Forum portalu turystyka-gorska.pl

Wszystko o górach
portal górski
Regulamin forum


Teraz jest Cz mar 28, 2024 2:50 pm

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 20 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: Pn lis 02, 2020 5:24 pm 
Nowy

Dołączył(a): N lis 01, 2020 8:12 pm
Posty: 11
Hej wszystkim po górach już trochę chodzę ale prawie zawsze latem, zasadniczo wszystkie najtrudniejsze i najwyższe (Rysy, Orla perc itp) zwiedziłem i stwierdziłem, że czas zacząć chodzić zimą. Zacząłem czytać o sprzęcie i zwariowałem. Po pierwsze ze względu na ceny, a po drugie ze względu na mnogość tego wszystkiego.

W marcu idę na kilkudniowe szkolenie z turystyki góskiej zimą, do tego czasu chciałbym miec chociaż ogląd sprzętu jaki muszę skompletować.

Czekan-tutaj sobie poradze :D
Raki-na początek koszyki czy półautomaty? Słyszłem, ze sporo ludzi którzy kupili koszyki szybko zmieniali na półautomaty, wiec może od razu kupić połautomaty?

Buty. Rozumiem, ze potrzebuje i zimowe i letnie i zeby do kazdych dalo sie zalozyc raki? Np na wiosne na dole moze nie byc sniegu, a w wyzszych partiach juz tak.

Kurtka-Mam cieply softshell Elbrusa, myslalem zeby pod to zalozyc cieply polar + koszulka termoaktywna i takie 3 warstwy wystarcza?

Spodnie-Tutaj nie mam zielonego pojęcia jakie wybrać.

Rękawiczki-tutaj też nie wiem czym się kierować

Mógłbym liczyć na jakaś pomoc podpowiedź? Najlepiej cos sprawdzonego ale nie za miliony monet


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn lis 02, 2020 6:02 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz lip 28, 2011 9:09 am
Posty: 5455
Lokalizacja: Białystok
Raki na początek kup koszykowe. Raz, że będziesz miał pod nie większy wybór butów zimowych. Dwa, podejmiesz w nie nawet niskie buty letnie - nie będzie to może szczyt wygody ale da się!

Kurtka, koszulka termoaktywna i polar w zupełności starczą. Ja zwykle zakładam lekki polar a w plecaku mam pancerny w razie jakiejś ekstremy.

Spodnie zależą od pogody. Czasami chodzę w membranowych, czasami w letnich (a pod nie wdziewam kalesony). Musisz zrobić parę wyjść zimowych i wtedy sam odkryjesz co Ci jest potrzebne aby mieć komfort cieplny.

Rękawiczki mam przeważnie polarowe ale do tego zawsze druga para ocieplanych z membraną (muszą być większe niż te polarowe aby je na nie wcisnąć) w razie gdyby te pierwsze były za cienkie.

_________________
Wiem, że nic nie wiem


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn lis 02, 2020 8:16 pm 
Uzależniony ;-)
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn kwi 11, 2011 9:25 pm
Posty: 1493
Lokalizacja: W-wa
Nie chadzam zimą po górach póki co, ale i tak napiszę:
Nie ruszam w góry (wiosną, latem i jesienią) bez malutkiej kurteczki puchowej zwanej sweterkiem. Zajmuje niewiele miejsca, waży 250 g. Całkowicie zastąpiła mi w górach polary. Kupiona w TK maxxie, przeceniona na stówkę. Uwielbiam ją.

_________________
Nutko moja
https://www.youtube.com/@CarpathianMusicWorld/playlists


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Śr lis 04, 2020 11:38 am 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): Pt wrz 17, 2010 11:49 am
Posty: 1146
Lokalizacja: dokąd
Raki - koszykowe wystarczą, w związku z tym buty też bez żadnych cudów, wystarczą takie wiosenno-jesienne.

mateuszbuda napisał(a):
Kurtka-Mam cieply softshell Elbrusa, myslalem zeby pod to zalozyc cieply polar + koszulka termoaktywna i takie 3 warstwy wystarcza?

Koszulka termoaktywna plus cienka kamizelka albo cienki softshell. Na podejścia nawet wystarczy czasem tylko koszulka, a i tak będziesz mokry - warto mieć na wierzchu drugą na przebranie.
Żaden ciepły softshell (rzecz totalnie niepraktyczna), żaden polar, w tym się ugotujesz będąc w ruchu.
Z kurtki warto mieć jakieś gore albo inną bardziej nieprzemakalną na wypadek opadów.
I tak, jak napisała Anke - cienką puchówkę, którą zwija się w kulkę, i w razie czego, np. na postoju, można szybko założyć.
Odzież ma izolować i zabezpieczać przed utratą ciepła, którego ogromne ilości wytarzamy sami.

Rękawiczki to wedle uznania, mi ręce bardzo marzną i mam na tym punkcie fobię i obsesję, więc rękawic mam ze sobą kilka par, łącznie z windstoperowymi i z łapawicami. Ale znam takich, co i przy -5 chodzą bez rękawiczek.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Śr lis 04, 2020 11:51 am 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): Pn sie 26, 2013 8:03 pm
Posty: 788
Bielizna termoaktywna to podstawa. Ja poszłam w brubecka, tani i dobry. Rękawiczki dobrze byłoby, żeby miały nieśliskie wnętrze dla lepszego chwytu. Dobrze mieć dwie pary, na wypadek przemoknięcia. Kurteczka nieprzewiewna plus taki sweterek, o którym pisano wcześniej. Spodnie dobrze byłoby z membraną, ale tu chyba nie warto przepłacać, bo ja swoje momentalnie pocięłam rakami. Oczywiście czapka, jak bardzo pizga fajna jest kominiarka. I okulary przeciwsłoneczne plus krem z dużym filtrem, jak jest ostre słońce.
Góry zimą są najpiękniejsze!

_________________
Wenus w Milo


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Śr lis 04, 2020 12:19 pm 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): Pt wrz 17, 2010 11:49 am
Posty: 1146
Lokalizacja: dokąd
Sheala napisał(a):
Rękawiczki dobrze byłoby, żeby miały nieśliskie wnętrze dla lepszego chwytu. Dobrze mieć dwie pary, na wypadek przemoknięcia.

Heh, dwie pary. Ja latem zabieram ze 3 par rękawic, a zimą to z 5! :mrgreen: No, ale ręce to mój słaby punkt, panicznie boję się odmrożenia a na granicy odmrożenia już miałam nie raz.

Czapek nie używam, wolę zrobić czapkę z buffa, zawsze mam ze 3. Plus starą cienką kominiarkę, zakładam ją raczej na szyję.

A co do spodni, to ja mam na zimę biegowe dresy ;), chyba New Line. Są świetne - wygodne, ciepłe, lekkie, i szybko schną, a na przodzie mają warstwę nieprzewiewną i trochę nieprzemakalną.
O, takie:
https://euforiabiegacza.pl/pl/p/Spodnie ... -Pants/248


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Śr lis 04, 2020 12:24 pm 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): Pt wrz 17, 2010 11:49 am
Posty: 1146
Lokalizacja: dokąd
A, no i koniecznie dobre stuptuty.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Śr lis 04, 2020 4:27 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 13, 2005 2:03 pm
Posty: 11081
Lokalizacja: Poznań
mateuszbuda napisał(a):
Mógłbym liczyć na jakaś pomoc podpowiedź?
Przejrzyj dział sprzęt. Tam masz tematy dotyczące butów, kurtek z membraną, softshelli, spodni z membraną, bielizny termoaktywnej, skarpet, rękawiczek, kominiarek, czapek, stuptutów, raków, kijków, termosów, czołówek.
Pamiętaj. Najpierw buty potem raki.

_________________
Tatrzańskie szlaki


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz lis 05, 2020 10:20 am 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn sie 26, 2013 7:31 am
Posty: 1616
Lokalizacja: Tarnow
saxifraga napisał(a):
Heh, dwie pary. Ja latem zabieram ze 3 par rękawic, a zimą to z 5! :mrgreen: No, ale ręce to mój słaby punkt, panicznie boję się odmrożenia a na granicy odmrożenia już miałam nie raz


Hihi. Mam to samo, raz nawet miałem zimą 6 par :mrgreen:

_________________
flickr

------

"czekan, jak sama nazwa wskazuje - narzędzie do czekania"
Włodzimierz Firsoff
Taternik 1932 nr 3


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: N lis 15, 2020 3:24 pm 
Nowy

Dołączył(a): N lis 01, 2020 8:12 pm
Posty: 11
Czy takie skarpety beda dobre?

https://nastopy.pl/skarpety/skarpety-bl ... #tab-sklad
34% Wełna Merino.
34% Akryl.
25% Poliamid.
5% Nanoglide.
2% Elastan.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn lis 16, 2020 12:58 am 
Stracony

Dołączył(a): Śr cze 20, 2007 5:51 pm
Posty: 10096
Lokalizacja: Moszna
mateuszbuda napisał(a):
Czy takie skarpety beda dobre?

Dla jednego będą dobre, dla drugiego nie.
Jak nie kupisz - to się nie dowiesz.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Śr lis 18, 2020 12:15 pm 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): Pt wrz 17, 2010 11:49 am
Posty: 1146
Lokalizacja: dokąd
golanmac napisał(a):
mateuszbuda napisał(a):
Czy takie skarpety beda dobre?

Dla jednego będą dobre, dla drugiego nie.
Jak nie kupisz - to się nie dowiesz.

Heh, no dokładnie.
Ja mam takie same skarpety na zimę i na lato, i nie są to jakieś skarpety mocno specjalistyczne. Ale lubię podkolanówki, często chodzę w biegowych kompresyjnych.
Jeśli idziesz, to wytwarzasz energię, więc jest w stopy ciepło. Jeśli stoisz a jest zimno, to i tak wcześniej czy później stopy zmarzną, bo żeby nie zmarzły, musiałbyś się podłączyć do zewnętrznego źródła ciepła.
Ja na wszelki wypadek mam zawsze ze sobą chemiczny ogrzewacz do rąk i stóp. Gdyby była jakaś awaria, typu konieczność przeczekania nagłego załamania pogody itp.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Śr lis 18, 2020 9:04 pm 
Nowy

Dołączył(a): N lis 01, 2020 8:12 pm
Posty: 11
to teraz plecak :D
szukam czegos na jednodniowe wycieczki, https://www.decathlon.pl/p/plecak-alpin ... m=referral takie cos bedzie spoko?


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Śr lis 18, 2020 9:54 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 13, 2005 2:03 pm
Posty: 11081
Lokalizacja: Poznań
Wymagana ciepłota skarpetek zależy też od tego jakie masz buty. Na ile ciepłe. Ale wełna na zimę to zawsze dobry wybór.
Co do plecaka to jest bardzo fajny. Taki bardziej wspinaczkowy. Można go skompresować więc i na jeden dzień i na dłużej. Ma jednak sztywne plecy. Nie każdemu to będzie pasować. Dlatego lepiej go wcześniej przymierz.

_________________
Tatrzańskie szlaki


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz lis 19, 2020 10:53 am 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): Pt wrz 17, 2010 11:49 am
Posty: 1146
Lokalizacja: dokąd
mateuszbuda napisał(a):
to teraz plecak :D
szukam czegos na jednodniowe wycieczki, https://www.decathlon.pl/p/plecak-alpin ... m=referral takie cos bedzie spoko?

A nie masz placka na lato? Co za różnica, na zimę czy na lato, plecak to plecak.
33l będzie ok, na 2-7 dni.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz lis 19, 2020 12:17 pm 
Kombatant

Dołączył(a): Pt wrz 27, 2013 2:48 pm
Posty: 600
No, w plecakach letnich (znaczy: nie-zimowych) rzadziej występuje uchwyt na czekan i inne fiku-miku do mocowania nart...
I odwrotnie - w zimowych bardzo rzadko są boczne siatkowe kieszenie, z założenia na butelki z napojami.
Ale to wszystko producenci lansują - po co masz kupić jeden plecak? Kup kilka, jeden na chodzenie z noclegami po schroniskach, drugi na szybkie jednodniowe przejścia, trzeci na skitury, etc... :roll:


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz lis 19, 2020 4:52 pm 
Nowy

Dołączył(a): N lis 01, 2020 8:12 pm
Posty: 11
nie mam plecaka na lato, w sensie mam taki zwykły miejski no ale tam siłą rzeczy nie przytwierdzę chociażby czekana


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz lis 19, 2020 5:52 pm 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): Pt wrz 17, 2010 11:49 am
Posty: 1146
Lokalizacja: dokąd
Pancernik napisał(a):
No, w plecakach letnich (znaczy: nie-zimowych) rzadziej występuje uchwyt na czekan i inne fiku-miku do mocowania nart...
I odwrotnie - w zimowych bardzo rzadko są boczne siatkowe kieszenie, z założenia na butelki z napojami.

W moich plecakach letnich są "uchwyty" na czekan, bo używam plecaków całorocznych (i nawet owe uchwyty przydawały się nie-zimą ...), a żadna siateczka na butelkę itp. nie jest mi potrzebna ;).
W życiu bym nie pomyślała, żeby kupować coś osobno na lato i osobno na zimę, pory roku w górach zazębiają się, a moje plecaki różnią się jedynie rozmiarem, zależnie od zastosowań. Mam 40l, 30l, dwa wspinaczkowe 25l. Każdy z nich może być zarówno plecakiem letnim, jak i zimowym, niestety żaden nie ma owej siateczki na butelkę ... ;)

mateuszbuda napisał(a):
nie mam plecaka na lato, w sensie mam taki zwykły miejski no ale tam siłą rzeczy nie przytwierdzę chociażby czekana

A, jeśli nie masz, no to kup coś uniwersalnego ok.30l ten z decathlonu, który podlinkowałęś, jest ok.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz lis 19, 2020 6:31 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 13, 2005 2:03 pm
Posty: 11081
Lokalizacja: Poznań
mateuszbuda napisał(a):
nie mam plecaka na lato, w sensie mam taki zwykły miejski no ale tam siłą rzeczy nie przytwierdzę chociażby czekana
Dobry plecak wybrałeś. W dobrej cenie. Nie jest może pancerny jak Deuter. Ale tak jak pisałem jest wspinaczkowy. Ma nawet na górze materiał pod który wciska się kask. Ma troki. Doczepisz kijki czy czekan. Ma jedno zapięcie zaciągane paskiem. Ale nie jest to klikalna klamra jak w innych plecakach. Ale póki co się sprawdza. Nie puściła ta klamra jak jest naciągnięta. Ma też zamek z boku na całej długości co ułatwia dostęp. Nie ma pokrowca w zestawie. Tymi trokami można go skompresować jak dużo w środku nie ma.
Ale nie ma miękkich pleców. Ten materiał na plecach jest sztywny. Dlatego lepiej sprawdzić czy będzie wygodny.

_________________
Tatrzańskie szlaki


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz lis 19, 2020 7:49 pm 
Nowy

Dołączył(a): N lis 01, 2020 8:12 pm
Posty: 11
to chyba poczekam az otworzą znowu sklepy

https://www.skalnik.pl/plecak-talon-33- ... rey-598883
https://www.skalnik.pl/plecak-futura-30 ... ter-665535

który bedzie lepszy? :D


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 20 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 6 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Polityka prywatności i ciasteczka
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL