratownicy mieli ciężkie - dosłownie - zadanie... A pchanie się w teren w kiepskich warunkach, bez przygotowania, bez rozeznania jest nieodpowiedzialne bez względu na kilogramy...

_________________
Jeśli są zasady, to nie ma kwasów.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt paź 13, 2020 4:50 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 13, 2005 2:03 pm
Posty: 11081
Lokalizacja: Poznań
TOPR nie podaje wagi poszkodowanej w informacjach. To TVN żądny sensacji to sobie dodał do informacji.
Ile by nie ważyła musiała mieć kondycję żeby tam wejść nawet od słowackiej strony. Co nie zmienia faktu, że pogoda z d*py na taką wycieczkę.

_________________
Tatrzańskie szlaki


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt paź 13, 2020 5:12 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Pn sie 20, 2012 9:47 pm
Posty: 2380
Lokalizacja: Kraków
Ale informację podali (ci czy inni) i mleko się rozlało. Wczesniej nie spotkałem sie z takim wątkiem, może i dobrze, że się pojawił. Ludzie ciężcy (choć nie każdy +100 musi być łamagą) na pewno zdają sobie sprawę z własnych ograniczeń w życiu codziennym, tu pewnie zabrakło trochę wyobraźni - kto mnie poniesie w razie kłopotu. A skoro już rozmuchali te 120 kg, może inni ponadgabarytowi zastnowią się czy warto podejmować się tego czy owego.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt paź 13, 2020 5:33 pm 
Stracony

Dołączył(a): Wt sie 07, 2012 8:56 pm
Posty: 4265
Lokalizacja: Łódź
Pan Maciek napisał(a):
A skoro już rozmuchali te 120 kg, może inni ponadgabarytowi zastnowią się czy warto podejmować się tego czy owego.

Znieśli ? Znieśli - no to warto.
1 nie wiadomo ile babka miała wzrostu bo może ze 190.
2 znałam ludzi co się wspinali mając kole setki.
3 kobieta nie dostała zawału wylewu czy czego tam tylko sie zsunęła i pewnie gdyby warunki były lepsze nikt by tego nie rozstrząsał.

Fakt że taka informacja pobudza wyobraźnię ale nie wszystko zawsze jest takie na jakie wygląda ;)


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz paź 15, 2020 10:54 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sie 29, 2006 3:34 am
Posty: 14874
Lokalizacja: Ząbkowska, róg Brzeskiej
Pan Maciek napisał(a):
może inni ponadgabarytowi zastnowią się czy warto podejmować się tego czy owego.

Już się zastanawiam....
Taaak.
Plus minus wygląda to tak:

* dzisiajszy sprzęt spokojnie daje radę, te "grubsze liny" to mit
* lepiej nie wspinać się w przewieszeniach, należy polubić drogi do V+ (chyba że na desce wyciska się 150, a na drążku 30 w serii).
* nie ma żądnego znaczenia w litym, skalnym połogu
* W śniegu na podejściach problem jest, bo się zapada i to daje w d..ę niemożebnie
* w śniegu w zejściu problemu nie ma żadnego
* w lodzie i kruszyźnie o dziwo też specjalnego problemu nie ma, niełatwo to wytłumaczyć, ale przy dobrej technice, wyczuciu i uwadze nie widzę specjalnej różnicy
* demonem szybkości się nie będzie, ale za to ma się większą wytrzymałość i na długotrwały wysiłek i na zimno.

To tak plus minus.
Wszystko zależy od indywidualnego przypadku.

_________________
Widzisz lewaka, nie stój z boku, reaguj!! Pamiętaj, lewactwo karmi się obojętnością i bezczynnością.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz paź 15, 2020 12:16 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Pn sie 20, 2012 9:47 pm
Posty: 2380
Lokalizacja: Kraków
grubyilysy napisał(a):
Wszystko zależy od indywidualnego przypadku

Nie inaczej. Ponadgabaryt to raczej miałem na myśli osoby otyłe i nieruchliwe. Sam chodzę po górach z kolegą 105 kg, który jest po prostu wielki byk conan barbarzyńca a przy tym wysportowany i na luzie daje radę.
Sama cyfra jeszcze nie oznacza braku predyspozycji.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz paź 15, 2020 1:52 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 25, 2007 9:48 am
Posty: 7564
Przy czym wysportowany 105-kilogramowiec - po wypadku - nie jest nic lżejszy dla ratowników od niewysportowanego 105-kilogramowca.
Choć powinien. :)


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Śr sty 13, 2021 7:15 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 13, 2005 2:03 pm
Posty: 11081
Lokalizacja: Poznań
Cytuj:
Przed godziną 3 w nocy do TOPR dotarło zgłoszenie o turyście, który zabłądził i nie może znaleźć drogi powrotnej z Wielkiej Galerii Cubryńskiej. Z centrali ruszyła wyprawa ratunkowa. Ratownicy w godzinach porannych, w bardzo ciężkich warunkach dotarli w pobliże oczekującego na pomoc turysty. W tym czasie w Tatrach na chwilę poprawiła się pogoda. Krótka poprawa warunków/widoczności pozwoliła na dolot na miejsce śmigłowcem i ewakuację ratowanego. Piesza wyprawa zawróciła i ok godziny 13 wróciła do centrali TOPR.
Niestety ratowany turysta nie dostosował swoich planów do aktualnie panujących warunków/prognoz pogody. Panujące warunki (zamiecie śnieżne, zaspy, silny wiatr) znacznie utrudniały przemieszczanie grupie ratowników, pojedynczemu turyście wręcz je uniemożliwiało.
Na szczęście tym razem skończyło się tylko na odmrożeniach wszystkich kończyn, jednak bagatelizowanie warunków, prognoz, błędy w planowaniu następnym razem mogą się skończyć tragicznie.

https://www.facebook.com/1909.topr/post ... 6227089165

_________________
Tatrzańskie szlaki


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: N sty 17, 2021 12:19 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Cz maja 02, 2013 1:05 pm
Posty: 1693
Nie w Tatrach, ale przypadek kliniczny i w jedynym masywie poza Tatrami o charakterze alpejskim:

Cytuj:
Próba zdobycia w sobotę Babiej Góry nieomal skończyła się tragedią. Ubrana jedynie w spodenki i biustonosz kobieta wraz z innymi "morsami górskimi" wybrała się w Beskidy mimo trudnych warunków

https://www.onet.pl/informacje/onetkrakow/beskidy-w-spodenkach-i-biustonoszu-chciala-zdobyc-szczyt-trafila-do-szpitala/ngwfddz,79cfc278

_________________
"Ostrożnie, tam przepaść!", Maria Bandrowska, 27 lipca 1914 r.
"Ile razy widziałeś schodzącą lawinę w Tatrach w grudniu?" magis, 2018


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: N sty 17, 2021 3:13 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz lip 28, 2011 9:09 am
Posty: 5455
Lokalizacja: Białystok
Co to jest charakter alpejski?

_________________
Wiem, że nic nie wiem


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: N sty 17, 2021 5:47 pm 
Kombatant

Dołączył(a): Wt lip 16, 2013 6:29 pm
Posty: 364
Lokalizacja: Kraków
Że po niemiecku się dogadasz.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: N sty 17, 2021 5:52 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Cz maja 02, 2013 1:05 pm
Posty: 1693
_Sokrates_ napisał(a):
Co to jest charakter alpejski?

To jest proszę Ciebie taka góra, w której wyraźnie kończy się sie piętro drzew, oraz piętro kosodrzewiny i zaczyna się piętro hal - porośnięte zbocze trawą. Ze względu na wysokość/warunki klimatyczne żaden krzaczek nie wyrósł i nie ma takiej możliwości.

_________________
"Ostrożnie, tam przepaść!", Maria Bandrowska, 27 lipca 1914 r.
"Ile razy widziałeś schodzącą lawinę w Tatrach w grudniu?" magis, 2018


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: N sty 17, 2021 8:43 pm 
Stracony

Dołączył(a): Śr cze 20, 2007 5:51 pm
Posty: 10096
Lokalizacja: Moszna
Wolf_II napisał(a):
Próba zdobycia w sobotę Babiej Góry nieomal skończyła się tragedią. Ubrana jedynie w spodenki i biustonosz kobieta wraz z innymi "morsami górskimi" wybrała się w Beskidy mimo trudnych warunków

Z nagrody Darwina nici.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Śr sty 20, 2021 10:11 am 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): N paź 23, 2005 9:18 pm
Posty: 2103
Niezle jaja z tymi turystami i turystkami co chodza bez garderoby powyzej pasa taka moda potem selfie na instagram i FB z Babiej czy Rysow..ta turystka na Babiej miala chyba 26* temperature organizmu w hipotermii...

Ostatnio sciagali tez taternikow cow zawieji snieznej utkneli na Wielkiej Galerii Cubrynskiej.

Od soboty 23go stycznia kolejne ochlodzenie w Tatrach opady sniegu do poniedzialku kolejne 35cm dopada gdzieniegdzie jakw 5 stawach jest juz 1,.5 m wiec beda 2m zaspy 3 lawinowa


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Śr sty 20, 2021 3:02 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Pn sie 20, 2012 9:47 pm
Posty: 2380
Lokalizacja: Kraków
Co radzisz więc?


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: N sty 31, 2021 10:11 am 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): N paź 23, 2005 9:18 pm
Posty: 2103
Radze ubierac sie na cebulke" zima miec gruba kurtke i rekawiczki czapke i szalik. W Tatrach jest duze zagrozenie lawinowe wczoraj sprowadzali Toprowcy wystraszonych poduchami sniegu turystow w Kondrackiej Przeleczy bali sie zejsc do schroniska na Kondratowej. Wczoraj tez mowili w tvn24 o akcji ratunkowej po turystow ktorzy zjechali z lawina z Suchego Wierchu Ornaczanskiego. Helikopter pomogl przezyli. Od wtorku 2 marca duze ocieplenie i kolejne opady sniegu znowu pewnie wroci 3 lawinowa


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: N sty 31, 2021 11:08 am 
Kombatant

Dołączył(a): Śr lis 01, 2017 6:55 pm
Posty: 510
Lokalizacja: Gdynia/ Reda
Jakub napisał(a):
Wczoraj tez mowili w tvn24 o akcji ratunkowej po turystow ktorzy zjechali z lawina z Suchego Wierchu Ornaczanskiego. Helikopter pomogl przezyli.


W tym przypadku czytałam, że byli wyposażeni w odpowiedni sprzęt, detektory, i współtowarzysze ich wydobyli...

edit.:
https://tatromaniak.pl/aktualnosci/zasy ... partnerow/

W rejonie Suchego Wierchu Ornaczańskiego zeszła lawina, przysypując dwóch narciarzy skiturowych. Rozpoczęto akcję ratunkową TOPR, jednak początkowo silny wiatr utrudniał użycie śmigłowca, a wypadek lawinowy to zwykle walka z czasem. Na szczęście znajdujące się pod śniegiem osoby były świetnie przygotowane do zimowej wycieczki.

Mieli ze sobą plecaki ABS i detektory lawinowe, dobrze byli również ich partnerzy, którzy odnaleźli i odkopali kolegów. Jeden z poszkodowanych znajdował się metr pod śniegiem. „Dzięki temu, że byli dobrze wyposażeni i wiedzieli jak posługiwać się sprzętem lawinowym, współtowarzysze zasypanych szybko ich odnaleźli i wydostali spod śniegu zanim ratownicy przybyli na miejsce” – mówi Gazecie Krakowskiej ratownik TOPR Jan Gąsienica-Roj.

Dzisiejsza historia pokazuje jak kluczowe znaczenie zimą ma posiadanie zestawu lawinowego i umiejętność wykorzystania go w sytuacji kryzysowej. W przypadku zasypania przez lawinę najważniejsze jest pierwsze kilkanaście minut – jeśli w tym czasie nie uda się odkopać zasypanej osoby, jej szanse przeżycia gwałtownie maleją. Tym razem na szczęście się udało.

https://tatromaniak.pl/aktualnosci/tury ... ikow-topr/

W godzinach popołudniowych do TOPR spłynęła prośba o pomoc od 9 turystów, którzy w trudnych warunkach bali się zejść z okolic Kondrackiej Przełęczy. W ich kierunku ruszyła grupa ratowników wyposażonych w zapasową odzież i detektory lawinowe. Jak informuje Gazeta Krakowska, dużym wsparciem okazali się inni turyści, doprowadzając wzywających pomocy w bezpieczniejsze lawinowo okolice Przełęczy pod Kopą Kondracką. Przed godziną 20 ratownikom udało się wszystkich sprowadzić bezpiecznie do Kuźnic.

Pomocy potrzebowała również taterniczka, która w Kotle Kościelcowym spadła z lawiną i doznała urazu nogi. Miała być przetransportowana na Halę Gąsienicową, a następnie do zakopiańskiego szpitala.

_________________
Jeśli są zasady, to nie ma kwasów.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Śr lut 03, 2021 1:21 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Pn sie 20, 2012 9:47 pm
Posty: 2380
Lokalizacja: Kraków
Tu jest więcej
https://www.facebook.com/28422583837296 ... 812615338/

Uwagę zwraca fragment czym może zakończyć się zadawanie z foliarzami, nawet dla beki.
W tym przypadku śmiercią.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt lut 16, 2021 7:17 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 13, 2005 2:03 pm
Posty: 11081
Lokalizacja: Poznań
Lawina z Kopy Kondrackiej

https://plecakilawinowe.pl/analiza-lawi ... na-sluzba/

_________________
Tatrzańskie szlaki


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt lut 16, 2021 9:21 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lip 12, 2017 7:32 am
Posty: 4097
W Karkonoszach 17latek zginął pod lawiną, jego ojciec w ciężkim stanie, lecz przeżył....
https://www.instagram.com/p/CLVEkoWlBom/

_________________
Urodziłeś się, by być prawdziwym, a nie perfekcyjnym.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pt mar 05, 2021 1:47 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Pn paź 05, 2015 7:18 pm
Posty: 1983
Ja cież nie pier.... i jeszcze takie tam...

https://tatromaniak.pl/aktualnosci/wypa ... enia-film/


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pt mar 05, 2021 2:25 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lip 12, 2017 7:32 am
Posty: 4097
Sam moment upadku oglądałam. Ci panowie z takim spokojem.

_________________
Urodziłeś się, by być prawdziwym, a nie perfekcyjnym.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: So mar 06, 2021 2:16 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Pn paź 05, 2015 7:18 pm
Posty: 1983
Redemption MM napisał(a):
Ci panowie z takim spokojem.
No...
Ja tam bym mu wpieprzył :D
I ta paniusia ziugająca podłoże złożonym kijkiem i cała reszta powyżej jakby łoiła Bottlenecka...
Przynajmniej część z nich nie powinna się w tym miejscu znaleźć.
A upadnięty gościu, ze swoją nędzną analizą tego co się wydarzyło, tym bardziej.
Zwykle w górach emanuję spokojem :D ale jak widzę takie rzeczy, to mnie kur.... bierze.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: So mar 06, 2021 4:35 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 13, 2005 2:03 pm
Posty: 11081
Lokalizacja: Poznań
Jak ktoś jest zdziwiony, że zimą w górach jest lód to faktycznie nie powinien wychodzić poza bramkę w Kuźnicach.
Z tej jego analizy to tylko jeden punkt ma sens. Ze przy takim doświadczeniu nie powinno go tam w ogóle być. To samo pomyślałem, jak zobaczyłem ten filmik w tv. I zobaczyłem jak on tam się porusza.

_________________
Tatrzańskie szlaki


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: So mar 06, 2021 4:59 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz cze 18, 2009 11:04 am
Posty: 10402
Lokalizacja: miasto100mostów
Odkąd kiedyś przed zejściem ze Szpiglasowej Przełęczy zimą usłyszałem: "Jest lawiniaście. Musimy trzymać się razem" to niewiele rzeczy mnie dziwi.

No może poza jedną. Co za problem ludzie mają z tym schodzeniem tyłem? Jaki to jest problem? Z drabiny też przodem zlażą?

_________________
'Tatusiu, zostań w samochodzie, a my zobaczymy gdzie zaczyna się nasz szlak.'


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt mar 09, 2021 8:39 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So sty 07, 2006 8:19 pm
Posty: 18162
Swoją drogą to umiejętność schodzenia przodem jest na prawdę bardzo fajna. Nie żebym miał problem ze schodzeniem tyłem, ale już zauważyłem, ze dużo częściej schodzę przodem niż inni. Prawdopodobnie bierze się to stąd, że połaziłem trochę po jaskiniach, a tam trzeba schodzić przodem. Ma to taki plus, że tyłek jest dobrym punktem tarcia (u mnie tylko punktem ;)) i wbrew pozorom może być bezpieczniej. Natomiast na pewno jest szybciej.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6905 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 223, 224, 225, 226, 227, 228, 229 ... 231  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Polityka prywatności i ciasteczka
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL